Sow jet-Unie met een nieuw ontwapeningsvoorstel Een nieuw geluid De Amerikaanse Sabres haalden drie Mig's neer IJsheilip zijn op tijd 2)e QeidteQowïcvrü WOENSDAG 11 MEI 1955 46ste JAARGANG No. 13496 Directeur: C. M. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 in het ontwapeningsdeuntje 1 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties/15 ct. p. m.m. Tefeloontjes f 1.50 Bewapeningsvermindering in twee phasen Internationale controle, zoals 't Westen wil Grote gezinnen en woningbouw UET IS ALWEER ENIGE TIJD geleden, dat er door de Kies kring Leiden van de K.V.P. een ver gadering werd belegd, waarin voor burgemeester, wethouders en raads leden gesproken werd over een zo effectief mogelijke bestrijding van de woningnood. Voor dit gezelschap sprak toen de heer A. Derenberg, ge deputeerde voor Zuid Holland, die in Gedeputeerde Staten met het wo ningvraagstuk is belast. Ons blad heeft toen een uitvoerige bespreking aan die rede gewijd, maar wegens de belangrijke zaken, welke de heer Derenberg daar heeft gepo neerd is het goed daarop nog eens terug te komen om deze opnieuw on der de aandacht van de betrokken gemeentebesturen te brengen. Het is immers zo, dat de bestrij ding van de woningnood niet ge schiedt door de minister van Volks huisvesting en Wederopbouw, maar tenslotte door de gemeenten zelf. De minister neemt maatregelen om een zo groot mogelijk aantal woningen te doen bouwen in het gehele land en tracht daarvoor de voorwaarden te scheppen, maar hij is daarbij af hankelijk van de bouwcapaciteit én van het verwerkelijken van het bouwschema door de gemeenten. Wij hebben te dezer plaatse al eens meer erop gewezen van hoe groot belang de planning door de gemeente is én het tijdig indienen van deze plannen bij de provincie. De regeringsplannen over een drietal jaren, namelijk van 1954 tot en met 1956, voorzien in een aantal van 195.000 woningen. Dit aantal wordt over de provincies verdeeld en nu gaat het niet over de wijze van deze verdeling of over de vraag of een of andere provincie op wel ke grond dan ook een hogere toe wijzing zou moeten krijgen. Ook de verdeling van het provinciale con tingent over de gemeenten, blijft hier buiten bespreking. Het gaat er hier om hoe de gemeenten het hun toege wezen contingent verwerken. IJIERMEE KOMT HET VRAAG- STUK van woningen voor grote gezinnen in het geding. Daarop juist heeft de gedeputeerde in zijn Leidse rede gewezen. Hij heeft er namelijk op gewezen hoe men kan komen tot het bouwen van woningen voor gro te gezinnen, zonder dat deze wonin gen zulk een huurprijs moeten op brengen, dat zij daardoor voor die zelfde grote gezinnen onbetaalbaar en daardoor onbewoonbaar worden. Men dient er name1 ijk in de ge meenten vanuit te gaan, dat een uit breidingsplan in overeenstemming is met de behoeften van de gemeente. Het gaat niet aan alleen maar mid-; denstandswoningen te bouwen, er moeten ook woningen komen voor industrie- en landarbeiders. Daarom is er nodig een goede differentiatie in de woningbouw, een differentia tie, die de bouw van woningen mo gelijk maakt voor arbeiders, voor middenstanders, maar ook voor gro te gezinnen die de huren voor die woningen moeten kunnen opbren gen. En dat kan alleen als men bij een differentiatie in de woningbouw ook een differentiatie maakt in dé grondprijzen. Voor iedere duizend gulden van de grondprijs wordt, als h'et huis een maal is gebouwd, de weekhuur veer tig cent hoger en omdat de huren voor veel mensen toch al zeer hoog zijn. is het heel belangrijk of de grondkosten 2000 of 4000 bedra gen. De mogelijkheid tot een differen tiatie in de grondprijzen is bijvoor beeld geschapen in het plan Pen- drecht in Rotterdam, dat niet alleen een prachtige verscheidenheid van woningblokken door afwisselende hoog- en laagbouw vertoont, maar waar men tevens de mogelijkheid heeft de grondkosten zo te verdelen, dat deze in hetzelfde blok voor de grote-gezinswoningen lager kunnen worden gehouden dan voor de overi ge woningen. Men kan dat bereiken door een verdeling van de grondprijs, welke in haar verschil weer een gevolg kan zijn van de wijze van straten-aanleg, waardoor de straatbelasting voor de grote-gezinswoningen lager wordt. Zo zijn er meer aspecten, die in het belastingvlak liggen en invloed op de huren kunnen uitoefenen. De grondbelasting kan bijvoorbeeld hierbij een rol spelen. Het belangrijkste is echter de goe de opzet van een plan, een plan dat afwisseling vertoont, omdat juist die afwisseling de mogelijkheid geeft tot een verdeling van kosten, waarbij men financiële moeilijkheden kan ondervangen en kleine beurzen en grote gezinnen tegemoet kan komen. Nu kan men natuurlijk tegenwer pen, dat de mindere lasten voor die grote gezinnen dan toch worden ver haald op de beter gesitueerden, die in hetzelfde plan wonen. In zekere zin is dat waar, maar niet geheel. Want zij krijgen er ook iets voor te rug, namelijk een meer gedifferenti- De Sowjet-Unie heeft in de sub-commissie van de ontwapeningscommissie der Verenigde Naties, welke te Londen vergadert, nieuwe ontwapenings voorstellen voor atoomwapens en andere wapens gedaan. Volgens dit nieuwe plan zou de Algemene Vergadering der Verenigde Naties „de aanbeveling doen", dat „iedere vorm van oorlogspropaganda" veroordeeld zou worden en dat men zou afzien van het „dreigen met ge weld" en dat voorts de territoriale integriteit en politieke onafhankelijkheid van iedere staat geëerbiedigd zou worden. Wat de ontwapening betreft, stelt de Sowjet Unie voor: 1. Een volledig verbod van het gebruik en de productie van kernwapens en andere wapens voor massa-vernietiging; 2. Een „aanzienlijke vermindering" wat betreft de strijdkrachten en de wapens van hét conventionele type; 3. De oprichting van een internationaal orgaan voor toezicht. ligheidsraad aanbevelingen doet be treffende het waarschuwen en straf fen van overtreders van de conven tie. De inspecteurs zullen te allen tijde tot alle controle-objecten toe gang hebben, voor zover dit valt binnen hun bevoegdheden. Tenslotte wordt in het Sovjet- voorstel gezegd, dat het „wenselijk" is de strijdkrachten en de bewape ning verder te verminderen tot een peil „noodzakelijk voor de binnen landse veiligheid en voor het nako men van de verplichtingen op grond van het Handvest der V. N.'h De kwestie van de vertegenwoordiging van China in de Veiligheidsraad moet, volgens het voorstel, tezamen met de Chinese volksrepubliek bestudeerd worden. UITVOERING IN TWEE STADIA. De conventie moet in twee phasen, die de jaren 1956 en 1957 omvatten, worden uitgevoerd. In het eerste sta dium moeten de aangesloten staten beloven, dat zij hun strijdkrachten en bewapening, met inbegrip van atoomwapens, niet boven het peil van 31 December 1954 zullen verhogen. De V. S., Rusland en China zullen één tot anderhalf millioen man op de been mogen hebben, terwijl voor Engeland en Frankrijk het toegesta ne aantal 650.000 zal zijn. Gedurende 1956 moeten genoemde vijf landen de omvang van hun strijdkrachten met de helft van het aantal militai ren, dat zij boven de genoemde maxima onder de wapenen hebben, verminderen. In de eerste helft van 1956 moet een wereldconferentie inzake ontwa pening worden bijeengeroepen. In de eerste phase van de ontwape ning moeten proeven met atoom- en waterstofbommen worden gestaakt. Een internationale commissie moet aan de Veiligheidsraad en de Alge mene Vergadering der V. N. rapport uitbrengen over de naleving hiervan. Volgens de Russische ontwerp-re- solutie moeten alle staten, voordat een overeenkomst inzake het verbod van kernwapens van kracht wordt, „een plechtige belofte" afleggen, dat zij dergelijke wapens niet zullen ge bruiken. In 1956 moeten landen, die mili taire lucht- of vlootbases op het ge bied van andere landen hebben, deze opruimen. Zo wordt bijv. ook voorgesteld, dat de vier mogendheden hun „bezet tingstroepen" uit Duitsland terug trekken „met uitzondering van strikt beperkte contingenten, welke tijde lijk op Duits grondgebied gelaten zouden worden tot het bereiken van een overeenkomst over een volledige terugtrekking". Deze „strikt gelimi teerde politie-strijdkrachten" zouden volgens het Sovjet-voorstel in Oost en West-Duitsland onder een vier- mogendhedencontrole moeten staan. CONTROLE OP DE NALEVING. Wat de controle op de naleving van de bepalingen der ontwapenings conventie 'betreft, stellen de Russen de oprichting van een internationale commissie voor, die in de eerste phase in alle betrokken landen, op basis van wederkerigheid, controle posten in de grote havens, spoorweg centra en op wegen en vliegvelden instelt ten einde er voor te zorgen, dat er „geen gevaarlijke concentra ties van land-, lucht- of vlootstrijd- krachten" voor „plotselinge aanval len" op een ander land kunnen ko men. Het controle-orgaan zal het recht hebben van de staten de noodzake lijke bewijzen te vragen, dat er maat regelen worden getroffen ter ver mindering van de omvang van de strijdkrachten en de bewapening. Ook zal het orgaan toegang hebben tot de gegevens betreffende de militaire begrotingen. In de tweede phase 1957 moe ten de vijf genoemde grote mogend heden haar troepensterkte verder verminderen tot het toegestane maxi mum. Voorts moet de productie van kernwapens worden gestaakt en de militaire uitgaven moeten worden ingekrompen. Volgens het Russische voorstel krijgt het internationale controle-or gaan in dit stadium het recht „toe zicht uit te oefenen op permanente basis ten einde de tenuitvoerlegging van de conventie door alle staten te waarborgen". Voor de inspectie zal op interna tionale basis gekozen personeel wor den aangeworven. Voorgesteld wordt dat het controle-orgaan bij de Vei- Volgens gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs schijnt in het nieu we Sovjet-ontwapeningsvoorstel op het eerste gezicht rekening tc zijn gehouden met enkele voorstellen, die Westelijke afgevaardigden in het raam van het Frans-Britse plan van vorig jaar Juni hebben gedaan. Het Sovjet-plan bevat echter ook nieuwe suggesties. Enige hiervan, zoals de voorstellen inzake de ontruiming van Duitsland, vallen, volgens genoemde kringen evenwel ver buiten het werkterrein van de ontwapenings commissie. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken liet zich in dezelfde zin uit. Hij was van oordeel, dat het Sovjet-voorstel nieuwe punten bevat, welke terdege moeten worden bestudeerd. Dit gold in het bijzonder voor de kwestie van de controle op de naleving van een ontwapeningsconventie. Sterke rode luchtmacht bij Formosa Communistisch China bouwt tegen over Formosa zo'n sterke luchtmacht op, dat het machtsevenwicht in de lucht daar in de eerstkomende weken verstoord kan worden ten nadele van Amerika. Dit zal vermoedelijk nodig zijn voor een succesvolle com munistisch invasie van Formosa. De Amerikaanse minister Dulles zou dit gisteren gezegd hebben op de bijeenkomst van de Navo-minister in Parijs. Verder zou Dulles verklaard zan" fatak daat (tij. de tBiit&e Aiatine Incident aan de Koreaanse grens Sabre-straaljagers van de Ameri kaanse luchtmacht hebben gisteren boven N.-Korea 2 MIG's en een der de waarschijnlijk vernietigd. Aan het gevecht ging boven internationaal zeegebied voor de N.-Koreaanse kust een overval vooraf van 12 tot 16 MIG's op een Amerikaans verken nersvliegtuig. Deze machine werd beschermd door acht Sabres die on middellijk de vluchtende MIG's ach tervolgden en het vuur openden. Alle Sabres zijn veilig op hun bases teruggekeerd. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zegt in een com muniqué dat het gevecht met de MIG's boven Noord-Korea in over eenstemming is met het beginsel van het zogenaamde „lopende gevecht" waarbij het mogelijk is dat Ameri kaanse vliegtuigen boven gebied ko men dat normaal buiten hun opera tieterrein valt. Radio-Peking sprak reeds van een „ernstige militaire provocatie" en zei dat de „Ameri kaanse autoriteiten de volledige ver antwoordelijkheid moeten dragen voor alle ernstige gevolgen die er uit voortkomen". De communistische straaljagers be gonnen de aanval boven de Gele Zee, ongeveer 80 kilometer ten Zuid-Wes- hebben, dat Amerika niet zal blijven toezien als de Chinese communisten Quenmoy en Matsoe aanvallen in een gecombineerde aanval op Formosa zelf. Hij legde er echter de nadruk op, dat Amerika niet bij verdrag gebon den is de eilanden te beschermen en geen plannen heeft zelf tot een aan val over te gaan. ten van de monding van de rivier de Jaloe, die de grens vormt tussen Noord-Korea en communistisch-Chi- na. Radio-Peking beweert dat de F- Fabres boven Mandsjoerije vlo gen. Toen de MIG's naar het verken ningsvliegtuig doken en enkele sal vo's uit hun mitrailleurs losten gin gen de acht Sabres onmiddellijk tot de tegenaanval over. Maar de MIG's ontweken het gevecht en vluchtten naar het Oosten, naar hun bases in Noord-Korea. De Sabres hoeveel is niet meegedeeld achtervolgden de MIG's boven communistisch ge bied en sloten de MIG's in. Twee communistische straaljagrs werden na een korte schermutseling neerge schoten. Hun piloten konden zich met de parachute in veiligheid bren gen. De derde machine dook vrijwel loodrecht omlaag en liet een zware rookpluim uit de staart achter; I Dit is een afbeelding van het schip „De Zon", een schilderij,, dat vice-admiraal A. de Booy bij zijn a.s. bezoek aan Portsmouth namens de I Koninklijke Marine aan de Britse Royal Navy zal aanbieden admi raal Sir George Creasy zal het in ont vangst nemen als dank voor de ge noten gastvrijheid tijdens de afge lopen oorlog. („Foto A. Dingjan"). Het K.N.M.I. deelt mede: De belangrijkste verandering in de weerstoestand betreft wel de alge mene temperatuurdaling, die sinds Maandag is opgetreden. Bovendien had het weer een wis selend karakter, zodat het fraaie voorjaarsweer voorlopig van de baan is. Oorzaak van deze weersontwikke ling is een depressie bij de Noorse kust, die aan dc Westflank koude arctische lucht naar de Noordzee drijft. De Poollucht start bij Spitsbergen met temperaturen van ongeveer twee graden onder nul, passeert Jan Mayen met temperaturen om het vriespunt en bereikt de Noordzee met tempe raturen van ongeveer drie graden. Op haar weg over de Noordzee wordt zij vervolgens aangewarmd tot om streeks 7 graden bij de Nederlandse kust. De voorste begrenzing van de zeer koude lucht drong Dinsdagavond ons land binnen, waarmee do wind uit de Zuidwesthoek naar Noordelijke richtingen draaide. Een en ander ging met buien gepaard, waarvan sommi ge met onweer of hagel vergezeld gingen. De komende dagen blijft het weer onder invloed staan van de Noord westelijke stroom van arctische lucht. Slechts worden dc temperatu ren nog iets lager en het is niet uit gesloten, dat lichte nachtvorst zal gaan optreden. De IJsheiligen zijn dus wel pre cies op tijd gekomen. Clude vijanden andenieuw vaan veieniyd weer (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt j te 10 uur). NACHTVORST. Vannacht weinig wind en op vele plaatsen nachtvorst. Mor- gen overdag droog en zonnig weer met dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwak- ke tot matige wind uit Westelijke richtingen. eerde wijk waar zij wonen, een wijk, die niet alleen bestaat uit kazerne woningen van zoveel blokken, maar waar door afwisselende bouw het prettiger wonen zal zijn. En overigens is het „Draagt elkan ders lasten" nimmer zo van toepas sing geweest als juist in de woning bouw. 12 Mei zon op 4.54, onder 20.23 min maan op 0.30, onder 8.58 min. j Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water Donderdag 12 Mei voorm. 6.30 uur; nam. 18.45 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: De Duitse afgevaardigde, generaal Hans Speidel (links), wordt hier door de geallieerde opperbevelhebber, gene raal Alfred M. Grünther (midden), voorgesteld aan de Franse brigade-generaal Henri Lehr. Generaal Speidel is kortgeleden in het hoofdkwartier van de SHAPE in Rocquencourt aangekomen om daar zijn land te ver tegenwoordigen. max. weer temp. STOCKHOLM onbewolkt 13 C. OSLO zwaar bew. 13 KOPENHAGEN half bew. 11 AMSTERDAM half bew. 15 LONDEN half bew. 16 LUXEMBURG zwaar bew. 13 PARIJS geheel bew. 19 BORDEAUX zwaar bew. 18 GRENOBLE zwaar bew. 20 NICE zwaar bew. 21 GENEVE zwaar bew. 21 ZURICH geheel bew. 19 LOCARNO zwaar bew. 23 BERLIJN regen 18 FRANKFORT zwaar bew. 16 MüNCHEN zwaar bew. 21 WENEN zwaar bew. 25 INNSBRUCK zwaar bew. 25 ROME onbewolkt 25 MALLORCA licht bew. Korreltje Jaren weten meer dan boeken.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1