DE IJZEREN SCHELVIS Haar vliegenier Overplaatsing van 'n belasting-inspecteur in het belang van de dienst Telefoon met drukknoppen inplaats van kiesschijf Grote vorstverlet-fraude is in Velsen achterhaald Pleidooi voor nabestaanden Indische verzetsstrijders Bezwaar tegen dagvaarding DINSDAG 10 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Ontslagkweste voor Raad van beroep Rechtspositie aangetast Voor de centrale raad van beroep te Utrecht diende gisteren het appèl van de staatssecretaris van financiën tegen de uitspraak van het ambtena rengerecht te Amsterdam inzake de overplaatsing van de heer J. C. Bus, chef van de belastinginspectie Haar lem H naar de afdeling registratie en successie van het departement van Finaniën te Amsterdam. Namens de staatssecretaris traden op als gemachtigden de heren J. de Willigen, directeur van de rijksbelas tingen en domeinen te 's-Gravenhage, en mr, B. R. Wesseling te Utrecht. Eerstgenoemde betoogde, dat aan leiding tot de gewraakte maatregel was geweest de omstandigheidl dat de staatssecretaris niet langer zijn vertrouwen ko i schenken aan de be trokken hoofdinspecteur, gelet op de •wijze, waarop deze zijn functie waarnam. In het bijzonder waren er in hoogste instantie bezwaren gerezen tegen het niet op behoorlijke wijze inrichten en bijhouden van het z.g. dossier-systeem. LUISTEREND NEDERLAND. Het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 Mei 1955 2.009.232 tegen 1.999.118 op 1 April 1955. Op 1 April 1955 waren er 513.479 aangeslotenen op het draadomroep- net tegen 511.465 op 1 Maart 1955. Aetherklanken TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00 „Dirk de Zeehond". 17.15 „Het toverdoekje", dansspel HILVERSUM I, 402 7.00—24.00 NCRV NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gewijde muz. 1.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Rep. 11.45 Gram. 12.00 Idem. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Kamerkoor. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Metrop. ork. 13.50 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 1'5.00 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Orgelspel. 18.15 Gram 18.25 Viola da gamba en clavecimfoel. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 10.10 Engelse muz. 19.30 Euitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Ra diokrant. 20.30 Omroep orkest 21.20 „Christendom-Communisme', cans. 21.40 Banjo ork. 22.00 „Hier is To kio", caus. 22.15 Voiksmuz. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM n, 208 M. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Even op. krikken. 7.50 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de huisvrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de huisvrouw. 11.00 Gram. 12.00 Hammondorgel en zang. 12.30 Land- en tuinib. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Promenade-ork. 14.00 Medische kron. 14.10 Instr. trio. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de kinderen. 16.50 Gram. 17.30 Instr. kwint. 17.50 Regeringsuitz.: Neder land en de wereld: J. G. A. Orbaan: „De internationale betekenis van on ze bloembollenteelt". 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 Dansmuz. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 „Blank en zwart in Zuid-Afrika", lezing. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Sport. 20.15 Gevar. progr. voor de mill. 20.50 „Toen brak in het eigen hart de oorlog uit", hoorspel. 21.40 Concertgebouwork. 22.20 „Gevaren van atoomexplosies?", caus. 22.35 Lichte muz. 23.00 Nieuws. 23.15 Soc. nieuws in Esperanto. 23.20 Ham mondorgel. 23.4024.00 Gram. Raadgevingen genegeerd. Het bleek, dat dt heer Bus de hem gegeven raadgevingen in de wind had geslagen en steeds zijn eigen weg •ging, hetgeen hij in strijd achtte met de discipline, welke de overheid van haar ambtenaren moet eisen. Zijn superieuren hebben toen overwogen hem een berisping te geven, doch zijn daar niet toe overgegaan omdat zij zoiets, gezien de karaktereigenschap pen van de betrokken hoofd-inspec- teur, niet doelmatig achtten. Men heeft er de voorkeur aan ge geven voor de heer Bus een andere stoel te zoeken, die in overeenstem ming was met zijn karaktereigen schappen en zijn bekwaamheden en die vond men door overplaatsing in een gelijkwaardige betrekking bij de registratie en successie te Amster dam. Schikking voor dienstbelang. Als tweede pleitbezorger van de staatssecretaris trad op mr. Wesse ling, die betoogde, dat de gewraakte maatregel niet moet worden gezien als een straf, maar als een schikking in het belang van de dienst. Een der gelijke maatregel viel volgens plei ter buiten de 'bepalingen van het al gemeen ambtenarenreglement, om dat de overheid vrijheid heeft bij het bepalen van de standplaatsen van haar ambtenaren. Voor de heer Bus trad op mr. H. J. Morren te Voorburg, die de recht matigheid van de getroffen maatre gel tegen dé heer Bus, welke hij als een straf beschouwde, betwistte uit overwegingen van morele aard en strijdig met de bepalingen van het ambtenarenreglement. Pleiter voerde aan, dat de overplaatsing van zijn cliënt naar Amsterdam door deze wel degelijk als een strafmaatregel wordt gevoeld en dat het in feite ook een degradatie inhoudt. Hij achtte haar voorts ook een aantasting van de rechtspositie van de ambtenaar. Tenslotte wees hij op de zeer gun stige staat van dienst van de betrok ken ambtenaar en concludeerde tot verwerping van het beroep van de staatssecretaris en herstel van zijn cliënt in diens vroegere functie. De centrale raad van beroep zal op 27 Mei a.s. uitspraak doen. Door het slechte zicht kwam een Engels vliegtuig gistermiddag laag het pas in gebruik genomen vliegveld „De Kooi" bij Den Helder binnenvliegen. Hierdoor liep het toe stel schade op vóór het de grond had bereikt, maar een geslaagde buiklan ding bracht passagiers en vliegtuig veilig aan de grond. 150.000 illegale luisteraars in Nederl. 2 millschade voor de omroepen Er zijn in Nederland ruim 150.000 radiobezitters die zonder luisterver gunning profiteren van de uitzendin gen die door de omroepen met duur geld betaald worden. Deze illegale luisteraars berokkenen de omroep een schade van ongeveer 2 millioen gulden per jaar. Men deelde ons echter mee, dat de tijd voor clementie afgelopen is en controleurs over het land zullen uit zwermen om elke overtreder onmid dellijk te verbaliseren. Een uitzonde ring zal worden gemaakt voor hen, die de gemaakte fout willen herstel len en het formulier onmiddellijk in gevuld opzenden. De laatste maanden gingen niet minder dan 22.000 processen-verbaal de deur uit, en nog altijd houdt de stroom aan. De boeten voor het kan tongerecht variëren van 25 tot 250. Een telefoontoestel dat inplaats van met een kiesschijf met drukknoppen is uitgerust, zal in de toekomst het nummerkiezen vlotter laten verlopen. Het draaien, dat bij het oude sys teem ongeveer zes seconden vergden, zal bij het druktoestel tot twee se conden teruggebracht kunnen wor den. Bijzonder geschikt zal het nieu we systeem voor toepassing in huis- en bedrijfscentralen zijn, omdat juist hier het aantal gesprekken extra groot is. De maand Maart is evenals de eerste twee maanden van 1955 een slechte maand geweest voor de nieuw bouw van woningen. In Maart wer den nl. 3.109 woningen voltooid, te gen 2.657 in Februari en 4.964 in Maart van het vorig jaar, aldus het C.B.S. Begonnen werd in Maart aan de bouw van 6.943 (v.m. 3.723.; v.j. 8.138) woningen. Aan het einde van de maand waren 66.339 (62.535; 72.707) woningen in uitvoering. In de eerste drie maanden van dit jaar werden in totaal 8.912 woningen vol tooid, tegen 10.770 in de eerste drie maanden van 1954. Begonnen werd in het eerste kwartaal van 1955 aan de bouw van 14.587 (v.j. 75.05) wo ningen. Het lijkje van 'n l'.:-jaar oud kindje, Ewald Lübe, dat 20 Januari •bij een aanvaring over boord sloeg en verdronk, is gisteren bij de Wiihel- minakade te Rotterdam uit het wa ter gehaald. Voorlopig vier arrestaties De Velsense recherche heeft een omvangrijke vorstverletfraude ach terhaald en in Kennemerland diver se arrestaties verricht. De hoofdver dachte, een 30-jarige bouwonderne mer uit Beverwijk diende aldus de recherche valse vorstverletde- claraties in over bouwwerken, ver spreid over het gehele land en streek daardoor in totaal 26.000 op. Tot nu toe zijn vier medeplichtigen, afkom stig uit Beverwijk en Velsen gearres teerd, werknemers van de aannemer, die eveneens ter beschikking van de Haarlemse justitie werden gesteld; het onderzoek duurt voort; er wor den meer arrestaties verwacht. ,De zaak is aan het licht gekomen, toen er op de declaratielijsten ver schillende handtekeningen voorkwa men, die sterk op elkaar leken, wat het schriftbeeld betreft. Er werd aan gifte gedaan bij de Velsense politie, die na een langdurig onderzoek en een reeks verhoren tenslotte vat op deze fraude kreeg. Het geld is nog niet achterhaald; de politie ver moedt, dat de aannemer het leeuwen aandeel heeft ontvangen. De contactraad van de drie onder- wijscentrales, gevormd door de cen trale voor katholiek handelsonder wijs, het instituut voor middenstands ontwikkeling en de centrale voor christelijk handelsonderwijs, geves tigd te 's Gravenhage heeft met me dewerking van de dienst welzijns zorg leger te 's Gravenhage voor mi litairen de mogelijkheid geopend een mondelinge opleiding voor het mid denstandsexamen te volgen. De contactraad heeft de overtui- gin, dat mondeling onderricht voor militairen, die uitsluitend lager on derwijs hebben genoten in vele ge vallen de voorkeur geniet boven schriftelijk onderwijs. Vandaar, dat tot oprichting van mondelinge mili taire middenstandscursussen werd be sloten. Bij enkele legeronderdelen is men met deze opleiding eeds begonnen en wel te Harderwijk, Nunspeet, Schalkhaar, Steen wij kerwold Wezep. Het ligt in het voornemen begin Mei bij alle legeronderdelen, waai belangstelling voor dit onderwijs is, cursussen in het leven te roepen. De organisatie is zo opgebouwd, dat bij overplaatsing van een dienstplichti ge, deze in zijn nieuwe onderdeel de cursus kan voortzetten met hetzelfde studie materiaal. De lesprogramma's zullen daartoe voor het gehele land worden gesynchoniseerd. Wanneer een dienstplichtige met grootverlof gaat en de cursus nog niet beëindigd is kan hij in of nabij zijn woonplaats zijn studie voltooien bij een cursus voor burgers, uitgaande van een der drie organisaties, aange sloten bij de contactraad. Verspreiding ongeadresseerde poststukken wordt verminderd Niet genoeg personeel Met het oog op overbelasting van het bedrijf, waarin niet voldoende door indienstneming van nieuw per soneel kan worden voorzien, zal in gaande 1 Juli 1955, de aanneming van ongeadresseerd te verspreiden stukken in het algemeen worden be perkt tot die, welke niet meer we gen dan 26 gram. Indien de omstan digheden daartoe nopen, zal tot ver dere gewichtsbeperking worden over gegaan. Verspreiding van ongeadresseerde stukken kan in Amsterdam, Rotter dam, 's-Gravenhage, Haarlem en Delft slechts geschieden, wanneer de directeur van het postkantoor, waar de stukken zullen worden ter post bezorgd, heeft verklaard, dat zij kunnen worden aangenomen. Voor verspreiding in het tijdvak half November t/m 31 December a.s. zal de gebruikelijke regeling gelden, houdende o.m. dat, ongeacht de plaatsen, waar verspreiding moet geschieden, steeds vooraf bij de di recteur van het kantoor van ter-post bezorging moet worden nagevraagd of de stukken ter verzending kunnen worden aangenomen en dat om streeks Kerstmis en Nieuwjaar ver spreiding van ongeadresseerde stuk ken in het algemeen niet zal geschie den. Omtrent versppreiding na 31 De cember a.s. kunnen voorlopig geen afspraken worden gemaakt. PENSION- EN KOSTHUIZEN- CENTRALE IN DEN HAAG GEOPEND Gisteravond heeft mgr. W. J. Pompe, deken van Den Haag, in een Haag, in een eenvoudige plechtig heid te Den Haag de kath. Pension en Kosthuizencentrale geopend. Deze centrale is voortgekomen uit een initiatief van de Kath. Bond voor het gezin in Den Haag, en be oogt aan katholieken, die kamers of pension zoeken, adressen te verschaf fen in goed milieu.. Vooral voor de genen, die uit andere streken komen en zich in Den Haag vestigen kan dit bureau goed werk verrichten. De kosten van inschrijving zijn zeer laag gehouden en beogen slechts de on kosten te vergoeden. Het bureau is gevestigd aan de Oprechtstraat 149, tel 395758. Toeslagregeling voor lichte varkens? Op verzoek van Engeland streeft Nederland evenals Denemarken er naar om de baconleverancies naar Engeland te beperken, zo deelt men van de zijde van het landbouwschap mede. dit betekent, dat voor de ba- conexport slechts een beperkt aantal varkens in de bacongewichtsklasse kunnen worden geslacht. Het gevaar bestaat, aldus het land bouwschap, dat hierdoor de prijsda ling van de lichte varkens zich zal voortzetten. Het bedrijfschap voor vee en vlees zou dan genoodzaakt zijn ook de overnameprijs, die nu 2.20 is en 0.36 ligt onder de richtprijs voor baconvarkens, verder te verlagen. Een dergelijke gang van zaken zou een nog verdere uitholling van de waarde van de bacongarantie beteke nen. Teneinde dit te voorkomen heeft ibet bedrijfschap voor vee en vlees in de afgelopen week een vergadering •belegd met de belanghebbende secto ren van het bedrijfsleven, waarin een voorstel is besproken om door mid del van een toeslag bij slachting de prijzen voor lichte varkens te onder steunen. Deze toeslag zou dan worden betaald uit het vleesfonds. Het overleg over de voorgestelde toeslagregeling is nog gaande. Coca-cola-drinkend Nederland zal met gepaste vreugde Zaterdag a.s. het feit herdenken, dat 25 jaar geleden de eerste fabriek van dit bij zondere gemberbier in Nederland werd geopend. Het merkwaardige drankje, dat de Amerikaanse drogist Pemberton in 1886 brouwde, werd voor het eerst in Nederland gedronken tijdens de Olympische Spelen te Amsterdam in 1928. WELTER STELT VRAGEN Het Tweede Kamerlid de heer Wei ter heeft aan de minister-president schriftelijk de volgende vragen ge steld: 1. Is de regering nief van oordeel, dat de weduwen en nabestaanden van hen, die in het verzet tegen de Japanse bezetting in het voormalig Nederlandsch-ïndië hun leven gaven voor het Koninkrijk, in aanmerkelijk ongunstiger financiële omstandighe den verkeren dan de weduwen en nabestaanden van hen, die vielen in het verzet tegen de Duitse bezetting in Nederland? 2. Zo ja, is de regering dan bereid maatregelen te bevorderen, die een gelijkstelling beogen, met terugwer kende kracht, van de weduwen en nabestaanden van de gevallen ver zetsstrijders in het vroegere Neder- landsch-Indië met die van hen, die in Nederland hun leven gaven in het verzet tegen de bezetter? Pater A. v. d. Stok f In het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht is na een ziekbed van een jaar in de ouderdom van 74 jaar over leden pater Angelicus van der Stok O.F.M. Pater Van der Stok, geboren op 5 December 1879 te Leiden, trad in 1899 in de orde der Franciscanen en werd in 1906 priester gewijd. Als kloosternaam koos hij de naam Angelicus naar de Italiaanse kunste naar Fra Angelico. Kort na zijn pries terwijding behaalde hij de m.o.-acte tekenen en werd sindsdien belast met het tekenonderwijs. Gedurende bijna 30 jaar is pater Angelicus als tekenleraar werkzaam geweest aan het gymnasium der pa ters Franciscanen te Venray. Bij deze school werd een Francis- cus-monument naar zijn ontwerp op gericht. Zowel hier als gedurende de ongeveer 10 jaar, welke hij daarna aan de katholieke H.B.S. te Heerlen les gaf, heeft hy uiteraard vele hon derden leerlingen uit het gehele land onder zijn leiding gehad. Na zijn 65ste jaar verbleef pater Angelicus van der Stok in het kloos ter der Minderbroeders te Maastricht, waar hij zich wijdde aan de zielzorg in verschillende kloosters o.a. in dat van de zusters Franciscanessen te Wijk, Maastricht. De plechtige uitvaart geschiedt Woensdag 11 Mei om half tien in de paterskerk aan de Tongersestraat, Maastricht, waarna de teraardebe stelling volgt op het kerkhof der pa ters Franciscanen. ZAAK-V1NKEVEEN De wachtmeester van de Rijkspoli tie P. H. uit Vinkeveen heeft bij het parket van de officier van justitie te Utrecht een bezwaarschrit ingediend tegen de aan hem uitgebrachte dag vaarding. Daardoor is de openbare behande ling van zijn zaak, die op 13 Mei was vastgesteld, voorlopig opgeschort. Maandagmiddag heeft de Utrechtse rechtbank in raadkamer de wacht meester, in het bijzijn van zijn ver dediger gehoord. De beslissing of het bezwaar gegrond is, en zo ja, of er dan opnieuw een dagvaarding moet worden geseponeerd, heeft de raad kamer tot een latere datum uitge steld. De officier van justitie te Utrecht, mr. A. S. de Muinck Keizer, die ook de dagvaarding heeft uitgebracht deelde mee, dat de wachtmeester in het algemeen bezwaar had tegen de inhoud van de dagvaarding. „In het bezwaarschrift zegt de wachtmees ter, dat 'hij rechtmatig heeft gehan deld en niets anders kon doen", aldus mr. De Munck Keizer. Tijdens het oversteken is gister morgen de 55-jarige landbouwer H. Bijkerk te Haren door een autobus gegrepen en op slag gedood; de bus poogde de man nog te ontwijken en reed dientengevolge tegen een boom. De chauffeur en de passagiers kwa men met de schrik vrij. door LOUIS ARTHUR CUNNINGHAM „Het doet me genoegen, dat je met me ingenomen bent", zei ze. En dat was waar. Ze was blij dat er tenmin ste iemand was die haar nodig had. „Had je de officiële voogd niet om toestemming moeten vragen met me mee te gaan?", vroeg Tony. „Ik vraag hem niets meer!" Tony keek verbaasd. Ze zag niet de blik in zijn ogen. „Zijn jullie geen vrienden meer?" „Helemaal niet; rk veracht hem". „O! Dat had ik niet kunnen ver moeden. Ik dacht zelfs dat jij hem nogal erg hoog hield. Maar enfin, je weet zelf het beste wat je doen en laten moet en mij kan het niet sche len". Hij legde zijn hand op de hare, .zolang als je van Tony houdt. Ik heb je niet meer gezegd dat ik van je hou, sinds die avond in de Club Maturin. Ik heb gewacht om je tijd te laten gewacht op het ogenblik dat je het prettig zou vinden naar me te luisteren". Zij keek naar hem op. Vrijmoedig maar toch iets vreesachtig. Haar stem was hees, alsof ze moeite had om de woorden uit te spreken. Maar ze zei: „Misschien is dat ogenblik nu geko men, Tony". HOOFDSTUK VII HET DODELIJK ONGELUK Tony's hand legde zich vast op de hare. Zij begreep, dat hij nu haar toe stemming verwachtte. Misschien zou hij haar vanavond nog vragen Wat moest zij doen? Zou zij ja zeg gen? Waarom niet? Hij hield van haar. Hij had vanaf het eerste ogen blik van haar gehouden. En zij vond hem toch ook aardig. Misschien hield zij ook van hem, ze wist het zelf niet. Misschien bestond er geen liefde zo als zij zich die had voorgesteld. Dat wat zij voor Marcel gevoeld had was dwaasheid geweest, dat had zij begrepen toen hij haar handen van zijn schouders nam op de veranda in Val Morin. Zij kreeg nu nog een kleur als ze er aan dacht. Ze schaam de zich dat zij hem toen zo in haar hart had laten lezen. En zij haatte hem omdat hij het gelezen had. Maar als zij dan niets voor hem betekende, dan was het 't beste, dat zij Marcel maar zo gauw mogelijk van het omkijken naar haar verloste. Waarom zou zij niet trouwen met Tony? Het kon haar allemaal niets meer schelen. Het enige wat voor haar van belang was geweest, was nu voorbij afgedaan. Ze zou niet meer piekeren, maar het leven nemen zoals het kwam. Het was te kort en te kostbaar om zijn tijd te verdoen met treuren over degene die toch niet kwam. Tony sprak tot haar, ze merkte het ineens. „We zullen vanavond weer naar Maturin gaan", zei hij. „We zullen er weer dineren en dansen als de vorige keer. Maar vanavond zal alles anders zijn, Simonne. Ik houd zo van je, zo veel als ik maar kan!" Dat waren woorden, waar zij van gedroomd had. Ze had die lang ver langd te horen. Waarom deden ze haar nu niets? Toch meende Tony ze eerlijk. Ze merkte, dat hij meer gas gaf. Ze dorst bijna niet naar het dashbord te zien, waar de rode wijzer met sprongen verliep. „We kunnen niet vlug genoeg daar zijn", zei hij lachend. Wat reed hij roekeloos! Krankzin nig was het. Maar zelfs dat kon haar weinig schelen nu. Maar toch, zelfs toen ze al in het restaurant zaten, dacht ze voortdu rend aan Marcel Bernard. Hoe zou ze hem ooit weer onder ogen durven komen? En toch liep ze de kans hem te zien, zolang zij logeerde bij Adèle Mercier. „Waar peins je toch zo over, Si monne?", vroeg Tony en nam haar hand. „Heb je herrie gehad met je voogden?" „Nee". Ze schudde het hoofd. „Zo kun je het niet noemen. Misschien was het dat toch wel", voegde ze er meteen bij, „en heb ik ook met mezelf gevochten. Maar ik wil daar liever niet over spreken", „Dat vind ik best. Laten we het alleen hebben over ons tweetjes". Ze zag hoe gelukkig hij was. Hij had champagne besteld en hief het glas naar haar op. „Op ons geluk!", zei hy. Zij lachte hem toe over het brui sende glas heen. Geluk! Zij vroeg zich af waar ze dat voortaan zou moe ten vinden. Ze dansten. Ze vond het wel prettig zijn sterke arm om haar heen te voe len. Het was toch heerlijk iemand te hebben die om haar gaf, vond ze. Ze voelde zich dankbaar jegens hem ge stemd. En toen kwam het. „Ik aanbid je", zei hij. „Je moet met me trouwen, kindje, wil je?" „Denk je denk je dat we geluk kig zouden zijn?" „Als in het Aards Paradijs". Ze vond hem net een kleine jongen op dit ogenblik. Hij had mooie blauwe ogen en heel licht blond haar. Ze had veel zin om hem haar ja woord te geven, al was het alleen maar om Marcel te laten zien, dat ze hem trotseren durfde. Maar ze dacht er ook aan, dat een huwelijk een van de belangrijkste dingen is in een mens zijn leven. Men gaat met het huwelijk een nieuwe levensstaat in. Men ver bindt zich voor altijd. „Ik zal je gelukkig maken", pleitte hij weer. „Je zult altijd gelukkig zijn Er zal nooit meer zo'n schaduw over je gezicht liggen als vanavond toen we Val Morin verlieten. Er moet al tijd zonlicht stralen van je gezicht. Ze? dat je met me trouwen wilt!" „Ik.... ik weet niet wat ik moet zeggen, Tony. Toe, alsjeblieft houdt nu niet aan". „Maar ik moet. Ik kan zo niet lan ger leven. Ik hou zoveel van je. Waar om aarzel je nog?" „Ik weet het zelf niet. Maar ik kan je nu vanavond geen antwoord geven. Neem het me niet kwalijk, toe. Ik kan nu niet". Iets hield haar terug van de grote stap. Wat het was wist ze niet. Mis schien was het een flauwe hoop dat er iets zou gebeuren intussen dat Marcel tot haar zou rbengen. Een dwaze hoop, die ze zichzelf niet bekennen wou. „Morgen, Tony", zei ze. „Morgen zal ik je antwoord geven". Ze zag zijn gezicht betrekken. Waarom morgen? Dat duurt nog zo lang. En waarom zul je het morgen wél weten? Wat kan er gebeuren dat anders is als nu?êIk ben morgen het zelfde als vanda'ag. En jij ook, dat weet ik. En dat weet jij ook. Morgen zul je hetzelfde voelen als heden". Maar ze herhaalde koppig „morgen, Tony. Je kunt toch nog wel één dag geduld hebben?" Hij zag dat verder argumenteren niet zou helpen. Hij werd weer vro lijk. Zijn gezicht klaarde op. Toen hij haar afzette aan haar deur zei hij: „Ik zal wachten tot morgen en ik zal hopen. Zeg me, dat je je gevoelens voor me niet veranderen zult!" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6