Leidse stand op E 55 wordt een spel met kleur en ruimte Koningin bracht onverwacht bezoek aan de rijdende kermisschool te Amersfoort Met paaitjaeti laaidt met SXeCft yedeetd 4 Kanten van Leids leven belicht Haagse straat 1 avond Hollywood Hoge zeeën beletten Catalina zieke schipper over te nemen DINSDAG 10 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 In de chaos van de E 55, de grote manifestatie van Nederlandse energie, te Rotterdam komt ook de Leidse stand tot leven. Midden in het complex paviljoens, dat de groei en de bloei van stad en land moet uitbeelden, ligt een ruime hal welke door de steden Leiden en Delft broederlijk gedeeld wordt. De hal ligt op een van de mooiste punten van de tentoonstelling in het park, dicht bij de enorme constructie van kubussen en stalen binten, die de eenheid der provinciën verbeeldt. Dat dit een gunstig centrum is, blijkt wel uit de onmiddellijke nabijheid van de paviljoens van Rotterdam en Den Haag. groot genoeg, als men daarbij niet in overweging neemt, dat alléén de be bouwde oppervlakte van de E 55 35.000 m2 beslaat. In deze stand probeert men vier aspecten van het Leidse leven te be lichten. Op de eerste plaats Oud-Leiden, dat vertegenwoordigd is door een kolos sale vergroting van een gravure van de Sleutelstad in de 17e eeuw. Vóór deze gravure vindt men een vitrine met enige zeldzame stukken uit de Leidse musea. Dat Leiden méér is dan een toeristisch openlucht-museum ontdekt de bezoeker bij een tweede wand, die foto's geeft van de bedrij vigheid en de energie van de stad. Het moderne Leiden wordt geillus- treerd door de uitbreidingen in de nieuwbouw (o.m. een perspectief van het toekomstige winkelcentrum Zuid- West) door het marktcentrum, door het vertier dat de stad aan student en toerist biedt. GUNSTIGE LIGGING Dwars door een E 55, die zich hij gend en kreunend opricht, door en langs half opgebouwde tentoonstel lingsruimten, hebben wij dit pavil joen bereikt. Wij vinden er de architect (één van de tientallen) die de leiding heeft bij het inrichten van de afdeling Zuid- Holland, de heer S. Aardewerk uit Den Haag. Meer dan honderd arbei ders werken aan de opbouw van dit kleine hoekje van de expositie. Aan de Leidse stand zijn iedere dag 15 ar beiders bezig. Stand die zal opvallen. „Leiden is niet krenterig geweest met zijn subsidie voor deze stand", zegt de heer Aardewerk. Daarom heb ben wij iets kunnen ontwerpen, dat in de veelheid van materiaal zeker zal opvallen". (Zoals bekend heeft de Leidse ge meenteraad een bedrag van 27.500 voor de E 55 uitgetrokken, een som die door de Leidse industrieën nog aanmerkelijk werd verhoogd). De architect toont een perspectief tekening, waarvan wij hierbij een ver kleining afdrukken. Vier kanten van het Leidse leven. De Leidse stand heeft een opper vlakte van 160 m2. De ruimte lijkt Alle faculteiten. Het derde aspect toont de univer siteit, die met alle faculteiten tegen woordig is. Zo vindt men daar onder meer een model van het apparaat, waarmede in het Kamerlingh Onnes- laboratorium de ijselijk lage tempe raturen worden verkregen. De gehele inzending van de Leidse universiteit wordt bekroond door een kleurrijke figuur van een moleculaire structuur, Kamerleden kwamen Keukenhofkijken 19 Industrieën. De industrie van Leiden beslaat het grootste deel van de ruimte. 19 industrieën vormen tezamen het indrukwekkend geheel, dat het ar beidende Leiden vertegenwoordigde Ruim is het gedeelte dat door de me taalnijverheid wordt ingenomen. Eni ge Leidse textielbedrijven zonden een afvaardiging en ook de Leidse gra fische bedrijven verzorgden één zeer bezienswaardige stand. Spel met kleur en ruimte. De heer Aardewerk noemt de ge hele expositie van Leiden een ge slaagd spel met kleur en ruimte. Om dit nog te benadrukken zullen ge> kleurde tegels en vlakken op de vloer worden aangebracht. Enige tot rusten nodende banken zijn in deze stand géén overbodige weelde. We geloven, dat de E 55-bezoeker tegen de tijd dat hij onze stand heeft bereikt een stoel en tien minuten be zinning hard nodig heeft Want bij dit millioen -complex, waar met alles rekening is gehouden, waar men kan zwemmen en zweef- banen, op de maan kan klimmen en in de mijn kan afdalen heeft men met de doodgewone moeheid geen re kening gehouden. Katwijk. De stand van Katwijk belooft heel aantrekkelijk te worden. De nadruk valt op de visserij en het strandleven. Aan een hoge scheepsmast hangen vissersnetten. Voor de mast zijn twee Katwijkse meisjes in Katwijks cos- tuum bezig met het boeten van netten. Een zomers strand geeft een kijkje Maandag heeft een aantal leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal een bezoek gebracht aan de Keukenhof. Hier zien. we de voor zitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, op het moment, dat hij honing put uit een „Keizerskroon". De voorzitter van de Keukenhof, de heer Th. van Waveren kijkt toe. Werk olifanten voor Rotterdamse „E 55" Twee olifanten, die te zamen het slordige bedrag van 150.000,kos- j ten, zijn door ae Rotterdamse dier gaarde „Blijdorp" aangekocht en gis- J teren per schip uit Colombo in Ne derland aangekomen, waar zij zullen worden verhuurd aan de „E 55" als werkolifanten. De twee jumbo's zijn het werken wel gewend, want zij leverden al ge durende 4 jaar hun enorme arbeids krachten aan de houtindustrie te Colombo. Kennelijk om hun kracht te laten zien, trokken zij de „Mod- jokerto", die hen in Colombo aan boord nam, vóórdat zij de valreep over waren, een paar voet aan zijn ankers vooruit, zodat het angstzweet de kapitein centimeters dik op het voorhoofd stond. De kapitein heeft onderweg nog wel eens meer gele genheid gekregen om met gemengde gevoelens naar zijn kostbare passa giers te zien, want de voorraden voedsel, die zij per dag naar binnen werkten, gingen zelfs het ruime zee mansbegrip te boven. Zij zullen op de grote Rotterdamse tentoonstelling als werkolifanten ge bruikt worden en twee Ceylonese mahouts zijn meegekomen om de dieren leiding te geven. Twee dagen eerder uit vissen In antwoord op een vraag van het lid van de Tweede Kamer de heer Posthumus heeft minister Mansholt medegedeeld, dat hij heeft besloten dit jaar de aanvang van het vissei- zoen twee dagen te vervroegen, opdat de uitoefening van de visserij, inclu sief de hengelsport, reeds op Tweede Pinksterdag mogelijk zal zijn. Op de Valkenburgse Cauberg zal achter het verzetsmonument een ge dachteniskapel gebouwd worden, waarvoor de grond door de stichting „Valkenburg-Omhoog'' gratis be schikbaar is gesteld. Op de tekening ziet u het vooraan zicht van het Leids paviljoen. Via een ingang, die wordt over huifd door deuren, die naar boven scharnieren, komt men rechts bij een wand met de gravure van oud-Lei den en daarvóór een vitrine met mu seum-stukken. Daarachter het Leiden van nu aansluitend op het industrie- gedeelte. Bij de foto: 15 man zijn dagelijks met de opbouw van de Leidse stand bezig. Zoals u op de foto ziet: er moet nog. veel gedaan worden in een week, want volgende week Donderdag wordt de E 5f geopend. (Foto: „De Leidsche Courant"). op het zomerleven van Katwijk. Op het strand ligt een vissersschuit die vertelt, van de vis, het vissen en het vissersleven. LEIDSE INDUSTRIE OP E 55 De Leidse industrieën, die aan de Leidse stand op de E 55 te Rotterdam deelnemen zijn: N. V. Clos Leembruggen, N. V. J. J. Krantz Zn., N. V. Van Wijk, Den Holder, de Kon. Ned. Grofsme derij, Leidse Apparatenfabriek N. V. N. V. Tokheim, Royal Typewritters N. V.. fa. E. J. Brill, N. V. Sijthoff, De Rotogravure mij., N. V. Groen, Wer- nink, De Constructie-werkplaatsen N.E.M., N. V. Elascon, Herfst en Hol- det, fa. Hartevelt en N. V. Durisol. IN FRIESLAND FRIES. Een afwijzend prae-advies van het college var» B. en W. van de Friese gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde ten aanzien van het ge bruiken van de Friese taal mede op de plaatsnaamborden, heeft geleid tot een geheel andere beslissing. Een der leden kwam n.l. met het voorstel uitsluitend de Friese taal op deze borden te bezigen en hij vond zoveel steun, dat het voorstel er doorging met 7 tegen 4 stemmen. De gemeente is door dit besluit geplaatst de eerste gemeente waar de plaatsaanduiding slechts geschiedt door middel van de Friese taal. De toeschouwers van de Nederlandse film over de luchtwachtdienst zul len er waarschijnlijk maar één ^ninuut van profiteren, maar de Haagse Weissenbruchstraat heeft er een hele avond van genoten. Gisteravond werd deze Haagse straat herschapen tot een filmstudio, waar enkele levensechte opnamen gemaakt zouden worden voor de film, die in opdracht van het Ministerie van Oorlog momenteel vervaardigd wordt. Er behoefde maar 30 meter film opgenomen te worden; enkele B.B.-ers moesten een schuilkelder induiken tijdens luchtalarm, er moest wat met fietsen gesmeten worden om het geheel erg realistisch te maken en dat alles moest natuurlijk beschenen worden met zware schijnwerpers, die aange vuurd werden door grote lichtagregaten, welke de buurt deden trillen op zijn grondvesten. Alsof dat alles nog niet mooi genoeg was, kwam er nog een vervaarlijke gelüidswagen, die sirenegehuil en het gegier van vliegtuigen ging imiteren. De kinderen in de Weissenbruchstraat hebben gisteravond niet zo heel veel geslapen, maar hun moeders hadden het veel te druk om daar erg nauwkeurig op te letten. Zij hingen op gevaarlijke manier uit de ramen naar het kleine Hollywood te kijken en trokken zich slechts node terug, wanneer een «vriendelijke stem uit de geluidswagen hen verzocht naar binnen te gaan, omdat de opnamen niet aan betrouwbaarheid zouden win nen, wanneer de vluchtende B.B.-ers door breedlachende huismoeders zou den worden gadegeslagen op de film. Een Catalina-vliegboot van vliegba sis Valkenburg heeft gisteravond een vergeefse poging ondernomen om een ernstige zieke van een vissersboot te halen; de hoge zee belette de vlieg- boot om de zieke aan boord te nemen. Schipper C. den Heyer van de ,.Arie van der Zwan" werd gisteren getroffen door een maagbloeding en de bemanning, die via de radio Sche- veningen medisch advies opvroeg, werd aangeraden de schipper zo spoe dig mogelijk aan land te brengen, daar operatief ingrijpen noodzakelijk was. Daar de logger eerst vandaag thuis zou varen, werd de hulp van opsporings- en reddingsdienst inge roepen en verkregen. Een .vliegboot vertrok naar het schip, maar hoge zeeën beletten de overname van de patiënt, zodat deze de nacht nog op het vaartuig moest doorbrengen. In de vroege ochtend uren heeft men een nieuwe poging ondernomen om de zieke van boord te halen. Een schedelfragment uit de Friese bodem, dat dezer dagen aan de oppervlakte is gebracht, levert weer een nieuw stukje bewijs van de stel ling van de Utrechtse anthropoloog dr. J. Huizinga, dat in het begin van onze jaartelling de Friese wouden bewoond moeten zijn geweest door een mensenras, dat belangrijk af wijkt van de latere Friezen. Mijn 5 broers werken bij „de kop van Jut"! Jantje Rampen, acht jaar oud, heeft nu reeds de pech van zijn leven ge had. Stel je voor, onverwacht kwam Koningin Juliana op bezoek in de rij dende kermisschool te Amersfoort en laat Jantje Rampen schoolziek zijn of zo iets; tot overmaat van ramp deelde de Koningin aan de andere zeven leerlingen tot besluit van haar bezoek ijsjes uit ook De rijdende „Prinses Beatrix- school" voor kinderen van houders van kemrisinrichtingen staat op het ogenblik op de binnenplaats van het Amersfoortse politiebureau. Commis saris G. Goorhuis kan er zo een va- 1 derlijk oog op houden, en terwijl de kermis jengelt en raast leren de kin- ders rustig en zoet hun aap-noot - mies, of als meer gevorderden de avonturen van Ot en Sien, hetgeen hun met liefde en toewijding wordt bijgebracht door de hoofdonderwij zer-chauffeur de heer D. C. van La- desteyn en zijn echtgenote, die er met hun dochtertje het leven in een ker miswagen voor over hebben om ook deze kinders de elementaire weten schap bij te brengen. Kort voor half drie, het prachtige Amersfoortse Belfort speelde juist een Oranjeliedje van Valerius, kwa men de Koningin en haar particulie re secretaresse bij de school aan. Bur gemeester en autoriteiten Wachtten de Koningin in een mals Mei-buitje op en in het huis op wielen van de familie Ladesteyn werd een uiteen zetting gegeven over het werk van de rijdende school, waarna de Konin gin een praatje in het gezellige, fris se leslokaal ging houden. Alle kin deren hadden zo hun confidenties; zo vertelde een der meisjes, dat zij nog vijf broers heeft, alle werkzaam bijde kop van Jut. UITERSTEN! Het koninklijk bezoek aan de Prin ses Beatrixschool duurde ongeveer drie kwartier, daarng ging het van de jeugd naar de alleroudste ouder dom: het convent „lyiarienihof", waar de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek is gevestigd. Koningin Juliana bezichtigde een reeks van vondsten van de dienst, on der andere de prachtige collectie sie raden in goud, zilver en barnsteen alsmede andere voorwerpen, die in het grafveld 'bij Rhenen zijn gevon den. Ook bezocht de Koningin het laboratorium, waar de vondsten wor den schoongemaakt, gereconstrueerd en geconseryeerd. Vliegend gerucht. Het gerucht van het koninklijke bezoek was ondertussen in de stad doorgedrongen. Vele honderden schoolkinderen stonden voor het mo numentale laat-Middeleeuwse Ma- rienhof, toen Koningin Juliana daar vertrok voor een bezoek aan de nieu we woonwijken in 't Soester-kwar- tier. Kort na half zes keerden Koningin Juliana en mevrouw SmittAvis vriendelijk wuivend en lachend naar de juichende jeugd en hun ouders uit het Amersfoortse Soesterkwartier te rug naar paleis Soestdijk.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5