TUSSEN BALIE en Bejaardencentrum staat opnieuw op agenda van gemeenteraad Prij: jzen van de huisbrandkolen (GOLF) De gemeente Oegstgeest blokkeerde de offerzin van edelmoedige schoonzoon „Zuid-West" krijgt verbinding met Rijksweg-Ypenburg (4A) MAANDAG a Mfil 1D55 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 OEGSTGEEST In de vorige vergadering van de raad van Oegstgeest is het voorstel tot verkoop van grond voor 't bejaar dencentrum en de garantie van de gemeente voor de te sluiten lening a 1.500.000,aangehouden. Woens dag zal het voorstel nu worden be handeld. B. en W. hébben nader advies uit gebracht cn vooraf het Centraal Bur. voor Verificatie en Financiële Advie zen der Ver. van Nederl. gemeenten verzocht hun advies van 5 Maart j.l. aan te vullen met een concept-over eenkomst betreffende te geven ga rantie. Deze concept-voorwaarden zijn mede met een jurist besproken en opgesteld. In de stichtingsakte be hoort volgens B. en W. iets te wor den gewijzigd en betreft in hoofd zaak een verbod aan het stichtings bestuur om de onroerende goederen met een hypotheek te belasten. Van dit verbod zal, in verband met na te noemen voorstel, uitgezonderd, moe ten zyn een aan de gemeente te ver lenen hypotheek. Voorts zal aan de stichtingsakte moeten worden toege voegd een bepaling, dat bepaalde ar tikelen slechts na goedkeuring van de gemeenteraad gewijzigd kunnen worden. De aan het Verificatiebureau voor gelegde suggestie uit de raad om een commissie van advies in te stellen, bestaande b.v. uit een bankier, een architect en een jurist, wordt door genoemde deskundige verworpen. De deskundige acht het verder gewenst om eerst dan twee door de ge- Naar wij vernemen zullen de prij zen der huisbrandkolen, zoals die per 1 Maart golden, tot 1 Juli gehand haafd blijven. Voordien moet nog met de regering overleg worden gepleegd in het kader van haar prijspolitiek. Bovenstaande geldt echter niet voor eierkolen, magere nootjes 4 en bruin koolbriketten. De prijs der eierkolen, zou een lichte verhoging moeten on dergaan, maar dit zal niet nodig blij ken indien de spoorwegen voor deze soort niet tot vrachtverhoging over gaan. De magere nootjes 4 zijn op 1 Mei j.l. reeds 20 tot 30 cent per hl. duurder geworden en de prijs der bruinkoolbriketten is met 30 cent per 100 kg. gestegen in verband met het vervallen van subsidie en vracht egalisatie. Laatstgenoemde brandstof is nu op de normale marktprijs ge komen. De minister van Onderwijs heeft •besloten de staatsprijs voor letter kunde, genaamd P. C. Hooftprijs, voor 1054 toe te kennen aan prof. dr L. J. Rogier, te Nijmegen voor de door hem geschreven hoofdstukken van het gedenkboek „In vrijheid her boren, Kath. Nederland 18531053". De minister zal de prijs op Vrijdag 20 Mei a.s. op het Muiderslot in te genwoordigheid van genodigden aan de auteur uitreiken. Betje en Aagje kregen in Beverwijk gedenksteen Prof. dr. P. Minderaa, voorzitter van het Nationaal Comité ter herden king van Betje Wolff en Aagje De ken heeft gistermorgen tijdens een eenvoudige plechtigheid een gedenk steen onthuld in de gevel van het St. Joseph rustoord aan de Perstraat te Beverwijk. Op deze plaats heeft n.l. het buiten „Lommerlust" gestaan, waar de schrijfsters in de jaren 17821788 hebben gewoond en gewerkt. Zij schreven hier o.m. „Sara Burger hart". Tevoren was het Nationaal Comi té ten stadhuize ontvangen waar bur gemeester mr. H. J. J. Scholtens, eveneens lid van het comité, een his torische uiteenzetting gaf over de Beverwijkse periode van de schrijf sters. Voetbalpool weigert uit te betalen F 30.000 in 't geding ,Een caféhouder in Haarlem is reeds enige tijd in een onverkwikkelijke strijd gewikkeld met de organisatoren van een Belgische voetbalpool. De in zet van deze strijd is een bedrag van 30.000, dat volgens de caféhouder hem onder allerlei drogredenen wordt onthouden. Begin Maart merkte dc Nederlan der tot zijn verrassing dat hij alle uitslagen van de wedstrijden van de Engelse league goed had ingevuld. Hij stelde zich met de Belgen in verbin ding en hij kreeg de toezegging dat het geld hem zou korden uitbetaald. Eind Maart had de man echter nog geen cent binnen gekregen. Op stel lige verzekering van de pool-agenten zou hij het echter binnen enkele we ken ontvangen. Voor alle zekerheid had de café houder alle volgende gesprekken op de band opgenomen. Uit het verloop van deze gesprek ken bleek wel, dat de organisatie van de pool zonderling in elkaar zat. Don derdag gaat de winnaar met zfjn ad vocaat naar Antwerpen om de zaak eens nader te onderzoeken. De Rotterdamse politie heeft zich thans echter eveneens met de affaire ingelaten. meente aan te wijzen leden van bestuur op te nemen, wanneer daar toe aanleiding bestaat. B. cn W. stellen voor in beginsel te besluiten tot het garanderen van rente en aflossing van de door de stichting te sluiten geldleningen ter grootte van pl.m. 1.500.000,Ten einde de goedkeuring van G.S. te verkrijgen op het te nemen raadsbe sluit tot verkoop aan de stichting van de benodigde grond en voor de verdere verwezenlijking van de plan nen der stichting, is dit beginsel besluit nodig. Tevens stellen B. en W. voor een rekening-courantover eenkomst met de stichting aan te gaan tot een maximum van 5000, waaruit de stichting enkele reeds lo pende kosten kan betalen. Het Verificatiebureau adviseert nog als voorwaarde op te nemen het recht van de gemeente om de eigen dommen der stichting te naasten, in dien in enig jaar de gemeente mocht aangesproken worden voor rente en aflossing. Het te nemen beginselbesluit ter zake van de te verlenen garantie, zal t.z.t. door een definitief besluit moe ten worden gevolgd. Verder zal worden behandeld, overeenkomstig het advies van beide raadscommissies, het voorstel tot ont binding der pachtovereenkomst van gemeente met de heer J. G. Lubbe. op 15 Juli 1955 en de door de taxa teurs bepaalde vergoeding aan hem uit te keren. De heer Lubbe had deze gronden tot 14 Nov. in pacht. Mocht de heer Lubbe door deze uitkering extra belasting verschuldigd zijn, dan stellen B .en W. voor dit meerdere bedrag hem eveneens te vergoeden. De oppervlakte der grond die de ge meente direct nodig heeft voor het aanleggen van het riool en straat be draagt 7200 m2. Aan de universiteit te Utrecht slaagde de heer W. A. de Voogd van de Straaten voor het artsexamen. VOORSCHOTEN Prijsuitreiking. Traditiegetrouw- zal er weer een prijsuitreikingsavond zijn van de Kon. Wilhelminavereni- ging. Vrijdagavond om 8 uur zal deze avond aanvangen in „Het Wapen van Voorschoten", alle prijswinnaars van de wedstrijden tijdens de jongste feestdagen worden uitgenodigd te komen. Slot toneelseizoen. Tot slot van het seizoen speelt de toneelgroep „Adelante" voor het laatst in het R.K. Verenigingsgebouw, opgevoerd zal worden het nieuwe blijspel „Als een poesje" van Walter Ellis. Deze laatste opvoering vindt Zondag a.s. plaats. Het achtjarig zoontje van de fa milie Van der Meer, Hoffmanplein, Rotterdam, is Vrijdagmiddag ter hoog te van de Maasbrug in de Nieuwe Maas gevallen en ondanks onmiddel lijk ingestelde reddingspogingen door een agent en een matroos, verdron ken. Spelenderwijs is Zaterdagavond het 2-jarig zoontje van de familie Rood te Grootebroek in een sloot achter het ouderlijk huis geraakt en na een uur levenloos uit het water gehaald. Tijdens het oversteken van de rijksweg bij het bos van Bredius bij Naarden werd Vrijdagavond de 80- jarige wielrijder Snel uit Naarden door een passerende personenauto gegrepen en zodanig gewond, dat hij gisteren in het Diaconessenhuis te Naarden is overleden. Het aantal emigranten naar Ca nada is in het eerste kwartaal van 1955 ten opzichte van dezelfde pe riode van 1954 met ruim 10.000 ge daald en gekomen op 17.627; het eer ste kwartaal van 1954 vertrokken uit Nederland 2.914 emigranten naar Ca nada; in de eerste drie maanden van 1955 bedroeg dit aantal slechts 1.058. Doordat hij met de elleboog een voetganger raakte is de 44-jarige wielrijder M. Hartman gistermiddag in de Haarlemse Grote Houtstraat komen te vallen, juist toen hem een autobus passeerde; de man kwam on der de bus terecht en is later op de dag in het ziekenhuis bezweken. Het Landbouw Economisch In stituut heeft het Haagse bestuurscol lege laten weten, dat het plannen heeft een kantoorgebouw op te rich ten op de gemeentegrond, gelegen aan de Conradkade, Lubeckstraat en Verhulsfplein; B. en W. stellen de raad voor deze grond aan de stichting fe verkopen. KATWIJK AAN DEN RIJN KIND UIT DERDE VERDIEPING GEVALLEN. Gisteravond te omstreeks 7 uur is een tweejarig kindje uit een raam van de derde étage van een der flat woningen aan de Crocusstraat in het Molenblok gevallen. Nadat door dok ter J. Bergman eerste hulp was ver leend werd het slachtoffertje naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar het later in de avond aan de bekomen verwondin- is overleden. Amateur Fotografen Vereniging „Katwijk". Gisteravond werd in Casa Cara onder voorzitterschap van de heer A. Scherperzeel, een verga dering gehouden van de Amateur Fotografen Vereniging „Katwijk". Het eerste deel van de bijeenkomst was gewijd aan een onderlinge dis cussie over de onderwerpen „Waar om fotograferen wij?" en „Wat fo tograferen wij?", welke een leven dige gedachtenwisseling, waaraan vrijwel alle aanwezigen deelnamen, tengevolge hadden. Gedurende de pauze was er gele genheid om door de leden medege brachte foto's te beoordelen, waarbij dan de best beoordeelde opnamen 't praedicaat „Foto van de Maand" werd verleend. Na de pauze kon door de voorzitter worden medegedeeld dat de keuze hiervoor was gevallen op de foto's van de heer P. J. M. van der Giessen (in de groep „ge deeltelijk eigen werk") en de heer W. van Rijn (in de groep „geheel eigen werk") Nadat nog een bespreking van de verkozen foto's was gehouden wer den nog enige huishoudelijke aange legenheden besproken, waarna voorzitter de vergadering sloot. BOSKOOP Athletiek. Bij de gehouden at letiekwedstrijden te Rotterdam be haalden de deelnemende leden van A.V. '47 de volgende successen. C. Vermeulen op de 1500 meter, junioren A nummer één in de tijd van 4.15.7; dit is 11 sec. onder het oude GAC-record. Op de 400 meter heren zegevierde A. Barendse in 52,8 sec. waardoor hij B-klasser werd. C. Sloof won de 3000 meter heren C in 9.52.8. In de E-klasse eindigde de debutant W. v. d. Berg bij dé 100 meter als tweede waardoor hij C- klasser werd. Zes nieuwe waterpolo-scheidsrech- ters. Door de Kon. Ned. Zwem- bond werd het examen afgenomen voor waterpolo-scheidsjrechter. De leden van de Boskoopse zwem- en polo-vereniging welke aan dit exa men deelnamen slaagden allen. Dit waren: J. Kromhout, K. Dikstaal, G. J. v. d. Togt Jr., Dick van Wijk, M. Booij en N. Nanninga, TER AAR EERSTE KOMKOMMERS. Ook dit jaar heeft de kweker J. Zevenhoven te Ter Aar weer de pri meur van de komkommers aan de Centrale veiling. Deze eerste kom kommers werden gekocht door groen- tehandel A. v. d. Bosch tee Alphen a. d. Rijn voor 52 cent per stuk. LEIDERDORP N00RDWIJK De stichting „Het Zuidhollandsch Landschap" zal op 21 Mei des mor gens om 11 uur haar jaarvergadering in hotel Hof van Holland te Noord- wijk-Binnen houden. Vooraf zullen de deelnemers aan de jaarvergade ring worden ontvangen door het ge meentebestuur van Noordwijk. Na de jaarvergadering wordt een excursie gemaakt naar het aan de stichting be horende landgoed „Nieuw Leeuwen horst". Geboren: Wijnanda P. M. dr van P. Valkenier en W. E. v. d. Weerd; Maaike H. dr van A. Francken en H. Tempelman; Johanna C. dr van L. Duindam en J. P. de Lange; Gerardus J. J. zn van J. v. d. Nieuwendijk en A. W. M. Mourits; Wilhelmina C. dr van N. v. d. Niet en M. J. Visser; Be rend zn van J. Hoek en A. C. Plug; Willem zn van A. Plug en N. v. Os; Gezina A. G. M. dr van C. J. van Graas en C. M. G. Rodenburg. J. C. Guly 25 jaar bij Touwfabrie- ken. Gisteren herdacht de heer J. C. Guly, werkzaam in de afdeling Spinnerij het heuglijke feit, dat hij 25 jaar in dienst was van de N.V. Ver. Touwfabrieken te Leiderdorp. Die ochtend werd hij, in gezel schap van zijn echtgenote, door de directie ontvangen. De bedrijfsleider, de heer P. Kuiper, sprak de jubilaris toe en prees diens ijver, toewijding en vakbekwaamheid. Voorts memo reerde hij de kwaliteiten van de heer Guly als amateur-toneelspeler. (Hy bood de jubilaris een gratificatie, alsmede het zilveren V.T. eremetaal aan. De heer Kuiper betrok mevr. Guly-Straathof in de hulde en bood haar een bouquet tulpen aan. De heer Jac Stouten, sprekend na mens jubileumcommissie, prees de heer Guly om diens prestaties als mede-werker èn om diens karakter eigenschappen, welke hem in staat stelden steeds opgewekt zijn werk te doen. Het deed spr. genoegen hem namens de jubileumcommissie een fraaie koperen schemerlampje aan te bieden. De baas van de jubilaris, de heer P. v. Westrienen, wist de jubilaris niet 'beter te kenschetsen dan door te verklaren, dat als hij aan Guly 'n bepaald karwei opdraagt, hij er ze ker van is, dat het in goede handen is. Deze spr. was tevens de tolk van de Visclub, namens welke vereniging Vestigingsvergunning geweigerd Het fabeltje dat man en schoonmoe der elkaar even slecht verdragen als bier en wijn werd gistermiddag voor de Leidse kantonrechter weerlegd door een Amsterdammer, die, omdat goede wijn geen krans behoeft, bij zijn schoonmoeder in Oegstgeest in trok om haar in haar ouderdom bij te staan. Dat de man inplaats van op het erepodium nu voor de balie stond had hij te danken aan het college van B. en W. van Oegstgeest dat hem een vestigingsvergunning geweigerd had. Ambtenaar en rechter omringden de man, die nu elke dag op en neer naar Schiphol moet met hun sym pathie. Zelden kwam er zoveel warm meegevoel over de groene tafel waaien en werd met zoveel tegenzin de loop van het recht gadegeslagen. De opofferende schoonzoon moest tenslotte zij nmoederliefde met 2.50 betalen, terwijl de oude dame zelf wegens het zonder vergunning tot zich nemen van haar kinderen, even eens een rijksdaalder te betalen kreeg. Een tweelinghondje. De loop van het recht kan vóór le ken soms vreemd zijn, het loslopen van honden blijft voor de politie al tijd een raadsel. Een inwoner van Noordwijk stond terecht, omdat hij zijn trouwe viervoeter een ogenblik vrijaf gegeven had. Dit was zo erg niet geweest, als de hond meteen zijn draai had kunnen vinden en niet wei- felend over de straat gelopen had, op zoek naar de juist boomstam. Het beest was zo in zijn problemen op gegaan, dat hij niet op het verkeer lette en een lelijk ongeluk veroor zaakt had. „Onmogelijk, zei de eigenaar, die hond moet een dubbelganger van de mijne geweest zijn, mijn hond doet zo iets niet en krijgt er ook niet de kans voor". „Tweelingsbroertje of geen tweelingbroertje, de politie heeft nu eenmaal geconstateerd dat uw hond een verwonding had opgelo pen", zei de rechter. De man beweerde echter dat de politie alles zelf verzonnen had om zijn huisvriend in discrediet te bren gen en nodigde de rechtbank uit het springlevende beestje op zijn licha melijke en geestelijke vermogens te testen. Zover wilde de rechter niet gaan, temeer daar de eigenaar zich al had laten ontvallen, dat zijn hond wel eens een slippertje maakte. Dit was genoeg om de man tot een boete van tien gulden te veroordelen. Boordevol sympathie. Boordevol sympathie voor de jonge busbestuurder die door zijn plicht te doen in moeilijkheden was gekomen, had zijn verdediger de reis naar Lei den gemaakt. „Als zelfs de dapper sten onder ons het te glad vinden om in hun eigen auto te kruipen, moet de buschauffeur rijden", zei de raads heer, die zijn cliënt werkelijk omgaf met een onaantastbare barricade van welsprekendheid. De enige fout van deze chauffeur is, dat hij zijn plicht gedaan heeft en uit voorzichtigheid voor een smal bruggetje geremd had. LAMMEEBRUG ZAL VERBREED WORDEN onze plannen tot ontwikkeling van de stad aan de zuid-westzijde uit een oogpunt zowel van industrialisatie en woningbouw, als van verkeer, met de aanleg van deze weg ten nauwste verband houden. Met name wordt het voorontwerp tot herziening van het uitbreidingsplan „Leiden Zuid west" in belangrijke mate beïnvloed door het beloop van deze weg over de in dat plan begrepen gronden. Na verscheidene besprekingen is thans gebleken, dat zowel het Colle ge van Gedeputeerde Statep als de Directies van de Rijks- en de Provin ciale Waterstaat het standpunt heb ben ingenomen, dat de rijksweg 4b in ieder geval niet dient te volgen het bovengeschetste, gedeeltelijk in het plan Zuidwest gelegen, tracé. Waar de weg volgens genoemde in stanties precies zal behoren te liggen, staat nog niet in détails vast. De be slissing in deze zal liggen bij Gede puteerde Staten, die deze weg zullen vatten binnen het raam van een streekplan, op te stellen om de ont wikkeling van de zgn. randstad Hol land in bepaalde banen te geleiden. Een van de belangrijkste argumen ten van het Provinciaal Bestuur voor verlegging van de rijksweg 4b naar elders (en hier wordt dan ge dacht aan een tracé buiten het terri toir van Leiden, en wel door verschui ving van de weg over zijn gehele lengte in de richting van Voorscho ten), is de wenselijkheid om de uit breiding van Leiden in zuid-westely- ke richting zo min mogelijk te belem meren en de barrière, welke een snel- verkeersweg nu eenmaal vormt, niet te dicht op de stad te leggen. Het college kon zich aanvankelijk niet zonder meer met deze wijziging verenigen. B. en W. wensten dë zo noodzakelijke herziening van het uit breidingsplan Zuid-West niet langer op te schorten en afhankelijk te stel len van het nadere overleg omtrent de rijksweg zelf. Zij konder zich uiteraard de waar de van het genoemde argument van Gedeputeerde Staten niet ontveinzen, gelet op de betekenis van een grotere uitbreidingsmogelijkheid van onze stad in de toekomst. Het is echter duidelijk, dat B. en W. bij de voort schrijdende industrialisatie in de zuid-westhoek van de stad aan een in de naaste toekomst te verwezenlij ken aansluiting aan het Rijkswegen net moesten blijven vasthouden. Gedeputeerde Staten hebben hier voor begrip getoond en zijn bereid Leiden deze verbinding te geven in de vorm van een aansluiting aan rijksweg 4a door middel van een pro vinciale weg, uitkomende bij de Lam- menbrug, welke dan verbreed zal worden. (Deze aansluiting heeft plaats bij het Kruisherenklooster te Zoeterwoude, waar op- en afritten komen). Voorts heeft de Rijkswaterstaat de verzekering gegeven, dat de rijksweg 4b in ieder geval op het Rijkswegen plan blijft staan, al zal de aanleg eerst in een verdere toekomst (te denken is aan tenminste 10 jaren) te verwachten zijn. B. en W. vragen daarom machti ging aan Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland mede te de len, dat de gemeente Leiden kan in stemmen met de verlegging van Rijksweg 4b naar een nader te be palen tracé, mits op zo kort mogelij ke termijn door middel van een pro vinciale weg en verbreding van de Lammenbrug een verbinding tot stand komt van „Leiden-zuidwest" met de rijksweg 4a. Rijksweg 4B verschoven naar Voorschoten Jarenlang eist de Rijksweg 4b, wel ke op het Rijkswegenplan geprojec teerd staat als de toekomstige verbin ding tussen de Rijkswegen 4 (ten noord-westen van Leiden) en 4a (ten zuid-oosten van enze stad) de aan dacht. Het is bekend, dat wijziging van het tracé van rijksweg ter hoogte van de begraafplaats „Rhijnhof" geleid heeft tot het prijsgeven van het ver keersknooppunt nabij de Lage Morschweg (de Slaagh) en de tot nieuw tracé van rijksweg 4b. Deze weg zou thans ongeveer hal verwege de Korte Vliet op het Leidse territoir in het uitbreidingsplan „Leiden-Zuidwest" komen en na de kruising van de provinciale weg no. 16 naar Voorschoten en van de Vliet alwaar het weglichaam reeds ge deeltelijk door het Rijk is aange bracht ter hoogte van het Pape meer aansluiting bieden aan de rijks weg 4a (de nieuwe verbinding Rot terdam-Amsterdam Medio 1954 kwam ênder aandacht van B. en W., dat een nieuwe wijzi ging van het tracé van rijksweg 4b in overweging was. Hoe dit tracé zou worden verlegd, was nog niet bekend. Uiteraard achtten B. en W. het van het grootste gewicht, dat aan de toe stand van onzekerheid zo spoedig mogelijk een einde zou komen, daar hij een keurig bloemstuk aanbood. De laatste spr. was de heer A. Boy, lid van de Spinnery in de Onder nemingsraad. Namens de Onderne mingsraad bracht hij de heer Guly gelukwensen over bij het bereiken van deze kwarteeuw trouwe plichts vervulling. Tenslotte mocht de jubilaris, die voor elke spr. een toepasselijk dank woord had, de gelukwensen in ont vangst nemen van de directie-secre taris, de heer H. O. van Os, zijn chef, de heer J. Nievaart, de sociale werk ster en de personeelschef. Bij de gisteren in Den Haag ge houden examens voor kleuteronder wijzeres slaagde mej. E. E. Goddijn, 'De examens, welke onder Rijkstoe- zicht stonden, werden afgenomen door de Ned. R.K. Schoolraad. Geboren: Anton z. van A. Klin kenberg en J. van Bommel. Adolf z. van W. Spek en H. G. Rasser. Dat het achterste deel van de bus een glippertje naar links maakte, was zijn schuld niet. De rechter kon wel in de redenatie van de verdediger komen. Hij' achtte de chauffeur echter wel schuldig, maar verzachte deze uitspraak door hem geen straf op te leggen. Het hek van de dam. Dronkenschap had twee inwoners van Rijnsburg er toe gebracht de hek ken, die de koeien op het weiland van een boer tot nadenken moesten stemmen, te verwijderen en tot waar deloos brandhout te promoveren. Zij toonden zich zeer berouwvol en dron gen beleefd op clementie aan. De rechter meende echter dat als men zoiets door de vingers zag, het hek van de dam was. Tien gulden zullen de beide hekkenkrakers ieder op hun drankuitgaven moeten sparen. Ook Moskou vierde 10e verjaardag van overwinning Ook in Moskou is V.E.-dag gevierd. We zien hier v.l.n.r. de minister van buitenlandse zaken, Molotov; Woros- jilov; Kroetsjef; Maarschalk Boelganin (staande tijdens zijn rede) Foesaref en Sokolofsky. Een slakkengang is hard genoeg voor de Haarlemmerstraat vond de ambtenaar. De buschauffeur die in onze meest besproken straat met een vaartje van 30 kilometer op de glad de tramrails geslipt en tegen een sta tioncar was gereden, haalde mismoe dig zijn schouders op. Voor vriend en vijand blijft de Haarlemmerstraat een verkeersval, die men maar het -iefst aan beide zij den moest dichtmetselen. Het werd dertig gulden. Schapen met rotkreupel. Een veehouder uit Alphen aan den Rijn had op 4 Maart op de Leidse veemarkt schapen aangevoerd met rotkreupel. Hij wist het niet, zei hij tegen de rechter, maar de rechter be greep niet, dat hij als veehouder daar geen aandacht aan had geschonken. Ambtenaar eiste 100, of 30 dagen. Vonnis: 50, Telegramstijl. Fietsen in de Breestraat van bio scoop- en sociëteitsgangers. Politie hield razzia; twintig man voor de rechter. Goed afgelopen: Waarschu wing en vier gulden boete. Uit. GORILLA-MANIEREN Een chauffeur uit Bodegraven had een dorpsgenoot zodanig geslagen, dat deze na de stompen op de grond was gevallen. De chauffeur moest zich nu voor de politierechter in Den Haag verantwoorden. Verdachte gaf de feiten wel toe, maar hij ontkende dat het slacht offer was gevallen. Hij was zelf gaan liggen. Verdachte vertelde dat de ge slagene al drie jaar lang zijn vrouw liep te treiteren. Deze keer lachte hij haar uit. De Officier van Justitie merkte op dat het verdachte zelfs, dan nog niet was toegestaan er go rilla-manieren op na te houden. De Officier van Justitie eiste een boete van 25.subs 10 dagen. Verdachte werd conform de eis veroordeeld. Adjudant Hoogeveen Gisteravond is na een langdurige ziekte overleden adjudant Hoogeveen, die als instructeur van de infanterie onder vele Leidenaars bekendheid genoot. Adjudant Hoogeveen werd 22 Juni 1896 te Leiden geboren en deed op 18-jarige leeftijd zijn intrede in het leger. Lange tijd was hij als sergeant-ma joor instructeur bij het 4e Regiment Infanterie ingedeeld, waa^ hij zich vooral specialist toonde in de zware mitrailleurs. Na de oorlog werd adjudant Hoo geveen toegevoegd aan de Territo riaal Bevelhebber te Den Haag. In het sociale leven van het leger vervulde de overleden adjudant vele functies. Hij was penningmeester van de Vereniging Oudstrijders 4 R.I: en de jaarlijkse reünie vond in hem een kundig organisator; hij was voorzit ter van de Dodenherdenking op Val kenburg, welke organisatie practisch geheel bij hem berustte; tevens was hij bestuurslid van de R.K. Onderof- ficiersvereniging „St. Martinus". Ook in het burgerlyk leven was ad judant Hoogeveen werkzaam in vele sociale instellingen; o.m. was hij ver bonden aan de R.K. reclassering en voorzitter van de K.A. in de St. Leo- nardusparochie. De plechtige Requiemmis zal Vrij dag a.s. te 10 uur in de St. Leonar- dusparochie gehouden worden, waar na te omstreeks 12 uur de begrafenis met militaire eer op de begraafplaats Zijlpoort.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2