West-Duitsland in N.A.V.O.- verband opgenomen W est-Duitsland in de N.A.V.O. HET ZIT IN DE LUCHT Adenauer was de ster van de dag In Canada gaat het goed Het gaat in Wenen niet zo vlot als gehoopt werd Toch een conferentie op het hoogste niveau Wat het zwaarste is.../ Het einde van Binh Xuyen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 10 MEI 1955 46ste JAARGANG Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 et. p. m.m. Tefeloontjes f 1.50 [JET ZIT IN DE LUCHT. Aan alle kanten is het merkbaar, dat er iets „zit te komen", dat er een forse poging gedaan wordt om de verstar ring, waartoe internationale politiek is verstijfd, te doorbreken en de span ning te ontladen. Ondanks alle waar schuwingen van de zijde der Sovjets, dat het Westen z'n „aggressieve" NAVO-plannen zou moeten opgeven, anders zou er nooit meer met de Rus sen gesproken kunnen worden, is het uitgekomen wat de Amerikanen daartegenover altijd beweer- 0 dan, n.l. dat er juist nu met de Russen te praten zou zijn als men met hen sprak in de taal van de kracht. Spreek zachtjes en be leefd, maar draag een dikke stok bij je, dat vergemakkelijkt de onderhan delingen aanmerkelijk. Terwijl te Parijs de Westduitsers in de NAVO worden welkom gehe ten, zitten op hetzelfde ogenblik de Russen in Wenen met de ambassa deurs der andere bezettende mogend heden te praten over het staatsver drag met Oostenrijk. En het gaat nog vlot ook, want de Russen tonen zich tamelijk soepel. Er zijn wel enige strubbelingen zo nu en dan, maar men verwacht toch algemeen, dat het staatsverdrag a.s. Zondag door de mi nisters van de vier bezettende mo gendheden in Wenen zal kunnen worden ondertekend. Deze gelegenheid zal meteen wor den uitgebuit. Afspraken zijn reeds gemaakt en nog eind deze week zullen de ministers Dulles, Pinay, Macmil- lan en Molotof te Wenen met elkaar overleggen over de nadere bijzonder heden van een viermogendhedencon- ferentie op het hoogste niveau. Als alles goed blijft gaan, zullen dan van de zomer (waarschijnlijk te Lugano) de regeringshoofden der Grote Vier in hoogst eigen persoon bijeen komen, n.l. Eisenhower (Ame rika), Eden (Engeland), Fauïe (Frankrijk) en Boelganin(Rus land om de wereldsituatie onder de ogen te zien. Op zulk een conferen tie kunnen er spijkers met koppen worden geslagen en moeten er ook sprekende resultaten geboekt worden; dat moet zelfs van te voren vast staan. Anders begint men er niet aan! De vier hoge heren zullen worden bijgestaan en geflankeerd door hun ministers van buitenlandse zaken, die met de les van Jalta voor ogen, er voor zullen waken, dat hun meesters in geen zeven sloten tegelijk lopen. Zo wordt dan toch vervuld wat Churchill zich de laatste jaren voor gesteld had: een ocnferentie op het hoogste niveau. Hij heeft het niet kunnen bereiken ondanks zijn onver moeide pogingen; zijn opvolger valt het zonder moeite in de schoot. De wereld wordt vervuld met lente geuren en lente-beloften en iedereen is optimistisch gestemd. Dat is be grijpelijk, doch als wij oprecht wil len zijn en realistisch, dan vragen wij ons toch af, of de Russische soe pelheid zover zal gaan, dat bijv. het probleem van de Duitse hereniging kan worden opgelost. Wij hopen op een algehele verbetering in de toe stand, maar weten die verbetering nog niet te concretiseeren. Onze ver wachtingen zijn hoog gespannen, maar wat verwachten wij nu eigen lijk precies? Atoomontploffing in de Oceaan De Ver. Staten zijn van plan bin nen een paar dagen een atoomwapen onder water tot ontploffing te bren gen. De proef zal in de Stille Oceaan genomen worden op verscheidene honderden mijlen van de Westkust der V.S. Als doel werd opgegeven het ver krijgen van inlichtingen, voor de ont wikkeling van de afweer tegen on- derzeebootaanvallen. Volgens de officële mededeling was het gebiêd voor de proefneming, dat niet nauwkeurig was afgebakend, „volkomen vrij van visgronden en scheepsroutes". Leed heeft Duitsland hervormd en gelouterd Van het Palais du Chaillot in Parijs, zetel van het hoofdkwartier der Noordatlantische Verdragsorganisatie, wapperde gisteren de zwart-rood- gouden vlag van de Westduitse Bondsrepubliek en ook voor het hoofdkwar tier van de SHAPE in Rocquencourt ging het zwart-rood-goud in de mast, naast de banieren van de andere landen van de Navo. Een Britse militaire kapel speelde het Deutschlandlied. Symbolische handelingen waarmee te kennen werd gegeven, dat West-Duitsland officieel in de Navo is opge nomen. In een plechtige, historische zitting van de Navo-raad verwelkomden de Amerikaanse minister Foster Dulles en dertien andere Westelijke ministers van buitenlandse zaken West-Duitsland vertegenwoordigd door bonds kanselier Adenauer als het vijftiende lid der organisatie in hun midden. WELKOM DER NATIES Adenauer werd door de president, de Griekse minister Stefanoepoelos, welkom geheten als de „grote Duitse staatsman en onvermoeibare strijder voor de Westerse idealen". Hij nam naar alphabetische volgorde plaats tussen de Franse minister van Buiten landse Zaken Pinav en de permanente vertegenwoordiger van Griekenland bij de Navo-raad, Exindaris. Nadat de onderscheidene ministers het woord hadden gevoerd, dankte Adenauer. Hij wees er op, dat de doel stellingen van de Navo, in het bijzon der haar defensieve taak, volledig harmoniëren met de natuurlijke be langen van het Duitse volk, dat hard heeft moeten boeten voor de gruwe len, die in zijn naam werden bedre ven door een blinde en boze leiding. Dit leed heeft het Duitse volk her vormd en gelouterd. De 79-jarige bondskanselier beloof de, dat Duitsland binnen de gemeen schap van vrije naties een bekwaam en betrouwbaar bondgenoot zal zijn. Minister Beyen namens Nederland Voor Nederland sprak minister Beyen. Hij zeide o.m.: „De strijd voor de vrijheid kan volkomen verloren worden, maar wordt nooit definitief gewonnen. Zoals alle grote gaven, die de mensheid door de goedheid van God ten deel vallen, moet de vrijheid worden verdiend door onze dagelijkse pogingen. Het bezit er van moet wor den verdedigd door onze kracht en onze moed. Hij, die vrij wil zijn, kan zich niet veroorloven zwak te zijn". Terwijl men in de Verenigde Sta ten nog geen enkele zekerheid heeft over de manier waarop men de mas sale inenting van kinderen met het vaccin van dr. Salk tot een gelukkig einde moet brengen, heeft men in Canada besloten door te gaan met de inenting. Daar zijn reeds 500.000 kinderen ingeënt en er zijn nog geen onrust barende berichten binnen gekomen over kinderen die kinderverlamming hebben gekregen als gevolg van de inenting. In de Verenigde Staten heeft men tot het stopzetten van de actie toe vijf millioen kinderen ingeënt. In to taal zijn er, vermoedelijk als gevolg van de inenting, 50 kinderen ziek ge worden. Van hen zijn er drie over leden. Mr. Beyen wees er verder op, dat de Nederlandse regering steeds de toetreding van West-Duitsland tot de Navo heeft voorgestaan. De plechtigheid had plaats een dag nadat Frankrijk met grote parades de tiende verjaardag van de Duitse ne derlaag had gevierd. Na afloop schudde Adenauer op verzoek van de fotografen de Franse minister Pinay vijf maal de hand. Een Frans meisje op de tribune riep met luide stem: „Er kan niet aan worden getwijfeld wie vandaag de ster is". De besloten zitting. De Noordatlantische raad heeft zich in zijn besloten zitting van Maandag middag, voornamelijk bezig gehouden met een gedachtewisseling omtrent de conferentie van de Grote Vier, die, als het voorstel van de drie Westelijke ministers van buitenlandse zaken door de Sowj et-Unie wordt aangenomen, in Juni ergens in Zwitserland men denkt aan Lugano zal kunnen wor den gehouden. De Noordatlantische Raad was una niem van mening, dat de tot dusver door de Navo gevolgde politiek heeft geleid tot de verbetering in de inter nationale toestand, die sedert kort merkbaar is geworden. Toch vonden de ministers ook, dat er nog tal van minder gunstige verschijnselen in de politiek van de Sowjet-Unie konden worden waargenomen en dat er dus geen reden was om tot wijzigingen in de Navo-politiek over te gaan. Ook de toetreding van West-Duitsland zal, zover vastgesteld, geen verandering in de politiek brengen. Geen zwart op wit De ambassadeurs van de vier bezet tende mogendheden, die te Wenen bijeen zijn voor het opstellen van het staatsverdrag met Oostenrijk, dachten verleden week al klaar te kunnen komen, maar het is nu Dins dag en zijn zijn nog niet klaar. Een Westerse functionaris, die bij de bespreking, aanwezig was, heeft verklaard, dat de Westerse mogend heden van de Sowjet-Unie verlangen, dat de beloften betreffende de Duitse bezittingen in Oostenrijk, welke zij de vorige maand aan de Oostenrijkse delegatie heeft gedaan, zwart op wit in het verdrag opgenomen worden. De Sowjet-Unie wenst het artikel 35, handelend over deze zaken, onge wijzigd opgenomen te zien, zoals men 't indertijd in Berlijn eens geworden was. Volgens dit artikel krijgt de Sowjet-Unie twee derden van de Oos tenrijke olie gedurende dertig jaar, alle eigendom van de Donau-scheep- vaartmaatschappij en bovendien het recht om vroegere Duitse fabrieken voor 150.000.000 dollar aan harde va luta terug te verkopen. De Oostenrijkers zouden de Sow- jet-beloften gaarne in het verdrag op genomen zien of deze als clausule bij artikel 35 als dit gehandhaafd blijft wensen toe te voegen. Oos tenrijk zou uiteindelijk echter bereid zijn, om de Sowjet-Unie op haar woord te geloven, eerder dan een vertraging van de ondertekening töe te staan. De Sowjet-Unie zegt geen reden te zien voor een weigering van de Westerse mogendheden om het be wuste artikel te aanvaarden, daar zij het in Berlijn toch hiermee eens wa ren. Het zou aan de Sowj et-Russen zijn om door middel van bilaterale overeenkomsten aan Oostenrijk con cessies te doen. Over deze kwestie hadden de vertegenwoordigers gedu rende het weekeinde met hun rege ringen ruggespraak gepleegd. De Westerse mogendheden, aldus Reuter, zijn van mening, dat de toe stand thans veranderd is. Als Oosten rijk op zich zou nemen om neutraal te zijn en de Sowjet-Unie zou nog steeds zeer uitgebreide extraterrito riale rechten in het land hebben, zou zich een gevaarlijke toestand kunnen voordoen.. De Sowjet-Unie zou dan een zware druk .op het land kunnen uitoefenen, waartegen Oostenrijk zich niet zou kunnen verzetten. Wel dik, maar toch niet overdrijven William Moore uit Londen, die hier de loopplank van het troepentransport schip afloopt, zal waarschijnlijk wel de dikste man in het Engelse leger zijn. Zijn battledress is uiteraard maatwerk. Geruchten, dat het schip, toen hij op de kant stond, een heel stuk in de hoogte was gegaan, worden door de hoogste legerautoriteiten echter ten stelligste tegengesproken. Eisenhower stemt toe De Verenigde Staten hebben toe gegeven aan de Britse druk en gaan accoord met het plan voor een bij eenkomst van de Grote Vier persoon lijk: Eisenhower, Eden, Faure en Boelganin. De bijeenkomst, waarop ook de ministers van buitenlandse za ken aanwezig zullen zijn, zal nog in het begin van deze zomer worden ge houden. Eisenhowers toestemming voor het verzenden van een uitnodiging aan Moskou voor deze conferentie wordt vandaag, te Parijs verwacht. Naar verluidde, had de Amerikaan, se minister van buitenlandse zaken, Dulles, president Eisenhower aanbe volen het plan op de volgende voor waarden aan te nemen. 1) De regeringsleiders moeten worden vergezeld door de ministers van buitenlandse zaken, die afzonder lijk besprekingen voeren. 2) Er moet geen nauwkeurig om schreven agenda zijn. Het districtsbestuur van Wex-. ford (Ierland) had oorspronke-' lijk 23 Juni vastgesteld als datum* -voor het houden van plaatselij-' ke verkiezingen, maar tot zijn^* schrik bemerkte het bestuur, dat^ op diezelfde dag paardenrennen' gehouden zouden worden. De verkiezingen zijn nu tot Juni uitgesteld, daar, zoals het< bestuurslid Seamus Browne zei,< „een hoop mensen van mening' zijn, dat de rennen belangrijker* zijn". X In Parijs wordt in het gebouw van de Britse ambassade de conferentie van de Westeuropese Unie gehouden, waaraan ook West Duitsland aanzit. Onze foto toont v.Iju. Antoine Pinay, Rene Massigli (Frankrijk), Konrad Adenauer en Walter Hallstein (W. Duitsland). 3) De conferentie mag geen week duren. In diplomatieke kringen verwacht men, dat de vier ministers van bui tenlandse zaken, wanneer zij in We nen bijeenkomen voor de tekening van het staatsverdrag, ook overleg zullen plegen over de procedure voor de voorgenomen viermogendsheden- conferentie. Bouwwerk te New York ingestort In New York, in de nabijheid van Central Park, is de derde verdieping van het in aanbouw zijnde Colosseum ingestort. Het gebouw, dat oi 30.000.000 dollar berekend Ls, is be doeld als conferentie- en tentoonstel lingsgebouw. Tenminste twee perso nen zijn door het neervallende beton, houtwerk en staal opgesloten. Veer tig personen werden gewond. Het gebouw stortte met groot ge raas in op een moment, dat er naar schatting 150 mannen op de verdie ping waren. Het geraas van de instorting hield een minuut aan. Volgens Reuter mag het een wonder genoemd worden, dat er zo weinig gewonden en doden zijn. Politie en brandweer snelde met snijbranders en bijlen te hulp. Men liet schijnwerpers aanrukken om bij het vallen der duisternis voort te kunnen gaan met reddingwerk, dat misschien nog nodig mocht blijken. Inmiddels werden de lijsten van de namen der arbeiders nagegaan. Het merendeel hunner is I: taliaans. ONTPLOFFING OP FORMOSA. In de haven van Kaosjioeng (Zuid- Formosa), aldus het Franse persbu reau A.F.P., is een schip met afge dankte munitie in de lucht gevolgen. Zeventig mensen kwamen als gevolg daarvan om. het leven. Er zijn verder talrijke gewonden. Het politiebureau van Dakao, het laatste bolwerk van de Binh Xuyen te Saigon, is vanochtend door het na tionale leger van Zuid-Vietnam ver overd. Tevoren had het merendeel van het vijftig man tellende garnizoen onder bescherming van het duister kunnen ontsnappen. In het gebouw werden tien mitrailleurs, verscheidene mij nen en een kleine hoeveelheid muni tie aangetroffen. Een pipercub van vliegveld Dee- len moest Zaterdagmiddag half vijf wegens motorstoring een noodlan ding maken nabij de Klomp in Ede; piloot en pipercub maken het on danks deze noodlanding uitste kend. weer 4 (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUD WEER. Veranderlijke bewolking en 5 enkele buien, maar morgen ook j flinke opklaringen. Vrij krach- tige tot matige wind tussen West en Noord. Koud. 11 Mei zon op 4.56, onder 20.21 min maan op onder 7.53 min. Hoogwaterstanden Tc Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water Woensdag 11 Mei voorm. 5.50 uur; nam. 18.15 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE ZüRICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO zwaar bew. 10 C. zwaar bew. H zwaar bew. 16 zwaar bew. 17 zwaar bew. 18 regenbui 22 zwaar bew. 23 zwaar bew. 23 zwaar bew. 24 licht bew. 23 zwaar bew. 24 zwaar bew. 24 onbewolkt 22 regen 23 geheel b w. 26 zwaar bew. 24 nevel 22 half bew. 27 onbewolkt 24 half bew. 21 Korreltje Kennis doet iemand lachen, rykdom doet hem dansen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1