Blauw Zwart verspeelde kostbare punten aan Scheveningen Vierde zege van Nederlands hockeyt 3-0 tegen Engeland DOSR door Meerburg verslagen New Castle United won Cup final van de favoriet Manchester City MAANDAG 9 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 In de belangrijke eindsprint naar het afdelingskampioenschap is Blauw Zwart gistermiddag r eigen terrein gestruikeld over Scheveningen, dat enthousiast spel bel jnd kreeg met een niet onverdiende, wellicht iets geflatteerde 31 zege. Blauw Zwart kwam in een gewij zigde opstelling binnen de lijnen. L. Ruygrok had verstek laten gaan en dat maakte een andere opstelling no dig. Fr. v. d. Berg kwam op de mid- voorplaats, A. Riem ging spil spelen en invaller J. Dckleermaeker bezette de rechtsbuitenplaats. Het begin van de wedstrijd was hoopvol voor de Blauw. Zwarters. Een eerste serie aanvallen tegen de vrij sterke wind in, leverde na enkele minuten reeds een doelpunt op. Uit een goede voorzet van T. Raaphorst knalde midvoor v. d. Berg onhoud baar in (10). Er volgden nog meer Wassenaarse aanvallen, maar doel man Anraads van Scheveningen leek Vast besloten zich niet meer te laten passeren: de moeilijkste schoten wist hij op onnavolgbare wijze te keren. Scheveningen nam het initia tief over. De bezoekers speelden snel en goed samen en de Blauw Zwart- achterhoede bleek niet zo hecht te zijn als gewoonlijk. Nog voor de rust wist Scheveningen de achterstand om te zetten in een 21 voorsprong en beide doelpunten waren op zichzelf prachtig en onhoudbaar voor doelman Dick van Leeuwen, maar hadden toch misschien voorkomen kunnen LFC-Archipel 4-1 De geel-zwarte Haagwegbewoners hebben zich gistermiddag in 'n goede en vlot gespeelde wedstrijd de meer deren getoond over Archipel, dat, hoewel volledig, de grootste moeite heeft moeten doen de zeef gevaarlij ke aanvallen te weerstaan. LFC speelde deze wedstrijd in een hoog tempo, als sluitend geheel, waar bij van een individualistisch spel der spelers geen sprake was. Vooral de voorhoede van LFC had er zin in en vormde een voortdurend gevaar voor de gasten, zodat het doel herhaalde lijk werd bestookt en soms op nog wonderbaarlijke wijze aan een door boring ontkwam. Achipel bracht de bal aan het rol len, doch bracht het niet verder dan de achterhoede van LFC, welke zich van een goede zijde deed kennen en geen kansen bood. Na enig terrein- verkennen begon LFC op volle toeren te draaien. Het tempo werd opge voerd, waardoor succes niet lang kon uitblijven. De voorhoede Sneed her haaldelijk door de Haagse verdedi ging, welke handen vol werk kreeg, doch niet kon verhinderen, dat na 10 minuten spelen de linksbuiten na een snel opgezette aanval de score open de (10). Slechts enkele minuten la ter werd het door de linksbinnen van LFC 20. Door dit succes aangemoe digd bleef LFC aanvallen en ovct- speelde de gasten volkomen; over alle linies domineerden de gastheren, waarbij het tempo een grote rol speelde. Na het forceren van enige corners slaagde LFC er echter niet in daaruit enig voordeel te behalen, doch een kwartier voor rust moest de Haagse doelman voor de derde maal de bal uit zijn doel vissen (30), met welke stand de eerste helft werd afgesloten. De tweede fase van de strijd gaf weer hetzelfde beeld. Een goed aan vallend LFC, dat reeds na twee mi nuten door haar midvoor er 40 van wist te maken. Hierna begon het spel wat te verslappen, waardoor de Ha genaars zich wat aan de druk konden onttrekken. Zij wisten na een goede aanval de LFC-doelman te verschal ken en de eer te redden (41). In de stand kwam toen geen verandering meer. Lugdunum handhaafde zich op Alphen: 2-0 Lugdunum begon deze wedstrijd met geheel gewijzigde opstelling en zo zagen wij o.m. Quist in de voor hoede en Teeuwen de achterhoede versterken, een verandering, die ze ker een verbetering bleek. Met wind mee is de thuisclub di rect sterk in de aanval en vrij spoe dig weet de Roo te doelpunten (1 0). Even golft het spel van doel tot doel, echter zonder dat beide ploegen een doelpunt kunnen forceren. Ein delijk gelukt het Quist de stand op 26 te brengen. In de tweede helft trachten Alphen, gesteund door de wind, het spel te forceren, waartegen de scheidsrech ter niet voldoende optrad, zodat de strijd een rommelig karakter kreeg. Wel waren de Lugdunum-aanvallen gevaarlijker, maar cok Hoekstra c.s. moesten vaak alle zeilen bijzetten om doelpunten te voorkomen. Ook kee per Britsemer gaf verder niet thuis, zodat in de tweede helft geen doel punten waren te noteren. worden door een beter sluitende ach terhoede. In de tweede helft heeft Blauw Zv/art meer de toon aangegeven. Maar diverse fraaie kansen werden niet benut of leverden door gebrek aan medewerking van Vrouwe For- tuna geen doelpunt op, of werden eenvoudig onschadelijk gemaakt door de Scheveningen-doelman. Toen Scheveningen, tegen de verhouding in, de voorsprong tot 31 had ver groot, kreeg Blauw Zwart een straf schop toegewezen, die echter door T. Raaphorst tegen de paal geknald werd. Een goede kans op het in even wicht brengen van de doelpunten- balans ging daardoor verloren. Wrijf Kou en Pijn weg DAMPO Karl Staffeldt, leider van de afde ling voetbal van het staatscomité voor de sport in Oost-Duitsland, is naar West-Berlijn gevlucht. Volgens de Westberlijnse inlichtingendienst heeft Staffeldt te kennen gegeven, dat men in Oost-Berlijn geknoeid had met de formulieren voor het Oost- Duitse jeugdelftal, dat aan het Fifa- jeugdtournooi in Italië zou deelne men. Om een zo sterk mogelijk team te kunnen opstellen, waren de leeftij den van de spelers niet naar waarheid ingevuld. Zoals bekend heeft het Oost-Duitse elftal niet aan het jeugd- Nieuwe nederlaag van Wassenaar Dat Wassenaar gistermiddag in Utrecht de wedstrijd tegen Velox verliezen zou, was wel te voorzien. De Utrechtenaren beschikken over een voortreffelijk voetbalteam met een groot uithoudingsvermogen en hun 31 zege op de Wassenaarse groen-witten was zeker verdiend. Wassenaar startte, met de wind te gen, met een hoopvol offensief, dat na vijf minuten al succes bracht: uit een door Prosman goed genomen hoekschop maakte G. Buytelaar een keurig doelpunt (0—1). Maai- het duurde niet lang voordat Velox het heft in handen nam en het Wasse naar-doel onder druk zette. Keeper Oostrum deed voortreffelijk werk, toen hij een keihard schot nog juist weg wist te tikken en even later een kogel in de uiterste hoek wegdook. Eenmaal kwam de lat hem op for tuinlijke wyze te hulp.-Er werd in de gehele Wassenaar-defensie hard gewerkt en het lukte de bezoekers de geflatteerde voorsprong tot de rust te behouden. Na de rust kreeg Velox de wind mee en met snelle en goede aanval len begonnen de Utrechtenaren op te rukken. De Wassenaar-verdediging, die in de eerste helft veel van haar krachten gebruikt had, kon nu de stormloop niet meer keren en na kor te tijd werd het 11 door een doel punt van de Utrechtse rechtbuiten. Vijf minuten later namen de gasthe ren de leiding met een doelpunt uit een hoekschop (21). Er weer duur de het niet lang of de Utrechtenaren hadden de zege veilig gesteld met een derde goal (31). Een strafschop wegens hands aan Velox toegekend, werd door doelman Oostrum gestopt. Kort voor het einde moest de Was- senaar-midvoor M. Buytelaar, zich laten vervangen wegens een dijbeen blessure. Teylingen-Rouwkoop 4-1 Een wedstrijd waarin nu dadelijk niet zoveel belang meer zat. Dit ken merkte zich vooral in de eerste helft door het slordige plaatsen en lakse spel, vooral aan de kant van Teylin- gen. Rouwkoop deed nog wat zij kon, möar ook dit spelletje was niet te best. Het eerste kwartier was een heen en weer getrap zonder doel en hoewel Teylingen hierin wel een paar mooie kansen kreeg om te doelpunten, bleven deze toch achter wegen. In de vijf en twintigste minuut kreeg de linksbuiten van Teylingen de bal toegespeeld, zwenkte naar binnen met de bal en loste kort voor doel een onhoudbaar schot (10). Daarna kreeg Rouwkoop een paar malen niet te missen kansen, en toch wist de voorhoede dit niet uit te bui ten. Na de thee eenzelfde spelletje waarbij Rouwkoop nog meer Ook de laatste ontmoeting van dit seizoen heeft de Nederlandse hockey- ploeg in een overwinning weten om te zetten: met 30 heeft het ge vreesde Engelse elftal Zaterdagmid dag in het Wagener-stadion in Am stelveen het onderspit moeten delven tegen het Oranjeteam ten aanschou- we van bijna 7.000 toeschouwers. Een overwinning, die zeker verdiend mag heten, al is de tegenstand van de Britten groter geweest dan de uitslag doet vermoeden. Een minder geluk kige dag van de Britse doelverdedi- ger Studd is hier voor een deel de bet aan. Evenals in de wedstrijden tegen de Schotten, de Belgen en het Britse elftal heeft het Engelse elftal ondervonden, dat het verjongde Ne derlandse elftal, met snelheid, uit houdingsvermogen en groot enthou siasme als voornaamste wapens, ïn staat is meer ervaren en zelfs soms tegenstan- kunnen6 odTvan" d^edftete kSSt t'^orS W t ma'akteenRouwkoop Amstelveen* stadion doelpunt gelijk (1—1). ook bu de Oranjehemden de ver- Geruime tijd bleef deze stand on- ™°f1?^.teE®n het einde van deze danks Rouwkoop toch zeker meer- ™Lspa"m"8'«Semoet geziene wed- dere kansen kreeg. Het doelpunt merkbaar, zij be kwam echter aan de andere kant, duidelijk schikten over iets langere adem dan de eilandbewoners, die na het min 0f meer gelukkige derde Nederlandse doelpunt er niet in slaagden het ze ker verdiende tegenpunt te scoren. worden Linkshalf Zandbergen maakte twee doelpunten Twee zware voltreffers van linkshalf Piet Zandbergen waren in de wedstrijd DOSRMeerburg vol doende om de Veenders door de knieën te brengen, waarbij het derde doelpunt voor Meerburg een pre sentje was van de DOSR-achterhoe- de, hetgeen tevens de DOSR-neder- laag tot een voldongen feit deed maken. Vanaf de aftrap was de eerste aan val voor DOSR, maar reeds gauw bleek, dat als de thuisclub niet be ter zou spelen tegenover de meer doqrtastend en vlot combineren de Meerburg-voorwaartsen, het er voor de Veenders benauwd zou gaan uitzien. Diverse dekkingsfouten maakte het Meerburg mogelijk ge vaarlijk diep in de DOSR-defensie door te kunnen dringen. Een gaaf opgebouwde aanval in de 7e min. bracht de bal bij P. Zandbergen, die op handige en geroutineerde wijze enkele DOSR-spelers omspeelde en tenslotte met een fraai schot onhoud baar doelman v. d. Tang wist te pas seren. Met nog meer enthousiasme trokken de Meerburgers nu ten aan val, soms zelf te enthousiast, waar door zij haar verdedigende taak nog al eens verwaarloosde. De jeugdige Pelk in doel liet echter goed werk zien en wist enkele malen op be trouwbare wijze redding te brengen. Toch moest ook hij in de 20ste mi nuut zwichten voor een door midvoor P. Wesselman direct ingeschoten bal. welke keihard in de touwen suisde (11). In het verdere gedeelte, voor rust bleef het een gelijkopgaande strijd, zonder dat zich werkelijk ge vaarlijke momenten voordeden. Na de hervatting is dit echter an ders, want nadat Kortekaas,, alleen voor de Meerburg-keeper gekomen, de bal had naast geschoten, ontkwam even later ook het DOSR-doel op for tuinlijke wijze aan doorboring. Na 7 min. echter lanceerde Meerburg een zelfde gelijke aanval als waaruit voor rust werd gedoelpunt en ook nu met succes. Na prima werk van W. van Wetten schoof deze de bal naar de zich vrijspelende P. Zandbergen en het was wederom deze speler, die de eer had met een vliegend schot zijn club de leiding te hergeven (12). En toen even later een DOSR-back zo onfortuinlijk was met het terugspe len op zijn keeper, de bal in eigen doel te zien verdwijnen, bleek alras, dat DOSR met deze 31 achterstand toen van Eik er met een mooi schot 21 van maakte. Tien minuten voor het einde zette ,.pr Teylingen flink door, en het wasj weer de 1. buiten G. Hoogevorst, die Jjaf i I met een strak schot het 3e doelpunt; i j-5 Nederlandse achterhoe- maakte, terwijl v. Eik door de ge- 00 maal weer moeilijk tc hele moedeloze Rouwkoop-achter- bleek, al had zij in de eer- hoede liep om het 4e doelpunt te if8 "iinS ,5L van ,de eerste en van de maken. Kort hierop was het einde tweede helft zwakke momenten. Aan voerder Loggere speelde in de ver dediging weer een belangrijke rol na een overigens aarzelend begin en naarmate de strijd feller werd, her vond de Nederlandse achterhoede de kracht om de Engelse aanval in toom te houden, waarbij zeker rechtshalf Wagener en linkshalf van Dijck een woord van lof toekomt. Drijver wis selde zeer goede met zwakke mo menten af. maar was toch dikwijls de man, die in gevaarlijke situaties opruiming hield en met lange sla gen opluchting bracht voor het do mein van doelman Mulder. In de voorhoede bleek de Enschedeër Kris ten, die de linksbuitenplaats had overgenomen van Vorfeld, een ver sterking. Bouwman was als altijd de architect van bijna iedere aanval. Bij de Engelsen was linksbinnen Con- roy de grote man in de voorhoede. Hoewel zwaar bewaakt hij was soms omringd door drie of vier Ne derlandse spelers vormde hij een constant gevaar. In de 23e minuut kwam nog tame lijk onverwacht het eerste Neder landse doelpunt. Nadat Bouwman net iets te veel naar links had gericht volgde een aanval via links, die Kris ten met een scherpe .voorzet besloot.. Rbchtsb'ack Smith iritèté' en Hoog- hiemstra stond klaar om met een hard schot doelman Studd kansloos te passeren (10). Dit was het sein voor de Oranjehemden er nog een schepje boven op te gooien. Na een lange corner op het Britse doel kwam in de 26e minuut de bal via Hoog- hiemstra en Wagener weer in de cir kel, waar Bouwman rechts voor het doel de bal onder controle kreeg, on geveer twee meter van de doellijn. Zijn enorm hard schot uit deze moei lijke positie trof toch doel. Voordat doelman Studd besefte wat er ge beurde vloog de bal tussen zijn benen door (20). De tweede helft begon eveneens met een heftig Engels offensief en het Nederlandse doel kwam onder zware druk te staan. Vier lange cor ners en een strafcorner waren het resultaat, die wel hachelijke momen ten' voor Mulder opleverden, maar het 1 verwachte Engelse tegenpunt bleef uit. Twintig minuten duurde het, voordat de Oranjehemden zich onder deze druk konden uitwerken. De aanvallen strandden echter op de nu weer hechte Britse verdediging. In de 22e minuut sloeg Coiroy uit een lange corner, die hij met de hand had gestopt, net naast. In de 26e minuut j kwam Nederland op gelukkige wijze aan. het derde doelpunt. De Engelse 1 middenvoor Dodds brak een aanval af in de veronderstelling, dat voor (4—1). SJC—WARMUNDA 1—1. Al lijkt het ogenschijnlijk niet kwaad, dat SJC in drie achtereen volgende wedstrijden een gelijk spel behaalde, toch zijn we lang niet be vredigd, want al was de wedstrijd van gisteren beter dan die van vorige week, men kwam niet boven de middelmaat uit. Reeds in het begin kon men consta. teren, dat geen van beide elftallen veel in hun mars hadden en spoedig golfde het spel in gelijkwaardige sterkte op en neer, waarbij na een kwartier spelen de Warmunda-mid- voor op gelukkige wijze het doel van SJC kan doorboren (01). Een ver andering in de speelwijze bracht dit hoegenaamd niet teweeg en na wis selende aanvallen wist de linkshalf van SJC uit een hoekschop in te kop pen (11). Met deze stand werd de eerste helft besloten. De tweede helft opende SJC met een flink offensief, doch na 5 min. zakte dit weer af en werd de ge lijkwaardige verhouding in de aanval weer hersteld. Wel werd er soms fel aangepakt, doch het spel bleef van beide zijden te onsamenhangend. De thuisclub was in deze periode niet erg fortuinlijk, want tot tweemaal toe ketste de bal vanaf de bovenlat het veld in, toen de gehele achter hoede van Warmunda verslagen was. SJC II verloor met 20 van LFC II. tournooi kunnen deelnemen, omdat Italië weigerde, visa te verstrekken, een geslagen elftal was. De pogingen puntenaantal zien stijgen. 1 van DOSR om de achterstand te ver kleinen, stuitten af op een hechte verdediging, hetwelk het vertoonde spel wel forser maar zeer zeker niet fraaier deed maken. Bij het klinken van het eindsignaal kon terecht ge constateerd worden, dat het meest hard werkende en het best spelende elftal had gewonnen. Deze week Vrijdagavond trainen. ASC-Tonegido 2-0 Genoeglijkheidsvoetbal in Optima forma! Weliswaar werd door beide partijen hard gewerkt, de kwaliteit liet nogal eens te wensen over. Gaar ne verzoenden wij ons er meer, daar de sportieve stemming veel ver goedde. Na vijftien minuten dachten wij Van Dorp te zien doelpunten. Zijn kogel werd echter door de paal ge stopt. Het zelfde overkwam even la ter Tonegido's-rechtsbinnen Groot- veld, die eveneens op deze wijze een uitstekend schot zag gekeerd. Over het algemeen waren de aanvallen der rood-zwarten wat gevaarlijker. Dank zij goed stuwend werk van Rossen, die de geblesseerde Van Dalen ver ving, trok de voorhoede van ASC steeds weer ten aanval en had het in het bijzonder Lasander wat meer meegezeten, enige van zijn schoten gingen rakelings naast of over, dan had ASC zeker reeds in de eerste helft een voorsprong kunnen nemen: Nu kwam het verdiende doelpunt pas in de tweede helft, toen De Groot van de aftrap de bal bemach tigde en Van der Vliet onhoudbaar passeerde. Goed spel van de Tone- gido-middenvoor Pierik deden voor het doel van Spoor enige moeilijke situatities ontstaan. Op uitnemende wijze kweet deze zich echter van zijn taak. In deze tweede helft is ASC vrijwel bij voortduring in de aanval geweest, waarvan ettelijke corners het resultaat waren, doch niet het gewenste effect sorteerden. In welke periode wij gaarne van beide de spor tiviteit bewonderden. Eerst tien mi nuten voor het einde boekte rood zwart opnieuw sücces. Wederom brak Lasander goed door, wederom leek echter zijn schot gestopt te worden, toen plotseling het been van vete raan-spil Toms de bal van richting veranderde, waardoor Van der Vliet er niet meer aan te pas kon komen. Bijna verhoogden onze stadgenoten, vlak voor tijd, de score, doch de lat keerde de uitstekende inzet van Van Dorp. Een verdiende zege voor de ASC-ers, die op deze wijze toch hun een Nederlandse overtreding was ge floten, Loggere nam de bal over en het was van Erven Dorens, die na een combinatie met van Grimsber- gen, doelman Studds met een overi gens niet onhoudbaar schot passeer de (3—0). NEDERLAND—BELGIë (nil.) 1—2. Het Belgische militaire hockey- elftal heeft te Breda met 21 ver diend gewonnen van het Nederlandse team. Verdiend omdat de Belgen sneller waren en in techniek en in sa menspel de meerderen bleken van de Nederlanders, die het te veel zochten in individueel spel. Toch namen on ze landgenoten na een kwartier de leiding door een fraai doelpunt van Zwier uit een voorzet van Schreurs. Twee maal was tevoren het Neder landse doel ter nauwernood aan door boring ontsnapt. In de tweede helft maakten de gas ten na tien minuten gelijk door hun linksbinnen Huygens, en tien minu ten later doelpuntte de rechtsachter d'Hoop toen zijn broer een straf corner onberispelijk voor hem stop te. België bleef ook hierna «sterker zonder dat dit echter in doelpunten werd uitgedrukt. Heren: Om het kampioenschap van Nederland: HHIJC—Venlo 2—1; UnionGroningen 60. West: Promotieklasse B: Zuid wij ckRing Pass 52. Tijdens de receptie, door de Federatie van Bureaux voor medische sportkeu ring in Nederland ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan in het Kurhaus te Scheveningen gehouden, heeft dr J. Mie- dema. hoofd van de afdeling lichamelij ke opvoeding en sport van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen medegedeeld, dat het H.M. de Ko ningin heeft behaagd prof. dr J. G. Sleeswij k, een der oprichters van de fe deratie te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Dr. Miedema heeft de versierselen welke bij deze on derscheiding behoren aan het slot van zijn toespraak, waarin hij de federatie gelukwenste namens de regering met het jubileum, aan prof. Sleeswijk uitgereikt. GYMNASTIEK NED. DA IVIES PLOEG WON IN ENGELAND De Nederlandse 'dames-gymnastiek- ploeg heeft een gedecideerde overwin ning behaald op het team van Engeland: met 463 tegen 426,6 punten. De Neder landse dames veroverden in de meeste onderdelen de eerste plaats. In de indi viduele rangschikking bezetten zij de eerste, tweede, vierde, vijfde, zesde en gevende plaats. De Engelse kampioene Pat Hirst werd derde. De Nederlandse kampioene Lenie LensGerrietzen, was weer in uitste kende vorm. Zij verzamelde 97 punten (max. 100). Het Nederl. team leverde zijn beste prestaties aan de ringen, in welk onderdeel de Engelsen alleen al een achterstand boekten van 29,1 punten. Binnen afzienbare tijd zal een return- wedstrijd worden georganiseerd. Persoonlijk klassement: 1. Lenie Lens Gerrietzen (Ned.) 97 pnt.; 2. Dini Krul (Ned.) 95,1 pnt.; 3. Pat Hirst (Eng.) 90,3 pnt.; 4. Corrie van Barneveld (Ned.) 88,9 pnt.; 5. Nel Ruiter (Ned.) 88,9 pnt.; 6. Jo Cox (Ned.) 88,4 pnt.; 7. Truus Woord (Ned.) 87,9 pnt.: 8. Sheila Boon (Eng.) 85,3 pnt.: 9. Margaret Neale (Eng.) 84.4 pnt.; 10. Rosalind Darke (E.) 81,9 pnt.; 11. Jill Pollard (Eng.) 81,2 pnt.; 12. Jean Thornton (Eng.) 77.7 pnt. Na 19 minuten speelde verliezer met tien man Newcastle United heeft de cup van de Football Association gewonnen door een 31 zege op Mancherster City. De ruststand was 11. Man chester City, dat favoriet was, speel de het grootste deel van de strijd op Wembley met tien man. Door zijn overwinning vestigde Newcastle het „record", in vijf cup finales geen enkele keer op Wembley te zijn verslagen en evenaarde een ander „record", van Aston Villa en Blackburn Rovers, door de cup in totaal zes maal te hebben gewonnen. Newcastle won driemaal gedurende de laatste vijf jaar! Newcastle opende de score al in de eerste minuut door een magni fieke kopbal van de Engelse inter nationale rechtsbinnen Jack'ié Mil- burn uit een hoekschop. In de laatste minuut van de eerste helft maakte de Schotse internationale linksbin nen Babby Johnstone voor Manches ter gelijk, eveneens met een kopbal. De volgende doelpunten van New castle kwamen resp. in de 7e en de 14e minuut van de tweede helft. Eerst door een diagonaal schot van de Schotse internationale linksbuiten Bobbie Mitchell en vervolgens door linksbinnen George Hannah, die van vijftien meter afstand een opening vond tussen een groot aantal spelers, die voor het doel samendromden. Manchester had de pech, na negen tien minuten een voorname kracht op een sleutelpositie te moeten mis sen. De Engelse internationale rechts back Jimmy Meadows moest met een geschéurde knieband het veld verla ten en daarna was de positie van het gehergroepeerde maar uit zijn even wicht gebracht Manchester City vrij hopeloos. Het speelde met vier voor- waartsen en liet rechtsbuiten Billy Sprudle als rechtsback optreden. De ongelijk geworden strijd van elf tegen tien verloor voor de gewel dige massa van 100.000 toeschouwers onder wie zich koningin Elizabeth bevond veel van zijn aantrekke- lijkheid. En .de vraag deed opnieuw opgeld, waarom in cup-finales geen invallers worden toegestaan, het ver liezen van Jimmy Meadows beteken de voor de City in feite het verlies van de beker. Toch gedroeg het zich na de dub bele tegenslag, eerst dat doelpunt tegen in de eerste minuut en daarna het uitvallen van de rechtsback, bui tengewoon dapper en merkwaardig genoeg speelde Manchester City in de eerste helft vaak beter dan New castle United. Ook na de rust gaf het nog uitste kend partij, maar toen er binnen twaalf minuten nog twee tegengoals genoteerd moesten worden, was de weerstand van de favorieten voor de beker goeddeels gebroken. Bert Trautmann, de uit Bremen geboortige Duitse keeper van Man chester, verdedigde zijn doel schitte rend en geen van de doelpunten die tegen hem werd gemaakt, kon men op zijn rekening schrijven. Geen keeper ter wereld had de kopbal, die de openingstreffer betekende, kun nen stoppen. De bal „scheerde" pre cies de rechte hoek tussen paal en lat. Ook de beide andere doelpunten waren vrijwel onhoudbaar. Daaren tegen heeft hij door enkele wonder baarlijke reddingen de nederlaag van zijn elftal beslist nog beperkt ge houden. Door nauwkeurig uittrappen en -werpen had hij zelfs een belang rijk aandeel in de aanvallende kracht van zijn ploeg. Boven: Doelman Trautman van Manchester City ziet met verwron gen gelaat toe hoe de linkervleugel- speler Mitchell van Newcastle het tweede doelpunt scoort. Newcastle United won de beker voor de vijfde maal in vijf jaar. Onder: Scoular, de captain van het zegevierende Newcastle, houdt trots de felbegeerde beker in de hoogte, terwijl zijn teamgenoten hem op de schouders ronddragen. MOTORSPORT Ruim dertig motorsport-enthousiasten hebben gebruik gemaakt van de gelegen heid, welke de KNMV hen bood, om op het Circuit van Zandvoort te laten zien, wat zij uit hun standaardmachines aan snelheid konden halen. De geslaagden kregen een certificaat met bijbehorende ster, waarop de mate van de snelheid stond aangeduid. De snelheidduivels, on der wie twee vrouwelijke en enkele be kende zesdaagserijders, die toch op het circuit moesten oefenen, reden van start af een loze ronde en daarna vier ronden op topsnelheid. Van die vier ronden werd de snelste voor de uitslag gerekend, d.w.z. de gemiddelde snelheid van de beste ronde. In het algemeen kwam men ruim boven de 80 km. per uur. Piet Knij- nenburg, die zijn Matchless weer eens •ilde testen, reed de snelste ronde met 125.476 km per uur. Jaap Iesberts uit Hilversum, eveneens op Matchless, deed niet veel voor hem onder. Hij liet 122.721 km./u. noteren. Baas uit Abbenes, op Triumph, kwam op 112.900 km/u. en Keyzer uit Hilversum, op 112.565 km./u, Negenentwintig rijders bemachtigden hun certificaat op deze ..sterrendag". Jammer genoeg werd de vreugde nog oor een ongeval verstoord. In de bocht nabij de Hunzerug kreeg Ben Janzema uit Hengelo op Jawa een lekke achter band. Hij werd van zijn voertuig geslin gerd, maar liep slechts lichte ontvellin gen aan de vingers op. Zijn motor werd licht beschadigd. Janzema moest de strijd staken. NOORWEGEN—HONGARIJE 0—5. De landen wedstrijd tussen Noor wegen en Hongarije in het Ulleval- stadion te Oslo gespeeld, eindigde in een 50 overwinning voor de Hon garen, nadat de rust met een 20 voorsprong der gasten was ingegaan.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6