mam öéymiSTAD 'r „Oud-Leiden" genoot van ruimte, ruigte en rust Anton van Duinkerken over „kritiek" Samengaan van parochie en studentenvereniging Koninklijke onderscheiding voor de heer W. Zitman J 1955 ELRSTE BLAD - PAGINA 2 Dubbelloopse glijbaan bij „De Doorbraak'' t In de speeltuin op de braakliggen de gronden bij de Herengracht, werd Zaterdagmiddag een 7 meter hoge dubbele glijbaan in gebruik genomen. (Het verslag van deze plechtigheid kan door plaatsgebrek eerst morgen in onze kolommen worden opgenomeri). M Dóirf f\eh v r* ito*), RAAD CONTRA PERS IN LEIDSE HOUT. Spit en spataderen ten spijt zullen de Vroede Vaderen en de Zonen van de koningin der aarde Woensdag avond a.s. weer het groene strijdperk betreden. Zonder on,s aan voorspellingen te wagen kunnen wij wel vaststellen, dat de gelederen van de gemeente raad aanmerkelijk zijn verzwakt nu zij niet meer van het privilege met dertien man te mogen spelen ge bruik maken. Achter gesloten deuren wordt echter door de raadsleden duchtig getraind. Het prae-advies luidt: voornamelijk de bal raken. Het elftal van de journalisten toont zich weer even hecht en solide als alle jaren. Solider nog!, want uit be trouwbare bron vernemen wij, dat het elftal in het afgelopen jaar we derom twee en zestig kilo aan nuttig gewicht heeft gewonnen. De opstelling luidt: Leidse Gemeenteraad: Doel: Weth. D. v. d. Kwaak; ach ter: mr. J. Bool en Stomp Jr.; mid den: mr. Drijber, P. v. d. Kwaak Jr., J. F. Lardee; voor: J. Baart, F. Pie- na, E. Meester, N.N., prof. dr. J. Gos lings. Leidse pers: Doel: M. Zonderop; achter: J. Pad- ding, J. Dijkman; midden: J. Mulder, Agenda Leiden MAANDAG. In den Vergulden Turk. Jaarver gadering Kath. Reisvereniging. 8.30 uur nam. DINSDAG: Stadszaal: Teca '55, 2.305.30 en 711 uur nam. WOENSDAG: St. Petruskerk: Rozenkranskruis tocht. Zaal Maria Gijzensteeg: 19.30 uur. Verkiezing en installatie K.A.B.- wijkbestuur. Gulden Vlies: Textiel-detailhandel „St. Willibrordus", 8 uur. Stadszaal: Teca '55, 2.305.30 en 711 uur nam. DONDERDAG: Stadszaal: Teca '55, 2.305.30 en 711 uur pam. TENTOONSTELLINGEN. Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekeningen door Jos Gosschalk en Paul Citroen 25 uur nam. (t/m 28 Mei). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling van Japanse prenten, 10 uur voorm.—5 uur nam. (Tot 15 Juli). Universiteitsbibliotheek: Tentoon stelling „Letterkunde in Bezettings tijd". Werkdagen 9.30 uur voorm. 5.30 uur nam. (Tot en met 18 Mei). De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 7 Mei 13 uur tot Zaterdag 14 Mei 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Bree- straat 74, tel. 20552, de Haven-Apo theek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgces- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. J. Brouwer, J. Eleveld; voor: R. Vos, B. van IVfaurik, W.' Korthout, H. Schoondergang, P. Bok. Zoals u ziet zoekt de gemeente raad zijn kracht dit jaar in enige ju niores. Vooral het N.N. op de links binnenplaats is zéér verontrustend. Maaike. De „Stalen Band", die het perso neel van de H.C.W. en N.E.M. bij el kaar bindt, heeft Zaterdagavond in de grote cantine de leden bezigge houden met een ontroerend toneel stuk van de zeekant. Het toneelspel heette „Maaike" en vertelde het zilte verhaal van een reder en zijn aangenomen dochter. De zaal was bij dit alles zó stil, dat slechts het woeste gebeuk van de golven hoorbaar was. De spelers, die voor de eerste maal de onzekere pas sen op de planken deden, waren uit muntend. Leidsche Spaarbank. In de maand April 1955 werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd 864.402,55 en terugbetaald een be drag van 817.225,15. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 287 en het aantal afbetaalde boekjes 192. t)p 5.722 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd 113.999,25 bijgeschreven. Er werden 523 busjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van 10.176.37. Het tegoed der 35.283 inleggers be droeg aan het einde der maand 23.340.900,62. St. Adelbert-vcreniging. De rondgang in de Lakenhal voor de leden van de St. Adelbert-vereni- ging, die in het programma was aan gekondigd voor hedenavond, is tot onbepaalde datum uitgesteld. SPIEKER. Leidse Universiteit GOUDEN DOCTORAAT. Heden is het vijftig jaar geleden, dat Mr. W. G. de Marez Oijens, gebo ren te Amsterdam, thans wonende te Hilversum, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechts wetenschap. Gepromoveerd tot Doctor in de Rechtsgeleerdheid op proefschrift „De Gemeente-secretaris", de heer T. H. Oosterwijk, geboren te Ooststelling werf en thans wonende te Voorburg. Geslaagd voor het Doctoraal exa men II Geneeskunde mej. M. N. M. Planteydt, Noordxvijk en de heren M. Djalal Moechsin, Leiden; W. F. R. de Graaf, Den Haag; M. P. Hennink, Brummen; Liem Sik Tjiauw, Leiden; J. Marinus, Wassenaar en Tjia Tjin Kian, Oegstgeest. Geslaagd voor het semi-arts exa men mej. A. J. ter Haar, Leerdam en de heren J. J. Kofman, Leiden en A. C. M. Westendorp, Den Haag. Geslaagd voor het arts-examen II mej. J. M. Th. van Koppen, Delft en de heren G. Boersma, Katwijk aan Zee: C. P. Engelfriet, Den Haag en H. J. S. Kayser, Bilthoven. Geslaagd voor het candidaats-exa- men Psychologie mej. T. Baart Haar lem. Geslaagd voor het kerkelijk voor bereidend examen de heer Th. F. Warffemius, Utrecht. KINDERCIRCUS „KNIKKEBEEN". De persdienst van het Kindercircus „Knikkebeen" meldt ons, dat vanaf Zaterdag 14 Mei, de adembenemende avonturen van de clown aan wie het circus zijn naam ontleend, dagelijks zullen worden verhaald. Niet alleen verhaald, doch ook in tekeningen te zien zullen zijn. De lezers zullen het leven leren kennen van -deze clown, vanaf zijn babytijd tot aan het moment, waar op zij hem in levende lijve, in het circus in Leiden zullen zien optre den. Zijn biografen hebben al een heel stuk uit dit bonte leven op schrift gesteld en de tekenaar buigt zich ijverig over het papier om dat schrift gestalte te geven. Let dus goed op Zaterdag, want dan begint het ware verhaal van Knikkebeen. Voor de artisten: Woensdag 11 Mei repeteren om 4.30 u., op Garenmarkt 36, alle paarden, directeur, spreek- stalmeester, hogeschoolrijdster, Knik kebeen en Miss Olivia. Donderdag 12 Mei, bij Mevr. Neuwahl om 4.30 u., alle danseressen. AANRIJDING OP LAGE RIJNDIJK. Op de hoek van de Lage Rijndijk en de Floresstraat botste Zaterdag avond omstreeks half negen een mo- •torcarrier tegen een motorrijwiel. De motorrijder werd Op het wegdek geslingerd en liep hoofdwonden en een zware hersenschudding op. Het was de 18-jarige.J. R. uit Leider dorp. U rookt de lekkerste cigaret Douwe Egberts ZILVER-SHAG Als de vereniging „Oud-Leiden" iets onderneemt en ze doet dat schier maandelijks is er steeds veel belangstelling. Zo ook Zater dagmiddag half twee, toen een hon derdtal leden van de Garenmarkt vertrok om deel te nemen aan een excursie naar de Bodegraafse Meye en Nieuwkoop. De bus en wandelroute was uitge stippeld door de heer Bicker-Caar- ten en dan kan het welhaast niet an ders of men wordt geconfronteerd met verborgen schoonheden en onge dacht mooie plekjes. Bij het beginpunt van de wande ling (de Mathildahoeve) kregen de JUBILEUM J. v. d. VISCH. Hèt was jl. Zaterdag 25 jaar gele den, dat de heer J. v. d. Visoh in dienst trad bij de fa. A. v. d. Kwast Co. Vanzelfsprekend is dit feit niet onopgemerkt voorbijgegaan. Tij dens een bijeenkomst van 'het voltal lige personeel sprak de heer S. Groot, directeur, de jubilaris toe en schetste de goede hoedanigheden van zijn medewerker, op wien in al die tijd nimmer tevergeefs een beroep was gedaan en wiens toewijding bij al zijn werk zeer te loven viel. Een geschenk onder couvert bezegelde deze toespraak Namens het personeel sprak de heer W. van Katwijk. 62e Diës van „Santus Augustinus" De R.K. Studentenveren. „Sanc tus Augustinus" vierde Zaterdag haar 62ste „Diës Natalis" met een bijzondere ledenvergadering in het Groot-auditorium van de Leidse Universiteit. Vertegenwoordigers van Studen ten-verenigingen uit geheel Neder land waren aanwezig. Om twee uur sprak de praeses, de heer G. Collée, een openingsrede uit, waarin hij het geloof, de band noem de die de katholieke studenten zou moeten binden. Vooral de studen tenparochie kon maken, dat er een hechte katholieke gemeenschap door gezamenlijk gebed en liturgieviering ontstaat. Daarom hoopte hij, dat het thans gedwongen samenleven van studentenparochie en Sanctus Au gustinus ook na het betrekken van een nieuwe ruimte voortgezet zal worden. Tekst analyse. Anton van Duinkerken hield ver volgens een boeiende voordracht over de kritiek. Hij ontleende tekstcritisch enige dichtregels van Schaepman en Gui- do Gezelle, die beide dichters op ge lijke leeftijd voor eenzelfde onder werp (droefenis verkeert in vreugde bij het horen van een klok) geschre ven hebben. Hij stelde vast, dat de dichtregelen van Schaepman nu niet meer in staat zijn te ontroeren, en wees de oorzaken aan. Na deze analyse had hij een goed materiaal om 't wezen van de kritiek te toetsen. Honderden jaren werd de kritiek gevoeld als een middel om de normative aestetica te doen voortbestaan. De kritiek moest de dichter, schrijver de spreker leren hoe hij schrijven en spreken moest. Deelgenoot. - Hoewel tegenwoordig de beteke nis van stijlregels wordt onderschat kan men in deze leerstelligheid de zin van de kritiek niet vinden. Om dat degene die het gedicht ondergaat deelgenoot is in het proces van het ontstaan, omdat de lezer in de over dracht is betrokken heeft hij het recht kritiek te leveren. Het afwijzen van of aanvaarden is een daad van zijn diepste ik. Prof. Asselbergs betoogde vervol gens dat ook de kritiek in het alge meen een toetsing is van eigen ont vankelijkheid voor verschijningsvor men van de maatschappij. Vwuuteniueg, in Zaeteuaoude waidt daa%$e&ag,g.exd Op het ogenblik wordt de Vrouwenweg in Zoeterwoude doorgebaggerd in verband met de werkzaamheden aan de Rijksweg 4A. Morgenavond hoopt men met baggeren gereed te zijn, waarna met het inbrengen van zand kan worden begonnen. Het verkeer is momenteel gestremd. Indien zich geen tegenslagen voordoen, kan tegen het einde van de week de opheffing van de verkeersstrem- ming worden verwacht. (Foto: v. d. Horst). deelnemers oen deskundige toelich ting bij een fraaie ingemetselde oude wapenstebn. Daarna gingen de wan delaars (jongste deelnemer 8 en oudste 82!) langs de zo schilderach tige Meye en vervolgens langs een smal pad dwars door de Nieuwkoop- se plassen naar Nieuwkoop. Na dit aardige dorp verkend te hebben, werd in een aan de plassen gelegen paviljoen thee gedronken. Tot slot evenals de heenreis een mooie bustocht door het met zon overgoten Zuid-Hollandse polder land. De leiding van deze geslaagde tocht berustte bij de bestuursleden de heren Bicker-Caarten en Hennes. Feest op de Grofsmederij De heer W. Zitman herdacht van daag het feit dat hij voor vijftig jaar in dienst trad als kettingsmid bij de Koninklijke Grofsmederij. De jubila ris, vergezeld van zijn familieleden, werd hedenmorgen door loco-burge meester J. C. van Schaik op het stad huis ontvangen. In zijn toespraak schetste de heer Van Schaik de grote betekenis van een vijftigjarige arbeid in één be drijf. Spreker memoreerde de grote veranderingen, die zich in deze halve eeuw in bedrijf en maatschappij heb ben voltrokken. Hij sprak vervol gens zijn voldoening uit over het feit dat het H.M. de Koningin behaagd had de heer Zitman met de bronzen eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau te onderscheiden. De onder-directeur van het bedrijf, ir. H. E. Kruyt, wenste de jubilaris en zijn familieleden geluk met de onderscheiding en ging nader in op de wijze, waarop de heer Zitman een halve eeuw het bedrijf gediend heeft. Als blijk van waardering overhan digde spreker de jubilaris een enve loppe met inhoud, een herdenkings bord en het vererend getuischrift van de Maatschappij tot bevordering van Handel en Nijverheid. Tenslotte werd het woord gevoerd door de heren D. de Haan, namens de kern van het bedrijf en J. P. Ouwei'kerk, werkmeester van de Mekhamerafdeling. In de cantine van het bedrijf vond hedenmiddag de huldiging door de personeelsleden plaats. Burgerlijke Stand Geboren: Marcus zn van J. Kiel en A. C. Jansen; Hendrik Jan zn van J. A. Koot en M. J. Elijzen; Franciscus zn van F. la Grand en J. J. Koolmoes; Gerritje dr van H. Spiering en J. L. Achterhes; Jacobus zn van A. Bonte en M. W. Bonte; Willem zn van D. v. d. Plas en A. Vlieland; David Erskine zn van R. E. Downs en J. M. A. H. v. Oldenborgh; Cornelia Francisca dr van W. Wesseldijk en L. van Wijk; Daniëlle Rosalina dr van H. Haaders en H. J. v. Voorthuijsen; Rudy Ewald dr van P. Brandt en A. M. H. T. van Dijk; Neeltje Jacoba dr van J. v. Duij venbode en A. van den Oever; Nellie dr van E. Willemse en H. C. Tegelaar Cornelia dr van J. Bekooij en A. M. van Velsen; Frangois Roland Everard zn van J. M. E. Lekanne gezegd De- prez en A. Drijfhout; Roselinda An- gelique dr van A. J. Eerdmans en P. J. v. Tilborg. Wilhelmus Johannes zn van J. Ta verne en M. G. Bartels; Inge Maria dr van G. F. Stroek en J. W. M. v. Mameren; Maria Anna dr van J. C. Demoet en A. C. Olierook; Martijn Govert Theodorus zn van G. Peetsold en G. Hendrikse; Hendrik Jacobus zn van P. Sloos en A. v. Tongeren; Fran- cesca Henriette dr van P. E. Kraemer en H. Parmentier; Tjerk Fridolin zn van J. P. C. Bury en M. F. Dietler; Julius Charles zn van H. J. van Hat- tum en E. v. Leeuwen; Anna dr van M. Reijerse en J. L. de Jong; Johan nes zn van J. Vlasman en C. W. v. d. Meij; Johannes Matthijs zn van H. Hensen en J. Blansjaar; Terence Ja cobus Martinus Laurentius zn van M. C. P. J. Uffink en S. Bodijn. Ondertrouwd: J. M. Chaudron en M. Schroef; T. C. M. Lablans en A. G. van Goozen. Gehuwd: A de Vos en A. C. Wes- selo. Overleden: T. Oostdam man 59 jr. R. v. d. Valk zn 4 mnd.; J. J. Oost veen huisvr. van v. Reenen 58 jr; J. v. d. Touw wednr. 91 jr.; J. Leuge- ring zn 23 jr.; C. Kulk wed. van v. d. Voort 78 jr.; J. van Hooven man 76 jr; P. Marck man 73 jr; B. Kastl, huisvr. van Roos 48 jr. TEGEN PORTIER VAN VRACHTAUTO. Zaterdagmiddag om vijf uur bot ste een 26-jarige fietsende Leidse vrouw in de buurt van haar woning aan de Herengracht tegen het linker portier van een vrachtauto, dat de bestuurder ontglipte. Thuis constateerde de dokter, dat zij een hersenschudding en een bloed uitstorting in het rechterdijbeen had opgelopen. ONTPLOFFING IN HET GEBOUW VOOR RIOOLWATERZUIVERING. Om kwart over elf Zaterdagavond ontplofte in het Rioolwater zuive ringsgebouw bij de Haarlemmerweg te Leiden overvloedig gas in de ma chinekamer. Alle ramen werden ver nield en twee deuren aan de voorzij de werden uit de scharnieren gerukt. ■De brandweer stelt een onderzoek in naar de oorzaak. Waarschijnlijk heeft een brandende oven het gas ontsto- 'ken. T.I.G. bevolkte uitzichtloos „huis" heeft Tot Ieders Genoegen Za terdagavond een bijzonder uitzicht loos „Huis zonder vensters" opge voerd. Dit Amerikaanse stuk, dat aanspraak wil maken op het praedi- caat „familietragedie" is namelijk zo trekkerig en drakerig dat men zich nauwelijks kan voorstellen dat gees telijk gezonde mensen zich aan een opvoering hebben willen wagen. Het uitzichtloze huis wordt bewoond door een dubieus echtpaar, waarvan de man na onmin in zijn werkkring een nog slechts zittend bestaan leidt en de vrouw zich voortdurend voor de spiegel staat te draaien om zich van haar aftakeling te overtuigen. Zij koesteren verder een blinde zoon aan de borst en proberen een familielid dat het geheel financiert en haat op een afstand te houden. Onmin is aan de orde van de dag en het echtpaar besluit door een moord de oude da me uit de weg naar haar geld te rui men. Plannen worden beraamd en een dienstmeisje, dat met haar zwart ver leden de moord moet dekken wordt in huis genomen. Het kind wil echter op het goede pad blijven en vindt daar de blinde zoon, die de samen spraak tussen zijn ouders heeft af geluisterd. De spelers van T.I.G. hebben alle moeite gedaan om de door een wat goedkope haat vertrokken figuren een aanvaardbare vertolking te geven. Het is echter begrijpelijk dat deze amateurs weinig raad wisten met de ziekelijke hersenschimmen van een Amerikaans auteur. Liever zou het ons geweest zijn als T.I.G. dit sei zoen met een vrolijk stuk besloten had; een stuk dat amateurs ligt en geen onmogelijke eisen stelt aan hun speeltalenten. VOORSCHOTS» Vaan voor voortrekkers. De voor trekkers van de St. Laurentiusgroep hebben de districtsvaan in de wacht gesleept en al een eerste trophee ver overd in het korte bestaan van de stam. De vaan werd veroverd in be hendigheidswedstrijden uitgeschreven door het district. Op Hemelvaartsdag a.s. zullen de eerste voortrekkersgas- ten tot voortrekker worden geïnstal leerd. De stam bestaat op het ogen blik uit twee groepen, terwijl een derde groep in opr-ichting is. Laatste Berichten MOSKOU HEEFT GEEN BEZWAAR. Volgens diplomatieke kringen te Parijs heeft de Sowjet-Unie te ken nen gegeven, dat zij instemt met een conferentie der ministers van buiten landse zaken der Grote Vier in We nen op Vrijdag, ter tekening van het verdrag, waarbij een einde wordt ge maakt aan de bezetting van Oosten rijk. Genoemde kringen verklaarden verder, dat de Russische minister van buitenlandse zaken, Molotof, geen bezwaar machte, toen de verte genwoordigers van de Westelijke Grote Drie hem het voorstel tot het houden van de conferentie deden tij dens een onderhoud, dat zij kortge leden in Moskou met hem hadden. De Sowjet-Russische ambassadeur in Wenen heeft zijn Westelijke ambt genoten ook medegedeeld, dat de Sowjet-Unie er niet op zal staan, dat de Westelijke mogendheden zich verplichten tot een garantie van Oos tenrijks integriteit op de conferentie der ministers van buitenlandse zaken.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2