SeCekWSou/fcei/ftt Het Westen wil 'n gesprek met het Kremlin Aan praatlust geen gebrek CRISISl dp haag, niveau af ap yt attethaagAie niveau? De Drie deze week naar Wenen Bao Dai wil als constitutioneel vorst regeren Ontluistering van de Zondag Peron drijft Kerkconflict op de spits Afghanistan in de knoei flöjaefiaf ap uiey naast óatnenwetfuny met Vleuten? Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 9 MEI 1955 46ste JAARGANG Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w„ 12.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 et. p. man. Tefeloontjes f 1.5 H 7OALS wij Zaterdag reeds sugge- Teerden in een artikel over dc.ze kwestie, is het uitgekomen. De rege ring heeft in het gesprek, dat met de Kamercommissie heeft plaats gehad, de huurverhoging gekoppeld aan de belastingverlagingen in die zin, dat bij een verwerping der gedeeltelijke huurverhoging van vijf en tien pro cent de regering nader zal overwegen wat te doen met de voorstellen tot belastingverlaging. Dat weet de Ka mer nu dus. Dit was ook te voorzien. De regering had oorspronkelijk deze belastingverlagingen mede gezien als een compensatie voor een huurverho ging van 25 pet. en het was dus niet aan te nemen, dat zij deze belasting verlagingen zou willen geven zelfs niet als een compensatie voor de ma tige huurverhoging, die nu op het programma staat. Minister Witte zal het hiermee al kwaad genoeg hebben gehad, omdat deze huurverhoging zijn plannen naar een snellere woning bouw niet zo heel erg zal bevorderen. Nu de politiek van de P. v. d. A. en het afwijzen van de huurbelasting deze plannen heeft doorkruist en hij hier mee genoegen heeft moeten nemen, is dit al het minste dat hij verlangen kan om een beleid te kunnen voeren, dat hij noodzakelijk acht en dat met deze matige huurverhoging dan toch al hoofdbrekens genoeg zal kosten om een andere oplossing voor dit beleid te vinden. De zaken staan dus zo, dat er vol gens de regering een onverbrekelijk verband bestaat tussen de belasting verlaging en de huurverhoging. Dat betekent, dat de voorstellen deze week in de Kamer gezamelijk zullen worden behandeld. Dat er in ieder geval niet eerst zal worden gestemd over de voorstellen tot belastingver laging en daarna over de huurver hoging. UITGAANDE van het standpunt van de compensatie is de rede nering van de regering ook wel te begrijpen. Deze belastingverlagingen zijn bedoeld als compensatie voor de huurverhoging. Deze huurverhoging is al sterk verminderd. Van 25 pet. tot 5 en 10 pet. Komt deze matige huur verhogingen nu ook niet, dan moet er straks toch in het belang van de woningbouw een drastische huurver hoging komen. Op welke manier dan ook! En als we nu reeds een half mil liard cadeau doen, waar moeten we dan straks de compensatie vandaan halen? De regering houdt dus vast aan het onverbrekelijk verband. Dit betekent natuurlijk niet, dat er geen wijzigin gen mogelijk zouden zijn in het com plex van belastingverlagingen. De vennootschapsbelasting wij schreven dat reeds zal nog wel wat gemoederen in beweging brengen en wat veranderingen zien voorge steld, voordat de regering het door haar gewenste bedrag van 60 millioen zal bereiken. Daarnaast zal de weel de tabel van de omzetbelasting ook wel wat amendementen te zien geven en hier zal de regering wel de nodige soepelheid betrachten om de Kamer gunstig te stemmen om zo mét de be- lastingontwerpen gelijktijdig de huur verhoging er door te krijgen. Het is uit het gepubliceerde uit de besprekingen tussen de Kamercom missie en de regering intussen wel duidelijk, dat men getracht heeft za ken te doen. Dit blijkt het beste uit de door de Kamercommissie gestelde vraag welk deel van het bedrag dat met de verlaging van de loon- en in komstenbelasting gemoeid zal zijn, in verband met de huurverhoging kan worden gebracht. Het antwoord van de regering hier op is geweest, dat dit ligt in de orde van grootte van 40 millioen tegen over een bedrag van 215 millioen aan verlaging van loon- en inkomstenbe- Er schijnt, naar uit het medege deelde uit die bespreking blijkt, ook nog gesproken te zijn over een totale huurverhoging van 10 pet. De rege ring schijnt echter van mening te zijn geweest, dat er dan geen compensatie meer in de belastingverlaging zou kunnen worden gevonden. Het gevolg zou dan een nieuwe loonronde zijn geweest met alle gevolgen van dien. INTUSSEN leeft sterk het gevoel, dat dit niet de kern van de zaak is. De kern is te vinden in de politieke tegenstellingen, welke er de laatste tijd zijn gerezen door Mandement, door de strijd tegen de doorbraak, door de grootscheepse actie van de K.V.P. De twee zijn werkelijk verder van elkaar gegroeid. De P. v.d.A. ziet zich, om het maar eenvoudig te zeg gen, in haar socialistische opmars be lemmerd door de K.V.P. En nu kan Ir. Vos, die tot de linkervleugel van zijn partij behoort, wel een ballon oplaten, die dan moet vliegen naar kabinetscrisis, kamerontbinding en nieuwe verkiezingen, maar het is dan altijd nog de vraag of de steile ere rechtervleugel van de P.v.d.A. hem hierin zal volgen. Tekenend voor deze politieke ver- De Westelijke mogendheden zijn het er Zondag te Parijs over eens ge worden, dat zij Rusland zullen uitnodigen om deze zomer een viermogend- hedenconferentie over Europese zaken bij te wonen. Over de vraag, of dit een bijeenkomst van regeringsleiders president Eisenhower en de pre miers Boelganin, Eden en Faure dan wel van ministers van buitenlandse zaken zal zijn, is evenwel nog geen besluit genomen. In de komende twee dagen zal de beslissing vallen, nadat minister Dulles nader overleg met Eisenhower zal hebben gepleegd. Niettegenstaande vroeger geuite Amerikaanse bezwaren tegen het hou den van een conferentie van regeringsleiders vóór een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken, zijn conferentiekringen vaó oordeel, dat de V.S. zullen worden gewonnen door het standpunt van Engeland, dat, met steun van Frankrijk, aandringt op een bijeenkomst „op het hoogste niveau". voor overweging vergt met het oog op de grondwettelijke procedure in hun land. Gezaghebbende kringen menen dat tenzij er in Wenen 'bij het over leg van de ambassadeurs een kink in de kabel komt, de ondertekening van het vredesverdrag met Oostenrijk Vrijdag zal kunnen gebeuren. Die ADENAUER WAS ER OOK BIJ. De overeenstemming over een niet nader omschreven Vier-mogendheden conferentie werd Zondagavond be reikt op een vergadering van de mi nisters van buitenlandse zaken, van de V.S., Engeland en Frankrijk het Franse ministerie, die vier uur duurde. De tweede helft van de be sprekingen werd bijgewoond door bondskanselier Adenauer van West- Duitsland. DEZE WEEK NAAR WENEN. De ministers van de „Grote Drie" besloten voorts hun collega Molotof uit te nodigen voor een aan het eind van de week te Wenen te houden bij eenkomst voor het ondertekenen van een staatsverdrag met Oostenrijk. Van gezaghebbende zijde werd vernomen, dat de drie Westelijke ■mogendheden daarbij uit beginsel weigeren om een waarborg ten aan zien van de onschendbaarheid van Oostenrijk te geven. De Westelijke 'ministers zouden Molotof willen mee delen, dat zij weliswaar bereid zijn de door hem gevraagde garantie te verstrekken, maar dat dit meer tijd Woensdag O. Europees verdrag Premier Grotewohl van Oost-Duits- land heeft bekendgemaakt, dat de communistische landen van Oost- Europa Woensdag. a.s. in Warschau een verdrag voor wederzijdse hulp zullen sluiten. Dit verdrag zal een „vredespact" zijn, geen „oorlogspact" zoals de Pa- rijse accoorden. Oost-Duitsland zal zich bij dat verdrag aansluiten in het geloof, dat het de beste beveiliging vormt voor het Duitse volk, welks enige garant heden ten dage de Oost- duitse democratische republiek is, al dus Grotewohl. Diem wil hem niet meer terug Het staatshoofd van Vietnam, Bao Dai, heeft een plan uitgewerkt ter regeling van de crisis in zijn land, dat hij wil voorleggen aan de minis ters van buitenlandse zaken van Frankrijk, Engeland en Amerika, die in Parijs bijeen zijn. Bao Dai zoïi naar Saigon terugke ren om als constitutioneel koning te regeren. De nieuwe regering zou een nieuwe grondwet moeten opstellen en algemene verkiezingen voor een Nationale Vergadering moeten orga- seren. John Foster Dulles, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, heeft Engeland en Frankrijk mede gedeeld, dat de V. S. een republiek in Zuid-Vietnam willen erkennen, als zij overtuigd zijn, dat deze de wil van het volk vertegenwoordigt. Dul-1 les zou verder gezegd hebben, dat de V. S. premier Ngo Diem zullen blij ven steunen, zolang hij aan de macht en zich een onverzoenlijk anti communist toont. Minister-president Diem van Zuid- Vietnam heeft de Westerse Drie ge maand geen steun te verlenen aan het reorganisatieplan, dat staatshoofd Bao Dai heeft opgesteld. Laatste weerstand overwonnen. In Saigon zelf heeft de rebelleren de secte Bin Xoejen het laatste bol werk, dat zij daar nog bezet hield, zonder slag of stoot prijsgegeven. Het is het hoofdkwartier van de veilig heidsdienst, dat in de Europese wijk van Saigon is gelegen. De Franse autoriteiten, die hier het politionele gezag uitoefenen, hebben niet ge wild, dat de Zuidvietnamese rege ringstroepen het hoofdkwartier van da veiligheidsdienst met geweld op de Bin Xoejen veroverden. Er waren 84 man in het gebouw. Hun capitulatie had zo een rustig verloop, dat de bu ren nauwelijks hebben gemerkt, dat zij hun laatste bastion in de Zuid vietnamese hoofdstad prijsgaven. 'kringen geloven dat wellicht Woens dag al de uitnodigingen voor een grote vier-mogendheden-conferen- tie over wereldproblemen zullen kunnen uitgaan en dat de Westelij ken in Wenen het met Molotof kun nen trachten eens te worden over tijd en plaats van samenkomst. Moskou annuleert vriendschapsverdragen Het presidium van de Opperste Sowjet heeft Zaterdag officieel het Brits-Russische en het Frans-Russi sche vriendschapsverdrag geannu leerd. De verdragen stamden uit de oorlog. De reden voor het besluit is, als be kend, het bekrachtigen door de Britse en de Franse regering der overeen komsten van Parijs, welke voorzien in Westduitse souvereiniteit en West- Duitsland het recht toekennen, onder bepaalde waarborgen, militaire strijd krachten in het leven te roepen. De Evangelische Kerk in de Oost- zóne van Duitsland heeft zich in haar laatste vergadering van leidende ambtsdragers opnieuw beziggehouden met het vraagstuk van de handhaving van de Zondag en van de christelij ke feestdagen. De vergadering moest vaststellen, dat niettegenstaande alle stappen, die van kerkelijke kant zijn gedaan, dat situatie steeds slechter wordt. Uit tal van berichten blijkt, dat het streven om de Zon- en feest dagen af te schaffen, toeneemt. In bepaalde bedrijven is de situa tie reeds zo, dat de wettige arbeids- rust op Zon- en feestdagen nauwelijks wordt gerespecteerd. In de pers wor den de bedrijven en industrieën ho gelijk geprezen, omdat zij op de alge meen erkende Zon- en feestdagen hebben gewerkt. In bepaalde industrieën wordt de z.g. „glijdende" arbeidsweek inge voerd. Onder het volk wordt met bit tere ironie gesproken van de vrije dagen in zulk een arbeidsweek als van „democratische Zondagen". Arrestaties in Buenos Aires De Argentijnse politie heeft Zater dag veertig vooraanstaande leiders van de Kath. Actie gearresteerd naar aanleiding van de straatgevechten van Vrijdagavond te Buenos Aires. De kardinaal-primaat van Argen tinië aartbisschop Santiago kardinaal Copello van Buenos Aires heeft daar op Zondag in een herderlijk schrijven alle Argentijnse katholieken opge roepen tot een vreedzame tocht naar de plaatselijke politieposten om al daar de vrijlating te verzoeken van de geax-resteerden. De kardinaal zelf werd Zaterdagmiddag niet toegelaten toen hij op het hoofdbureau van poli tie met de gearresteerden wilde spre ken. In zijn herderlijk schrijven van Zondag roept de kardinaal de gelovi gen op aanstaande Woensdag voor de Kerk in Argentinië te bidden. Op die ANTON RUYS OVERLEDEN. In het Wilhelmina-gasthuis te Am sterdam is vannacht overleden de 'heer Anton Ruys, directeur van het Rotterdams Toneel. Hij bereikte de leeftijd van 63 jaar. DE 30.000 ERUIT. In de tweede klasse van de 527ste Staatsloterij is op lot 1348 een prijs van 30.000,gevallen. dag zal het door de Peron-partij be heerste congres beginnen met de be handeling van een wetsvoorstel om Kerk en staat te scheiden. Tussen Pakistan en Afghanistan Is reeds enige tijd een geschil aan de gang over een grensgebied, waar de Pathanen wonen. Vorige week Don derdag is de Karatsji officieel bekend gemaakt, dat Pakistan zijn diploma tieke betrekkingen met Afghanistan zal verbreken, de grens zal sluiten en economische sancties zal toepassen als er tegen 15 IVfei geen genoegdoe ning zal worden gegeven voor d< aanvallen op Pakistaanse diplomatie ke gebouwen in Afghanistan. De Afghaanse regering heeft een algemene mobilisatie afgekondigd. Negentig pet. van het handelsverkeer van Afghanistan met het Westen loopt door Pakistan. De gezant van Afghanistan in Pa kistan heeft Zaterdag te Karatsji ver klaard, dat zijn land zich tot de Sow- jet-Unie zal wenden voor de aanvoer van goederen en een uitweg naar zee, indien Pakistan economische sancties zou toepassen. „Mijn land moet op een of andere manier leven. Als er economische sancties worden getrof fen door Pakistan, moeten wy bij het buurland Rusland hulp zoeken. Wij zullen al onze goederen aan Rusland verkopen en zo ook door Rusland naar andere landen uitvoeren als Pa kistan de grens afsluit". Keukenhof ontving 300.000ste bezoeker De bollenstreek heeft gisteren een Bollen-Zondag gehad! Van heinde en ver kwam men naar de streek tussen Haarlem en Leiden, om te ervaren, dat men daar niet alleen was en dat men voetje voor voetje, of beter spaakje voor spaakje vooruit kon ko men. „De Keukenhof" kon Zondag de drie honderdduizendste bezoekster ontvangen. Het was mej. Fokkema uit Schoonebeek, die een bouquet bloe men kreeg en een keuze mocht doen uit een aantal geschenken. De Keukenhof heeft het afgelopen weekend ongeveer 50.000 bezoekers binnen haar poorten gehad. Botsing bij Wychen 1 Dode; 1 zwaar gewonde Zaterdagmiddag Is een dame ge dood en een andere zwaargewond bij een auto-ongeluk te Wfjchen bij Nijmegen. De auto waarin de beide dames waren gezeten, kwam op de nieuwe weg te Wijchen in botsing met een vrachtauto, die juist uit een garage kwam. De botsing was zo hevig, dat de personenauto geheel in elkaar werd gedrukt. Mevrouw Daniels Hoefnagels, weduwe van de oud- voorzitter der VVV „Nijmegen Voor uit" kreeg zulke inwendige kneuzin- j gen, dat zy kort na opname in een ziekenhuis aan haar verwondingen is bezweken. Haar schoondochter, die de wagen bestuurde, werd zwaar gewond in een ziekenhuis opgeno- AUDIENTIE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 11 Mei geen audi ëntie verlenen. Tijdens het inhalen van twee voor hem rijdende fietsers kwam een 13-jarige jongen te Loosduinen Za terdag in botsing met een hem ach terop rydende autobus, die hem niet kon ontwyken, doordat uit tegen overgestelde richting eveneens een bus naderde. Het 10-jarig zusje van de jeugdige fietser kwam te vallen en geraakte onder de bus; zij over leed ter plaatse. houdingen is een uitlating van Prof. Romme in de Volkskrant van Zater dagmorgen in diens vaste rubriek „Politiek allerlei", waarin hij naar aanleiding van de groei der K.V.P. tot 464.600 leden tegenover de 125.000 van de P.v.d.A. zegt: „Een mens zou bijna in de verleiding komen nu maar met een naar verkiezingen te koersen dan gaat van alles in één moeite door. Maar ook voor die verleiding ben ik te oud. Met andere woorden: een antwoord aan Ir. Vos: Ik begin er niet aan, maar als je er lust in hebt, ga je gang. 464.000 katholieke kiezers zullen wel voor het antwoord zorgen. V.I.n.r.: de Oostduitse premier, Otto Grotewohl, de Oostduitse pl.v. premier Walter UUricht, de Russische pl.v. premier, M. G. Pervukhen, de Russische minister van defensie, maarschalk Tsjoekof, en leden van een Rus sische delegatie salueren terwijl het Oostduitse volkslied wordt gespeeld door een kapel van de communistische „Volkspolizei". De Russische delegatie, onder leiding van Tsjoekof, arriveerde op het vliegveld Schöneveld" in de Russische zone van Duitsland bij Berlijn, om in Oost-Berlijn de viering van de tiende verjaardag van de nederlaag van het Nazi-dom bij te wonen. Het was voor het eerst sinds negen jaar dat Tsjoekof opnieuw een bezoek bracht aan de stad, welke zijn legers op 2 Mei 1945 glorieus veroverden. weer (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). f Aanvankelijk zwaar bewolkt, later wisselende bewolking. En- kele buien met een kans op on- weer. Morgen overdag lagere temperaturen. Matige tot krach- t tige wind tussen Zuid en West. I 10 Mei zon op 4.58, onder 20.20 min maan op 23.56, onder 6.55 min. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: max. weer temp. STOCKHOLM geheel bew. 11 C. OSLO zwaar bew. 11 KOPENHAGEN zwaar bew. 11 AMSTERDAM zwaar bew. 17 LONDEN regen 18 LUXEMBURG zwaar bew. 18 PARIJS zwaar bew. 22 BORDEAUX zwaar bew. 25 GRENOBLE zwaar bew. 22 NICE onbewolkt 22 GENEVE zwaar bew. 19 ZüRICH half bew. 18 LOCARNO licht bew. 21 BERLIJN half bew. 16 FRANKFORT zwaar bew. 19 MüNCHEN licht bew. 17 WENEN onbewolkt 19 INNSBRUCK licht bew. 20 ROME zwaar bew. 23 AJACCIO onbewolkt 21 MALLORCA onbewolkt 25 Korreltje De ergste fout in zaken is besluite loosheid.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1