Regering ziet een «zakelijk verband' Oude molen verbrand De Nederlanders worden oud IE WEET.... ZATERDAG 7 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 HUURVERHOGING EN VERLAGING DER BELASTINGEN: DE WIJZIGINGEN A PRIORI NIET ONAANVAARDBAAR Het verslag van de commissie van voorbereiding van de Tweede Kamer over het mondeling overleg, dat vori ge week Vrijdag heeft plaats gevon- de over de wetsontwerpen tot verla ging van de belastingen met de mi nister-president dr. Drees en de mi nister van Financiën de heer v. d. Kieft, bevat de mededeling dat de re gering op de vraag, welke betekenis moet worden toegekend aan de op merking in de memorie van antwoord, dat de regering een onverbrekelijk verband 2iet tussen de onderhavige belastingmaatregelen en de voorge stelde huurverhoging, heeft geant woord dat zij bij dit mondeling over leg wilde volstaan met enkel het ver band te bespreken, voor zover het van zakelijke aard is. Duidelijk bestaat dit in de eerste plaats tusssen de voorgestelde wijzi ging van de personele belasting en de huurverhoging. Van meer gewicht noemt de regering echter het zakelijk verband, dat tussen de beperkte huur verhoging en de voorgestelde tarieven van loon- en inkomstenbelasting be staat. In dit verband werd er aan herin nerd, dat ten gunste van een huur verhoging, beperkt tot de hogere hu ren, kan worden aangevoerd, dat de spanning tussen de huren van vooroor logse woningen en die van nieuwe woningen zich het meeste doet gevoe len in de hogere huurklassen. Nu loopt weliswaar de verhouding tus sen huur en inkcfmen in de individu ele gevallen uiteen, doch dit neemt niet weg, dat een deel van de voor genomen verlaging van inkomsten en loonbelasting, die in totaal 215 millioen bedraagt, als een zeker te genwicht kan worden beschouwd voor de hogere huren. De belastingvermindering zal er on getwijfeld toe bijdragen de huurver hoging voor de betrokkenen gemak kelijker draagbaar te maken. In ver band hiermede is dan ook in het plan der regering, de datum van ingang' van de huurverhoging, resp. van de wijziging van inkomsten- en loonbe lasting, dezelfde. Zou de huurverhoging per 1 Juli a.s. geen doorgang vinden, terwijl noch- thans de inkomsten- en loonbelasting volgens het huidige voorstel op dat tijdstip verlaagd zouden worden, dan zou, ingeval op een later tijdstip de huren alsnog worden verhoogd, het thans beschikbare bedrag, dat ge bruikt kan worden om de huurders de overgang tot hogere uitgaven lichter te maken, inmiddels zijn uitgeput. Bij een eventuele afwijzing van de voorgestelde huurverhoging door de Staten-Generaal zou de regering der halve genoopt zijn nader te overwegen wat haar ten aanzien van de belas tingvoorstellen te doen staat. Naar aanleiding van enige nadere vragen uit de commissie betoogde de regering nog, dat zij met de passages in de Memorie van Antwoord over het „onverbrekelijk verband" geenszins bedoeld heeft te zeggen, dat de Sta ten-Generaal het complex van belas tingmaatregelen te samen met de huurverhoging slechts hebben te aan vaarden, zoals zij daar liggen, en dat Kogels floten in 'f rond De Oud-burgermolen, een achtkant watermolen daterend uit begin 1600 en staande aan de Groene dijk te Bergen N.-H. is gisteravond door brand verwoest. Omstreeks vijf uur ontdekten omwonende boeren de brand. De vrijwillige brandweer van de i gemeente Bergen werd in haar blus- singswerk ten zeere gehinderd door ontploffende mitrailleur, en geweer kogels, die opgeslagen bleken te zijn in de molen en afkomstig waren uit voorraden munitie achtergelaten door de binnenlandse strijdkrachten die de molen destijds als opslagplaats had den gebruikt. Nadat de explosieven na ongeveer twintig minuten waren uitgewerkt, gedurende welke tijd de brandweer dekking moest zoeken om niet door de in het rond fluitende kogels te worden getroffen, was de brand in een zodanig stadium gekomen dat aan verder blussingswerk niet meer kon worden gedacht. De oorzaak is het in brandsteken van tegen de molen opgestapeld droog riet door drie jongens tussen tien en elf jaar. De molen was eigendom van de ge meente Bergen. Van dit landschaps monument was tijdens de Noordwes terstorm in December 1954, toen ook de „Katingo" te Bergen strandde, de kap met kruis en as van het molen lichaam afgewaaid. De gemeente was thans in onderhandeling met de pro vinciale waterstaat en de vereniging „De Hollandsche Molen" om het mo nument te laten repareren, waarmee een bedrag van 20.000,gulden zou zijn gemoeid. De molen was in 1930 bui ten gebruik gesteld, in 1944 geheel gerestaureerd en heeft nog dienst ge daan tot 1948. ieder amendement derhalve a priori voor de regering onaanvaardbaar zou zijn. Wat de politieke gevolgen van de aanneming van een eventueel amen dement zouden zijn, zal de regering in elk voorkomend geval onder de ogen zien. Het is echter duidelijk, dat, voor zover een amendement betrekking heeft op een onderdeel der belasting voorstellen, dat zakelijk verband houdt met de huurverhoging, het een niet los van het ander zal kunnen worden beschouwd. De regering heeft bij dit mondeling overleg voorts nog verklaard, dat bij een huurverhoging, die over de hele linie 10 pet. zou bedagen, de com pensatie niet meer in de sfeer van belastingverlaging gevonden zou kun nen worden, aangezien dan immers een groot aantal huurders, die door de verhoging getroffen worden, tot hen zullen behoren, die geen inkomsten- of loonbelasting behoeven te betalen. In dat geval zou dus op een andere wijze een oplossing moeten worden gevonden. De regering meent dat in dat geval onvermijdelijk aan de orde zou komen een nieuwe loonronde met al de gevolgen, die zulk een maat regel pleegt mede te brengen, zoals verhoging van sociale uitkeringen en pensioenen. De regering antwoordde desge vraagd, dat zij, gegeven de omvang van de totale belastingverlaging, aan een extra-verlichting van de loon- en inkomstenbelasting voor ongehuwden thans geen voorrang meent te kunnen verlenen boven de in. het belasting plan belichaamde maatregelen. DE NOORD-ZUID-VERBINDING TEN WESTEN VAN HAARLEM Het lid van de Tweede Kamer, de heer van der Goes van Naters heeft aan de Ministers van Verkeer en Wa terstaat en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vra gen schriftelijk gesteld: 1. Mag worden aangenomen, dat het provinciaal bestuur van Noord- Holland voor de voorgenomen Noord- Zuid-verbinding ten Westen van Haar lem zelf het tracé heeft gekozen, dat in het door zijn diensten vastgestelde ontwerp-streekplan voor Zuid-Ken- nerland is aangegeven, dus zoveel mo gelijk langs de spoorlijn, ten einde daardoor zo weinig mogelijk openbare en andere belangen te schaden? 2. Is het waar, dat op Rijksniveau wordt overwogen om aan de, voor dit werk noodzakelijke, subsidiëring van rijkswege de voorwaarde te ver binden, dat een geheel ander tracé, nl. langs de duinvoet bij Vogelenzang, wordt gevolgd? 3. Is het de ministers bekend, dat door dit nieuwe tracé o.a. het zware loofbos by het Huis te Vogelenzang zou worden doorgesneden en onher stelbare schade zou worden toege bracht aan de landschappelijke, we tenschappelijke en recreatieve waarde van dit landgoed, een van de enkele nog gave buitenplaatsen langs de bin- nenduinrand en daarom opgenomen in de voorlopige lijst van meldings- gebieden van de rijksdienst van het nationale plan als gebied van natio nale betekenis? 4. Is de regering bereid, om deze reden af te zien van de gesignaleerde afwijking van het, na zorgvuldige af weging, in het ontwerp-streekplan op genomen tracé, althans te bevorderen, dat over dit weg-tracé geen beslis sing valt, alvorens de nationale en provinciale planologische organen in de gelegenheid zijn gesteld zich daar over uit te spreken, zodat een juiste, immers alzijdige, afweging van de hierbij betrokken belangen is verze kerd? De vertraagde afgifte van kenteken-bewijzen Op vragen van het Tweede Kamer lid Verkerk heeft de minister van Verkeer en Waterstaat geantwoord, dat er inderdaad in bepaalde gevallen een te lange tijdsduur verstrijkt tus sen de aanvrage en de afgifte van kentekenbewijzen, hetgeen nadelig is voor de motor- en autohandel, bene vens ongemakkelijk voor het publiek. De minister verklaart deze vertra ging doordat enerzijde de aanvraag formulieren dikwijls onjuist inge vuld worden en anderzijds het depar tement voor verkeer te lijden heeft van onderbezetting en ziekte, wat het personeel betreft. De minister verzekert de vragen steller, dat alles in het werk wordt gesteld, om vertragingen tot het uiterste te beperken. KIND DOOR MOTORFIETS AANGEREDEN. Het vierjarig meisje A. Witsen uit Broek op Langedijk ontsnapte aan de aandacht van haar ouders en stak onverwachts de Dorpsstraat over, waardoor zij door de motorrij der Van 5. uit Noord-Scharwoude werd aangereden. Zij moest met twee beenbreuken worden opgenomen in het Alkmaarse ziekenhuis. BOLLENWEEKEND. In dc gehele Bollenstreek is het aanstaande weekeinde een overda dige kleurenpracht te bewonderen. Uitgestrekte velden vroege tulpen staan in volle bloei. De felle kleuren worden afgewisseld door de tere pasteltinten van hyacinten. Zelfs en kele late narcissen hebben nog geen afscheid kunnen nemen van het voorjaar. Aan de hand van de nieuw-ver- scheen sterftetafels" voor Nederland (1950'52) stelt men vast, dat de sterfte in de laatste jaren wederom sterk is teruggelopen. De gemiddelde levensduur bij de geboorte, die vol gens de sterftetafels 19471949 voor mannen 69,4 en voor vrouwen 71,5 bedroeg, volgens de tafels voor de ja ren 19501952 is opgelopen tot 70,6 voor mannen en 72,9 voor vrouwen. Ook voor hogere leeftijden is we derom een toeneming van de gemid- I delde levensduren aan te wijzen. I Voor 65-jarigen bedroegen deze bijv. volgens de sterftetafels 19471949 voor mannen en vrouwen resp. 13.9 en 14,4 en thans 14,1 en 14,7. De cijfers voor de gemiddelde le vensduur in Nederland zyn voor mannen zowel als voor vrouwen ho ger dan in alle andere landen. Een uitzondering geldt slechts voor de ho gere leeftijden, waarvoor de gemid delde levensduren hoger zijn in Ca nada en de Verenigde Staten van Amerika. Vijf jaar na poging tot doodslag De officier van justitie bij dé arron dissementsrechtbank te Assen heeft gisteren vijf jaar gevangenisstraf ge- eist wegens poging tot moord met voorbedachte rade *egen een 40-jari- ge slager uit Assen. Hij wordt ervan verdacht een handelaar, die goederen op afbetaling levert, met een hamer een klap op het hoofd te hebben ge geven. De slager had, voor hij tot zijn daad overging, ongeveer achttien bor. reis gedronken. Verdachte is na het drinken naar zijn woning gegaan om een hamer te halen. Daarmede heeft hij 's avonds de koopman opgezocht in zijn woning en hem onverhoeds een klap op het hoofd gegeven. Dat de handelaar, die vandaag als getuige optrad, nog in leven is heeft hij, vol gens de dokter, ongetwijfeld te dan ken aan zijn buitengewone harde schedel. Ds. LOOS KATHOLIEK. De vroegere predikant der Neder lands Hervormde Kerk te Hilversum, ds. J. Loos, die wegens zijn houding inzake de katholieke Kerk moeilijk heden kreeg met de Synode en zijn ambt als predikant neerlegde, is thans in de Katholieke Kerk opgeno men meldt „De Volkskrant". De plechtigheid vond plaats in de abdij der Benedictijnen Keizersberg te Leuven. Valse postwisels met gave stempels Omdat hij acht postwissels had vervalst en daarop zesduizend gul den had geïncasseerd moest gisteren voor de rechtbank te Dordrecht te recht staan een 22-jarige Amster damse kantoorbediende. De officier van justitie eiste tegen deze ver dachte, die het hem ten laste gelegde bekende, 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis en ter beschikking stelling van de regering. Hij had om de postwissels zo goed mogelijk te kunnen vervalsen in verschillende plaatsen blokken van vier postzegels gekocht en die, zo genaamd voor philatelistische doel einden, laten afstempelen. Hij ver kreeg zodoende gave stempels en bracht die op de postwissels over. Na ook de vereiste codenummers er op te hebben gezet bood hij ze op een postagentschap in Dordrecht aan. Hij had ook in Rotterdam enkele malen een vervalste postwissel ver zilverd. U vraagt.... wij antwoorden WEET U HET OOK NIET CLANDESTIENE VOGELVANGERS KREGEN ZWARE BOETES. Voor de kantonrechter te Woerden hebben gisteren terecht gestaan twee ingezetenen van Bodegraven, een kaashandelaar en een kunstschilder, die in de nawinterse dagen door een controleur van de vogelbesohermings- wacht Zuid-West Veluwe uit Ede werden gesnapt bij hun pogingen be schermde vogels te vangen. Conform de eis werd de kaashan delaar veroordeeld tot ƒ200 boete subs 100 dagen hechtenis wegens het voorhanden hebben van twee goud vinken, twee leeuweriken, een zang lijster en een keep. De twee vang- kooien, die T. gereed had voor het verschalken van zangvogels bezorg den hem bovendien een 'boete van 60, subs. 30 dagen hechtenis. De kaashandelaar beweerde dat die kooien alleen maar iets te maken hadden met zijn pogingen enkele ont snapte tropische vogeltjes weer in handen te krijgen. De kunstschilder liet verstek gaan. Hij had in zijn tuin ook een vang- kooi gereed staan, om sijsjes en vin ken te bemachtigen. De ambtenaar O.M. nam niet aan, dat het ook hier om gevluchte exotische vogels ging. riij eiste een boete van 100 subs. 50 dagen hechtenis. De rechter vonniste ook in dit geval conform. Vraag D.W.: De vloer van het door mij bewoonde pand is defect. Op wiens kosten moet een en ander ge maakt worden? Antwoord: Geringe en dagelijkse reparatiën zijn voor rekening van huurdeer. Bij gebreke van een over eenkomst worden als zodanig aange merkt reparaties aan winkelkasten, sluiting der luiken of blinden, de binnensloten, de vensterglazen zowel binnen- als buitenshuis en al het geen verder door het plaatselijk ge bruik daaronder begrepen wordt De ze reparaties komen evenwel voor rekening van de verhuurder, indien zij zijn veroorzaakt door de verval len toestand of door overmacht. U kunt u wenden tot de gemeentelijke dienst van Bouw- en Woningtoezicht of door middel van een ongezegeld verzoekschrift tot de kantonrechter. In dit, op de griffie in te leveren ver zoekschrift, moeten vermeld worden uw naam en volledig adres, alsmede die van de huiseigenaar. Verder uw klachten. Tenslotte verzoekt u daar in de kantonrechter een dag te wil len bepalen, waarop deze zaak ter terechtzitting kan worden behandeld. Vraag: Ik ontving voor het eerst een aanslagbiljet Grondbelasting voor een door my gebouwd woonhuis. Hoe wordt deze aanslag berekend? Antwoord: De aanslag wordt be rekend aan de hand van een ge schatte belastbare opbrengst naar een waarde die nog uit de vorige eeuw stamt, en door vergelijking met an dere percelen tot stand komt. U kunt dus geen aansluiting zoeken met de huurwaarde voor een Personele be lasting. De door u vermelde bereke ning is juist. Vraag: In uw blad van 9 Maart stond een belastingkolom met oude en nieuwe tarieven. Nu moet myn vader over 1952 van een inko men van 5204.volgens groep Hl met 1 kind, 528.betalen. Dit klopt niet met het in uw blad vermelde bedrag. Antwoord: Het in ons blad vermel de oude tarief is dat van 1954. Voor 1952 geldt echter nog het in 1951 vastgestelde tarief. Volgens dit be lastingtarief is 528.verschuldigd. De aanslag is dus juist. Vraag: Adres van het weekblad „De Bazuin" Antwoord: Driehuizerweg 145, Nij megen. Vraag P. v. N. te H. Mijn zoon is geboren 8 Sept. 1941,*heeft 7 leer jaren en zit in de 5de klas. Mag hy nu aan het eind van het leerjaar van school af, omdat hij vóór 1 October 14 jaar geworden is. Antwoord: Neen, hij moet 8 leerja ren achter de rug hebben. Vraag J.: Ik verhuur een huis en betaal de waterleiding van dat pand, behoudens het extra verbruik. Nu zijn de tarieven van het waterleidingbe drijf verhoogd. Moet ik die verhoging betalen of is die voor rekening van de huurder? Antwoord: De grotere kosten als mede de prijs der verhoging komen voor rekening van de huurder. Vraag: Als men volgens voorschrift een gevonden voorwerp aangeeft bij de politie, hoe lang duurt het dan om eigenaar van dat voorwerp te worden? Antwoord: Dit duurt drie jaar, maar theoretisch kan de eigenaar van het verloren voorwerp nog geduren de een tijd van 30 jaar aanspraak erop blijven maken. Vraag: Hoe moet ik de schapen vacht van een kinderwagen schoon maken? Antwoord: Dit kunt u doen met magnesia met tetra, indien de vacht niet geverfd is. Ook meel met tetra is zeer goed. Van magnesia wordt de huid stugger. In beide gevallen moet men na afloop goed uitkloppen. Vraag: Wij hebben een grote lever- traanvlek op onze cocosloper gekre gen. Wat te doen? Antwoord: 1) De vlek bestrooien met pijpaarde. Enige uren laten zit ten, daarna afborstelen en naspoelen. 2) Helpt dit niet, dan betten met zeepspiritus en alcohol. Dit laatste middel kunt u niet gebruiken indien de loper gekleurd is, want hierdoor zou de kleur verdwijnen. Liever zo nodig een paar maal herhalen met pijpaarde. Vraag: Indien een electr. klok door brandt, kan hierdoor brand ont- Antwoord: wanneer een electr. klok doorbrandt, zal normaal geen brand ontstaan. Raakt het spoeltje in de klok defect, dan brandt in de regel het zeer dunne draad door, waardoor de stroomkring verbroken wordt. De zeer onaangename brandlucht van de lak verraadt de fout wel. Daar het spoeltje geheel door metaal omsloten is, kan daarduor praktisch geen brand ontstaan. Ontstaat er kortsluiting in het aansluitsnoer, bv. vlak bij de in voering in de klok, dan gaan de zeke ringen van de instalatie door, aanne mende dat deze in orde zyn en niet te zware zekeringen gebruikt worden. De vonken, die door de kortsluiting ontstaan, kunnen onder ongunstige omstandigheden, bv. wanneer er goed brandbare stoffen in de onmiddel lijke omgeving aanwezig zijn, wél brand veroorzaken. Dit geldt echter voor alle electrische apparaten. Daar om is het veiliger de contactstop uit de wandcontactdoos te nemen en niet de radio of schemerlamp met een schakelaartje uit te zetten als men enige tijd afwezig blijft. Vraag: Heeft iemand, die als bur ger bij de militaire macht werkzaam is, als soldaat ook recht op doorbe taling van zijn salaris, dat hij als bur- ger genoot? Antwoord: Het ligt er aan,of hy voor zijn nummer in dienst moet, of dat hij overgaat in beroepsdienst. In A het eerste geval ontvanjgt hij dan de stemming komen, dan raden wy u aan Antwoord: Zij moet de leeftijd van 65 paar bereikt hebben. De nieuwe wet moet nog behandeld worden in de beide Kamers, dit moeten we dus af wachten. Vraag C. B. H.: Men heeft mij ver teld, dat ik voor myn „bromfiets" geen wegenbelasting meer behoef te betalen in dit jaar en ik heb dit trouwens ook gelezen in de krant. Op het belastingkantoor werd mij verteld, dat ik in ieder geval nog tot September moet betalen. Wat is nu juist? Antwoord: Het antwoord, dat u op het belastingkantoor hebt ontvangen, is juist. Wel is een wet in voorberei ding om de wegenbelasting voor brommers af te schaffen, maar zolang dit nog geen „wet" is geworden, moet er betaald worden. Vraag B. A. H.: Mijn huiseigenaar heeft zich steeds belast met het ledi gen van de beerput. Thans heeft hij my aangezegd, dat ik daarvoor voort- aan zelf moet zorgen, tenzij ik gene gen ben een huurverhoging te beta len. Wat is juist? Antwoord: Het ledigen van de beer put en het betalen van huurverhoging neeft niets met elkaar te maken. In dien niet anders is overeengekomen, komt het ledigen van de beerput voor rekening van de verhuurder. Kunt u met de verhuurder niet tot overeen- NACHTCAFE BIJ RIDDERKERK Bij Ridderkerk aan de rijksweg Rotterdam-Moerdijk-Belgische grens zal een nachtcafé voor de chauffeurs van de vrachtauto's verryzen. Dit nachtcafé is een experiment van de Rijkswaterstaat Links en rechts van de weg zullen paviljoens worden ge plaatst waar de chauffeurs gelegen heid krijgen een kopje koffie te drinken en eventueel ook een uiltje te knappen. eerste tijd gewoon soldij en pas later vindt dan (aangenomen, dat hij in rijksdienst was) suppletie plaats tot zijn oorspronkelijke salarispeil. In het tweede geval krijgt hij natuurlijk al leen salaris volgens zijn rang als beroepsmilitair. Vraag: Hoe moet ik een salaman der doden en behandelen om te be waren? Antwoord: Het doden geschiedt met een in nicotineoplossing gedoop te injectienaald. Prepareren van de ze dieren is vrijwel onmogelijk, de huid is te dun. U kunt het gedode dier beter in 4% formaline of spiri tus plaatsen. Het plaatsen in dit vocht moet voorzichtig geschieden, poten enz. kortom alles de juiste stand geven, eventueel e.e.a. onder steunen. Het gebruik van een fles met platte bodem is aan te bevelen. Vraag: Welke weg moet ik bewan delen om de familiestam van ons te weten te komen. Zijn hier nog kosten aan verbonden? Zo ja, hoeveel. Antwoord: Hiervoor kunt u te recht bij het Centraal Bureau voor Genealogie, Nassaulaan 18, Den Haag. Er zijn kosten aan verbonden; (hoeveel kunnen wij niet zeggen, dat ligt aan de aard en de tijd van het werk. Vraag J. v. H. te S. Myn moe der trok Ouderdomsrente van de Noodwet. Zij is op 28 Januari over leden. Op 3 Januari heeft laatste uitkering gehad. Heeft mijn zuster, met wie zij samenwoonde, nu nog recht op een uitkering over de maand Januari? Antwoord; Na het overlijden van een ongehuwde wordt de ouderdoms- uitkering tot en met de laatste dag der kalendermaand, waarin het over lijden plaats vond, uitbetaald aan hen, die daarvoor in aanmerking ko men. Maar naar alle waarschynlijk- heid is hetgeen uw moeder op 3 Jan. ontving, de uitkering over Januari geweest, zodat er niets meer ver schuldigd is. Vraag abonné: Heeft iemand, die s burger bij de militaire macht werkzaam is, als soldaat ook recht op doorbetaling van zyn salaris dat hij als burger genoot? Antwoord: Het ligt er aan, of hy voor zijn nummer in dienst moet, of dat. hij overgaat in beroepsdienst. In het eerste geval ontvangt hij dan de eerste tijd alleen gewoon soldij en pas later vindt dan (aangenomen, dat hij in rijksdienst was) suppletie plaats tot zijn oorspronkelijk salaris peil. In het tweede geval krijgt hij natuurlyk alleen salaris volgens zijn rang als beroepsmilitair. Vraag H. S.: Een weduwnaar met twee kinderen hertrouwde. Uit zijn tweede huwelijk werd nog een kind geboren. Als nu deze man overlijdt, hoe geschiedt dan de verdeling van zijn erfenis? Zijn tweede huwelijk is gesloten in algehele gemeenschap Antwoord: Door het sluiten van een tweede huwelijk in gemeenschap zou het voor de kinderen beschikbare deel van het vermogen van deze we duwnaar verminderen. Daarom be paalt de wet, dat een tweede echtge note niet meer kan erven dan een ge lijk deel als de kinderen, terwijl door vererving en huwelijk tezamen door haar niet meer verkregen kan wor den dan van het vermogen van de man. Het meerdere komt ten goede aan de drie kinderen voor gelijke delen. Vraa.g abonné: Hoe moet ik de schapenvacht van een kinderwagen schoon maken? Antwoord: Dit kunt u doen met magnesia en tetra indien de vacht niet geverfd is. Ook meel met tetra is zeer goed. Van magnesia wordt de huid stugger. In beide gevallen goed uitkloppen na de behandeling. Vraag G. J. K.: Ik heb een vetvlek in mijn pantalon. Wat te doen? Antwoord: De vlek doorgieten met warm water, desnoods met wat soda. borax of synthetisch wasmiddel. Vraag V. d. P.: Ik heb een spek- vetvlek in mijn halfwollen tafelkleed. Waarmede kan ik die verwijderen? Antwoord: Behandelen met een sopje van wam water met synthetisch wasmiddel. Vraag: Hoe oud moet een alleen staande, onbemiddelde vrouw zyn om in aanmerking te komen voor uitke ring krachtens de noodwet Drees? En hoe zal dit zijn als de nieuwe wet er is? zich te wenden tot de huuradvies commissie, want als u reeds belast bent met de huurverhogingen zoals die wettelijk zijn toegestaan, dan zou een vergoeding voor het ledigen van de beerput een verkapte huurverho ging kunnen betekenen en dat is niet toelaatbaar. Vraag J. S.: Is het waar dat dc huurverhoging, die in Januari 1954 is ingegaan, gebruikt moet worden voor verbetering der woning? Antwoord: Neen, dat is niet waar en dat zou ook nooit bepaald kunnen worden, want dan zou daaruit kun nen voortvloeien dat een huiseige naar die de woning wél goed had on derhouden geen huurverhoging zou mogen vragen. Wel is de wens uit gesproken door de regering, dat zij hoopte dat door die huurverhogingen het onderhoud c.q. herstel der wonin gen zou worden ter hand genomen. Het is helemaal niet juist te veron derstellen, dat de huiseigenaar uw huis binnenshuis ook zou moeten op knappen; als er dienaangaande niets is overeengekomen, dan moet u daar zelf voor zorgen. Iets anders is het herstellen van iets dat vergaan is, of de gezondheid schaadt. U kunt uw klachten eens voorleggen aan de dienst van Bouw- en Woningtoezicht in uw gemeente. Deze dienst zal dan wel onderzoeken in hoeverre de huis baas tot vernieuwing of verbetering kan worden gedwongen. Vraag H. H. J. K.: Ik heb drie broers in militaire dienst, de vierde is vry, maar hoe gaat het nu met de vijfde en volgende broers? Antwoord: Deze zijn ook vrij. Er behoeven niet meer dan 3 kinderen uit één gezin op te komen. Vraag: W. S. v. d. V.: Wij wonen 4 jaar in ons tegenwoordig huis, waar bij een stuk grond behoort van onge veer 300 m2. Kan de eigenaar mij het gebruik van deze grond zonder op zegging beletten? Antwoord: De eigenaar is slechts bevoegd een wijziging in de huur voorwaarden aan te brengen, indien hy daarover in overleg treedt. Zo lang hij dat niet doet, bent u volle dig beschikkingsbevoegd over de grond. Het staat voorts aan u zelf of u de door hem voorgestelde re geling zult aanvaarden of niet. Voor een eigenmachtig optreden in deze is dus van zijn kant geen plaats. Vraag M. St.: Ik werd dit jaar 65. Mijn vrouw is 62 „aar en plakt vrij willig 50 ct. zegels bij de Raad van Arbeid en krijgt op 65-jarige leeftijd ouderdomsrente. Wordt deze rente bij een eventuele uitkering van de nood- wet-Drees in mindering gebracht op de uitkering van haar man? Antwoord: Zoals de regeling nu is, v/ordt de uitkering die uw vrouw zal krijgen als inkomen beschouwd en komt derhalve gedeeltelijk in aan merking voor inhouding. Hoe dc re geling echter zal zijn bij de inwer kingtreding van de nieuwe ouder domswet is nog niet met zekerheid te zeggen, het is mogelijk, dat deze in het geheel niet in aanmerking komt. We zullen dit moeten afwachten. Het ontwerp komt vóór Juli 1955 in de Tweede Kamer in behandeling. Vraag P. S.: Ik heb een gramofoon of pathéfoon (zonder hoorn). Deze speelt nog wel goed maar het geluid is zwak. Kan dit ook luider gemaakt worden? Antwoord: U kunt het geluid van uw gramofoon wel .wat luider krijgen door het toepassen van zg. harde naalden of extra harde (loud tone) naalden. Deze zijn dikker dan de nor male en de loud tone naalden hebben nog een extra verdikking. Veel beter kunt u een pick up toepasset. en het geluid via de tadio of versterker weer geven. Bij de moderne piek ups treedt practisch geen platenslijtage meer op en de geluidsterkte is d.m.v. een volumeregelaar op iedere ge wenste sterkte in te stellen. Vraag: Hoeveel kapok moet er in een zwemvestje om er een kind van 11 jaar een paar uur op te laten drij ven? Antwoord: De juiste hoeveelheid kapok om een zwemvest voor een kind van 11 jaar mee te vullen be draagt ongeveer een half kilo. Dit moet dan dan ruwe kapok zijn, in ieder geval niet gebleekt of ontvet. In het algemeen loont het de kosten niet om een dergelijk zwemvest te maken, daar ze nieuw geheel com pleet op ongeveer 7.25 komen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9