DE STER VAN DE WEEK Supporters van Chelsea hopen op een blijvend succes D.O.S.R.-Meerburg De Lustrum Radio Rallye wordt 21 Mei gehouden Internationale motorraces op Zondag 22 Mei te Zandvoort ZATERDAG 7 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 De Blues a.s. Woensdag in het Olympisch Stadion ZONDAG 2.30 TJUR 4e klas K.N.V.B. Terrein: Provinciale weg Roelofarendsveen. (Advertentie) Drie befaamde schutters van Chelsea, Parsons (links), Willemse (achter) en Harris, gefotografeerd bij hun vertrek van het Londense Victorlastation, op weg naar een tournee op het Europese vasteland met de kampioenen van de League. Zoals uit deze foto b!Hkt gaan ze vol vertrouwen de reis tegemoet; of dat vertrouwen gerechtvaardigd is, zal o.m. a.s. Woensdag in het Olympisch stadion te Amsterdam blijken. Volgende week Woensdag, 11 Mei, komt Chelsea, de kampioen van de En gelse League, in het Olympisch Stadion als sparring partner optreden voor het Voorlopig Nederlands elftal, dat op He melvaartsdag, 19 Mei, de landenwed- strijd tegen Zwitserland (in Rotterdam) op het programma heeft staan. Men mag wel zeggen, dat de KNVB, met het contracteren van deze club, reeds ge ruime tijd vóór de kampioen van En geland bekend was, een gelukkige greep heeft gedaan. Natuurlijk is Chelsea op het ogenblik overal een graag geziene gast. De ploeg, die al in Ierland was, gaat o.m. ook nog naar Frankrijk. Dat is in de vijftigjarige geschiedenis van de „Blues" wel eens anders geweest. Waar men zich in de wereld ook voetbal interesseert, is het bekend,- - deze club tientallen jaren het mikpunt j Chelsea op de goede weg kwam. Het is geweest van cabaretiers en) humoris- e.®n vrij jong team. En als de stijgende ten. Anecdotes over Chelsea zijn er bij lhn gehandhaafd kan blijven, is er van honderden. Toen de befaamde Britse j Chelsea, behalve stootkracht en dege- humorist Alfred Askey werd gevraagd lijkheid, het volgend jaar misschien ook waarom hij nooit naar Chelsea ging kij- i meer fantasie en „schoonheid" in het ken, gaf hij ten antwoord: „Zij kwamen 1 sPe^ te verwachten. Dat hopen vooral toch naar mij ook nooit kijken, als ikde zo, dikwijls uitgelachen, maar des- pioenschap dubbel en dwars hebben verdiend, staat boven elke twijfel. Ted Drake, de vermaarde oud midden- mor van Arsenal en het Engelse elftal heeft er de laatste drie jaar zonder het bekend, dat j enige twijfel veel toe bijgedragen, dat WIELRENNEN NEDERLANDSE PLOEG VOOR DE RONDE VAN BELGIë. Kees Pellenaars is naar Brussel ge weest en heeft in de Belgische hoofd stad besprekingen gevoerd «met de or ganisatoren van de Ronde van België voor professionals, welke van 18 tot met 22 Mei wordt gereden, over deelneming van een Nederlandse ploeg. In beginsel is de ploeg als volgt sar gesteld: Wim van Est, Jan Nolten, Wies van Dongen, Hinsen (de in België woon achtige Nederlandse renner), Gelissen, Plantaz en van Osta, in totaal dus 7 renners. Pellenaars zal dezer dagen nog met enkele van deze renners een ge sprek voeren teneinde tot een defini tieve overeenstemming te komen. De Nederlandse ploeg zal door een Belgi sche firma worden geadoteerd. Swift-combinatie. In het kader der Bevrijdingsfeesten werden doör Swift verschillende wedstrijden georganiseerd. De uitslagen hiervan zijn: Katwijk: Sprintwedstrijd: 1. D. Wal let, 2. A. v. Wetten, 3. H. Vertegaal, 4. H. v. Gent. Af val wedstrijd: 1. Jan Slingerland, 2. J. v. d. Berg, 3. G. Mens. Klassementwedstrijd: 1. A. v. Houwe- lingen 23 p., op 1 ronde 2. C. Plasmeyer 25 p., 3. H. Vertegaal 16 p., 4. S. Kooij 16 p., 5. H. v. Geest 7 p. Kooikwartier: Sprint: 1. Jan Slinger land, 2. P. Turk, 3. G. Mens, 4. P. Meij- gaarden. Afvalwedstrijd: 1. C. Plasmeyer, 2. A. v. Houwelingen, 3. H. v. Gent. Klassementwedstrijd: 1. A. v. Houwe lingen 25 p., 2. C. Plasmeyer 20 p., 3. S. Kooij 17 p., 4. J. Vermeulen 9 p., 5. H. v. Gent 5 p. Prof wijk: 50 km wedstrijd: A-klasse: I. A. v. Houwelingen, 2. C. Plasmeyer, 3. H. Hogeveen; B-klasse: 1. S. Kooij, 2. J. de Vroomen, 3. H. Vertegaal; C- klasse: 1. P. Turk, 2. H. Heemskerk, 3. C. Vertegaal. Zondag worden voor de voorjaars competitie de volgende ritten gereden: A en B-klasse 100 km, C-klasse 80 km en D-klasse 25 km. Start 9.30 uur aan de Zijl. In Merksem (België) won A. v. Hou welingen met ruim 1 min. voorsprong een wegwedstrijd over 120 km. Lenig en Snel. Zondag wordt er een pelotonrit gereden A en B-klasse 80 km, C-klasse 40 km, Jun. 24 km. Start vanaf Zijlpoort 9 uur. De amateur J. de Lange start in de Ronde van Velsen; de nieuwelingen W. Wassink en Th. Hoogkamer in de Ronde Van Tuitjehorn. De nieuweling Th. Hoogkamer wist op 5 Mei in de Ronde van Zwolle de 7e plaats te bezetten. Na vier jaar reeds een mooie traditie I De Radio Rallye Nederland, die op 21 Mei a.s. wordt gereden onder auspiciën van de Automobiel Sportclub „De Her togrijders", is alweer in haar vijfde le vensjaar en dus zal over twee weken de Lustrum Radio Rallye worden gereden. Deze Radio Rallye dankt haar ontstaan aan de heer George Jongerius, in 1950 directeur van de Bossche VVV en thans directeur van de Miniatuurstad „Madu- rodam" in Den Haag, die op 'n vacantie in Menton een folder vond over een „Rallye de Radio", in Frankrijk te hou den. Als secretaris van de ASC „De Her togrijders" interesseerde hij zich natuur lijk ten zeerste voor dit idee. Hij sprak erover met het bestuur van zijn vereni ging en opperde het idee om een derge lijke rallye als jaarlijks open sportevene ment van de Hertogrijders te organiseren. De zaak werd door het bestuur in stu die genomen en de KRO werd bereid ge vonden, om als experiment, aan deze 1ste Radio Rallye enige zendtijd af te staan, terwijl Leo Pagano door de KRO werd afgevaardigd om de organisatie mede te helpen. Daarmee was de eerste stap voor de Radio Rallye in Nederland gezet, maar daarmee was de vraag nog niet opgelost: „Hoe moeten we dat zaakje in elkaar zetten?" Avond aan avond heeft men zitten de libereren, maar men kon geen oplossing vinden, totdat iemand op het idee kwam, om de deelnemers onderweg boodschap pen te laten doen, maar dan gekke bood schappen. Men werd het er voorts over eens, dat men de deelnemers vanuit diverse plaat sen moest laten starten, om hen via een aantal door de radio verstrekte gegevens naar Den Bosch te brengen. Zo gingen in de zomer van 1951 de eerste deelnemers aan de Radio Rallye, 165 in getal, uit Hilversum, Den Haag, Bergen op Zoom en Roermond van start. Via een zeer eenvoudig kaartleessys- teem en een aantal oriëntatiepunten kwamen de deelnemers, onderweg aller lei boodschappen uitvoerend, naar Den Bosch. Het was de Rallye met het hard gekookte ei; de lange en de korte schoenveter; de kaart voor Burgemees ter Loeff en de omslag der laatst ver schenen Radio-Gids. Het succes was groot en de deelnemers hadden een automobielsportdag beleefd waarin voor elk wat wils werd geboden. De eerste Radio-Rallye was geslaagd, maar het bestuur van de ASC „De Her togrijders" was er zich terdege van be wust, dat er aan deze 1ste Rallye een groot aantal fouten kleefden. Het was voor de organisatoren een ge lukkige omstandigheid, dat de heer E. P. van Lanschot, woonachtig in Den Haag, naar Den Bosch verhuisde en zich be- slecht was"Een supporter vroeg men eens of hij de laatste Zaterdag nog naar een voetbalwedstrijd was geweest. „Neen, zei hij, ,ik was bij Chelsea". En om nog één zo'n verhaal op te halen: er was eens een man die door de politie werd opgepakt omdat hij bij Chelsea dronken op de tribune zat. „Natuurlijk was ik dronken", zo verdedigde de zich; „dacht u soms dat ik naar die match had gekeken, als ik nuchter was ge v/eest"" Dit seizoen werd Chelsea nog wel ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan dus kampioen van de League, Velen hebben zich daarover verwonderd, ook al door de weinig imponerende sultaten in de cup-competitie. Verder werd Wolverhampton Wanderers, de kampioen van verleden jaar, door tal loze voetbalkenners ook in het afgelo pen seizoen weer veel sterker favoriet geacht. Toch kan men niet zeggen, dat Chel sea op fortuinlijke wijze bovenaan is geëindigd. Dat gebeurt ook trouwens niet zo gemakkelijk in de League. Het is veel eerder mogelijk, de cup door een gelukje te winnen. Chelsea heeft, gedu rende de niet minder dan 42 uit- en thuiswedstrijden, wel degelijk getoond, dit keer de sterkste club te zyn. Dat er in de ploeg geen uitgesproken sterren te ontdekken waren, is misschien het best te verklaren door het feit, dat geen zwakke plekken in zaten. Hier is sprake van een voortreffelijk team, dat een enorme fighting spirit aan de dag heeft gelegd. En dit laatste is een bij zonder belangrijk wapen in de Engelse League. Na enkele magere resultaten in het begin van het seizoen, speelde Chelsea zeer lange tijd constant goed. Geduren de de laatste zes maanden waren er slechts drie nederlagen. Zo was het to taal-resultaat ook inderdaad beter, dan dat van de Wolves, die nog een kans hebben gehad om zowel het League kampioenschap als de Cup te winnen. Ook Portsmouth is niet goed genoeg ge bleken om Chelsea voorbij te streven. En nu kan men wel zeggen, dat het spel van de Londenaren met hun „stoom- wals"-tactiek niet zó buitengewoon mooi is om naar te kijken, dat zij hun kam- BRIDGE-CLUB DE SLEUTELS De uitslag van de tweede en derde ronde van de club-viertallen-competitie luidt als volgt': Hoofdklasse: Team Meester wint van team Vrijenhoek met 12 m.p.; team Koch wint van team v. Wingen met 29 m.p.; team Kuyt wint van team Robbers met 26 m.p.; team Koch wint van team Meester met 9 m.p.; team Vrijenhoek wint van team Robbers met 28 m.p.; team v. Wingen wint van team Kuyt met 4 m.p. Eerste klasse: Team Walraad wint van team Brans met 22 m.p.; team Stichter wint van team v. Beurden met 5 m.p.; team Smittenaar gelijk tegen team Se- lier (2 p. voor Selier)team Brans wint van team Selier met 22 m.p.; team Smit tenaar wint van team Hooidonk met 9 m.p.; team v. Beurden gelijk tegen team Nort (2 p. v. Beurden). ondanks trouw gebleven supporters de „Blues". Want zij voelen er niets voor, de anecdotes over Chelsea, boekdelen zouden kunnen vullen, door nieuwe hoofdstukken te zien aangevuld, Het voorlopig Nederlands elftal Het Voorlopig Nederlands elftal, dat Woensdag 11 Mei te Amsterdam een oefenwedstrijd tegen Chelsea speelt, is door de Keuzecommissie van de KNVB als volgt samengesteld: Doel: Landman (Holland Sport) Achter: Wiersma (Donar) en Kuys (Haarlem). Midden: Schaap (Gooi), van der Hart (Fortuna) en Klaassens (VVV '03). De voorhoede zal worden gevormd uit de spelers de Bruyckere (Willem II), Clavan (Holland Sport), Dillen (PSV), de Harder (Holland Sport), van Roessel (Willem II), Schouten (Holland Sport), Timmermans (ADO) en Wilkes (Va lencia). De Keuzecommissie zal zich nog na der beraden hoe de voorhoede zal treden. Voor de achterhoede en middenlinie zijn als reserves aangewezen: Pieters Graafland (Ajax), Kerkum (Feyen- oord) en Steenbergen (Feyenoord). Cor van der Gijp is wegens een knie blessure niet beschikbaar. Als scheidsrechter zal fungeren Karei van der Meer. Grensrechters zijn de heren Veldhuizen (Den Haag) en Busso (Amsterdam), BILJARTEN LEIDSE BILJARTBOND Persoonlijke kampioenschappen Maandag zullen de wedstrijden aan vangen voor de persoonlijke titels van de LBB. De le en 2e klassers spelen hun kam pioenschap in het clublokaal De Spijker- bak op Maandag 9, terwijl de 3e klas op Woensdag 11 een aanvang neemt in het clublokaal van TOG. Voor de 4e en 5e klas moeten er voor wedstrijden woren geseeld, die respec tievelijk gespeeld worden in het clublo kaal van De Valk en De Sport. De in- schrijvèrs voor de 6e klas gaan naar Al phen. om in het clublokaal van Royal de strijd aan te binden. In Zoeterwoude (clublokaal Rijnegom) spelen de inschrijvers voor de 7e klas op Maandag 9 Mei, terwijl het kampioen schap voor de 8e klas op Dinsdag 10 Mei aanvangt in het clublokaal van UVS. Het cadre kampioenschap le klas wat aanvankelijk ook op 9 Mei zou aanvan gen, is verschoven naar Maandag 16 Mei daar in het clublokaal van BV De Ca rambole het inwendige van de biljartzaal wordt vernieuwd. VOLLEYBAL De competitie De PSVA 1 Jieeft de wedstrijd tegen haar plaatsgenote DES verloren met 03. De games waren 715 11—15, 13—15. Kleine dertig buitenlandse renners, die elf nationaliteiten vertegenwoordi gen, zullen op Zondag 22 Mei starten in de motorraces, welke de KNMV dan op het circuit van Zandvoort organiseert. Die wedstrijden zullen daardoor een nog sterker internationaal karakter dragen dan in voorgaande jaren. Het aantal Ne> derlandse deelnemers is in de minder heid. In de solo-klassen zijn verschillen de landen bijzonder goed vertegenwoor digd, vooral in de 350 cc klasse en bij de halve liters, waar de Engelsen ei Duitsers de boventoon voeren. De rijders zijn over het algemeen gelijkwaardige klasse, hetgeen een g< strijd belooft. Bijzonder interessant wor den de races door de deelneming van 'n aantal Tsjechen. Vorig jaar immers toon' den de renners uit dit land geduchte vechters op snelle machines te zijn. Be halve dat de Tsjechische deelnemers uit komen in drie klassen, zullen ook drie Tsjechische machines beschikbaar wor den gesteld aan Nederlandse rijders. In de zware klassen zijn reeds 25 in schrijvingen ontvangen, waarbij vier landgenoten, namelijk Drikus Veer op een Jawa, Lo Simons, Priem Rozenberg en Cordang. Verder twee Tsjechen, ze Duitsers, o.w. Hans Bartl (BMW), als mede Rudi en Peter Knees. De Belgen Gerebos en Van Fleteren de laatste op een Gilera zijn weer van de partij. Dan verschijnen ook vier Engelsen, drie Zweden, een Fransman en de Ceylonnees Dean, die al meer in Zandvoort heeft gereden, aan de start. Ook de Australiër Mc Alpine, die in ons land een goede naam heeft, behoort tot het gezelschap. Ook de middenklasse heeft een sterke bezetting. Naast Piet Knijnenburg, Lo Simons en Swart treft men acht Duitsers zes Engelsen, drie Zweden en twee Bel gen aan. Mc Alpine behoort mede tot deze klasse, terwijl er bovendien een Fransman, de Oostenrijker Grimas en de Ceylonnese kampioen Dean uitkomen. Kleiner in aantal, maar toch wel met een attractieve samenstelling, is het veld in de kwartliterklasse. Ook hier is het buitenlandse element overheersend. De AUTOMOBILISME ERNSTIG TRAININGSONGELUK. Tijdens een trainingsrit op het circuit m Silverstone is de, 26-jarige Franse coureur de Portagon, Frans kampioen der amateur jockey's verongelukt. Het wegdek was sliperig en toen de Porta gon met zijn Ferrari in de zg. clubcor ner kwam, kon hij het stuur niet meer houden. De wagen sloeg daarbij over de kop. Hij wérd ernstig gewond en moest naar een ziekenhuis worden ge bracht. De Portagon woont in Frankrijk r bezit de Spaanse nationaliteit. Hij was voor de race van heden niet door een fabriek ingeschreven, maar zou privé deelnemen. ZEILEN DE VOOR KAAG Vandaag en morgen wordt op de Ka- gerplassen de traditionele Voor-Kaag ge houden, hetgeen de inzet van het zeil- seizoen betekent. Dat de zeilers er na de lange winter slaap weer zin in hebben blijkt uit de deelname van 138 inschrijvers in de di- e klassen. De Valkenklasse is weer het best voorzien met 20 deelnemers in A en 12 in B; in de 16 M2 Puntklasse tel- we 15 namen van oude bekenden, terwijl de Drakenklasse voorts tien in schrijvingen heeft. De Finn-jollen ont breken echter op het appèl. In de Regen boogklasse missen we Johnny Hofland, die in de Finnjollenklasse is overgestapt. twee Tjechische deelnemers kunnen hier voor de nodige verrassingen zorgen, want in 1954 toondqn deze mannen van achter het ijzeren gordijn geduchte con currenten te zijn en in staat om alle te genstanders te overheersen. De Neder landse deelneming is hier qualitatief zeer sterk-, want zowel Henk Steman (NSU- Rennmax) als Lo Simons (Parilla) be schikken over snelle machines. De lichte klasse is in hoofdzaak een Nederlandse aangelegenheid, doch er starten enkele vreemdelingen, o.a. een Oostenrijker, een Duitser en een Italiaan. En waar het bovendien in de bedoeling ligt om ook weer zijspannen in de baan te brengen, wordt het programma op 22 Mei er een, dat aan hoge eisen voldoet. reid verklaarde het systeem voor de tweede Radio-Rallye te ontwerpen. De heer Van Lanschot, die in de auto mobielsportwereld een zeer bekende fi guur is, behoefde over een nieuw sys teem niet lang na te denken en maakte bij de 2de Radio-Rallye een zeer handig gebruik van het groot aantal voorko mende tekens op ANWB-kaarten. Hij liet de meer dan 200 deelnemers via kerken, molens, ANWB-wegwijzers en paddestoelen rijden. Hij liet hun lood lijnen trekken van „x" centimeters van af een vast punt op de kaart. Op het punt, waarop deze loodlijn eindigde, moest men zich, uitsluitend gebruik ma kend van de korste route, melden aan de daar opgestelde controle. Het werd de Rallye met als 1ste bood schap: het zich begeven naar een opgege-- ven telefoonnummer in een der dorpensportevenement van het jaar, werd, met de bekende equipe ReijmesPronk, die met 0 strafpunten deze rit volbracht. Boerderijen en kippenhokken werden be stormd om respectievelijk dooie vliegen te vangen en bruine kippenveren te plukken. Aardappelen werden aan een touwtje geregen en lege blikken werden aan de achterbumpers geknoopt. Klasse-indeling Maar nog waren de organisatoren niet tevreden. Door het deelnemen van een groot aantal cracks, kwamen de „min dere goden" niet in aanmerking voor de prijzen. Men moest het de heren, die thuis al niet een volle prijzenkast zitten, lastiger maken en het de gemiddelde rij der gemakkelijker. Twee klassen werden voor 1954 inge steld. De Sportklasse en de Tourklasse. Daar echter het beroemde art. 24 van de Wegenverkeerswet in werking was ge treden, was het vanwege de geweldige rompslomp van werk niet meer te doen vanuit plaatsen buiten de provincie Noord-Brabant te starten. Hèt organise ren van een Radio-Rallye, die thans was uitgegroeid tot de grootste automobiel- in de omgeving van de respectievelijke startplaatsen, waaroor de nodige sprei ding onder de deelnemers werd verkre gen. De eierkool in een puntzakje en de rode limonade in de kartonnen beker waren de succesboodschappen. Eén ding was echter nog niet bereikt, hetgeen ook duidelijk bleek uit het aan tal strafpunten van de deelnemers uit de diverse startplaatsen: de gelijkwaardig heid der route's. Zo was de route „Ber gen op Zoom" in 1952 veel gemakkelijker dan bijv. route „Hilversum". Ook voor deze moeilijkheid had de heer v. Lanschot een oplossing. Hij liet de 250 deelnemers in 1953 vanuit een aanlooproute uit de startplaatsen rijden naar een grote cirkel van 150 km., welke om Den Bosch was geprojecteerd. Was de deelnemer op zijn beginpunt van de cirkel aangekomen, dan moest hij de ze in zijn geheel rijden, zodat zijn begin punt automatisch zijn eindpunt, dus fi nish van de Radio Rallye werd. Tot op heden is de Radio-Rallye 1953 het meest succesvol geweest. De gelijkwaardigheid was bereikt en de deelnemers waren zeer enthousiast. Vele ervaren wedstrijdrijders namen aan deze Rallye deel en het was dan ook de week. de nieuwe bovengenoemde wet in de zak een hele opgave. Om een traject van 250 km. om Den Bosch te projecteren, zonder de grens der provincie te overschrijden, was, ge zien de ligging van de provinciale hoofd stad, geen kleinigheid. Maar ook hier vond de heer v. Lan schot. die intussen tot voorzitter van „De Hertogrijders" was gekozen, een oplos sing. Een grote cirkel met daarop 15 kleine cirkels, dat was de opzet voor 1954. Het was ingenieus bedacht en technisch per fect, maar voor de deelnemers toch wel iets te veel van het goede. Toch waren de 248 deelnemers over het algemeen wel tevreden, hetgeen dui delijk bleek op de grote Radio Rallye avond in het Casino. En men denkt daar- bij ongetwijfeld nog wel aan de zeer ori ginele opdrachten van de beschuit met muisjes, de 5 breisteken op 'n rietje en de gesnipperde ui op een metalen deksel, waardoor de meeste deelnemers „tot tranen toe" werden bewogen. En nu staat de Lustrum Radio Rallye voor de deur. Maar daarover vertellen we in een volgend atikel, begin volgen- O®»* Het zal je opvallen, hoeveel sterren in onze sterrenkijker op het toneel zijn gaan schitteren, het zijn zangers en clowns en toneelspelers. Dergelijke sterren vallen zo op, omdat ze, als ze goed zijnzeer grote invloed hebben op vele duizenden men sen, die hen zien, naar hen luis teren en van hen gaan houden. Hun voorbeeld wordt dikwijls door vele mensen nagevolgd en daarom begrijp je, dat een „ster van het toneel" een zeer grote verantwoording draagt, want als ze niet braaf is, zeggen sommi ge mensen: „Zij doet het ook zo, waarom ik dan niet". Als ze echter braaf is, kan zij enorm veel mensen 't goede pad wijzen en zo hebben we gezien, dat b.v. Eing Crosby in Amerika erg gezien was, omdat zijn hu welijk zo goed was. Een dergelijke rol heeft ook Anna Pavlova op het grote we reldtoneel gespeeld. Ze werd ge boren in een armoedige hut van Rusland en haar vader was een arme boer, die niet genoeg geld verdiende om zijn gezin te eten te geven, zodat haar moeder nog als wasvrouw mee moest verdie nen. Toen Anna 8 jaar was kwam er in het dorp, waar zij woonde, een balletgroep om er een voor stelling te geven. Anna ging ook kijken en van toen af aan wist ze wat ze wor den wilde: Balletdanseres. Iedereen lachte daarom, want hoe zou een arm meisje nu de dure opleiding moeten betalen, maar Anna liet haar plan niet varen en in de avonduren leerde ze, zodat ze klaar zou zijn, wan neer ze een kans zou krijgen. Nu is het meestal zo in het le ven, dat iedereen een kans krijgt; soms moet je er erg lang op wachten, soms moet je er erg hard voor werken, soms kost hèt enorm veel inspanning om hem te bereiken, maar een kans krijgt bijnai iedereen. Anna rekende op die kans en leerde door, schijnbaar zonder de minste vooruitzichten. Maar toen ze klaar was om naar de balletsohool te gaan kwam de kans en Anna kon dan sen leren. Onmiddellijk zagen de leraren, dat Anna een heel bij zonder leerlingetje was. Ze danste niet, ze zweefde over het toneel en zij wist in haar dan sen zoveel uitdrukking te leg gen, dat het net leek, of zij de Anna Pavlova geschiedenis, die ze moest uit beelden, zelf beleefde. In Rusland werd ze al spoedig erg beroemd en dat wil in dat land heel wat zeggen, want de beste balletdanseressen komen daar vandaan. In 1914 Anna was toen 31 jaar ging ze een tournee ma ken in net buitenland en ze zou nooit meer in Rusland terugko men, want enkele jaren later, toen Anna nog in het buitenland was, brak de grote revolutie uit en de communisten namen de macht in handen. Anna vestigde zich in Enge land en speelde in bijna alle lan den van de wereld. Ze vatte haar kunst zeer ern stig op en wilde nooit een af spraak verzuimen. Zelfs als ze ziek was, kwam ze nog dansen, want ze wilde de mensen, die ge komen waren, niet teleur stellen. Nooit heeft ze één uitvoering gemist, behalve de* uitvoering, die ze in 1931 in Den Haag zou geven. De dag daarvoor was ze uit Frankrijk gekomen, maar de trein, waarmede ze reisde veron gelukte en hoewel Anna zelf on gedeerd bleef, liep ze een zware koude op Toen ze in Den Haag aan kwam, had ze een dubbele long ontsteking en hoewel zelfs ko ningin Wilhelmina haar hofarts stuurde om haar te helpen, was ze enkele dagen naderhand dood. Anna Pavlova heeft de wereld behalve veel schoonheid, ook be grip voor het dansen bijgebracht. In het begin van deze eeuw hiel den veel mensen niet van dan sen, maai Anna Pavlova heeft de mensen laten zien, dat dansen werkelijk een prachtige kunst is, als je het goed doet. Daarnaast heeft Anna Pavlo va erg veel goed gedaan met het vele geld, dat ze verdiende; ze liet een weeshuis bouwen en hielp veel mensen, die het moei lijk hadden. Zo \heeft Anna Pavlova haar taak op de wereld vervuld; je zult misschien dénken, dat dit een erg prettige taak is geweest en misschien is dat ook wel zo, want dansen was het liefste, dat Anna deed. Maar daarnaast zorgde ze er voor, dat ze een voorbeeld was voor al de men sen, die haar bewonderden en daarom is Anna Pavlova een „ster" geworden in onze sterren kijker. STERRENKIJKER.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8