Haar vliegenier Doofstomme meisjes voeren balletten uit Bromfietsen niet goedkoper Weer brand in het onvoldnende beveiligd Ambonnezen kamp „lunetten" te Vught Duizend kaderbijeenkomsten op één avond Pont-overweg bij Velsen is 1 Juni gereed Conductrice wilde eventjes sturen ZATERDAG 7 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Opmerkelijk succes van St. Michielsgestel De doofstomme meisjes van St. Mi chielsgestel voeren op muziek licht voetige dansjes en balletten uit. Dit wonder werd door prof. F. Rut ten, uit Nijmegen mogelijk gemaakt. In St. Michielsgestel laat men niets onbeproefd om de doofstomme kin deren, die zoveel van de schoonheid der wereld missen, in de vreugden te doen delen. De professor heeft in 1940 al ont dekt dat door een bijzondere metho de van overbrenging de kinderen in staat zijn 't trillen van de muziek in de lucht te voelen. Dit aanvoelen van de vibratie werd systematisch ontwikkeld met het ge volg, dat de jeugdige en volwassen doven in staat waren om van de mu ziek te genieten. De dove oren van de kinderen zijn jïiet dood, zo zegt men 'in het doof- CAO VOOR GRAFISCH BEDRIJF VERLENGD. De besprekingen tussen de werk gevers- en werknemersorganisaties ter vernieuwing van de collectieve arbeidso ver eenkomst voor het gra fisch bedrijf, hebben nog niet tot een resultaat geleid. De thans geldende CAO, welke heden zou aflopen, is daarom met een week verlengd. KONINKLIJK BESLUIT VERNIETIGT BESLUIT VAN HET LANDBOUWSCHAP. Het bestuur van het landbouw schap heeft een besluit genomen, houdende onder meer de benoeming van plaatsvervangende leden in het dagelijks bestuur. Blijkens een gisteren verschenen Koninklijk Besluit is het besluit van genoemd bestuur vernietigd. De wet op de bedrijfsorganisatie aldus overweegt dit Kon. Besluit staat een zodanige benoeming uitdrukke lijk toe voor zover het S.E.R. en de besturen der bedrijfslichamen be treft, doch spreekt daarvan niet ten aanzien van de dagelijkse besturen, Hieruit is af te leiden, dat naar de strekking van de wet benoeming van plaatsvervangende leden slechts mo gelijk is voor zover zij uitdrukkelijk is toegestaan, hetgeen niet het ge val is. De Nederlandse Vereniging „De Rijwiel- en Automobielindustrie deelt mede: „Zojuist is door het ministerie van financiën het wetsontwerp tot wijziging van de omzetbelasting op de z.g. weeldegoederen gepubliceerd. Daarin heeft de regering voorge steld, een aantal artikelen, w.o. ra dio's en bromfietsen, na 1 Juli a.s. niet langer met 15 pet. weeldebelas ting te belasten. Hieruit hebben en kele dagbladen de conclusie getrok ken, dat deze goederen met ingang van genoemde datum goedkoper zul len worden. Ten aanzien van de bromfietsen is deze conclusie echter niet juist. Reeds geruime tijd bestaat er n.l. een wettelijke regeling (vrijstelling op grond van artikel 29 van de wet op de omzetbelasting)dat de leve ranciers van bromfietsen onder be paalde omstandigheden zijn vrijge steld van de verplichting op rijwielen met hulpmotor 15 pet. weeldebelas ting te betalen. Deze regeling is op vrijwel alle in de handel gebrachte bromfietsen van toepassing. Dientengevolge heeft de zojuist aangekondigde wijziging slechts theo retische betekenis en zal deze geen prijsverlaging van de .bromfietsen ten gevolge kunnen hebben. De Ned. Ver. R.A.I., waarvan de leden reeds eer der tot een stabilisatie van de brom- fietsprijzen hadden besloten, meent .goed te doen, hierop nadrukkelijk te wijzen teneinde een onjuiste indruk bij het publiek te voorkomen". stommeninstituut. Men heeft kunnen constateren dat de dove oren na veel oefening op geluid gaan reageren. En deze reacties zijn te benutten, mits zij samen met het gevoel voor trillingen worden ontwikkeld. Om de kroon op het prachtige werk van de lerarenstaf van het doofstommeninstituut te plaatsen zullen dertig meisjes van het instituut in leeftijd variëren van 13 tot 20 jaar op *20 Mei a.s. te Nij megen een balletavond geven. Zij zul len dan o.m. vertolken een mysterie spel op een motief van Cbalderons „Hemelse Artsenij". Jama's, paarden en kamelen van Grand Cirque International hebben een gezellig uitstapje gehad. Zij zul len nu met buikkrampen en erger echter wel veel berouw van him wandelingetje hebben, Want waar schijnlijk door het eten van de bla deren van rhododendronstruiken tra den de verschijnselen van voedselver giftiging op. De kameel heeft dit met de dood moeten betalen. Het ontsnappen van de dieren is te 15 gezinnen dakloos Hoe gevaarlijk de Ambonnezen in het woonkamp „Lunetten" te Vught leven, werd gisteren weer eens dui delijk aangetoond, toen voor de twee maal in betrekkelijk korte tijd wyten aan nonchalance van één van brand uitbrak in een barak en deze de stalknechten. Dorpelingen van Putte, waar het circus zijn tenten had opgeslagen, en circuspersoneel heb ben de beesten na een moeizame ach tervolging opgevangen in de bossen van Graaf Morerus. K.A.B. Op Zondagavond 5 Juni zal de eerste ronde van de gx*ote K.A.B.-leden- wervingsactie in een speciale K.R.O.-uitzending onder de titel „Even uit blazen" worden afgesloten. Voor die tijd komt echter in alle 1000 plaatselijke afdelingen van de K-A.B. het kader bijeen en wel op Vrijdag 20 Mei in speciale vergaderingen, waarin de laatste instructies zullen worden gegeven voor een kort offen sief. De bedoeling is namelijk om deze eerste ronde af te sluiten met 380.000 leden, waardoor dan de helft van het gestelde doel 40.000 nieuwe leden vooruit bereikt zal zijn. Momenteel bedraagt het ledental van de K.A.B. 377.000, zodat dit wel zal lukken. Via de radio zal de propaganda-leider van de K.A.B., Louis Beumer, die avond van 9.4510.05 uur het overal in vergadering bijeen zijnde K.A.B.- kader toespreken. De barakken in het woonkamp zijn verdeeld in kleine kamertjes, waar de gezinnen afzonderlijk leven en de barak, waar gisteren brand uit brak, werd bewoond door 15 gezin nen. Ieder gezin heeft een eigen ka cheltje, waarop meestal nog gekookt wordt ook en de barakken zijn hoofdzakelijk opgetrokken uit hout en geperst sitro, zonder dat de minste beveiliging tegen brandgevaar aan gebracht is. Niet alleen leven de bewoners hierdoor in voortdurende alarm stemming voor brandgevaar, maar tevens heeft een brand direct ramp zalige gevolgen, daar er aan blussen practisch niet te denken valt. Ook gisteren schoten zowel de kampbrandwacht als de brandweren uit Den Bosoh en Vught tevergeefs te hulp. Er kon nog wat huisraad worden gered en persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Men zal op korte termijn doel- 240 verkeersbo rden zijn er nodig! Het ligt in de bedoeling van het Ministerie van Verkeer en Water staat de nieuwe noodverbinding over de IJmuidense. sluizen, die de tijd zal overbruggen tussen deze zomer en het gereedkomen van de tunnel in 1957, nog voor de grote drukte in de ze zomer open te stellen. Wanneer men alles mee houdt, zal het werk op of kort na I Juni zover gereed zijn, dat een beperkt verkeer over het sluizencomplex mogelijk is, zij het dan wellicht met handbedie ning van de brug over de middensluis en met andere kleinere inconveniën- ten. Aldus heeft de hoofdingenieur van het arrondissement Noordzeekanaal van de rijkswaterstaat, ir. J. Volkens, meegedeeld. Als de verbinding echter volledig gereed en in gebruik genomen zal zijn, zal een ononderbroken stroom van voertuigen zowel in de richting Noord—Zuid als in de richting Zuid- Noord kunnen gaan met een capa citeit van rond 900 a 1000 voertuigen Ook de klepel bevrijd De koster van de Ned. Herv. Kerk te Brummen besloot Don derdagmorgen het bevrijdings feest met bijzondere jubel in te luiden en dies begon hij in de vroege ochtenduren, geholpen door drie parochianen, met al de geestdrift waarover hij beschikte, de kerkklok te luiden. Terwijl 't juiste tempo gevon den was en de klokken vrolijk beierend Brummen vertelden, dat de vrijheid 10 jaar geworden was, grepen de mannen plotse ling in de lucht en ondervond hun touwtrekken geen weerstand meer. Slechts heel even behoefden zij in het onzekere te verkeren, wat er gebeurd was; toen klonk •boven in de toren een daverende slag, die vertelde, dat er iets naar omlaag kwam. De mannen wisten onmiddel lijk precies waar de klepel was namelijk op weg naar beneden en daar deze klankverwekker 200 kilo woog, achtten zij het raadzamer om ijlings de benen te nemen. Met een verpletterende slag werd tenslotte het bevrijdings feest te Brummen begonnen. per uur in elke richting. Dat is meer dan tien normale Noordzeekanaalpon- ten samen kunnen verwerken. De enige vertraging, die zich dan voordoet, kan worden veroorzaakt door het feit, dat een der sluisdeuren van de Noordersluis of een van de dubbele draaibruggen over de mid densluis geopend moet worden voor de scheepvaart, en dus gesloten voor het wegverkeer. In zulke gevallen wordt zowel over de deur als over de brug een ononder broken verkeer NoordZuid of Zuid Noord toegelaten met een periode van omstreeks twee minuten. Hierdoor daalt de capaciteit van de nieuwe sluisovergang gedurende deze korte momenten tot de helft, hetgeen echter toch nog een flink eind ligt boven de intensiteit van het maximale uurverkeer bij het veer in Velsen. Deze intermitterende verkeersrege ling vergt een vrij ingewikkeld sig- nalerings- en beveiligingssysteem met behulp van vele stoplichten, maar het voordeel is, dat zelfs als twee slui zen „tegen zitten", het totale opont houd ten hoogste vier minuten kan bedragen. Dit gerekend bij de omweg van ne gen kilometer die het verkeer over de sluizen zal moeten maken, heeft rijkswaterstaat berekend, dat tijdsduur van de passag.e van het Noordzeekanaal via de nieuwe sluis- weg ongeveer gelijk is aan de duur van een overtocht per pont, wanneer het verkeer direct de pont kan op rijden. Inmiddels zijn de toe- en afvoer- wegen bijna gereed. Men moest daar bij rekening houden met het feit, dat er een nieuwe weg aangelegd moest worden buiten de kom van IJmuiden om, teneinde het huidige verkeer bin nen deze kom niet over te belasten gedekt is met riet, behouden. en bovendien twee smalle spoorweg viaducten te omzeilen. Om de scheepvaart geen overlast te bezorgen van de koplampen der auto's was het nodig deze weg van een natrium-verlichting te voorzien, waardoor bindend voorgeschreven kan worden, dat deze wegen met stadslichten moeten worden bereden. Ook aan de Noordkant van het Noordzeekanaal moesten uitgebreide voorzieningen in het tracé worden ge troffen, en de Noorderssluisdeuren moesten geschikt worden gemaakt voor het dragen van licht autover keer, Over de middensluis moesten elec- trisch beweegbare dubbele draaibrug- fen worden gelegd en over de zui- ersluizen is een bailybrug voor dubbel verkeer. In totaal moest rijkswaterstaat 240 verkeersborden plaatsen. De totale kosten van deze nood voorziening liggen rond de anderhalf millioen gulden, maar zij belopen niet veel meer dan de bouwkosten van een nieuwe pont. Ook na het gereedkomen van de Velser-tunnel zullen, ongeacht of het autoverkeer daarna al dan niet van de \\eg over het sluiscomplex zal kunnen blijven gebruikmaken, ver schillende delen van de thans ge troffen voorziening hun waarde be- BRAND IN LAND BOUW SC HUUR. Vermoedelijk door kortsluiting is gistermiddag brand in de grote sdhuur van de 'heer J. v. te Ruuxlo ontstaan, Een varken kon niet meer worden -gered, verscheidene werktuigen en opslag konden echter wel juist op -tijd worden verwijderd. De schuur brandde geheel uit. De schade bedraagt omstreeks 15000,—. Door de gunstige windrichting bleef de in de onTniiddellij'ke omgeving staande 'boerderij, waarvan 'het dak Overijsselse autobus tegen boom; 2 passagiers gewond Nadat een 40-jarige buschauffeur, die pas enkele weken in dienst was van de Overijsselse Autobusdienst, gisteren in Borculo enkele passagiers behulp zaam was géweest met instappen, ontdekte hij, toen hij weer achter het stuur wilde gaan zitten, dat zijn plaats daar ingenomen was door de 18- jarige conductrice van de bus. Het meisje gaf de wens te kennen een eindje te rijden en de buschauffeur kroop op de motorkap naast het stuur en liet het meisje de bus starten. De ondernemende jongedame had echter geen rijbewijs en dat dit terecht was, bleek even later, toen zij een bocht moest nemen, hiertoe niet in staat bleek en tegen een boom reed. Twee dames-passagiers werden lichtgewond, de bus zwaar beschadigd en de chauffeur plus conductrice op staande voet ontslagen. treffende maatregelen tegen brand gevaar dienen te nemen in dit kamp, daar anders ongelukken in de toe komst onvermijdelijk zullen zijn. De barak, die afgebrand is, werd bewoond door .15 gezinnen, welke door deze brand dakloos geworden zijn. K.A.B. HERDACHT DODEN. Met een kort woord opende de heer A. J. Middelhuis, voorzitter van de K. A. B., een bijeenkomst, welke Woensdag j.l. in het Huis van de Ar beid te Utrecht werd gehouden, om de vele voor het vaderland gestorven leden van de K. A. B. te gedenken. G. Stoutenberg droeg enige gedich ten voor: Het carillon, van Ida Ger- hardt en de achtien doden, van Jan Campert. Na het bidden van 5 Onze Vaders en 5 Weesgegroeten namen de aan wezigen, onder wie de besturen en directies van bonden en instellingen, die in het Huis van den Arbeid ge vestigd zijn, een minuut stilte in acht, waarna de korte plechtigheid besloten werd met het zingen van het volks lied- Het verbonds'oestuur van de K. A. B. verzond brieven naar Prinses Wilhel- miha en kardinaal De Jong, waarin het zijn warme gevoelens van dank baarheid uitspreekt voor wat beiden, de eerste als hoofd van het land, de laatste als hoofd van de Kerk in de oorlogsjaren, voor de bevrijding van ons land hebben verricht. SUBSIDIE BIJ BOUW VAN TUINDERSBEDRIJVEN? Naar aanleiding van een adres, waarin wordt gewezen op de wense lijkheid tot subsidieverlening bij de bouw van tuindersbedrijven, heeft de 'bestuurscommissie van de gewestelij ke raad voor Gelderland van het Landbouwschap besloten een studie commissie in te stellen, die zal na gaan in hoeverre bij de bouw van tuindersbedrijven sprake is van een onrendabele top. Indien dit met con crete gegevens kan worden aange toond, zal bij de bevoegde instanties op een subsidieregeling worden aan gedrongen. Opgemerkt kan voorts nog worden dat met het georganiseerd landbouw bedrijfsleven overleg zal geschieden over het ontworpen streekplan voor de Zuidelijke VeLuwezoom, dat aan een nadere studie door de provinciale planologische dienst worden onder worpen. BIJ AANRIJDING UIT AUTO GESLINGERD EN GEDOOD. Een personenauto, bestuurd door een 35-jarige Hagenaar heeft gister middag op de hoek van de Maartens dijklaan en de Hengelolaan in Den Haag, volgens de politie, geen voor rang verleend aan een vrachtwagen. Bij de aanrijding die volgde, vloog, een der portieren van de personen auto open, waardoor de 34-jarige Ha genaar uit de wagen werd geslingerd. Hij werd ernstig gewond aan het hoofd en is ruim een uur later in het ziekenhuis Westeinde overleden. Kruimeldiefjes op het Ministerie van Marine Zes arrestaties Dezer dagen zijn zes ambtenaren van het Ministerie van Marine in ver zekerde bewaring gesteld, nadat ge constateerd was, dat er op grote schaal fraude was gepleegd. Uit verschillende kleine kassen is in de afgelopen tijd verduistering ge pleegd van kleine bedragen; de ver duisteringen geschiedden echter met een dergelijke regelmaat, dat zij bij elkaar op ruim f 5OÖ0.—geschat worden. Drie arrestanten zijn na verhoor weer op vrije voeten gesteld, maar tegen de drie anderen wordt het on derzoek voortgezet. De zomerdienst van de spoorwegen Met ingang van de zomerdienstre geling op Zondag 22 Mei zullen de treinen van Den Haag S.S. en Rot terdam C.S. naar en van het Oosten en Noorden van het land niet meer te Gouda, doch te Utrecht worden gecombineerd of gesplitst. Op de uren waarop deze treinen naar en van het Noorden gaan, zullen het Haagse en Rotterdamse treindeel beurtelings naar en van Groningen en naar en van Leeuwarden rijden. Het Rotterdamse treindeel van de treinen naar en van het Oosten en Noorden zal niet meer te Gouda stop pen, waardoor op het traject Rotter damUtrecht 'n tijdwinst van 11 mi nuten en in tegengestelde richting van 7 minuten wordt'verkregen. Alle treinen, dus ook die naar en van. Arnhem/Nijmegen en Eindho ven, zullen te Rotterdam Noord stop pen. De treinen Rotterdam—Gouda Amsterdam zullen 18 minuten later van Rotterdam C.S. vertrekken en de treinen in tegengestelde richting 19 minuten vroeger van Amsterdam C.S. Hierdoor blijft Gouda vrijwel door een half uurdienst met Rotterdam ver bonden, zodat het niet meer te Gouda stoppen van de sneltreinen naar-en van Noord en Oost is gecompenseerd. De middagexprestreinen Gronin gen/LeeuwardenAmsterdam, En schedeRotterdam/Den Haag, Am sterdamGroningen/Leeuwarden en Rotterdam/Den HaagEnschede zul len ook Zaterdag rijden. De reizigersdienst op de lijn Arn hem—Winterswijk zal geheel met die- selelectriseh materieel worden uitge voerd. Ook tussen Dordrecht en Gelder - malsen zullen na 22 Mei uitsluitend dieseltreinen rijden. Deze treinen zul len te Gelderinalsen eindigen en be ginnen. Er komt een dieselelectrische uurdienst van Geldermalsen in de richting Tiel—Kesteren v.v., die het ene uur naar en van Nijmegen en het andere uur naar en van Arnhem zal rijden. Op het baanvak EindhovenVenlo zullen de dieselelectische treinstellen geheel verdwijnen. De dienst op deze lijn zal met door dieselelectrische lo comotieven getrokken materieel wor- der onderhouden. Internationale verbindingen. De reisduur van de Lorelei express (Hoek van HollandBaselMerano) zal in de richting Noord-Zuid met 41 minuten worden bekort. Het van Am sterdam via Arnhem rijdende trein deel fran de Lorelei-express heeft' zich ontwikkeld tot de Lorelei-Joegosla- viëexpress. De rijtuigen voor Bazel, Chur en Luzern gaan te Keulen, sa men met de van Hoek van Holland komende rijtuigen, als Lorelei-ex press door, terwijl de rijtuigen voor Zuid-Duitsland en een nieuw door gaand rijtuig naar Rijeka ('s winters naar Belgrado) te Keulen overgaan op de daar te formeren Joegoslavie- express. De Austria-express zal van 22 Mei ai nog slechts rijtuigen voor Beieren en Oostenrijk meevoeren. Mede daar door wordt een versnelling van 56 mi nuten tot Klagenfurt mogelijk. De Holland—Italië-express wordt ter versnelling en verbetering van de regelmatige loop in plaats van te Mi laan reeds te Bazel Bad Bf met de ScandinaviëItalië-express gecombi neerd. Van Bazel af gaan de voor Rome bestemde rijtuigen van de Hol land—Italië- en de Scandinavië-ex- press gezamenlijk als gesloten trein door. De tijdwinst naar Rome is 42 minuten. Voorts zal het rijtuig Am sterdam—Chur 66 minuten eerder in Chur aankomen, waardoor voor Da- vos en St. Moritz een tijdwinst van 1 uur, resp. 1 uur en 20 minuten ont staat. Gedurende de zomerdienst wordt naast de HollandItalië-express een tweede nachtverbinding tussen Bazel en Amsterdam gereden. Deze trein komt eerder te Amsterdam aan. De trein in tegengestelde richting ver trekt eerst na de avondmaaltijd uit Amsterdam. De treinen Arnhem'Wenen v.v. zullen van en naar Amsterdam rij der». De reisduur wordt aanzienlijk bekort: resp. 1 uur en 20 minuten en 1 uur en 86 minuten sneller van en tot Amsterdam. De dieseltreinen Amsterdam—Pa rijs v.v. zullen van 22 Mei af dage lijks rijden. De internationale treinen AmsterdamBrusselParijs v.v. zul len niet meer te Brussel Centraal stoppen. door LOUIS ARTHUR CUNNINGHAM 27) „Eh bien!" De muze heeft honger". „Franse vrouwen zijn toch de meest romantische en tegelijkertijd de meest practische in de wereld", zuchtte Tony. „Hoe kan iemand denken aan soep terwijl hij over ambrozijn aan 't praten is". „Soep is voedzamer", zei ze. „Voor- al uiensoep". „Uiensoep! Brrr! Er is niets scha delijker voor romantiek dan uien in welke vorm ook". ,,We kregen ze iederen Woensdag avond op het pensionaat, vergezeld, van het opgebakken brood, dat de vorige dag was overgebleven. Het was heerlik". „Uiensoep! Moet je dat nu persé hebben?" „Wel, mijnheer. „Nu heb ik vanavond speciaal mooi zomerweer besteld, ik heb een pracht maan uit laten hangen, ik laat de muzikanten hemelse muziek kwelen en jij.4.je bestelt uiensoep!" „Ik zal er dan maar een beetje van eten. Drie happen". Tony brulde: „Eet er zoveel van als je wilt, kind. Het gewoonste eten wordt goden voedsel als jij het aan raakt. Wil je vanavond een cocktail?" „Nee. Jij en de maan en de muziek zijn opwekkend genoeg". „Vind je het fijn hier?" „Zalig, Tony. Ik voelde me van avond in het eerst erg eenzaam. Maar nu ben ik helemaal opgekik kerd. Ik dacht voortdurend aan een heuvel in Acadië, een top, vanwaar men de wereld aan zijn voeten ziet liggen. Ik droomde, dat ik daar zat tussen de bloemen en de klaver en dat er een dichter verzen voor me zong. En toen ontdekte ik dat het hier even mooi is en dat jij ook een dichter bent". „O, ik veronderstel dat alle mannen die verliefd zijn op de een of andere manier dichters worden. Maar 't is gelukkig, dat ze niet allemaal verzen schrijven. Wie was die poëet in Aca dië?11 „Een zekere Pierre.Pierre Gay. Hij is de dorpsschoolmeester in Mem- ramcook, waar mijn huis staat". „Hij heeft zeker lang haar?" Simonne glimlachte. Soms had Pierre lang haar, maar dat was niet zo zeer een kwestie van temperament als wel van financiën! „Je zou Pierre best aardig vinden Tony", zei ze. „Hij is jong, net als jij. En net als bij jou straalt zijn ziel soms uit zijn ogen". Tony keek haar verschrikt aan. „Je lijkt wel een soort helderziende", zei hij. ,JVTijn ziel straalde uit mijn ogen! Inderdaad. Je maakt, dat ik me erg jong en onhandig ga voelen, Simonne. En toch ben ik jaren ouder dan jij. Maar de jaren alleen doen het hem niet, dat weet ik. „Voyons!" Ons di ner zal koud worden". Na de maaltijd zaten ze nog een tijdje op het terras, in het licht van de zilveren maan, die zich spiegelde in de rivier. Rondom hen was mu ziek, gekeuvel, lachen, het gerinkel van glas, het knallen van kurken en in het donker gloeiden de puntjes van talrijke sigaretten. „Is het hier niet goed?" vroeg Tony. Simonne vond dit net iets uit een film. Ze trachtte Marcel te vergeten. Tony was buitengewoon stil voor zijn doen. Ze vond dat niet prettig. Ze had liever gezien dat hij speels luid ruchtig geweest was. Ze wilde niet, dat hij zo hevig op haar verliefd zou worden en ze merkte, dat dat maar 3l te zeer gebeurde. „Tony, we moeten gaan", zei ze. „Het is wonderlijk mooi geweest". Hij scheen wakker te schrikken. „Wonderlijk mooi? Ja het was veel mooier, dan ik me had voorgesteld. Simonne, zulke avonden met jou moet ik nog veel meer hebben. Zo veel als je me maar kunt geven. Als je het niet ongezellig vindt, laat me je dan nog meer komen halen 's-avonds". Zij kon niet weigeren. Dat zou onvriendelijk en dwaas geweest zijn. Ze had zelf wel geen behoefte om met hem uit te gaan, maar na een paar avonden zou die verliefdheid van Tony wel slijten, dacht ze. En wie weet, misschien ga ik hem zelf ook wel aaxdiger vinden. Hij nam bij haar deur kort afscheid. Hij kuste haar hand op galante ma nier en gaf haar toen vluchtig, be leefd bijna, een kus op haar lippen. Het was niet iets om er boes over te worden, maar ze wilde toch niet, dat dat weer gebeuren zou. Adèle zat in een hoekje een arti- in Toronto waarvoor ze een rubriekje verzogde. Simonne vertelde waar ze geweest was. „Hoe was Tony?", vroeg Adèle. „Hij was zeer aardig. Een goeie jongen". „Verliefd op je?" „Ik geloof.het wel", „Dat schijnen alle mannen te wor den die jou zien. Tussen haakjes, mijnheer de Haerne heeft opgebeld. Hij zou later nog eens proberen. Hij wilde met je gaan dineren". „Maar wat moet ik hem zeggen?" „Dat je het graag zult doen. Hij is werkelijk heel onderhoudend. En hef is goed, dat je de mensen wat leert kennen". „Goed dan, als hij me vraagt, zal ik meegaan". Zij was ook nieuwsgierig. Daar wa ren een paar dingen waar ze de Haerne naar wilde vragen. Een en ander Edmond betreffende. Ze had niet meer willen denken aan wat de Belg haar gezegd had, maar ze kon het niet vergeten. „Heeft er niemand anders naar me gevraagd?", zei ze zonder nadenken. Adèle begreep wat ze bedoelde: „Nee, niemand anders". Simonne verborg haar teleurstel keltje te schrijven voor een tijdschrift i ling. De hele avond had ze gehoopt, dat. Marcel nog eens gebeld zou heb ben. Op de een of andere wijze voel de ze zich nu niet voldaan over de avond met Tony. Marcel was blijkbaar steeds op de achtergrond van haar denken geweest. Maar hij had toch gezegd, overwoog ze dan, dat ze maar weinig meer van hem merken zou. Hij had voor haar gedaan wat hij kon. Zijn plicht riep hem nu elders. Misschien dacht hij al helemaal niet meer aan die paar dagen, dat ze sa men waren geweest. „Morgen gaan we naar Val Morin", zei Adèle. „Daar heb ik een buitentje. Je kunt er paardrijden, zwemmen en zeilen. Je zult zien dat het er bar leuk is. Het is nu de tijd om een poosje uit de stad te gaan. Het wordt hier nu saai. Maar het is niet ver van hier en je kunt toch zo dikwijls naar de stad gaan als je wilt". „O, ik zal het zeker fijn vinden buiten". „We zullen morgenvroeg-nog wat inkopen gaan doen. Monique gaat na tuurlek met ons mee. Zij voelt zich ook veel beter thuis tussen de bomen. Ik heb er ook een boot. Het zal er erg gezellig worden. Maar ga je al naar bed?" „Ik ga een brief schrijven aan Pierre",

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6