3)e£aidóeSou^a/nt CRISIS! West-Duitsland thans lid van de NAVO Indonesië wil bemiddelen Distributie Sail - entstof geschorst Er is loch wel bescherming tegen een atoombom Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 7 MEI 1955 46ste JAARGANG No. 13493 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.50 p. w., 12.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes' f 1.50 WRANG BEGIN TIJDENS DE HERDENKING van 1 de bevrijding hebben wij weer in het verleden geleefd en opnieuw doorleefd hetgeen tien jaren geleden geschiedde. Het wordt thans tijd, dat wij onze aandacht richten op hetgeen zich in het heden afspeelt en voor zover mogelijk onze ogen op de toe komst richten. Op dezelfde dag, dat wij ons Be vrijdingsfeest vierden, herkreeg West-Duitsland zijn souvereiniteit. Maar terwijl wij hier in Nederland eendrachtig en met animo feestvier den en blij waren om de herwon nen onafhankelijkheid, verliep 0 de plechtigheid van de op heffing der geallieerde bezet ting uiterst sober en zonder enige uiting van geestdrift. Verbitterd mag men de stemming in de Bondsdag misschien niet noe- Terwijl de oorkonden, welke de overdracht van de souvereiniteit in hielden, getekend werden, twistte men in de Bondsdag over de vraag of bondskanselier Adenauer een pro clamatie mocht voorlezen of niet en er kon maar amper een enkel woord van gelukwens af voor de man, die meer dan iemand anders onder de Duitsers er toe heeft bijgedragen, dat West—Duitsland opnieuw is op genomen in de familie der Westerse democratische volken. De reden van die zure stemming was het feit, dat er altijd nog geen hereniging heeft plaats gevonden tussen de beide gescheiden delen van het vroegere Duitse Rijk, terwijl spe ciaal de Westduitse socialisten hun nederlaag inzake het Saargebied dwars gezeten zal nebben. Nu kan men het de Westduitsers niet kwalijk nemen, dat zij afzien van uitbundig feestbetoon, wanneer zij hun vrijheid herkrijgen op een ogenblik, dat er nog zo velen zijn, die achter het IJzeren Gordijn moeten blijven hunkeren naar de bevrijding. Maar dat een verzoening met de Fransen, belichaamd in het Saarac- coord, en een aansluiting bij het Wes ten, tastbaar gemaakt door de op neming van West-Duitsland in het Westerse verdedigingssysteem, bege leid wordt door zo'n pijnlijk zure stemming en door een volslagen ge brek aan waardering voor de man, die dat na tien jaar mogelijk maakte dat doet niet bepaald prettig aan. Er is door de oorlog heel wat ka pot geslagen en bedorven; er is een verwijdering ontstaan tussen men sen en volkeren, vriendschappen zijn verbroken en haat heeft de plaats ingenomen voor wederzijdse hoog achting. Er zal heel wat geduld no dig zijn, ook in de volgende 10 jaren, om te herstellen wat verloren ging. DINSDAG a.s. begint in de Tweede Kamer de behandeling van de wetsontwerpen betreffende de belas tingverlaging en de huurverhoging. Zoals bekend betreft de huurver hoging een stijging van de huren bo ven een bepaalde grens van 5 tot 10 pet., waardoor niet meer dan 35 pet. van het woningbezit aan huurverho ging zal worden onderworpen. De belastingverlagingen betreffen een wijziging van de inkomstenbelasting, de loonbelasting, de vennootschaps belasting, de omzetbelasting, de mo torrijtuigenbelasting en de personele belasting. Het voorstel van de regering is al deze belastingen te verlagen tot een totale som van rond een half milliard. Over al deze zaken is echter de laatste tijd achter het gordijn van de politiek nogal wat te doen geweest, er zijn ernstige meningsverschillen tussen de partijen en de regering en tuSsen de partijen onderling. Het is maar al te zeer bekend, dat de P.v.d.A. eigenlijk helemaal niet aan deze drastische belastingverla ging wilde, maar dit geld liever wilde zien opgepot, om daarmee via aller lei sociale en andere voorzieningen de positie van de regering nog meer te versterken, maar dan in socialisti sche zin. Voor andere partijen weer gaat de ze belastingverlaging niet ver genoeg en met name het voortbestaan van de omzetbelasting tenminste ge deeltelijk tot een bedrag van totaal 60 millioen ontmoet bij de rechtse partijen heel wat tegenstand. EN dan is er nog de kwestie van de huurverhoging. Het is langzamerhand al lang geen geheim meer, dat de regering oor spronkelijk van plan was deze te stel len op 25 pet. Dit ontmoette echter bezwaren bij de P.v.d.A., die deze verhoging alleen wilde accepteren, indien zij gekoppeld zou worden aan een huurbelasting. Deze ontmoette echter bij alle an dere partijen zoveel tegenstand, dat men waarschijnlijk ook om die reden dat plan maar heeft laten vallen en nu met het voorstel van 5 tot 10 pet. gekomen is. De andere reden is, volgens de re gering dan, deze, dat de politiek der regering van de laatste tijd gericht op een rust in de lonen en prijzen om uit de gevaarlijke spiraal van steeds hogere prijzen te komen. Een huurverhoging van 25 pet. zou volgens de regering een sterke loon- compensatie ten gevolge moeten heb ben, waardoor deze politiek geheel, Uitnodiging aanvaard De eerste Westduitse ambassadeur bij het Witte Huis te Washington, dr Heinz Krekeier, heeft Vrijdag zijn geloofsbrieven aan uresident Eisen hower overhandigd. Op hetzelfde tijdstip, dat dr Kre keier zijn geloofsbrieven op het Wit te Huis overhandigde, werd door het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken bekendgemaakt, dat West-Duitsland als gevolg van het van kracht worden van de overeen komsten van Parijs, officieel tot de Noordatlantische Verdragsorganisa- tie is toegetreden. West-Duitsland was Donderdag avond j.l. nadat Groot-Brittannië en Frankrijk de oorkonden hadden ge deponeerd waardoor de Parijse over eenkomsten van kracht waren ge worden, door de Verenigde Staten uitgenodigd tot de Navo toe te tre den. De Amerikaanse ambassadeur te Bonn, dr James Connant, had haar in opdracht van het „State depart ment", op het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken overhandigd. Dr Krekeier heeft Vrijdag de West- Duitse aanvaarding van de Ameri kaanse uitnodiging, op het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken overhandigd, waarmede het Westduitse lidmaatschap van de Navo een feit is geworden. Dr Krekeier verklaarde, dat het Duitse volk dankbaar was voor het deelachtig worden van de bescher ming, die het Navo-lidmaatschap alle vrijheidlievende volken biedt. „Het Duitse volk is zich er tezelf- zou worden doorbroken. Wat niet wegneemt, dat oorspronkelijk deze belastingverlagingen reeds als com pensatie waren bedoeld. En het zal dan oofc wel zo zijn, dat het meer de tegenstand tegen de huurbelasting is geweest, die tot het nieuwe nu aan hangige voorstel van de huurverho ging heeft geleid. INTUSSEN heeft het Voorlopig Ver- 1 slag van de Kamer op het wets ontwerp tot huurverhoging doen zien, dat het huidige voorstel in het geheel geen weerklank in de Kamer heeft gevonden. Alle partijen hebben dit ongeveer eenstemmig afgewezen. De vraag is wat er nu gebeuren zal. Op de agenda staan de wetsontwer pen voor belastingverlaging en die voor huurverhoging apart vermeld. Zullen deze nu aan elkaar worden gekoppeld? De huurverhoging van 5 tot 10 pet. zal toch in het belang van de woning bouw wel het minste zijn, wat minis ter Witte zal eisen. Indien de belastingvoorstellen, die als nummer één op agenda staan, éérst in haar geheel worden afgehan deld, zou met daarna de huurverho ging kunnen verwerpen. Maar dat zal de regering niet wensen en zij zal het o.i. daarop zeker niet laten aan ko men. Dan blijft er niets anders over dan een koppeling van deze beide voor stellen en wel zo, dat de Kamer beide heeft te accepteren of niets krijgt. Wij kunnen ons moeilijk indenken, dat de Kamer een belastingverlaging van een half milliard zal laten schie ten, omdat zij gekant is tegen déze vorm van huurverhoging. Want indien de regering voet bij stuk houdt, het „onaanvaardbaar" uitspreekt en gedwongen zou worden tot aftreden, dan zouden deze belas tingverlagingen zeker voor ongeveer een jaar worden uitgesteld. Een nieuwe regering, die eerst dan nog zal moeten worden gevormd en dat zal op zich al geen eenvoudi ge zaak zijn zal de hele zaak dan opnieuw in studie moeten nemen. Tot zo ver zien wij de moeilijkhe den zich dus niet toespitsen. l^IAAR nu is er de verklaring geko- men van de onder-voorzitter van de P.v.d.A., ir. H. Vos, die ergens op een Meifeest verklaarde, dat hij niet kon garanderen, dat er dit. jaar geen nieuwe verkiezingen nodig zouden zijn. „Als er op het ogenblik moeilijk heden zijn", zo zeide hij, „dan zijn deze in wezen het gevolg van een verbreken van de interne samenwer king". Hier gaat nu door deze zaak de politiek spelen. Men moet zich wel afvragen of de P.v.d.A. na het Man dement, na het afwijzen van de huurbelasting, na de strijd van de K.V.P. tegen de doorbraak, werkelijk geen heil meer ziet in een samenwer king met de K.V.P. Of is dit alleen bedoeld als een laatste uitlating, een waarschuwing, vóór de komende behandeling, dat de P.v.d.A. geen stap zal wijken? Met minister Van der Kieft viel nogal eens te pra ten, maar het zal nu moeilijk voor hem zijn, toegevendheid te betrach ten, daar hij zich dan openlijk van zijn partijgenoten zou distanciëren. Het is allemaal erg moeilijk gewor den en men kan de behandeling a.s. Disndag met belangstelling tegemoet zien. Het staat nu in ieder geval wel vast, dat de politiek dan een hartig woord zal meespreken. dertij d van bewust, dat het lidmaat schap zekere verplichtingen met zich brengt. Het is bereid deze te aan vaarden en te vervullen." Het gaat wel goed op de conferen tie der vier ambassadeurs te Wenen over een staatsverdrag met Oosten rijk, maar toch weer niet zó als men gedacht en gehoopt had. Gisteren zijn zij er nog niet in geslaagd, de conferentie tot een einde te bren gen. De besprekingen zijn verdaagd tot Maandag. Er zijn moeilijkheden over de kwestie van de terugtrekking der bezettingstroepen. Op de vergadering van Vrijdag hebben de Russen, naar verluidt, te kennen gegeven, dat zij bereid zijn een mondelinge verzeke ring van Foster Dulles, dat hij het verdrag tijdens de huidige zittings periode ter ratificatie zal indienen bij de Amerikaanse senaat, te aan vaarden. Als Dulles deze verzekering zou geven, zouden de Russen een voorstel intrekken om alle bezet tingstroepen tegen 31 December van dit jaar uit Oostenrijk terug te trek ken, ook als het verdrag nog niet ge ratificeerd zou zijn. Volgens kringen, die in nauwe ver binding met de conferentie staan, bestaat er maar weinig twijfel aan of binnenkort een verdrag getekend zal worden. De Russen zouden zeer grote concessies doen en men meent, dat het nieuwe verdrag voor Oosten rijk veel gunstiger zal zijn dan het ontwerpverdrag, dat verleden jaar door Oostenrijk en de Westelijke mogendheden werd aanvaard. Volgens de Indonesische radio heeft de Indonesische regering offi cieel aan Communistisch China aan geboden bij de Ver. Staten te be middelen om een vreedzame oplos sing te bereiken voor de kwestie For mosa. In het bericht werd hieraan toege voegd, dat deze kwestie een onder werp van besprekingen zouden kun nen vormen tijdens 'het aanstaande bezoek van de Indonesische minis ter-president, Ali Sastroamidjojo, aan China. Het hoofd van dc Amerikaanse burgerlijke geneeskundige dienst, dr. Leonard Scheele, heeft Vrijdag mee gedeeld, dat de federale regering heeft besloten de distributie van de Salk-entstof tegen kinderverlamming stop te zetten, totdat medici de hui dige ontwikkeling waarbij een aantal kinderen kinderverlamming kreeg na inenting met het Salk-serum grondig hebben bestudeerd. UuqMle kunltenaaA. leJhLtdelde paillet aan Haninqin Juliana De Vughtse kunstschilder en glazenier, Arnoud Paashuis, heeft een portret van koningin Juliana geschilderd, dat op 5 Mei, t.g.v. de tiende viering van de bevrijding in Nederland, officieel in het gemeentehuis van St. Mi- chelsgestel werd onthuld. Zoals bekend, verwierf deze gemeente zich tijdens tie Duitse bezetting grote be kendheid door het concentratiekamp dat er was inge richt door de bezetter. H. M. heeft indertijd op het Pa leis Soestdijk door de schilder verschillende schetsen van zichzelf laten maken. De foto toont de schilder in zijn atelier te Vught met zijn werkstuk. De badkamer hield het uit Uit een eerste onderzoek van dc verdoemde stad" op het Amerikaan se proefterrein in Nevada, die Don derdag is blootgesteld aan de ont ploffing van een atoomwapen, dat tweemaal zo sterk was als de bom, die in 1945 Hirosjima verwoestte, is gebleken, dat de burgerbevolking vrij gemakkelijk tegenatoomaanval- 'en kan worden beschermd. Een „verdoemde stad" was ge bouwd rondom de toren, waarop het atoomwapen tot ontploffing werd ge bracht, om de uitwerking van de ont ploffing op verschillende bouwma terialen te bestuderen. Het blijkt, dat huizen van gewapend beton, die op een kilometer afstand van de toren stonden, de proef goed hebben door staan. Hetzelfde geldt voor lage huizen •zonder verdiepingen. Twee huizen met verdiepingen op een afstand van 1500 meter van de toren, het ene van 'baksteen en het andere van hout (zoals veel huizen in de Ver. Staten), werden echter geheel verwoest. In de huizen waren poppen opgesteld, sommige in de kelders, andere zon der dekking in de kamers. De uit werking van de ontploffing op de poppen is met behulp van automati sche camera's opgenomen op films, die nog bestudeerd worden. De aluminium deuren van een proef-garage waren volkomen weg- geschroeid. Dat was op 1.410 m. van de ontploffing. De handgreep van een ijskast in een huis trok krom, de kleren werden weggerukt van de pop, die in de keuken was neergezet. Zendmasten vielen om of werden verbogen. Electrische kabels brachten het er 'beter af dan men had verwacht. Bij al dit geweld hield de simpe le schhuilkelder in de badkamer stand. Op de leiders van de proef heeft dit grote indruk gemaakt en men is er zeker van dat eventuele mensen in deze ruimte het er levend 'hadden afgebracht. In het gebied van de „verdoemde stad" bestond Vrijdag, 24 uur na de ontploffing, nog enige radio-activi teit, doch deze was niet gevaarlijk. 2).e üoitandle tnaoqd ontaanqt het (twiaq.de Zcu-eedle laittehlaad m HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot s Zondagavond. (Opgemaakt te 10 uur). j ZONNIG EN WARMER. Droog, overwegend zonnig en S hogere temperaturen dan van- daag. Matige naar Zuidelijke richtingen draaiende wind. 8 Mei zon op 5.01. onder 20.16 min. maan op 22.22, onder 5.24 min. 9 Mei zon op 5.00, onder 20.18 min. maan op 23.13, onder 6.05 min. Hoogwaterstanden Te Katwijk cn Noordwijk is het op de volgende uren hoog water Zondag 8 Mei voorm. 4.20 uur; nam. 16.40 uur. Maandag 9 Mei voorm. 4.50 uur; nam. 17.10 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM geh. bew. 12 C. OSLO regen 13 KOPENHAGEN regen 15 AMSTERDAM regen 16 LONDEN licht bew. 16 LUXEMBURG regen 20 PARIJS regenbui 20 BORDEAUX on bew. 21 GRENOBLE geh. bew. 28 NICE geh. bew. 18 GENEVE half bew. 26 ZURICH half bew. 26 LOCARNO' geheel bew. 22 BERLIJN zwaar bew. 20 FRANKFORT zwaar bew. 22 MUNCHEN zwaar bew. 25 WENEN zwaar bew. 25 INNSBRUCK regen 27 ROME licht bew. 24 Ruim 26.000 kinderen in 371 te huizen verblijvende kregen ter ge legenheid van de Zweedse witte broodactie elk een half wittebrood, met het bijbehorende Nederlandse vlaggetje. In het „Prinses Marijke- huis" te Amsterdam vond een sym bolische overdracht plaats. Een in Zweedse klederdracht verkleed meis je overhandigt de Hollandse Maagd een Zweeds wittebrood. Vlaggetjesbrood vliegt Ned. bakkerswinkels uit Het ziet er naar uit, dat het niet lang meer zal duren of alle twee mil lioen vlaggetjes, die verspreid zitten onder de bakkers in ons land en die vanaf gisteren aan de man worden gebracht, zullen zijn omgezet in twee millioen kwartjes, die gedeeld worden door de Stichting 19401945 en het Nederlandse Roode Kruis. De vraag naar de vlaggetjes was in bijna alle bakkerszaken overweldi gend en het aangevraagde aantal was bijde meeste bakkers in de eerste morgenuren reeds „uitverkocht". Men ging er direct toe over nieuwe vaan tjes aan te vragen, doch in enkele gevallen moesten de bakkers en dus ook de klanten reeds teleurgesteld worden. Vrij zonnig en droog Het KNMI deelt mede: Een depressie, die gisteren boven Engeland was gelogen, trok vannacht via de Waddenkust naar Zuid-Dcne- marken. In de loop van dc ochtend begon het in het Westen van het land alweer op te klaren en de wind nam geleidelijk in kracht af. De vooruitzichten voor Zondag zijn gunstig. Op de Oceaan ligt weliswaar een nieuwe en diepe depressie, maar tus sen deze storing en dfe boven Dene marken komt een gebied met weinig bewolking voor. dat Zondag ons land zal passeren. Bovendien draait de wind naar Zuidelijke richting waar door weer iets warmere lucht wordt aangevoerd. Korreltje Het verschil tussen geld en bescha ving is vaak even groot als het ver schil tussen hoogmoed en nederig heid en dikwijls even moeilijk te on derscheiden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1