Hoogtepunten uit het K.R.O. - programma Rechts gaat voor" ook op linker weghelft 9i>cy,6WLaay DE STENEN SPREKEN Moederdag JVxicvl het ideate Bed Rijdende kachel ZATERDAG 7 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 1 Beslissing van Hoge Raad Wij kennen allen de regel „rechts gaat voor". Hoe eenvoudig deze re gel ook lijkt, in de praktijk heeft hij tot moeilijkheden aanleiding gegeven Onder de werking van de vroegere Wegen verkeersregel heeft de Hoge Raad de leer gehuldigd, dat men voor degene, die voorrang heeft, het weggedeelte, dat tot ieder der krui sende wegen behoort, in zijn geheel moet vrijlaten. Rijdt het voorrang hebbende verkeer aan de linkerzijde van de weg terecht of ten onrech te, dat doet er niet toe dan dient degene, die voorrang moet verlenen, dus vóór het kruispunt te stoppen. Hij moet m.a.w. de gehele wegbreed- te vrijlaten voor het voorrang heb bende verkeer. Geldt deze leer nu nog onder wer king van het nieuwe Verkeersregle ment? Op een kruispunt van soort gelijke wegen had een van links ko mende automobilist geen voorrang gegeven aan een van rechts komen de auto. Hij werd door de kanton rechter veroordeeld tot een geldboe te. In hoger beroep werd dit vonnis door de rechtbank bevestigd. De au tomobilist wendde zich tenslotte tot de Hoge Raad. Hij betoogde, dat hij slechts voor het verkeer, dat voor hem van rechts kwam, voorrang' behoefde te verlenen, zolang dit zich op de daarvoor bestemde rechterweg- helft bevindt. De van rechts komende auto bevond zich ten dele op de lin ker weghelft en dus behoefde de van links komende automobilist z.i. geen voorrang te verlenen. De veroordeel de automobilist stelde zich op het standpunt, dat hij halverwege het kruispunt had mogen oprijden. Zijn betoog kwam dus hierop neer, dat 't voldoende is genoeg ruimte te laten voor het voorrang hebbende verkeer, mits dit zelf de verkeersregels, met name die om rechts houden, in acht neemt. De Advocaat-Generaal was van mening, dat de woorden van de nieu we Verkeersreglementen op zichzelf vengoed het standpunt van de auto mobilist toelaten als de oude leer van de Hoge Raad. Voor de beant woording van de vraag, welke uit legging zal moeten worden aanvaard, stond aldus de Adv. Gen. prac- tisch slechts één aanwijzing ter be schikking, n.l. de' veronderstelling, dat de wetgever die regel gewild zal hebben, welke een tegelijk veilig en vlot verkeer dient.Volgens de Adv. Gen. heeft de vroegere opvatting van de Hoge Raad de volgende bezwaren. Wil degene, die een rechter zijweg nadert de daarbij aanvaarde regel in zijn strengheid naleven, dan zal hij bij het naderen van de hoek uiterst langzaam moeten rijden teneinde bij het zien van het andere verkeer nog buiten het kruisingsvlak te kunnen blijven. In het bijzonder in een be bouwde kom met druk verkeer, vele kruisingen en beperkt uitzicht moet dit tot grote stroefheid bij het ver keer leiden. Het verkeer zal telkens genoodzaakt zijn bijna stil te houden. Bij de door de automobilist verde digde opvatting zou daarentegen 'n geringe vermindering van snelheid voldoende zijn. De Adv. Gen. erkende, dat het ver keer van rechts geldige redenen kan hebben om niet rechts te houden, maar hij voegde hieraan töe, dat dit zich slechts in de vorm van over macht kan voordoen. In dit verband wees hij op het voor inhalende weg gebruikers bestaande verbod om vóór of op een wegkruising op het weg gedeelte te komen, dat bestemd is voor het verkeer uit de tegenover gestelde richting. Voor het geval, dat het verkeer van rechts gedwongen is links te houden, maakte de Adv. Gen. onderscheid al naar gelang dit al of niet voor het verkeer van links zichtbaar is. Is het zichtbaar, dan verandert vanzelf de inhoud van de plicht om de doorgang vrij te hou den. In dat geval zal dat gedeelte van 't kruispunt vrijgelaten moeten wor den, dat voor het van rechts komen de verkeer toegankelijk is. Is de voor het verkeer van rechts bestaande belemmering niet zicht baar, dan volgt daaruit, aldus de Adv. Gen. voor dit verkeer toch wel een uiterst dringende plicht om bij het naderen van een hoek een zeer nadrukkelijk geluidssignaal te geven en volgt daaruit weer een bij zondere plicht tot voorzichtigheid van het van links komende verkeer. Neemt het van links komende ver keer deze voorzichtigheid niet in acht dan zal het volgens de Adv. Gen. ge straft kunnen worden wegens over treding van art. 25 van de Wegenver keerswet, luidende: Het is verboden zich op een weg zodanig te gedragen, dat de vrijheid van het verkeer zon der noodzaak wordt belemmerd of de veiligheid op de weg in gevaar wordt gebracht of redelijkerwijze is aan te neihen, dat de veiligheid op de weg in gevaar kan worden gebracht. Dit artikel kunnen wij beschouwen stok, waarmee iedere weg gebruiker geslagen kan worden, in dien hij zich niet juist gedraagt zon der een bepaalde verkeersregel te overtreden. De Adv. Gen. gaat dus uit van de stelling, dat het van links komende verkeer geen voorrang behoeft te verlenen aan het van rechts komen de verkeer, dat de linkerweghelft berijdt. Op deze regel wordt echter een uitzondering gemaakt ten be hoeve van het van rechts komende verkeer, dat door overmacht gedwon gen is links te rijden, doch alleen, indien de belemmering voor links komende verkeer zichtbaar is. Ook in dat geval zou het van links komende verkeer dus gestraft kun nen worden wegens overtreding van het voorschrift „rechts ^aat voor". Indien het van links komende ver keer de belemmering niet kan zien, zou zijn eventuele strafbaarheid in het onzekere liggen. Indien dit ver keer onvoorzichtig is geweest, zou het alleen met de stok van art. 25 geslagen kunnen worden. Of dit arti kel overtreden is, zou in de gedach- tengang van de Adv. Gen. van de omstandigheden moeten afhangen. Oude leer gehandhaafd. De Hoge Raad was het echter niet >ns met de door de Adv.-Gen. ont wikkelde theorie. De Hoge Raad handhaafde zijn oude leer. Hij over woog, dat er geen grond bestaat voor de veronderstelling, als zou het We genverkeersreglement zijn afgewe ken van het vroeger geldende stelsel, hetwelk de weggebruiker noopt re kening te houden met de mogelijk heid, dat een van rechts komend voertuig zich voortbeweegt op de lin ker helft van dezelfde rijbaan. De Hoge Raad voegde hier aan toe, dat een zodanige gedraging van het van rechts komende verkeer niet onder alle omstandigheden een ongeoor loofde wijze van rijden behoeft op te leveren. De consequentie van deze beslis sing is, dat iemand, die halverwege het kruispunt oprijdt, altijd voor eigen risico handelt. Bij een aanrij ding met het van rechts komende verkeer zal hij steeds strafbaar zijn, ook al mocht dit verkeer zelf even min vrij uit gaan. De leer van de Hoge Raad dwingt tot langzaam en voorzichtig rijden en is reeds daar om zeker toe te juichen. In het alge- We voelen ons by deze moeiiyke opgave verplicht om er by te ver tellen, dat deze landeiyke huisjes aan de Oosteiyke stadsrand zUn te vinden. In het midden van een nieuwe buurt. De slootjes langs deze hui zen *yn nog niet zo lang geleden onderwerp van bespreking geweest in de Leidse gemeenteraad. De vorige week De foto stelde voor het landehjke brugje over de Witte Singel by het Paterstraatje. Na loting werd de waardebon van vijf gulden toegewezen aan C. Krom, Jacob Catslaan 49, Leiden. Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief of briefje aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. Schryf onder het motto: „De ste nen spreken". De foto stelt voor De inzendingen worden ingewacht tot en met Donderdag aanstaande. Onder de goede oplossers wordt een waardebon van vyf gulden verloot. Klasientje uit de polder en Kittie uit de stad, klein Jaap je van de schippersaak, wie je ook noemt, 't is altijd raak zijn allemaal op pad. En als je vraagt waar ga je heen, dan antwoordt er niet één, niet één. Ze fluist'ren hier, ze fluist'ren daar, leggen hun centjes by elkaar, één blijft er voor een winkel staan, een ander zie je binnengaan, Klasien is in de wei bij 't paard, het duurt een hele poos. Klein Jaap je zoekt iets langs de vaart en Kittie draagt een doos. En niemand die het weten mag voor Zondag. Dan is 't moederdag. Dan komen ze de kamer in met bloemen in hun hand. 't Is feest in ieder huisgezin, 't is feest in 't hele land. MIES BOUHUYS. TH. J. VAN DER HEIJDEN, rechtskundige Hoge Rijndijk 103a. Leiden, telefoon 23405 Pacht-, rechtszaken en incasso's. RECHTZAKEN HOGE WINSTEN BIJ VERKOOP BOERENBEDRIJF. De Economische Kamer van het Amsterdamse Gerechtshof heeft in hoger beroep de zaken behandeld te gen de 29-jarige veehouder R. C. M. T. en de 67-jarige bouwondernemer P. d. P., die enkele jaren geleden be trokken waren bij een hun ten laste gelegde gecompliceerde spe culatieve transactie met een land bouwbedrijf in de Vechtstreek, waar bij zij zeer hoge winsten zouden heb ben gemaakt. De politierechter had hun hande lingen in strijd met het vervreem- dingsbesluit onroerende goederen en/ of prijsvormingsbeleid '41 gekwalifi ceerd en hen deswege veroordeeld tot geldboeten van resp. 1500 en 600 gul. den. De procureur-generaal vroeg ver nietiging van de vonnissen, maar re- quireerde overigens op andere over wegingen aan verdachten geldboeten van resp. 500 en 1000 gulden op te leggen. De oorspronkelijke eigenaar ver kreeg een „claim" op de rijks premie wegens zogenaamde „her- bouwplicht". Ca. 1 jaar later ver kocht T. het bedrijf met de claim aan enkele buowondernemers, o.w. ver dachte P., die het huis liet bouwen en daarna de grond daaromheen apart verkocht aan een derde. Door deze verkopen zouden P. en T. te hoge winsten hebben gemaakt en in strijd hebben gehandeld met de in de aanhef genoemde besluiten. De met name voor de „claim" in rekening gebrachte bedragen, die bij de behandeling voor de Utrechtse economische politierechter niet ter sprake zijn geweest, bewogen de pro- cureur-genaral tot de motivering van zyn nieuwe eisen. De verdachten hadden zich niet door rechtskundige raadslieden laten bijstaan. meen wordt er in de bebouwde kom men eerder te hard dan te langzaam gereden. Voor een te grote stroef heid van het verkeer behoeven wij heus geen vrees te koesteren. Mr. C. A. BARON BENTINCK. Wereldkindsheiddag. In verband met de Wereldkinds heiddag, een door de Paus ingestelde dag ter stimulering van de missie- ijver onder de kinderen, zendt de K.R.O. op Zaterdag 14 Mei a.s. een plechtige Hoogmis uit. Deze Hoog mis wordt opgedragen in de paro chiekerk van het Allerheiligst Hart van Jezus te 's Gravenhage door mrg. H. J. J. Hussen, Nationaal Direc teur van de Pauselijke Missiegenoot schappen. De wisselende gezangen worden gezongen door de kinderen van parochiële scholen. In het programma van „De Wig wam" van die middag is een „ronde tafelgesprek opgenomen, waarin Prof. Bours antwoordt geeft op de vragen van kinderen over de missie. „Pim Kikstra" favoriet. De K.R.O.-rubriek „Het Radio prentenboek" begint Zondag 8 Mei 5 minuten vroeger dan gewoonlijk, omdat in deze laatste uitzending van het Prentenboek in dit seizoen de uitslag bekend gemaakt wordt van een tekenwedstrijd. In de uitzending van 10 April was aan de jonge luisteraars gevraagd om op te geven, welke van de drie verhalen over Pim Kikstra zij het mooiste hadden ge vonden. Aan deze „enquete" was 'n tekenwedstrijd verbonden. Van de talrijke inzendingen spraken er 74% voorkeur uit voor „Pim in 't Woeste Westen". Ofschoon dit laatste ver haal in hoorspelvorm in de periode September/November 1954 werd uit gezonden, bleek uit de tekeningen, dat de kinderen zich de hoogtepun ten van dit verhaal nog uitstekend herinnerden. De voorkeur voor „Pim in 't Woeste Westen" werd toege schreven aan het feit, dat dit „het spannendste" was. Opvallend hierby was, dat de jon gens van 6 tot 9 jaar er veel meer door gepakt werden dan de meisjes van gelijke leeftijd: in de leeftijden 9 tot 12 jaar was het verschil aan merkelijk geringer en in de leeftij den van 12 tot 15 jaar bleken de meisjes veel enthousiaster te zijn voor het Indianen-verhaal dan de jongens van deze leeftijdsgroep. Het hoorspel „Pim en de Kunst kip" dat door Wim Meuldijk spe- ciiaal voor de jeugdige groepen werd geschreven, trok inderdaad de meeste belangstelling in de leeftijds groepen 6 tot 9 en 9 tot 12 jaar. Blijkens de aantallen inzendingen bevinden zich ook in deze groepen de trouwste luisteraars van het Ra dioprentenboek, dat over vier maan- terug komt. Muzikale notities. De violist Frits Knol speelt het Vioolconcert van Bartok in een con cert, dat het Omroeporkest o.l.v. Henk Spruit uitvoert. (K.R.O.-programma van Zondag 8 Mei a.£.). Het „Concert voor viool, piano en orkest", van Ignace Lilien wordt uit gevoerd in het K.R.O.-programma van Dinsdag 10 Mei a.s. De uitvoe renden zijn het Brabants orkest o.l.v. Hein .Jordans met solistische mede werking van het Franse echtpaar Lo la Bobesco viool en Jaques Genty piano. De Nederlandse componist Paul Chr. van Westering heeft een „Mis voor 2 sopranen en orgel" geschre ven, welke compositie ten gehore wordt gebracht in het K.R.O.-pro- gramma van Dinsdag 10 Mei a.s.. Corry Bijster en Dora van Doorn Lindeman zingen, aan het orgel be geleid door de componist. Poolse ballingen vieren Natio nale Feestdag. Vele vrije Polen uit Nederland en andere West-Europese landen ko men Zondag 8 Mei naar Arnhem om de Poolse Nationale Feestdag (3 Mei) te 'vieren. In de echo-rubriek van de K.R.O. zal op die datum aandacht worden besteed aan deze feestviering. Jan Musch in Carousel. De nieuwe „rit" van de Caroussel, het „eenmanstoneel", wordt op Za terdag 14 Mei a.s. verzorgd door de 80-jarige, veelzijdige kunstenaar, Jan Musch. Het „Een-mans theater" wordt in het Caroussel-programma van 7 Mei geïntroduceerd door Enny Molsde Leeuwe. Enkele dienaren van de we tenschap in Zweden hebben na een nauwkeurig onderzoek vast gesteld, dat een mens in zijn slaap iedere nacht ongeveer 60 maal van houding verandert. Men vindt dat een veel te grote „arbeidsprestatie" tijdens de nachtelijke rust en daarom is men meteen met een nieuw on derzoek gestart, dat de leuze heeft: „Naar het ideale bed". De Zweden gaan van 't stand punt uit, dat de mens 'n belang rijk deel van zijn leven in bed doorbrengt en daarom vinden zij de constructie van het ideale bed van algemeen belang. Zij heb ben zich met een groot aantal vragen geconfronteerd: Hoe breed moet een bed zijn? Hoe lang? Hoe boog? Moet men zacht of hard liggen? Moet een bed te gen de wand staan of vrij? Er worden in Zweden honderden modellen gemaakt. Eén fabri kant brengt b.v. reeds 16 ver schillende soorten in de handel en 120 matrassen met een volko men eigen karakter. De bedexperts hadden derhal ve heel wat te onderzoeken. Met fotocamera's kwamen zij er achter, dat een mens 60 maal per nacht van houding verandert, terwijl meer dan 50 pet. daarvoor onvoldoende ruimte heeft. Slechts 30 pet. van de Zweden slaapt in de juiste bedden! Het Psychologisch Instituut van Upsala heeft zich eveneens met het ideale bed beziggehou den en is tot de conclusie geko men, dat de breedte minstens 97 cm moet zijn en de lengte 190 cm. De andere zoekers vinden 190 cm aan de krappe kant. Als de juiste hoogte van het bed wordt 60 cm aangegeven. Van de stelling, dat een ma tras hard moet zijn, kwamen de slaapdeskundigen terug. Zij ge loven, dat zachte matrassen de lichaamsdelen meer rust geven, maar zij wijzen er op, dat al te zacht niet goed is vanwege de warmte-ontwikkeling, die dan plaats vindt. Ook het opmaken van bedden schijnt belangrijker te zijn dan men denkt. Er zijn n.l. 244 ver schillende manieren voor. De deskundigen zijn voorts tot de voorlopige slotsom gekomen, dat de kleedjes in de slaapkamer vriendelijke kleuren moeten héb ben. Hel groen of beige genieten de voorkeur. Voorts mogen de bedden niet tegen een muur staan en men dient te voorko men, dat er grote schilderijen aan de wand of zware lampen aan het plafond hangen. Stamppot van spinazie Een heerlijk voorjaarsgerecht is moderne stamppot van spina zie. Voor vier personen heeft men nodig: 2 kg aardappelen, 1 a Wi kg spinazie, 1 liter melk, 60 gram (drie afgestreken eetle pels) boter, ongeveer 1 eetlepel zout. Breng op een zacht vuur de aardappelen aan de kook met slechts een bodempje water, laat ze gaar en droog worden (onge veer uur), giet er dan melk bij en laat die aan de kook ko men. Stamp de aardappelen met de melk en het zout tot een glad de purée, roer daardoor de boter en de intussen gehakte of fijn gesneden spinazie. Laat alles samen nog even flink heet wor den. Pas op voor aanbranden; blijf roeren! Best klimaat Als wij de Oostenrijkse pro fessor mogen geloven, die on langs in Wenen over huisverzor ging sprak, dan leven we in een best klimaat. Deze hooggeleerde heer zei o.a.: „Iemand, die in de regen gaat wandelen, beschouwt men als niet helemaal normaal. Maar neem gerust van mij aan, dat zo'n wandeling helemaal niet gek is. Niets is zo goed voor de teint als de vochtige atmosfeer en een zwaar bewolkte hemel;" Uit België is een nieuwe kachel over onze grenzen gekomen. Een kachel op wieltjes, die men met het grootste gemak naar alle hoeken van de woning kan rol len, om er de butaanwarmte te laten uitstralen. De fles met bu taan is gemakkelijk afneembaar. De kachel kan tevens worden gebruikt voor gaslevering aan keukenfornuis of komfoor. „Fire Ball" is de naam van deze rijdende warmtebron, die vooral van groot nut kan zijn in de dagen, dat men de grote haard of kachel niet aan heeft, maar men toch wel een beetje warmte kan hebben. Oventje met inkijk Op de Jaarbeurs kon men ver schillende gasfornuizen zien, die waren aangepast aan de heden daagse bekrompen keukenruim te, zonder dat het minder moge lijkheden biedt dan fornuizen met grotere omvang. Pilgrim uit Gaanderen heeft echter de meeste verbazing ge oogst met een fornuis, waar men doorheen kan kijken. Wanneer men de gebruikelijke emaille- deur van dit apparaat neerklapt, komt er een glazen deur vry, welke tijdens het bakproces een onbelemmerde inkijk verschaft. Met deze vinding kan het in elkaar gesukkelde gebak schaar ser worden. De huisvrouw kan de toestand van het gebak tel kens bekijken zonder vroegtijdig de ovendeur te openen, waar mede tot op heden de meeste mislukkingen een feit werden. Sp rm en fluiten We hebben de vorige keer reeds de lof gezongen van aller lei nieuwe snufjes, maar de ver nuftige wereld kan er niet genoeg van krijgen, om nieuwe dingen te bedenken. De allernieuwste fluitketel is van Cohen uit Groningen. Deze ketel fluit niet alleen, maar is ook een voorbeeld van zuinig heid. De bodem heeft een holle rand en deze vangt de gasvlam, die anders om de ketel heen- speelt waardoor warmtever lies optreedt op. De hitte wordt zo volledig benut en een weten schappelijk onderzoek heeft aan getoond, dat men met deze ke tel 20 gas bespaart. Dit pro duct is vervaardigd van gepolijst aluminium en heeft bakelieten knop en handgreep. Bladvlekziekten Er kunnen verschillende oor zaken zijn voor het optreden van bladvlekziekten bij kamerplan ten. Het morsen van vloeimest op bladeren van de planten, die in de zon staan, is meestal fataal. Ook moet men er geen gewoon te van maken de bladeren tus sen de vingers te nemen. Dat verdraagt bijna geen enkele plant. En wees erg voorzichtig met de punten van bladeren. Hoe vaak ziet men de planten niet tegen een raam staan? Vooral in de winter zullen daardoor ziekten optreden. Tenslotte moet men ook voorzichtig langs de planten lopen. Het regelmatig in aanra king komen met de punten der bladeren is niet goed. Let maar eens op de gele punten van pal men! Deze ontstaan bijna altijd door het onvoorzichtig er langs lopen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 12