Nederlandse troef tegen Djakarta uitgespeeld Vlieger werd plotseling gegrepen door angst voor het vliegen RIJNSTREEK „Bloemhof" in Alphen gaat het zilveren jubileum vieren Koopmans schuld niet bewezen geacht; vonnis wegens heling B.B. Programma voor de Lauraweek Keukenhof blijft langer open Coöp* Boerenleenbank nam 1n nieuw gebouw in gebruik WOENSDAG 4 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Britse advocaat voor Jungschlager Het is een stille, maar verbeten strijd, welke op het platvorm van de rechtbank te Djakarta in de zaak- Jungschlager wordt uitgevochten. Aan de ene zijde het Indonesische staatsapparaat, dat met alle geweld de wereld wil overtuigen van de kwaadaardigheid der Nederlanders, die een complot op touw zouden hebben gezet om het Indonesische gezag omver te werpen; aan de an dere kant de Nederlandse verdedi ging, die het net van leugens tracht te verscheuren. In deze strijd wordt de Nederland se verdediging van Jungschlager op alle mogelijke manieren gehinderd en wordt gewerkt met omgekochte getuigen, intimidatie en mishande ling. De Nederlandse advocaat mr Bou- man heeft vergeefs verzocht tijdens de duur van het proces gevrijwaard te blijven van gerechtelijke" beschul digingen, opdat hij zijn taak onge stoord ten uitvoer zou kunnen bren gen. De Nederlandse regering heeft nu een nieuwe troef op tafel geworpen en een jurist van internationale ver maardheid aangezocht om in samen werking met de thans reeds inge schakelde advocaten de leiding van de verdediging op zich te nemen. De Nederlandse regering heeft de Britse advocaat, mr Derek Curtis- Bennett, bereid gevonden deze op- Weer drie verkeersslachtoffers Op de Amstelveenseweg is gister middag de 65-jarige heer H. A. Ba nen, die op zijn bromfiets onvoqrzich- tig de weg overstak door een autobus van Maarse en Kroon aangereden. Hij werd zwaar gewond naar het Wil- helminagasthuis vervoerd, waar hij later is overleden. Omstreeks half vier heeft op de hoek van de Stalinlaan en de Amstel- dijk een aanrijding plaats gehad tus sen een personenauto en een 64-jari- ge berijder van een bromfiets, de heer J. Holthaus. De heer Holthaus werd met een schedelbasisfractuur naar het Wil- helminagasthuis overgebracht en is daar vanavond overleden. De autobestuurder heeft, volgens de politie, geen voorrang verleend aan de bromfietser. Zaandam. De 65-jarige heer K. Steemeyer is gisteravond in de Oostzijde te Zaan dam, bij een botsing met een motor rijwiel om het leven gekomen. Hij liep met zijn fiets aan de hand op het trottoir en stak onverwachts de rij weg over, tengevolge waarvan hij in aanraking kwam met een motor uit Amsterdam. De heer Steemeyer werd zo ernstig gewond, dat hij enkele uren later in het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam is overleden. De motorrij der liep slechts lichte ontvellingen op. dracht te aanvaarden. De heer Curtis-Bennett is een van de meest vooraanstaande Engelse strafpleiters. Hij heeft de verdedi ging gevoerd in een een aantal grote processen. Elf bouwondernemers hebben een vereniging opgericht, die zich ten doel stelt zich op de systeembouw toe te leggen. Dit wil zeggen, dat zij huizen bouwen volgens niet-traditionele bouwmethoden Men noemt dit de geïndustrialiseer de methode van woningbouw die ver geleken met de gebruikelijke bouw wijzen voordelen biedt. NA VIJF „FANTASTISCHE JAREN" Jarenlang was het een ideaal van de 23-jarige J. van de L. uit Eindho ven, militair vlieger te worden. Zijn ideaal leek verwezenlijkt te worden. Hij werd opgeleid in de Verenigde Staten en vloog daarna in ons land. Vijf jaar lang was hij In militaire dienst. „Vijf fantastische jaren", zo als hij zelf zegt. Totdat hij vorig jaar gegrepen werd door een hevige, on overkomelijke angst voor vliegen. Gistermorgen stond hij terecht voor het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage, omdat hij geweigerd had met een instructeur een vlucht te maken. De Krijgsraad te Velde Oost te Arnhem had de sergeant-vlieger Van der L. op 17 Februari j.l. vrijge sproken. De auditeur-militair, die één maand gevangenisstraf tegen deze beklaagde had geëist, had beroep aangetekend. De advicaat-fiscaal bij het militaire hof vroeg gistermorgen bevestiging van het krijgsraadvonnis, omdat hij evenals de .Krijgsraad „overmacht" aannam. „Als u nu voor uw werk wordt op gedragen om bijvoorbeeld naar Bangkok te vliegen", vroeg gisteren de president aan Van der L., die thans werkt bij Philips in Eindhoven, „wei. gert u dan ook?" „Het zou mij mijn baan kosten, maar ik zou weigeren. Ik wou dat ik zou kunnen zeggen „graag, maar ik kan het niet meer". „Maar als u nu zelf geen lid van de bemanning bent, maar alleen pas sagier, durft u dan ook niet?" „Nee, ik durf zelfs niet in een pas sagiersvliegtuig. De angst is niet plot- seling, maar langzaam gekomen". De advocaat-fiscaal zeide in zijn re quisitoir o.m. dat angst voor het vlie gen niet als middel gebruikt mag worden door lijntrekkers om met een verklaring van een psychiater afge keurd te worden. Dit geval is echter ernstig. Hier moet „overmacht" wor den aangenomen. LANDBOUWER VERDRONKEN IN WELPUT. De 38-jarige landbouwer H. J. Weg. gemans te Westerbork is Maandag middag in een welpunt op het land verdronken. Toen de man tegen de middag niet thuis kwam, werd de vrouw ongerust en ging zoeken. Ze vond de pet van haar man drijven in de put. Enige landbouwers, die in de buurt waren, haalden het lichaam op. Het slachtoffer had één kind. Op 22 Mei a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat op initiatief van ir. J. D. J. Waardenburg, de toenmalige directeur van gemeentewerken, na dat eerst naar zijn idee de speeltuin „Bloemhof" door de gemeente was aangelegd, een aantal mensen zich verenigden tot een bestuur om de speeltuinvereniging „Bloemhof" ge stalte te geven. Het voorlopig bestuur bestond toen uit de heren C. P. de Jong, G. J. van Geen, J. Vrolijk, M. Bezemer en F. Rogaar, dat de voorbereidende werk- zaamheden reeds begin 1930 aanving. Het definitief bestuur- werd pas 22 Mei gekozen en van die leden funge ren nu nog de heren G. J. van Geen en L. Kalshoven. De heer C. P. de Jong behartigt intussen de speeltuin- belangen in groter verband als voor zitter van de speeltuincentrale. De postroof te Amsterdam Beide betrokkenen 1 jaar gevangenis De Amsterdamse rechtbank heeft de 30-jarige koopman, die verdacht werd van de roof uit de postauto op 28 October j.l., waarbij 63.000 ver dween, van deze diefstal vrijgespro ken, doch hem juist als zijn vriend, de 33-jarige bankwerker wegens he ling een jaar met aftrek van het voor arrest opgelegd. Met die beslissing heeft de recht bank dus laten blijken, dat zij de be- wijsconstructie van de officier van justitie, die tegen de koopman we gens de diefstal zelf 4 jaar eiste, niet hecht genoeg heeft geacht.. Anders zins heeft de rechtbank ook de raads man niet geheel gevolgd; deze had in zijn pleidooi aangevoerd, dat er tegen zijn cliënt geen enkel bewijs was te vinden ten aanzien van de roof zelf, maar evenmin wegens heling. Hij had vrijspraak gevraagd met onmiddel lijke invrijheidstelling. Nadat de koopman en de bankwer ker in December j.l. waren gearres teerd, trof de recherche in het huis van de bankwerker bijna de gehele gestolen buit, verborgen onder de grond aan, De koopman bleef ont kennen er iets mee te maken te heb ben, doch dank zij vingerafdrukken en een speurhond moest hij later toe geven in het huis van de bankwerker meegeholpen te hebben aan het tel len van het geld. In de woning van de koopman werd echter geen cent gevonden. Gezien het vonnis heeft de verde diger er de rechtbank dus van kun nen overtuigen, dat de koopman niet veroordeeld kan worden voor de roof. Hoewel de officier geen straf tegen de koopman geëist had wegens heling, heeft de rechtbank hem daar voor echter wel verooraeeld. GEEN OPLOSSING Zo is dus deze zaak niet geheel tot klaarheid gekomen, ondanks het feit, dat de buit bijna geheel is terugge vonden. Ter zitting van veertien da gen geleden hielden beide verdachten vol, dat een zekere „Piet" de hele „poet" bij de bontwerker thuis had gebracht met het verzoek deze voor hem te bewaren. Wie „Piet" was wei gerden zij te zeggen. De officier zeide er rotsvast van overtuigd te zijn, dat „Piet" dezelfde was als de koopman doch de rechtbank heeft dit niet als onomstotelijk feit aangenomen. Zij heeft dus zowel de koopman als de bontwericer, bij wie het geld werd terug gevonden, tot een jaar met aftrek van het gehele voorarrest sedert December veroordeeld. Tegen de koopman was 4 jaar wegens de roof, tegen de bontwerker 3 jaar wegens de heling geëist. Geen hoger beroep? Intussen meent de verdediger dat de koopman ook niet wegens heling had mogen worden gestraft. Toch wil bij gezien de lage straf afzien van hoger beroep, indien ook de offi cier dat vandaag nog zal doen, In dat geval zou het vonnis vandaag nog in kracht van gewijsde gaan en onher roepelijk worden, juist op tijd om te worden gerangschikt onder die vonnissen, die in aanmerking komen voor de „bevrijdingsgratie", die in verband met de 10e viering van de bevrijding wordt toegep^t. Dit zou betekenen, dat zowel de bontwerker als de koopman 3 maanden gratie zouden krijgen. Zij bevinden zich al circa 5 maanden in voorarrest, zodat zij dan over 4 maanden in vrijheid zouden worden gesteld. Uw eigen belang, Uw buurman's belang, gemeenschapszin. Begonnen werd met 58 leden en 11 donateurs. Het aantal leden is in middels vertienvoudigd. De speeltuin werd 15 Juni 1930 of ficieel geopend door wijlen wethou der Jos. v. Leeuwen. Zoals gewoon lijk elk begin moeilijk is, ging het ook „Bloemhof" de eerste jaren niet voor de wind. Voor in en vlak na de oorlog was het een periode van veel zorg en strijd in financieel opzicht. Na 1937 was wel een stijging van het ledental merkbaar. Voor die tijd was de vereniging een sukkelend kind. Subsidie. In 1941 kreeg de vereniging de eer ste gemeentelijké subsidie ad .f500. waardoor de vereniging enige arm slag kreeg en een tuinopzichter kon aanstellen. De speeltuindagen kregen een bij zonder cachet. Het eerste lustrum kreeg een bescheiden feestelijk ka rakter, maar het twintig-jarig be staan werd op 22 Mei 1950 grandioos gevierd. In 1937 werd secretaris Van Loo opgevolgd door J. M. de Heij, de hui. dige secretaris (Hortensiastraat 19) Op 19 Juli 1950 ging de voorzitter C. P. de Jong van functie wisselen. Hij werd opgevolgd door de heer J. P. de Witte, die heden ten dage nog de leiding van „Bloemhof" heeft. Pas na de bevrijding nam „Bloem hof" een behoorlijke vlucht. Verschil lende clubs werden opgericht, zoals een zang- en operetteclub, welke elk jaar twee avonden verzorgt, in sa menwerking met de rhythmische dansclub (2 groepen). Een dames-co mité verzorgt alle bijkomende wer ken (kleding etc.). Gedurende de 25 jaren is de speeltuin verbeterd en voorzien van tal van attracties, het geen de vereniging middels verschil lende acties kon financieren, o.a. ook een clubhuis. Zilveren jubileum. Het zilveren jubileum wordt groots gevierd. Het wordt Zaterdag 21 Mei ingeleid met een optocht door een deel van de gemeente, waaraan deel nemen vijf plaatselijke speeltuinver enigingen en zes uit de omgeving, alsook de twee plaatselijke muziek verenigingen. Maandag 23 Mei recipieert het be stuur van 7.309 uur in Hotel „Cen traal". Woxsdag 25 Mei krijgen de kinde ren hun feest in het Nut en Woens dag 25 en Donderdag 26 Mei zijn er feestavonden voor de leden met Cas van Dijk en zijn gezelschap. Zaterdag 28 Mei worden kinder spelen georganiseerd op de tuin. Op 2, 3, 4 en 6 Juni houdt „Bloem hof' 'een bazar ten bate van het bouwfonds, o.a. voor een nieuw en groot clubgebouw. Tot besluit volgt op Zaterdag 11 Juni een ballonwedstrijd voor de kin deren van de leden, met tractatie. Het bestuur blijft het devies trouw: „Uit liefde voor het kind", en het vertrouwt dat het in dit streven ge steund zal blijven door overheid en burgerij. PROGRAMMA VOOR MORGEN. Het programma van de 5 Mei-fees telijkheden, zoals het door de C.O.V. en de W.V. thans definitief is samen gesteld komt in het kort hierop neer: Om 8 uur Reveille vanaf de toren van de Ned. Herv. kerk aan de Ju- ALPHEN AAN DEN RIJN Dit jaar zal voor de achtste maal de Lauraweek worden gehouden en niemand minder dan de commissaris der koningin in Zuid-Holland opent dit festijn in Alphen. Behalve mr. L. A. Kesper hebben nog in dit comité als ere-leden zitting de commissarissen van de koningin in Noord-Holland en Utrecht ei voorts de burgemeesters van de ste den Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Leiden en Alphen. Met zorg worden een viertal rou tes uitgestippeld, waarop de deelne mers kennis kunnen maken met het polderlandschap, de duinen, bos en' heide, evenals, merkwaardige gebou wen, ruïnes, kastelen, historische plaatsen e.d. Dit jaar wordt de Lauraweek ge houden van 12 tot en met 15 Juli. In grote lijnen zien de routes voor dit jaar als volgt uit: le rit: Alphen, Leiden, Katwijk, Scheveningen, Kijkduin, Loosduinen, Rijswijk, Voorburg, Leidschendam, Zoetermeer, Moercapelle, Waddinx- veen, Boskoop, Alphen. 2e rit: Alphen, Ter Aar, Nieuwveen, De Kwakel, Amstelveen, Amsterdam, Schiphol, Aalsmeer, Hoofddorp, Nw. Vennep, Hillegom, De Zilk, Noord- wijk, Voorhout, Oud Poelgeest, Lei den, Leiderdorp, Hoogmade, Wou- brugge, Alphen. 3e rit: Alphen, Bodegraven, Utrecht De Bilt, Den Dolder, Lage Vuursche, Hilversum, Oud-Loosdrecht, Loenen, Nieuwersluis, Breukelen, Portengen, Woerdsche Verlaat, Noorden, Nieuw koop, Aarlanderveen, Alphen. 4e rit: Alphen, Hazerswoude, Bent huizen, Zoetermeer, Pijnacker, Delft, Schiedam, Rotterdam, Nieuwerkerk aan de IJssel, Moordrecht, Gouda, Bodegraven, Alphen. Het aantal jaarlijkse deelnemers schommelt vanaf het begin zo onge veer tussen de 450 en 500. Teneinde dit aantal op te voeren wil het comi té de propaganda stimuleren door een premie te stellen op het aanbrengen van nieuwe deelnemers (sters). Voor het opgeven van één nieuwe deelne mer (of deelneemster) stelt het een Lauravlaggetje beschikbaar, voor vijf nieuwe deelnemers een Laura- lepeltje, voor tien nieuwe deelnemers iets dat nog mooier en nog duurder is, maar dat nog niet nader bepaald lianastraat door een kwartet van de muziekvereniging „Arti et Religioni". Om 9 uur herdenkingsdienst in de Ned. Herv. kerk aan de Julianastraat, terwijl in de R.K. l.erk „Sint Bonifacius" aan de Paradijslaan een plechtig gezongen H. Mis uit dank baarheid wordt opgedragen, waarna de lofzang „Te Deum" wordt gezon gen. Om 11.30 uur brengen de school kinderen een aubade voor het raad huis aan de gemeentelijke overheid. Om 14.30 uur vindt op het IJsclub- terrein een groot Ruiterfestijn plaats, o.a. verzorgd door de „Venneper Rui ters" (Individuële- en groepsdres- suur, springconcours, vrijheidsdres suur. Om 16 uur neemt de optocht van versierde auto's en andere voertuigen op het Sint Jorisplein een aanvang. De route beloopt: Dr. Lovinklaan, Gaslaan, Stationsstraat, Prins Hen drikstraat, Gouwsluisseweg, Rijnbrug, Raadhuisstraat, Jonglc. Coninckstr., Nic. Beetsstraat, Van Boetselaer- straat, Van Mandersloostraat, Hooft- straat, Oudshoornseweg, Herenweg, Oranje Nassausingel, Kon. Juliana- brug, Prins Bernhardlaan, Hoorn, Emmalaan, Wilhelminalaan, Juliana straat, Prins Hendrikstraat, Stations straat, Goslaan, via Dr. Lovinkslaan terug naar het Sint Jorisplein. Aardig is het dat het publiek mag fungeren als jury; het publiek kan zijn mening per briefkaart bekend maken aan de heer G. J. v. d. Kolk, Stationsplein 1. Een prijs van 25. en diverse waardebonnen van 2.50 worden beschikbaar gesteld. Om 19.30 uur voert Mobiel het heldendrama Vader des Vaderlands op in het Nutsgebouw. Om 20.00 uur begint de avondvoor stelling op het feestterrein met op treden van „The Kentons", wereldbe roemd acrobatengezelschap, en an dere artisten. Om 21.15 krijgt men een openlucht filmvoorstelling op het St. Jorisplein. O.a. wordt vertoond de film „Happy Landing". Tot slot van de dag wordt te 23.30 een vreugdevuur ontstoken op het feestterrein. HAZERSWOUDE Mej. R. C. v. Dijk, hoofd van de Kleuterschool, slaagde te Utrecht voor de hoofd-akte. Geboren: Theodorus Johannes z. van A. A. Schakenbos en J. M. Be- zuijen. Anna Maria Gerarda d. van A. M. Groen en T. J. van der Haas. KOUDEKERK De heer W. Lekx Wzn., is dezer dagen geslaagd voor het practijk- examen van de Tuinbouwschool te Aalsmeer. Z0ETERW0UDE- LEIDERDQRP Meerburg. Donderdag ais. loopt de kath gymnastiekvereniging „Meer burg" mee met de optocht. Alle jongens en meisjes, dames en heren, voor zover zij kunnen, wor den verzocht, netjes gekleed in uni form, zich om 10.15 uur 's morgens op te stellen bij de machinefabriek De Jong. Z0ETERW0UDE H. Mis op bevrijdingsdag. De H. Mis uit dankbaarheid op Donder dag, is verschoven van 8 uur naar 7 uur, op verzoek van 't feestcomité. De intentie van de H. Mis van 7 uur geldt nu voor de H. Mis van 8 u. aanvulling postroof Laurarijders(rijdsters) het secre tariaat staat voor U klaar: Hazeveld 27, Alphen aan den Rijn (sluit voor antwoord postzegel in). Helpt het streefgetal 600 deelnemers bereiken! Een plus een is een Deze nieuwe wedstrijd werd een succes. De prij zen werden behaald: lage zijde: 1 Riet Noorlander en Jaap van den Dool; 2. Gerrie Verkerk en Henk Binnenkamp; 3. Ada Veenhuijsen en Henk Reineke; 4. Dinie v. d. Weerd en Cors Tolk. Van de hoge zijde: 1. Thea van Loon en Jac. v. Engelen; 2. Bea de Blanken en Gerrit Kom; 3. Tonny de Blanken en Henk Bardel- meijer; 4. Hilda Geel en Jaap van den Bosch. Overigens beleefde men hier, be halve de terrein-attracties, geen bij zondere feestelijkheden. Gezien het voortdurende koele weer zal het waarschijnlijk mogelijk zijn de „Keukenhof" te Lisse tot aan het einde van deze maand open te houden in plaats van op 15 Mei te sluiten. De bloei is thans bijzonder rijk, zodat men op do vijfde Mei, bevrijdingsdag, zeer veel bezoek ver wacht. Het ziet er naar uit, dat ook op Hemelvaartsdag, 19 Mei, nog zeer veel te genieten zal zijn op het ge bied van later- en laatbloeiende tul pen. Mocht het weer plotseling omslaan en zeer warm worden, dan zal het bestuur van Keukenhof genoodzaakt zijn zich nader te beraden of het park ook nog tijdens de Pinksterdagen open kan blijven. Zulks is vrij zeker, indien we het huidige, koele weer houden. LEIDERDORP Geboren: Cornelis zn van C. Cok en A. Holwerda; Rosina Johanna dr van G. van Woudenberg en B. van Eijk. Ondertrouwd: W. van der Zwan 23 jr en J. T. Rietveld 21 jr; K. B. H. Borreman, 27 jr en H. Rasser,24 jr H. J. van der Meide 31 jr te Numans- dorp en M. C. Bos 23 jr. Getrouwd: L. H. van der Luit en Th. W. Koelewijn. Overleden: J. Zandstra 51 jr; L. J. van Stralen 73 jr; M. van Leeuwen, wed van W. Stavleu, 87 jr. VERLOREN EN GEVONDEN. Verloren: Sleutelbos met 5 sleu tels, ring met 7 sleutels, dameshand schoen, regenbrpek, kinderkruiwa gen, herenmortemonnaie met inhoud, autoband met velg, 4-delige duim stok, portemonnaie met inhoud, dub bele rijwieltas, kinderbreiwerkje. Weggevloegen een parkiet. Gevonden: Dunschilaardappelmes- je, dameshandschoen, een paar hand schoenen, broekriem, een paar wan ten, bal, rozenkrans, sleutel, kinder schepje, springtouw, lipssleutel, an- towiel, kinderlaarsje, bezem. Inlichtingen op het Groepsbureau der Rijkspolitie, Acacialaan 20. NIEUWVEEN Dodenherdenking. Hedenavond om acht uur zullen twee minuten stilte in acht worden genomen ter herdenking van de oorlogsslachtof fers. Daarna vindt een kranslegging plaats bij het monument. Na afloop van deze plechtigheid wordt in het Evangelisatiegebouw een herden kingsdienst gehouden. Men wordt verzocht om 6 uur n.m. de vlag halfstok te hangen. Om 8.02 uur wordt de vlag weer in top ge hesen. VOORSCHOTEN Afscheid van kassier Gistermiddag heeft de Voorscho- tense Coöp. Boerenleenbank haar eigen Bankgebouw in gebruik geno men. Het gebouw het voormalige Graalhuis aan de Leidseweg 117 werd door de Gebr. G. en P. Niers man omgebouwd tot een doelmatig Bankgebouw. In aanwezigheid van het voltallig bestuur van de bank, burgemeester C. J. v. d. Hoeven en wethouder G. Schrama, besturen en standsorganisaties en bestuursleden van boerenleenbanken uit de omge ving verrichtte mr. F. Claessens, directeur van de Centrale Coöpera tieve Boerenleenbank uit Eindhoven de officiële opening, waarna kape laan Groenendijk als waarnemend pastoor de inzegening van het ge bouw verrichtte. Het welkomstwoord werd gespro ken door de directeur van de plaat selijke afdeling de heer A. Q. Does- wijk, die bij deze gelegenheid het 35-jarig bestaan van de bank memo reerde en hulde bracht aan de op richters. De burgemeester compli menteerde het bestuur met haar eigen gebouw. Na de officiële ope ning werd aan ieder de gelegenheid geboden het gebouw te bezichtigen. Inrichting. De inrichting bestaat uit 'n ruime hall met wachtgelegenheid. Aan de rechterzijde bevindt zich de kantoor ruimte en aan de linkerzijde een vergaderlokaal voor het bestuur. De inrichting is zeer modern. Het geheel in lichte kleuren gehouden. Van 45 uur was er gelegenheid het be stuur geluk te wensen met het be reikte resultaat. 's Avonds kwam het bestuur in feestvergadering bijeen in het R.K. Verenigingsgebouw. Een flink aantal leden en genodigden woonden deze feestvergadering bij. De directeur, de heer A. Q. Doeswijk, legde deze avond in zijn welkomstrede in het bijzonder de nadruk op het 35-jarig bestaan van de bank en memoreerde hoe 35 jaar geleden uit de L.T.B. stemmen opgingen om te komen tot oprichting van een Boerenleenbank. Hij bracht bij deze gelegenheid hulde aan de initiatiefnemers. De heer P. v. d. Krogt was de enige van de op richters, die het 35-jarig bestaan nog kon meevieren. Bij deze gelegenheid herdacht de spr. de kortelings over leden mede-oprichter, de heer L. C. de Jong. Al was het ditmaal een feestvergadering, het zakelijke ge deelte moest ook afgewerkt worden. De heer M. Lakeman deed voor de laatste maal zijn jaarverslag. Hij maakte van deze gelegenheid gebruik allen ervan te doordringen, dat een boerenleenbank niet alleen voor boe ren en tuinders, maar voor de gehele dorpsgemeenschap een zegenrijke in stelling is. Jaaroverzicht. Het totale aantal leden steeg tot 111. Het aantal spaarders nam toe met 72 en steeg van 1064 tot 1136. Het aantal voorschotnemers steeg van 43 tot 52. Het aantal lop. reke ninghouders van 63 tot 71. Het saldo spaargelden steeg van 1.009.891,23 tot 1.088.049,08. Toename 78.157,15. Het saldo voorschotten steeg v. 304.435,34 tot 445.389,69. Toename 110.954,35. Aan rente voorschotten, C.C.B. en effecten werd ontvangen 37.387,53 en aan rente werd betaald aan spaar ders en lopende rekeninghouders 27.172,02. Na aftrek van de onkosten en reserveringen kon nog een bedrag van 4.004,32 aan de reserve worden toegevoegd, die daarmede 29.113,64 zal bedragen. Bij de bestuursverkie zing werd de heer P. Niersman met alg. stemmen herkozen. Na dit zake lijke gedeelte richtte de heer A. Q. Doeswijk zich tot de heer M. Lake man, de scheidende kassier. De groei van onze boerenleenbank is bijna uitsluitend .uw werk geweest. Het was Uw bank. Men noemde onze boe renleenbank ook wel „de Bank van Lakeman". U heeft 35 jaar lang de belangen van de bank behartigd en dat op een manier, die alle lof waard is. Daarna dankte spr. de heer Lake man voor de prachtige manier van samenwerking met de Raad van toe zicht en het bestuur. 35 Jaar lang hebben de heer en mevrouw Lake man hun huis beschikbaar gesteld voor de boerenleenbank. Als blijk van waardering voor het vele werk, dat beiden voor de bank hebben ver richt werd daarna het cadeau aange boden. Dit bestond uit een viertal fraaie fauteuils en 1 salontafel. Bei den werd toegewenst hiervan nog vele jaren gebruik te mogen maken. Na de aanbieding van het mooie cadeau het mooie ameublement en een fraaie bloemenmand stelde de directeur de nieuwe kassier de heer H. J. Beuman uit Hoek van Holland aan de leden voor. Spr. sprak de ver wachting uit dat de Bank onder zijn kassierschap zou groeien en bloeien. De heer G. v. d. Hulst hield daarna een gevoelvolle rede. Sprekende als voorzitter van de L.T.B. sprak hij over de L.T.B. en de Bank, als twee lingzusjes, beide even oud en met hetzelfde doel. Hij was verheugd over de totstandkoming van het bankgebouw, dat hij zag als een on misbare schakel in het boerenbedrijf. De mooiste taak als bestuurslid van de Bank achtte spr. de sociale func tie. Het elkander helpen. Hij bracht hulde aan de oprichters wijlen de he ren Van Uffelen, Doeswijk, De Jong en de beide heren Koot en de thans nog enige aanwezige oprichter de heer P. v. d. Krogt. Met oprechte hoogachting bracht spr. dank aan dc heer M. Lakeman. Zijn naam had een vertrouwde klank in L.T.B. - kringen. U stond altijd klaar en als principieel katholiek heeft U zich in dienst gesteld voor het algemeen be lang en voor het katholiek belang in het bijzonder. Spr. betrok ook mevr. Lakeman in de hulde. De heer G. Schrama sprak als voor zitter van de N.R.K.M. Hij compli menteerde het bestuur met het nieuwe gebouw en prees het een ge lukkig besluit dat thans ook de mid denstanders in de gelegenheid wor den gesteld om credieten op te ne men. Daarna zette spr. de heer M. Lakeman in het zonnetje. Op voorstel van de directeur de heer A. Q. Does wijk werd daarna de heer Lakeman tot erelid van de bank benoemd, waarmee de vergadering volledig in stemde. De propagandist van de Boe renleenbank uit Eindhoven de heer Hendriks betuigde bij deze gelegen heid ook zijn dank aan de vertrek kende kassier. Tijdens de vergade ring kreeg de nieuwe kassier de heer H. J. Beuman gelegenheid ken nis te maken met het bestuur en de leden. Hij dankte voor zijn benoe ming en voor het in hem gestelde vertrouwen en hij rekende op even goede samenwerking, zoals dat steeds in het verleden heeft bestaan. Na de pauze kreeg de heer M. Lakeman de gelegenheid om zijn dank te betuigen aan het bestuur en de leden. Toen hij opstond werd hij met applaus be groet. Hij dankte voor de vele woor den van lof, die hem waren toege zwaaid en hij was er verheugd over, dat zijn fouten op deze avond maar niet waren opgesomd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6