Motie in de Eerste Kamer werd aangenomen (31-2) Hogere subsidie voor woningwetwoningen De K.V.P. en Sociale organisaties Haagse slagers verkiezen de vrijheid boven een vacantie Dr. Ph. C. Visser, diplomaat en ontdekkingsreiziger, overleden Verkiezingen nog dit jaar? Hoge Raad verwierp de 3 gronden waarop cassatie was gevraagd Dringende behoefte aan wijkgebouwen voor de gezondheidszorg Winstmarge aardappelen niet te zeer gestegen WOENSDAG 4 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 ARRESTATIES IN INDONESIË Gistermiddag heeft de Eerste Ka mer de motie, welke de heer Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.) met leden van de A.-R., V.V.D., C.H. en P.v.d.A. met betrekking tot de behandeling van Nederlandse arrestaties in Indonesië verleden week bij de behandeling van de begroting van het departement van Buitenlandse Zaken heeft inge diend, aangenomen met 31 tegen 2 stemmen (van de communistische af gevaardigden Brandenburg en Geug- jes). Deze motie luidt aldus: De Kamer, kennis genomen hebben de van de dóór de regering verstrek te uitvoerige en gedetailleerde inlich tingen, van oordeel, dat de behandeling van Nederland se arrestanten in Indonesië strijdig met de rechten van de mens en de meest elementaire beginselen van volkenrecht moet worden geacht, spreekt haar diepe verontwaardi ging uit over deze mensonwaardige behandeling; voorts van oordeel, dat hierin niet zonder meer mag worden berust, dringt er ten krach- Aetherklanken DONDERDAG. Televisie-programma's. NTS: Nationaal programma: 14.25 15.30 Rep. v. Bevrijdingsoptocht. 21.45 —22.30 Flimrep. 22.30—23.00 Rep. v. vuurwerk. HILVERSUM I, 402 m. 8.06—24.00 Nationaal progr. Nationaal progr.: 8.00 Klok. 8.01 „Herwonnen vrijheid", herhaling toe spraak Veldmaarschalk Montgomme- ry van 10 jaar geleden. 8.10 Nieuws. 8.25 Reportages en carillon. 9.00 In leiding Elf Droppings. 9.05 Jeugd- appèl. 9.25 Waterst. 9.30 Rooms Kath. uitz. 9.45 Gram. 10.i5 Amus muz. 10.45 Gram. 11.15 Reportages uit Wagenin- gen en gram. 12.45 Groot koor en Omr.ork. m.m.v. solist. 13.00 Klok. 13.01 Toespraak door Z. E. dr. W. Drees. 13.10 Nieuws en land- en tuinb.meded. 13.25 Toespraak door Mr. A. Reinalda. 13.30 „Hier Radio Oran je!". 14.00 Elf Droppings. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Tulpenrallye. 17.05 10-jarige herdenking van de Bevrij ding. 18.30 Nieuws. 18.45 Promenade- ork. 19.30 „Hoe zij het hoorden". 19.40 Nieuws en weerber. 19.50 Arnhemse Psalm. 21.00 Herhaling toespraak H. M. Koningin Juliana. 21.15 „Schouder aan schouder",, internat. Bevrijdings show. 23.00 Feestkrant. 23.15 Nieuws. 23.30 Gram. 23.5024.00 Dagsluiting., HILVERSUM II, 298 m. 8.0024.00 Natilonaal progr. 8.009.30 Zie Hilversum I. 9.30 Gram. 9.45 Morgendienst. 10.15—24.00 Zie Hilversum I. VRIJDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws, weerber. en Kath. nieuws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.05 Omr.ork. 10.35 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Ka merkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Metro- pole-ork. 12.30 Land- en tuinb.mede- delingen. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Lichte muz. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws, en Kath. nieuws. 13.20 Instr. octet. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Pianorecital. 14.25 Pro- menade-ork. en sol. 15.00 Schoolradio. 1^30 Musette-ork. 16.00 Voor de zie ken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kin derkoor. 17.40 Koersen. 17.45 Piano- voordr. 18.05 Zang en pianoduo. 18.30 „En nu mijn geval". 18.45 Gram. 18.55 Toespraak. 19.00 Nieuws. 19.10 Rege- ringsuitz.: „Verklaring en toelichting" waarin opgenomen: 1. het maande lijks overzicht v. d. werkzaamheden der Ver. Naties. 2. emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Avondge bed en lit. kal. 19.45 Verz.progr. v. d. militairen. 20.40 Act. 20.55 De gewo ne man. 21.00 Politiek forum. 21.30 Wie 't weet mag 't zeggen. 22.00 Dans muziek. 22.30 „De kunst van luiste ren", caus. 22.45 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. E.OO VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO 21.00 VARA 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.33 Idem. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huis wouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Voordr. VPRO: 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Orgelconc. 11.00 Voordr. 11.20 Gram. AVRO: 12.00 Amus. muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.35 Sport en prog nose. 12.50 Lichtemuz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Theater - ork. en soliste. 13.55 Koersen. 14.00 Radio Philharm. ork. 14.55 Voordr. 15.15 Gram. 15.30 Dansmuz. VARA: 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Roe meens ork. 17.25 Muzikale canus. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Dans muz. 18.45 „De strijd voor meer wel vaart", caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 „Het Dogma voor ons", caus. 19.50 Ber. 20.00 Nieuws. 20.05 Rep. letterkundige avond. 20.30 „Benelux", caus. 20.40 „Leven in de cultuur", caus. VARA: 21.00\ „Leert Uw landgenoten ken nen", klankb. 21.35 Buitenl. week- overz. 21.50 Lichte muz. 22.20 „De Nette Heertjes", klankb. VPRO: 22.40 Toespr. en avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Kamerork. tigste bij de regering op aan, met alle denkbare passende middelen een het rechtsgevoel bevredigende oplossing na te streven, en gaat over tot de orde van de dag. Ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als directeur van de A.N.W. B. heeft de heer H. J. van Balen Dinsdagmiddag een drukbezochte re ceptie gehouden in de Witte Socië teit in Den Haag. Tot de velen, die de jubilaris kwa men gelukwensen, behoorden o.m. de secretaris-generaal van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen en de directeur-ge neraal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris. Regeringsorden voor de D.A.F.-fabrieken 3*600 wagens; f 100.000.000 Tijdens een officiële bijeenkomst van het gehele 2500 man tellende per soneel van de D.A.F.-autofabrieken te Eindhoven, waarin de tienduizendste auto werd overgedragen, die in deze jonge Nederlandse autofabriek gefa briceerd is, heeft de directeur mede gedeeld, dat de regering een order van honderd millioen gulden geplaatst heeft bij deze fabriek. Binnenkort zal begonnen worden aan de 3600 militaire wagens, die door het ministerie van oorlog be steld zijn. De D.A.F.-fabrieken, die in 1950 on der leiding van dr H. J. van Doorne op bescheiden schaal begonnen te werken, hebben twee jaar geleden de start gemaakt voor een grote vlucht. Nadien werd het personeel vijf maal zo uitgebreid en steeg de pro ductie in zeer grote mate. De D.A.F.-fabrieken houden zich in hoofdzaak bezig met het vervaardigen van auto-chassis. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft de jaarlijkse bijdragen voor woningwetwoningen verhoogd. De subsidieverhoging zal gelden van 1 October 1954 af, d.w.z. voor de woningwetwoningen, waar voor na 30 September 1954 machti ging tot gunning door het departe ment is verleend. Zij zal dus niet van invloed zijn op de huurprijzen van bestaande woningwetwoningen. De stijging van de bouwkosten ten gevolge van de loonsverhoging per 1 October 1954 zal door de bijdrage- verhoging nog mede worden opge vangen. De tabel ter berekening van de jaarlijkse rijksbijdrage daterende uit 1950 is herzien. En is naar gestreefd voor de verschillende typen van ar beiderswoningen een evenredig ge deelte van de stijging van de stich- tingskosten door een subsidie te dek ken. Daarbij wordt rekening gehou den met de grootte en met de funde- ringskosten, grondkosten etc. In de nieuwe regeling is de hoofdbijdrage (dus niet de toeslag voor funderings- en grondkosten) in.alle gemeenten voor woningen van gelijke woonca- paciteit en type dezelfde. Door de gewijzigde structuur van de tabel kan de bijdrageverhoging moeilijk in een gemiddeld bedrag per woning worden fcitgedrukt. Zij loopt uiteen van 15.tot 80. per woning per jaar. Globaal, gezien komt zij voor een groot deel van de woningen neer op gemiddeld 15 pro cent van de huidige jaarlijkse bij drage. Bij de herziening van de tabel van 1950 is tevens een aantal onvolko menheden weggenomen, die in hoofd zaak betrekking hebben op de onder linge verhouding tussen de bijdragen voor verschillende typen en de kos ten van paalfundering. Voor de be rekening van de toeslag voor grond kosten zullen voortaan vaste bedra gen gelden, die afhankelijk zullen zijn van de drie groepen, waarin de gemeenten voor dit doel zijn inge deeld. De toeslagen wegens bijzondere omstandigheden, voor kleine aantal len woningen en voor duplexwonin- gen zijn komen te vervallen. Met deze omstandigheden is, voorzover r.odig en mogelijk, thans rekening gehouden Dij de opbouw van de ge hele tabel. In de nieuwe tabel zijn ook de sinds enige tijd verhoogde onderhoudskosten in haar geheel op genomen. Veelzijdige commissie van studie en voorlichting De voorzitter van de Katholieke Volkspartij, Mr H. W. van Doorn, heeft op 2 Mei j.l. te Utrecht de So ciaal-Economische Commissie van de Partij geïnstalleerd. Deze Com missie zal dienen als een braintrust voor de K.V.P. op sociaal-economisch gebied. Zij zal zowel op verzoek van het Partijbestuur als op eigen initia tief bepaalde vraagstukken binnen haar terrein in studie nemen. Tevens zal zij een regelmatig, in tensief en georganiseerd contact mo gelijk maken tussen de K.V.P. en de sociale organisaties. Er is daarom ge let op een brede samenstelling uit de wetenschappelijke- wereld, het be dryfsleyen en de sociale organisa ties. Het Dagelijks Bestuur bestaat uit de heren Prof. Dr Th. Y. M. Thur- lings, voorzitter, Dr J. F. G. M. de Meyer en Dr H. A. H. Kranenburg. v Leden zijn de dames: Mej. Mr J. F. M. Bosch en Mevr. M. C. Roh- ling-van Spanje, ec. dra, en de he ren: Drs E. A. Bartel, K. A.J. Bier- laagh, Drs P. C. W. M. Bogaers, Drs H. "W. J. Bosman, Mr T. Brouwer, Mr Ph. C. M. van Campen, Drs J. H. Derksen, M. F. M. Gitmans, F. G. v. d. Gun, Drs M. A. M. van Heivoort, O. M. E. Loupart, P. J. J. Mertens, Jhr. Mr G. L. G. de Milly, Drs W. J. G. Peters, Dr Ir F. W. G. Pijls, Drs A. W. H. J. Quaedvlieg, Dr K. A. J. M. Samson, Prof. Dr D. B. J. Schou ten, Drs A. Verdijk, C. de Wit. Als adviserende leden hebben zit ting genomen de heren: Dr L. A. H. Albering, Dr Ir W. J. Droesen, Th. S. J. Hooy, Drs M. M. A. A. Janssen. Dr W. L. P. M. de Kort, Dr A. M. Lucas, C. J. v. d. Ploeg, N. Schuur- mans en Mr F. G. C. M. Teulings. Nadat Hr van Doorn had uiteen gezet welke grote betekenis deze Commissie voor de K.V.P. en door haar voor het land kan krijgen, werd het woord gevoerd door de heer W. J. Andriessen, namens de Kamer fractie. Prof Thurlings zette in een rede uiteen dat er wel doorbraak mogelijk is op het sociaal-economisch vlak. Op dit terrein zou deze Commissie veel kunnen bereiken. Na de installatie hield de Commis sie haar eerste (besloten) vergade ring. Iedereen neemt Bennie* Want iedereen «eet dat m feilloos helpen (van de ene minuut op de andere) tegen het branden van overtollig maagzuur. Waarom gij dan niet? Iedere apotheker en iedere drogist heeft Rennies voor U. Er zijn drie verpakkingen: klein - groter - grootst, om tegemoet te komen aan ieders persoonlijke behoefte cn voorkeur. Bovendien is Iedere Rennie apart verpakt, practisch en hygiënisch zo maar voor 't bij U steken. En dat iJ Rennies gebruikt hoeft niemand te weten, want U neemt ze onopval lend in, zonder water of wat ook, en laat ze smelten op de tong. Ze zijn nog smakelijk bovendien. (Advertentie) DUITSER LEEFDE TIEN JAAR ONDER NEDERLANDSE NAAM. De officier van justitie bij de ar rondissementsrechtbank te Maas tricht, mr. Nuijs, heeft gisteren een gevangenisstraf van drie weken ge- eist tegen de Duitser R., die zich tien jaar lang als Nederlander heeft uit gegeven en in Maastricht onder een valse naam heeft geleefd. Als Duits militair wenste hij tien jaar geleden niet naar Duitsland te rug te keren. Hij bleef in Maastricht wonen onder de naam van zijn pleeg vader C. Uit angsf voor gedwongen terugkeer naar Duitsland hield hij zijn ware identiteit zorgvuldig ge heim. Hij trouwde onder zijn Neder landse naam en gaf later ook zijn kind onder deze naam aan. Qok zijn vrouw wist namelijk de ware naam en nationaliteit van haar man niet. De Duitser, die zich ook een pas op zijn Nederlandse naam liet uitreiken, werkte als vertegenwoordiger van een Maastrichts garagebedrijf. Toen een en ander werd ontdekt, ontken de de Duitser aanvankelijk alles. Gisteren stond dc man tei'echt. De officier van justitie zeide in zijn re quisitoir drie weken te eisen, niet vanwege de laakbare daad. doch om de heiligheid van de authentieke ge schriften te beschermen! Uitspraak over 14 dagen. Ir. Vos, tweede voorzitter van de Partij van de Arbeid en lid van de Tweede Kamer, heeft in een toe spraak op het Meifeest van de PvdA, het NW en de VARA, in Barneveld de aanwezigen aangespoord tot ac tie, vooral voor de komende verkie zingen. Ir Vos zeide o.a., dat hij niet kan garanderen, dat er dit jaar geen nieuwe verkiezingen nodig zouden zijn. „Misschien zeg ik te veel", zo voegde ir Vos er aan toe. In zijn toespraak zeide ir. Vos voorts nog, dat als er op het ogen blik moeilijkheden zijn op het gebied van de huren e.d., deze in wezen het gevolg zijn van een verbreken van de interne samenwerking. In de ouderdom van 72 jaar is Dins dagmiddag omstreeks vijf uur in zijn woning te Wassenaar overleden dr. Ph. C. Visser, oud-ambassadeur te Moskou en ontdekkingsreiziger. Dr. Philips Christiaan Visser is op 8 Mei. 1882 te Schiedam geboren. Na voor de handel te zijn opgeleid ging hij in 1919 als gezantschapsattaché naar Stockholm. In 1931 werd hij be noemd tot consul-generaal te Calcut ta en in 1938 tot gezant te Ankara en Stamboel. Van 1940 tot 1945 was dr. Visser gezant te Kopenhagen; van 1945 tot 1948 gezant te Pretoria en op 1 April 1948 volgde zijn benoe ming tot ambassadeur te Moskou, v/aar hij tot November 1949 verbleef. Als ontdekkingsreiziger heeft dr. Visser grote naam gemaakt. In 1914 Voorzitter 2e Kamer had een auto-ongeluk De voorzitter van de Tweede Ka mer, mr. L. G. Kortenhorst, reed gis termiddag. op de rijksweg te Voort- huizen, toen een voor hem rijdende auto een voorganger wilde passeren en halverwege weer naar het rech-v terdeel van de weg moest terugwij ken, omdat een tegenligger het pas seren belette. De auto van de heer Kortenhorst werd daardoor gedwongen ijlings vaart te verminderen, hetgeen de wa gen uit de koers bracht. De auto be gon te slingeren, sloeg over de kop en belandde in een sloot langs de weg. De heer Kortenhorst kwam met de schrik vrij; zijn wagen werd bescha digd. Levenslang voor Berkelse arts Vonnis van kracht Zoals wij gisteren mededeelden, heeft het Hof van Cassatie het beroep van de Berkelse arts tegen het vonnis van het Haagse Gerechtshof, die hem tot levenslange gevangenisstraf had veroordeeld wegens moord op zijn echtgenote, nietig verklaard, zodat het vonnis thans ten uitvoer zal wor den gebracht. De verdediger, die het cassatie-be roep voor de Hoge Raad toegelicht heeft, had verwerping van het vonnis geëist op drie gronden: 1: Hij achtte het niet bewezen, dat de dood van het slachtoffer was veroorzaakt door het toedienen van een dodelijke dosis cyaankali, daar de verklaringen van de ge- tuigen-deskundigen z.i. te genstrijdig waren. 2: Hij achtte niet bewezen, dat de van moord beschuldigde arts dit dodelijke dosis zou hebben toe gediend. omdat de getuige-deskundige prof. Grevenstuk, die tijdens de behandeling voor de rechtbank' door de verdediging opgeroepen was, niet tijdens de behandeling voor het Hof gehoord was. De Hooge Raad was echter van me ning: 1: dat op grond van de getuigever- klaringen van dr. Nelemans en dr. Zeldenrust bewezen moet worden geacht, dat de dokters vrouw na toediening van een do delijke dosis cyaankali overleden is, als gevolg daarvan; 2: dat uit het onderzoek, door het Hof ingesteld, ls vaststaand moe ten worden aangenomen, dat de beschuldigde arts dit dosis cyaan kali toegediend heeft; 3: dat tijdens een voorafgaande be spreking geen der partijen noch het Hof, noch verdachte, noch de verdediging de wens te kennen had gegeven dat prof. Grevenstuk gehoord zou worden. De bovenstaande argumenten acht te het Hof van Cassatie voldoende om het cassatie-beroep te verwerpen en Hij achtte de procedure, die door] het vonnis tot levenslange gevange- het Haagse gerechtshof gevolgd nisstraf, door het gerechtshof uitge was, voor vernietiging vatbaar, 1 sproken, van kracht te doen worden. was hij leider van de Kaukasus-ex- peditie en daarna leidde hij vier maal een expepditie naar het Kara- korum-gebied, namelijk in 1922, in 1925, in 1929—1930 en in 1935. In vele steden van ons land hebben in die jaren de heer en mevrouw Visser lezingen gehouden over hun expedi ties. Op deze tochten werd hij steeds vergezeld door zijn echtgenote, me vrouw VisserHooft, die in 1939 is overleden. Na de laatste Karakorunv expeditie werden hun verdiensten er kend door hun benoeming wat dr. Visser betreft tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en wat betreft mevrouw Visser tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Dr. Visser heeft zijn echtgenote in 1911 leren kennen op de hoogste top van de Schreckhorn in Zwitserland. De heer en mevrouw Visser waren ereleden van het Kon. Aardrijkskun dig Genootschap, dat aan dr. Visser de Plancius-medaille schonk, hoogste onderscheiding, die vóór hem slechts eenmaal was verleend. 1933 benoemde de universiteit te Innsbruck de heer Visser tot doctor honoris causa. Misleidende voorstanders Wij willen in Nederland graag al-' les zo mooi en zo prettig mogelijk regelen, maar dat deze zorg soms maar uiterst matig op prijs wordt gesteld, bleek gisteren tijdens een vergadering van 30 pet. der Haagse slagers, die verbolgen woorden spra ken over de gedwongen vacantie- regeling, welke hun deze zomer dreigt te worden opgelegd. Een aantal Haagse slagers vatte het nobele plan op om een vacantie- regeling in het leven te roepen, zo dat geen enkele Haagse slager er een been in behoefde te zien om een paar weekjes op de Veluwe te zon nebaden, omdat zijn concurrent het ook deed, of zou gaan doen, of al ge daan had, zodat er van bedrijfsscha de geen sprake zou zijn. Bekeringswerk Nu had de Haagse slagersfederatie gezegd, dat zij alleen dan een bin dende vacantieregeling wilde voor schrijven, wanneer zou blijken, dat 75 pet. van de Haagse slagers een dergelijke regeling wenste. De voorstanders togen aan de slag en brachten bezoeken bij onwillige slagers en slagerscombinaties. Zij vertelden, dat practisch iedereen er vóór was en dat de tegenstanders een jammerlijk figuur zouden slaan, als ze tegenstanders bleven. De betrok kenen wilden liever geen jammerlijk figuur slaan en zeiden dan zuchtend, dat ze zich er bij neer zouden leggen, als het helemaal niet anders kon. Ten strijde! Met deze capitulatie togen de voor standers naar het volgende slachtof fer en vertelden daar weer, dat de zojuist met het pistool op zijn buik bekeerde, een vurig voorstander was, zodat het op een gegeven mo- Meer hulp van het rijk gevraagd In een artikel in het maandblad van het Wit-Gele Kruis „Katholieke Gezondheidszorg" schrijft de secreta ris-generaal van het Wit-Gele Kruis mr. J. de Vreeze, over de enorme drang die zich de laatste jaren open baart om te komen tot een behoor lijk wijkgebouw als centrum van het plaatselijk sociaal-hygiënisch werk. 'Bijzonder verheugend daarbij is, dat de stad in dit opzicht niet bij het platteland achterblijft. De laatste ja ren is er vrijwel geen grote stadsaf- deling, of zij houdt zich intensief be zig met dit deel van haar verantwoor delijkheid, waarbij het dan uiter aard in de grote steden niet over een enkel wijkgebouw gaat, maar over een totaal plan, dat deze ste den met haar nieuwe wijken en haar sterke uitbreiding behoorlijk kan voorzien. Steeds blijkt, dat men plaat selijk bereid is zijn eigen aandeel in de kosten op tafel te brengen. Alleen in het Wit-Gele Kruis wor den per jaar verscheidene tonnen uit particuliere middelen aan wijkgebou wen besteed, terwijl ook de gemeen te besturen in toenemende mate steun verlenen. Er is echter veel nodig voor bouw en inrichting van een goed wijkgebouw en men kan er daarom vrijwel nooit komen wanneer uit centrale fondsen niet een aanvul lende bijdrage wordt verkregen. Nu geeft het rijk voor dit doel sinds en kele jaren een bedrag van ƒ100.000 per jaar, dat verdeeld wordt in tien porties. Daarvan ontvangt het Wit- Gele Kruis er vier. Als men dat bedrag „aan één grote stadsafdeling zou toewijzen, dan zou deze enigszins geholpen zijn, maar wat er mee te beginnen wanneer men te doen heeft met honderden kruis verenigingen, die allen zich kunnen beroepen op een dringende behoefte j nu de conjunctuur gunstig is, voor een doel van een zó grote en zó blij vende betekenis. „Daarbij moet niet worden vergeten, dat men het ijzer moét smeden wanneer het heet is. Iedere 10.000,die het rijk voor dit doel uittrekt, wordt automatisch ver drievoudigd of verviervoudigd, dank zij de plaatselijke activiteit. Laat men daarvan gebruik maken zolang het door de huidige conjunctuur mogelijk is en voorkomen, dat de moed er uit gaat, omdat men ervaart dat men niettegenstaande alle eigen inspan ning in de eerste jaren toch niet aan de beurt komt". ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee- ppost worden verzonden. De data. waarop pde correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: s.s. „Radja" (12 Mei): m.s. „Willem Ruys" (31 Mei). Ned. Nieuw Guinea: m.s. „Japara" (12 Mei); m.s. „Willem Ruys" (31 Mei). Ned. Antillen: m.s. „Oranjestad" (10 Mei); m& „Charts" (16 Mei). Suriname: s.s. „Tiberius" (9 Mei); m.s. „Stentor" (18 Mei). Unie van Z. Afrika en Z.W. Afri ka; m.s. „Carnarvon Castle" (7 Mei); m.s. „Edinburgh Castle" (14 Mei). Canada: m.s. „Noordam" (12 Mei); s.s. „Rijndam" (16 Mei). Argentinië: s.s. „Uruguaystar" (10 Mei): s.s. „Eva Peron" (14 Mei). Chili: m-s. „Noordam" (12 Mei); s.s. „Maasdam" (19 Mei). Brazilië: s.s. „Uruguaystar" (10 Mei); s.s. „Eva Peron" (14 Mei). Australië: m.s. „Sibajak" (11 Mei), via Engeland (14 Mei). Nieuw Zeeland: via Engeland (7 en op een eigen activiteit, die duide-1 Mei), via Engeland (14 Mei), lijk maakt dat het hun ernst is?" Inlichtingen betreffende de ver- Met klem betoogt mr. De Vreeze, zendingsdata van postpakketten ge- dat het rijk meer zal moeten doen, 1 ven de postkantoren. ment leek, alsof geen enkele Haagse slager tégen de vacantie was. Dit alles kwam gisteravond uit de doeken, toen een tegen-actie-comité tijdens een vergadering de vacantie regeling vol afschuw verwierp. Der tig procent van de Haagse slagers schaarde zich openlijk achter de va nen van het anti-vacantie-comifé en vertelden, dat zij de vrijheid in hun eigen zaak wilden handhaven. De stryd duurt nog voort en het Haagje verkeert nog in het onzekere, of zij deze zomer zijn slagers met een rugzak naar de heide zal zien trekken. Onlangs heeft de lieer Andriessen in de Tweede Kamer aan de minister van Landbouw vragen gesteld over een onredelijke stijging van de winst marge op aardappelen, vergelckfeh met de winstmarge van 1953. De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft thans het voleende geantwoord: Uit een ter zake in Maart 1955 ingesteld onderzoek is gebleken, dat de gemiddelde detailmarge voor de belangrijkste rassen aardappelen in de bij het onderzoek betrokken 150 detailbedrijven ongeveer 4,25 per 100 kg bedroeg. In het voorjaar van 1953 was by verordening van het bedrijfschap voor aardappelen een maximummar ge van /3.per 100 kg voorgeschre ven, met 1,per 100 kg extra bij thuisbezorging. Gemiddeld bedroeg de marge in dat jaar maximaal ƒ3,33 Gelet op de stijging van de jonen en andere kosten en rekening hou dende met het in dit seizoen relatief hoge uitvalpercentage der aardappe len, kan worden geconstateerd, dat de huidige marge niet in belangrijke mate 'afwijkt van het indertijd vast gesteld maximaal toelaatbare be drag. De marge, gelegen tussen de telers- prijs en de prijs van de detaillist, was in 1953 vastgesteld op f 3,50 per 100 kg inclusief vTachten. Thans be draagt deze marge gemiddeld 4. per 100 kg; zij kan in verband met gestegen lonen cn vrachten redelijk worden geacht. Bankoverval te Haren Buit ong. f 17.000 Maandagavond, toen de kassier van de boerenleenbank te Haren (Gr.) te omstreeks kwart over tien het kan toor, waar hij aan het werk was, even verliet om in zijn woning, die zich in hetzelfde gebouw bevindt, een doosje lucifers te halen, werd hij in dc keu ken verrast door een gemaskerde bin nendringer. die hem onder bedreiging van een revolver dwong weer naar zijn kantoor te gaan en daar de kluis te openen. In de kluis bevond zich een acte- tas met de dagontvangsten onge veer 17.000,en nadat de rover de kassier de gelegenheid had gege ven enkele niet geldwaardige docu menten uit de tas te nemen, nam hij het geld in beslag en dwong de kas sier de kluis binnen te gaan, die hij sloot. De kassier wist zich te bevrijden - en stelde onmiddellijk de alarmin stallatie in werking, maar toen ijlings toegeschoten politiehulp arriveerde, was er van de rover geen spoor meer te bekennen. Men neemt aan, dat de rover via een kelderluik aan de achterzijde van het gebouw binnengedrongen is en dat hij met een auto gevlucht is. Tot nu toe ontbreekt ieder spoor. Gistermorgen is het vierjarig jon getje Paultje van Zomeren in de Scharenkokerskade te Haarlem ge vallen en verdronken. Een 21-jarige schilder, die het ventje uit het water haalde en enige omstanders vermoch ten er niet in te slagen de levens- geesten op te wekken.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 11