De laatste afrekening van onze ereschuld wordt gepresenteerd Overeenkomst met KAB voldoet niet meer Oe Betuwe houdt op 27 Mei gemeenteraadsverkiezingen Ons land eet geen wild Berkel-Enschot wilde haar beide wethouders uit 't zadel lichten Aardig idee van reclamebureau bracht tientallen tot wanhoop DUINSTREEK DE IJZEREN SCHELVIS MAANDAG 2 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT RDE BLAD PAGINA 1 Geen gift maar een verplichting Gisteren heeft de minister voor maatschappelijk werk, mr. F. J. F. M. van Thiel voor de K.E.O.-zender een warm pleidooi gehouden voor de laatste inzameling, die de Stichting 19401945 in deze dagen van herdenking houdt, cn waarmede zij 5 millioen hoopt te vergaren om zodoende geheel van de „bedelmarkt" te kunnen verdwijnen, uitgezonderd voor de vaste contribu ties, waarop zij ook in de toekomst blijft rekenen. De bewindsman herinnerde aan de plicht, die Nederland 10 jaren geleden op zich genomen heeft om .van hen, die voor de vrijheid gevallen waren, de zorg voor hun nabestaanden over te nemen. Deze „gelofte", die tien jaren geleden practisch door iedere Nederlander onderstreept werd, is in de afgelopen jaren geleidelijk verwerkelijkt, maar ook de laatste afrekening van deze ereschuld moet met een spontaan ge baar voldaan worden. Daarom mag niemand kregel worden, wanneer in de komende dagen op een rijke verscheidenheid van wijzen de collectebus gepresenteerd zal wor den en men zal zich de donkere tijd van de oorlog voor ogen moeten roepen, toen de besten van ons volk hun loven voor de vrijheid veil hadden, wan neer men het bedrag bepaalt, dat men zal bijdragen. Minister Van Thiel herinnerde aan de 130 miUioen gulden, die Neder land in weinige weken bijeen wist te brengen voor de watersnoodslacht offers en vergeleek hiermede het „kleine" bedrag van 5 millioen, dat de Stichting 19401945 thans vraagt. Werknemende middenstand wil eindelijk statautwijziging De verhouding met de K.A.B. en de wijziging der statuten vormen de hoofdpunten van de rede, die de voorzitter van de Katholieke Stands organisatie voor de Werknemende Middenstand in het aartsbisdom, de heer J. P. Timmermans, Zondag 1 Mei tijdens de bondsvergaderig in hotel Wientjes te Zwolle heeft ge houden. De heer Timmermans keerde zich tegen een bewering van de K.A.B., als zouden 9500 van de 10.000 leden van de Werknemende Middenstand in de K.AJS. thuishoren. Integendeel, zeide hij, er zijn honderden K.A.B.- ers, die eigenlijk bij de W. M. aan gesloten moesten zijn. De overeenkomst van 1947 tussen K.A.B. en W.M., die toen als het hoogstt bereikbare werd beschouwd, achtte hij niet meer voldoende. De heer Timmermans sprak van een gebrek aan begrip, die verontrus tend is. In verband met de wens tot statu tenwijziging, verklaarde de heer Timmermans, dat de huidige struc tuur van de W. M. geen gelukkige is en hem het ergste doet vrezen. Hij drong sterk op wijziging aan, te meer daar reeds in 1952 een rapport daarover van de Commissie Beaufort is verschenen. Uitstel achtte de heer Aetherkïanken DINSDAG. Televisieprogramma's. VARA: 20.15 Act. en weerber. 20.35 Toespr. t.g.v. De Dag van de Arbeid. 20.40 „De pioniers van Tolpuldle", T.V.-spel. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7 00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Idem. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws., weerber. en kath. nieuws. 8.20 Gram. 9.00 VoOr de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 11.50 „Als de ziele luistert", caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.48 Tulpenrallye. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Dansork. 13.45 Gram. 14.00 Kamerork. en soliste. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Over zee: „De betekenis van Nieuw-Gui- nea voor de sociale wetenschappen" door prof. dr. H. Th. Fischer. 18.00 Dit is leven", caus. 18.15 Gram. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: „De tijden veranderen", door dr. H. Groot. 19.00 Lichte muz. 19.30 Avondgebed en lit. kal. 19.45 Gram. 20.40 Act. 20.55 De gewone man. 21.00 Uit het Boek der Boeken. 21.15 Concertge- Ibouwork. en solist. 22.10 Rep. 22.25 Strij'kOrk. en orgel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM H 298 M. AVRO: 8.00 Rep. Tulpenrally. 8.25 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: K. v. d. Geest: „Sprookjes van Andersen". Derde lezing. 11.30 Pianorecital. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.35 Voor het platteland. 12.42 Piano en Hammond orgel en pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dans- muz. of gram. 13.20 Dansen en muz. 13.55 Koersen. 14.00 Kookkunst. 14.15 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Viool en piano. 15.30 Voor de huis vrouw. 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gevar. progr. 18.00 Nvvs. 18.15 Pianospel. 18.30 „Tien jaren Centraal Sociaal Werkgevers Ver bond", vraaggespr. 18.45 Lichte muz. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 „Paris vous parie". 19.10 Koorzang. 19.45 Fiimpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Act. 20.15 Promenade ork. en soliste. 21.00 „De Bunker", hoorsp. 22.10 Gram. 22.20 „Canada spreekt tot Neder land". 'klankb. 22.35 Clavecimlbelre- cital. 22.55 „Ik geloof, datcaus. 23.00 Nieuws. 23.15 Rep. Tulpenrally. 23.2524.00 Gram. - Timmermans ongelukkig. De bezwaren van de aartsdiocesane voorzitter zijn voórnamelij gericht te gen de onhanteerbaarheid van de sterk verouderde statuten alsmede tegen de veranderingen in de Cen trale Raad van de Werknemende Middenstand, die geen federatief be stuur meer is. Sedert de vakorgani saties in de Raad zitting hebben, al dus de heer Timmermans, is er een wezensverandering zonder statuten wijziging. Het merendeel van de vakaorgani- saties maakt deel uit van de K.A.B., die één en ongedeeld is. Bij optreden naar buiten van de W. M., aldus de heer Timmermans, zullen deze organisaties er zich wel voor wachten een standpunt in te ne men, hetwelk afwijkt van dat van de K.A.B., ook al zouden alle diocesane bonden van de W. M. samen namens hun leden een dergelijk standpunt in nemen. De vakorganisaties leggen dus een bepaalde druk (50 pet, der stemmen in de Centrale Raad op de W., M., zonder dat de gezamenlijke diocesane organisaties op ook maar enigerlei wijze invloed kunnen uitoefenen op de vakorganisaties. De heer Timmermans noemde nóg andere bezwaren van de huidige structuur en drong er op aan, dat ten spoedigste langs democratische weg een landelijke 'bestuurswijze tot stand wordt gebracht. De opheffing van de gemeente Hemmen en de gemeentelijke herin deling van de Bommelerwaard gaat gepaard met raadsverkiezingen. De zitting hebbende leden van de ge meenteraden van Valbug, Brakel, Gameren, Hurwenen, Kerkwijk, Ne- derhemert, Poederoijen, Rossum en Zuilichem treden met ingang van 1 Juli af. De candidaatstelling voor de verkiezing van de leden van de raad der vergrote gemeente Valburg en van de nieuwe gemeenten Brakel, Kerkwijk en Rossum is inmiddels reeds) geschied. De stemming wordt gehouden op 27 Mei. De eerste verga dering van de nieuw gekozen raden zal zijn op 7 Juli. De raad der ver grote gemeente Valburg zal bestaan uit dertien leden, die van de nieuwe gemeenten Brakel en Kerkwijk uit elf leden en van de nieuwe gemeen te Rossum uit zeven leden. Buitenland graag De vereniging voor w.ldhu«dola ren, waar practisch alle 1.800 han delaren van Nederland in verenigd zijn, kwam Zaterdag tijdens een ver gadering te Utrecht tot de uitspraak, dat Nederland geen wild gebruikt. Het zou nog te gunstig zijn, wanneer aangenomen werd, dat in Nederland per hoofd in één jaar y kg wild ge geten werd, terwijl dit cijfer in Ame rika 15 kg is. Men was het er in Utrecht wel over eens, dat er op sommige plaatsen te weinig gedaan wordt om het product bij ae consument te bengen en er werden dienaangaande maatregelen overwogen. De exportcijfers van wild en pluimveeproducten bewegen zich in steeds stijgende lijn. De waarde van deze export steeg van 194 millioen gulden in 1950 tot 375 millioen in 1954. Dit betékent dat het pluimvee een vijfde deel uit maakt van alle uitvoer in de land bouwsector. In 1951 zijn 2 millioen broedeieren voor slachtdieren ingelegd, in 1953 5 millioen en in 1954 13,5 millioen. In 1954 is 32 ton slachtpluimvee ge ëxporteerd met een waarde van rond 64 millioen gulden. Hiervan ging 50 procent naar Duitsland, 38,4 procent naar Italië en de rest hoofdzakelijk naar Zwitserland, Luxemburg en Frankrijk. De spoorbrug over het Hollands Diep, die geleidelijk aan vernieuwd wordt, aan welke vernieuwing men het vorig jaar begon, heeft gisteren weer een nieuwe boog erbfj gekregen; tussen de oude nog te vervangen bogen, prijken thans 7 nieuwe over spanningen. DRAAIEN, DRAAIEN ALTIJD MAAR DRAAIEN Het was een aardig ideetje van het Amsterdamse verkoopkantoor, dat zich belast zag met het populair ma ken van bepaalde gramofoonplaten, die door Philips op de mensheid los gelaten werden Per advertentie werd bekend gemaakt, dat men slechts een bepaald tèlefoonnummer behoefde te draaien om de nieuwste „top-hit" door de lijn te horen. Amsterdam bracht zijn uren draaien de door, maar via landelijke bladen was het klankvolle bericht ook in an dere delen van Nederland gekomen en liefhebbers in Groningen en Rot terdam, in Naarden en Den Haag wilden ook wel eens horen, hoe de nieuwste top-hit door de telefoon klonk en draaiden eveneens het ver melde nummer, Alleen Amsterdam. Nu was deze aardigheid alleen voor Amsterdam bestemd, dus alleen het Amsterdamse nummer gaf de zoete of krijsende tonen ten gehore, maar het bericht was zó de wereld ingestuurd, dat Hagenezen en Groningers, Rot terdammers en Utrechtenaren niet beter wisten, of oök in hun woon plaats was een muziekcentrale op het vermelde telefoonnummer opgericht en zodoende hebben de slachtoffers, die toevallig het Amsterdamse num mer in 'n andere stad hebben, enkele zeer luidruchtige dagen achter de rug. Geen grapje. Eerst begrepen de slachtoffers er niets van en dacht men aan een min der geslaagde grap van een collega, maar toen de gehele lieve dag de te lefoon maar bleef ratelen en beleefde stemmen maar bleven vragen, of ze „Vaga con Dios" mochten beluisteren, begreep men, dat er een gehele or ganisatie achterzat. De Amsterdamse verkoopcentrale heeft op alle klachten, die zij ont ving, tóen de getroffen telefoonbe- zitters eindelijk de bron van de el lende opgespoord hadden, gebloosd als een meisje, dat erg succesvol is op haar eerste bal en niet ten on rechte, want het door haar uitge dachte „stuntje" blijkt wel ingesla gen te zijn; om de geplaagde tele- foonbezitters echter ter wille te zijn, heeft het kantoor aan alle bladen verzocht om de vergissing bekend te willen maken, aan welk verzoek wij thans voldaan hebben. We lusten ze niet meer f De gemeentewet van Nederland vertelt in artikel 87a, dat de raad ge rechtigd is tussentijds een wethou der te ontslaan, wanneer deze het vertrouwen van de meerderheid van de raad niet meer blijkt te bezitten. Dit was voor de gemeenteraad van het landbouwdorp Berkel-Enschot (Br.) aanleiding om Donderdag j.l. tijdens de rondvraag mede te delen, dat zij de twee wethouders van het dorp „niet meer lusten". Daar het bovenvermelde artikel echter ook bepaalt, dat een derge lijke motie van wantrouwen met re denen omkleed moet worden, vroeg de burgemeester, wat de gemeente raad dan op beide wethouders aan te merken had. De voorstellers van de motie wei gerden dit echter onder woorden te brengen, maar hoe de burgemeester „Nieuw Jeugdtoneel" kreeg auto-ongeluk 4 Leden gewond Zes leden van het Nieuw Jeugdto neel, dat onder artistieke leiding staat van Cruys Voorbergh hebben Zater dagavond op de autoweg vlak bij de Bilt een auto-ongeval gehad. De za kelijke leider Hugo de Jong en de actrice Wilma van Klaveren Hepen een schouderfractuur op, de acteur Tom Berger kreeg een gebroken been en de actrice Mascha Casco een her senschudding. De meeste toneelspelers en -speel sters waren Zaterdagavond reeds per autobus vertrokken na premières te hebben gespeeld in Zeist en Drie bergen. Het onfortuinlijke zestal was later naar Den Haag vertrokken in een personenauto. Vlak Tfcor De Bilt begon het plotseling hard te regenen. De auto slipte, reed tegen een paal langs de weg en sloeg daarna drie maal over de kop. De voorstellingen van het Nieuw Jeugdtoneel, o.a. op 2 en 11 Mei a.s. in Den Haag en op 5 Mei a.s. in Am stelveen en Vugt zullen, ondanks dit ongeval, doorgaan. TOCHT OVER DAKEN Geld in de sokken Te Amsterdam zijn gearresteerd en inmiddels voor de officier van justi tie geleid de 29-jarige matroos P. P. M. en de 24-jarige werkster M. S. Zij worden er van verdacht, dat zij na een tocht over de daken ingebro ken hebben by éen caféhoudster in Rotterdam, waar de werkster in dienst was. De caféhoudster meende Dinsdag nacht schimmen op het dak tp zien en toen zij eens in haar woning ging kijken of er niets verdwenen was, kwam ze tot de ontdekking dat zij voor 15Ö0.zilvergeld uit een on langs geleegde muziekbox miste, als mede een bedrag van 3000.— aan Nederlands geld met een evengroot bedrag aan buitenlandse valuta uit enige bureauladen. De recherche stelde een onderzoek in en vond bij een buurtbewoner de 25 kg. wegende zak met zilvergeld, die blijkbaar te zwaar geweest was voor de tocht over de daken. De werk ster en de matroos bleken de zak daar „gestald" te hebben door zich even te laten zakken. Beiden werden gearresteerd, nadat de matroos eerst nog geprobeerd had de benen te ne men. ,,Aan deze benen" nl. tussen zijn sokken bleek hij de Nederlandse bankbiljetten verstopt te hebben. De recherche ontdekte tenslotte het buitenlandse geld bij een relatie van de matroos, de 50-jarige C. H. L. wiens aandeel in deze zaak nog on derzocht wordt. De maljroos heeft bekend dat het plan van hem is uitgegaan. ook praatte, de motie werd in stem ming gebracht en met één stem te gen, 2 onthoudingen en 6 voor, aan genomen. De bui-gemeester weigert zich ech ter bij deze gang van zaken neer te leggen, omdat de grieven, die men tegen deze twee politiek zeer ge matigde wethouders koestert, ge zocht moet worden in het volgens de raad trage verloop van de weder- opbouwplannen, een kwaal, die uiter aard de beide wethouders slechts zeer beperkt kunnen beïnvloeden. Over veertien dagen wordt de mo tie van wantrouwen op de agenda geplaatst en dan zal cr nog eens over gesproken worden. Inmiddels heeft een van de wethouders onmid dellijk ontslag aangeboden; de twee de echter wenst de motie van wan trouwen met redenen omkleed te zien. voordat hij daaruit een conclu sie trekt. Diamanten directeur bij n.v. Gebr. Gerzon Op 4 Mei a.s. zal het 69 jaar gele den zijn, dat de heer Arthur Marx, thans oudste directeur der vennoot schap. zijn intrede deed bij gebr. Gerzon's modemagazijnen. De heer A. Marx werd geboren te Keulen op 1 December 1880. Als veertienjarige leerling deed hij 4 Mei 1895 zijn intrede in de zaak van de gebroeders Eduard en Lion Gerzon, die met zijn beide zusters, Sophie en Emma Markx, gehuwd wa ren. De zaak was toen nog gevestigd aan de Nieuwendijk te Amsterdam. In 1904 werd de heer Marx be noemd tot bedrijfsleider van het zo juist geopende filiaal in Den Haag; in hetzelfde jaar werd de firma om gezet in een naamloze vennootschap. Inmiddels was de heer Marx tot Nederlander genaturaliseerd: in 1909 keerde hij naar Amsterdam terug en in 1912 werd hij in de directie opge nomen. Gedurende de eerste 45 jaar van zijn loopbaan heeft de heer Marx daadwerkelijk aan de opbouw van het concern meegewerkt. Hij had een werkzaam aandeel bij het oprichten en openen van talrijke filialen over al in ons land. Toen hij in 1945, na 3 jaren Bar- neveïd, Westerbork cn Theresien- stadt, terugkwam, trof hij de ven nootschap vrijwel leeggeplunderd aan. Met energie heeft hij de weder opbouw van het bedrijf aangepakt. Wegens familieomstandigheden zal dit jubileum niet gevierd worden. De heer Marx zal op 4 Mei in het bui tenland vertoeven. Coöp. Boerenleenbank TOEKOMST LANDBOUW ONZEKER De resultaten van de Coöp. Cen trale Raffeisen Bank, te Utrecht over 1954 waren gunstig. Eind vorig jaar bedroeg het aantal aangesloten banken 730. Ruim tachtig procent van de groei der spaargelden is door deze locale banken in eigen kring uitgezet. De directie acht dit in haar verslag een onmiskenbaar teken van de toenemende vraag naar cre- dieten en voorschotten. Ook de ver strekking van hypotheken wijst er op, dat tal van agrarische bedrijven nog niet over voldoende eigen mid delen beschikken, aldus het verslag, om een rationele bedrijfsvoering in stand te houden en te verbeteren. Het totale tegoed van de aangesto ten banken bedroeg eind vorig jaar 781 millioen gulden, waarvan 749 millioen in rekening-courant. Hier mee is het peil bereikt van 1948. Echter bedroegen de toen aan a» banken toevertrouwde middelen 1180 millioen en thans 1588 millioen gul den. Na een overzicht te hebben gegt- ven van de verschillende takken van het agrarisch bedrijf in 1954, var- klaart de directie, dat in industriële kringen niet algemeen wordt aan vaard, dat het garantiebeleid voor de melk een noodzakelijke compo nent is van dc overheidszorg voor de landbouw. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat daardoor een ver wijdering ontstaat tussen landbouw en industrie. De toekomst acht de directie voor het agrarisch bedrijf onzeker. Ter wij! op velerlei gebied de hoogcon junctuur voortduurt, aldus het ver slag, is in de agrarische sector de opwaartse beweging tot staan ge komen en is hier en daar een ach teruitgang merkbaar. VOORSCHOTEN VIERING KONINGINNEDAG. De feestdag van de verjaardag werd gevierd allereerst met de ge bruikelijke kinderoptocht, waarbij door de kinderen allerlei aardige uit beeldingen werden voorgesteld. Aan deze optocht, die Zaterdag ochtend gehouden werd. deden alle schoolkinderen mee. Er liepen onge veer 75 versierde en verklede groe pen in de stoet mee, die daardoor een bijzonder fleurige aanblik bood. Over het algemeen was er zeer veel werk besteed aan de versieringen. De jury, bestaande uit mevr. Eggink- Offringa en de heren Buys en van Alphen, kwam, na ampel overleg tot de volgende prijzen: grote groepen: 1. De Bloemenfee (Herv. school); 2. Oranje Bocen (Ds. Fortgensschool) en Modeshow Fath (Openbare school; 3. Elfenfeest (R.K. Meisjes school); troostprijs Elfenkoningin (Geref. school): eervolle vermeldin gen: Bloemen (R.K. Meisjesschool); Chinees Nieuwjaar (Herv. school); De Boertjes van buten (R.K. Jon gensschool). Kleine groepen: 1. Spaanse scho nen (M. S.); 2. Roodkapje en de wolf (G. S.); 3. Schoorsteenvegers (H. S.); troostprijs Donald Duck (O. S.). Eervolle vermeldingen: Zigeuners (H. S.) en van Rossums Troost (H.S.) Na de optocht en de toespraak van de burgemeester op de Voorstraat werden de kinderen getractcerd en kregen al naar gelang van hun leef tijd poppenkast, goochelen of film. In de middag werden voor de kin deren allerlei aardige spelen geor ganiseerd en konden zij elkaar naar hartelust bekampen. Uitslagen kinderspelen: Steppenrace meisjes 6—7 j.: 1. (38) Blikseminslag bracht 2 branden in Brabant Tijdens een hevige onweersbui bo ven het noordoostelijk deel van de provincie Noord-Brabant, in de streek tussen Oss en Nijmegen, zijn Zaterdagavond tegen halfnegen twee branden ontstaan door bliksemin slag. In het dorp Heesch nabij Oss brandde een noodwoning af, die werd bewoond door het echtpaar Brands met drie kleine kinderen. Alle be woners van dit huis konden worden gered, maar de inboedel ging verlo ren. Te Berghem, eveneens nabij Oss, ging een grote schuur in vlam men op. Beide branden werden ge blust door de regionale brandweer uit Oss in samenwerking met de plaatselijke brandweren. debJthïscjmtewiterU- ten.Ufeeftmldekjert.de protestor geeft het san en de strodtgn^-^ beginnen' f\[mrsotnmm./koe uemmHUmm wans, keuen ome me KHRFscHeiv.MnmooKin mn xnue ts neen Jenoen nieseeuna. Veie cam mm vemmino om- iromr deeimmnsem te leeneer Sm ers <3> Moot me. lemen treeft selrrik gtkreqen en etih vertnnjtn totne teeg tint Tenslotte wegen we tl» temmen ere VKM/mor.De enmrsarsen I mm oesrmmmn mnen, twime/rrJenoen w; tem,met.- emosrni)soenn tmi.\ fyiLir, mm Gonny Rekkers: 2. Vera v. d. Vel den; 3. Loesje Wittebrood en Lenie Jansen. Steppenrace jongens 6—7 j.: 1. Luuk Wiertsema; 2. Leo van Vliet; 3. Huub Rovers. Zaklopen meisjes 8—9 j.: 1. Anne- mieke Smolders; 2. Loesje Best; 3. Ada Kranenburg. Zaklopen jongens 89 j.: 1. Lex Willemsen; 2. Theo v. d. Meer; 3. Aat van Manen. Kellnerinnenrace meisjes 1011 j.: 1. Gatha Doeswijk; 2. Annie Meijer. Hindernisbaan jongens: 1. Rudy v. d, Geest; 2. Jan Rol; 3. Peter v. d. Velden. Ringsteken op fiets meisjes 12, 13, 14 j.: 1. Marijke Vink; 2. Aukje v. d. Geest; 3. Angelique Devilee. Touwtrekken jongens 12 13 14 j.: 1. Kees v. d Graaf; 2 Kees Leen heer; 3 Henri Wiertsema DE GROOTSTE AaRONSKELK TER WERELD. Al meer dan 25 jaren kweekt de firma N. de Bruijn, Papelaan 2, al hier de grootste Aaronskelken ter wereld. In de bloemen- en planten wereld heten zij R'hicardia White Giant ofwel Calla's. Waar deze bloem nu vandaan komt, v/eet men niet, maar naar <Je naam te oordelen moet Afrika wel het stamland zijn van deze sub-tropische plant. De gebroe ders N. en A. de Bruijn kwamen bij toeval in het bezit van deze Aarons- kelk. Volgens hun zeggen heeft een professor eens een studiereis ge maakt en deze plant meegebracht. Hij gaf ze aan de tuinman voor verdere verzorging, maar toen in 1914 de eer ste wereldoorlog uitbrak, moest de. tuinman de kas ontruimen om er groenten in te kweken. De gebrs. De Bruijn namen toen de Calla's over en zijn toen begonnen om deze plant verder te kweken. Zij deden dit met veel succes. Van deze soort zijn zij de enige bezitters in Nederland en hebben daardoor een monopolistische positie. Van 1 plant trekken zij wel 25 melkwitte Aaronskelken met een lengte van 100125 cm. Twaalf maal werd hun inzending op tentoonstel lingen bekroond. Ook nu weer werd hun inzending en wel 1 grote sier- vaas met ongeveer 75 stuks Calla's op de grote internationale vijfjaar lijkse bloemenshow te Gent de „Gentse loraliën" bekroond met een, gouden medaille. Dit is een mooi suc ces voor de Voorschotense kwekers, wanneer men de grote inzendingen van Europese siergewassen uit Ita lië, Frankrijk, België, West-Duits- land, Engeland en Nederland in ogen schouw neemt. Belangrijke ledenwinst K.V.P. De ledenwerfactie van de K.V.P. heeft in Voorschoten een mooi resul taat bereikt. Vrijdagavond stroom den de propagandisten hte Vereni gingsgebouw binnen om de resul taten van hun werk aan het bestuur aan te bieden. De afd. K.V.P. in Voorschoten telde 357 leden en aan het einde van deze avond was de afd. Voorschoten uitgebreid met 288 nieu we leden, terwijl de verwachting is, dat nog wel een aantal nieuwe le den zich zal melden. De sluitings avond van deze actie werd opgeluis terd door muziek van The Hartbrea- kers 0.1,v. P. Grundeken, waarbij ge legenheid was om een dansje te ma ken. Plet werd op deze wijze nog een feestelijk besluit van een geslaagde actie.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9