Eervolle Oranje-nederlaag tegen Ierland dank zij Landman en Van der Hart In 'n spannend duel van aanvallers en verdedigers won Ierland met 1-0 Nederlandse voorhoede - uit haar verband - moest gaan verdedigen Spannend verloop door stugge verdediging MAANDAG 2 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Er is geen diepgaand onderzoek nodig om een verklaring te vinden voor de nederlaag van het Nederlands elftal tegen de Ieren. De kwestie was zo eenvoudig mogelijk: Ierland beschikte over een team van sterkere voet ballers dan wij. Over het algemeen veel sterkere spelers zelfs. Vooral in de aanval opereerden enkele brillante krachten: de linkervleugel Eglington en Fitzsimons en de middenvoor Fitzgerald, die ons doel met zulk een overmacht onder vuur konden nemen, dat het Nederlands elftal al spoedig in paniek geraakte en zijn krachten op de defensie concentreerde. Het middenveld werd prijs gegeven en binnen- en zelfs buitenspelers hielden zich over het algemeen meer bezig met het beveiligen van ons doelgebied dan met het lanceren van een aanval. Gerurende een groot deel van de strijd, we kunnen gerust zeg gen, het grootste deel, heeft Neder land als het ware zonder voorhoede gespeeld. 'Dat kwam ook al, doordat midvoor Van der Gijp in de dertiende minuut moest uitvallen en een om zetting noodzakelijk werd. De Ieren konden op de duur een overweldi gende veldmeerderheid veroveren, die wel moest leiden tot een over winning. Dat die tenslotte niet gro ter is geworden dan 10 strekt het Nederlandse elftal ongetwijfeld tot eer. Want zonder uitzondering hebben de spelers in dit, qua spel zeker niet imponerende maar toch wel span nende bovendien keiharde duel voor een eervolle nederlaag tot het uiter ste gevochten. Daarbij onderscheid den zich in de eerste plaats Landman, die zijn doel weer op schitterende wijze heeft verdedigd. Hij maakte een voor treffelijke come back in de Ne derlandse ploeg en liet zien, dat hij zeker op één lijn te stellen is met een klasse-keeper als De Munck. Onze an dere grote man was de stopper Cor van der Hart, die ditmaal zonder een zweem van zorgeloosheid mid voor Fitzgerald zwaar op de huid zat, maar de dekking van zijn ploeggeno ten ook overnam waar dit nodig was en persoonlijk het leeuwendeel van de Ierse aanvallen onderbrak, zowel met tackels en slidings als in kop duels. Iets minder gemakkelijk dan het verklaren van de nederlaag, is het treffen van een vegelijking, b.v. met de laatste wedstrijd tegen de Belgen, Hartelijk ontvangen Behalve door de officials van de Ierse Voetbalbond, die ter verwelkoming op het vliegveld aanwezig waren, werden spelers en officials van het Nederlands elftal Zaterdag ook een allerhar telijkste ontvangst bereid door de burgemeester van Dublin, de 73-jarige heer A. Byrne, naar men zegt de populairste man van Ierland, die onder meer een heildronk uitbracht op koningin Juliana en die zijn gasten uitno digde het Wilhelmus te zingen. Ter gelegenheid van de ver jaardag van koningin Juliana hield de Nederlandse gezant in Dublin, jhr. J. W. M. Snouck Hurgronje, een receptie waar de spelers van het Nederlandse elf tal kennis maakten met meer dan 100 landgenoten, die in Ier land wonen en die nu kaarten kochten voor de wedstrijd van Zondag. Gaarne had deze Neder landse kolonie de spelers des avonds nog wat langer in haar midden gehouden, maat daar kon natuurlijk niets van komen. Wel kwamen de hier wonende Nederlanders door deze gelegen heid in de juiste stemming voor het heroprichten van de Neder landse vereniging in Ierland van welk feit de heer J. de Vries, directeur van de Gruno Ship ping Company, onder grote bij val melding maakte. die een 10 Overwinning voor de Ne derlandse ploeg opleverde. Dit keer spreekt weer de juistheid van de stel regel, dat men zo goed kan spelen als de tegenstander het toelaat. En onze tegenstanders van Zondag wa ren nu eenmaal heel wat meer mans dan het team van de Rode Duivels, dat wij Op 3 April tegenover ons had den. In de eerste plaats was het enthousiasme van de Ieren oneindig veel groter en de befaamde Ierse vechtlust bleef ook thans niet onop gemerkt. Wat dit betreft had trainer Max Merkel zeker gelijk gehad, toen hij bij de laatste centrale training be weerde, dat het tegen de fanatieke Ieren vooral op het uithoudingsver mogen van onze spelers zou aanko men. Een positief punt vóór het Oranjesteam was, dat het daaraan over het algemeen niet heeft ontbro ken. Maar dit athletisch uithoudings vermogen moest deze keer helaas voornamelijk in negatieve zin, dat wil zeggen in dienst van de defensie worden gebruikt. Tot een ontplooiing van het eigen aanvalsspel liet Ierland de Oranjemannen niet, of nagenoeg niet komen. Wat dit laatste betreft waren we er dus, door middel var- de talrijke wijzigingen na de oefen wedstrijd in Essen, niet veel op voor uit gegaan, al moet daar onmiddellijk aan worden toegevoegd, dat de strijd lust van onze ploeg deze keer boven alle lof verheven was. Van het vinden van een „aanslui ting bij het peil van de landen, die ons omringen kon echter nog lang niet worden gesproken. Warrt eer men een dergelijke „aansluiting" be reikt, zal èr in onze ploeg zelf toch een aanmerkelijk beter verband moe ten komen tussen de linies onderling. Dat was er in de wedstrijd te Dublin bijna niet, dit in tegenstelling tot het Ierse elftal, waarin b.V: de kanthal- ves Farrell en O'Forrell een krach tige steun vormden voor hun voor hoede, welk vijftal alleen de gave miste om tegen de zo zeer versterkte Nederlandse verdediging de talrijke kansen, die uit de even verrassende- of voor ons verwarrende aanvallen voortkwamen, te benutten. Dat zij hun overwinning verdienden, staat boven elke tweijfel. Het merkwaardige was evenwel, dat het enige doelpunt van de wed strijd van middenvoor Fitzgerald ontstond uit een vrije schop van stopper Martin, welke de Engelse scheidsrechter Luty eigenlijk niet had mogen toekennen. Want in het be wuste duel tussen Martin en onze linksbuiten Geel, was niet de Neder lander maar de Ier de overtreder. Geen overrompelingstactiek. Het werd al spoedig na het begin- signaal duidelijk, dat er van de voor genomen overrompelingstactiek van het Nederlandse elftal niets terecht kon komen, zeker niet na het uitval len van Van der Gijp. Dat men daar na overging tot de tactiek van de verdediging ten koste van alles, kan een fout worden genoemd, maar het was een noodgedwongen fout, omdat ons elftal de technische kwaliteiten van de tegenpartij eenvoudig niet op andere wijze kon weerstaan. Wan neer wij verder de spelers onder de loupe nemen en herhalen, dat in de eerste plaats Landman en daarna Van der Hart onze ploeg voor een zware nederlaag hebben behoed, moe ten wij onmiddellijk daarna linkS' Het moment voor de Ieren: uit een Feilloze voorzet van Martin kopt de Ier Fitzgerald de bal onhoudbaar voor Landman in de hoek van het Nederlandse doel 1—0. V.l.n.r* Martin, Wiersma, achter de ze Fitzgerald, Landman, Kuys en Eglington. half Klaassens noemen, die eveneens een groot aandeel had in het opvan gen of onderbreken van de Ierse aan- valsploeg. Het is voldoende bekend, dat het plaatsen bij Klaassens veelal te wensen over laat, maar deze on vermoeibare sjouwer, die niet op zij gaat voor een zware tackel, was in deze wedstrijd, waarin voor ons elf tal het beperkt houden van de ne derlaag primair was, van onschatbare waarde. Hij was hier dan ook onte genzeggelijk meer waard dan zijn col-1 lega, aanvoerder Steenbergen, die, wel een betere techniek heeft, maar die zich in dit hete strijdgewoel en, het veelvuldige obstructieve spel min der thuis gevoelde. Wat onze backs betreft, deze jeugdige spelers hebben zich naar vermogen en met volledige inzet van hun taak gekweten. Maar Wiersma en Kuys misten de klasse en wellicht ook de ervaring om het in dit milieu van beroepsspelers uit de Engelse league acht van de Ier se internationals hadden Zaterdag nog in Engeland gespeeld alleen af te kunnen. Wilkes faalde opnieuw. In de voorhoede heeft Wilkes an dermaal gefaald. Toch betekent dit voor ons niet, dat men hem nu ver der maar buiten het elftal moet laten. Want Faas heeft beslist onvoldoende steun gehad. Moeder ziel alleen kon men hem dikwijls op de Ierse speel helft zien dwalen, speurend naar een opening om die bij de eferste de beste gelegenheid te benutten. Maar hij kreeg die gelegenheden van zijn me despelers te weinig. Met zijn in Span. je toch nog altijd vermaarde dribbles had hij al evenmin succes. De Ieren toonden er niet het minste ontzag voor, evenmin als voor Wilkes' inter nationale reputatie, welke in dit land voldoende bekend bleek. Van de debutanten Geel en Schou ten heeft de laatste het meest vol daan, zonder evenwel tot imponerend spel te geraken. Op internationaal niveau stond het zeker niet, maar men moet ook hier niet vergeten, dat Schouten was opgesteld als rechts binnen en dat hij na het uitvallen van Van der Gijp naar de rechter- buitenplaats verhuisde. Teleurstel lend was wel enigszins het optreden van linksbuiten Geel, die veel last had van debutantenkoorts en die men soms als een verdwaalde over het veld zag lopen. Wel kwam hij een enkele maal tot verdienstelijke combinaties met Timmermans, maar in de buurt van rechtsback Donovan bleek dan meestal wel duidelijk, dat deze jonge en zeker talentvolle spe ler nog niet is uitgegroeid tot een voetballer van internationaal formaat. Tegengevallen is ook het spel van de Willem II-man De Bruyckere, die evenals in Essen, van het reserve- bankje werd geroepen. Hij heeft on getwijfeld hard gewerkt, maar ook al weer vrijwel uitsluitend defensief. Aan een imponerend schot is hij dit maal niet toegekomen. Evenals Tim mermans in deze wedstrijd bezondig de hij zich ook nog al eens aan het te'zwaar op de man spelen, hetgeen in de tweede helft vele Nederlanders op de tribune voor een strafschop deed vrezen. Ook Timmermans, in de laatste interlands een van onze beste spelers, kan in dit merkwaardige duel van aanvallers en verdedigers niet tot zijn normale spel komen. Een doelpunt via een vrije trap ten onrechte toegekend Het Nederlands elftal heeft in zijn vierde internationale wedstrijd van dit seizoen gisteren tegen Ierland met een nederlaag genoegen moeten nemen. Het mocht daarbij van geluk spreken, dat het door de uitzonderlijk goede vorm van keeper Wim Landman en in grote mate ook van stopper Cor van der Hart bij een nederlaag met het kleinst mogelijke verschil (10) is gebleven. Zo is dan de balans voor dit seizoen voor de nationale ploeg weer eens aan de verliezende kant doorgeslagen. Wij stonden immers na een 4—3 nederlaag in November tegen België, het gelijk spel (1—1) tegen de Denen en de op 3 April geboekte zege tegen de Rode Duivels „in evenwicht". De opgaande lijn in onze prestaties sinds de invoering van het betaald voetbal is dus weer enigszins verstoord. soluut gestuit door de teruggekomen linksbinnen Fitzsimons. En toen moest Kuys al gauw maken, dat hij weer naar zijn plaats terugkwam. Want de Ieren bleken bezield met een laaiende geestdrift. Reeds in de eerste minuut maakte van der Hart in een duel kennis met middenvoor Fitzgerald, dat onze stopper overi gens glansrijk won. Maar voor lang bracht dit geen opluchting, want een FitzsimonsEglington combinatie reet onze defensie open en een dia gonaal schot van Eglington, die zijn dagelijks brood bij Everton verdient, Over die problemen braken zich de ruim honderd aanwezige leden van de Nederlandse kolonie in Ier land echter het hoofd niet, toen de wedstrijd nog beginnen moest. Ver deeld over twee vakken van de over dekte tribune gaven zij de overige 35.000 toeschouwers op het midden in de stad Dubiln gebouwde Daly- mont Park (Hibernians) met vlag gen en toeters luidruchtig te kennen, dat zij er zaten Aanwezig waren ver der jonkheer J. W. M. Snouck Hur gronje, Nederlands gezant te Dublin, die in gezelschap van de Ierse mi nister-president de heer J. Costello, de spelers aan zich liet voorstellen. Deze autoriteiten volgden ongetwij feld met grote belangstelling het in ternationale voetbalduel, waarvoor Cor van der Gijp om half vier de bal aan het rollen bracht. Maar even zeker met meer kennis van zaken deden dit de Charlton manager Jim my Seed, die hier Zaterdag juist de middenvoor van Waterford en met 42 goals Ierse topscorer, Jimmy Gould, voor de somma van 4500 pond sterling had weggekocht, en de Chel- se-manager Ted Drake, die met zijn volledig kampioenselftal op de tri bune zat om IerlandNederland te volgen. Chelsea speelt nl. Maandag avond een benefitwedstrijd tegen de Dublinse club „Shamrock Rovers". Deze Engelse spelkenners zullen de ontwikkeling van de strijd wel met gemengde gevoelens hebben aan schouwd. Nadat het wat monotone concert van de Ierse pipersband op het mid denveld was verstomd en de volks liederen waren gespeeld, bleek al spoedig dat het duel zich niet tot een technisch hoog peil zou verheffen. Bondscoach Max Merkel en de heer Pellikan van de keuze commissie hadden het Oranje team geadviseerd te trachten, overdonderend te star ten. Ons elftal deed hiertoe een geestdriftige poging. Van der Gijp begon aan een combinatie met Schouten, Geel, Klaassens en zelfs de ver naar voren opgerukte links back Kuys. Maar de aanval werd re- bracht het Nederlandse legioen in vertwijfeling. Gelukkig ketste de ko gel met een luide knal af pp de on derkant van de staander. Zo kwam de sensatie dus van de ^ant, die de Nederlandse teamleiders niet bedoeld hadden. Onze ploeg zelf, die daar al evenmin op had gere kend, werd er kennelijk nerveus van. Ook de internationaal georiënteerde Faas Wilkes blijkbaar, want hij be zondigde zich aan een verkeerde in gooi. Die snelle inzinking van hun te genstanders benutten de Ieren om bezit te nemen van het middenveld. Met combinaties, die niet bijzonder fantasierijk, maar wel verbazend snel werden uitgevoerd, en die daar door een grote mate van degelijkheid kregen, belaagden zij onze verde diging. Aanvoerder Steenbergen moest het alarmsignaal geven en trok voorlopig met Klaassens terug in de defensie. Dat kon niet verhinderen, dat de Ierse buitenspe lers Gavin en Eglington de knap ste spelers van de Ierse ploeg ieder op hun beurt enkele hoek schoppen op het doel mochten ne men, welke overigens geen verder resultaat opleverden. Van der Gfjp valt uit. De dertiende minuut van de wed strijd zou onfortuinlijk blijken. Toen achtte middenvoor van der Gijp het niet langer verantwoord verder te spelen met een enkele minuten te voren verdraaide rechter knie. Hij verliet het veld en de Bruyckere kwam erin. Dat wil zeggen, dat hij de rechtsbinnen plaats van Schou- ter overnam; Schouten naar de rechtsbuiten plaats verhuisde en Faas Wilkes middenvoor werd. Daar mee was het evenwicht in onze ploeg in meer dan een opzicht verstoord. Toch gaf Wilkes in de 16e minuut het eerste behoorlijke Nederlandse schot te noteren. Hij kon dat doen na goed aangeven van Geel, maar de gerenommeerde Ierse doelverde- diger O'Neill ranselde met de vuist Wilkes's kanjer uit de rechter hoek. Het kort daarna volgende verre boogschot van de Bruyckere leverde hem helemaal geen moeilijkheden op. Timmermans, door rechtshalf Farrell in de hoek gedrongen, kwam in de 22e minuut niet verder dan een (eerste Nederlandse) hoekschop. Wilkes op zijn beurt probeerde het enkele malen met zijn specialiteit, de dribble, maar met dat wapen sche nen de Ierse verdedigers in de En gelse league ook wel kennis te heb ben gemaakt. Zij werden ook al doordat Wilkes de bal steeds iets te ver voor zich uit speelde, er tenmin ste niet door uit positie gespeeld. Ook niet door goed samenspel tussen Klaassens, de Bruyckere, Timmer mans en Wilkes. Zij trokkenafs het ware een scherm van „stoppers" voor het doel van O'Neill op. En een kop bal van Wilkes, die daar overheen kwam, sloeg O'Neill zelf in een on gevaarlijke richting met de gebalde hand. Tegen iedere Nederlandse aan val voerden de Ieren er twee of drie uit zonder er evenwel in te slagen de als leeuwen vechtende Oranje mannen beslissend te verslaan. Zo waar kreeg Nederland een minuut voor de rust nog een kansje, maar Wilkes schoot van dichtbij tegen de voetzool van linksback La wier de bal corner. Toen scheidsrechter Luty floot voor de onderbreking, kon men, wat betreft de 00 stand van een knappe prestaties van het Nederlands elftal spreken. De tweede helft. Het was intussen gaan motrege nen en het goed met gras bedekte, maar harde veld werd zeer glad. Het pleit voor de geweldige geestdrift van de Nederlanders dat zij onmid dellijk na de rust door een nog iets hoger tempo, de Ieren op de knieën probeerden te brengen. Maar de te- genstandercs konden dat tempo wel volgen en Nederland kan niet blij ven forceren. Want zoals bekend is het bolle en hobbelige veld van Da- lymont ook enigszins oplopend. En al is het niveau-verschil ook weer niet zo groot, dat de bal vanzelf be gint te rollen, wanneer men zo als het Nederlands elftal in de twee de helft steeds weer naar „boven" moet, al is dat over de gehele lengte maar een halve meter, dan gaat dat toch wel in de benen zitten. En zo konden na een minuut of Het meest teleurgesteld Na afloop van de wedstrijd toonden alle spelers duidelijk de sporen van de strijd, vooral de Ierse linkshalf O'Farrell, die met twee bebloede knieën op zijn bankje in de kleedkamer zat. Aanvoerde rechtshalf Far rell vond, dat het een sportieve, maar wat harde strijd was ge weest. Hij meende, dat sommige Nederlanders wel wat over een al te stevige tackle beschikten en dat zij te veel de man en te weinig de bal speelden. Voor Landman en Van der Hart had hij de grootste bewondering. In de kleedkamer van de Ne derlanders was men wel iets te leurgesteld over het spel van de eigen ploeg. Wilkes betoogde, dat hij te weinig steun in de voorhoede had ondervonden. En Landman had in het begin wat last gehad bij het uittrappen door het aanvallen van de voor- waartsen, die dat in de Engelse league gewend zijn. Over het algemeen Waren spelers en offi cials niet ontevreden over de tot 10 beperkt gebleven nederlaag. Allen vonden de zege van de Ieren volkomen verdiend. De Nederlandse supporters wa ren dezelfde mening toegedaan, ook al hadden zij hun favorieten graag in triomph van het veld willen dragen. Bepaald in de put zal evenwel de 12-jarige Jan Snouck Hurgronje, de zoon van de Nederlandse gezant in Dublin. Die had op school naar goede Ierse gewoonte, een aantal wed denschappen afgesloten met vriendjes. Hij was daarbij in zijn overmoed echter zover gegaan, zijn zakgeld voor meer dan een maand op het spel te zetten. „Ik ben failliet", zei hij somber „en vader wil mij niet eens uit de nood helpen Nog een spelmoment uit de wed strijd: Een Nederlandse aanval op het Ierese doel: V.l.n.r. Dovovan, Wilkes, achter deze Martin, Farrel, liggend Timmermans, de Bruyckere (nr. 12), O'Farrel (nr. 6), doelman (TNell, Fitzsimons en Lawled, die de bal net wegkopte. tien de Ieren hun superioriteit weer laten gevoelen. Zij troffen echter Landman in ongenaakbare vorm. Toen de „jubilerende" Martin (25e interland) weer eens een van zijn be kende boogballen in het Nederland se doelgebied liet zakken en midden voor Fitzgerald direct een knalhar de kopbal liet volgen, zweefde Land man als vanzelf naar de bedreigde hoek om de bal te grijpen. Enkele minuten later, toen vrijwel de gehele Oranjeploeg naar voren was getrok ken om te proberen bij hoekschop pen te kunnen scoren, baanden Eg lington en Fitzsimons, na het afslaan van de corner, zich op topsnelheid een weg over het vrije middenveld. Eglinton gaf de voorzet en Fitzsi mons het schot. Doch ook nu dook Landman, lenig en schijnbaar ifttuï- tief naar de juiste hóek. Van nu af aan bleven de Ieren vrijwel ononder broken meester van het terrein. Nie mand van de Oranjeploeg behalve Wilkes, bekommerde zich nog veel om de aanval. De Ierse supporters stortten zich in een orgie van aan- moedigingskreten. Corner op corner werd op ons doel, waarvoor de Oran- jetrui-dragers zich verdrongen, los felaten. Het was in deze situatie, dat 'immermans en de Bruyckere hun tegenstanders zo fel aanvielen, dat het toekennen van een strafschop geen verwondering zou hebben ge baard. De Ierse schare loeide van verontwaardiging en misschien was het daarom, dat de Engelse scheids rechter Luty enkele minuten later in een voor hem wellicht iets twijfel achtig geval, niet onze linksbuiten Geel, maar zijn belager, stopper Mar tin een vrije schop toestond. Martin, een meester in dit onderdeel van het spel, mikte van 30 meter naar dé verzameling spelers voor hem, op het hoofd van middenvoor Fitzgerald, die de bal snel als een bliksemschicht inzond. Wel kon de vertwijfeld sprin gende Landman de bal nog met beide handen raken, maar niet stoppen. Ierland had eindelijk zijn enigs zins fortuinlijke, maar dubbel dwars verdiende eerste doelpunt na 32 minuten in de tweede helft. Zonder Landman in topconditie zouden rechtsbuiten Gavin en Fitz- geral zeer waarschijnlijk de score tot 3'0 hebben opgedreven. Nu bleef het, dankzij onze schitterende doel man, bij 10. Drie minuten voor het einde ging een onverwachte kans om gelijk te maken verloren, doordat Geel een goede combinatie van Timmermans' en Schouten met een te slap schot afrondde.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6