S)eÊ<2icl^(Soi4^3mt Niemand weet wie in Saigon de macht heeft De I Mei-viering in het buitenland Adenauer kwam tot overeenstemming met Pinay Geen Engelse spoorwegstaking MAANDAG 2 MEI 1955 46ste JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franeo p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 et p. m.m. Tefeloontjes f 1.50 JCeizcc Üiao. ïDai clam teuaVutiatinawe %aad afgezet Diem versloeg een kersverse dictator Saigon is gedurende het afgelopen weekend het toneel geweest van een chaotische politieke wanorde. Op sommige momenten wist niemand meer, wie er nu eigenlijk aan de macht was. Nadat Vrijdag generaal Nguyen Van Vy door keizer Bao Dai met het opperbevel was belast, koos Zaterdag een groot deel der legerofficieren de zijde van de nieuwe opperbevelhebber. Maar opeens dook er Zaterdag een revolutionaire raad op, die Bao Dai afzette en de premier opdroeg een nieuwe regering te vormen. In hoeverre generaal Nguyen Van Vy het met die raad eens is geweest, is twijfelachtig, maar Zondagmorgen verklaarde hij zich tot dictator. Daarop liepen verscheidene hoge legerofficieren naar premier Diem over en generaal Van Vy nam de vlucht. VY STEEG DE MACHT NAAR HET HOOFD. Generaal Vy had Vrijdag van Bao Dai telegrafisch het bevel gekregen, het opperbevelhebberschap over het Vietnamese leger op zich te nemen. Misschien heeft hij die order ver keerd begrepen of is de macht hem naar het hoofd geslagen. In ieder geval riep hij zichzelf al spoedig uit tot de „enige wettige macht" in Vietnam. Die plechtigheid was voorafgegaan door zijn verschij nen in de revolutionnaire raad die Bao Dai vervallen van de troon had verklaard en de republiek had uitge roepen. Generaal Vy zei later dat hij was ontvoerd en onder dwang de procla matie over het uitroepen van de re publiek had ondertekend. Haastig verliet hij gisteren Saigon om be scherming te zoeken bij de keizerlijke lijfwacht, een 140 mijlen Noordelijker in het land. Maar die lijfwacht liep tenslotte ook over naar het leger van Diem. Diem heeft geen tijd. Ir» Cannes zond ondertussen Bao Dai telegram op telegram naar pre mier Diem met het dringende ver zoek, naar de Rivièra te vliegen voor overleg met zijn souverein. Het waren geen verwijten, die Bao Dai telegra feerde. Hij verzekerde Diem integen deel van zijn vriendschap en verzocht hem een nieuwe regering te vormen, die in staat zou zijn de eenheid in het land te verzekeren. Maar eerst moest Diem toch naar Cannes vliegen om daar met het staatshoofd en de lei ders van de verschillende Vietnamese groeperingen, overleg te plegen. Tot op heden heeft Diem zich be paald tot het telegraferen van 'n ver slag van de gebeurtenissen waar schijnlijk in de veronderstelling, dat Bao Dai daaruit wel zou begrijpen dat hij het te druk heeft om haar Cannes te gaan. Hoe nu de positie van Bao Dai door de nieuwe regering van Vietnam wordt gezien, is niet duidelijk. Oor spronkelijk had de revolutionnaire raad hem afgezet, maar nu verluidt dat er slechts is gedreigd, hem van de troon vervallen te verklaren, wam neer hij zijn „onverstandige politiek" blijft doordrijven. Overlopers. Kolonel Minh, chef van de staf der Binh Xuyen-strijdkrachten, is met vijf batalons naar de regeringsstrijd krachten overgelopen, aldus een me dedeling van premier Diem voor ra- dio-Saigon. 1 Mei St. Joseph de Arbeider De eerste Mei, de dag van de ar beid, heeft de H. Vader Zondagmid dag verheven tot kerkelijk feest on der de titel „Feest van St. Joseph de arbeider". Hij deed dit onder enorm gejuich van naar schatting 400.000 Italiaanse arbeiders, die ter gelgenheid van het tienjarige bestaan van de Italiaanse Katholieke Arbeidersbeweging naar Rome waren gekomen en Zondagmid dag im een massale audiëntie op het „St. Pietersplein door de H. Vader ontvangen werden. De H. Vader sprak hen gedurende twintig minuten toe, staande op de middelste buitenlog gia van de St. Pieter. Dit feest, aldus de H. Vader, moet zijn geestelijk stempel drukken op de sociale systemen, die berusten op een gelijke verdeling van rechten en plichten. Zo opgevat, zeide de Paus, krijgt de 1-Mei-viering haar kerke lijke zegen en moge zij er verder toe bijdragen, dat de moderne samenle ving voltooit wat nog ontbreekt aan de sociale vrede. WEER EEN VREDES BRIEF De Zuidvietnamese generaal Nguy en Van Hinh is Zaterdag, met een speciale opdracht van het Zuidviet namese staatshoofd, Bao Dai, naar Saigon vertrokken. Voor zijn vertrek van een vlieg veld bij Parijs zeide de generaal, dat zijn missie een vredelievend karakter draagt. Hij zeide zeer verstrekkende bevoegdheden van Bao Dai te hebben ontvangen en zeer goed te weten wel ke moeilijkheden hem te Saigon wachten. Het vliegtuig van de generaal is echter Zondagavond wegens slechte weersomstandigheden halverwege Calcutta en Saigon omgekeerd en weer op het vliegveld van Calcutta geland. Franse troepen samengetrokken Een officiële Franse woordvoerder in de Zuidvietnamese hoofdstad heeft medegedeeld, dat Zaterdagavond 35.000 Franse troepen in en rondom Saigon paraat stonden. Arthur Denkin overleden De 1-Mei-viering is in Engeland overschaduwd door de dood van Ar thur Deakin, de bekende secretaris van de grootste vakbeweging in Groot- Brittannië, de TGWU, die Zon dag plotseling overleed tijdens een 1 Mei-toespraak. Waarschijnlijk kreeg hij een hartaanval. Hij was 64 jaar en zou zich in November terugtrekken. Deakin was tot 1952 ook voorzitter van de TUC, het grote vakverband en stond bekend om zijn anti-commu nistische gevoelens. Hij weerde de communisten uit zijn organisatie en was een krachtig bestrijder van Be- van en zijn linkse volgelingen; In Triëst kreeg de communisten leider Togliatti tijdens een 1 Mei-rede een zonree steek. Hij herstelde zich na een kwartier. In Moskou. Te Moskou hebben de Sovjetrussi- sche leiders onder aanvoering van partijsecretaris Chroestjef en premier maarschalk Boelganin het voorbij trekken der troepen op het rode plein gadegeslagen. Het regende hevig tijdens de pa rade. Onder de medegevoerde wapens bevonden zich vier reusachtige nieu- kanonnen, die voor de eerste maal vertoond werden. De Sowjet-radio maakte aanzien lijk ophef van de nieuwe kanonnen, waaraan een „ongehoorde kracht" werd toegeschreven. De traditionele parade van arbei ders was afgelast wegens het regen achtige weer, evenals de luchtparade. In Frankrijk. In Parijs, was de 1-Mei-mars door het centrum van Parijs, welke vroe ger vaak. aanleiding tot relletjes heeft gegeven, thans verboden. De employé's van de Parijse Metro hebben geen gehoor gegeven aan een communistische stakingsoproep doch in verscheidene Franse steden stond het verkeer stil. In Rijssel is het dot relletjes geko men, ongeveer 70 Noordafrikanen zijn aangehouden. Twee politieman nen zijn in het ziekenhuis opgeno men. Het aantal gewonde demon stranten is niet bekend." In Maubeuge zijn 48 Noordafrika nen gearresteerd. Negen politieman nen twaalf Noordafrikanen werden gewond. De Chinezen. In Peking trokken ongeveer een half millioen Chinezen, waaronder Boeddhistische monniken en klooster zusters in lange gele en rode gewa den, langs het staatshoofd van com munistisch China, Mao Tse-Toeng, die op het hoofdpodium op het grote Pe- kingse plein voor de „Poort van de hemelse vrede" stond. Portretten van overleden en nog levende communis tische leiders in binnen- en buiten land werden meegevoerd. Een achtduizend jongelingen voer den reusachtige ballonnen met zich mede, waaro'p leuzen waren aange bracht als „Bevrijdt Taiwan!" (For mosa) en „De verraderskliek van Tsjiang Kai-Sjek moet gelikwideerd worden!" De dreigende staking van de En gelse spoorwegmachinisten en sto kers is Zaterdag afgelast. De spoor weg directie en de vakverenigings leiders hebben bekendgemaakt, dat men het over het loongeschil eens is geworden. De Britse transportcommissie, die de staatsspoorwegen exploiteert, heeft in beginsel een loonsverhoging voor machinisten en stokers toegezegd. Vandaag zullen nieuwe besprekingen worden gehouden over de details. In Saigon moet verstand weer voor wapens wijken Tegen een achtergrond van dreigende rookwolken rukken een pantserwagen en een eenheid infanteristen op langs de Boulevard Gallieni een van de voornaamste straten van Saigon tijdens de kortgeleden opnieuw uitgebroken oorlogshandelingen tussen leden van de secte van Bin Xoejen en het Nationale Leger. Over een lengte van anderhalve mijl werd de stad op dit punt met de grond gelijk gemaakt tijdens de gevechten die zeer vele doden en gewonden eisten. Accoord over de status van het Saargebied Kanalisering van Moezel stuit op bezwaren Met „overeenstemming der opvattingen op alle punten" eindigde Zater dagnacht in Bonn de conferentie tussen dr. Adenauer en de Franse minister van buitenlandse zaken, Antoine Pinay. De overeenstemming gold: de ver wezenlijking der verdragen van Parijs en de noodzaak om tot een ontspan ning tussen Oost en West te komen, de noodzaak om de Europese samen werking een nieuwe stoot te geven, en de nog hangende netelige details van de Saarkwestie. In Bonn wordt er op gewezen, dat door het verloop van de onderhande lingen de laatste oneffenheden van het pad der ratificatie der verdragen van Parijs zijn weggenomen en men bereidt zich er thans voor op de komende conferentie in Parijs, die de intrede van de Bondsrepubliek in de Noordatlantische Verdragsorganisatie zal moeten bezegelen. DE BESTE VOORWAARDEN VOOR ONDERHANDELING. Het is de beide staatslieden niet moeilijk gevallen het eens te wor den over wat de Westelijke landen in de huidige wereldsituatie te doen staat. Zij constateerden in hun com muniqué, dat „de verwezenlijking van de Parijse verdragen, die het sa menblijven der Westelijke wereld ga randeert, veroorlooft het noodzake lijke gesprek met het Oosten onder de beste thans mogelijke voorwaar den te beginnen, teneinde tot een echte ontspanning in de internatio nale betrekkingen te komen". De ministers hebben ook nog eens hun opvatting te kennen gegeven, dat zulk een ontspanning gebaseerd zou dienen te worden op een herstel van een verenigd Duitsland en op een algemeen veiligheidssysteem. De concretisering dezer gedachten lie ten de ministers over aan de komen de conferenties in Parijs. 9.eluhju-enïen fLtqenden en ttfioomden Zateldag, bij, het pateii. Tijdens het oversteken van de Haarlemse Leidsevaart nabij de Schouwtjesbrug is de 80-jarige mevr. L. M. HoffmannHuysmans gister morgen door een motor aangereden en zodanig gewond, dat zij later op de dag in de Maria-stichting is overle den. Terwijl beneden een lange stoet Nederlanders langs de Koninklijke familie trok bloemen op de trap naar het bordes schikkend vlogen hoog in de lucht enige straaljagers over, hun Vorstin op vliegerswijze groetend. Dat het gebaar op prijs werd gesteld, blijkt wel uit deze foto. Het Saargebied. De meeste moeilijkheden hebben de ministers ondervonden bij de de tails der regeling van de status van het Saargebied. Daarbij besloot men, met medewerking der betrokken fa milie, tot een compromis inzake het bezit van de Roechling Staalfabrieken in voelklingen. Frankrijk heeft af gezien van zijn plan het bedrijf voor zestig procent als herstelbetaling te eisen en het daardopr onder Franse controle te brengen. Daartegenover stemde dr. Adenauer toe in de over dracht van het bedrijf aan een Frans-Duits consortium, waarin bei de zijden gelijke aandelen zouden hebben. De familie Roechling heeft zich bij deze regeling neergelegd. Zij zal hierdoor gedwongen worden haar industriële bezit in het Saarge bied vhn de hand te doen. Voor de nog uitstaande detailpro blemen der komende volksstemming in Saarland en der bevoegdheden van de Europese commissaris voor het gebied hebben de ministers ge meenschappelijke voorstellen uitge werkt voor de raad der Westelijke Unie, die de verantwoording voor het gebied zal moeten overnemen. De ministers wensen, naar in Bonn ver luidt, dat de Westelijke Unie de kies wet voor de volksstemming zal uit vaardigen en een neutrale controle commissie zal benoemen. Over de persoon van de hoge commissaris is nog niets besloten, wel over zijn taak: hij zal controle moeten uit oefenen op de uitvoering van het Saarstatuut en der Straatsburgsc conventie voor de rechten van mens. Kanalisering van de Moezel. De besprekingen, die de ministers hebben gevoerd over de Franse wens om de Moezel te kanaliseren en daar door Lotharingen een scheepvaart weg naar de Rijn te geven, waren kennelijk de moeilijkste van al. Van Duitse kant bestaan overwegende bezwaren tegen dit plan en de mi nisters hebben slechts kunnen be sluiten, dat zij dit onderwerp bij een volgende samenkomst opnieuw zul len aansnijden. Voorts is besloten, dat de culturele uitwisseling tussen beide landen zal worden gestimuleerd, onder meer door de instelling van een commissie onder leiding van André Frangois Poncet, de huidige Franse hoge com missaris, en van professor Hausen- stein, de aftredende Duitse deur in Parijs. Beiderzijds wil men het onderwijs in de Franse en Duit se taal gaan intensiveren. Oppositie liceft bedenkingen. In Bonn heeft het communiqué der bijeenkomst al bedenkingen der op positie uitgelokt. De socialisten heb ben hun bezorgdheid erover uitge sproken, dat de verwezenlijking der verdragen van Parijs de grondslag voor een conferentie met de Russen genoemd wordt. De socialisten heb ben voorts gemeend nog eens te moe ten waarschuwen tegen de vorming van nieuwe integratie-organen met supranationaal karakter. 25.000,— ER UIT. In de eerste klasse van de 527ste Staatsloterij is vanochtend een prijs van 25.000 gulden uitgeloot. Het win nende lot was nummer 16547. (Geldig van Maandagavond tot j Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). s AFNEMENDE WIND. Wisselend bewolkt met enkele buien, maar morgen ook flinke opklaringen. Aanvankelijk krach- tige en nu en dan harde Noord- 5 Westelijke wind, later tot matig 5 afnemend en naar West of Zuid- West krimpend. Weinig verande- j ring in temperatuur. 3 Mei zon op 5.11, onder 20.08 min. maan op 16.50, onder 3.27 min. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen Tmur luiden: weer temp. STOCKHOLM nevel 7 C. OSLO geh. bew. 12 KOPENHAGEN regen 13 AMSTERDAM zwaar bew. 20 LONDEN regenbui 13 LUXEMBURG regen 25 PARIJS licht bew. 25 BORDEAUX regen 23 GRENOBLE zwaar hew. 25 NICE on bew. 24 GENèVE regenbui 25 ZURICH zwaar bew. 26 LOCARNO licht bew. 26 BERLIJN licht bew. 22 FRANKFORT zwaar bew. 28 MüNCHEN regenbui 25 WENEN licht bew. 28 INNSBRUCK half bew. 27 ROME onbew. 24 AJACCIOonbew. 21 MALLORCA licht bew. 21 Korreltje Van weg. vrees tot haat is een korte

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1