KA C wmsuD Leidse Koninginnedag werd goedgemutst en welbespraakt voortgezet Prijzenregen over de kinderspelen Leidse dag van de arbeid De stand van de arbeidsmarkt MAANDAG 2 MEI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA Onverbloemde oranjegezindheid beloond Standwerkers ondervonden een terugslag van de „bloemige" festiviteiten Veel belangstelling voor wandeltocht De Leidse burgerij heeft de rest van de Koninginnedag Zaterdagmiddag op even goedgemutste wijze voortgezet. De jeugd van Leiden, die haar oran jegezindheid niet verbloemde, maar in het openbaar uitdroeg, werd voor een gedeelte beloond met de waar dering van de vereniging ,,Koningin- nendag". De Leidenaars die niet kui erden om van het feest en het mooie weer en eikaars bijzijn te genieten, wandelden in fiks tempo langs een uitgestippelde marsroute rond Leiden. De lijst van deelnemers was van res pectabele afmeting bijna allen ont vingen na de schone voleinding van de route over 15 of 20 kilometer een herinneringsmedaille met lint. Als een kleurig lint liep door ste delijk feestgewoel 's middags rond vijf uur het Chr. Tamboer en Pijper corps Kunst en Genoegen tijdens een gèklaroende, welgepijpte en rhyth- mische rondgang. De burgemeester en enkele genodigden sloegen een en ander gade van het bordes van het Stadhuis. Avond. 113e liefhebbers van harmonie en mannenkoor trof men tegen 8 uur in het Van der Werfpark aan waar de T. en D.-kapel en het mannenkoor „Gemeentewerken" een goede uitvoe ring gaven van oude volkswijzen er moderne mars- en walsmuziek. Jam mer, dat de jeugd bij deze gelegen heden niet tot stil en aandachtig luisteren was te brengen. Buitendeurs moeten wij als laatte, maar zeker niet als minste evenement vermelden de muzikale rondgang van onze R.K. Leidse Harmoniekapel. Door het gehele stadscentrum was een wegennet uitgespreid waarlangs de kapel zich op forse toon en tred voortbewoog. Een pittig slot van een welgevulde dag. Revue. Willy Walden en Piet Muyselaar (Snip en Snap) Teddy en Henk Schol ten, Bert Van Dongen en vele ande ren maakten gisteravond binnendeurs een zwierig en aangenaam slot aan de Leidse Koninginnedag. O.m. leden van de vereniging Koninginnendag en vele genodigden vulden de Stadsge-1 Standwerker S. Levie demonstreert hier onder het critische oog van jeugd en volwassenen een citroenen zuig- en persinstallatie. Links op de achtergrond burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot. hoórzaal, toen het orkest van Bill Stanford de eerste tonen van het Wil helmus blies. In een overvloed van kleur, muziek en fel gekleurde grappen hebben de aanwezigen de avond verder aange naam kunnen passeren. De twee ras komieken van het Nederlandse toneel hebben de lachoikanen weer uit het publiek losgescheurd. Het overige deel van het gezel- hap w.o. de dansgroep uit Leiden vulden het tweetal voortreffelijk aan. Regenbuitjes wisselden spraakwaterval af Het is eigenlijk jammer dat het optreden van standwerkers wel bij uitstek gebonden is aan de Zater dagse markt, want anders zou dit programmapunt zeker een vaste plaats in de feestwijzers van Konin ginnedag moeten krijgen In tegen stelling tot de meeste andere festivi teiten kan dit optreden immers ge heel in het volksleven opgenomen worden. Ondanks de niets „verbloemende" concurrentie van het corso behoef den de standwerkers lang niet alleen tegen de straatstenen te praten, om indruk op de jury te maken. Een dichte haag goed publiek verdrong zich rond de verkopers onf maar niets van de woorden te missen. Van de waren miste men natuurlijk wel iets, want niet alle woorden van de standwerkers werden in daden van de belangstellenden omgezet. Een malse regenb.ui onderbrak af en toe de woordenstroom en standwerkers en publiek zgchten hals over kop een schuilplaats onder het balkon van het Stadhuis. De prijzenregen daalde in ieder geval als volgt neer: wisselbeker mevr. H. M. Bers, Amsterdam; Ie prijs L. Lap, Amsterdam; 2e prijs S. Levie, Hilversum; 3e prijs F. van Stein, Amsterdam; 4e prijs G. van Spengen, Bussum; 5e prijs N. Voogd, Zand voort; 6e prijs N. van Gelde ren, Amsterdam. Bij de kinderspelen op het terrein Zoeterwoudsesingel werden aan de volgende kinderen prijzen uitgereikt: Meisjes 9 jaar: 1. José Hellinga en Marjan Bergers; 2. Rietje Sprin ger en Elly Slechtenhorst; 3. Rietje Sjardijn en Trudi Huter; 4. Elleke Flippo en Rit Rijsdam; 5. Leni Links en Cokkie Bink, 6. Meri Boekkooi en Tineke v. Laatten; 7. Greetje Hoppen brouwer en Wil Annebergers; 8. Cor- ry Jansen en Tiny Slierings; 9. Judy v. d. Tuyn. Meisjes 10 jaar: 1. Tineke Duyn- dam en Hetty v. d. Raad; 2. Willy Hollebeek en Loesje Noort;; 3. Elly van Klink en E. Arnoldus; 4. Hetty v. d. Mey en Elly de Best; 5. Hemny Pauw en B. de Wolf; 6. Tineke v. d. Reyden en Lenie v. d. Clau; 7. Beppie Hillebrand en Liesje v. Kins; 8. F pie Opdam en Gerrie v .d. Wilk. Meisjes 11 jaar: 1. Doni Hofkes en Elly Voorburg; 2. Ria Vuurpijl en Conny Stipdonk; 3. Mientje Hieker- ken en Rit v. d. Berg; 4. Charlotte van Göor en Janny Philippo; 5. Elly van Heringen en Anneke Haarland; 6. Corry van der Leek en Jarie v. ,d. Steen; 7. Truus Paardeköper en Rietje de Haas. Meisjes 12 jaar: Prijswinnaars: Corry Oosterveer, Annie de Wit en Toos Mieremet. Jongens 9 jaar: 1. Bertus Spadon en Jaap Overduin; 2. Henny Wiggers en Andries den Edèl; 3. Bert Bleute en Cor v. d. Plas; 4. Hens v. d. Most en Evert v. Zeggelen; 5. Gerard God- dij n en Jan La Rivière; 6. Hendrik Stikkelorum en Piet Nepteboom; 7. Corrie Speel en René v. d. Water. Jongens 10 jaar: 1. Bram v. Mou- rik en Ignas de Jong; 2. Hans v. d. Past en Rederick Beukenkamp; 3. Adria Regeer en Henk Nagtegaal; 4. Theo Kapsenberg en Wim Ligtvoet; 5. Hans v. Egmond en Herrie Wal- laats; 6. Sam Hartwijk en Freddie Kieft. Jongens 11 jaar: 1. Henny Petit en Kees v. d. Bos; 2. Henny Mosterd en Jan Kramer; 3. Hans Hamerling en Robby Beurse; 4. Bram Reysdam en Bram Filippo; 5. Hans Soet en Jan Kramers. Jongens 12 jaar: 1. Hans Regeer; 2. Avondmis in de Lodewijkskerk De Paus heeft van 1 Mei een nieuw kerkelijk feest gemaakt. Van het balkon van de Sint Pieter heeft de Heilige Vader afgekondigd, dat voor taan 1 Mei zal worden gevierd als het feest van Sint Jozef de Hand werkman. Deze erkenning van de „dag van de arbeid" als liturgische feestdag werpt een nieuw licht op de viering van 1 Mei in Leiden. Zoals reeds gemeld wordt heden avond te negen uur ter viering van deze dag in de Lodewijkskerk een avondmis opgedragen. Alle arbeiders in de meest uit gebreide zin van het woord, werkne mer en -gever, alle katholieke Lei- denaren worden in deze kerk verwacht. Prof. Henri van Rooyen, de stu dentenpastoor zal de predikatie houden. EXAMENS E.H3.0, Voor het E.H3.0.-examen slaag den de volgende cursisten: de da mes: J. A. Chaudron; M. A. Peenstra; T. M. J. Rademakers; A. Schreuder; L. Wielinga. De heren: C. Baljeu; N. H. Bink; A. Chaudron; J. L. van De venter; H. d. Ent; K. J. v. Fruch- ten; J. C. Gaykema; G. J. v. d. Griendt; D. L. Holster; A. J. Hom mes; A. C. de JoodeW. H. Karubier; B. J. Kluts; J. de Koning; J. M. de Koning; A. Koolwijk; W. L. Kuyt; C. N. Leget; C. J. Luyben; H. J. van Luyk; J. Maurits; J. Ouwersloot; M. P. Pieters; G. M. v. d. Poel; J. Pommer; J. G. Poncin; W. v. Putten; G. J. Ras; C. W. Reinhard; G. H. Room; P. Smit; A. Spierenburg; W. Veen; W. B. Veen-man; J. W. Ver- ihoeven; J. v. d. Voord; C. Wassink; O. Wielinga. Burgerlijke Stand Geb.: Jan Marinus Mattheus, z. van J. v. Halm en J. M. A. Hopman; René Paul, z. van A. J. Poots en J. G. M. Riske; Theodora, d. van T. de Raad en D. E. v. Gorsel; Wilhelmus Frederic, z. van W. F. v. Dijk en A. •M. Stouten; Johanna Maria, d. van S. Erades en J. M. IJzerman; Pieter, z. van J. H. Wierks en C. van Wijk; Theo Jan, z. van T. Otto en A. van Séherpenzeel, Eric, z. van L. de Wek ker en T. S. P. Krul; Hendrik, z. van M. Keijzer en J. C. de Bruin. Overl.: M. K. de Raadt, wed. van Kreft, 76 jaar; P. Verhoeven, dr. 11 maanden. Kinderoptochten waren aan de orde van de koninginnedag. Deze verpleeg sters met de aan hun zorgen toevertrouwde kinderen troffen wij aan in de buurt van het Sportterrein aan de Zoeterwoudsesingel. (Foto's „De Leidse Courant"). DRINGEND BEROEP OP WERK GEVERS De Christelijke Beambtenbond en de R.K. Bond van Administratief, Verkopend en Verzekeringspersoneel Modernisering bij N.V. Zaalberg De N.V. Koninklijke Nederlandse dekens voorheen dringend beroep op de werkgevers j J. C. Zaalberg en Zoon te Leiden om hun personeel op Bevrijdingsdag 1955 vrijaf te geven. Na tien jaren, herdenkt het gehele Nederlandse Volk, zijn bevrijding en met recht.. In de jaren na de tweede wereld oorlog hebben zowel werkgevers als werknemers de handen ineengesla gen om Nederland weer gezond te maken en met succes. En nu, na tien jaar van. vrijheid, is het goed dat wij ons bezinnen op onze vrijheid, de vrijheid, welke met ons bloed is ge kocht. Dit beseffend hebben ook het Rijk, gemeente en verdere overheidsin stellingen besloten om 'bevrijdings dag 1955 te maken tot 'n ware feest dag en hun bureaux zullen dan ook gesloten zijn. Zowel de Midden standsbonden en het Grootwinkel bedrijf hebben leden geadviseerd im op die dag te sluiten. Daarom en naar aanleiding van vorenstaande ons dringend verzoek om personeel, werkzaam in kantoren, winkel en magazijnen enz. vrijaf te geven. heeft na diverse voorzieningen in 1954 een winst behaald van 157.296 74.411)Zoals bekend wordt een dividend voorgesteld van 8 procent (v.j. 7 procent). De omzetten, zowel in dekens als in stoffen, namen vooral in de tweede 'helft 'van 1954 belangrijk toe. De gro tere vraag naar dekens schrijft de directie toe aan een toeneming van de koopkracht en het groter aantal ter beschikking gekomen woningen. De directie neemt aan dat er nog een belangrijk tekort aan dekens bij de Nederlandse bevolking bestaat. De modernisering van de fabrieks gebouwen te Leiden vond in 1954 haar beëindiging. Ook de vernieu wing van het machinepark heeft haar beslag gekregen. Dit heeft een ster ke verlaging van de kostprijs tot ge- gevolg. De resultaten hiervan zullen eerst in de komende boekjaren tot uiting komen, aldus het verslag. DOCOS „BOERT" GOED Het is niet onze gewoonte het Sleu telgat met een sportverslag te sie ren, maar daar er op Maandag, naar het aantal voor sport uitgetrokken pagina's te oordelen, verder niet veel te melden valt, maken we voor deze keer een uitzondering. In aan merking genomen dat Docos dit sei zoen op het veld aan de Haagweg zeer behoorlijk „boert" en de doel punten haar als rijpe vruchten in de schoot vallen, is de uitslag van gis teren zo overtuigend te noemen. Nu zat de wind Docos niet mee, want nadat de Leidenaars de eerste helft tegen de vlagen van de Westen wind opgetornd waren, lagde de storm zich na de rust'bij de stand Wil Virïtges; 3. Albert Steenbergen, van zaken neer en kon Rood-Wit de zeilen strijken, omdat zij toch niets uithaalde. Foreholte ondernam na de aftrap verscheidene gevaarlijke aan vallen, waar alleen keeper Smit uit stekend raad mee wist. Hij ranselde alles wat naar leer rook uit zijn doel en bracht vriend en vijand in de ban van zijn fraai reddingswerk. Eerst na de rust speelde Docis zich los en maakte Jan van Marwijk en Dubbel - deman twee goede doelpunten, ge noeg om Docos weer aan de kop van de ranglijst te brengen. 45 Jaar buiger. De heer B. de Geus te Leiden her denkt vandaag het feit dat hij vóór 45 jaar als buiger bij de Kettingfa- briek in dienst trad. DWARSKIJKER. BEGIN VAN BRAND Om 3 uur hedenmiddag geraakte op een zolder in de Kersenstraat 20 te Leiden een stapel papier in brand. De brandweer was direct ter plaatse kon erger voorkomen. De schade bleef beperkt. KLAVERJASSEN „HAAGWEGKW ARTIER". Vrijdagavond werd een klaverjas- wedstrijd gespeeld tegen Centrale Werkplaats Ned. Spoorwegen te Haarlem. De Leidenaars wonnen met 64464 tegen Haarlem 61320. De meeste persoonlijke prijzen gingen ook naar Leiden: de 2e prijs Walle; de 4e prijs v. Es; de 5e prijs De Boer; de 6e prijs Hannaart. De Leidenaars sleepten in totaal 14 prijzen in de wacht. LEIBSCHE POSTDUIVEN CLUB Wedvlucht Neufvilles op 1 Mei j.l. Los: 8.10. 183 duiven 1,12 A. Beij; 2,22,30, H. v. Alphen; .,6,11,21,30, E. Geenjaar.. 4,10,33.34, H. Fasel; 5,24,24,25,, F. Compiar; 7,19 W. Dussevelt; 8, Gebr. de Groot; 9,13,17,28, H. Filippo; 14,15, J. Knij- nenburg; 16, R. Pet; 18,20,38, W. Stouten; 23, H. Nijssen; 27, H. Sterk; "3.1, J. Schouten; 32,37, P. Teske; 35, H. Pouw. KINDERCIRCUS „KNIKKEBEEN". Het Kindercircus „Knikkebeen" ■mag zich verheugen in een warme belangstelling. Nog steeds melden zich nieuwe artisten aan, die gaarne in dit circus willen optreden. Dit is waarlijk geen wopder, want nu reeds gaat er zulk een roep van uit, dat elke gerenommeerde artist, het als een hiaat in zijn carrière voelt, wan neer hij geen engagement in circus „Knikkebeen" krijgt. Gezien dit alles kan het niet an ders of in Augustus zal Leiden wer kelijk een evenement beleven, wan neer circus „Knikkebeen" zijn ten ten voor het publiek zal openstellen. De nieuwste aanwinst is Miss Oli via, een wonder op de schaats en niet te vergeten de jonge Olifant, die in staat is de wonderlijkste toeren te verrichten. 'Willen de artisten, nu hun aantal zich zo uitbreidt er vooral zorg voor dragen, op tijd op de repetities aan wezig te zijn? Dinsdag 3 Mei, worden om 4.30 bij mevrouw Neuwahl ver wacht: alle paarden, directeur, hoge- schoolrijdste.r speekstadmeester, beer en berentemmer, Knikkebeen, oli fanten met temster, leeuwen en leeu- w ent ernst er, Miss Olivia, rolschaat- senwonder en de danseressen. Af en toe wisselde een mals regenbuitje de spreekwaterval van de stand werkers af. In een minimum van tijd had de standwerker zijn bullen bij elkaar gepakt en verdween met zijn publiek onder het balkon van het stadhuis. De jeugd was minder kieskeurig en vond dichter bij huis een beschutting. Ook gedurende de periode van 18 t/m 23 April 1955 kon een afname van het aanbod worden geconsta teerd, nl van 515 tot 495, t.w. 415 als geheel werkloos ingeschrevenen en 80 objecten voor aanvullende werken geplaatsten. De Bedrijvigheid, voor al in de landbouw en de bouwnijver heid, nam toe, terwijl in andere be drijfstakken t.a.v. de werkgelegen beid van een zekere mate van sta bilisatie o.a. in de textielbranche sprake is. De behoefte aan arbeidskrachten, zowel in de industrie, de nijverheid, de landbouw en de middenstands- en handelsbedrijven houdt aan, het geen tot uitdrukking komt in de ge stadige stijging van het aantal gere gistreerde aanvragen, dat op 23 April j.l. reeds ruim 300 bedroeg. Blijkt uit een en ander reeds duidelijk de uitermate gunstige conjunctuurge- steldheid, nog duidelijker treedt dit naar voren, wanneer een vergelij king wordt getroffen met de cijfers van het aanbod op het overeenkom stige tijdstip in 1953 en 1954. Op 25 April 1953 bedroeg het aan-: bod nog 1460 en op 24 April 1954: 1090, hetgeen derhalve voordelige verschillen oplevert van respectieve lijk 965 en 595. Neemt men daarbij in aanmerking, dat de natuurlijke aanwas van de beroepsbevolking vol komen in het arbeidsproces is opge nomen, dan kan de arbeidsmarkt alsj florissant worden gekenschetst. 1 I Jeugtlbemiddeling. Het aanbod van jeugdigen 15 t/m 18 jaar bleef van bescheiden omvang, terwijl de vraag geen wij ziging van enige betekenis onderging en nog steeds een veelvoud van het aanbod bedraagt. Het is en blijft voorshands een uiterst moeilijk op te lossen probleem om de vraag eni germate met het aanbod in over eenstemming te brengen. Veel vraag is er nameijlk in de zgn., niet dyna mische beroepen, terwijl de jeugd zelve een dynamisch beroep prefe reert. Zij wil zich uitleven ook in het beroep. Getracht wordt, door een intensieve samenwerking en een nauw contact met de scholen, de jeugdverenigingen en diverse instel lingen, de belangstelling van de jeugd te wekken voor beroepen, welke een goede toekomst-mogelijk heid bieden en van eminent belang zijn voor de volkswelvaart. Vrouwenbemiddeling. Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten bleef constant, en be droeg op 23 April 1955: 95, evenals de vraag, welke 350 geregistreerde aanvragen beliep. De behoefte aan vrouwelijk per soneel is vrijwel in elke sector van het bedrijfsleven even groot, doch is vooral urgent t.a.v. liuishoudelijk- en administatief personeel.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10