C 'N WAARDIG ANTWOORD Britse blommenwerpers gisteren 's Gravenhage bombardeerden met bloemen 't Zweeds koningspaar op niet officiële reisdag K*V+P*~kring Leiden boekte een winst van ruim 12-duizend nieuwe leden Van de 20*000 naar de 32*000 met melk meer mans IN CIJFERS EN PROCENTEN Bodegraven nam afscheid van commies-chef mej. van Benten ZATERDAG 30 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Gisteravond is de grote KVP-bliksemactie in de Kring Leiden besloten met een bijeenkomst in het Haagse Amicitia, maar we moeten daar meteen aan toevoegen, dat het slot van de actie er eigenlijk nog niet is. Ver-I schillende afdelingen o.a. Wassenaar hebben de oogst nog niet binnen gehaald en daarom zal het uiteindelijke winstcijfer nog hoger worden. Zo als bekend is, had de Kring Leiden 20.000 leden en men streefde er na;« dit aantal op te voeren tot 28.000. De grootste optimist, de heer Hoonhout, hield het op een winst van 10.000 en in intieme kring waagde hij het eens het cijfer 13.000 te noemen. Hiermede is dan gebleken, dat de Kringpropa gandist een duidelijk beeld van de mogelijkheden heeft gehad, want onder daverend applaus kon secretaris Van Mil om twaalf uur bekend maken, dat de winst 12017 nieuwe leden bedroeg. Daarbij zij aangetekend, dat van 11 afdelingen de resultaten nog niet bekend zijn. Het ziet er dus naar uit, dat men het winstcijfer van de grootste optimist zal halen. De Kieskring Leiden heeft daarmede een resultaat geboekt, dat niemand hardop heeft durven zeggen. Een geweldig succes! daarmede is 47 pet. van de katholie ke kiezers georganiseerd! Dat is aan merkelijk meer dan in Brabant, waar de „eerste Bliksemactie van het land" zo'n groot succes opleverde. De heren Hoonhout en Snelders, de twee enthousiaste propagandisten, waren deze avond in hun element. Regelmatig konden zij de resultaten van de afdelingen voorlezen en daar bij kwam de vergadering tweemaal overeind om staande een open doek je te geven. De eerste keer voor Lei den, dat een ledenwinst boekte van 1458 (172 pet.) en later voor Lisse, dat met zijn winstpercentage ver over de 200 pet. kwam. Helaas werden op deze Vrijdag avond nog vele Bliksemacties gevoerd, waardoor het onmogelijk werd om tot een totaal winstcijfer te komen. De telefoon meldde natuurlijk heel wat nieuwe leden, maar tegen twaalf uur was men nog steeds niet aan het einde toe. En nog steeds aanmeldingen Om ongeveer 8 uur sprak de voor zitter van de Kring Leiden, de heer A. C. A. Deerenberg, mede namens zijn collega van de Kring Dordrecht, dr. M. P. A. Meissen, een woord van welkom tot de vele belangstellenden o.w. de Kamerleden mr. v. Rijcke- vorsel, J. C. v. d. Ploeg en M. P. v. d. Weijden, de partij-secretaris dr. Al- bering en de hoofdpropagandist, de heer Gras. De heer Deerenberg bekende, dat hij aanvankelijk een hard hoofd had gehad in de Bliksemactie voor Zuid- Holland, maar intussen van mening veranderd was. Hij hoopte, dat de winst voor de Kring Leiden het streefcijfer, 8000 nieuwe leden, zou halen. ffiï85W«" Veel meer! De heer Hoonhout, propagandist van de Kring Leiden, streefde naar een hoger cijfer. Hij hield het op minstens 10.000 en om meteen even een indruk van de gang van zaken te geven, noemde hij onder luid gejuich de eerste stand: Bekend 20 afdelingen van de 57, winst 5569 leden. De stemming was uitstekend on danks de afschuwelijke temperatuur in de zaal, waar men niet alleen de hitte, maar ook in een rookgordijn moest vertoeven. Boven het geroese* moes uit, .speelde een bandje uit Wa-' teringen vrolijke wijsjes en- over winningsmarsen. Steeds meer afgevaardigden stroom den binnen met afdelingsuitslagen. Om 9 uur was de stand reeds uit 23 afdelingen 6376 nieuwe leden en een kwartier later uit 30 ruim 8590. Om 9.30 passeerde men de 9000. Percentage. Op dat moment nam de partij-se cretaris, dr. Al-bering het woord, die de actie de inzet van de verkiezings actie 1956 noemde. De winst van de kring Leiden, die nog steeds groeien de is, heeft de 9000 overschreden en Vliegtuigbotsing in de lu.ht Een piloot gedood Twee Th under jets F 84 van de vliegbasis Eindhoven zijn gistermid dag kwart voor vijf tijdens een oefe ning in het formatievliegen met el kaar in botsing gekomen en neerge stort. De piloot van een der toestel len wist zich met zijn schietstoel te redden. De andere piloot, de 27-jari ge reserve tweede luitenant W. Wis- haupt uit Maastricht, gelukte dit niet hij stortte met zijn toestel neer en kwam om het leven. Het slachtoffer was gehuwd. De vliegtuigen kwamen op bouw en weiland terecht op de grens van Eersel en Vessem, vijftien kilometer ten zuid-westen van Eindhoven. Twee boerderijen die in de onmid dellijke nabijheid stonden van de plaats waar de vliegtuigen neerkwa men, werden niet geraakt. Tussen de vlammen. De Thunder jet van de omgekomen piloot is neergekomen op een afge legen stuk akkerland van de land bouwer M. Heeren te Knegsel onder de gemeente Vessem. Voor deze boer is het ongeluk nog wonderlijk goed afgelopen. De heer Heeren was op zijn land aan het zaaien toen de formatie, waartoe de beide verongelukte toe stellen behoorden, overkwam. Plot seling meende hij te zien, dat twee van de toestellen elkaar raakten. Een ervan vloog door, maar het an der storrte brandend omlaag. Een vleugel knapte af en ronddraaiend als een tol kwam het gevaarte op de boer af. Deze rende in hevige angst weg, maar plotseling was hij omgeven door vuur en overal om hem heen vlogen de brandende stukken. De boer werd echter niet ernstig gewond: hij kreeg brandwonden aan de handen. Ook een bij hem op het land werkende oude man liep brand wonden aan de handen op. GRIEP OP TEXEL. In de Cockdorp op Texel moet een groot aantal bewoners, jeugdigen en volwassenen, wegens griep het bed houden. De lagere school moest worden ge sloten, want van de 71 leerlingen meldden er zich slechts 36. In vele huizen liggen gehele gezinnen te bed. Geweldig succes. Het succes is geweldig! In streken waar geen K.V.P.-afdelingen be staan, werden vaak veel verspreide katholieken als lid ingeschreven. Moordrecht richtte een nieuwe afde ling op en kwam meteen met 55 le den uit de bus. Het hoogste winstper centage werd bereikt door de afde ling Lisse een, die het ledental van 1 Januari jl. met 204 pet. opvoerde. Ook Leiden behoorde bij de groten met een winst van 172 pet. Overigens kan men niet helemaal Op deze percentages afgaan bij het vaststellen van de successen, want als men b.v. ziet dat Stomp wijk een winst van 38 pet. boekte, dan dient daar direct bij gezegd te worden, dat deling niet mogelijk was, daar prac- tisch alle daarvoor in aanmerking komende katholieken in die plaats lid van de K.V.P. zyn. In de mistbanken van „Amicitia" bleef deze avond het enthousiasme de drukkende hitte de baas. Men was in feeststemming, en toen na midder nacht tenslotte de voorlopige balans werd opgemaakt, wist men. dat Lei den zichzelf overtroffen had. Het nuchtere Zuid-Holland heeft in geen enkel opzicht ondergedaan voor het bruisende Brabant. In de loop van de volgende week wordt het voorlopig eindresultaat van de landelijke actie vastgesteld en dan zal blijken, dat de K.V.P. de lengte van de P. v. d. A.-registers verre overtreft! sÊ 1 KRUIWAGEN OP HOOFD. Tijdens bouwwerk aan de Woer- dense dakpannenfabriek, die in Mei van het vorige jaar is verwoest, is gisteren een met beton gevulde krui wagen van een hoogte van dertien meter naar beneden gevallen. De 53-jarige H. Spierenburg uit Woerden kreeg de kruiwagen op het hoofd. Bij aankomst in het zieken huis was hij reeds overleden. Het slachtoffer laat vrouw en twee kin deren na. Bezoek aan Gouda, Elspeet en Het Loo Koninklijke geschenken Gisteravond is het Zweedse ko ningspaar na een kort bezoek aan pa leis het Loo per speciale trein uit Apeldoorn vertrokken om de terug reis naar Zweden te aanvaarden. Per auto begaven de hoge gasten zich langs een juichende mensenme nigte van paleis Het Loo naar het station, waar de Nederlandse gezant in Zweden en de burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe, ter verwelkoming aanwezig waren. Twee kinderen uit Apeldoorns kindertehui zen, de 6-jarige Marietje Licht en de 7-jarige Marietje Van Dalen hebben koningin Louise en Koningin Juliana een fraai bouquet gele orchideeën aangeboden, na welk korte intermez zo het hoge gezelschap zich naar de voor vertrek gereed staande trein begaf. Prins Bernhard begeleidde ko ning Gustaaf Adolph en koningin Louise tot in deze trein, terwijl ko- wijl koningin Juliana en prinses Wil- helmina op het perron bleven staan. Om precies negen uur reed de trein het station uit, nagewuifd door konin gin Juliana, prinses Wilhelmina én prins Bernahrd. Vriendelijk groetend naar de tal rijke mensen langs de route begaf.het koninglij k gezelschap zich hierna een hoger percentage voor deze af- weer naar Het Loo. Leden in 54 Winst 1955 Winst% Aarlanderveen 200 67 267 32 Alphen aan den Rijn 284 226 510 79 100 295 50 59 236 33 170 533 47 140 366 62 Gouda 614 507 1121 65 Hazerswoude 565 237 802 42 Hillegom 932 780 1712 85 41 98 161 350 85 Leiden 346 1455 2301 172 80 196 69 Leidschendam 524 1201 Leimiiiden 242 538 80 795 1135 204 r isse II (Engel) 332 40 392 11 Nieuwkoop 90 252 55 wordt binnen 14 dagen in orde gemaakt Noorden 273 110 383 40 Noordwijk 150 300 450 200 Noordiyijkerhout 555 691 1246 124 Nootdorp 411 229 640 55 138 388 50 Oud-Ade 18 221 9 Oudewater 44 266 20 Oudewetering 55 243 30 Pijnacker 519 460 979 88 Reeuwijk 258 125 384 30 Roelofarendsveen 860 590 1450 68 Sassenheim 552 416 968 75 Schoonhoven 132 387 92 Stompwijk 182 657 38 Ter Aar 420 897 89 Voorburg 652 1416 80 282 539 War wond 402 326 728 80 Woerden 241 135 376 57 De Zilk 272 617 79 Zoetermeer 304 201 504 66 Zoeterwoude (Dorp) 493 1145 74 Zoeterwoude (H.R.) 166 100 266 66 Koningin Juliana en prins Bern hard hebben aan het Zweedse vor stenpaar ter gelegenheid van het staatsiebezoek vierhonderd foto-re- producties aangeboden van de voor naamste antieke kunstwerken uit Nederlandse musea, waaronder het Rijksmuseum, het Mauritshuis, mu seum Boymans, Frans Halsmuseum, de Lakenhal en het Aartsbisschop pelijk museum. De reproducties zijn geplakt op banzy opzetcarton, verguld op snee en met de hand van Engelse teksten voorzien, vermeldend de kunstenaar, het onderwerp, de afmetingen, het materiaal en de jaarcijfers. Koning Gustaaf en koningin Louise boden het Néderlandse vorstenpaar drie kristallen vazen aan, vervaar digd door de beroemde Órreforsfa- brieken te Smoland. Op de vazen zijn de monogrammen gegraveerd van koning Gustaaf VI Adolf, ko ningin Louise, koningin Juliana en prins Bernhard. BEZOEK AAN GOUDA. Omstreeks kwart over twaalf gis termiddag heefr koning Gustaaf van Zweden in gezelschap van zijn Zweeds gevolg een onofficieel bezoek gebracht aan Gouda waar Zijne Ma jesteit de Sint Janskerk heeft bezich tigd. Het gezelschap is in de kerk rondgeleid door mr. A. A. J. Rijksen, voorzitter van het fonds „Goudse Glazen". Na het bezoek aan Gouda reden de koning en zijn gevolg naar Haas trecht en Oudewater. In Oudewater stond een grote menigte reeds om half twaalf op het koninklijk bezoek te wachten. De schoolkinderen had den hiervoor vrij gekregen. Aanvan kelijk zou de Koning hier de Heksen- waag bezoeken, maar het tijdschema liet dit niet meer toe. ZWEEDS KONINGSPAAR FELICITEERDE BRUIDSPAAR Het Zweedse koningspaar dat gis termiddag tijdens het niet-officiele deel van zijn verblijf een bezoek ging brengen aan de heer D. G. van Beu- ningen, passeerden om half vier El- speet. De stoet kwam uit de richting Uddel en aan deze weg bij hotel „Het Edelhert" waarvan de dochter van de eigenaar deze dag in het huwelijk was getreden, had het bruidspaar van den Nieuwen d ij k-Luijck zich met de familie opgesteld. Het bruidsmeisje en de bruidsjon ker hadden zich aan de zijde van het bruidspaar geschaard met de Zweedse en Hollandse vlag. Toen koning Gustaaf het bruids paar opmerkte, liet hij onmiddellijk stoppen. Nadat de vorstelijke personen had den geinformeerd, of dit de trouwdag van de jonge mensen was, volgden hartelijke wensen voor een lang en gelukkig leven. De bruid bood de Zweedse koningin een orchidee uit Den Haag klom op daken en dacht aan 1945 Tien jaar geleden at Den Haag, en met de voormalige residentie geheel West-Nederland, vandaag „meat en vegetables" en was er in ieder Ne derlands gezin een blik „kaakjes" te vinden, waar vrij in gegrepen kon worden. Tien jaren geleden werd het kaak je met kennersblik geproefd en beju beld, maar vandaag zeggen de Hage nezen en met hen geheel Nederland: „We gaan eens bij een andere bak ker sprits halen, want deze begint ons te vervelen". Deze mentale mutatie ten spijt, heb ben de Hagenezen gisteren weer en kele momenten de ontroering ge voeld, die hen tien jaren geleden overweldigde, toen voor het eerst sinds 5 jaren vliegtuigen als welkome bezoekers begroet konden worden, omdat zij, die al die jaren dood en verderf hadden gebracht, als redders van duizenden levens kwamen. Op 29 April 1945 stonden duizen den, tienduizenden Nederlanders op de daken en de straten om een ge beurtenis te zien, die nog nimmer in de geschiedenis voorgekomen was en met tranen in hart en ogen zagen zij, hoe zware bommenwerpers parachu- ten beladen met levensmiddelen om laag wierpen, waardoor duizenden van de hongerdood gered werden. Gisteren zijn de bommenwerpers weer boven Den Haag verscchenen en wederom werden zij ontvangen door een juichende menigte, maar nu gold hun bezoek geen redding in uiterste nood; nu kwamen zij slechts om op kleurrijke wijze het grote gebeuren van 10 jaar geleden te herdenken en met een royaal gebaar bombardeerden zij Den Haag met een bloemenlast. Met de bloemen kwamen ook de pamfletten omlaag, waarin Engeland en alle Geallieerde landen aan Ne derland op deze dag een bijzondere heilwens deden toekomen. Later op de dag werden de pilo ten, die deze „blommenwerpers" bo ven Den Haag gebracht hadden, op het stadhuis ontvangen, waar zij door een aantal Nederlandse autoriteiten ontvangen werden en waar over en weer woorden van vriendschap en dank gesproken zijn. Het was warm in de Raadszaal te Bodegraven op deze mooie lente avond, waar zeer velen bijeen waren gekomen om getuige te zijn van het officiële afscheid, dat genomen ging worden van de vrouwelijke commies chef ter secretarie, mej. Van Benten. Reeds voor half acht had zij plaats genomen in de burgemeesterszetel geflankeerd door haar naaste familie leden o.a. pater v. Benten O.E.S.A. Kort na intrede van burgemees ter Croles en de beide wethouders, haar eigen bruidsbouquet aan, het geen door H. M. op hoge prijs werd gesteld. Na nog eens extra bedankt te hebben voor deze schone bloem en stevige handdruk en de allerbeste wensen vertrok de stoet in de richting van het buitenverblijf van de heer Van Beuningen te Vierhouten. Bij het bezoek aan de villa van deze kunstverzamelaar, toonde koning Gustaaf zeer veel belangstelling voor de collectie Van Beuningen, die, wat de schilderijen betreft, o.a. Vlaamse primitieven omvat en voorts schilde rijen tot en met het impressionnisme. Verder omvat de verzameling een aantal bronzen. Koning Gustaaf en koningin Louise gebruikte de thee met de heer en mevrouw Van Beuningen. Twee uur na aankomst vertrok het Zweedse koningspaar met zijn gevolg naar pa leis Het Loo voor een kort bezoek aan prinses Wilhelmina. Bom barstte in Velsen Om precies kwart over drie en wel op de seconde af drukte de plaat: vervangend commandant van de hulpverleningsdienst (de HVD), de heer A Drent op een knop in een schuilputje op ongeveer 500 meter van de plek, waar deze week door een bulldozer een oude Engelse blindganger werd gevonden in de be bouwde kom van Velsen-Noord. Een vuilgrijze rookwolk was het teken dat dit gevaarlijke oorlogssouvenir tot zijn vaderen verzameld was en de re-evacuatie van een deel van de gemeente kon ter hand worden ge nomen. Aan deze bomontploffing i: een groot opgezette organisatie voor af gegaan. Daar men geen enkel ri sico wilde nemen omdat deze bom was uitgerust met een vrijwel onbe kende ontstekingsinrichting. In een straal van 500 meter rond de plek waar het helse apparaat ge vonden was is daarom alles ont ruimd. De zieken gingen naar een speciaal verzorgingscentrum en de gezonden konden desgewenst wan neer de familie zich niet over hen ontfermde, een plaatsje onder een gemeentelijk dak vinden. De schade die de ontploffing aanrichtte viel mee: buiten wat gebroken ruiten en enige ontzette daken was er van werkelijke schade weinig te merken. De ontploffing werd bijgewoond door cursisten van de BB demontage- cursus in Den Haag, die zich speciaal toelegt op de studie van demontage van bommen de heren A. R. v. d. Heyden en C. G. Karssen, nam eerstgenoemde het woord. Hij schetste mej. v. Benten als een model van plichtsbetrachting met een ongelooflijke accuratesse. Haar bescheidenheid is wars van dit uiterlijk huldebetoon, aldus spr. Maar ook op deze laatste dag moet en wil zij handelen naar opdracht van B. en W. Over al haar goede daden in het verleden, vooral toen zij in de oorlogsjaren practisch alleen het schip der gemeente bestuurde, wil spr. niet uitweiden. Liever is 't hem eigenhandig haar op te spelden de medaille in goud van de orde van Oranje-Nassau namens H.M. de Ko ningin. Met een gelukwens en onder een spontaan applaus beëindigde de burgemeester zijn toespraak. Als oudste raadslid sprak vervol gens de heer C. Batelaan, die mej. v. Benten het langst heeft meegemaakt. Deze prees haar werk en haar per soonlijke eigenschappen en besloot zijn woorden met een zegewens. De heer A. Breekveldt sprak namens het administratief en technisch personeel en gaf in het kort een historisch overzicht. Als blijk van waardering overhandigde hij haar een boekwerk. De heer v. d. Horst uit Leiden voer de het woord namens de vereniging van Ned. Gemeenten. Deze spr. stel de mej. v. Benten ten voorbeeld aan jongere collega's met vele diploma's. De heer v. Gesel Grothe sprak als directeur van de Incasso-Bank. Hij bood haar een reisklokje aan. De laatste spreker was de heer J. de Mars, directeur van Oud-Holland. Hij sprak als oud-wethouder en loco burgemeester waarderende woorden, en overhandigde een boekwerk. Hierna werd even gepauzeerd om gelegenheid te geven een rokertje en een verfrissing te serveren. Tot slot was het woord aan mej. v. Benten zelf, die de sprekers stuk voor stuk bedankte voor hun gesproken woord en hun stoffelijke blijken van waar dering. Bijzonder bracht zij dank aan H.M. de Koningin voor het gouden ereteken en de burgemeester voor genoten vertrouwen en de altijd pret tig esamenwerking. Een lange rij be langstellenden kreeg hierna gelegen heid persoonlijk afscheid te nemen van mej. van Benten, die 35 jaar lang zoveel voor de gemeente heeft betekend. Verkeersexamen. De commissie, die belast was met het afnemen van het practisch gedeelte van het ver keersexamen voor de schooljeugd, heeft de resultaten bekend gemaakt. In totaal werden 250 leerlingen ge ëxamineerd. Ruim 80 is geslaagd. Een percentage dat beduidend hoger ligt dan andere jaren. Van de dertig jongens die van de St. Willibrordus- school deelnamen slaagden er 29. Een fraai resultaat. HAZERSWOUDI IH.R.l Bliksemactie K. V. P. Gister avond is de bliksemactie van de K.V.P. in Hazerswoude gehouden. Deze actie mag ten zeerste geslaagd heten. Het aantal nieuwe leden is nu 237, als volgt verdeeld: Hazerswoude Dorp 82, Groenendijk 87 en in het Zwaantje 68 nieuwe leden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5