Honderden kinderen brachten enthousiaste aubade op de zomerse Koninginnedag Duinstreek Kinderspelen BIOSCOPEN Voorrang aan het kind De Lichtfabrieken huldigden tien „lichtende" voorbeelden uit bedrijf ZATERDAG 30 APRIL 1955 DE LETDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Kinderfeesten onder de zon van Leiden Reveille en feest in de Stadszaal gebruik wilden maken om eens lekker uit te slapen, werden vanmorgen met een schok in de voor deze dag prettige werkelijkheid geplaatst door de reveille door twee padvindersbands. Om zeven uur maakten de jongelui een rondtocht door de reeds met enkele vlaggen verfraaide straten van Leiden. De reactie bleef niet uit want voor 8 uur waaiden van bijna alle gevels het rood-wit-blauw en stonden vele ramen en deuren open om de kostelijke zomerse dag binnen te laten. De personen die de zonnige morgen van het morgenkrieken af beleefden, zullen hiervan geen spijt gehad heb ben, want naarmate de feestvreugde meer en meer tot de langslapers door drong, begon een wolkendek de hemelse bijdrage aan het rood, wit en blauw te verdoezelen en tegen half tien dreigden reeds enkele regeldruppels een voorbarig einde aan de zomerse feestviering te maken. Toespraak burgemeester. Op het balcon van het Stadhuis na men het college van B. en W., ge meenteraadsleden, de besturen van de vereniging Koninginnedag en drie Octoberver. en vele andere autori teiten deze aubade in ontvangst. Na dat de kinderen ,.Een Hollandse feest dag" muzikaal geillustreerd hadden, werden zij toegesproken door de bur gemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, die de jeugd herinnerde aan het ko ninklijk bezoek van het vorig jaar. De liederen 'k Hou van Holland en Dank en Bede besloten deze met veel ent housiasme uitgevoerde aubade. Hierna trokken de kinderen in op tocht naar de Stadsgehoorzaal waar hun in foyer en Grote Zaal een caba ret-programma aangeboden werd. De heer N. B. M. Vreeburg sprak een welkomstwoord. „Bazuingeschal" opende korte militaire parade „Bazuingeschal" opende hedenmor gen te half tien het défilé, dat bij ie dere officiële feestdag langs de Bree- straat pleegt te trekken om daar de aanwezige autoriteiten in de trouw- Nauwelijks waren de padvinders van hun muzikaal „dauwtrappen" te rug gekeerd of honderden jongens en meisjes met oranje sjerpen en strik.- ken gesierd stroomden uit alle wijken van Leiden samen om op het Stad huisplein een aubade aan het gemeen tebestuur en enkele genodigden te brengen. Enthousiaste aubade. Tegen het levend decor van de Zaterdagse markt kwamen omstreeks kwart over acht vijftienhonderd kin deren bijeen, die onder leiding van hun onderwijzers en onderwijzeressen een bloemlezing uit de nationale zang bundels zouden laten horen. Het duur de echter nog wel even voor dat alle kinderen een plaats in het koor gekre gen hadden en met grote vlaggen uit gerust waren. Eindelijk om even voor half negen kon de heer Henk Franke zijn dirigeerstokje opheffen en zette het Leids Politie Gezelschap de eerste tonen van het Wilhelmus in. Even stolde het leven op de markt en luis terde men ontroerd en met ontbloot hoofd naar de kinderzang. De kinderen zochten het bij het Stadhuis hogerop. blijken te laten delen, die het gehele vaderland door de deelnemende mili tairen wordt toegedragen. Even voor half tien arriveerde de territoriaal bevelhebber West, kol: C. de Boer, - die te zamen met burge meester Jhr. mr. F. H. van Kinschot het défilé in ontvangst zou nemen, daarbij geassisteerd door verscheidene militaire en burgerlijke autoriteiten uit Leiden en naaste omgeving. De Marinekapel opende de parade en werd gevolgd door een afdelipg van de Nationale Reserve, onderdelen van Marine en Mariniers uit Valken burg. Als kleurrijke onderbreking loste de Band van de Nat. Reserve de Marine af en begeleidde het twee de gedeelte van het défilé, dat ge vormd werd door onderdelen van de in Leiden gelegerde troepen. Omstreeks kwart voor tien kon de politie de vele belangstellenden weer ruim baan geven en had het militair eerbetoon een einde gevonden. Dat Koninginnedag bij uitstek het feest van het kind is werd ieder dui delijk, die vanmorgen op weg was naar de kinderspelen aan het sport veld Zoeterwoudsesingel. Niets dan kinderoptochten, waar de kinderen zich levendig in de rol van ka bouter, elfje of verpleegster konden uitleven. En zelfs alleen maar met strik, sjerp of feestmuts maakten de kinderen aan de toeschouwers al dui delijk dat zij „er bij hoorden". In de loop van de morgen werden in verschillende delen van de stad kinderoptochten gehouden. Op het sportterrein waren 850 kin IN DE LEIDSE Casino. „Een uur voor midder nacht". De Fransen verstaan het als geen ander volk om op het witte doek in kort tijdsbestek een afge ronde en spannende detectivegeschie denis te brengen en de film, die deze week in Casino draait, is daarvan wederom een sprekend bewijs. Een moord in een advocatenkan toor, een moord in een tunnel en mysteries rond deviezensmokkel wor den door een inspecteur opgelost, doordat deze in een der vermoorden zijn dubbelganger herkent en tijde lijk diens plaats in het leven in neemt. Hij wordt in de meest zonderlinge situaties gewikkeld en beleeft zijn nieuwe rol op het wereldtoneel zo sterk, dat hij zelfs verliefd wordt op het meisje van een der vermoor den. Het is een charmante Franse film, die met het koele wit-zwart de nodige climaxen weet te leggen en liefheb bers van goede detective-stories een paar genoeglijke uren kan bezorgen. Boven 18 jaar. Lido. In de film „Suzanna sliep hier" ziet men <Ie vrij komische ver wikkelingen tussen een onnadenkend meisje en een verstandige man en daarmede is vrijwel de hele situatie getekend. Een scenario-schrijver verloofd met de dochter van een rijke papa krijgt bezoek van twee detectives, die hem een meisje brengen, dat tot tuchthuisstraf is veroordeeld, omdat zij een zeeman met een fles op het hoofd heeft geslagen. Zij brengen haar bij hem, opdat hij „stof voor een nieuwe film" zou kunnen opdoen. Welnu, die stof wordt gemakkelijk genoeg geleverd, maar daarnaast komen natuurlijk de nodige verwik kelingen, als de verloofde van de schrijver telefonisch bemerkt, dat een „concurrente" haar pad kruist. Er gebeurt niets bijzonder in de film, maar men kan er genieten van voortreffelijk spel van Derbie Rey nolds, Dick Powel en Anne Francis, die een uurtje interessant spel te zien geven. Hoewel de „veelbelovende" Suzan ne „sweet seventeen'' is, keurde de K.F.C. de film toch maar voor boven de 18 jaar. Luxor heeft de film van het Fran se meisje uit Marseille, dat het tot koningin van Zweden bracht, en be kend is onder de naam „Désirée", opnieuw geprolongeerd. Alle leeftij den. Rex. Wie de dromen van zijn jeugdjaren nog eens wil oprakelen, kan in Rex de „Avonturen van Ro binson Crusoë" gaan zien. Wij weten niet of de tegenwoordige jeugd de bekende roman van Daniël Defoe nog verslindt, maar in elk geval zal men de verfilming van Robinsons adem benemende avonturen met spanning volgen, vooral nu ze worden ge bracht door een cineast, die verschil lende mooie kwaliteiten in zijn film heeft weten te leggen. De sfeer op het eenzame eiland is voortreffelijk getroffen, zodat men zich kan inden ken in de mentaliteit van de man, die plotseling voor de taak gesteld werd een eigen maatschappij op z'n eentje op te bouwen van de grond af. Een boeiende film, toegankelijk voor alle leeftijden. Trianon. De lente is een bij uit stek geschikte tijd om je zorgen op zij te zetten, zodat de titel van Tria non's film van de week „Zet je zor gen opzij", hoogst actueel is. Men on dervindt daarbij de niet te versmaden medewerking van het befaamde stel Stan Laurel en Oliver Hardy, die weliswaar voortdurend door zorgen geplaagd worden, doch er op won derbaarlijke wijze steeds door heen rollen. Deze keer zijn zij in de oor log verzeild geraakt, die zij zo'n beetje op eigen gelegenheid voeren. Maar na afloop houden zij er iets uit over, n.l. de baby van één hunner kameraden, die uitgerekend Smith heette. Zij gaan nu op zoek naar de ouders van deze Smith en zoeken in New York de duizenden Smith's af, alsmaar leurend met de baby. Als zij aan het einde van hun Latijn zijn, komt het ineens voor elkaar, zoals men dat van Stan en Olly verwach ten kan. Daar de hoofdfilm niet lang is, is er een vrij uitgebreid voor-program, waarbij o.a. een interessante docu mentaire over het bouwen van vio len, met fraaie opnamen van het Karwendelgebergte, waar 't hout van daan komt. Het programma is toe gankelijk voor alle leeftijden. deren bijeen om elkanders krachten te meten in vele soorten vernuftige spelen. De jongens en meisjes renden van de ene paal naar de andere, maak ten bochten om denkbeeldige draai punten, omgorden zich met zakken en droegen schalen met eieren voor zich uit „kropen en slopen" door en amuseerden zich kostelijk. De organisatie was bij de leer krachten in deskundige handen. Na afloop werden aantrekkelijke prijzen uitgereikt en de tractaties met een hoeratje naar het rijk der histo rie verwezen. In de hitte van het Koninginnefeest vanmorgen bewoog zich over het Le vendaal een ongeorganiseerde kinder optocht. Voorop een jongetje met sjerp, sabel en bazartrommeltje en daarachter kinderen in de meest exo tische kledij. Toen de tamboer zonder meer de rijweg overstak met een lid van Hermandad in de buurt vreesden wij het ergste voor het voortbestaan van deze miniatuur-parade. De agent hield echter met een strak gebaar het verkeer van beide zijden tegen en verleende het groepje feestvierende kinderen voorrang. Hulde aan de agent, die zo goed be greep, dat op deze dag het kind als feestvierder nummer één voorrang verdiend. Met deze officiële erken ning zette het wonderlijk uitgedoste groepje vastberaden de weg voort. „De Huzaren" voor K. en O. EN O. HEEFT MET DE OPVOE- RING van ,.De Huzaren" van P. A. Brëal nu niet bepaald een huzaren- stunt uitgehaald. Het stuk heeft we liswaar enkele mogelijkheden tot hu moristisch spel, maar bevat toch ver der weinig elementen, die de opvoe ring tot een van de meest geslaagde van dit seizoen zouden kunnen ma ken. Het als blijspel bedoelde werk vervalt hier en daar in een breed uit gespannen boertigheid, die eerder ver moeit dan amuseert. De schrijver zette de klok een hon derd vijftig jaar terug en pootte ons in een Italiaanse familie, die met operetteachtige gebaren en stemver heffingen de komst van Napoleons leger zit af te wachten. Zoals men van een Frans schrijver kan verwachten, blijken de Italiaanse mannen van fut en tact gespeend te zijn en verheugen zich de vrouwen onder een camouflage van bange voor gevoelens, op de intocht van de vreemde soldaten. Een van de mannen begaat echter een domme fout, waar door twee Franse huzaren in ernstige moeilijkheden komen. Een schalkse dienstbode moet er tenslotte aan te pas komen om de lucht te zuiveren. ïyjEN ZOU DE SCHRIJVER ON- RECHT aandoen door te beweren dat zijn stuk geen hoedanigheden voor goed spel zou bevatten. Hoewel hier en daar wat te opzettelijk druk van gebaar en spel kreeg het stuk van de Haagse Comedie meer dan het verdiende. Men speelde met ple zier en soms kreeg men de indruk, dat het enthousiasme op het toneel groter was dan in de zaal. Jan Retel was in zijn element als een „lollige broek" van een huzaar. Hij speelde deze figuur met een vaart, waarbij soms letterlijk de stukken afvlogen. Een potige doch charmante dienst maagd werd door Elisabeth Ander sen op de been gebracht en gehou den. Pim Dikkers speelde een mili- tairistische huzaar, die moeite heeft om zijn blanke pit niet voor een blauwe boon te verruilen. Ook deze typering had, evenals bijna alle an dere rollen behalve die van de dienstmaagd, iets caricaturaals, waar door o.i. spel en stuk geschaad wer den. De zaal toonde zich enthousiast over het soel, maar matig tevreden over het stuk. BR. Het gaat om Uw land, Uw stad, Uw straat, Uw huis, Uw gezin Overzicht tijdens de aubade. GEZELLIGE FEESTAVOND IN STADSZAAL Vrolijk cabaret tot besluit De grote S.L.F.-familie die gister avond met de wethouder van de Be drijven, de heer D. van der Kwaak, de directie en de technische staf in de Stadsgehoorzaal bijeen kwam, had deze avond niet minder dan veertien jubilarissen en vijf leden van het personeel, die deze dag een Koninklijke onderscheiding ontvin gen, in haar midden. Bovendien werd van tien employe's, die het bedrijf met pensioen verlieten, afscheid ge nomen. Het waren de heren J. F. Kloeg, P. J. v. d. Burg, F. J. Buis, C. G. Baart, H. J. Eradus, P. J. Koole, P. J. Zand vliet, C. van Steenwijk, W. P. van Ginhoven en C. H. H. Staats, die on langs hun zilveren jubileum vierden, de heren P. van der Meer, H. Cornet en ir. F. Stokhuyzen, die de veertig jaar reeds hebben volgemaakt en de gouden jubilaris, de heer J. A. Brinks. Een Koninklijke onderschei ding ontvingen deze dag de heren W. P. E. Broers, J. C. Selier, Chr. Je Brouwer, H. Cornet en E. A. Th. Ver mond, terwijl de heren D. Prins, G. de Mey, B. J. Limburg, D. van Lies hout, A. Straatman, J. A. Brinks, J. B. Havers, C. Brocaar, W. Blok en A. de Wolf, na een eervolle staat van dienst het bedrijf met pensioen ver lieten. Drang naar saamhorigheid. De voorzitter van de Personeels vereniging, de heer H. van Wouden berg, sprak woorden van waardering, hulde en dank voor de trouwe plichtsbetrachting van zo velen. Het stemde spreker tot vreugde, dat het momenteel met de personeelsvereni ging zo goed gaat. Geboren uit de drang naar saamhorigheid, is deze vereniging thans een bindend ele ment in de bedrijfsgemeenschap. Ook de subverenigingen maken 'n groei periode door. Tenslotte kondigde de heer Van Woudenberg een collecte aan, waarvan de opbrengst bpstemd is voor chronische invaliden, die deze zomer onder auspiciën van het Ned. Roode Kruis een uitstapje zul len maken. Felicitatie van geridderden. Wethouder Van der Kwaak richtte zich hierna in een speciaal woord van dank en felicitatie tot de .geridder den". Het is de eerste maal, aldus spreker in de geschiedenis van de S.L.F., dat wij ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin een aanvrage hebben ingediend voor een Koninklijke onderscheiding. Wij hopen hiermede door te gaan, in de verwachting, dat dit aantal van vijf in de komende jaren moge uit groeien. Wethouder Van der Kwaak, die dit'eerste vijftal bij hem op het podium had geroepen, bood allen de hartelijkste gelukwensen aan. Na al deze woorden van hulde en dank, was het „woord" aan een ca baretgezelschap, dat onder leiding van de conferencier John Pimp een vrolijk en afwisselend programma van muziek, zang en acrobatiek over het voetlicht bracht. Nic. Godart be speelde zijn tutti-vox met grote vir tuositeit, „The Broytons" brachten bewonderenswaardige acrobatiek, en Willy van Drunick, een charmante cabaretière, was deze avond al bij zonder op dreef, terwijl Swen Smeele de aanwezigen o.a. vergastte op een muzikale kolder die zeer in sloeg. De grootste bewondering had men evenwel voor Geraldini als muzikale kok een nummer, waarmede hij straks ook voor de televisie zal ko men en dat niet minder dan twee jaar van voorbereiding eiste. Het is dan ook waarlijk frappant hetgeen Geraldini hier weet te bereiken. Wat hij ook aanraaktoveral zit mu ziek in. In pannen en pollepels, in een tulband en gebak, tot zelfs in de bierton en het fornuis. Ongetwijfeld een nummer van klasse! Na afloop van deze geslaagde avond, volgde nog een geanimeerd bal. Agenda Leiden ZATERDAG: Schouwburg: Kon. Ver. „Litteris Sacrum" „In Londen staat een huis", 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Slot- avond „Ons Grunnegerlaand", 8 uur nam. Stadszaal: Snip en Snap-revue „Made in Holland", 8 uur nam. Excursie N. C. Reisvereniging naar •bloemencorso. Vertrek 12.30 uur nam. Papengracht. Oegstgeest (Montessorischool L. de Colignylaan). Tentoonstelling „De vrouw en haar gezin tijdens de be zetting en bevrijding", 2.305 en 7 9.30 uur nam. ZONDAG: Stadszaal: Snip en Snap-revue „Made in Holland", 8 uur nam. BIOSCOPEN. De films van de volgende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Het uur voor midder nacht", -18 jaar. Lido: „Suzanna sliep hier", 18 jaar. Luxor: „Désirée", alle leeftijden Trianon: „Zet je zorgen op zij", alle leeftijden. Rex: „De avonturen van Ro binson Crusoë", alle leef tijden. BEZOEKERS BIJ SMALFILM LIGA'S. De Smalfilmclub „Saenden" uit Zaandam en de West Friesche Club uit Hoorn waren gisteravond met hun zelfgemaakte films op bezoek bij de Leidse smalfilmliga. Allereerst vertoonden zij hun 16 mm film „Scherven", die een goed onderwerp had doch technisch nog voor verbe tering vatbaar was. Een door drie personen onafhankelijk van elkaar gemaakte film van de grote brand van de Czaar Peter pakhuizen te Zaandam was realistisch genoeg om de vele aanwezigen te pakken. Zij genoten nog meer van een goede film van een grote West-Friese brui loft. Voorzitter. H. Kleibrink dankte alle van ver gekomen clubleden har telijk voor het gebodene. Verder deelde hij mede dat op Vrijdag 10 Juni a.s. wederom een avond geor ganiseerd is voor de leden. Op de Teca zullen de leden van de L.S.L. iedere avond films vertonen uit hun eigen repertoire. OEGSTGEEST SECRETARIS UDO OVERLEDEN. De heer G. C. Oudshoorn, secreta ris van de Oegstgeestse voetbalver eniging UDO is gisteren op 46-jarige leeftijd onverwacht overleden. De begrafenis is bepaald op Maandag 2 Mei aanstaande. De tentoonstelling „De vrouw en haar gezin tijdens de bezettings tijd en bevrijding" blijft ook Maan dag en Dinsdag a.s. nog geopend op dezelfde uren. Geb.: Dirk, z.v. P. H. Kaars Sij- pesteijn en W. E. Kapteijn; Marten Jeroen, z.v. J. J. Ris en M. C. Wes tendorp. Overl.: P. A. Doeve, 68 jaren; J. G. H. van Nes geb. Meeuwenberg, 64 ja ren; A. F. Gooszen, 85 jaren; Th. W. Sanders, 79 jaren. Getr.: B. Eaan en W. G. Balfour van Burleigh; D. K. Burgij en M. En- seling; A. H. van Dijk en J. C. M. Molenkamp; J. de Jong en A. Grave- kamp; C. Hogewoning en H. Uljee. .Ondertr.: J. L. P. A. van Hoeken, 28 jaren, Oegstgeest en A. L. Ver haar, 24 jaren; F. de Boer, 31 jaren, 's-Gravenhage en E. G. Belgraver, jaren,

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2