$e£cid6e(Eotj/KMit Eisenhower en Zjoekow schreven als oude vrienden Machtsvertoon bij de vaart door de havens overstemden geluid van stad in wederopbouw FORMOSA ELKE TOENADERING IS 'N WELKOM VERSCHIJNSEL C. Walenkamp Had Venezolaanse regering recht om in te grijpen? Koninklijke gasten in de Maasstad Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DONDERDAG 28 APRIL 1955 46ste JAARGANG LENTESTEMMING rond KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Tefeloontjes f 1.50 DE HUUR VERHOGING de regeringspartijen heeft de wagen van de huurpolitiek wel ern stig vast doen lopen. Zoals men weet lag het aanvankelijk in de bedoeling tot een algemene huurverhoging van 25% te geraken, overtuigd als men v/as en is, dat ér iets gedaan moet worden om de discrepantie tussen de oude en nieuwe huren té verminderen c.q. zo spoedig als het mogelijk zou zijn op te heffen. Alleen aldus zou de bouw van nieuwe woningen voor de bouwers aantrekkelijk worden ge maakt, nieuwe woningen zouden zon der bijdrage uit de openbare kassen rendabel kunnen worden geëxj teerd en ook zouden bewoners van vooroorlogse woningen er dan snel ler toe komen een hun beter passende kleinere nieuwe woning te betrek ken wat de woningspreiding ten goe de zou komen. Dit ideaal kon na tuurlijk niet ineens worden bereikt zonder een storm te veroorzaken in het levenspeil. Maar ook minister Witte was overtuigd, dat het die kant uit moest, hij heeft dat de laatste ja ren bij de verdediging van zijn begro ting herhaaldelijk verklaard. Het zou nu dus over de hele linie 25% worden, maar met een huurbe lasting als een compromis in de re gering. Dit compromis stuitte al direct bij de rechtse groepen op zulk een hef tige tegenstand daar men voor een huurbelasting geen enkele recht vaardigheidsgrond aanwezig achtte dat de regering wel inzag, dat dit plan geen meerderheid in de Kamer zou krijgen. /"\P DIT PUNT is er nu o.i. een on- duidelijkheid. Zoals men weet, heeft de regering het oorspronkelijke plan van 25% laten vallen en is zij gekomen met een gedeeltelijke huur verhoging van 5 en 10% en wel als volgt: woningen met een weekhuur van 9.45 vooroorlogse huur 7.per week geen huurverho ging. Woningen met een huur tugsen 9.45 en 10.45 per week een huur verhoging van 5%. Woningen met n' huur van meer dan 10.45 per week een verhoging van 10%. Dit komt ruw uitgerekend hierop neer, dat on geveer 35% van de woningen een verhoging van 5 tot 10% zullen on dergaan en 65% van de oude wonin gen vrij zullen blijven van huurver hoging. Het is wel duidelijk, dat er aldus van een huurbeleid, zoals wij in de aanvang schetsten, nauwelijks kan worden gesproken. Iedereen is overtuigd van de nood zakelijkheid van een veel verder gaande verhoging. Nu schijnt deze niet te kunnen worden bereikt, om dat enerzijds de P.v.d.A. geen flinke huurverhoging aan wil zonder een gelijktijdige huurbelasting en men aan de andere kant deze huurbelas ting onder geen beding wenst te aanvaarden. Zo is men dan gekomen, zou men zo zeggen, tot het mager compromis van 5 en 10% verhoging voor niet meer dan 35% van de oude woningen. Op dat punt gearriveerd had mi nister Witte natuurlijk in het kabi net kunnen zeggen: mijn woningbe- leid vereist nu een huurverhoging van 25%. Krijg ik dat niet dan ga ik heen en dan moet de P.v.d.A. maar zorgen de stukken te kram men. Maar wie de politieke realiteit ziet, weet, dat hierdoor geen oplos sing zou worden bereikt in die zin, dat er na Witte wel een huurverho ging van 25% zou zijn gekomen. En dus is men geneigd te veronderstel len dat dit laatste compromis aldus tot stand is gekomen. jyiAAR IS DIT wel zo? Want men 1^" komt nu plotseling met het ar gument, dat een huurverhoging van 25% noodzakelijkerwijs gepaard zou moeten gaan met een compensatie in de vorm van een nieuwe loon- ronde, die thans wij noemden dit reeds als het beleid van de regering Bewondering voor Hollands kweekproduct Eisenhower ook eens met Dulles President Eisenhower heeft tijdens zijn wekelijkse persconferentie ver klaard dat hij de afgelopen drie weken een geheime correspondentie heeft gevoerd met maarschalk Zjoekow, de Sowjet-Russische minister van Defensie. Er bestaat een kleine hoop, dat deze briefwisseling zal leiden tot een verbetering van de toestand in de wereld, zei Eisenhower. De brief wisseling droeg eerst een persoonlijk karakter. Zij is voortgevloeid uit een oude vriendschap. Eisenhower en Zjoekow hebben el kaar goed leren kennen tijdens de eerste bezettingsdagen van Berlijn, onmiddellijk na de overgave van Duitsland. In die tijd koesterde Zjoe kow het stellige voornemen een be zoek aan de Ver. Staten te brengen, maar zover is het nooit gekomen. Tij dens een persconferentie in Februari herinnerde Eisenhower hieraan. Hij vroeg zich toen af of hij de uitnodi ging, die hij indertijd aan de maar schalk had gedaan, thans zou kunnen herhalen. Gisteren werd aan de president de vraag gesteld of hij maarschalk Zjoe kow had verzocht persoonlijk te be- Vier de komende feestdagen in het be2it van een doos heerlijke sigaren PRACHT SORTERING 10 stuks reeds vanaf 9Q Sigarettenrokers nemen het nieuwe merk „Gold Coast", lang model, 20 stuks 75 SIGARENHANDEL v/h. H. Walenkamp Zonen, Prinsessekade 1 - Leiden. (Advertentie) in onze artikelen over lonen en prij zen tot iedere prijs moet worden vermeden. Het is een feit: dit is de politiek van de regering in de laat ste maanden. Minister Zijlstra en laatstelijk v/eer in de Eerste Kamer minister Suurhoff hebben hieraan geen twijfel laten bestaan. Maar onze vraag is nu: wist men in de regering dit niet reeds, toen de plannen wer den besproken van een huurverho ging van 25%. Deze plannen zijn nooit definitief bekend gemaakt, maar zij waren een publiek geheim. Wij vragen opnieuw: is het beleid van de regering sinds de Troonrede van September 1954 op korte termijn zo veranderd, dat van een huurver hoging van 25% opeens geen sprake meer kon zijn? Met andere woorden: is de stabili satie van lonen en prijzen de oorzaak geworden van dit nieuwe plan, dat nu door minister Witte in de Kamer moet worden verdedigd, het plan van een huurverhoging van niet meer dan 5 en 10% voor 35% van de oude woningen, of is het 't verzet tegen de huurbelasting geweest, dat tot dit compromis heeft geleid? Het zal interessant zijn begin Mei het antwoord hierop in de Kamer te vernemen. Geen Nederlandse stappen Het geval van de uitwijzing van de Nederlandse afgevaardigde op een conferentie te Caracas, de heer Ver meulen, behoort nog niet tot het ver leden. De Nederlandse regering zal geen stappen doen bij de Venezolaanse re gering naar aanleiding van de uitwij zing van de heer Vermeulen. Dit be sluit vindt zijn oorzaak in het feit, dat de heer Vermeulen niet als Ne derlands afgevaardigde, doch als lid van de raad van beheer van de in ternationale arbeisorganisatie in Ve nezuela vertoefde. Ook het NVV staat buiten de uit wijzing, aangezien de heer Vermeu len deze vakorganisatie niet ter con ferentie vertegenwoordigde. Het in ternationaal verbond van vrije vak bewegingen, (IVW), waarbij het NW is aangesloten, had reeds te voren besloten niet aan de zitting deel te nemen omdat het zich niet kon verenigen met de in Venezuela heersende sociale toestanden. Het internationaal verbond van vrije vakverenigingen (ICFTU) heeft de petroleumcommissie geadviseerd haar conferentie te Caracas te ver dagen. De Venezolaanse regering heeft in een verklaring gezegd, dat de rede van de heer Vermeulen een voorbe dachte daad van minachting en het zich bewust mengen in de politiek en de binnenlandse aangelegenhe den van Venezuela was. De heer Vermeulen heeft te Cura sao tegenover het ANP verklaard van mening te zijn, dat de Venezo laanse regering niet het recht heeft om zich met de interne gang van zaken van de conferentie te be moeien anders dan door middel van de Venezolaanse afgevaardigde, dus ook niet met de vraag of hij, de heer Vermeulen, de conferentie al dan niet „saboteerde". „Wel is thans gebleken, dat vrij spreken, de belangrijkste pijler van het werk van de ILO. op de confe rentie, onmogelijk is", aldus Vermeu len. middelen ten behoeve van de Ameri kaanse vliegers, die nog steeds in China gevangen worden gehouden. De president antwoordde hier niet op. Hij zei dat de correspondentie van per soonlijke en vertrouwelijke aard was en dat maarschalk Zjoekow diende uit te maken, of hij de inhoud van de brieven wilde publiceren of niet. Ei senhower legde er echter de nadruk op, dat de briefwisseling niets schok kends bevatte. Formosa. Verder zei de president dat de Ver. Staten bereid zijn met de Chinese communisten te onderhandelen over een wapenstilstand in het gebied van Formosa, maar niet zullen praten over kwesties, die nationalistisch China be- trèffen. Hij schaarde zich geheel achter het standpunt dat minister Dulles Dins dag verklaarde dat de V.S. vorige week Zaterdag misschien iets te vlug van stapel waren gelopen met mee te delen dat deelneming van nationalis tisch China aan eventuele besprekin gen over Formosa als voorwaarde zou worden gesteld. Op de vraag of nationalistisch China zou instemmen met een wapenstil- Luchtroutes via Zuidpool Luchtmaarschalk sir Keith Park, vertegenwoordiger van de Britse „Hawker Siddeley Aircraft"-combi- natie voor het gebied van de Stille Oceaan, heeft verklaard, dat er zeer geheime internationale besprekingen gaande zijn over het instellen van strategische en burgerlijke luchtrou tes over het gebied van de Zuidpool. Hij gaf geen verder commentaar. Reuter tekent hierbij aan, dat ex pedities naar de Zuidpoolgebieden van het Britse gemenebest, Ameri ka en West-Duitsland voorbereid worden. stand als communistisch China het ook deed, antwoordde Eienhower, dat, voor zover hij wist de nationalisten in het gebied van Formosa alleen scho ten ter verdediging van hun gebieden. Zij vielen het vasteland niet aan, be halve als vergeldingsmaatregel. Daar om was een wapenstilstand voor de nationalisten een zuiver academische kwestie en konden de Ver. Staten met de communisten over het staken van hun beschietingen spreken. Eisenhower gebruikte een nieuw woord om de Chinese communisten aan te duiden. Hij sprak dan over „Chicoms". MACIVIILLAN IS OPTIMIST De Britse zaakgelastigde in Peking zal Tsjoe En-Lai vragen de ideeën hij in zijn verklaring te Bandoeng naar voren heeft gebracht over be sprekingen met de Ver. Staten be treffende de spanning in het Verre Oosten, verder uit te werken. Harold Macmillan, de Britse mi nister van buitenlandse zaken maak te dit gisteren in het Lagerhuis be kend en hij voegde er aan toe: Ik heb goede hoop dat de gehele toestand in - het Verre Oosten zich gunstiger gaat ontwikkelen. In antwoord op een vraag zei Mac millan dat Engeland in de kwestie Formosa geen andere verplichtingen heeft dan die algemene, welke voort vloeien uit het lidmaatschap van de Verenigde Naties. De Britse politiek blijft gericht op een wapenstilstand en oplossing van de kwestie door on derhandelingen, aldus de minister. Bao Dai roept: Koest Het permanent in Zuid-Frankrijk vertoevende staatshoofd van Viet nam, Bao Dai, heeft in een bood schap aan de feecten in Vietnam or der gegeven, dat zij zich onthouden van geweld en dat zij de wapenstil stand in acht nemen. In een telegram aan premierNgo Dinli Diem gelast het staatshoofd, dat de premier iedere maatregel na laat, welke in strijd zou kunnen zijn met de vredespolitiek, welke hij, Bao Dai, wenst te voeren. Dit soort maatregelen dienen slechts getroffen te v/orden na over leg met Bao Dai, aldus de keizer in zijn telegram. Schietpartij Het telegram heeft blijkbaar niet veel uitgehaald, want vanmiddag is Koning Gustaaf wijst vol bewondering zijn gemalin de schoonheid van de Keukenhof: de foto werd genomen tijdens de rondgang over onze Nationale Bloemententoonstelling. men te Saigon begonnen gebruik te maken van zware artillerie en mor tieren. Een achttal mortiergranaten kwam neer in de nabijheid van het paleis van premier Ngo Ding Diem van Zuid-Vietnam. Er zou al een twintigtal doden en gewonden zijn gevallen. Dertig man van de secte Einh Xyen hebben gisteravond het commissari aat van de haven van Saigon bezet, zo verneemt AFP van betrouwbare zijde. Volgens latere berichten zou het aantal doden en gewonden al tot hon derd zijn gestegen. Een Franse officier zei, dat het nog niet mogelijk was vast te stellen, wie verantwoordelijk is voor het gevecht. Rotterdammers op Oranjehest De Rotterdamse straten vertoonden hedenmorgen een wel geheel ander beeld dan op gewone werkdagen. Natuurlijk werden ook nu de verkeers- adres omzoomd door de kloppende activiteit van een verwoeste stad in opbouw, maar de straten zelf waren daar niet, zoals anders, 'n getrouwe afspiegeling van. Een belangrijk deel van de bevolking had namelijk schort en overall aan de kapstok gehangen om op zijn oranjebest de intocht van de vorstenparen te kunnen zien. De straten waren vol van deze feestelijke schare. Aan de beugels van de enkele trams, die zich een weg door de drukte kon banen, wapperden vele vlaggetjes en boven alles uit versierde een nog wat aarzelend lentezonnetje het geheel met een verwarmende glans leid, welke tevens als Deense zee- manskerk gebruikt wordt. Na bezich tiging van de kerk begaf het gezel schap zich naar de tuin, waar een aantal officieren en machinisten van Zweedse schepen aan de vorsten wer den voorgesteld. Veel tijd voor een gesprek was er echter niet het ge hele bezoek mocht slechts een kwar tier duren en weldra begaven de gasten zich dan ook te voet naar de jachthaven van de koninklijke zeil en roeivereniging „De Maas". Tij dens deze wandeling kreeg de dichte menigte eerst goed de gelegenheid de Zweedse vorst te zien en toe te juichen. Kort bezoek aan Zweedse kerk De gespannen verwachting van de tienduizenden die zich reeds vroeg plaatsje langs het parcours verworven hadden, groeide, toen omstreeks 10 uur de politiemannen, welke de afzetting verzorgden, de waarschuwing kregen, dat de vors telijke personen aan de grens van de stad gearriveerd waren. In het gezelschap miste men koningin Louise, die om gezondheidsredenen de tocht niet zou meemaken. In snelle vaart renden de auto's linea recta naar de Zweedse kerk aan de Parklaan, waar een groot aantal per sonen de komst van de gasten ver beidde. Aan de ingang van de kerk werden de bezoekers door de burge meester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum ontvangen. De zes-ja rige tweelingzoontjes van de Zweed se consul in Rotterdam boden konin gin Juliana bloemen aan. Te voet naar jachthaven De gasten werden eerst naar de f-kraai on de eerste verdieping ge- Langs raakvlak van werelden Verdeeld over een tweetal gemeen telijke bootjes maakte het gezelschap vervolgens een tocht, langs ons raak vlak met alle werelddelen, de Rotter damse haven Bij het Prinsenhoofd scheerden de vlugge bootjes rake lings langs de kruiser „De Ruyter", die machtig en ongenaakbaar op stroom lag. Even rimpelde het wa ter rond het schip, toen in machtige donder 21 saluutschoten het gewone havenlawaai overstemden. Omstreeks half twee verlieten de. vorstelijke gasten het havengebied. Na afscheid genomen te hebben van de Rotterdamse autoriteiten ren den de auto's voor en begaf de co lonne zich in snelle vaart naar Nu- mansdorp, waar de „Piet Hein" ge reed lag om de vorstelijke personen naar Zierikzee te vervoeren. AANHOUDER WINT Tijdens het bezoek aan de tuin van de Zweedse kerk in Rotter dam deed zich een aardig mo ment voor, toen achter een der ramen van de bovenste verdie ping van het Zweedse zeemans tehuis een baby hoog op een vrouwenarm geheven, niet op hield naar de zich in de tuin be vindende vorstelijke bezoekers tc zwaaien. Koningin Juliana was de eerste die het opmerkte. Zij maakte er de Zweedse ko ning en prins Bernhard op at tent en spoedig wuifde heel het vorstelijk gezelschap naar het lachende, dartele kindje daar heel in de hoogte. Toen de' koninklijke gasten zich vanuit de kerk te voet naar de jachthaven begaven, zagen zij de balkons van het vele verdie pingen hoge Atlantishouse vol met personeelsleden van de daar aanwezige kantoren. Rollen ser pentines en grote dozen confetti dwarrelden in de lucht op het moment, dat het hoge gezelschap er passeerde. RIJ MAAR BINNEN. In New York is een warenhuis ge opend, waarin men met dc auto van de straat af) tot de derde verdieping kan rijden om te winkelen. Ook op de eerste en tweede verdieping zijn parkeerplaatsen. Dit is een nieuwig heid voor het door verkeersmoeilijk heden geplaagde centrum van New York. HOE wordt het weer? Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur. AANHOUDEND VRIJ ZACHT WEER Veranderlijke bewolking en S overwegend droog weer. Meest s matige Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera- 2 tuur. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water: Het weer in Europa HELSINKI licht bew. 2 C. STOCKHOLM zwaar bew. 4 OSLO regen 4 KOPENHAGEN regen 6 ABERDEEN half bew. 8 DUBLIN regen 8 LONDEN regen 11 BRUSSEL geheel bew. 13 PARIJS licht bew. 12 BORDEAUX mist 8 GRENOBLE licht bew. 7 NICE onbewolkt 12 EERLIJN geheel bew. 11 FRANKFORT licht bew. 9 MUNCHEN half bew. 7 ZURICH licht bew. 6 GENEVE licht bew. 6 LOCARNO zwaar bew. 11 WENEN zwaar bew. 1 INNSBRUCK nevel 4 ROME onbewolkt 12 Korreltje Nooit lenen en nooit iets schuldig zijn is de beste manier, om vrienden te behouden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1