N.V.V.-secretaris had critiek op Venezuela KAB-voorzitler Middelhuis sprak JSSSUBSl. op congres St. Deus Dedit Chefariae4 In Den Haag werd katholieke school voor maatschappelijk werk geopend De sanering van tuinderijen in Noord-Holland Huurschuldige vesting kon door 1 brandweer ingenomen worden j Gerrit Schulte winnaar in Heerlen WOENSDAG 27 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 i geleerden in de gehele wereld onop- zo eenvoudig is. De opheffing van - - die classificatie zai geleidelijk moe ten geschieden, daar anders de twee hoogste klassen weer in ernstige ma te gedupeerd worden. En dat kan de bedoeling van een opheffing toch Jiiet Stoker verbrand Drama te Vreeswijk De 45-jarige ongehuwde stoker van De openingsrede, die de voorz. van de Katholieke Landarbeidersbond S. Deus Dedit, de heer J. C. v. d. Ploeg, gisteren op de Bondsvergade ring in Bloemendaal hield, publi ceerden wij reeds uitvoerig. Toch moeten wij nog even ingaan op het slot van deze rede. De heer Van der Ploeg attendeer de nog eens op de verbreking van de samenwerking door het N.V.V. in de raad van Vakcentralen. Ook de sa menwerking in de Unie van Landar beidersbonden is daarbij beëindigd. De consequenties van die verbreking zijn nog niet te bepalen, en tot op heden valt het allemaal noga1, mee. Toch wilde spreker niet verhelen, dat Sint Deusdedit de verbreking van de samenwerking door de A.N.A. B. als een verliespunt ziet. Tenslotte deelde de voorzitter me de, dat het ledental van 25000 bij Sint Deusdedit nu is volgeboekt. Dat betekent, dat het ledental 7500 hoger ligt dan het gemiddelde van de laat ste vyf normale jaren vóór 1940. Na deze rede konden de gebruike lijke agendapunten vlot worden afge werkt. In het hoofdbestuur werden de af tredende leden herkozen en de ver schillende voorstellen konden zonder al te veel commentaar worden door- gehamerd. Op desbetreffende vragen ant woordde de voorzitter, dat de 48- urige werkweek in de tuinbouw- stookbedrijven alle aandacht heeft van het hoofdbestuur. Deze kwestie hoort overigens in eerste instantie in de districtsraad van het betrokken gebied. De cumulatie van fabrieks- en landarbeid is een euvel, dat men hoopt te kunnen verhelpen, als de wettelijke bepalingen van kracht zijn, die misbruik willen tegengaan. Ten aanzien van de gemeente-classificatie, die vanwege de vergadering als haat" werd bestempeld, merkte de voorzitter op, dat dit probleem niet houdelijk gewerkt ën er zijn belangrijke dt ..Harmonie V", H. v d. resultaten bereiktVecht' hcett in de nacht van Dmsdag op Woensdag, toen hij waarschijnlijk In de eerste plaats heelt men ontdekt, c„hir. hoe de oorzeek ven pijn nauwkeuriger dr°nkan hoord Mn ziln ««P kan worden bestudeerd. Hierdoor is het kwam, dat gelegen is te Vreeswijk, zyn. j mogelijk geworden om betere middelen brand veroorzaakt, door een bran- te vinden. Hei bleek, det de werking ven (Iende sigaret weg te werpen. De Prettige verhouding. een der meest gebruikte geneesmiddelen belangrijk kon worden verbeterd, door man heeft deze roekeloosheid met Aan het slot van de vergadering toevoeging van nieuwe middelen. Deze zijn leven moeten betalen, want het voerde de heer Middelhuis nog het combinatie werkt bijzonder weldadig en geraakte in brand en de man woord en hij roemde de prettige vei- k'acMIg ook dan. wannjar andera mid- vuurgloed om het leven ge- I standen In Venezuela, houding tussen Sint Deusdedit en de delen falen. Zij heelt mlllioenen mensen centrale, die de K.A.B. is. Hij herin- de gehele wereld al baat gebracht doei werkelijk wonderenl Prompt eruit gezet De heer Ad Vermeulen, secretaris van het Noierlands Verbond van Vakverenigingen (NW) is uit Vene zuela uitgewezen. Hij had tijdens de openingsvergadering van de petro- leumcoinmissie der Internationale Arbeidersorganisatie (ILO) ernstige ertiek geleverd op de arbeiderstoe- De onregelmatigheden bij gemeente Schoonhoven Binnen 2 maanden voor rechter In de gisteravond gehouden ge meenteraadsvergadering van Schoon hoven zijn vragen gesteld over onre gelmatigheden die in October 1953 bij de dienst van gemeentewerken te Schoonhoven werden ontdekt Er werd geïnformeerd naar het stadium waarin de gerechtelijke vervolging nu is gekomen. Burgemeester Aten antwoordde, dat de officier van jus titie toegezegd heeft, dat binnen twee maanden de zaak in openbare be handeling zal komen. Hoe groot het bedrag der schade zal zijn is nog niet bekend. Het is ook nog niet bekend of leveranciers en aannemers medeplichtig zijn ge weest. De gemeente is tegen schade verzekerd, doch het staat nog niet vast welk bedrag voor vergoeding door de verzekering in aanmerking komt. R.K. Bond voor Sigaren winkeliers Rokertje voor jarige vaders op Vaderdag Op Vaderdag, 19 Juni, zullen de ge organiseerde sigarenwinkeliers weer voor een verrassing zorgen. De va ders, die op deze dag jarig zijn, kun nen bij hun winkelier tegen overleg ging van het trouwboekje een bon in ontvangst nemen, welke bij het kan toor van de V.V.V. inwisselbaar is tegen 10 sigaren of 50 sigaretten. Dit werd gisteravond in De Harmonie tc LeideD medegedeeld tijdens de jaar vergadering van de R.K. Bond van Sigaren-Winkeliers. De sigarenwinkeliers uit de omge ving zouden ook graag een dergelij ke actie voeren, maar voor hen is dit buitengewoon moeilijk. Toch werd besloten, om te onderzoeken, of een dergelijke actie ook in de dorpen kan worden gevoerd. Besloten werd om twee bestuurs leden af te vaardigen naar het Bonds- congres in Nijmegen. De afdeling zal daar twee voorstellen indienen. Het nerde aan het stakingsconflict in Am sterdam en hij hekelde de kranten en tijdschriften, die naar aanleiding daarvan hadden geschreven dat nu gebleken is, dat dc leiders van vak benden meer bewindvoerders dan lei ders zijn. Daaruit werd meteen de conclusie getrokken, dat de afstand tussen leiders en leden veel te groot is. De heer Middelhuis vond het bij zonder vergezocht om uit een inciden teel geval als de staking te Amster dam zulke vei'gaande conclusies te trekken. Of zou men terug moeten gaan naar de oude tijd, toen er steeds maar een hopeloos overleg gepleegd moest worden tussen de ondernemers onderling en van fabriek tot fabrieK? Niettemin achtte de heer Middel huis waakzaamheid geboden, en hij verzekerde, dat de K.A.B. er zich niet over verheugd had, dat het N.V.V. tijdens de staking in moeilijkheden was gekomen. Wel noemde hij net' ergerlijk, dat het N.V.V. de schuld op de confessionele bonden poogt te schuiven en hij herinnerde aan de woorden van de N.V.V.'er Roemei's, die gezegd heeft, dat de confessionele bonden het kruit opstapelden, waar in de E.V.C. het lont stak. „Het is dan wel merkwaardig", aldus de heer Middelhuis, „dat de ontploffing bij het N.V.V. geschiedde". Spreker besloot met te zeggen, dat Sint Deusdedit toch wel het inspi rerende voorbeeld had gegeven, dat er geen afstand bestaat tussen lei ders en leden, en dat de leiders juist de vrienden zijn. TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 85 cl (Aavertentie) Knaapje overreden Chauffeur reed door Gistermiddag omstreeks kwart voor vier is op de Korte Prinsen gracht nabij de Haarlemmerdijk te Amsterdam, een zevenjarig jongetje dat op de rijweg speelde, door een vierwielige vrachtauto aangereden. De jongen kreeg het achterwiel van de wagen over het hoofd en was vrij wel op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De chauffeur reed met de vracht wagen zonder stil te houden door. VROUW DOOR STROOM GEDOOD Dinsdagmiddag is een 33-jarige vrouw, wonende aan de Generaal Hodgesstraat te Maastricht, in de kelder van haar woning door elec- trische stroom gedood. Waarschijn lijk heeft zij op eigen gelegenheid een electrische leiding willen aanleg gen; zij was moeder van vier kinde ren. Dertiende in Nederland Den Haag kwam Maandagmorgen als dertiende stad in Nederland in het bezit van een katholieke school voor maatschappelijk werk, waar zowel mannelijke als vrouwelijke sociale werkers opgeleid zullen kunnen wor den. Deze scholen staan momenteel in het brandpunt der belangstelling, om dat de vraag naar sociale werkers (sters) vooral in het bedrijfsleven groot is en iedere afgestudeerde verzekerd kan zijn van een aanstel ling. Op de dertien scholen, die Neder land momenteel telt, studeren ruim 1100 dagstudenten, terwijl teven 1200 studenten in de avonduren een oplei ding ontvangen. Aan de officiële opening van de Haagse school, die gevestigd is in een oud patriciërshuis aan het Nassau- plein, dat zoveel mogelijk in de oude stijl gelaten is, ging een plechtige H. Symbolische ramen voor de Oude Kerk te Delft De kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Delft heeft zich gewend tot het college van B. en W. met de vraag of de gemeente genegen zou zijn een gebrandschilderd raam te doen plaatsen in het noorder-tran sept der Oude Kerk. Het raam, dat tot voor korte tijd was dichtgemet seld en thans weer van glas zal wor den voorzien, beslaat een oppervlak te van ongeveer 100 m2, waarvan 60 a 70 m2 voor beglazing in aanmerking komt. Hoewel de te ontwerpen voorstel ling uiteraard een Christelijke inslag zal moeten hebben, zal het raam 'n symbool zijn van dë bevrijding van ons vaderland in 1945. Daar de restauratie van de Oude Kerk geregeld voortschrijdt achten B. en W. het nu een bij uitstek ge- uaiu iwce vuuiaicucn iiiuicucu. utv -. eerste behelst het stimuleren van een schikte gelegenheid om m de kerk, dxe een monument is van grote cul tuur-historische betekenis, vanwege de burgerlijke gemeente een raam te doen plaatsen als blijvend aanden ken aan de bevrijding van vreemde overheersing De kosten van een dergelijk raam zullen ten hoogste 39.000.belopen en B. en W. stel len de raad nu voor dit bedrag be schikbaar te stellen. poging, om versnippering tegen te gaan. Men wil een contractuele over eenkomst met de grossiers, dat er niet geleverd zal worden aan Horecabe drijven, koffietenten e.d. Het stand punt is, dat de Horecabedrijven rook artikelen verkopen bij wijze van ser vice. Aangezien men meent, dat op service geen winst moet worden ge maakt, zouden de rookartikelen van winkeliers betrokken moeten worden. Zij dienen de winst te hebben. De omzet kan door een dergelijke maat regel belangrijk worden opgevoerd. Tevens zal men op het Bondscon- gres voorstellen een kwaliteitsfirma een merk te laten vervaardigen, dat uitsluitend te koop zal zijn bij geor ganiseerde winkeliers. Uiteraard moet dit een prima sigaar zijn. Op deze wijze hoopt men het toetreden tot de organisaties te bevorderen. Vanzelfsprekend zijn de voorstel len er op gericht te worden verwe zenlijkt in samenwerking met de zus terorganisaties. Uit de jaarverslagen bleek, dat de Leiase afdeling weer aardig op toe ren begint te komen. De activiteit is aanmerkelijk toegenomen en ook de financiële positie is gunstig. Er was een batig saldo van 81.35, ter wijl er nog een tegoed staat van ƒ22.05. Mis in de morgenuren vooraf, die werd opgedragen door de deken van Den Haag. In Pulchri Studio vond 's middags de opening plaats, die ojh. werd bijgewoond door burgemeester en mevrouw Schokking, de wethou ders Dresmé en Van den Oever, leden van de katholieke fractie in het par lement en gemeenteraadsleden. Zuidholl. burgemeesters te Woerden op congres Op Woensdag 25 Mei zal een groot aantal burgemeesters uit Zuid-Hol land een bezoek aan Woerden bren gen. Op die datum wordt daar het jaar lijks congres gehouden van de af deling Zuid-Holland van de vereni ging van Nederlandse Gemeenten. Ook de commissaris der Koningin en de leden van het college van Gede puteerde Staten zijn uitgenodigd. Na de morgenvergadering wordt het ge zelschap officieel ten stadhuize ont vangen, waarbii de schoolkinderen een aubade zullen brengen. Op het voorlopig programma staan voorts o.m. een bezoek aan de Woer- dense kaasmarkt en aan Oudewater. Namaak-speer doodde jongen te Medemblik Toen vier jongens uit Medemblik zich gisteren vermaakten met een van een hengel gemaakte speer, trof dit werptuig de 14-jarige Adri van der Neut in het oog en drong door tot in de hersenen. Met ernstige inwendige bloedingen moest de jongen naar het ziekenhuis te Hoorn worden gebracht, waar hij in de loop van de avond aan de ge volgen van dit tragische ongeval is overleden. j komen. Om drie uur 's nachts ontdekte een voorbijganger het vuur en waar schuwde onmiddellijk politie en brandweer, die weldra op de plaats des onheils verschenen. Tijdens de blussingswerkzaamhe- den, die vrij riskant waren, omdat de ketels nog onder stoom stonden, zodat een explosie- niet uitgesloten moest worden geacht, verkeerde men in de veronderstelling, dat niemand zich aan boord bevond, daar de ka pitein en de stuurman zich in hun woning te Vreeswijk bevonden. Maar toen men tot de stuurhut had weten door te dringen, vond men daar de verkoolde resten van de stoker, die waarschijnlijk door de sterke drank de sleutel voor zijn eigen hut niet heeft kunnen vinden en toen in de stuurhut is gaan slapen. De overval te 3reda Slachtoffer overleden Zoals men zich zal herinneren werd tijdens het afgelopen weekend een overval gepleegd op een 65-jari ge weduwe te Breda. Toen zij op het punt stond om naar de kerk te gaan, wilde een in haar winkeltje binnen gekomen 68-jarige zwerver haar en kele ansichtkaarten verkopen. Toen de vrouw naar de mening van de zwerver niet voldoende kaarten wil de kopen, sloeg hij de vrouw neer. Op dat moment werd het slachtoffer ontzet door haar nichtje, die juist binnenkwam en de zwerver nam de vlucht, doch kon vrij sipoedig gear resteerd worden. Gistermiddag is de 65-jarige we duwe, Marie Blom, cie zwaar gewond naar een ziekenhuis moest worden gebracht, aan de gevolgen van de overval overleden. De zwerver, die reeds een volledi ge bekentenis heeft afgelegd, schijnt ook nog gelden uit de winkella ont vreemd te hebben. De perschef van de ILO deelde mee, dat de heer Vermeulen Maan- dagvond in een vliegtuig was gezet. BRAND TE BERLICUM Hooibergen vernietigd Gisteravond tegen 7 uur is door on bekende oorzaak brand uitgebroken in een hooiberg van de heer Jos Berg te Berlicum. Spoedig sloeg de brand over naar een tweede hooiberg en een tweetal hooimijten. De nieu we boerderij die op een afstand ge legen was Jiep geen gevaar. De brandweer uit Berlicum en 's Herto genbosch namen aan het blussings- werk deel. De hooibergen en de hooi mijten brandden nagenoeg geheel uit. Het is vandaag juist 10 jaar geleden dat Amerikanen en Russen elkaar op de puinhopen van het Duitse Rijk ontmoetten. Hiermede was het lot van Duitsland, voor wie het nog niet zag, toch wel bezegeld. Het onaan zienlijke stadje Torgau was getuige van dit historisch feit, dat zich in de toekomst niet meer heeft herhaald. HÜ beschikte niet over bijzonderhe den aangaande het vliegtuig en zijn bestemming. Leden van de petro- leumcommissie die gisteren bijeen kwamen, waren verrast toen zij in kennis werden gesteld van de uitwij zing. In zijn redevoering had de heer Vermeulen de gevangenzetting ver oordeeld van Venezolaanse vakbonds leiders. Hij leverde critiek op wat hij noemde de „weerbarstige houding" van de regering. Later heeft Pedx*o Estrada, direc teur van de afdeling voor de natio nale veiligheid, verklaard, dat de heer Vermeulen in een vliegtuig van de Pan American Airways gezet werd, dat naar Curasao is vertrokken. TWEEDE KAMER Staatsloterij uitgebreid Het wetsontwerp tot wijziging van de loterijwet is gisterenmiddag door de Tweede Kamer met 4422 stem men aangenomen. Deze wijziging maakt het mogelijk elk van de vier loterijen, die de Staatsloterij jaarlijks maximaal kan houden, uit zes series te doen bestaan. De huidige bepa- ilngen van de Loterijwet beperken het aantal series tot vier. Tegen deze verruiming van de Staatsloterij stem den de AR, CH, SGP en drie leden van de PvdA, nL de heren Stufkens, Vermooten en Scheps. Economische delicten. Bezwaren werden geopperd door de heren De Ruiter (CH), Den Hartog (WD) en Van Meel (KVP) tegen het wetsontwerp tot wijziging van de regelingen betreffende economi sche delicten. De bezwaren richtten zich tegen het feit, dat de kwaliteits controle in de zuivelsector onder toe zicht zal komen van de algemene in spectiedienst waarin de CCD wordt opgenomen van het rijk. Deze controle geschiedt thans door controleurs, die geconstateerde over tredingen doorgeven aan de controle- instelling, waarbij de oveitreder is aangesloten, waarna de zaken tucht rechtelijk worden afgedaan. De heer Van Meel (KVP) wees er op, dat dit systeem zo goed werkt dat andere belangrijke zuivellanden, zoals Dene marken, het hebben overgenomen. Door de voorgestelde wijziging zal de opsporingsbevoegdheid op dit ge bied ontnomen worden aan de perso nen, die daarmee thans zijn belast en gebracht worden bij rijksambtenaren. De mogelijkheid bestaat nu dat over tredingen niet meer intern berecht zullen worden, maar bij de justitie aanhangig worden gemaakt. De heer De Ruiter (CH) diende daarom een amendement in om het zuivel-kwaliteitscontróle-bureau zij n opsporende bevoegdheid te doen be houden. Minister Mansholt zal Don derdag antwoorden. A jaar 1945) die minister Mansholt aan 4 mulioen OeSCniKaar de Tweede Kamer heeft voorgelegd. Onder de telers van bewaarkool in Minister Mansholt is van plan on- Noord-Holland is een noodtoestand geveer 2000 tuinders financiële steun 1 ontstaan, schrijft minister Mansholt te geven: gemiddeld 2000 gulden per j in zijn memorie van toelichting. Om bedrijf (in totaal vier millioen gulden in de eerste nood te voorzien is uit dus). Het gaat hier om een sanering het Landbouw-egalisatiefonds reeds van een aantal bedrijven waar be- een bedrag van 1,5 millioen gulden waarkool en grove groente worden J beschikbaar gesteld voor het geven geteeld. Aangezien deze niet in de van een toeslag van 3 cent per kilo loop van één jaar zijn beslag zal kun- 0p de na 1 Januari 1954 op de veiling nen krijgen, wordt hiervoor op de be-aangevoerde rode en witte bewaar- groting van 1954 een bedrag van 2 kool. millioen gulden aangevraagd. Het res- Daarnaast is voor de telers van - ui terende bedrag zal voor zover nodig grove groenten in het algemeen een i kenschap geven van wat wij verschul- Dr.Drees over 40-45 Dr. W. Drees heeft gisteren een radiorede gehouden over de Stichting 1940—1945. Voordat wij de bevrijding vieren, aldus dr. Drees, moeten wij ons re in 1955 worden aangevraagd. Dit dieper ingrijpende hulpverlening no- blijkt aldus de „Volks kr." uit een dig, zo meent de minister van Land- begrotingswijziging (voor het dienst- JONGETJE IN TEIL VERDRONKEN bouw. De tuinder zal moeten over schakelen op andere teelten, die in zijn bedrijf passen en betere afzet- kansen hebben. De mogelijkheden zijn er wel, maar velen hebben er zich nog niet op kunnen toeleggen, omdat zij de nodige gelden nog niet hebben Op onverklaarbare w«ze is gister middag het 2«-jar>g zoontjevan de opbrengen, famxlie Kas te St. Willxbrord (West Brabant) in de door zijn moeder af gesloten schuur weten te komen, waar in verband met de schoonmaak een grote teil water stond. Het kereltje is in het water terecht gekomen en toen huisgenoten het on geval ontdekten, was het kind reeds verdronken. Dodelijk ongeval te Bergen Motorrijder tegen militaire truck De 47-jarige ambtenaar van de rijksverkeersinspectie B. H. W. Ide uit IJmuiden wilde gistermorgen met zjjn motor de Middengeestweg te Bergen (N.H.) inrijden op het mo ment, dat van de tegenoverliggende zijde een militaire wagen eveneens deze straat wilde indraaien. Door nog onopgehelderde oorzaak volgde een botsing tussen de motor en de truck, waarbij de motorrijder zo ernstig aan het hoofd gewond werd dat hij ter plaatse overleed. De militaire politie uit Alkmaar stelt een onderzoek in. AMSTERDAMS AVONTUURTJE Een bewoner van de Amster damse Jan Hanzenstraat had al sinds mensenheugenis geen huur betaald en omdat de huisbaas daar principiële bezwaren tegen had, ging hij uitzien naar een meer aanvaardbare huurder en vroeg een deurwaarder of hij de niet bijster profijtelijke huurder uit het huis wilde zetten. De deurwaarder ging een kijkje nemen en verdween weer om met een timmerman en en kele politiemannen texrug te ke ren. De bewoner was inmiddels tot actie gekomen; hij zette zijn zoon voor het huis met een broodmes op post en betrok zelf op het balkon de tweede li nie. „Ik rijg jullie aan m'n mes", vertelde zoonlief, toen de tim merman en de politiemannen arriveerden, „en als je mij de baas wordt, dan staat Pa boven met een handgranaat en „Mo- lotov-cocktails". De timmerman bleef op wel voeglijke afstand staan en' keek omhoog, waar hij Pa met een granaat in de hand tussen en kele flessen met benzine zag staan, waar zich een lontje in bevond. De politie besloot eerst ver sterking te halen en belde de brandweer op. Van de loeiende sirenes en de onverschrokken ge helmde mannetjes kwam zowel vader als zoon diep onder de in druk en Pa deed een voorstel tot onderhandelen. De politiemannen zagen ech ter, dat de mogelijkheid van een onvoorwaardelijke overgave zeer gunstig stond en weigerden ieder compromis. Even later zat Pa naast zijn zoon in de po- litie-auto en samen reden zij naar het politiebureau, waar we gens bedreiging tegen het leven proces-verbaal werd opgemaakt. digd zijn aan hen die vielen in de ondergrondse strijd. Wij zijn in deze tien jaar van vrij heid de strijders niet vergeten, die in de vijf donkere jaren van onderdruk king het hoogste offer brachten. Het Nederlandse volk zal, ik ben er zeker van, zijn plicht verstaan tegenover hen, van wie wij niet vergeten dat zij neer deden dan hun plicht. In een formidabele eindspurt in Heer len wist de onverwoestbare Gerrit Schul te gisteravond de tweede helft van de ierde etappe van dc Ronde van Neder- van de Nederlandse Maggi-ploeg en de Duitser Preiskeit. Op de foto zien we Schulte (rechts) zegevierend de finish passeren, op de voet gevolgd door Wies van Dongen, die land te winnen vóór Wies van Dongen dezelfde tijd ais de winnaar liet noteren.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6