S)e CoidóeSoii^anï Na de hoofdstad bracht ook hofstad de vorstenparen een de voormalige grootse hulde De keizer laat ze tobben in Saigon De korporaal ging er met zijn vliegtuig vandoor Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 27 APRIL 1955 46ste JAARGANG TRAGISCHE BROKKENPILOOT Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Tefeioontjes f 1.50 Residentie in feesttooi op tweede dag Bezichtiging van waterloopkundig laboratorium in Delft Statieportret van de beide koninklijke echtparen, genomen in het Paleis op de Dam Na de hoofdstad heeft ook de voor malige residentie hedenmorgen de Zweedse en Nederlandse vorstenpa ren een uitbundige ontvangst bereid. Na de bloemenweelde van De Keu kenhof wisselde het feestend Den Haag met honderden vlaggen en wimpels de onbedorven voorjaars geuren en kleuren met de opgewekte en nimmer verdorrende nationale tinten af. Zeer veelvuldig zag men bovendien een blauw wapenschild met drie gouden kroontjes, het Zweedse wapen, dat de broederschap tussen de twee volkeren prachtig il lustreerde. Na een snelle rit over de Haag- weg kwamen de koninklijke gasten omstreeks het middaguur aan de grens van Wassenaar en Den Haag Ibij Clingendaal aan. Hier stapten zij van de zakelijke limousines over op de hoofse statierijtuigen. In kor te tijd was de stoet geformeerd en kon de triomftocht door de stad be ginnen. In het eerste koninklijk rij tuig bespannen met vier paarden, •maakten koningin Juliana en Ko ning Gustaaf hun intree in de Re sidentie. Aankomst en begroeting. Het tweede rijtuig dat eveneens door vier gezadelde paarden getrok ken werd, bood plaats aan Koningin Louise en prins Bernhard. Het rui- terescorte werd gevormd door ^oog- geplaatste militairen' en politie per soonlijkheden. In drie volgrijtuigen waren het gevolg van de vorstelijke personen gezeten. In gestrekte draf werden de kilometers naar het cen trum van de stad vervolgens afge legd. Voor het charmante oude stad huisje aan de Groenmarkt werd halt gehouden. Burgemeester Schokking en de oudste der wethouders begroet- Hij krijgt nu een ultimatum De opstandige politiek-relgieuze secten in Zuid-Vietnam, de Binh Xuyen en de Hao Hao, hebben het vaste plan een ultimatum naar de in Zuid-Frankrijk vertoevende keizer Bao Dai te zenden. Ze zullen de kei zer de eis stellen om de door Ameri ka gesteunde premier Ngo Dingh Diem zonder verder verwijl heen te zenden. Anders zullen zij Bao Dai als keizer afzetten en een eigen repu bliek in Zuid-Vietnam vormen. Dit hebben hooggeplaatste zegslieden in Saigon meegedeeld. De waarschuwing zou op Zaterdag a.s. worden uitgegeven wanneer Bao Dai tegen die tijd nog niet de om streden premier ontslag zou hebben verleend. Wanneer de secten hun dreigement ten uitvoer leggen dan zal volgens waarnemers een burgeroorlog niet meer te vermijden zijn. In de hoofdstad Saigon is gister avond de spanning nog meer toege nomen doordat premier Diem de di recteur van de nationale veiligheids dienst, Lai Huu Sang, ontslagen heeft. Sang is een vooraanstaand lid van de Binh Xuyen. De inspecteur-generaal van de Zuid Vietnamese strijdkrachten, gene raal Nguyen Van Vy, die voorts di recteur ven het militaire kabinet in Saigon van Bao Dai is, heeft zijn toe vlucht gezocht in Dalat, 200 km. ten Noordoosten van Saigon. Hij heeft zich daar onder bescherming van de garde van i?ao Dai geplaatst, naar hij zei om zijn arrestatie door de rege ring te voorkomen. Op 16 April had Telefoonloze uren Een aantal grote Westduitse bedrij. ven overweegt het invoeren van z.g. „telefoonloze uren", waarin zij dus niet kunnen worden gebeld. In de afgelopen oorlog zijn „tele foonloze uren" reeds met succes toe gepast. Men kan in deze uren onge stoord doorwerken, zonder telkens weer door binnenkomende telefoon gesprekken onderbroken te worden. de generaal aan Bao Dai een tele gram gezonden, waarin hij verzocht om direct ingrijpen van het staats hoofd teneinde een dreigende burger oorlog af te wenden. WEG SASSENHEIM-BENNEBROEK ZATERDAG GESTREMD Wegens het grote bloemencorso op a.s. Zaterdag zal, naar de KNAC me dedeelt, de Rijksweg tussen Sassen- heim en Bennebroek op die dag tus sen 1(2 en 18.30 uur gesloten zijn voor het verkeer met motorrijtuigen. De te volgen route is door waarschu wingsborden aangeduid. ten de vorstelijke gasten aan de eeuwenoude stoep van de Vierschaar. Twee fleurige Haagse meisjes, leer lingen van de middelbare scholen, boden de vorstelijke personen geu rige ruikers aan. Begeleid door het gejuich der dui zenden gingen de vorstenparen ver volgens het eeuwenoude gebouw binnen. In de Vierschaar met zijn prach tig schrijnwerk en geschilderde alle gorieën wachtten mr. Kesper, com missaris der koningin en een klein gezelschap op de aankomst der gas ten. Ontvangst en noenmaal. Nadat verscheidene persoonlijk heden aan de gasten waren voorge steld hield burgemeester Schokking een korte toespraak, waarin hij zich verheugde de afgezanten van Zwe den te kunnen danken voor de grote steun, welke in moeilijke tijden on dervonden was. In de trouwzaal van het stadhuis werd vervolgens het noenmaal aangericht. Het menu, dat aan de sierlijk met bloemen versierde tafels werd genut tigd bestond uit: Chaudfroid de c-anaton Montreuil, jambon du Gueldre en croüte met madeirasaus en aspergepunten en een nagerecht van ananas. Daarbij werd champagne, pornmery et Greno brut 1947 geserveerd. Zegetocht naar Delft. Precies om twee uur vertrokken koningin Juliana, koning Gustaaf en prins Bernhard naar hët waterloop kundig laboratorium te Delft, waar door prof. ir. J. Th. Thijsse een korte uiteenzetting over de werkzaamhe den gegeven werd. Hierna maakte het gezelschap een rondwandeling door het laboratorium. In de eerste hal werd een model bezichtigd van de benedenrivieren. In de windgoot werd de groei van de golven door Gevolg: Vijf doden in Frans dorp Maandagavond is een korporeel van het grondpersoneel van de Royal Air Force (Engelse luchtmacht), een 22- jarige Indiër, er met een lesvliegtuig van het vliegveld Thorney-Island vandoor gegaan, ofschoon hij nog nooit gevlogen had. Hij wilde ook wel eens de sensatie van het vliegen mee maken. Eerst cirkelde hij enige uren angstig laag boven Londen en daarna stak hij het Kanaal over naar Frank rijk. Omstreeks middernacht stortte hij met zijn vliegtuig in het Franse plaatsje Vicq bij Valenciennes neer op twee huizen, waarbij het vliegtuig explodeerde. Een vrouw en twee kin deren werden gedood, drie andere personen werden gewond. In het wrak van het toestel is het stoffelijk overschot van de piloot aangetrof fen. Het Britse ministerie van Lucht vaart heeft het volgende relaas van de gebeurtenissen gegeven: De jongeman klom 90 km. ten Noord-oosten van Londen op het vliegveld van Thorney-Island in het vliegtuig en startte om 20 uur (Ned. tijd). De commandant van het vlieg veld maakte onmiddellijk een tweede vliegtuig gereed en zette de achter volging in. Als een gek boven de City. Het gestolen vliegtuig zette koers naar Londen en begon op 300 meter hoogte boven de city te cirkelen. De korporaal negeerde de pogingen van zijn achtervolger om via de radio met hem in contact te komen. Ruim twee uur lang vloog hij als een gek boven de stad, verscheidene malen de druk-1 ke luchtroutes naar en van de vlieg- velden van Londen passerend. Om i 22 uur 20 cirkelde de jongeman bo- ven het Walthamstow-reservoir in Noord-oost-Londen. Hij ontstak zijn navigatielichten, maar negeerde zijn achtervolger. Ruim een half uur later bevond het vliegtuig zich boven een waterleidinginstallatie en een bos bij Lea Bridge waar de achtervolgende machine het uit het oog verloqr. De ontknoping van het drama. De ontknoping van het drama kwam pas hedenmorgen, toen be kend werd, dat de Indiër met zijn vliegtuig boven Frankrijk was te rechtgekomen en in het mijnwerkers plaatsje Vicq was neergestort. De be woners van het dorp zagen gister avond plotseling een vliegtuig opdoe men dat enige malen rondcirkelde boven hun streek en lichtfakkels uitwierp alsof het aanstalten maakte een landing uit te voeren Enige mi nuten daarna botste het op twee aan- eengebouwde huizen, waarbij het tot ontploffing kwam. De huizen en het toestel zelf werden volkomen ver- j woest. In het ene huis was een 54-1 jarige vrouw in haar bed omgeko-i men, in het andere twee kinderen,1 een jongen van tien en een meisje van acht jaar. De grootouders van de I kinderen slaagden er in uit het bran-1 dende huis te ontsnappen' maar lie-1 pen ernstige brandwonden op. 3iatiitihlij.ke hetang.óiet(Uig- canfaa het ü/dóchettia De persoonlijkheden, die het tijdschema van het koninklijk bezoek regelen, stonden vanmorgen ongeduldig op hun horloges te kijken, toen omstreeks half twaalf de vorstelijke personen nog geen aan stalten maakten Nederlands lentetuin „De Keukenhof" te verlaten. Vooral koning Gustaaf toonde een enorme belangstelling voor de verschillende tulpensoorten en overlaadde zijn begeleidende heer De Vroomen met vragen over de technische bijzonderheden van de kweekproducten. Zijn belangstelling reikte zelfs verder dan de voorgeschreven route want telkens sloeg de koning een zijpad in om de elders vertoonde pracht aan een nauwkeurige beschouwing te onderwerpen. Natuurlijk ontstond hierdoor enig oponthoud en de koffie in het nieuwe restaurant moest tenslotte in ijltempo naar binnen gewerkt worden. Tijdens de rondleiding had de koning herhaaldelijk de tuinaanleg geprezen en op zijn verzoek werd in het restaurant de architect de heer W. van der Lee aan hem voorgesteld. In een geanimeerd ge sprek, waarbij de heer De Vroomen als tolk fungeerde, vi'oeg de koning om raad voor de aanleg van tulpenbedden in zijn tuinen in Stockholm. Dé heer Van der Lee bood de koninklijke gast ten slotte enkele van zijn ontwerpen en affiches aan. wind en het onderhevig zijn van de zeewering aan een zware golfslag in ogenschouw genomen. In de tweede hal zag men een moot van een sluis in de Haringvliet, een model van de haven van Breskens en diverse an dere waterobjecten bestudeerd. Om half vier namen de vorstelijke per sonen afscheid, waarna zij met hun gevolg naar Den Haag terugkeerden. Na terugkomst in de Residentie na men koningin Juliana en prins Bern hard voor het gebouw van de Zweed se delegatie afscheid van de gasten om vervolgens naar Amsterdam te vertrekken. HOE wordt het weer? De verwelkoming van het Koninklijk gezelschap in de hall van de opera door de burgemeester van Amsterdam, Mr. Arn. d'Ailly en de directeur van de Stadsschouwburg, de heer J. M. Bendien. (Geldig van Woensdagavond tot j Donderdagavond. Opgemaakt te j 10 uur). ZACHT WEER. Veel bewolking met aanvanke- j lijk vooral in het Noorden van i het land enige lichte regen of j motregen. Morgen verspreide op- j klaringen en overwegend droog i weer. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest, j Weinig verandering in tempera- tuur. 28 April zon op 5.20, onder 20.00 u; maan op 10'.38, onder 1.43 uur. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water: Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI sneeuw —0 C. STOCKHOLM licht bew 1 OSLO nevel 1 KOPENHAGEN zwaar bew. 5 ABERDEEN regen 7 DUBLIN regen 12 LONDEN geheel bew. 9 AMSTERDAM mist 7 BRUSSEL licht bew. 7 PARIJS nevel 10 BORDEAUX mist 7 GRENOBLE licht bew. 8 NICE onbew. 10 BERLIJN regen 3 FRANKFORT zwaar beuf. MüNCHEN geheel bew. 8 ZüRICH zwaar bew. 10 GENèVE zwaar bew. 8 LOCARNO licht bew. 5 WENEN nevel 6 INNSBRUCK zwaar bew. 9 ROME mist 9 Groeizaam weer Het K.N.M.I. deelt mede: Het wilde maar niet vlotten met het voorjaarsweer. Pas gisteren werd de koude lucht, die dagen achtereen nachtvorst en overdag onaangenaam kil weer bracht, verdreven door warmere en vochtiger Oceaanlucht. Bovendien draaide de wind uit de Noordhoek weg en hebben thans Zuidwestelijke winden de overhand. Gisteren passeerde een front ons land, waarvan het zich liet aanzien, dat het met enige regen van betekenis zou passeren, maar de activiteit van het front verminderde boven de Noordzee zó snel, dat slechts in de Noordelijke provincies plaatselijk wat regen viel. Na de frontpassage klaarde de lucht op en ontstond in de afgelopen nacht door de sterke afkoeling op vele plaatsen mist. Intussen nadert bij Ierland een Oceaanstoring, die met regen en mot regen naar de Britse eilanden op dringt. Het ziet er naar uit, dat de warme en zeer vochtige lucht, die aan de Zuidflank van deze storing over En geland naar de Noordzee wordt ge stuurd, ons morgen veel bewolking zal brengen en misschien nog wat lichte regen of motregen, maar de neerslaghoeveelheden zullen voors hands gering zijn. In de temperatuurverdeling komt nu weinig verandering, zodat ook morgen het weer groeizaam blijft. Korreltje Niets overtuigt mensen met weinig verstand meer, dan datgene, wat zij niet begrijpen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1