Feestelijk slot van grootse viering zette alleen lachspieren in werking Bijzondere zitting van Nederlandse jongeren- raad hoogtepunt van het programma Kaarsen bekronen het kampvuur onder de St. Petruskerk „In Londen staat 'n huis Door het sleutelgat Leidse week internationale samenwerking gesloten 25 Jaar katholiek verkenner gevierd MAANDAG 25 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Tien jarig bestaan van gym-ver. Victorie Nadat de leden van de R.K. Dames gymnastiekvereniging- Victorie op Tweede Paasdag ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan in een nationaal tournooi de spieren duchtig gespan nen hadden, waren het gisteravond alleen de lachspieren die in actie be hoefden te komen. Geraldini's cabaret-revue „Je moet het een beetje versieren" zorgde er echter voor dat deze in onze aijd bet minst vertroetelde organen niets bespaard werd en de zaal van Den Burcht soms nauwelijks de luchtdruk kon verwerken die door de lachorka- nen verwekt werd. De feestelijke viering van het tien jarige bestaan werd ingezet met een H. Mis in de parochiekerk van O- L. Vrouw Hemelvaart en Sint Joseph;- gevolgd door een zeer gezellig ont bijt in de zaal aan de Maria Gij zen - steeg. Aan een tiental leden die van af de oprichting lid van de vereni ging waren geweest werd een herin neringsvaantje uitgereikt. Hierna kregen de ouderen enkele uren speling om zich terdege op het avondfeest voor te bereiden. De kleinsten togen echter reeds in de middaguren naar de Burchtzaal, waar Geraldini de feestvreugde in enkele ogenblikken tot grote hoogte deed oplaaien. Zo hoog zelfs dat som mige kinderen de verleiding niet konden weerstaan en boven op hun stoel klommen om de vreugde in zijn vlucht te kunnen volgen. De feestavond voor alle leden en donateurs van de vereniging was niet minder geslaagd. Na een kort openingswoord van de voorzitter van het feestcomité, de heer A. Th. Bo ting, die de verschillende evenemen ten van de dag met sprekende cijfers illustreerde, sprak de geesteliike ad- j viseur kapelaan J. van Adrichem een korte rede uit. Spreker memo reerde met dankbaarheid de stevige band, die de leden verbindt en het feest reeds bij voorbaat geslaagd maakte. Geestig en beschaafd. Het cabaret-programma, dat ver volgens door Geraldini verzorgd Burgerlijke Stand Geboren: Eric, zn van J. Moeliker en F. Trippenzee; Erik Jan, zn van J. Versloot en E. Rotteveel; Johanna Adriana, dr van H. van der Linden en J. M. Overdijk; Monique Agatha dr van G. S. Kuiters en W. M. Raap horst; Harry Jacobus Marintus, zn van H. de Vree en M. E. P. Boot; Franciscus Jan, zn van H. J. Buis en C. H. F. de Wit; Johannes Theodorus Petrus Maria zn van H.'A. de Frank rijker en H. M. Versluis; Monique Wendeline Francine, dr van J. K. Lammers v. Toorenburg en A. Rig- ter; Dirk Johannes zn van K. J. Sip- kema en A. J. van Dreven; Adria- nus Antonius, zn van T. Kerkvliet en M. Langeveld; Abraham, zn van K. de Jeu en A. Dreef. Gehuwd: H. Planjer en A. M. van Oosten. A ^enda Leiden werd, onderstreepte deze woorden toen reeds bij het eerste optreden van conferencier Frans Eykhof bleek, dat zijn grappen ruime weer klank vonden. Nica Godart maakte de vreugde oompleet door op zijn zakformaat bioscoop-orgel de nieuw ste tophits te spelen. Hoewel de schlagers nog zo heet van de naald waren, dat alleen de woorden van hun roepnaam bij het publiek be kend bleken, haakte de zaal onmid dellijk in en neuriede stevig mee. De radio-cabaretière Tonny Huurdeman bracht vervolgens een programma van liedjes en voordrachten, die bij zonder in de smaak vielen. Nadat Frans Eykhof een aardige clowneske vertolking had gegeven, liet Nicky Noble de zaal genieten van geslaag de Spike Jones-creaties. Na de pauze gaf Geraldini de pre mière van een nieuw successtuk, dat hij binnenkort ook voor de televisie hoopt te brengen. Zijn muzikale vro lijke keuken oogstte veel succes. Tenslotte werd aan de voorzitter, de heer Wout Bergers een nieuwe voorzittershamer en een bedrag van f 300,voor het materiaalfonds aangeboden. Een groots opgezet bal onder leiding van Evert Castelein en met muzikale medewerking van The Rhythme Boys besloot het geslaagde feest. DINSDAG. Zaal Van Zijp, 7.30 uur nam. Ver gadering „St. Cosmos". Harmonie, 8 uur nam. Vergadering R.K. Sigarenwinkeliers. WOENSDAG. „In den Vergulden Turk", 8 uur nam. Bijeenkomst „ARKA". St. Petruskerk, 7 uur nam. Rozen kranskruistocht. VRIJDAG. „In den Vergulden Turk", 8 uur nam. Kath. Werkgevers. Dienst der apotheken. De avond- racht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag IS uur tot Zaterdag 8 uur waargeno men door: de Apotheek van Driesum, Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider- Anotheek, Lammenschans weg 4, Tel 23553. Te Oegstgeest door; de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8. Te lefoon 26274. Vuur in de harten wordt aangewakkerd Het hoogtepunt van het Sint Joris- feest is het kampvuur, dat elke ver- kennersgroep in de avond houdt. Dit kampvuur wijkt af van elk ander kampvuur door zijn bijzondere stijl: het is meer een ceremonie, een plech tige gebeurtenis. En dit krijgt nog meer betekenis door de wetenschap, dat op deze dag alle groepen over de gehele wereld dit kampvuur houden: zowel in de hitte van de landen rond de equator, als in de koude van de noordelijke landen; zowel door ver kenners van het blanke ras, als van verkenners van andere huidkleur; zo wel door verkenners in het openbaar, als dit ook gebeurt in de landen, waar de beweging om welke reden dan ook is verboden. f En zo zien we dan op die dag de honderdduizenden over de gehele wereld samenkomen en luisteren naar de idealen van Sint Joris,' en al die verkenners voelen zich dan met el kaar verbonden door de plechtige hernieuwing van hun belofte. In tien- Aalmoezenier, kapelaan C. W. Tho mas geeft de zegen. tallen talen geschiedt dit op Sint Joris. Het doet er niet aan af, of dit kampvuur wordt gehouden in de open lucht, of in de verborgenheid van een troeplokaal, of het wordt gehouden met echt brandend vuur, of door middel van een electrische lamp, of door middel van kaarsen: hoofdzaak is het verkennersvuur, wat in de har ten van al die honderdduizenden braqdt, en op deze avond wordt aan gewakkerd. LEEDSCHENDAM Jongen verdronken Tijdens het spelen op schuiten, lig gende aan de Leidse kade te Leid- schendam, is Zondagmiddag om streeks 15.30 uur de vijfjarige G. Meeuwisse vlak voor de ouderlijke woning in de Vliet geraakt en ver dronken. Kameraadjes kwamen ver tellen, dat de jongen in het water dreef. Toen hij op het droge gebracht was kon kunstmatige ademhaling niet meer baten. „Litteris Sacrum" heeft Zaterdag avond met het Engelse blijspel „In Londen staat een huis" een stamp volle Schouwburg een gezellige avond bezorgd. En dit ondanks het feit, dat het blijspel enkele jaren geleden slechts succes leek te boeken bij de gratie van het onnavolgbare spel van Cor Ruys en Sophie Stein en het feit dat het behandelde onderwerp, het Britse Festival, nu nog slechts een in enkele gebouwen bewaarde herinne ring vormt. Het verhaal brengt ons in contact met 'n Engelse Doorsnee-fam. die het Londense huis bevolkt. Het leven van alle dag van deze mensen wordt opgeluisterd door de bijgelui den die de opbouw van het Festival of Britain begeleiden. Met het incas seringsvermogen, dat de Britten in de oorlog zo goed te pas kwam, illus treert de familie het aanleggen van het feestterrein in de achtertuin met de bekende droge humor tot op het moment dat een ambtenaar de bood schap komt brengen, dat ook hun huis in de feestelijkheden wordt opgeno men. Dit is nodig geworden omdat een architect bij het ontwerp een streepje verkeerd heeft getrokken. De familie haalt echter een streep door do rekening van de ambtenaar door te weigeren het huis te verlaten. De regering komt eraan te pas en men dreigt grof geschut te willen gebrui ken om de onwillige familie te over reden. Deze barricadeert echter de deuren en doorstaat het beleg net zo lang tot het recht van de „man in the street" gered is en de regering in haar hemd op straat staat. Zoals gezegd, het spel is weinig actueel meer, maar het bevat toch zoveel aardige dialogen en komische situaties dat een opvoering zelfs zon der Cor Ruys gewettigd bleek. Onder regie van mevr. C. Hageman Verhagen kreeg dit van venijnighe den op de inmiddels reeds lang ter ziele gegane Labourregering doorspek te stuk een verdienstelijke vertolking Dat af en toe het tempo van dit vlot te blijspel wat traag was, moet on getwijfeld op rekening van het griep- duiveltje geschreven worden, dat de ryen van Litteris aanzienlijk gedund had. Vader Doorsnee mocht zich in de bijzonder goede vertolking van B. Hageman verheugen. Een uitsteken de typering, die geheel beantwoordde aan de gestalte, welke men zich van deze omstreden figuur gevormd had. Hij werd geassisteerd door mevr H. Reitsma-Klein Wassink, die de rol van slechts door het onrecht te ont roeren huisvrouw uitstekend begre pen en gespeeld heeft. Dat zich in de overige rolbezetting af en toe eni*e strubbeling voordeed, moet toege schreven worden aan de omstandig- „Nut heid dat enkele spelers op het laat ste moment in een andere huid moes ten kruipen. Een geslaagde opvoering die op 28 en 30 April herhaald wordt. en Vermaak" bracht REIZIGER ZONDER BAGAGE IN 1936, IN DE SCHADUW van de laatste oorlog, schreef Jean Anouilh een toneelspel, dat een erfe nis uitbeeldt van de eerste wereld oorlog: Een man, die zijn geheugen aan het front verloor, zoekt met be hulp van een psychiater en een am bitieuze hertogin zijn familie. De man zonder geheugen heeft een zach te natuur, die liefde zoekt om liefde te kunnen geven, maar al zoekende vindt hij zijn „eigen ik" terug, dat een harde, egoïstische, onbezonnen jongen blijkt te zijn. Uit afschuw voor zijn verleden en zijn milieu, waar alleen zijn door hem bedrogen broer liefde voor hem voelt, neemt hij zijn toevlucht tot een klein kerel tje om met dat ventje een nieuw le ven op te bouwen. Anouilh, een ietwat cjfnisch schrijver, heeft van dit gegeven een knap spel gemaakt, dat echter zeer hoge eisen stelt aan de tonelis ten, willen zij het op de juiste ma nier op de planken zetten. O.i. is dit stuk te zwaar voor amateurtoneel en hiermede rekening gehouden kan „Nut en Vermaak" met voldoening terugzien op de voorstelling, die zij gisteravond haar leden in de Schouw burg aangeboden heeft. De heer Hans Paardekooper, die de regie verzorgde en de hoofdrol vertolkte, was echter een van de weinigen, die zijn rol practisch geheel de kracht gegeven heeft, welke de schrijver erin gelegd heeft. Zijn spel was beheerst en gaf blijk van een groot begrip voor theater. Mevrouw Suze de Jong, die de her togin uitbeeldde, begon met een zeer goed voorgedragen dialoog, doch werd in de loop van het stuk een weinig gechargeerd. Een opmerkelijk spel, minder spectaculair, maar bijzonder goed aangevoeld, gaf de heer H. E. Harteveld, als de broer van de man zonder geheugen. Zijn toneelechtge note, mevrouw R. Henzen, wist ech ter te weinig overtuiging in haar rol te leggen; evenzo was de rol van moeder door mevrouw A. Beurze tè veeleisend. Goed samenspel was te zien van de 5 personeelsleden, die de zeer levendige entre-acts verzorg den. MAT DIT ZWARE voor ama teurs ietwat te zware stuk heeft „Nut en Vermaak" ondanks de oneffenheden bewezen, een grote toneelambitie te bezitten; de vlotte voordracht, de goede rolkennis en het pittige samenspel gaven blijk zowel van kundige regie alsook van seri euze studie, en stempelen „Nut en Vermaak" tot een der betere Leidse amateurgezelschappen. LEIDSE DRIELING VUF JAAR. De Leidse drieling Van der Steen begint nu ook buitendeurs een pro bleempje te worden. Het drietal wordt Woensdag a.s. vijf jaar en komt nu in de buurt van de leeftijd, dat kleuterschool-onderwijzeressen zich eveneens met de opvoeding gaan bemoeien. En de beide jongens zijn met geen mogelijkheid uit elkaar te houden. Wil en Kees. die in deze identiteit een natuurlijke bescherming vinden, laten elkaar nooit in de steek, zelfs niet als zij het gevaar lopen voor el- kaars kattekwaad ter verantwoor ding te worden geroepen. Mevrouw v'an der Steen is er overi gens dankbaar voor, dat voor een ge deelte van de dag de zorgen over de ze drieling van haar worden over genomen. Het trio, compleet met Leny, is le venslustig genoeg om haar voor drie voudige zorgen van de zorgzame moeder te plaatsen. Superieure eerste prijs. Nieuwe lauweren oogstte 't Leids Politie-muziekgezelschap door zijn bassist,' de heer G. van Delft. Op het solistenconcours, in Den Haag, waaraan niet minder den 112 muzikanten deelnamen, speelde Za terdag de heer Van Delft 170 punten bij elkaar en dat leverde hem de eer ste prijs op in de afdeling superieur. Jubilaris. De heer D. L. Penseel werd van morgen bijna verlegen onder de vele lof die hem werd toegezwaaid bij de Kon. Ned. Grofsmederij. Hij is van daag n.l. 25 jaar in dienst van de firma en dat liet het bedrijf niet on gevierd passeren. Directeur M. C. cie Jong loofde zijn bijzondere kwaliteiten als buiger in de Ego-kettingafdeling. Maar de jubilaris boog niet alleen kettingen, ook de mensen in het bedrijf heeft hij naar elkaar toegebogen door de sfeer in de werkplaats zo weldadig mogelyk te maken. De gebruikelijke geschenken en de onderscheiding van de maatschappij van nijverheid cn handel werden zijn deel. Ook de heren G. G. v. d. Waals, bedrijfsleider, J. H. v. d. Wijngaard, namens de kern der werklieden en H. Stal, werkmeester staken hun waardering niet onder de werkbanken. Advieszitting. Gedachtig aan het woord van Franklin: „het zijn de dwazen, die het hardst raad nodig hebben, maar de wijzen die er van profiteren," ge ven wij gaarne gevolg aan het ver zoek van het bestuur van „St. Eloy" om in deze rubriek mede te delen dat morgenavond van 7.308.30 uur in het gebouw Chr. Soc. belangen aan de Oude Singel een advieszit ting voor de leden wordt gehouden. SPIEKER. Als een van de hoogtepunten van de Leidse week voor internationale samenwerking kan zeer zeker de bij- j zondere zitting van de Nederlandse Jongeren Raad der Europese Bewe ging worden beschouwd, welke Za terdagmiddag in De 8urk plaats vond. Wethouder J. C. van Schaik, die de bijeenkomst opende, zei o.m., dat hij hoopte en verwachtte, dat het ge- sprek rondom het thema van deze middag „Duitsland 1955" er toe zou .meewerken, dat de jeugd van Euro-1 pa elkaar beter zal gaan begrijpen en zo ook de jeugd zal gaan meewer- I ken aan een snellere toestandkoming van de Europese integratie. De voorzitter van de Nederlandse Jongeren Raad, Thijs Booy, heette vervolgens de gasten uit" België, Duitsland en Luxemburg bijzonder hartelijk welkom. Vervolgens was het woord aan mr. J. L. Heldring, redacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant, voor het houden van zijn referaat over Duitsland 1955. Spr. hoopte, dat de Duitse vrien den wel zouden kunnen begrijpen, dat onze gedachten juist in deze da gen uitgaan naar de jaren 19401945. Dat wij niet zo maar kunnen praten over Duitsland 1955 zonder te zien .naar de rol van Duitsland in deze eeuw. Mr. Heldring achtte het een wijs besluit aandacht te wijden aan deze kwestie omdat het nog altijd een car- dinaal en overheersend vraagstuk is. .Ook van een andere orde daar het meer dan een politiek vraagstuk al leen is. Spr. ging uitvoerig in op de splitsing Oost-West, die, zei hij, een absoluut feit werd op 2 Juli 1947. De dag waarop Molotof de conferentie in Parijs verliet, waarover het Mar shall-plan werd gesproken. De dag ook waarop de breuk tussen Oost en West definitief werd en de Russen het ijzeren gordijn achter zich neer .lieten. De heer Heldring besprak daarna de consequenties, die het Westen uit deze situatie heeft getrok ken. Europa, aldus spr., legde zich er bij neer, dat de Russen niet aan het Marshallplan zouden meedoen. Dat betekende, dat het Westen alle potenties, die in Europa aanwezig waren, zou gebruiken voor eigen herstel. Dit hield ook in, dat alles waarover Duitsland beschikte, ten nutte zou komen aan Europa. Het West-Duitse productie apparaat1 moest dus ingeschakeld worden, tot herstel van West-Europa, West- Duitsland zelf incluis. Het gevolg t daarvan was, dat de splitsing nog ge- j prononceerder werd en nog moeilij-1 ker op te lossen. De eerste stap van 1 de aansluiting van West-Duitsland bij West-Epropa werd dus genomen uit economische oorzaak. Spr. toonde aan, dat West-Europa onafscheidelijk deel van het Westen zich niet meei kan veroorloven Duitsland aan zijn lot over te laten. Het moet zonder „complexen" een worden. Het dient zich volkomen ge lijkwaardig te voelen. Er mag geen sprake zijn van discriminatie. En dit houdt in, dat er niet alleen rechten zijn, maar ook plichten, dus gelijke dienstplicht. De Duitse herbewape ning is nodig, aldus spr., maar we moeten ons niet ontveinzen, dat zij zich op buitengewoon zwakke bo- dom zal voltrekken. Dit realisme, zei hij, is gebaseerd op feiten. In dit ver band zette spr. uitvoerig uiteen, waarom het nodig is, dat Duitsland herenigd wordt. De Duitse hereni ging, aldus spr., is een Westers be lang. Duitsland staat nog steeds voor de keus of het een onvoorwaardelijk deel blijft van het Westen. Tragisch maar beslissend. Omdat de Duitse keuze beslissend is voor de weg, die West-Europa opgaat. Duitsland, zo eindigde mr. Hedring, kan en mag niet geïsoleerd v/orden. Het moge ook zichzelf niet isoleren. In de op dit referaat volgende dis cussie werd sterk de nadruk er op gelegd, dat het gehele Duitse volk achter de hereniging staat. 's Avonds werd in de foyer van de Stadsgehoorzaal een jeugdavond ge geven. waaraan behalve door Henk Briër, Rob van Reijn en de volksdans groep „De Grote Ronde" werd mee gewerkt door de heer Mikan, een „displaced person", afkomstig uit Estland. Dit optreden muzikale grapjes gaf aan de avond van Europese verbondenheid wel een bij zonder cachet. Geschenk van f 16.000 voor prieslerstudiefonds Zaterdag hebben de katholieke ver kenners in Nederland hun 25-jarig bestaan gevierd met een grootse bij eenkomst op hun buitencentrum Gil- well St. Walrick. Op deze dag hebben zij tevens het resultaat van hun zilveren daadactie aan de aarts bisschop-coadjutor, mgr. dr. B. J. Al- frink overhandigd. De aanbieding geschiedde nadat mgr. Alfrink een stille H. Mis had opgedragen in de kapel van het St. Canisiuscollege te Nijmegen. Het ge schenk van de katholieke verken ners bestond uit een bedrag van 16.000 gulden, die bestemd zijn voor een studiefonds voor priester-stu denten. Tijdens een bijeenkomst van de gasten bij de feestviering in het troephuis las mgr. Verhoeven, hoofd aalmoezenier, een boodschap voor van het Nederlands episcopaat. In deze boodschap zeggen de bisschoppen, dat de feestviering een gerede aan leiding is tot bezinning op de begin selen van het verkennersleven. Na baron van Voorst tot Voorst's toespraak over „enige ideeën over het verkennen", sprak de hoofdaal moezenier een rede uit over „katho- iek verkennen in deze tijd". In zijn mgr. Verhoeven op, dat de grootste bedreiging van de jeugdbeweging be staat in een teveel aan zorg en in een te weinig aan beweging. De huidige maatschappij tast de jeugd aan in de kern van haar wezen en mag zich daarom gerust eens af vragen of zij met al haar vele en perfectionistisch getinte bemoeienis sen wel op de goede weg is. Tijdens de vlaggenparade reikte de hoofdcommissaris baron van Voorst tot Voorst de hoogste verken nersonderscheiding, de zilveren gaai, uit aan pastoor W. E. Froger en aal moezenier J. A. M. Plasschaert. De zgn. zilveren Jacobsstaf werd geschonken aan een negental dioce sane commissarissen cn leiders van hoofdkwartieren uit de verschillende diocesen. Reeds daags tevoren was de gouden Jacobsstaf uitgereikt aan de districtscommissaris, de heer F. J. de Fraiture uit Nijmegen. Marktberichten ROTTERDAM, 25 April Vee. Aanvoer: 2047; vette koeien 1428, varkens 619, vette koeien 2.602.80, 2 30—2.50, 1.95—2.25; varkens 1,79, 1,77, 1,74; vette koeien groter, sle pend,, 1ste als vorige week, 2e en 3e minder prima's boven notering; var- zeer opmerkelijke toespraak merktekens kleiner, tamelijk, iets minder.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3