Pienter Meisje De goede keus is gemaakt KWALITEIT i 2e ASSI Partijraad van de K.V.P. Drukte in de Bollenstreek Adspirant-Brandwachts BREEBAART ZOON Algemene Ledenvergadering II Bekwame Bankwerker enige nette Meisjes Jongens Zaterdagmiddag heeft de voorzitter der K.V.P.-fractie in de tweede kamer, prof. mr. C. P. M. Romme op de Par tijraadsvergadering der katholieke volkspartij een rede gehouden. B de komende tiende verjaardag van de bevrijding herinnerde hij er aan, dat men tien jaar geleden in de politiek stond voor de vraag van de keuze, van de goede keuze. Velen gevoelden voor een keuze te staan en 6pr. deed de revue passeren de vele mogelijkheden, die er voor hem waren. Herji^rend aan de totstandkoming va de K.V.P., zeide spr. dat de keuze, die toen gedaan is z.i. de goede is ge weest. De openstelling van de partij voor anderen dan katholieken is echter irreëel gebleken. De overgebleven grondige ver deeldheid van ons volk noemde prof. Romme de grote na-oorlogse ont goocheling. Hen zegt wel eens, dat de keuze beter geweest zou zijn als gekozen was tot doorbraak, de verdeling der katholieken over andere partijen. Deze mening bestreed hij. Naar aan leiding van de mening, dat katholie ken in de partij van de arbeid in vloed zouden kunnen hebben merkte hij op, dat de socialistische fractie voorzitter in de Eerste Kamer, mr. In 't Veld, bij de algemene beschou wingen over de rijksbegroting heeft verkondigd, dat het van het woord der bisschoppen maar één stap is naar „De duce denkt voor u", en „Fuhrer befehl, wir folgen". Een stap van de herders der zielen naar tyrannie en misbruik. Een stap over een muur, die tot de hemel reikt. Zo'n woord, aldus de heer Romme, klinkt uit een fractie, waarin ook een katholiek zit die dan pionier voor de katholieke beginselen zou moeten he ten. Het huwelijks geval. Spreker herinnerde eraan, dat „Het Parool" een uitvoerig artikel heeft geschreven over het kerkelijk hu welijk van een man, die burgelijk ge huwd was met een ander. Dat is een geruchtmakend artikel geweest. Dat het beoogde een vriendendienst aan de katholieken te bewijzen, zal nie mand geloven. Spr. erkende, dat deze zaak voor protestanten en buiten kerkelijken een zeer moeilijk te ver werken materie bevat. Voor anders denkenden en buitenkerkelijken is het moeilijk te verteren, dat een ker kelijk huwelijk geboden kan zijn. Spr. zeide deze moeilijkheid te begrijpen, maar hij begreep ook, dat de socia listische auteur zich voor de publi catie niet eerst heeft gewend tot zijn katholieke vrienden. De schrijver heeft het niet in zijn hoofd gehaald de lange afstandsmars naar geeste lijke toenadering te gaan ondernemen. Wanneer de doorbraak eens mas saal onder de katholieken zou worden beoefend, zou alleen het gevolg zijn een oplaaien van de vrees voor ver- roomsing, die men zou binnenhalen als het paard van Troje. Zoals de protestantse broeders een fusie zou den zien als invloedvorming der ka tholieken als dezen hun voelhorns zouden uitsteken naar een christelijk democratische partijvorming. Geen monopolie van eendracht. Spr. herhaalde, dat de katholieken gemeend hebben de goede keuze te hebben gedaan in de concrete omstan digheden. Hij zeide niet te bedoelen, het monopolie van eendrachtsbevor- dering voor zich op te eisen. In dit verband zeide hij moeilijk iets af- schuwelijkers te kunnen verzinnen dan het gebruiken van ons aller doden uit de oorlog en bezetting voor de Foto genomen tijdens de rede van professor Romme. propaganda voor een partij. Prof. Romme betoogde vervolgens, dat de katholieken tot taak hebben de saamhorigheid te bevorderen. Welk voorbeeld kan men beter geven dan als katholieken van alle rang en stand bijeen te leven: samen in orga nisatorische eenheid om van daaruit te werken in eendracht. Werkzame eendracht zonder organisatorische eenheid bestaat niet, ze moeten sa men gaan. Die eendracht moet bereikt worden in vrijheid, door vrijwillige samen werking. Dit vrijheidselement brengt mede, dat men de eis van eendracht niet moét overtrekken. In dit ver band verklaard spr., dat de K.V.P.- fractie in eendracht vruchtbaar heeft gewerkt. Afwijkingen hebben de on derlinge verhoudingen nooit ver stoord. Prof Romme betoogde vervolgens, dat de goede keuze is gedaan omdat gestreefd kan worden naar maatre gelen, die stuwen naar de beginselen, die de katholieken nastreven. Nog steeds aan het „overwegen" Naar aanleiding van een uitlating van het Tweede Kamerlid Van Lier over de specifieke taken van de Kath. Werkgemeenschap van de P.v.d.A. merkte spr. op, dat de heer Van Lier na zeven jaar doorbraak „wil gaan onderzoeken of het niet nodig is te komen tot een voorberei ding om te beginnen te overwegen de consequenties van de kath. sociale leer". Spr. betoogde, dat de K.V.P.-fractie de kath. leer wel naar voren heeft gebracht en dat door het initiatief der partij verscheidene zaken in de goede baan zijn gebracht. In dit ver band zeide hij o.a. dat verwacht mag worden, dat minister Suurhoff de ge zondheidswet weer in de Kamer zal brengen. Opmerkend, dat de taak der KVP is te zorgen, dat het politieke leven niet vervlakt, zei de spr., dat de offi ciële doorbraakgedachte hier een ge vaar is. De gevaarlijke vervlakkende invloed van de doorbraak in ons land is echter op zijn retour. In eigen doorbraakkring is een tendenz gaan de tegen de bloedeloosheid van dit gedoe. Het Kamerlid Willems wil de door braak van het Christendom naar de wereld en daarom heeft hij gekozen voor de werkgemeenschap der P. v. d. A. De „Polakken" zeggen, dat er geen vooruitgang voor het socialisme is te ontdekken en Banning spreekt al van verschillende typen van so cialisme. Terecht, aldus de heer Rom me, schreef „Het Vaderland", dat de P. v. d. A. zich in een gevaarlijke richting ontwikkelt. De splitsing is vergevorderd. Spr. zeide daarover niet rouwig te zijn. De kleur van de partij dringt hierdoor beter door. Het politieke leven zal door die grotere openheid en klaarheid slechts winnen. De heer Romme herinnerde eraan, dat de betekenis van wat de bisschop pen in hun mandement de katholie ken voorhielden nog eens is onder streept door de Paus. Het mandement heeft de katholieken voorgehouden de harmonisering van persoonlijke en gemeenschappelijke doeleinden. De zinvolle leden-wervingsactie van de partij, die op overweldigende wijze is ingeslagen in Noord-Brabant, is overgeslagen op de andere provin cies. Toetreden tot de K.V.P. bete kent meer dan stemmen op de K.V.P. Het betekent het intreden in -de eni ge organisatie, die zich geroepen weet tot een vormende taak. Het betekent de weg op gaan van inpassing in het grote geheel der ge meenschap en ook langs de trappen van het partij-apparaat eigen invloed doen gelden op de gemeenschap van het geheel. Tenslotte nam spr. over de vraag van de partij: Kom er bij. Men kon gisteren bijna weer spre ken van een echte bollenzondag. Want eindeloze colonnes auto's, bussen en motoren uit geheel Nederland en Europa, waaronder zeer veel Duitse, trokken 's morgens al vroeg naar de bollenstreek. Het verkeer was zo groot in de buurt van Lisse, dat het slechts met horten en stoten vooruit kwam. Maar dit ging, zoals gebruikelijk, zon der claxongetoeter of mopperen, om dat dit er nu eenmaal bij hoort. De verkeersstroom werd nog versterkt door de deelnemers aan een auto-, motor- en bromfietsenrallye, die door het VW Hillegom werd geor ganiseerd en waaraan zelfs enkele Duitsers en Belgen deelnamen. De buitenlandse automobilisten hebben zonder angst kunnen rijden, want de vrij stevige Noordwesten wind hield de Nederlandse fietsacrobaten van de weg. Zoals te verwachten was, concentreerde het grootste gedeelte van het bezoek zich op Keukenhof, dat voor het eerst dit jaar van een zeer druk bezoek kon spreken. Zelfs het reserve parkeerterrein moest worden ingeschakeld. De politie heeft voor het eerst de speciale verkeersregeling voor de topdagen in werking gesteld. Het Centraal Nederlands Henge- laarsverbond vergaderde gisteren in Schiedam en verheugde zich er over, dat men in het afgelopen jaar het pachtbesluit 1941 is kwijt geraakt. In de in het leven geroepen kamer vxoor de binnenvisserij zijn nu be roep., sport, landeigenaren etc, ge- I jkelijk vertegenwoordigd. Bekend werd, dat thans ruim 18.000 sportvissers zijn georganiseerd bij het ONHV. Het Voornse kanaal, welk water tot z.g. „cultuurwater is verklaard, zodat daar niet vrij gehengeld meer mag worden, was onderwerp van een felle discussie. Nederlander construeer de dunst waterdicht horloge Het dunste waterdichte armband horloge met centrale secondewijzer ter wereld is 6.6 milimetcr dik of beter dun, zo verklaart de heer J. Vos, onderdirecteur van de N.V. Ko ninklijke Nederlandse Edelmetaalbe- drijven in 's Gravenhage. De heer Vos, die zich ten doel heeft gesteld een waterdicht horloge van zes millimeter dikte te vervaardigen, heeft vorig najaar een eenvoudige oplossing gevonden. De kleine wijzer van het polshorloge is opgenomen in de wijzerplaat; het middengedeelte ervan draait. De ontwikkeling van de constructie van dit horloge heeft vijf jaar geduurd. Men is uitgegaan van een normaal waterdicht horloge dat ongeveer 9 millimeter dik is. Er bestaan natuur lijk wel armbandhorloges die dunner zijn dan 6.6 millimeter maar deze zijn niet waterdicht en hebben een aparte secondenwijzer. Een horloge met centrale secondenwijzer is altijd dikker omdat bij deze de tandwieltjes op elkaar liggen en niet zoals bij een aparte secondenwijzer naast elkaar. Het binnenwerk van het dunne horloge is 3.6 mm. dik. Bij het zoe ken naar een oplossing om de dikte van de wijzerplaat te verminderen kwam de heer Vos op de gedachte de uurwijzer als draaiend middenstuk van de wijzerplaat te laten fungeren. In theorie zou het mogelijk zijn de dikte van het horloge tot 4.5 mm. terug te brengen; in de praktijk zal dit echter niet bereikt kunnen wor den. De eerste productie van een Zwit serse horlogefabriek, welke de vin ding van de heer Vos toepast, is Za terdag in Nederland aangekomen. Bronzen Jan Musch aan A'damse Schouwburg aangeboden Namens het comité van vrienden en vereerders is Zaterdag in de Stadsschouwburg te Amsterdam een in brons uitgevoerd zelfportret van Jan Musch aan de stad Amste rdam aangeboden en overgedragen ter plaatsing aldaar. Onze foto toont oom Jan, ofwel Jan van Zutfen, terwijl deze Jan Musch bij zijn zelfportret complimenteert. BU de GEMEENTELIJKE BRANDWEER te Leiden kan worden geplaatst een aantal Vereist: leeftijd tenminste 21 jaar, lengte ten minste 1.65 m., bekwaamheid in één der vakken welke bij de brandweer worden uitgeoefend, zoals automonteur, schilder, timmerman, elec- tricien, enz. Rijbewijs B, C, D en E strekt tot aanbeveling. Salaris volgens gemeentelijke regeling. Aanstelling geschiedt met een proeftijd van één jaar. Eigenhandig geschreven sollicitaties, met volledige opgave van opleiding en voorgaande werkkring te richten aan: De Commandant van de Brandweer, Langebrug 56, Leiden. Persoonlijke aanmelding alleen na oproep. WIJ VRAGEN: a Een prima Verkoper voor onze afdeling matrassen en dekens, leeftijd 20 a 25 jaar; b. Een tweede Etaleur met ervaring in het maken van textiel- etalages, lakschrijven en decoraties. c. Een Leerling voor magazijn en expeditie. Uitvoerige schriftelijke sollicitaties aan: Van Cleef - Haarl.straat 172 GAAT BOVEN PRIJS Dit is bijna 70 jaar het devies van ons en met succes. Een exquise collectie Stoffen, Zijde, Linnen, Huishondgoederen, Tricotages, Lingeries. MARE 91 - TEL. 25424 (MIDZA-BONNEN) OPROEP aan de leden tot bijwoning der te houden van de Coöp. Boerenleenbank Roelofarepdsveen, welke zal worden gehouden op Donderdag 28 April in het hotel „De Vierheemskinderen" des avonds te 8 uur. Voor de punten van behandeling en de verkiezingen verwijzen wij U naar de convocaties. Tevens ligt de agenda vanaf heden aan het kantoor der bank ter inzage, waarin vermeld zijn de namen der gestelde candidaten. De Voorzitter van de Raad van Toezicht, N. TURK. Augurkenzaad, niet I plekkers, ras Tereken. Be-1 AflVRPlPRrt ifl inf nerkte voorraad. W. Höl-1JIUWC' ICGI I III IUl door juiste voorlichting. Alle materialen. Grootste keus R. en D. behang v.af 64 ct. Dus voor behang en verf Rich. J. Blok, Hoge- woerd 62. Erkend schilder- behanger. 2* Prima Zweeds vuren hout voor kozijnen, ramen, deuren, vloeren, lijstwerk enz. Parana Pine. Grenen hout. Grote voorraden, scherpe prijzen! Houthan del Klinkenberg-Fontein, Havenkade 21-23. Leiden, Tel. 21231 en 26094. 2" In klein gezin gevraagd nette hulp in de huishou ding. liefst voor dag en nacht Aanmelden Maan dag en Dinsdag na 7 uur. Pr. Hendriklaan 8, Oegst- geest, Tel. 21518. PRETTIGE ZAAK TE's GRAVENHAGE VRAAGT 1620 jaar, voor lichte kantoorwerkzaam heden én ter opleiding voor de mechanische boekhouding. Hoog salaris en voor vacantie 1955 gunstige regeling geboden. Reiskosten worden vergoed. Brieven onder no. aan Bureau van dit blad. DE TOMBE EN DEMENINT, Accountants, Rapen burg 27, Leiden, vragen voor spoedige indiensttreding Brieven met volledige inlichtingen worden gaarne ingewacht aan bovenstaand adres. Adverteert in dit blad 2 Pieterse. Herenfauteuils v.a 17,50; pluche overgor dijnen v.a. 15,linnen- kastjes v.a. 19,4 stoe-1 len en 2 armstoelen ƒ45, beuken stoelen 4,2-p. i Auping spiralen; tuinstoe len 5,kinder ledikant je met matrasje 25,Wa- tertje, Zoeterwoude, Telef. 290. 4681 2* Aangeboden piano's en orgels zonder vooruitbeta ling. Aflossing per maand, men kan er 60 maanden over doen. Brieven onder no. 5527 bur. van dit blad. 2* Brandkast, cylinder- bureau, ladekasten, win kel- of magazijnladekasten, staande vitrine, toonbank vitrine, gecomb. gaskolen- fornuis, Belg. gasfornuis, grote pitten, voor pension, club, spiralen. W. F. Koo reman. Nieuwe Rijn 9 bü Hoogstr. t.o. V. en D. let op tel. 23261. 2 Uw zomerhuisje, schuur of schutting verft U het eenvoudigst met Ceta- Bever Buitenbijts. Ver krijgbaar in 11 verschil lende leuke kleuren bij Schildersbedrijf H. P. Jan sen, alléén Lange Mare 116 2 Waterfornuizen 40500 L„ golfplaten, grasma chines, was- en regenkui- pen, kruiwagens, tuinban ken. Hartwijk's Ijzerhan del, N. Beestenmarkt 7-9, Tel. 26627-24Q13. Glans- verzinken van roestige tei len. wasketels, emmers, melkbussen onder garan tie, bez. gratis. 5535 Tast toe, 't is van TEEKENS Wegens enorm succes 500 gr. Gehakt 250 gr. Rundvet Samen 1.50 100 gr. Hainspek 100 gr. Lunchworst Samen 0.65 500 gram DOORREGEN SPEKLAPPEN 0,90 500 gram SAUOIJSJES 1,30 500 gram MALSE KALFSLAPPEN lio 500 gram VET GEROOKT SPEK 1,08 500 gram PALING ROOKWORST 1,25 250 gr. Leverworst 0,50 I 200 gr. Hoofdkaas 0,38 200 gr. Cornedbeef 0,58 200 gr. Bloedworst 0,38 Lange Mare 90 en 94 SMIT RÖNTGEN APPARATEN-FABRIEK, LEIDEN vraagt Sollicitaties: HERENGRACHT 34. GEVRAAGD: voor licht inpakwerk en enkele om opgeleid te worden tot banketbakker. Aanmelden: Oranjegracht 71; na 5 uur Leliestraat 118. FA. W. VAN DEN WIJNGAARD EN ZONEN, Banket, chocolade en suikerwerkfabriek, Leiden. 2 Diverse motoren in de inhouden van 125, 200, 250, 1- en 2-cyl, 350 KK en 500 KK zijn 2e hands te koop bij Vaik a. d. H. Schouw in Voorschoten, Tel. K 1710- 25191. 4682 2 Zon-gordijnen (Bala store), volop licht in uw kamer. Warmte en zon houdt u buiten. Van 50 tot 2.60 m. breed, 2.10 m. lang. Demonstratie. Rich J. Blok Hogewoerd 62, Tel. 23123.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 12