Hoogtepunten uit het K.R.O. - programma Haar vliegenier De pensioenen voor nabestaanden van verzetslieden worden verhoogd Amerikaan verhoogde de gezelligheid en verminderde inhoud handtasje Middelburgs modernisering wordt door een antiek hek ietwat geremd Breviergebed een niet langer dan half uur MAANDAG 25 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 1 Minister Van Thiel bij 10 jarige Stichting'40 '451 Bevat Nijmeegse bodem Vorstelijke hulde In tegenwoordigheid van prins Bernhard, de ministers Van Thiel en Algera en verscheidene andere be- stuursautoritciten is Zaterdagmiddag in het Vondelparkpaviljoen te Am sterdam door de Stichting '40'45 een buitengewone bestuursvergade ring belegd bij gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Stichting. Prins Bernhard bracht grote hulde aan het bestuur, dat in de na-oor- logse jaren, ondanks de teleurstel lingen, die noodzakelijk op de oorlog moesten volgen, kans gezien heeft zijn taak te vervullen en de invalide ver zetstrijders, alsmede de nabestaanden van de omgekomen verzetslieden met kracht te helpen. De prins besloot met de wens, dat de laatste „vijf millioen actie" volledig zou mogen slagen. Vruchtbaar contact. Van zeer groot belang was de me dedeling van minister Van Thiel, die Aetherklanken DINSDAG 26 APRIL 1955. TELEVISIEGROGRAMMA AVRO: 20.00 Testplaat en gram. 20.15 Televizier. 20.30 Patachou. 20.55 Pauze. 31.0022.30 „Gaslicht", TV- spèl. HILVERSUM I 402 m. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws., weerber. en kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 „Lichtbaken", caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Amus. muz. 10.55 Gram. 11.00 Voor de vrouw 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als de ziele luistert", caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 De ronde van Nederland 1955. 13.30 Musette- ork. en soliste. 13.50 Gram. 14.00 Ge- var. progr. 15.00 Vrouwenkoor. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Staatsiebezoek Zweeds Koninklijk Paar. 16.45 Zie- kenlof. 17.15 Voor de jeugd. 1-7.30 Felicitaties voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitz.: Neder land en de wereld: Uitwisselingspro gramma over Zweden. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 RVU: Dr. W. G. N. v.d. Sleen: Veertigdui zend kilometer met auto en kampeer wagen door Zuid-Afrika". 19.00 „Ter- wille van hen, die wy niet vergeten", toespraak. 19.05 Nws. 19.15 Lichte muz. 19.30 Avondgebed en lit. kal.' 19.45 Gram. 20.05 Staatsiebezoek Zweeds Koninklijk Paar. 20.20 Gram. 20.40 Act. 20.55 De gewone man. 21.00 Uit het boek der boeken. 21.15 Ka- merork. 22.20 Nederlandse les. 22.35 Omr.ork., koor en sol. 23.00 Nws. 23.1524.00 Concertgebouwork. en en soliste.- HILVERSUM II 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.0f)24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.30 De groenteman. 9.35 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.30 Staatsiebezoek Zweeds Koninklijk Paar. 11.00 Orgelspel. 11.15 Kook- praatje. 11.39 Gram. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Gram. 12.50 Staatsiebezoek Zweeds Koninklijk Paar. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Koer sen. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Zweedse volksliedjes. 15.30 Voor de vrouw. 10.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 „De dierenwereld en wij", caus. 17.30 Ji-.zzmuz. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 10.30 „Meer productiviteit brengt iedereen profijt", caus. 18.40 Gram. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gram. 19.35 De ronde van Nederland. 19.45 To neelbeschouwing. 20.00 Nws. 20.05 Journ. 20.15 Gevar. progr. 22.20 De Antwoordman. 22.35 Orgelconc. 22.55 Ik geloof dat 23.00 Nws, 23.15 New York calling. 23.20 Gram. 23.25 —34.00 Filmprogr. vertelde, dat zeer binnenkort de wet Buitengewone Pensioenen ten gunste van de nabestaanden der verzets- slachtoffers zal worden gewijzigd, waarbij de minimumgrondslag zal worden verhoogd. Na deze twee sprekers voerden nog verschillende autoriteiten het woord, daarbij de nadruk leggend op de grote samenwerking, die in de afgelopen 10 jaren het contact tussen overheid en Stichting heeft gekenmerkt. Twee ridders. De voorzitter van de Stichting, de heer Smallenbroek, dankte op zijn beurt de overheid voor alle steun, die de Stichting had mogen ondervinden en gaf met enkele cijfers de omvang der werkzaamheden aan. Hij deelde mede, dat nog dagelijks aanvragen om geconstateerd moet worden, dat tien jaar na de oorlog nog invaliditeit ten gevolge van de oorlog optreedt. Tijdens de rede - van minister Van Thiel maakte deze bekend, dat het de Koningin behaagd heeft twee me dewerkers van de Stichting, de heren V>n Namen en Douqué, te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Romeins buitenverblijf Leidse deskundige graaft voort Dr. H. Brunsting, conservator van het Rijksmuseum voor Oudheidkunde te Leiden, leidt, mede in opdracht van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort, sinds enige tijd opgravingen aan de Waal kade te Nijmegen tussen het zoge naamde Beziendershuis (Steenstraat) en het Valkhof. Blootgelegd is nu on geveer 150 meter lange Romeinse muurrest. Aanvankelijk werd gemeend dal men hier te doen had met een soort vesting, maar de laatste dagen heeft men bij de opgravingen .ook een kel der van Romeinse oorsprong tevoor schijn gebracht en zijn Romeinse kan. nen, kruiken en borgen gevonden. Nu staat wetenschappelijk vrijwel vast, dat Nijmegen-Oost in de twee de. derde en vierde eeuw na Christus ook een Romeinse woonstee geweest is. Tot nu toe was men te weten ge komen, dat Nijmegen alleen in het westen aan dc rivier een Romeinse nederzetting had. De nederzetting da teert uit de regeringstijd van keizer Trajanus Ulpius, die 1850 jaar gele den aan Nijmegen de erkenning gaf van stad. De opgravingen worden nog voort gezet. Men heeft het vermoeden, dat Romeinse magistraten tegen de noor der helling van de Waal een buiten verblijf hadden gebouwd, ter hoogte van de tegenwoordige „groene bal- con". HAGENEES MISTE DE LAATSTE TREIN Caféhoudster verloor vertrouwen in mensheid Een Hagenees, die Zaterdagavond in gezelschap van twee Amerikaanse militairen een leuke avond had door gebracht in een Amsterdams kroeg je, kwam omstreeks het middernach telijk uur tot de ontdekking, dat hij de laatste trein gemist had en omdat hij toch nog graag naar huis wilde, stelde de caféhoudster voor hem met haar auto naar Den Haag te brengen. Nadat de zakelijke zijde van dit voorstel tot beider tevredenheid ge regeld was en uit de portefeuille van de Hagenees ƒ35.in het handtasje van de hoofdstedelijke waardin wa ren verdwenen, stapte men in de auto en om de gezelligheid te verhogen zouden zowel de twee Amerikanen alsook de buffetjuffrouw het ritje meemaken. Moeilijkheden. Tot Haarlem ging alles geweldig,) maar toen kregen de Amerikanen i mandeerde de caféhoudster. „Ik rij naar het politiebureau, dan moeten ze het daar maar verder uitzoeken." Op het Haarlemse politiebureau werd vakwerk geleverd en niet lang na aankomst kwamen twee bankjes van 25,uit de zak van een dei- Amerikanen en eenzelfde kostbaar papiertje uit de zittingrand, waar deze Amerikaan gezeten had. „Good sport!", riep de Amerikaan en bekende onmiddelijk. De politie maakte proces-verbaal op, de Hagenees van alle smet en auto beroofd poogde op eigen kracht naar Den Haag terug te komen, en de caféhoudster heeft in de inmid dels vergevorderde nacht met bloe dend hart haar vertrouwen in de mensheid begraven. Toespraak door dr. W. Drees. „TerwiUe van hen, die wij niet vergeten" is de titel van de toespraak welke de minister-president, Z.Exc. dr. W. Drees, Dinsdag 26 April a.s. zal houden in het K.R.O.-programma van die dag. In de K.R.O.-rubriek „De Zonne wijzer" van Dinsdag 26 April wordt het tienjarig bestaan van de „Stich ting 1940—1945" gememoreerd. Staatsiebezoek Zweedse koning. Tijdens het bezoek van koning Gustaf VI Adolf en koningin Louise van Zweden aan ons land, Dinsdag 2G April t/m Vrijdag 29 April a.s., zullen dagelijks reportages worden uitgezonden over Hilversum I en II als gezamenlijk programma. Nationaal programma. De katholieke uitzending in het Nationale Programma op Zaterdag 30 April a.s. wordt verzorgd door dc K.R.O. Dit programma bestaat uit het „Domine salvam fac" van Philip Loots, een toespraak door pater Gilb. Lohuis O.F.M., getiteld „Oranje in de lentezon", en tot slot het „Te Deum" van Kees Bornewasser. Een zekere Schubert. Het hoorspel „Een zekere Schu bert", oorspronkelijke titel „19 No vember 1823", dat de K.R.O. uitzendt in zijn programma van Zondag 24 April a.s. werd geschreven door Heinrich Böll in samenwerking met Richard Hey. Het spel werd geschre ven ter herdenking van de grote componist Franz Schubert. Heinrich Böll, die dezer dagen in Amsterdam een voordrachtavond verzorgde, is een katholieke Duitse schrijver die vooral na de jongste oorlog grote be kendheid kreeg. Zonnebloem stimuleert Epistel-groepen. Het B. E.-werk van Verkennerij (B. E. bijzondere eisen) is er op gericht om jongens en meisjes die door langdurige ziekte of invaliditeit niet aan de verkennerij kunnen deel nemen toch volledig in deze jeugd beweging op te nemen. De eisen zijn uiteraard anders gesteld en het con tact wordt voornamelijk onderhou den per brief, vandaar de naam Epi/- telgroepen. Het radioziekenbezoek „De Zonnebloem" onder leiding van Alex van Wayenburg gaat dit werk stimuleren door er verschillende uit zendingen aan te wijden. Het Zon nebloemprogramma van Dinsdagmid dag 26 April a.s. zal betrokkenen en hun ouders of verzorgers beter be kend maken met dit werk. Muzikale notities. De Zwitserse dirigent Jean Mey- lan dirigeert het Omroepkameror- kest, dat in het K.R.O.-programma van Dinsdag 26 April a.s. o.m. de 2e Symphonie van Beethoven en de Suite voor strijkorkest en piano van G. Landré uitvoert. De K.R.O. zendt Dinsdag 26 April a.s. de Mis in G. gr. t. van Schubert uit. De uitvoerenden zijn Corry Bij ster, sopraan; Lode de Vos, tenor; Leo Ketelaars, bas; het Omroepkoor en het Omroeporkest. Dirigent is Henk Spruyt. 25 Jaar Katholiek Verkennen. Reportages van de plechtigheden op het buitencentrum Gilwell-Sint Walrick bij Nijmegen met toespra ken van de Hoofdcommissaris H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst en Hoofdaalmoezenier A. J. L. Verhoe ven worden uitgezonden in het K. R. O.-programma van Zondag 24 April a.s. De plechtigheden houden verband met het 25-jarig bestaan van de katholieke verkennerij in Neder land. HUversumse „Ahoy". De Jongerenconferentic van de St. Vincentiusvereniging te Hilversum houdt zich reeds jaren lang bezig met jeugdzorg. Dit jeugdzorgwerk, dat de naam draagt van K.J.C. „Ahoy", omvat naast wekelijks groepbijeenkomsten ook eenmaal per jaar een achtdaags zomerkamp. De Kompas-rubriek van de K.R.O. van Dinsdag 26 April a.s. is aan de „Ahoyers" gewijd. Brabants Halfuur. In de K.R.O.-rubriek „Brabants Halfuur" wordt Zondag 24 April a.s. een programma uitgezonden over de Langstraat. Het omvat o.m. reporta ges uit Vlijmen, Drunen, Waalwijk en Geertruidenberg. een diepgaand verschil van mening I \I7* *1 L.i. met de Hagenees en de uitwisseling16 Wil Ï16t OV6ffl€m6n gedachten werd zo levendig, van dat de caféhoudster haar reisplan herzag, de auto stopte en het gezel Sinds vele tientallen jaren heeft een zwaar smeedijzeren hek in de schap verzocht maar liever uit te grote zaal van het Gerechtsgebouw te Middelburg gestaan en door de tijd heen is het hek antiek gewor den. Ver voor Napoleon werd het hek gemaakt voor „De Vierschaar" te Vlissingen en toen deze later door een gerechtshof vervangen werd, verhuisde het hek mee naar het ge bouw aan het Hofplein, waar Vrouwe Justitia al sinds 1938 haar Daar ook hier het probleem door te praten alleen maar groter werd, greep de caféhoudster op een gege ven moment haar handtasje en deelde mede, dat zij de Hagenees zijn reis geld terug zou geven en dat de heren dan maar moesten zien, hoe zij ver der zouden komen. Nieuw probleem. Hier nam de geschiedenis een in teressante wending; want toen de caféhoudster haar tasje, dat zij ver- trouwvol op de achterbank had neer gelegd, openklapte, zat er nog maar ƒ3.50 in en een klein berekeninge- tje vertelde de reisleidster, dat 75, uit haar tasje verdwenen was. Nu was er plotseling een geheel ander probleem geschapen, want de Hagenees begon de Amerikanen te beschuldigen en dezen deelden de Residentiebewoner op hun beurt mede, dat hij een arme, weerloze vrouw bestolen had. „Fouilleer ons maar!", noodden de Amerikanen en dit gebeurde, echter zonder resultaat. Unhappy end. „Allemaal weer in de auto!" com- Bewegingsvrijheid voor paraderende militairen De minister van Oorlog heeft be slist dat aan militairen die, ingevol ge de voor parate troepen geldende bepalingen omtrent bewegingsvrij heid, op Vrijdag 29 April na afloop van de dienst met bewegingsvrijheid zouden kunnen gaan, doch aangewe zen zyn om op Zaterdag 30 April deel te nemen aan een militaire plechtigheid ter ere van de verjaar dag van Hare Majesteit de Koningin, in afwijking van bovenbedoelde be palingen bewegingsvr^heid wordt verleend van het tijdstip of waarop hun dienst in verband met genoem de plechtigheid eirtdigt, tot Dinsdag 3 Mei, terugkeer per eerste reisgele genheid na 06.59 geen D-trein zijnde. weegschaal blindelings in balans poogt tc houden. Nu krijgt dc Godin der Gerechtig heid in Middelburg een nieuw pa leis en dit paleis zal modern wor den ingericht, zodat het antieke hek, daar niet zo erg goed meer op zijn plaats zal zijn. De architect, die het nieuwe ge bouw ontwerpt, heeft de gemeente gul het hek weer terug willen geven, maar de vroede vaderen zijn gaan passen en meten zonder een ge schikte plaats voor het hek te vin den. Het is nogal een gevaarte en om niet een te groot obstakel te gaan vormen, zou het drastisch ingekort moeten worden, hetgeen weer jam mer is, vanwege de historische waarde. Middelburg hoopt nu maar, dat er iemand zal komen, die meer aange paste ruimte heeft, zodat zij van het hek verlost zal worden. VERLAAGDE OVERNAMEPRIJS VOOR DE BACONVARKENS. Afzetmoeilijkheden op de Engelse baconmarkt noodzaken tot verminde ring van de baconexport, zo deelt het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ons mede. Het Bedrijfschap voor Vee en Vlees heeft, teneinde de aanvoer van bacon- varkens te remmen, met ingang van 25 April de overnameprijs voor baconvarkens met 4 cent per kilo gram verlaagd. Voor varkens van de 2e kwaliteitsklasse bedraagt de over nameprijs dan J 2,20 per kg. koud ge slacht gewicht. Misformulier vereenvoudigd Zondag 24 April heeft de congre gatie der riten een ingrijpende ver andering bekend gemaakt voor het breviergebed en het Misformulier. Met ingang van 1 Januari 1956 zal het breviergebed aanzienlijk worden be kort en de Misgebeden worden ver eenvoudigd. Het decreet der ritencongregatie is gedateerd op 23 Maart. Het brevier gebed zal voortaan niet meer dan 'n half uur per dag in beslag nemen. Deze regeling is getroffen, in ver band met het feit, dat de priester door het moderne apostolaatswerk veel meer in beslag wordt genomen dan vroeger het geval was. De voornaamste bestanddelen van het breviergebed blijven ongewijzigd, zoals de metten, de lauden, de pri- men, tertsen, sexten en nomen, de vespers en de completen. Roode Kruis doet zieken hun eigen land kennen Boottochten door Nederland Met het „Kasteel van Staverden" zijn Zaterdag j.l. wederom 73 gebrek- kigen en lang-zieken in Deventer te ruggekeerd, nadat zij per boot gedu rende een week alle mooie, via water bereikbare plekjes van ons land heb ben bezocht. De boottochten van het Roode Kruis, waardoor aan het bed gekluis- terden gelegenheid krfjgen de we reld om zich heen nog eens te zien en de blik buiten de ziekenkamer te verruimen, zfjn in 1952 begonnen en nu, na enkele jaren, is deze actie al uitgegroeid tot 17 tochten per jaar; er zouden er feitelijk nog meer moe ten zijn om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Maar langer is de boot niet beschikbaar en het is mis schien mede hierom, dat het Roode Kruis overweegt een eigen boot op stapel te zetten, die aangepast zou zijn aan de taak, die zij te vervullen zou krijgen, want alhoewel het Roode Kruis zeer gelukkig is met het „Kasteel van Staverden", een echte hospitaalboot is het niet. Maar zij zal als zodanig dienst moeten doen, tot dat de enorme som, benodigd voor de bouw van een eigen schip bijeen zal zijn cn deze som zal slechts bij eenkomen wanneer de gebonden in de beurs tasten voor de zieken. De vereenvoudiging van het Mis formulier betreft niet het centrale deel van offerende tot en met com munie, doch het voorbereidende ge deelte en dankzegging. De comme- moraties worden b.v. vereenvoudigd, terwijl principieel het evangelie van St. Jan als laatste evangelie wordt genomen. Uitzondering voor dit laatste wordt gemaakt op Palmzondag en in de laatste Mis in de Kerstnacht. Het credo wordt voortst slechts gebeden des Zondags, op de feesten eerste klas, op de "feesten der Heren en ver der van O. L. Vrouw, van de Apos telen, de Evangelisten en van de Kerkleraren. Grote veranderingen komen er voorts ook in de classificering van de kerkelijke feesten. Ook de octaaffeesten worden sterk beperkt. Sedert Januari wordt volgens het decreet van de Congregatie der ri ten de Doop van Cbrislus gevierd. De liturgische teksten van het Mis sale Romanum en van het brevier worden pas veranderd, wanneer de betrokken pauselijke commissie over de definitieve bepalingen betreffen de het Misformulier en het brevier gebed beslist heeft. K.A.B. kinderbedevaart kwam terug uit Lourdes Om kwart voor vier kwam Zon dagmiddag dc trein met de KAB-kln- derbedevaart uit Lourdes het Cen traal Station te Utrecht binnenrijden. Twee honderd zieke kinderen en honderd volwassenen hebben aan deze bedevaart deelgenomen. Zater dagmorgen om 11.45 uur was deze trein uit Lourdes vertrokken. Fa milieleden cn kennissen wachtten de pelgrims aan het eerste perron op. Dc liggende zieken echter werden naar het Maliebaan-station verder geleid en vandaar met ambulance- wagens naar huis vervoerd. NA DE STAKING TE AMSTERDAM Door de staking te Amsterdam heeft het N.V.V. 350 leden verloren, onder wie 150 van de ABVA, de bond van ambtenaren. De Katholieke Bond van Over heidspersoneel heeft daarentegen 21 aanmeldingen gekregen cn slechts 3 afschrijvingen. De Christelijke Bond kreeg veertig nieuwe leden. Zoals bekend hoeft de ABVA zich steeds onverzoenlijk tegen de sta kers gekeerd, terwijl de Katholieken en Christelijke Bonden nog contact met de stakers hebben onderhouden. door LOUIS ARTHUR CUNNINGHAM 17) In zijn hart wist hij, dat hü die nieuwe rol helemaal niet wenste. Hij zou haar in kennis moeten brengen met jonge mannen, die geschikte hu- welijkscandidaten konden zijn. ,Ik heb geen keus", zei hij. „Ik zal het wel prettig vinden, denk ik". Bij zich zelf dacht ze: hij zal blij zijn als hij mij ergens onder heeft gebracht, of als hij mij ziet trouwen. Dan ben ik hem niet meer tot last. Want hij geeft niet om me, niet zo als ik om hem geef. Ik ben voor hem maar een simpel „fille du convent", een kostschoolmeisje, met wie hij zich bezig houdt omdat hij dat zijn vriend beloofd heeft. Het stemde haar bedroefd en ze zei niet veel meer voor ze halt hielde i om te dineren. Dt was bij een aardig restaurant in de Petit Rocher. Ze zat tegenover hem aan tafel en zag uit over de Baie des Chaleurs, waarover het gouden zonlicht viel. De tafels en stoelen waren zwart met oranje ge verfd en het servies was blauw. Na het eten vroeg Simonne een sigaret aan Marcel. „Ik ben nu geen kostschoolmeisje meer ziet u", zei ze verontschuldigend. „Ik moet nu zien dat ik een dame word". ,,En hoe stel je je dan een dame voor?", vroeg Marcel lachend. Simonne blies onhandig de rook uit. „Dat hoeft u niet te vragen, mon sieur", zei ze. „U kent de dames goed genoeg. En u houdt me maar voor de gek. Maar wacht manr eens, ik zni het gauw genoeg tri pakken hebbonl" „Leer maar niet tö vlug en leer vooral niet te vee) zei Marcel. „Je bent juist zoals ie meet zijn nu, '•ind fk". Er overviel hem plotseling de vrees, of het verstandiger was geweest, haar niet in Memramcook te laten. Hy dacht met schrik aan de dames van de wereld die zij ontmoeten zou, en die zij zich wellicht als een ideaal voor ogen zou stellen. Hij wilde, dat hij ouder en wijzer was en dat hij haar meer objectief kon zien. Door de radio werd dansmuziek ge zonden vanuit Montreal Mo-réal, zei de suikerzoete stem van de om- roepster en zij deden samen een dansje. Terwijl hij haar rondleidde, dacht hij met bitterheid eraan, hoe dit jonge meisjo reeds een deel van zijn leven geworden was. Het was een zware taak die hij na Edmond's dood opge kregen had. „Maar in elk geval, „Mon ami", zei hij. Ik zal mijn plicht doen. „In Montreal zul je heel wat keren uitgaan en dansen, Simonne", ver telde hij haar. „Maar het liefst dans ik met u, ge loof ik". Ze keek naar hem op en vroeg, onbewust cóquet: „En u, danst u graag met mij?" Veel te graag had hij willen zeggen, maar hy antwoordde: „Natuurlijk. En als voogd zal ik altijd een bepaald aantal dansen voor me opeisen". „En zult u het alleen maar een taak vinden?" „Nooit. Jij verandert alle plicht in genoegen, Simonne". „Daar ben "ïk blij om. Ik ben altijd bang dat ik een last voor u bon". „Daar hoef je niet bang voor te zijn, hoor. Iedereen die je kent, moet van je houden en het een genoegen vinden iets voor je te dóen". ,,Het is een prettig gevoel, dat ie mand wat om je geeft", zei ze. „Ik heb me nog nooit zo gelukkig ge voeld". Dien avond op zijn kamer dacht Marcel na over het leven dat hij tot dusver gekend had en dat wat hij hier gevonden had. Hij had gedacht dat h'ij alles wist van wat een mens in de wereld vinden kan, maar hij had ontdekt, dat er veel eenvoudiger cn simpeler waarden en genoegens zijn, die ver uitgingen boven dat wat hy altijd als hoogste geluk geprezen had. Simonne, in het kleine witgekalkte vertrekje aan het andere einde van de gang, beleefde nog eens de afgelopen dag. Het leek haar of er duizenden kilometers lagen tussen de Beaumont heuvel en de plek, waar zij thans was. Haar leven op het Ecadische land leek eindeloos ver achter haar te liggen. Het was alsof ze nu pas was gaan leven cn al het andere een droom ge weest was. Alleen de woorden van Pierre: „Ik hou van je", kon ze nog als werkelijkheid te binnen brengen. Ze hoorde nog altijd de klank en de ernst waarmee Pierre dat gezegd hda. En ze zag ok nog zijn donkere ogen. Nooit zou ze zijn gestalte vergeten, zoals hij daar nu voortaan geregeld op de heuvel zou zitten: alleen, uit kijkend over de vallei met de weg waarover zij weg gereden was. Ze lag lang wakker en keek naar het licht dat voorbljsuizende auto's door het venster langs het plafond lieten glijden. Ze vroeg zich af wie daar zo laat nog voorbij zouden ko men. Ze dacht aan het liedje, dat ze op Ste. Ursule zo vaak gezongen had een vrolijk speel-liedje: „Wie komt hier nog zo laat voorbij? Het is de minnaar van Marjolaine. Deze vrolijke klant is de bloem van 'skonings ridderschaar". Het was natuurlijk Marcel, die zo laat voorbijkwam en de bloem der ridders was! Ze sliep in met zijn naam op haar lipperi. Den volgende morgen werd ?q ge wekt door het gerinkel van kopjes en eetgerei in de keuken: het teken dat het ontbyt in gereedheid werd ge bracht. Langs haar deur klonken dc stappen van handelsreizigers die al op waren en gereed om er op uit te trekken cn nu afstapten op de geur van spek, eieren en koffie, welke de trap op kwam. Simonne trok een gele jurk aan en zette een zwierig strooien hoedje op. Ze sloeg vorder het rode jasje om, dat Edmond haar het vorig jaar uit Parijs had laten sturen. Marcel was er nog niet toen ze beneden kwam en daarom liep ze naar buiten, waar de dauw nog in de bladeren hing. Op de binnenplaats was een slanke jongen in een blauwe blazer bezig met zijn wagon op te wrijven. „Het is onbegonnen werk", lachte hij haar toe. „Maar het ouwe stof moet er af om plaats te maken voor het nieuwe. U ziet er uit als de tover fee van Petit Rocher. Of bent u zelf maar een bezoekster in dit gat?" ,,Ik kom hier alleen maar voorbij", lachte Simonne, terwijl ze dacht aan het liedje. „Zo gaat het helaas met alle mooie en goeie dingen", zei hij. „Ze gaan voorbij. U gaat natuurlijk. Ze zag dat de jongen langs haar heen keek. Ze draaide zich om en zag Marcel achter haar staan. Er lag een schaduw, r>p zijn gezicht en er was in zijn ogen 0 -n koude glans. Maar die verdwenen genblikkelijk toen hij naar haar keek. „Zo, „ma petite"! Je hebt dus die 1 pensionnaat-streken nog niet ver leerd, om voor dag en dauw op te I staan!"

Leidse Courant | 1955 | | pagina 11