Weinig wijziging in de belastingvoorstellen RIJNSTREEK Moge elk Zweeds wittebrood op 6 en 7 Mei vlag in top hebben Sint Jorisdag in Alphen a. d. Rijn Eisen actiecomilé kamerbewoners kunnen niet ingewilligd worden Kwetsbare positie Okkenbroekse burgervader knipte met bloedend hart het lint door ZATERDAG 23 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Goed nieuws voor enkele groepen Het bruto voor belastingverlaging beschikbare bedrag, dat tussen 50u en 550 millioen zou liggen, is nu defini tief vastgesteld op 500 millioen. De noodzaak van enige belangrijke uit gaven, die bij de opstelling van het belastingplan niet konden worden voorzien en het besluit om tot een geringere huurverhoging over te gaan dan aanvankelijk in de bedoe ling lag, hebben tot deze beslissing geleid. De uitgaven hebben betrekking op de verhoging van lonen en salaris sen van het rijkspersoneel, waarmee naar raming zowel voor 1955 als voor 1956 ca. 45 millioen gulden gemoeid zal zijn en op wijzigingen van het subsidiebeleid, o.m. ten aanzien van melk en margarine, waardoor het na delig saldo van het Landbouw-ega- lisaliefonds ongeveer 80 millioen gulden zal stijgen. De geringere huurverhoging betekent, dat de ba ten die hieruit voor de belastingen zullen voortvloeien, kleiner zullen rijn dan voorzien werd. Deze mededelingen hebben de mi nister en de staatssecretaris van Fi nanciën gedaan in hun Memorie van Antwoord in zake het plan tot ver laging van de belastingen. Zij wij zen er op, dat het niet alleen over wegingen van budgetaire aaru, maar ook van sociaal-psychologisch en van financieel-economische aard zijn, die het belastingplan verantwoord doen zijn. De prognose, vervat in het Cen traal Economisch Plan 1955, versche nen na de indiening van de voorstel len, heeft hen gesterkt in de omvat ting, dat van enige verruiming van de binnenlandse koopkracht, naast het effect dat de individuele armslag wordt vergroot op iets langer termijn ook uit sociaal-economisch oogpunt een gunstig effect kan uitgaan. De bewindslieden hebben enige wijzigingen in hun voorsteilen aan gebracht In verband met de stijging van het salarispeil is besloten de la bel van de loonbelasting, die tot 15.000.loopt, uit te werken tot een jaarinkomen van 21.000.--. Als voorlopige voorziening wordt het maximum voor de aftrek van lijf ren tepremiën voor de inkomsten en loonbelasting gesteld op 3600.— per jaar voor alle belastingplichtigen. Het bedraagt thans naar gelang van de tariefgroep, waaronder men valt, 600—, 1200—e 1500— of 1800—. Bojaar denaf trek Voorgesteld wordt ook om de voor ziening voor bejaarden en invaliden bestaande uit een extra-aftrek op het inkomen van 624.per jaar op 1 Juli 1955 in werking te doen treden. Voor 1955 zal deze aftrek dus 3-12 bedragen. In verband met de tech niek van de loonbelasting is een ver vroeging tot 1 Januari 1955 niet mo gelijk. De datum van ingang voor de voorzieningen met betrekking tot de premie-aftrek voor ziekte- en onge vallenverzekering en de 'verhoging van het vrijgestelde gedeelte van de overdrachts- en liquidatiewinst en van de winst bij overlijden van de ondernemer, wordt vervroegd tot 1 Januari 1955. De regering kan ech ter niet tegemoetkomen aan de wens om de verhoging van de belasting vrije minima voor de vermogensbe lasting reeds in 1955 in werking te doen treden. Indien het thans aanhangige ont werp tot wet zal zijn verheven zal een beschikking worden uitgevaar digd, waarbij onder nader te stellen voorwaarden over de op het tijdstip van inwerkingtreding van de wet, bij handelaren aanwezige voorraden tex- tielgoederen, die na 31 December 195-4 zijn aangeschaft. e."n terug gaaf van omzetbelasting zal worden verleend. Een algehele afschaffing van het weeldetarief ligt niet in het voornemen van de regering. Prijsverlaging Over de doorwerking van de ver laging der omzetbelasting deelt de regering o.a. mee aan te nemen, dat in de textielindustrie de verkoopprij zen van de fabrikanten met het ge hele bedrag, waarmee de omzetbe lasting voor textielgoederen wordt verminderd, zullen worden verlaagd. Voor de margarine geeft de vrij stelling van omzetbelasting voor de grondstoffen inderdaad een moge lijkheid om tot een prijsverlaging van 8 cent pei kg te komen. Om deze verlaging zo snel mogelijk te doen effectueren zal met het bedrijfsleven nader overleg gepleegd worden. In dien aan de verwachtingen van de regering in dit opzicht niet zou wor den voldaan, zal zij niet aarzelen de nodige maatregelen te nemen. De Prij zenbeschikking handelsmarges 1955 zal bewerken, dat deze door werking van de omzetbelastingver laging geheel in de consumentenprijs tot uitdrukking komt. Ook ten aanzien van gas en elec- triciteit zal de regering er naar stre ven dat de verlaagde belastingdruk aan de consument ten goede komt. De critiek, door een deel van de Tweede Kamer in het voorlopig verslag geuit, wordt beantwoord met de opmerking, dat ons volk in al zijn geledingen offers heeft moe ten brengen. MINISTER DONKER OVER AMSTERDAMSE ARRESTATIES De arrestatie van enige Amster damse stakers zijn verricht in overleg met het departement van justitie, zo deelt ministei Donker mee in ant woord op vragen van het Tweede- Kamerlid, de heer Gortzak. Dat de arrestaties werden uitge voerd door net van hun bed lichten van een viertal ex-stakers, is even wel niet in opdracht noch in overleg met de minister geschied. De twee dagen later gedane aanhoudingen hadden overigens niet op een zo vroeg tijdstip van de dag plaats. Er is voorlopig slechts sprake van een politieel onderzoek, teneinde een inzicht te krijgen van wie of van welke zijde het initiatief tot de Am sterdamse stakingen is uitgegaan, al dus de minister. Ingevolge zijn op dracht blijven de maatregelen daar bij beperkt tot het strikt noodzake lijke. Wil het onderzoek zin hebben, dan is het echter duidelijk dat der gelijke arrestaties niet achterwege kunnen blijven. RAADSELACHTIGE DOOD. Gistermiddag heeft men in het ruim van een schip, dat in de Rot terdamse Waalhaven ligt, het stof felijk overschot gevonden van de 59- jarige wachtsman G. Demmers uit Rotterdam. Vermoed wordt, dat de man door een misstap in het vijftien meter diepe ruim is gevallen. In een oproep, gericht tot het Nederlandse volk, spreekt het Nationaal Bakkerscomité de verwachting uit, dat iedere Nederlander op 6, en 7 Mei a.s. minstens één wittebrood met Zweedse vlag zal kopen om daarmede dank te brengen aan Zweden en steun te verlenen aan de Stichting '40'45 en het Rode Kruis. Het comité memoreert hoe tien jaar geleden ook de bakkerswinkels enkele dagen met Zweeds wittebrood gevuld werden en hoe dit toen de redding uit de hongerdood voor velen betekende. Het wittebrood met de Zweedse vlag moet gezien worden als een symbool van de herwonnen vrijheid en als ereschuld ten opzichte van hen, die in de strijd om de vrijheid hun leven lieten. De oproep eindigt met de woorden: Moge de bevolking van Nederland deze plicht verstaan en de actie van harte steunen; moge dus op 6 en 7 Mei a.s. elk Zweeds wittebrood de vlag in top hebben!! MINISTER BERICHT: Het actie-comitc kamerbewoners heeft onlangs aan de ministerraad verzocht, verplichte aanmelding van kamerverhuurprijzen in te voeren en maatregelen te nemen tegen het on beperkt verhuren van kamers met pension of warme maaltijd.Voorts ver zocht het comité het bouwen op gro te schaal van woongelegenheid voor alleenstaanden te bevorderen, even als bemoeiing van hogerhand, om bij verhuurders begrip te wekken voor het belang van alleenstaanden, die ook behoorlijk moeten wonen. Het actie-comité merkte daarbij op, dat talrijke kamerverhuurders zich aan prijsopdrijving schuldig maken, dat er een tekort aan ongemeubileerde ka mers is en dat vele verhuurders er steeds meer toe overgaan kamers ge meubileerd, al dan niet met pension, te verhuren. Daarnaast hebben, vol gens het comité, de kamerverhuur ders een zodanige machtspositie ver kregen, dat zij tal van onredelijke eisen stellen. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft het actie-co mité nu geantwoord, dat de overheid daartoe strekkende bepalingen in de huurwet prijsopdrijving tracht te voorkomen. Hoewel de huurwet de kamerbewo ner ten opzichte van zijn verhuurder dezelfde bescherming biedt als de huurder van een gehele woning ten opzichte van zijn eigenaar, kan wor den gesteld, dat deze bescherming in het laatstbedoelde geval meer effect heeft. De positie van de kamerbewo ner is een veel zwakkere er is da gelijks contact tussen beide partijen, terwijl de huurder van een gehele woning zeer weinig contact heeft met OOK K.A.B. IN DE RONDE VAN NEDERLAND. In de grote karavaan reclamewa gens, die meetoert in de ronde van Nederland, rijdt ook een wagen mee van de K.A.B. onder het motto: Sprint mee met de K.A.B. naar de 400.000. Op de reclamewagen staat een sprintende wielrenner uitgebeeld, die, gekromd over het stuur, vooruitstuift mar het getal 400.000. Aan de zijkan ten van de wagen staat het opschrift: Sprint mee met de K.A.B. naar de 400.000. In de étappeplaatsen zal het publiek bij de finish op deze wagen worden geattendeerd door het maken van muziek en het brengen van korte opwekkingen. LANDELIJK AVONTUURTJE Heel Okkenbroek, een buurt schap bij Deventer, was giste ren uitgetrokken om getuige te zijn bij de opening van de nieu we weg tussen Okkenbroek en Battem, die dank zij noeste ar beid in de laatste maanden van een karrespoor was veranderd in een mooie verharde weg. Toen de burgemeester met een grote schaar voor het lint stond en alle harten bereid wa ren hun vreugde met luide ju belkreten te ontlasten, begon de burgervader een redevoering, die als een goed geoefende brandweer alle vreugdevuur in de harten der Okkenbroekers doofde. De burgemeester haatte de' nieuwe weg en hij maakte van zijn hart geen moordkuil: „Het landelijk schoon is aangetast", zo vertelde de landelijke burge meester, „en we hebben er een racebaan voor in de plaats ge kregen". Bedroefd luisterde Okken broek naar deze woorden en even later zag het met omfloer ste blik hoe de burgemeester uit protest het lint niet in het mid den, maar vlak langs de paal doorknipte. Toen had er gejuicht moeten worden, maar welke rechtgeaar de gemeente jubelt, als het hoofd in droefheid is? Jarenlang hadden de burge meester en zijn wethouders zich verzet tegen de wegverharding, maar tenslotte hadden zij voor de volkswil moeten zwichten. De nieuwe weg is er nu, maar het burgemeesterlijk hart bloedt en daarom kon er niet gejubeld worden. Toch moest het feestprogram ma zoveel mogelijk afgewerkt worden en zo zong na de ver breking van het lint de Okken- broekse jeugd uit volle borst het Okkenbroekse volkslied. de eigenaar doch deze zwakheid vindt, naar het oordeel van de minis ter, haar oorzaak in de aard der ma terie en kan niet door wettelijke be palingen ten gunste van de kamerbe woners worden beïnvloed. En zeker kan de overheid niet de verhuur van onroerend goed in een bepaalde vorm gemeubileerd, met pension, e.d. ver bieden. Tenslotte merkt de minister op, dat in 1954 door uitbreiding van de pre mie- en bijdrageregeling woning bouw 1953 de mogelijkheid is gescha pen om van rijkswege steun te ont vangen bij de bouw van flats voor al leenstaanden. De padvinderij viert vandaag weer de feestdag van haar patroon Sint Joris. Het is een dag van herhaling van de belofte, een dag van hernieu wing van voornemens en een dag vooral van bezinning op het leven en het voorbeeld van Sint Joris. Met deze voornemens begonnen de katholieken St. Jorisdag met een H. Mis om zes uur en gezamenlijk met alle plaatselijke groepen was er 'n sa menkomst op het St. Jorisplein voor de realisering van de plicht om een ridderlijke strijd te voeren, niet met de wapenuitrusting als van een strij dende soldaat, maar met de wapenen van geestelijke sterkte en innerlijke krachten, in hen zelf en rondom hen. Na de gebruikelijke verrichtingen van vlaghijsen, horderoep enz., welke plaats hadden onder leiding van hop man B. J. J. v. d. Pijl, sprak hopman Raadslid Slootjes krijgt antwoord Betreffende een achttal vragen van het raadslid L. C. Slootjes, delen B. en W. in antwoord daarop o.m. het volgende mee. Reeds geruime tijd vóór de bedoel de publicatie onderhielden B. en W. contact met de provinciale waterstaat met betrekking tot de vernieuwing van de Alphense brvg en de daarme de verband houdende werken. Dit contact had en heeft mede ten doel te bevorderen, 'at de werkzaamheden in zo snel mogelijk tempo zullen ver lopen. Aangezien de vernieuwing van ge noemde brug uitsluitend een taak is van de provincie Z.H., kunnen B. en W. er niet aan denken gevolg te ge ven aan de suggestie om bij een des kundig bureau advies te vragen, hoe men tot een snellere uitvoering kan geraken. Een dergelijke inmenging zou, naar de opvatting van B. en W. terecht door het provinciaal bestuur stellig als ongepast worden gevoeld. Hoewel uit de aard der zaak gun stige verkeerstoestanden het bezoek aan Avifauna slechts kunnen stimu leren, hebben B. en W. niet de indruk dat de exploitatie-uitkomsten van het vogelpark in enigszins betekenende mate ongunstig zijn beinvloed door de verkeersmoeilijkheden op de ver keersweg naar Leiden. Van de zijde van rijkswaterstaat is medegedeeld, dat met de werkzaam heden voor de verbetering van voor melde rijksstraatweg een aanvang is gemaakt voor wat betreft het gedeel te tussen Avifauna en Hazerswoude. Er wordt gewerkt van de fabriek van de firma Scheerder in westelijke richting. In onderzoek is de mogelijk heid om tegelijkertijd te beginnen bij het andere eind en in oostelijke rich ting te werken. De opgetreden ver traging (aanbesteding was reeds op 7 December '54) is veroorzaakt door de langdurige vorstperiode en door te kort aan personeel. B. en W. delen niet de mening van de vragensteller, dat de belangen van het verkeer in het algemeen en van de gemeente Alphen en van Avifauna in het bijzonder ondergeschikt wor den gemaakt aan de belangen van een bfnaalde aannemer die het mono polie zou bezitten op het verbeteren en onderhor 'en van de drukke ver keersweg waaraan deze gemeente is gelegen. Na het contact met de vorenbe doelde 'functionaris van de riikswa- terstaat achten B. en W. het niet op portuun zich met een verzoek om be spoediging van dit werk tot de mi- nistc- van verkeer en waterstaat te wenden. Lening van 1 millioen Nadat de raad op 25 Maart j.l. had besloten een geldlening aan te gaan met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's Gravenhage groot 1 millioen gulen ten behoeve van het kasverloop tot 1 Juni a.s. stellen B. en W. de raad thans voor opnieuw een lening aan te gaan tot een gelijk bedrag met de N.V. Beheer- en Administratie-maat schappij Lafico te A'dam, tegen een rente van 3.3% per jaar, met een looptijd van 40 jaren, gelijkmatig af te lossen, bij parikoers, op te nemen circa 1 Juni a.s. Dodenherdenking Het program ma van de jaarlijkse dodenherden king op 4 Mei a.s., aanvangende om half acht des avonds op het plein vóór het raadhuis, duur ca. een half uur, is als volgt: formatie van de ere wacht bij het gedenkteken door leden van de Nationale Reserve en de Re serve Gemeentepolitie, vervolgens zang door de gezamenlijke zangkoren o.l.v. de heer Chr. A. v. d. Mark, her- - denkingstoespra^k door de burge- Bij de officiële opening zal prof meester, zang, herdenkingsformule LATE BLOEI IN ZEELAND. Op het ogenblik staan in het Zuid- Bevelands fruitgebied de vroege pruimen in volle bloei; dit is ruim tien dagen later dan in andere ja ren. De ontwikkeling van de bloe semknopen verloopt door het koude weer zeer traag. Daarom moet wor den verwacht dat de kersenboom gaarden, die anders eind April in volle ploei staan, dit jaar zeker niet voor rond 5 Mei zullen bloeien. VROUW OVERLEDEN DOORDAT MELK GASVLAM DOOFDE. Woensdagmiddag is in haar woning aan de Kokosnootstraat in Den Haag de alleenwonende 55-jarige weduwe mevrouw M. Gaathuis-Liefting door gas verstikking om het leven geko men. Zij werd om kwart over zeven door benedenburen, die op de gas- lucht afkwamen, bewusteloos in bed gevonden en is gisteren in het zie kenhuis Zuidwal, waar zij werd op genomen,overleden. De oorzaak is waarschijnlijk dat overkokende melk, die op het gasfor nuis stond, de vlam heeft gedoofd. Het gas stroomde de keuken in en drong door de verbindingsdeur de slaapkamer binnen waar mevrouw •Gaathuis haar middagdutje deed. Een aantal burgers uit de mijn streek, voornamelijk uit Heerlen, is voornemens om Sir Winston Churchill een zilveren doos met sigaren aan te bieden op de dag, waarop hem in Aken de hem onlangs toegekende „Karlpreis" dezer stad zal worden uit gereikt. De zilveren doos wordt vervaardigd door de Heerlense edelsmid L. Oost wegel. Zij wordt voorzien van een een inscriptie, luidende: „For he is a jolly good fellow". De weggebruikers op de Laan van Nieuw Oost Indië, de drukke ver keersweg die het Haagse Bos door kruist, hebben zich om half zeven gisteravond ei.ig ongerief moeten la ten welgevallen terwille van een blijde gebeurtenis. Een koe, die in een uit Leiden afkomstige vee-auto op reis was, moest blijkbaar vroeger dan was voorzien het leven schen ken aan 'n kalf. Enige andere koeien, die zich ook in de wagen bevonden, werden zolang naar buiten gezet, ten einde de kraamkamer op wielen zo ruim en comfortabel mogelijk te ma ken. De bevalling verliep naar wens en de vee-auto kon, met een passa gier meer, de reis voortzetten. OPENING „DE HORSTINK". Op 28 April wordt het Vormings centrum van do Katholieke Actie „De Horstink", gevestigd aan de Koiiingin Wilhelminalaan 17, te Amersfoort, plechtig ingezegend. Teilegen, Landelijk Voorzitter der Katholieke Actie, een kort uiteenzet ting geven over de betekenis van het Vormingscentrum, waarna mgr. Al- frink het huis plechtig inzegent Namens de Landelijke Leiding spreekt mr. Diepenbrock, mgr. Alfrink zal de bijeenkomst met een korte toe spraak sluiten. door de voorzitter van het pl. bestuur van.de Stichting 19401945, zang, tij dens welke gelegenheid zal zijn bloe men of kransen bij het gedenkteken te leggen. Besloten wordt met 't zin gen van het le en 6e couplet van het Wilhelmus. Verzocht wordt geduren de deze plechtigheid de vlag half stok uit te hangen. C. v. d. Putte van de Kath. Verken nersbeweging de aanwezigen toe. Dat was een welkomstwoord tot de loco burgemeester J. v. d. Berg, wethou der Nijman en de gemeente-secretaris de heer A. Veenhuijsen. Aalmoezenier kap. L M. G. Biemans, de commissa rissen W. M. Offringa en H. v. d. Meer, alsmede de directie van de Marthastichting. Hopman v. d. Putte wees verder op de betekenis van de dag. Loco-burg. J. v. d. Berg schetste hierna de figuur van St. Joris en ver geleek de draak, die hij bestreden en overwonnen heeft, met de moeilijk heden, die ieder van ons te bestrijden heeft. Nadat allen zich getooid hadden met de traditionele rode tulp, werd de korte nlechtiehe'd met het zingen van het Wilhelmus besloten. Gemeenteraad De gemeenteraad vergadert Dinsdagavond a.s., aanvan gende om 7.30 uur. Godsdienst-diploma A examens Voor het Godsdienst-diploma A van de Kath. Ned. Kerkprovincie zijn de volgende candidaten geslaagd: Mevr. SchuttelaarSavenije, mej. -Leede, mej. Verwey allen uit Gouda, mej. A. v. Deuren, Eerw. Zuster Rumolda, Eerw. Zuster Francisco, mej. A. M. C. Ponsioen, allen te Alphen, de heer Arn. v. d. Meer uit Boskoop en de heer W. M. A. v. Sark uit Langeraar. Voor de nieuwe cursus kan men zich opgeven aan kap. L. M. G. Bie mans, Paradijslaan 6 te Alphen. De lessen worden gegeven op Vrijdag avond van half acht tot half negen, in de R.K. Ulo-schoof aan de Para dij slaan te Alphen. De Zondagsdienst wordt waar genomen door dr A. J. Zwartendijk, Stationsstraat 5, tel. 2472. AARLANDERVEEN Zes nieuwe woningenDe heer J van Vliet te Aarlaraderveen is door B. en W. bereid gevonden de bouw van het complex van zes woningwet woningen aan de Jacob van Dam straat aan te nemen voor de som van 80.520.(inclusief een bedrag ad 4.400.wegens kosten van het bouw- rijpmaken van de grond). Deze aanbieding komt het college dermate gunstig voor, dathet niet verwacht bij publieke besteding aan biedingen tot een lager bedrag te zul len ontvangen. De minister van We deropbouw koestert tegen gunning geen bezwaar. B. en W. stellen de raad voor con form te besluiten. H00GMABE A.s. Zondag geeft de gemengde to neelgroep van de NKJB een her nieuwde opvoering van het succes stuk „De Verkochte Bruid". De eer ste keer werd dit stuk gebracht voor een uitverkochte zaal. Om te gemoet te komen aan veler verlangen wordt nu een heropvoering gegeven. De NKJB steunt hiermede tevens 'n goed doel, want het batig saldo van deze avond komt ten goede aan het Comité Ouden van Dagen, dat ieder jaar de bejaarden een prettige uit gaansdag weet aan te bieden. De kos ten van zo'n dag stijgen steeds hoger en het aantal deelnemers wordt tel kens groter, zodat versteviging van de kas geen overbodige weelde is. De Riva's zorgen voor een gezel lig stukje muziek, terwijl de lief hebbers onder hun leiding na afloop van het stuk een dansje kunnen ma ken. Wij rekenen deze avond heel spe ciaal op de aanwezigheid van de ouderen, die hun zorgen nu maar eens rustig naast zich neer moeten leggen voor een kostelijke avond. En het is ook nog voor een goed doel. (Zie ook de advertentie in dit blad). LEIMUIDEN 5 MEI-VIERING Op 5 Mei a.s. zal te Leimuiden feest gevierd worden. Des voormid- dags te 10 uur zal het feest officieel geopend worden bij het gemeente huis. Daarna zullen kinderspelen gehou den worden en zullen de schoolkin deren getracteerd worden. In de mid daguren zijn er volksspelen en -zal een optocht gehouden worden met versierde fietsen en autopeds. Des avonds zullen leden van de drie plaatselijke toneelverenigingen in de zaal van de dames Sneeboer een toneelstuk opvoeren. RIJNSATERWOUDE AFSCHEID VAN HOOFDONDERWIJZER De heer A. de Kroes, hoofd der school, zal op 1 Mei a.s. met pensioen gaan. De heer De Kroes is sedert 1922 als hoofd van de O.L. School ver bonden geweest en heeft vele leer lingen gehad. Bovendien volgden Wat lezers schrijven 5 Mei in Hoogmade Mijnheer de redacteur. Gaarne zag ik in Uw bla£ enige plaatsruimte beschikbaar gesteld voor publicatie van het volgende. In Uw blad van gisteravond las ik on der het nieuws van Hoogmade het feestprogramma van de 5 Mei-vie- ring. Het zal de aandachtige lezer zijn opgevallen, dat Hoogmade er by deze viering maar erg dun afkomt. We zullen van de viering niet meer mee maken dan 5 minuten klokgelui. Zelfs de Harmonievereniging, welke zeer onlangs haar voortbestaan aan de inwoners van Hoogmade te danken had, zal deze dag alleen in Woubrug- ge musiceren. Als op een dergelijke dag „onze" harmonie niet o.a. ook ter plaatse optreedt, schiet zij m.i. in haar taak tekort. Waarom die dag geen concert van vaderlandse liede ren in Hoogmade gegeven? Trouwens de bevrijding dient zo wel in Woubrugge als Hoogmade ge vierd te worden en het is derhalve zeer betreurenswaardig, dat het feestprogramma er zo eenzijdig uit ziet. Met dank voor de plaatsruimte, Uw abonné. vele oud-leerlingen der school later zijn land- en tuinbouwcursussen. De waardering bij de oud-leerlingen voor hun onderwijzer is zo groot, dat zich uit de oud-leerlingen een co mité heeft gevormd om er voor te zorgen, dat de heer De Kroes, die zoveel jaren zijn taak met liefde, trouw en ijver heeft volbracht, niet onopgemerkt de school gaat verla ten. Op Vrijdag 29 April a.s. zal er des namiddags te 8 uur in het Nutsge- bouw gelegenheid bestaan voor oud leerlingen, ouders van leerlingen en andere belangstellenden om afscheid te nemen van de heer A. de Kroes. RIJNSATERWOUDE Damvereniging L.U.T.O. Aan het einde van het seizoen hebben de dam vrienden weer hun jaarvergade ring gehouden. De gewone huishou delijke agendapunten werden vlot af gewerkt. Een voorstel om de vereni ging op te heffen vorderde nogal eni ge bespreking. De meerderheid was het hier helemaal niet mee eens, zo dat besloten werd met nieuwe ijver de vereniging in stand te houden, ja zelfs te trachten haar uit te breiden: Aan het einde van de vergadering werd de uitslag van de onderlinge competitie bekend gemaakt en werd voor de eerste maal de fraaie wissel beker uitgereikt aan de heer E. Mor. De totale uitslag van de gehouden competitie was als volgt: 1. E. Mor, 2. T. v. Luiing, 3. R. Reumerman, 4. A. Kooy, 5. J. Kinkel, 6. B. Roest, 7. G. Roest, 8. Joh. Jansen, 9. A. v. Rijn, 10. M. Bik, 11. C. v. Dorp, 12. J. v. Tol, 13. M. Jansen TER AAR KVP LEDENWERVINGSACTIE. In de grootscheepse actie door ge heel Nederland gevoerd om alle ka tholieken te organiseren in de Kath. Volkspartij gaat ook de afdeling Ter Aar meedoen. Al langer zagen we de affiches „KVP, Kom er bij" als een uitnodiging aan ieder om te treden in de gelederen der KVP. Elke ka tholiek die de ogen de kost heeft ge geven, en de oren open heeft gehad, zal nog nooit zo klemmend als thans de noodzaak van een hechte, sterke eenheid der katholieken hebben in gezien. Dit alleen is natuurlijk niet genoeg. Deze overtuiging zal in een daad uitdrukking moeten vinden, en die daad moet zijn, het lidmaat schap der KVP. In Ter Aar wordt op 28 April a.s. deze grote actie ge voerd. Van te voren reeds zullen folders en ander propagandamate riaal, alsmede intekenbiljetten wor den rond gezonden. En dan op de avond van die 28e April zullen pro pagandisten uitzwermen tot in alle hoeken van de gemeente, 's Avonds om 8 uur beginnen zij hun tocht. Zij worden voorafgegaan door een ge luidswagen die hun komst nog eens aankondigd. Moge het resultaat da verend zijn. Katholiek Ter Aar dat zo dikwijls een prachtig voorbeeld weet te geven, laat deze actie een klap op de vuurpijl zijn. Na 28 April geen katholiek hier meer buiten de KVP. Dan is iedereen erbij gekomen. EERSTE PEULEN Aan de centrale veiling werden he den de eerste peulen aangevoerd door jde tuinder Herm. J. v.d. Hoorn te Ter Aar. Deze eerste peultjes werden gekocht door groentenhandel W. J. A. M. Louridtz te Amstelveen voor f 5.70 per kg. ZOETE«*w0!'rE L.T.J. De L.T.J. hield in het bo venlokaal van de voormalige jon gensschool de laatste bijeenkomst in dit winterseizoen. Na een terugblik over de verschillende activiteiten werd het plan voor de zomer uiteen gezet. Evenals vorig jaar zal een puzzle-rit worden verreden. Dit jaar zal een voetbalwedstrijd worden ge organiseerd tussen de L.T.J.-ers van Bleiswijk en Zoetermeer. Indien er voldoende belangstelling voor be staat gaat men een dagje uit naar Gelderland. Binnenkort zal nog een excursie worden gehouden naar de varkensmesterij „Nooit Gedacht" te Leidschendam. Al met al een pro gramma, dat er wezen mag en dat de volle aandacht verdient. De aalmoezenier, kap. J. Hamers, hield daarna een boeiende inleiding over een goede voorbereiding op het huwelijk. De voorz. betreurde het, dat er voor deze belangrijke bijeen komst zo weinig belangstelling was. Door de discussie, die ontstond over de gehouden inleiding, kon het ge hele programma niet worden afge werkt.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6