ZWEDEN, 'n land, dat arbeidt aan zijn welvaart Een democratisch volk in hart en nieren Het geslacht van koning Gustaaf VI Adolf ZATERDAG 23 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Dicht bevolkt is zweden. NIET. In dit opzicht vormt het een grote tegenstelling met Neder-1 land, waar haast iedere vierkante meter bezet is, althans op de een of andere manier in cultuur is gebracht en benut Het voelt dan ook niet de noodzaak om te gaan emigreren, daar het met z'n 34 procent woeste grond nog ruimte tè over heeft. Bo- vendien ligt de Zweedse materiële welvaart relatief genomen op vrij hoog niveau. Wij hebben er indertijd een staaltje van kunnen proeven, toen wij het kostelijke Zweedse witte brood cadeau kregen na de beruchte hongerwinter. 't Zweedse hout in onze Nederlandse kranten WIJ KENNEN ZWEDEN WEL, hier In Nederland. Het ligt niet zó heel erg ver van hier en sedert eeuwen hebben er geregelde verbindingen bestaan tussen ons land en Zweden. Maar desondanks is het Scandina vische land voor het grote publiek „terra incognita", onbekend gebied. Wij kunnen uit onze eigen omgeving tientallen mensen aanwijzen, van wie wij het niets wonderlijk zouden vinden, als zij tegen ons zeggen: „Wij gaan volgende week een paar dagen naar Parijs", of: „Van de zomer gaan we naar Zwitserland". Hele volksstammen uit deze lage landen trekken met vacantie naar de Oostenrijkse bergen, naar de Rivièra of tegenwoordig zelfs naar Joegoslavië. Maar wie hoort ooit iemand zeggen: „Ik was gis teren nog even in Stockholm"? Ons commentaar zou onmiddellijk luiden: „Wat moet je in 's hemelsnaam daar doen"? En toch onderhouden wij levendige handelsbetrekkingen met de Zweden; onze kooplui kennen de Zweedse industrie wel. En onze zeevaarders ont moeten de Zweedse schepen vaak en de Zweedse havens weten ze goed te vinden. De Zweden zijn ook zeevaarders net als wij, al hebben zij dan geen sensationele ontdekkingsreizen op de zeven zeeën ondernomen en nun naam niet gevestigd in de Oost en de West. Het volk op zich heeft veel gemeen met het onze; beide behoren we tot de z.g. kleine mogendheden, die evenwel de achting van de groten genieten en in alle bescheidenheid toch heel wat in de melk te brokken hebben. Evenals de Nederlanders zijn de Zweden door en door democratisch ingesteld, verdraagzaam en vrijheidlievend van aard, arbeidzaam en ondernemend. Een restaurant hoog boven de straat, vanwaar men een schitterend uitzicht heeft over de stad Stockholm. huizer almanak er een taaie aan zou hebben. In elk geval, wie een liefhebber van sneeuw is, kan in Zweden z'n hart ophalen. In het Noorden ligt er gegarandeerd zeven maanden van het jaar sneeuw. Een mooi gezicht moet dat overi gens wel zijn, vooral in het Noorden, dat dicht bezet is met bossen. Meer dan de helft van Zweden is trouwens bos en een groot deel daarvan blijft daar niet staan ten gerieve van de bewoners om hun schoonheidszin op te fleuren, maar komt in het krantenpapier te recht. Wie weet hoeveel Zweedse ÏN GEESTELIJK OPZICHT kunnen wij. Katholieken, de Zweden niet zó benijden; het Katholicisme flo reert er niet bepaald. Het heeft vrij lang geduurd voordat het Christen dom z'n weg vond naar het hoge Noorden en het behoeft dan ook niet te verwonderen dat het Christendom eerst omstreeks het jaar 1000 vaste voet in Zweden kon krijgen. En nauwelijks 500 jaar later voerde Gustaaf Wasa, die in 1523 als koning werd uitgeroepen, het Lutheranisme in. Sindsdien is het land Luthers ge bleven. Het gewone volk heeft er niet eens veel van gemerkt, want vele kerkelijke gebruiken zijn be houden gebleven en zelfs het bis schopsambt is gehandhaafd'. Later zijn naast de Lutherse landskerk vele secten ontstaan, zodat het kerkelijk leven in Zweden een beeld geeft van droeve verbrokkeling. Van de andere kant heeft het besef van deze ver brokkeling een sterke tegen-actie op geroepen, zodat speciaal in Zweden de oecumenische beweging een gro te aanhang heeft gevonden. Het Lutheranisme was in den be ginne allerminst verdraagzaam, want in 1604 bepaalde de Rijksdag te Nörr- köping, dat de Katholieken in Zwe den niet geduld zouden worden. Thans is men niet meer zo onver draagzaam, hoewel het nog niet zo lang geleden is, dat het verbod van de Jezuieten er is opgeheven. ZOALS GEZEGD, STAAN DE ZWEDEN er in materieel opzicht veel beter voor. Een voorbeeld daar van geeft de hoofdstad Stockholm. Het woord Stockholm betekent let terlijk: boomstammeneiland en de bedoeling daarvan wordt duidelijk als men weet, dat de stad gebouwd is op dertien eilanden van het Malarmeer, waar de gevelde boomstammen kwa men aandraven, welke voor export bestemd waren. Omdat de stad zich uitstrekt over zovele eilanden, is zij sterk in de breedte en de lengte uit gezet; talrijke monumentale brug gen overspannen de ruime tussen de stadsdelen liggende wateren en leve ren een prachtig uitzicht op de stad. Langs de oevers slingeren zich plant soenen en parken en uit het meer duiken rotseilandjes op. De stad zelf is een echte moderne stad, waaraan nog steeds gebouwd wordt en die door viaducten en ondergrondse ver bindingen wordt aangepast aan de eisen van het toenemende verkeer. ALS WIJ ZEGGEN, dat de door snee Nederlander Zweden niet kent, dan bedoelen wij niet, dat hij nog nooit van het land gehoord heeft. Ieder schoolkind weet waar het ligt; het kent de kaart van Scandinavië. In het Noorden en het Westen liggen de bergen, aansluitend bij het Noor se hoogland* en in het Zuiden strekt zich het lage land uit met de wijde meren en de grote steden. Daar vindt men ze bijeen: Stock holm, de hoofdstad, Upsala, Nörkö- ping, Malmö, Gothenburg. Het zijn alle welvarende en mooie, merkwaardige steden, maar ze liggen niet in de lijn van het Nederlandse toerisme. Zweden is een rijk en mooi land, maar de trek zit er bij ons niet in. Mogelijk ligt het aan het Zweedse klimaat, dat nogal aan de grillige kant is. Het is nog erger dan bij ons en dat wil wat zeggen. van het Atlantische en het con tinentale klimaatgebied, waardoor het weer een zeer onregelmatig karakter draagt. Wij hebben alleen met het At lantisch klimaat te maken en dat be zorgt ons al heel wat ongerief. Wan neer in Zweden het Atlantische kli maat overheerst, is het 's winters zacht, maar erg nat, terwijl de zomer regenachtig is en zeer kort. Maar overweegt in een bepaald jaar het landklimaat, dan is het bar koud in de winter en is het een lange en dro ge zomer. Dat betekent dus dat nie mand veel staat kan maken op het weer in Zweden en dat zelfs de Enk- De romantische oorprong van 'n dynastie J^ET ZWEEDSE VORSTENHUIS, waarvan de tegenwoordige koning Gustaaf VI Adolf een telg is, stamt van de vroegere Franse sergeant Bernadotte af en heeft dus een sterk romantische inslag. Zweden heeft drie vorstenhuizen gekend, nl. de dynastie van Gustaaf Wasa, het huis Holstein-Gottorp en tenslotte het geslacht van Jean Bap- tiste Bernadotte. De familiebanden, welke het huis der Oranjes verbinden met Zweden, stammen uit alle drie de dynastieën, maar de jongste familiebetrekking is wel het feit, dat koningin Juliana's moeder, prinses Wilhelmina, een achter nicht is van de in 1950 overleden Zweedse koning Gustaaf V, terwijl koningin Juliana's vader, prins Hendrik, een achterneef was van koning Gustaaf Adolf's moeder, koningin Victoria. Voorts stamt koningin Juliana van moederszijde af van Gustaaf Wasa, die de stamvader is van een der meest wijdvertakte vorstengeslachten in de geschiedenis. De familierelaties tussen de koninklijke gasten en de koninklijke gast- vrouwe zijn dus talrijk genoeg. TEN DER MEEST ROMANTISCHE geschiedenissen in de kronijken der Europese vorstenfamilies is de oorsprong van de Bernadottes. Wanneer wij teruggaan tot de tijd van de Franse revolutie, dan vinden we in Parijs een sergeant, die in het republikeinse leger snel wist op te klimmen tot generaal en die, zoals zovele sergeants in de tijd, toen Na poleon zijn veldtochten begon, een maarschalkstaf in zijn ransel droeg. Jean Baptiste Bernadotte bracht het inderdaad tot maarschalk in Napo leons leger en trouwde met een meis je uit Marseille, dat de vriendin van Napoleon was geweest in de dagen toen de keizer nog een magere ge neraal zonder soldaten was. Dat meisje heette Désirée Clary en zij was de dochter van een rijke koop man Als Napoleon geen afgetakelde gravin met goede relaties in Parijs belangrijker gevonden had voor zijn carrière dan een burgermeisje met een aardig bruidsschatje in Marseille, dan zou Désirée eens keizerin van Frankrijk zijn geweest. Nu heeft zij het „slechts" tot koningin van Zwe den gebracht. Dat kwam zo. zoek u er aan te denken, opdat u het mij later nooit verwijt". Nu, daar hebben de Zweden later nooit reden toe gehad. Bernadotte heeft als koning zich direct als een echte Zweed gedragen en toen het belang van Zweden eiste, dat men 2ich tegen de Franse keizer verzette, aarzelde Bernadotte niet, zich te scha ren in het kamp van diens tegen standers. F EN VAN DE MARKANTSTE na- komelingen van Jean Baptiste was de nog wel bekende koning Gu staaf V, de vader van de tegenwoor dige koning .Wij hebben hem alle maal gekend als de „oude koning", want toen hjj stierf in October 1950, was hij 92 jaar en had hy 43 jaar ge regeerd. Hij was een merkwaardig man, die spreken kon van driekwart eeuw terug en die had omgegaan met staatslieden, die allang geschiedenis waren geworden. Hij was beroemd om zijn partijen tennis aan de Rivièra en menigeen zal zich de lange magere figuur van „Mr. G." nog wel herinneren, zoals hij talloze malen voorkwam op de fotopagina's der kranten en de jour nals der bioscopen. Deze „oude ko ning" heeft in zijn lange regeerperio de van alles meegemaakt en er zich met bewonderenswaardige soepelheid doorheen geslagen. Hij heeft twee wereldoorlogen meegemaakt, waarin Zweden de uiterste omzichtigheid heeft weten in acht te nemen om er buiten te blijven. Hij heeft ook de opkomst van de socialistische bewe ging meegemaakt en heeft zijn troon weten te behouden. Zweden heeft al jaren een socialistische regering, maar is nog altijd een monarchie. *>E TEGENWOORDIGE KONING Gustaaf VI Adolf was tot 1950 do oudste kroonprins van Europa. Zijn vader bleef maar leven en het scheen wel alsof de kroonprins het nooit verder zou brengen. Bij zijn troonsbestijging in 1950 was hij 66 jaar oud. Niet alleen door ziin leef tijd, maar ook door de talrijke ma len, dat hy bij ziekte of afwezigheid van zijn vader het regentschap had moeten waarnemen, was de nieuwe koning een man van ervaring in staatszaken. Beoaald „wereldvreemd" was hij ook niet, want hij had als troonopvolger vele landen bezocht om commerciële contacten tq leggen. Zo was hij in Griekenland, Turkije, Svrië, Palestina, Egypte en Abessy- nië. Misschien heeft hij daar wel de in tense belangstelling voor de oudheid kunde opgedaan, welke gedurende zijn hele leven zijn grote hobby is ge weest Aan verscheidene oudheidkun dige opgravingen heeft de koning vroeger actief deelgenomen. Zo is dus onze gast uit Zweden een man van veelzijdige begaafdheid en een waardige exponent van de beste Zweedse tradities. Zo lost men in Stockholm verkeers problemen op. De Nederlander kent het wel, maar is er niet hekend In 1810 was de Zweedse kroonprins plotseling gestorven en de kinderlo ze koning Karei XIII had geen jp- volger Daarom besloot de Rijksdag om een vriend van Napoleon, de in middels tot vorst van Pontecorvo ge bombardeerde Bernadotte als even tuele troonopvolger aan te zoeken. Toen de Zweedse afgezanten dekan didaat eens kwamen polsen, moet Bernadotte tot één hunner gezegd hebben: „Ik verzoek u, uw vrienden er. kameraden-officieren er aan te herinneren, dat ik niet altijd vorst van Pontecorvo en ook niet altijd maarschalk van Frankrijk ben ge weest. Ik ben wat men in uw, adel lijke kringen een voormalige Japo- bijnen-generaal noemt. En ik bengals eenvoudig sergeant begqnnen Met. i één woord een parvenu! Ik ver boomstammetjes onze lezers reeds on- wetend onder de ogen gekregen heb ben. De Zweedse houtexport is zeer be langrijk, evenals dat van het Zweed se ijzererts. Deze twee industrieën zijn wel de grondpijlers van de Zweedse welvaart; ofschoon ook de visserij niet mag worden verwaar- loosd, want ook daarin vinden dui zenden een bestaan. Het land is voor al die export vrij' gunstig gelegen aan twee grote zeeën, de Noordzee en de Oostzee.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5