3)e£eid^6otvfca/rit Min.-Pres. Nehroe ziet in de Navo 'n beschermer van het kolonialisme Het Westen wil graag spreken over Oostenrijk De Katholieke Kerk smeedt geen complotten De aarde beefde en verwoestte Thessalie ZATERDAG 23 APRIL 1956 46ste JAARGANG No. 13482 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Tefeloontjes f 1.50 OUD EN NIEUW THAU BANDOENG voor de wereld zal betekenen is nog niet duide lijk. Er zitten daar vele mannen bij een, die voor de door hen vertegen woordigde Aziatische en Afrikaanse volken iets betekenen en wanneer zij op een dergelijk gigantische con ferentie bijeen zijn, wordt veronder steld, dat zij daar niet zitten om een kaartje te leggen. Nu wil het nog wel eens, dat de resultaten van een conferentie in wer kelijkheid groter zijn dan die, 0 welke officieel naar buiten 'bekend worden, omdat de besprekingen, welke de staatslieden buiten de conferentiezalen met el kaar voeren en welke geheel buiten de agenda omgaan, vaak veel belang rijker zijn dan wat zij in het open baar zeggen. Maar dat neemt niet weg, dat een conferentie toch meer moet zijn dan een voorwendsel van de staatslieden om elkaar eens te spreken. De bedoeling van deze A. A.-confe-1 rentie is: de balans op te maken van de vrij-wording der vroegere koloni ale staten en de wegen aan te geven, waarlangs de verdere ontwikkeling der ontvoogde volken zich zal bewe gen. Het thans stervende koloniale stelsel staat bij deze volkeren in het centrum van hun intense belangstel ling. De meeste van hen zijn er nog slechts kort aan ontgroeid en het is dus geen wonder dat zij pleiten voor de vrijheid van die volken, welke nog onder vreemd beheer staan. Het kolonialisme behoeft van hen geen goed woord te verwachten. Er is intussen een nieuw soort ko lonialisme opgedoken, waarmede zij niet goed raad weten, doch waarvan zij het bestaan wel degelijk hebben onderkend. Met het oude kolonialis me of imperialisme zoals men dat v/oord duidelijker vindt heeft het nieuwe dit gemeen, dat in beide stelsels het ene volk geregeerd wordt door en ten bate van het andere volk. In het oude stelsel was het een la ger ontwikkeld volk, dat geen ge bruik wist te maken van de natuur lijke rijkdommen van zijn bodem en dat derhalve het bestuur van een in dit opzicht beter ontwikkeld volk" had te aanvaarden. In het nieuwe stelsel wordt daar niet meer naar gekeken; daar wordt een op z'n minst gelijk waardig volk eenvoudig geestelijk en materieel gelijkgeschakeld tegen wil en dank, en niet meer met de oude middelen van bezettingslegers en zo (aanvankelijk wel, omdat 't anders niet gaat) maar door 't eerst weerloos te maken en het dan een regering op te dringen, welke uit ideologische motieven bereid is zich geheel te voe gen naar de wens van het overheer sende land. In het oude stelsel hadden de „on derdrukte volken" er ook nog voor deel van; in het nieuwe alleen maar nadeel. Zeer terecht is er te Bandoeng dan ook op gewezen, dat het nieuwe im perialisme veel erger is dan het oude ooit geweest is. Het is veel geraffi neerder opgezet en tooit zich met de mantel der deugdzaamheid, want het zijn toch immers de volken zelf die (door middel van „de" partij) hun eigen regering gekozen hebben en dit regiem bij „vrije" verkiezingen handhaven met fantastische meer derheden! Wij geloven, dat het zgn. oude ko lonialisme, zoals, zich dat nu nog ver toont in Nieuw-Guinea, verre te ver kiezen is, zelfs boven de onafhanke lijkheid. In gemoede: zou Indonesië, als het Nieuw-Guinea kreeg toege wezen, het er zoveel beter afbren-1 gen als wij en zouden de Papoea's zich onder Djakarta prettiger gevoe len? Begrijpt men in Bandoeng dan niet, dat een eventueel, opgevên van Nieuw-Guinea door Nederland niets anders zou betekenen dan een ver wisseling van kolonialisatie? De heren in Bandoeng zitten er een beetje mee omhoog, met dit probleem Vian het nieuwe imperialisme. Wij zijn benieuwd hoe zij het er ten slotte van afbrengen. Geen eenstemmigheid in Bandoeng over de veroordeling van het kolonialisme 'n Verzoek geen atoomwapens te gebruiken De Indiase minister-president, Nehroe, heeft Vrijdag in zijn eerste grote rede op de Aziatisch-Afrikaanse conferentie in Bandoeng een aanval ge daan op de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie en de Afrikaanse en Aziatische landen, die hun steun daaraan verlenen. In een hartstochtelijk betoog tijdens de vergadering van de politieke commissie, die zich bezig hield met een bespreking over de wereldvrede, noemde Nehroe de Navo „een van de machtigste beschermers van het koloniale systeem". „Elk mili tair verdrag draagt bij tot grotere onveiligheid in de wereld", zeide hij. Nehroe verklaarde het vreemd tc achten, dat afgevaardigden, die tegen het kolonialisme zijn gekant, woorden spreken ten gunste van het Atlan tische Verdrag. Het is een „onduldbare vernedering" voor elk Aziatisch of Afrikaans land zich te veriagen tot „meeloper van een van beide". FORMOSA EN CO-EXISTENTIE Over Formosa zeide Nehroe: „Wij moeten ons de ernst van de toestand in de Chinese Zee realiseren, die tot een oorlog zou kunnen leiden. Een atoomoorlog zou in een totale onder gang resulteren en het is een hersen schim te denken, dat een dergelijke oorlog in de hand kan worden gehou den. Het woord „co-existentie" veroor zaakt bij sommigen onrust en ver warring", zeide Nehroe. „Zijn wij zo bang in vrede te leven?" vroeg hy. Nehroe zeide verbaasd te zijn, dat hoewel zelfs de grote mogendheden co-existentie niet verwerpen, op deze conferentie er zoveel tegenstand is. In de koude oorlog kiest India geen partij, zeide Nehroe. Zowel de com munisten als de anti-communisten „hebben echter allebei ongelijk en hun politiek leidt tot oorlog. Turkije heeft bijvoorbeeld gezegd, dat de Navo „een bolwerk van de vrede" is. „De zogenaamde realistische beoor deling" van de toestand door landen, die dezelfde mening als Turkije zijn toegedaan, hebben ons tot de diepste afgrond gebracht". India diende volgens conferentie kringen een resolutie in, waarin een beroep wordt gedaan op alle grote mogendheden te besluiten geen atoom- of waterstofwapens te gebrui ken en de productie daarvan te be ëindigen. In de resolutie wordt voorts de mogendheden verzocht geen proe ven meer met deze wapens te nemen en zodoende alle landen te bescher men tegen de onbekende gevolgen van de radar-activiteit. Ook wordt aangedrongen op een verbod op an dere wijze van massavernietiging, zoals bacteriologische oorlogvoering. Geen overeenstemming De afgevaardigden naar de Ban- doengse conferentie, die scherp zijn verdeeld in hun houding jegens het communisme, zijn er Vrijdag niet in ER VALT TE PRATEN OVER FORMOSA De minister-president van commu nistisch China, Tsjoe En Lai heeft heden in een verklaring medege deeld, dat hij bereid is met de Ver enigde Staten te onderhandelen over Formosa. geslaagd overeenstemming te berei ken over hun tot dusverre belang rijkste resolutie: de eis tot beëindi ging van kolonialisme. De Chinese volksrepubliek eist een onverbloemde oproep voor vrijheid van de gekolonialiseerde gebieden in Azië en Afrika binnen vijftien jaar. Maar naar schatting 19 van de 29 in Bandoeng vertegenwoordigde landen wensen net opnemen van een ver klaring in de resolutie, waarin mili taire en subversieve acties eveneens worden veroordeeld. De sub-commis sie, belast met het opstellen van de resolutie, zal Zaterdag een nieuwe poging wagen. Ook A. A.-conferentie voor vrouwen Indonesië stelde in de culturele commissie voor, een A. A.-conferen tie van vrouwen te houden. Indonesië zei, dat de conferentie in zijn slot communiqué een aanbeveling moest doen tot het houden van een vrou wenconferentie, met het doel de ver klaringen van de Verenigde Naties over de rechten van de mens en an dere aanverwante zaken, die de vrou wen betreffen, ten uitvoer te bren gen. Ook een „delegatie"! Dezer dagen is op Amoon een de legatie aangekomen van het volk van West-Irian, aldus meldt de correspon dent van Pia te Ambon. De groep stond onder leiding van twee lieden genaamd Arumfaan en Rumperben, die een verklaring bij zich hadden, welke zij wilden overhandigen aan president Soek rno en aan de leider van de Indonesische delegatie op de Aziatisch-Afrikaanse conferentie. Ir. de verklaring wordt, blijkens het be richt uit Ambon, o.a. gezegd, dat „het volk van West Irian met trots tn belangstelling van het houden dei- conferentie heeft vernomen. „Het volk van West-Irian'", alias de ver klaring verder, „wenst niet langer door de Nederlanders te worden ge kolonialiseerd en dringt er bij de voorzitter van de Indonesische dele gatie op aan, met alle macht en wijs heid te strijden voor liquidatie van het kolonialisme in de gehele we reld, met inbegrip van West-Irian". TSJOE EN LAI DE VREDE LIEVENDE TSJOE EN LAI zei vandaag in de politieke commissie van de conferen tie te Bandoeng, dat China „geen duimbreed" de territoriale onschend baarheid van welk land dan ook zal aantasten. Volgens conferentiekrin gen voegde hij hier aan toe, dat, in dien „per ongeluk" Chinezen de grenzen van China's buurlanden zou overschrijden, de Chinese regering hen terug zou voeren. Tsjoe En Lai zei, dat hij de vertegenwoordigers van Thailand, Laos en Birma, de Zuidelijke buurlanden van China had uitgenodigd de Chinese gren zen te inspecteren. Tsjoe En Lai zei voorts, dat China vriendschappelijke betrekkingen wilde hebben met de Verenigde Staten, Japan en alle an dere landen. Hij was bereid de po gingen van welke ^ijde dan ook te aanvaarden, die zulke betrekkingen tot stand zouden kunnen brengen. Nota aan Sovjet-Unie Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben de Sowjet- Unie in gelijkluidende nota's mede gedeeld, dat „zij gaarne zo spoedig mogelijk" zullen deelnemen aan een ministersconferentie ter beëindiging van de bezetting van Oostenrijk. De desbetreffende nota's zijn Vrijdag overhandigd. Voorgesteld wordt, dat de ambas sadeurs der vier landen in Wenen en vertegenwoordigers van Oosten rijk op 2 Mei bijeen komen, om voor bereidende besprekingen te voeren. De Westerse mogendheden juichen de mogelijkheid van een spoedige totstandkoming van een pact toe en zijn van mening, dat de ministers van buitenlandse zaken zo spoedig mogelijk na de beëindiging van de voorbereidende besprekingen bijeen dienen te komen om het staatsver drag te tekenen. De nota vormt een antwoord op de Sowjet-nota van 9 April, waarin een conferentie van ministers van bui tenlandse zaken der „Grote Vier" en Oostenrijk wordt voorgesteld. Uit de ontvangen inlichtingen over de onderhandelingen tussen de Sow- jet-Unie en Oostenrijk blijkt, zo ver volgt de nota, dat nog voorbereidend werk te verrichten is. De nota roept voorts de drie-mogenhedenverkla- ring van 6 April in herinnering, waarin er op gewezen wordt, dat het Oostenrijkse vredesverdrag niet al leen de Sow jet-Unie en Oostenrijk, doch ook de westelijke mogendheden Bandoeng voelt zich momenteel wereldstad Bandoeng beleeft op het ogenblik een van de hoogtepunten uit zijn bestaan, nu er de A. A.-conferentie volop aan de gang is en diplomaten uit ver ver wijderde landen het stadsbeeld verlevendigen. Die diplomaten zelf hebben bet echter meestal te druk om zich aan de stad of het publiek veel gelegen te laten liggen. Tajoe En Lai, de premier van communistisch China, even wel, neemt er toch een ogenblikje de tijd voor af, om tussen twee zittingen van de conferentie in aan de vele belangstellenden handtekeningen uit te reiken. De nuntius op dieet De kardinaal-primaat van Argen tinië en aartsbisschop van Buenos- Aires, mgr. Santiago Luis Copelli, heeft de 125 parochies in zijn bisdom opdracht gegeven, de predikaties van a.s. Zondag te laten handelen over het onderwerp: „De Kerk smeedt geen complot". De laatste dagen zijn in Buenos- Aires talloze vlugschriften verspreid met de waarschuwing, dat de politie op het punt staat vele arrestaties te verrichten zogenaamd om op te tre den tegen een Katholieke samenzwe ring. De vorige Zondag is een brief van het Argentijnse episcopaat in alle kerken voorgelezen, waarin critiek wordt geleverd op anti-clericale po litiek van de regering. Vandaag, Zaterdag, zou kardinaal Copello een onderhoed hebben met de Argentijnse minister van buiten landse zaken, dr. Remorino. De pauselijke nuntius mgr. Mario Zanin is de enige diplomaat, die Vrij dag ontbrak aan een banket, dat pre sident Peron aan de hoofden van buitenlandse diplomatieke vertegen- Frans vaccin tegen kinderverlamming Het instituut Pasteur te Parijs deelt mede, dat het een eigen vaccin tegen kinderverlamming heeft ge maakt. Het technische probleem om het vaccin te produceren is opgelost, maar de productie in voldoende hoe veelheden voor algemeen gebruik zal nog enige tijd op zich laten wachten. „Bij elke methode van vaccinatie is het niet alleen van belang om het onschadelijk karakter der methode te verzekeren, hetgeen thans dank zij het Amerikaanse experiment (van dr. Salk) gebeurd schijnt te zijn maar tevens de duur van de bescher ming en de methoden om deze te ver sterken ingeval van vermindering van het effect". Niets kan nadeliger zijn voor de toekomst van een vaccinatiemethode, waarin grote verwachtingen worden gesteld, dan tegenslagen, die het ge- olg zijn van een te snel algemeen •-'.aken van het gébruik en van een ••(nemen van de beschermende wer king na een paar maanden, aldus het instituut. Studenten ruimen puin in het Griekse plaatsje Volos in Thessalië, dat door een aardbeving voor 80 ver woest is. Ongeveer 9000 mensen werden in luttele minuten dakloos toen hun woningen door het geweld in elkaar zakten. Een persoon werd gedood en 41 gewond; dat het aantal slachtoffers niet beduidend hoger is, kan worden toegeschreven aan het feit, dat biina iedereen even voor de grote aardbeving tengevolge van een lichtere schok de straat opliep. De aardbeving in Griekenland De gehele dag ziin Vrijdag nog aardschokken gevoeld in het gebied van Volos. Verscheidenen huizen, die overeind waren blijven staan na de aardbeving van Dinsdag en Don derdag zijn nu ingestort. Het aantal doden bedraagt thans 15. Het Griekse ministerie van Binnen landse zaken heeft bericht ontvan gen, volgens welke de plaatsen Tsa- poerina, Hellenika en Vassilika op Euboea. aan de Golf van Volos, als ook de stad Istaia aanzienlijke scha de hebben geleden. woordigers had aangeboden. Vol gens een woordvoerder van de nun tiatuur is de nuntius aan een streng dieet onderworpen en kon hij daar om niet aanwezig zijn. Rechter Julio Ojedo Gomez te Cor doba heeft zijn functie neergelegd na dat de provinciale inspecteur hem had gelast, tot de Peronistische par tij toe te treden Gomez had ver klaard, dat rechters volgens de grond wet zich niet bij een politieke partij mogen aansluiten. Voorts zijn zeven rechterlijke amb tenaren in de provincie Cordoba ont slagen. Eén van hen is gearresteerd op beschuldiging van het verspreiden van Katholieke vlugschriften. Nog steeds niet zacht Het K.N.M.I. deelt mede: Hoewel de temperaturen de laatste 24 uur een geringe stijging vertoond hébben, bleef het weer toch tamelijk koud voor de tijd van het jaar en het mooie zachte lenteweer, waar we al len op wachten, liet nog steeds ver stek gaan. De geringe stijging van de temperatuur was een gevolg van het draaien van de wind naar het Zuid-Westen, waardoor vochtiger en iets minder koude lucht werd aange voerd. Hierin komt echter veel be wolking voor en bij gebrek aan zon neschijn kon de temperatuur niet erg hoog worden. De Zuid-Westelijke winden hangen samen met een sto- ringsgebied, dat over de Noordzee naar Midden-Europa beweegt. De storing veroorzaakte voornamelijk in het Noorden van het land wat lichte regen. Achter de storing om pro beert koudere lucht zich ODnieuw een weg te banen naar het Zuiden. De koudere lucht wordt voorafgegaan door een regenzone, welke morgen ohs land kan bereiken. weer (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENIGE REGEN. Veel bewolking met tijdelijk j enige regen. Overwegend matige j wind, aanvankelijk Zuidweste- lijk, later ruimend naar Noord- west tot Noord. Tamelijk koud weer. J 24 April zon op 5.28, onder 19.53 u; maan op 6.09, onder 23.07 uur. 25 April zon op 5.26, onder 19.55 u; maan op 7.00, onder uur. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water: Zondag 24 April 4.25 uur v.m.; 16.45 uur n.m. Maandag 25 April 5.10 uur v.m.; 17.30 uur n.m. Het weer in Europa HELSINKI sneeuw STOCKHOLM onbewolkt OSLO onbewolkt KOPENHAGEN regen ABERDEEN regen DUBLIN regen LONDEN zwaar bewolkt AMSTERDAM geheel bcw. BRUSSEL PARIJS GRENOBLE BERLIJN MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bewolkt nevel onbewolkt onbewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt —2 C. 1 —3 2 4 7 4 3 3 2 1 0 2 2 11 0 7 Korreltje Beleefdheid is do kunst een goede keuze te maken uit zijn gedachten.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1