Franse kolonel vindt 50 pet. minder in zijn salaris-zakje dan een Amerikaanse chauffeur Onze wereld in technicolor Moeilijk-en mogelijkheden bij de samenwerking in de Navo DE STENEN SPREKEN Dokter Koert gaat zeer binnen kort Nieuwkoop verlaten ZATERDAG 23 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 ÏDteeó fiteeg eewie exempCaa* aan „£ien jaat hede' In zijn kabinet in Den Haag is Vrijdagochtend aan dr. W. Drees, de Nederlandse minister-president, door de directeur van de Uitgeverij „De Bezige Bij", dr. W. J. Schouten, het eerste exemplaar aangeboden van het bij deze firma uitgegeven boek „Tien jaar vrede". Tijdens dezelfde bijeenkomst bood dr. Drees aan de heer K. B. Staal, voorzitter van de Stichting '40'45, een cheque ter waarde van 10.000.aan. Foto: dr. W. J. Schouten (rechts) biedt dr. Drees het eerste exemplaar van het boek aan. Leidse week van internationale samenwerking In het kader van de Leidse week landen ondergraven en men richtte van internationale samenwerking hield mr. H. M. A. Kamerlingh On nes, hoofd van het bureau Navo en Europese Defensiezaken van het de partement van Buitenlandse Zaken, gistermiddag in het Snouck Hiir- gronjehuis een inleiding over de At lantische samenwerking. In het begin van zijn rede,die door een klein doch aandachtig ge hoor werd beluisterd, legde mr. Ka merlingh Onnes er de nadruk op dat de begrippen Navo en Atlantische samenwerking niet verward mogen worden. Terwijl namelijk de Navo de blik op Amerika. Het Atlantisch Verdrag, dat naast Amerika door dertien landen ondertekend werd, was hiervan het gevolg. Op de basis van dit in wezen nog weinig bindende verdrag is in de volgende jaren een hechte samenwerking gebouwd. Driemaal zoveel. Als men bedenkt dat Amerika, wat defensie en geldmiddelen betreft, driemaal zoveel in de melk te brok kelen heeft als de overige landen bij elkaar, dan wordt duidelijk, dat >de Nato-leiding enigszins een weerspie- zich bezig houdt met de krijgskundi- geling van deze machtsverhouding ge perikelen van de verbonden lan-1 is. In de hoogste plannings-groep zijn den, omvat de Atlantische samenwer- dan ook alleen de drie grote mogend- king alle contacten, die door de Wes- i heden vertegenwoordigd .Er is telijke mogendheden in de naoorlog- i echter een comité van afgevaardig- se jaren onderling gelegd zijn. Bene-den van de andere aangesloten lan- lux en Kolen- en Staalgemeenschap j den gevormd, dat in gezamenlijk zijn een levend onderdeel van de overleg zij-n mening kenbaad kan Atlantische samenwerking. Zij be- maken, oogt de problemen, die de* landen binnen eigen grenzen niet meer kun nen oplossen, gezamenlijk tegemoet te treden. Ontoereikend. Toen de algemene ontwapening, die volgde na de ineenstorting van Hitler-Duitsland, slechts door Rus land genegeerd werd en Tsjecho- Slowakije als zelfstandige staat op hield te bestaan, staken vijf West- Europese landen de „staatshoofden" bij elkaar om de wederzijdse veilig heid te garanderen. Het Verdrag van Brussel, dat door vijf landen onder tekend werd, bleek echter niet vol doende om het Westen een strijd macht te bezorgen, die zich met eni ge kans op succes met een agressor zou kunnen meten. Men berekende dat 14 milliard dollar per jaar no dig zou zijn om een dergelijk leger te formeren. Deze som zou de wel vaart in de door de oorlog geteisterde i BIJDRAGE VAN LEIDEN AAN STICHTING 1940—'45 De Stichting 1940'45, welke, zo als bekend is, o.m. de sociale verzor ging van verzetsslachtoffers, c.q. hun nagelaten betrekkingen, alsmede van de invaliden, op zioh heeft genomen, houdt ter gelegenheid van haar 10- jarig bestaan een groots opgezette in zamelingsactie met het doel het voor de voortzetting en voltooiing van haar werkzaamheden nodige kapi taal ineens bijeen te brengen. Indien deze actie siaagt en het naar raming alsnog nodige bedrag van rond 5.000.000.zal worden ingezameld-, zullen de openbare inzamelingen na 1955 niet meer worden voortgezet, mits de vaste contribuanten de Stich ting trouw zullen blijven. In het kader van bovenbedoelde actie doet de Stichting op de ge meenten een beroep om tezamen een bedrag van 500.000.bijeen te brengen. Ook aan de Leidse gemeen teraad is het verzoek gericht om aan de Stichting voor éénmaal een sub sidie toe te kennen als jubileumgift ter gelegenheid van het tweede lus trum der bevrijding. Een bijdrage van alle gemeenten tezamen van 500.000.betekent een bijdrage van plm. 5 cent per in woner. Dit bedrag als norm aanne mende zouden B. en W. het door de gemeente Leiden beschikbaar te stel len bedrag, afgerond, bepaald willen zien op 5.000. Chauffeur en kolonel. Natuurlijk ontstaan er op het Navo- hoofdk war tier in Parijs af en toe spanningen tussen de met de tradi- tievergroeide Europese militairen en de Amerikaanse „beginnelingen". Zo heeft menig Frans kolonel zich ge stoten aan het feit, dat de chauffeur van generaal Guenther anderhalf maal zoveel in zijn salariszakje vindt als hij zeif. Dergelijke discrepanties hebben echter geen enkele invloed op de samenwerking, die ondanks de verschillen in volkskarakter perfect is te noemen. Mr. Kamerlingh Onnes behandelde vervolgens de structuur en werkwijze van de Nato. Als laat ste punt in zijn toespraak ging spre ker dieper in op de .buitenlandse po litiek van de betrokken staten, die hoewel in grote lijnen gemeen schappelijk gericht van invloed kan zijn op de defensie. Een geanimeerde gedadhtenwisse- ling besloot deze bijeenkomst. Avondzitting. In het kader van deze week was gisteravond in „De Lakenhal" een bijeenkomst belegd voor de verte genwoordigers van de Leidse werk gevers- en werknemersorganisaties. In deze bijeenkomst, die slechts zeer mat'lg bezocht was, sprak de heer D. Roemers, secretaris van het N.V.V., over de Europese economische inte gratie. De heer Roemers, die van oordeel was, dat de economische en politieke integratie niet ver van elkander ver wijderd liggen, merkte o.m. op, dat het streven naar een Europese eco nomische integratie niet alleen ge richt moet zijn op het opheffen der vele belemmeringen, doch tevens dienstbaar gemaakt moet worden aan het zoeken van een formulering voor een gezamenlijke economische integratie-politiek. Gezellige vergadering Leidse Reddingsbrigade De Leidse Reddingsbrigade hield in „De Kleine Burcht" haar jaarver gadering. De opkomst was wel niet zo groot als verwacht werd, maar niettegenstaande dat, werd een lange agenda afgewerkt en had de bijeen komst een levendig verloop. De voorzitter, de heer A. Lrnscho- ten, heette allen hartelijk welkom, met name hoofdinstructeur; de heer M. Zwart, die na langdurige ziekte zóver hersteld was, dat hy aanwezig kon zijn. Uit het jaarverslag van de secreta ris bleek, dat 1954 een vrij gunstig jaar voor de L.R.B. geweest is. Het ledencijfer liep opnieuw omhoog (tot over de honderd). Het oefenuur had veel, zelfs toenemende belangstelling. Aan diverse wedstrijden en/of pres tatietochten werd deelgenomen, ter- Dit maal weer eens een poort aan één van de Leidse grachten. De moeilijkheid van deze poorten is dat zij zo veel op el kaar gelijken, maar een stads- kenner zal deze prent toch geen loofdbrekens kosten. De vorige week Niet zo eenvoudig de opgave van vorige week. De bomen links begrenzen de begraafplaats aan de Groene- steeg, die ook wel „Bolwerk Groenesteeg" wordt genoemd. De huizen rechts liggen aan de Kaarsenmakersstraat met onder meer de het Oude Mannenhuis. De verkeersweg op de achter grond is het Utrechtse Veer. Uit de vele goede inzenders werd de familie De Groot, Kooi- park 7, Leiden als de winnaar van de waardebon van 5 gulden aangewezen. Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief of briefje aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Papen gracht 32, Leiden. Schrijf op de achterzijde: „De stenen spreken". De foto stelt voor...*.. De inzendingen worden inge wacht tot en met Donderdag aanstaande. Onder de goede op lossers wordt een waardebon van vijf gulden verloot. wijl 14 erkende diploma's van de Koninklijke Nederlandsche Bond tot het Redden van Drenkelingen wer den behaald. ïn Juli of Augustus a.s. zal er weer een prestatietocht, met demonstraties gehouden worden in de Nieuwe Vaart. De penningmeester deelde mede, Geheel onverwacht werd ons heden bekend, dat dokter Koert een dezer dat, ondanks meerdere inkomsten dagen zijn praktijk zal neerleggen en aan zwemgeld en contributie, de overdoen aan de arts G. J. Bremer, Brigade kalm aan moet doen. De fi- die reeds enige jaren hier als assistent nanciële positie is inderdaad veel i werkzaam is. Dokter Koert en zijn gunstiger dan enige jaren geleden,echtgenote zullen de gemeente veria maar het noodzakelijke onderhoud i en de dringend nodige uitbreiding van het reddingsmateriaal vragen méér, dan momenteel gedaan kan worden. Middelen en wegen worden cp het ogenblik gezocht om hierin een gunstiger, blijvende verandering te brengen. De diverse commissies brachten ook verslag uit van hun werkzaam heden en uitten hun wensen t.a.v. het toekomstig beleid. Aan diverse wedstrijden in de provincie hoopt mep dit jaar weer deel te nemen. Een vaste demonstratieploeg zwem mend redden zal worden gevormd. De lopende cursus zal de volgende maand afgesloten worden met het examen van de cursisten. De aftredende leden, mevr. H. Wijntjes en de heren G. de Roos, P. i Stouten en A. G. L. van Wijk, wer den in het bestuur herkozen, terwijl in de vacature van de heer C. v. d. Linge gekozen werd mej. B. Riet berg. Na benoeming van diverse com missieleden vond de rondvraag plaats, waarbij nog vele vragen ge steld en besproken werden. Belangrijk „Maar meisje, waar om heb je nu al weer ontslag geno men als secretaresse?" „Ach, ik had in die baan geen voor uitzichten. De baas was al getrouwd". Zeg 't met bloemen „Mijn roos", zei hij, toen hij haar kuste. „Mijn cactus", zei zij, toen ze zijn ongeschoren wang voelde. De Engelse schrijver J. A. Cronin. die wereldver maardheid verwierf met zijn romans „De Citadel" en „De Sleutels van het Koninkrijk" is van plan zijn vaderland te verlaten en zich in Zwitserland te vestigen. Toen een journalist h$m naar de reden van zyn vertrek vroeg, antwoord de Cronin: „Ik heb mijn hele leven verlangd in een land te kunnen wonen, waar de bergen hoger zijn dan de belastingen!" Een klein plaatselijk blad wijdde onlangs een In Memoriam aan een dorps onderwijzer, die vlak voor zijn zilveren jubileum was overleden. Nadat alle verdiensten van de overledene de re vue gepasseerd waren, eindigde het artikel met de woorden: „Een warm onderwijzershart, en twee nooit vermoeide handen, hebben opgehouden te slaan". x x Van Churchill zijn aller lei kernachtige opmerkin gen opgetekend, maar de leiders van huisgezinnen weten er ook vaak weg mee. Een vader van zeven dochters vierde onlangs zijn 75ste verjaardag. Toen het twaalf uur geweest was, had de jarige er knap genoeg van. maar dooh- ters, schoonzonen en ver dere gasten bleven plak ken. De oude heer had de gehele avond; weinig ge zegd en het was ineens stil, toen hij opstond en zijn glas hief met de woor den: „En nu verzoek ik mijn lieve gasten op mijn welzijn.... mijn woning te verlaten. x x Generaal MacArthur kreeg een bezoek van een com missie* uit da Senaat. Vol trots liet hij de heren zijn Dienstkamer zien, prac- tisch een kloostercel met een ijzeren veldbed. „Hier slaap ik de hele week. Alleen Zondags ga ik naar huis en maak ik het me gemakkelijk", zei de generaal. Tijdens het feestmaal, dat de commissie werd aange boden, werd gouden tafel gerei gebruikt De andere ochtend meldde een van de kelners, dat er een gou den bord verdwenen was. Twee dagen lang liet Mac Arthur alles afzoeken en toen belde hij ten einde raad een goede bekende op, die ook lid was van de Senaatcommissie. Nadat hij de kwestie had uiteen gezet, antwoordde de ken nis: „Beste kerel, als je werkelijk iedere nacht in dat veldbed zou slapen, had je dat bord allang moeten vinden. We heb ben het namelijk onder de dekens gestopt!" Een zekere majoor Garde ner uit Londen werd door een militair gerechtshof veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens het vervalsen van docu menten. Hij werd naar Dartmoor overgebracht en daar tewerkgesteld in de drukkerij. Enkele maan den daarna las de direc teur van de gevangenis in een Londens dagblad, dat de majoor ten onrechte veroordeeld was. Hij zou volledig gehehabiliteerd worden. De directeur liet de ma joor roepen en vertelde, wat er gebeurd was. Met tranen in de ogen dankte de majoor voor dé eer lijkheid van de Engelse juristen en verliet Dart moor. Twee dagen later bleek het Londen se dagblad, dat het bericht publiceerde, een raeester-vervalsing te zijn van de majoor, die het blad in de directeurswo ning had weten binnen te smokkelen. x x De bekende filmster Es> ther Williams ,die in Hol lywood ook een restaurant exploiteert, werd onlangs voor de rechtbank daagd, aangezien een van haar gasten glassplinters in zijn maaltijd had aan getroffen. Ontkennen hielp niet, want de man, die een schadevergoeding van 75.000 dollar eiste, had het eten met de glassplinters direct door de politie in beslag laten nemen. De advocaat van Esther wist de situatie echter te redden. Hij beweerde, dat glassplinters geen nadeli ge gevolgen kunnen heb ben en om zijn woorden kracht bij te zetten, con sumeerde hij in de recht zaal een brood, dat be strooid was met glassplin ters. Voor die grootse demon stratie ging de rechtbank dopr de knieën. Onmogelijk „En denk er vooral om, dat u de boekhouder in de gaten houdt", zei de directeur tegen de nieuwe chef. „verlies hem nooit uit het oog!" „Zijn er aanwijzingen, dat hij frau de pleegt?", informeerde "de chef. „Dat niet", antwoordde de direc teur, „maar die man verdient hier een salaris, waarvan hij nooit kan rondkomen". Eindeloos „Nou, nou", zei het oude heertje, dat gespannen toekeek bij het afrollen van een kabel, „heeft die kabel nog een eind?" „Nee mijnheer", antwoordde een van de arbeiders, „dat hebben we er afgesneden". Moeilijk „Drinkt U veel?", infor meerde de dokter. „Ach dokter", zuchtte de patient, „als ik langs een café kom, kan ik niet weerstaan en als ik uit een café kom, kan ik weer niet staan". Begrijpelijk „Is hier een honden kliniek?" „Nee mijnheer, die is drie huizen verder. Hier woont een zang paeda- goog!" „Oh, neem mij niet kwalijk, ik was op het geluid afgegaan". ten en zich vestigen In Bergen N.-H. Tal van gezinnen in Nieuwkoop en Noorden zullen schrikken bij het ver nemen van deze tijding. De dokter was buitengewoon gezien en ook voor hem zal dit afscheid zeer zwaar val len. Dokter Koert werd 25 October 1890 te Utrecht geboren en na zijn studie op 15 Juli 1922 te 's Gravenmoer be noemd als gemeentegeneesheer. Hij bekleedde deze functie tot 31 Juli 1928 en vestigde zich daarna als ge neesheer in Nieuwkoop. In de raads vergadering van 7 Nov. 1928 werd hij met terugwerkende kracht be noemd als gemeentegeneesheer. Op 1 Augustus 1953 vierde hij zijn zilveren ambtsjubileum en ontving als dank van de gehele bevolking voor zijn uitstekende werk, een zeer fraai cadeau, wat hem werd over handigd door de heer Thijs Marinus, die toen juist zijn 102e verjaardag had gevierd. Tijdens deze huldiging werd hij benoemd tot ere-burger van Nieuwkoop. Hij werd de tweede ere burger, want de gever van het cadeau, de heer Marinus, werd op zijn ver jaardag Nieuwkoops eerste ere burger. Het afscheid zal hem zeer zwaar vallen er op zijn uitdrukkelijk ver zoek zal dit vertrek zo stil mogelijk geschieden. Wegens de korte tijd, dat hij nog in Nieuwkoop vertoeft, is het hem onmogelijk van alle bekenden afscheid te nemen. Het is de wens van allen die hem kenden, dat dokter Koert nog vele ja ren moge genieten van de rust aan de zee, welke hem hier steeds ontbrak, want bij nacht en ontij stond hij voor iedereen klaar. Het is een uitdrukkelijk verzoek van mevr. Koert, dat de ingezetenen het best hun dankbaarheid jegens de dokter kunnen tonen, door hem in zijn laatste dagen hier in de ge meente niet te storen met een af scheidsbezoek. Ook Fikkie ziet wel iets in de moderne kunst. Kijk toch uit, Marie! Oom Piet Op zekere dag kwam oom Piet bij het jonge echtpaar loge ren en hij bleef twaalf jaar. Het was een lastige man, die altijd aanmer kingen had. Toen hij gestorven was, zei c.e man tot zijn vrouw: „Nu weet je toch, dat ik van je houd, want an ders had ik het nooit uitgehouden met die oom van jouw in huis!" „Lieve deugd!", riep de vrouw ver schrikt uit. „Mijn oom? Ik heb altijd gedacht, dat het jouw oom was!". Handelsgeest Het vroor, dat het kraakte en er was geen mens op straat, behalve een venter in kachel houtjes, die voortdurend „Hitier! Hitier!riep. Hij had al spoedig een agent bij zich, die op barse toon informeerde: „Wat moet dat met dat Hitler-ge- schreeuw?" „Oh denkt u soms", antwoordde het mannetje, „dat de mensen met zulk weer naar buiten komen, als ik „ka chelhoutjes" roep?". Pakken „Zeg mijnheer, waar kan ik lijn zes pakken?" „Ik zou maar gauv van de rails af komen, anders pakt lijn zes u nog!"

Leidse Courant | 1955 | | pagina 12