Verdiept inzicht wekte algemene geestdrift DE STER VAN DE WEEK Partijraad van de K*V«P* Raadsleden kregen spijt en namen hun wethouders terug Gedenkplaat voor scholieren van 5e en 6e klas Noord Amerika organiseert in Ontario 8ste Were Jd jamboree ZATERDAG 23 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 2 De Voorzitter van de Kaholleke' rechtens toelaatbare beloning in het gebeurtenissen die sinds het najaar Volkspartij, mr H. W. van Doorn uit particuliere bedrijfsleven. Wordt het 1954 zijn geschied, namelijk de on- heeft vanochtend te gevraagde onderzoek ingesteld de dertekening van de Paryse Accoor- Rotterdam, Utrecht de partijraadsvergadering der K.V.P. geopend. De voorzitter herinnerde er aan, dat dit de eerste vergadering is van de partijraad-in- nieuwe-stijl. Het zijn thans alleen de zuiver politieke vraagstukken die de ze ^raad zullen bezighouden. Volgens spreker valt er in de laat ste jaren een aanmerkelijke groei te constateren van de belangstelling van het Nederlandse volk, vooral in het katholieke volksdeel, voor de staatkundige activiteit in haar uitin gen van velerlei aard. Die opmer kelijke groei van het politieke be wustzijn der Katholieke Nederlan ders werd bevorderd door omstan digheden die hen meer dan andere volksgroepen tot een sterke politieke bewustwording hebben geprikkeld, zoals o.a. de critiek op het bisschop pelijk mandement, en de doorbraak- propaganda voor en na de gemeen teraadsverkiezingen van 1953 en vooral ter inleiding van de staten verkiezingen van 1954. Mr Van Doorn meende echter te mogen vaststellen, dat deze gebeur* ten.'ssen de politieke beleidslijn der woningen zijn gebouwd, waarvan wijze waarop dit zal dienen te ge-1 den op 23 October 1954 en vervol- schieden is een zaak voor het geor ganiseerd overleg dan lijken spr. tevens de voorwaarden aanwezig om meer bevredigende verhoudingen te scheppen tussen regering en organi saties. Woningbouw. De heer Andriessen kwam hierna tot zijn tweede onderwerp,' de wo ningbouw. Volgens schatting zal het woningtekort in 1963 of 1964 zijn op geheven. Van enige woningreserve is dan echter nog geen sprake. Deze reserve is uitermate belangrijk, om dat daardoor als de voorwaarde aan wezig is om juiste woonverhoudingen te creeëren. Het zal 1965 of 1986 zijn voor we deze reserve hebben bereikt Bovendien hebben wij er nog reke ning mede te houden, dat In de ja ren 1965'70 de woningbehoefte be langrijk zal toenemen, vanwege de hoge geboorte-overschotten van de na-oorlogse jaren. Wanneer we zien, aldus spr., dat sedert de bevrijding 384.861 nieuwe K.V.P. niet hebben gewijzigd. Haar politiek heeft breder ingang gevon den in het Katholieke volksdeel, mar spr. bestreed dat dit te danken zou zijn aan het feit, dat een prin cipieel andere koers zou zijn geva ren. Natuurlijk maakte de K.V.P. fou ten bij dit moeilijke mensenwerk der 16.571 als duplexwoningen, dan is er voor 401.432 gezinnen woonruimte beschikbaar gekomen. Dit is een cij fer, dat op zichzelf genomen wel enig respect afdwingt En toch krij gen wij telkens weer vanuit tal van plaatsen cijfers, waaruit blijkt dat het tekort niet afneemt maar toe neemt. De heer Andriessen zeide slechts politiek, maar de voorzitter meent, een aantal maatregelen te kunnen dat het grote enthousiasme van de aangeven, welke er aan kunnen me- zo tallozen voor de K.V.P. en het, bewerken, de oplossing van het pro- warme vertrouwen dat alom in haar wordt gedemonstreerd, te danken zijn aan de verdieping van het in zicht in inhoud en kwaliteit van haar streven en aan de verbreding van de staatkundigge interesse in katho lieke kring. Mr Van Doorn gewaagde van dankbaarheid en respect voor het werk der afgevaardigden in Eerste en Tweede Kamer. Deze hulde adresseerde spr. vooral aan de leider van de practische politiek der K.V. P., prof. Romme. Belastingverlaging mogelijk en gewenst Hierna werd het woord gevoerd door mr F. G. C. M. Teulings over „de beleidslijnen van de politiek door de K.V.P.-vertegenwoordigers in het parlement gevoerd in de fi nanciële en fiscale sector" De belastingverlaging 1955 heeft, zoals bekend is, ten doel verlichting van de belastingdruk in de persoon lijke sfeer over de gehele lijn wat de inkomstenbelasting betreft en enige compensatie voor prijsstijging en voor de beperkte huurverhoging, Spreker meent, dat terecht 't zwaar tepunt thans is gelegd op de ver lichting in de persoonlijke sfeer. De geraamde budgetaire betekenis van de aanhangige belastingvoorstel len is 502 mulioen, terwijl in de millioenennota een bedrag werd ge noemd van 500 a 550 millioen, afge zien van voor de fiscus gunstige se cundaire effecten. Voor het nu aan houden van het minimum heeft de memorie van toelichting zich beroe pen op hogere uitgaven, die inmid dels zijn opgekomen. De economi sche ontwikkeling tot op heden en het vloeien der middelen zijn echter in ieder geval dusdanig, dat een krampachtig vasthouden aan het in de millioenennota genoemde mini mumbedrag voor belastingverlaging spreker niet gefundeerd lijkt. In 't kader van de budgetaire be schouwingen geldt het ietwat irrite rende probleem van de te lace ra mingen. zo ging spr. verder. Ik zal de laatste zijn, aldus spr., om te ont kennen dat het probleem er ligt en dat het een zeer gevoelig probleem is, omdat het vertrouwen in de over heid er nauw mede verbonden is. Toch wordt met dit probleem op ge vaarlijke wijze gemanipuleerd, juist j bij de oordeelvorming over de be leidslijnen. Bij de fiscale wetgeving is vanaf den beginne door de'K.V.P. een eigen beleidslijn getrokken en ge volgd. Zonder het aspect van voortgezet speciaal-cultureel beleid uit het oog te verliezen, gaat het nu over de vraag, of een zo zware belastingdruk vooral in de persoonlijke sfeer uit het oogpunt van rechtvaardigheid in de huidige omstandigheden gehand haafd mag worden. In deze gewij zigde situatie is het volkomen ver antwoord om de hoge progressie voor „beter-gesitueerden" ook in de lastenverlichting te betrekken, al blijft de progressie ook bij andere landen vergeleken by ons nog zeer hoog. Het ligt in de lyn van ons eigen beleid, aldus spr., in etappes ophef fing van nog andere fiseale knelpun ten na te streven. bleem te bespoedigen. Allereerst moet het aantal geschoolde arbeiders worden opgevoerd en daarnaast moet worden gezocht naar bouwsys temen, waarin het volume geschool de arbeiders een zo gering mogelij ke plaats inneemt. Voorts moet men de werkomstandigheden aantrekke lijk maken. Het grootst mogelyke bouwvolume moet beschikbaar wor den gesteld voor de woningbouw, wat dus betekent afremming van niet strikt noodzakelijke bouwwer ken. In dit verband merkte spr. op, dat sedert het voorjaar 1954 reeds voor 120 millioen aan werken zijn aangehouden, waaronder 50 mil lioen van gemeentebesturen. Verder zou men meer vrijheid moeten ge ven aan de industrie, die soms eigen middelen en mogelijkheden op dit terrein heeft. gens de verklaring van de Noord- Atlantische Raad van 18 December 1954, waarbij in wezen de nucleaire wapens als behorend tot de conven tionele wapens worden geclasseerd. De nieuwe periode zal te zien ge ven, aldus spr., een intergouverne mentele militaire samenwerking tus sen de landen, aangesloten by de West-Europese Unie, met medewer king van de Verenigde Staten ter noodzakelijke versterking van de Westerse verdediging tegen de drei ging uit het Oosten. Het is hier dus een intergouvernementele samen werking en niet een supranationale zoals in de EDG. Persoonlijk meent spr. dat militair- organisatorisch gezien men over het samenstel der accoorden niet onte vreden mag zyn. De min of meer pijnlyk gedwongen militaire integra tie van de EDG werd losgelaten voor 'n soepeler coalitieverbinding in Na- vo-verband. Met het ingaan van de nieuwe periode is ook onze eigen Nederlandse militaire positie in een gunstiger stadium gekomen. Door de inschakeling van Duitse divisies zal de bescherm'ng van ons gehele grondgebied, dus ook het Noord-oos- ten des lands, mogelijk zyn, mits het geschikte materieel op alle gebied is verkregen en de vereiste organisatie vorm zal zijn gerealiseerd. De tweede gebeurtenis welke in vloed heeft op de situatie welke in de Westerse verdeüiging zal ont staan, is het inschakelen van de nu cleaire wapens. Wij hebben ons voorgenomen, al dus spr., slechts in geval van gewet tigde zelfverdediging van deze krachten gebruik te maken. Wellicht laat onze potentiële tegenstander zich nog afhouden van een agressie uit de overweging dat wy op het ge bied der nucleaire krachten nog ster ker zyn. Er is vrees aan onze kant en vrees aan zhn kant, aldus spr., die vervolgens herinnerde aan een woord van kardinaal Griffin, dat vrede door gebed het alternatief is voor vrede iut vrees. Het Westen staat schuldig aan een groot verzuim, aldus de heer Fens. Als het ChristelUke Westen in het verleden zyn taak had begrepen, dan zou de ideologische besmetting door het communisme geen kans hebben gekregen zo in de samenleving door te vreten. Wy krygen nog de kans dit verzuim goed te maken. Laat het Westen deze kans benutten, geheel en spoedig, zo besloot de heer Fens zijn inleiding. Gebruik van atoomwapens Het Tweede Kamerlid luitenant kolonel J. Fens sprak tenslotte over „de internationale militaire ontwik keling". Spreker wilde hierby voor al beschouwen de situatie waarin de Westerse verdediging zal komen te verkeren onder de invloed van twee In de gemeente Ubach-over-Worms by Heerlen zagen in Mei 1954 de twee toenmalige wethouders dezer gemeente, de heren A. H. H. van Pol en P. J. Römkens zich genoodzaakt om ontslag te nemen, daar zeven van de dertien raadsleden een motie van wantrouwen tegen hen hadden in gediend. Er werden in hun plaats tot wethouder benoemd de neren J. Dautzenberg en J. Nievelstein. Thans is deze mutatie, welke indertyd zelfs in de Tweede Kamer ter sprake kwam, weer ongedaan gemaakt, doordat één der zeven radsleden die verleden jaar de vroegere wethou ders wegstemden, zich by de ande re groep van zes raadsleden heeft geschaard. D'entengevolge werd de zer dagen by B. en W. van Ubach- over-Worms een tweede motie van wantrouwen ingediend, welke was gericht tegen do wethouders Daut zenberg en Nievelstein. Op grond JACHT OP HARING BEGINT 23 MEI. n De jacht op de Hollandse nieuwe Winkelsluiting op 30 April en 5 Mei De Christeiyke Middenstandsbond, do Koninklijke Nederlandse Midden standsbond en de Nederlandse Katho lieke Middenstandsbond hebben in aansluiting op de desbetreffende aan bevelingen van de Stichting van den Arbeid, hun leden geadviseerd, tot sluiting der middenstandsbedryven op 30 April en op 5 Mei a.s., tenzU bedrijfstechnische overwegin gen daarvoor een onoverkomelijke hinderpaal zouden vormen. Op 30 April kan sluiting met name van de detailhandelsondernemingen moeliykheden veroorzaken, omdat deze dag dit jaar op Zaterdag valt. Aanbevolen wordt als het niet an ders kan, deze ondernemingen dan toch na 1 of 2 uur te sluiten. Het speciale karakter van de be vrijdingsdag in dit jaar is voor de bonden aanleidipg voor hun advies ten aanzien van 5 Mei. Wellicht ten overvloede vragen de bonden tenslotte ook de medewer king van de middenstand voor een waardige herdenking der gevallenen op de dag, die aan de bevryding voor afgaat. KLEREN IN VLAM Bij het verbranden van oud papier en afval in de boomgaard achter zijn huis aan de Tielerweg te Geldermal- sen, vatten de kleren van de 83-jarige heer Adr. Vermeulen plotseling vlam. Een buurman, die op het ge schreeuw van de oude man kwam toesnellen, kon het vuur blussen. Desondanks had de grijsaard aan benen en onderlijf zulke zware ver wondingen opgelopen, dat hij in zorgwekkende toestand in een zie kenhuis moest worden opgenomen. hiervan namen beide heren in een Vrydagavond gehouden raadsver gadering op hun beurt ontslag. De stemmingen die daarna gehouden werden, hadden tot resultaat dat de heren Van Pol en Römkens werden herbenoemd. Deze stemmingen le verden echter zoals eigenlijk te verwachten was, de verhouding dering van aandeelhouders, die "op K.L.M. VERHOOGT DIVTDENT De Raad van Bestuur van de KLM zal op de jaarlijkse algemene verga- 76 op. De heer van Pol kreeg 12 stemmen voor, terwyl de dertiende blanco bleek te zyn. De heer Röm kens kreeg in eerste instantie slechts 6 stemmen tegenover eveneens een blanco stem en 6 stemmen op de heer Nievelstein. De tweede stem ming leverde echter toch nog 7 stemmen op voor de heer Römkens. 10 Mei wordt gehouden, voorstellen over het jaar 1954 een dividend uit te keren van 5% op de gewone en prioriteitsaandelen en van 4Vz% op de cumulatief preferente aandelen. In 1954 werd 50 millioen afgeschre ven op de luchtvloot. Over 1953 werd op alle aandelen 4% uitgekeerd. Nationaal herdenkingsprogramma voor de scholen Koningin Juliana is voornemens ter boodschap uitspreken voor do radio- zal twee dagen na vlaggetjesdag, op f®{eS?h„el? J"? de h"denking van microfoon. Maandae 23 Mei a <s *s middacs om het feit' dat 10 jarCn ««leden ons land 5 uur beginnen Per rederti zal een de vrÜh<w herkreeg, zich met een Aan deze koninklijke woorden gaat o uur Deginnen. per teaerij zat «en boods<dlap te rlohten tot de jeugd van j een hoorspel vooraf, getiteld: ,De Nederland. u' aantal schepen, vermoedelijk onge veer de helft voor de jacht worden aangewezen. Per schip zullen onge veer zestig dryfnetten mogen wor den gevoerd. In een naionaal herdenkingspro gramma voor de scholen op Woens dag 4 Mei a.s. al Hare Majesteit deze Ambtenaren en woningbouw In iedere stad leven zo van die mensen, over wie men slechts met een medelijdend lachje spreekt, mensen, die schynbaar nooit geluk hebben in het leven en die altijd „wat hebben", zoals de mensen dat noemen. Deze mensen zyn soms altyd ziek, als ze het een gehad hebben komt het ander weer en nooit, kunnen zy leven, zoals andere mensen dat doen; anderen zyn weer gebrekkig en de gezonde mensen bezien hen met medelU- dende vriendelijkheid. Maar als je dergelyke mensen kent, zal het je ook wel eens op gevallen zijn, dat deze mensen bijna altijd erg vriendelijk en vrolyk zyn; deze mensen zyn zacht en meevoelend voor ande ren en praten zo weinig mogelijk over hun eigen leed. Zulke mensen 'zyn feiteiyk gelukkiger dan de gezonde men sen, die nooit grote tegenslag hebben, maar dat is erg moei lijk om te begrijpen. Vyf en een halve eeuw gele den heeft er in Schiedam een meisje gewoond, dat aan deze mensen geleerd heeft, hoe je on danks veel leed, als je denkt, dat alles je tegenloopt, tooh gelukkig kunt zyn. Ieder van jullie heeft weieens van Liduina van Schiedam ge hoord en misschien heb je ge dacht, toen je een verhaaltje over haar las: Nu ja, dat is dan ook een heilige" en heel mis schien heb je haar soms eens een „saaie" heilige genoemd, om dat ze niet zoals St Joris een draak verslagen heeft of als Je anne d'Arc een leger tot de over winning heeft gevoerd. Maar Liduina was noch een saai meisje, noch een heilige, die zo vanaf een troonhemeltje had kunnen stappen en zeker aan het begin van haar leven niet Zij was een vrolyk, knap meisje, dat veel plezier met haar vriendin netjes maakte. Op zekere dag ging zij met 'n groepje meisjes schaatsen en toen ze een mooie zwaaj op het ijs wilde maken, viel ze; de val kwam nogal aan en de dokter, die haar onderzocht, vertelde, dat ze een paar ribben gebroken had. Liduina werd in bed gestopt en hoewel haar vader en moeder natuurlijk erg geschrokken wa- ïen, stelde de dokter hen gerust en vertelde dat Liduina over een goede maand wel weer op zou kunnen ctaan. De dokter verbiste zich echter, maar daar kon hij niets aan doen, want O.L. Heer greep zelf in en Liduina zou nooit meer van haar ziekbed opstaan. Na een paar weken ontdekte de dokter een vreemd gezwel by de plaats, waar de ribben gebro ken waren en van tqen af aan, kreeg Liduina steeds meer en steeds erger ziekten, waar de dokters geen raad mee wisten. De heer W. J. Andriessen, lid der Tweede Kamer, besprak hierna ach tereenvolgens de positie van het overheidsperhoneel en de woning bouw. Sprekend over eerstgenoemd on derwerp gaf hij een uiteenzetting van de gevoerde onderhandelingen. De door spr. gestelde vragen hebben ten doel regering en georganiseerd te bewegen in te stemmen met een deskundig onderzoek naar de wer kelijke verhouding tussen de door de regering thans loon- en salarisregeling en de feitelijke, En hoe gaat het in dergelijke gevallen; de dag na het ongeluk waren haar vriendinnetjes haar komen opzoeken met druiven en appelen by zich en de eerste da gen kwamen ooms en tantes, nichtjes en neefjes een gezellig praatje by haar maken, want als iemand een beetje ziek is, krygt hy altyd veel bezoek. Maar toen de weken maanden werden, toen Liduina steeds zie ker werd en geen een dokter kon vertellen, hoe zy beter kon worden, werden de bezoeken steeds minder en tenslotte kwam er niemand meer. Dat gaat altijd zo in het leven; de mensen ver geten zo'n zieke dan, omdat hij niet meer „interessant" is en de zieke moet in eenzaamheid maar zien, dat hy de vreselyk lange dagen zoekbrengt Met Liduina ging het niet an ders en zoals alle gewone zieken, werd Liduina boos. Drie jaren lang huilde ze dikwijls om haar ziekte, omdat ze zo graag een gewoon meisje wilde zijn, dat kon leven als de andere meisjes. Maar iedere dag opnieuw werd het duidelijker, dat daar nog maar bitter weinig kans op was, want na enkele jaren was er bij na geen plekje meer op haar li chaam te vinden, d3t niet ziek was. Toen werd Liduina heel erg wanhopig en de dokter was zelfs bang, dat ze krankzinnig zou worden van droefheid. Maar O.L. Heer geeft de mensen nooit een kruis, dat te zwaar voor hen is en toen Liduina dacht, dat ze het niet meer kon dragen, kwam O.L. Heer haar te hulp. Hij gaf haar berusting en leer de haar zien, dat zy op haar bed, door bijna alle mensen verlaten, genade kon verdienen voor de mensen, die niet braaf leefden en zonder haar lijden zeker in de hel zouden zijn gekomen. En vanaf die tijd werd Liduina een heilige; zij begreep, wat O.L. Heer van haar wilde en nam de taak op zich. Zes en dertig jaar lang heeft zy dit kruis gedragen en ten slotte begon ze van het kruis te houden. De ziekten hadden haar geheel^ mismaakt en overal deed haar lichaam haar pijn, maar op zekere dag zei ze: „Als ik met het bidden van één Onze Vader kon genezen, zou ik het niet bid den". Zo is Liduina een heilige ge worden en je ziet wel, dat ze he lemaal geen „saaie" heilige is ge weest. Door alle eeuwen heen na haar dood heeft zij de zieke mensen een les gegeven, maar ook aan gezonde mensen heeft Liduina wat te vertellen. Mis schien ken je wel een zieke, die al heel lang ziek is en waar prac- tisch nooit iemand op bezoek komt Liduina heeft gevoeld hoe erg het is door bijna alle men sen verlaten te worden en zy heeft de gezonde mensen daar om gewaarschuwd, dat ze de mensen, die heel lang ziek zijn, nooit mogen vergeten, maar dat zy verplicht zijn om zo nu en dan in zo'n ziekenkamer eens met een bezoek een lichtstraal tje te brengen. STERRENKIJKER. bloem van de vryheid", auteur I Wilkeshuis, te Deventer. Deze radio- uitzending welke geschiedt via de beide Hilversumse zenders en van 10.30 tot 11 uur duurt is geza menlijk voorbereid door de schoolra diosecties van K.R.O., N.C.R.V., en de Stichting Nederlandse schoolradio. De minister van Onderwijs, Kun- stenen Wetenschappen heeft dezer dagen de medewerking ingeroepen van de besturen van de openbare en bijzondere scholen voor lager-, bui tengewoon lager- voortgezet lager-, uitgebreid lager-, nyverheids- en voorbereidend hoger en middelbaar agonderwys, alsmede van de kweek scholen, om het nodige te doen op dat bovenbedoelde radio-uitzending op de onderscheidene scholen geza menlijk kan worden beluisterd door de betrokken leerlingen. Na afloop der radio-uitzending zal aan ieder der leerlingen (voor het lager onderwijs uitsluitend aan de scholieren uit de 5e en 6e klas) van genoemde scholen een „gedenkplaat Mei 1955" van Rijkswege gratis wor den uitgereikt. De tekst is omlijst door een vier- kleurig randmotief, in opdracht van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen getekend door Jenny Dalenoord. S.E.R.-BIJEENKOMST Detailhandel in melk De Sociaal-economische raad heeft zich gistermiddag geruime tyd bezig- C' Duden met het advies tot instel- van een bedrijfschap voor de de tailhandel in consumptiemelk. Het advies is zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tegen dit advies waren twee be zwaarschriften ingediend en wel door de Centrale zuivelcommissie en door de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. De laatste vroeg zich of of de plaatselijke schoolmelkcomité's ook onder het bedrijfschap zouden vallen. Prof. De Vries deelde mee, dat dit niet het geval was. Het bezwaar van de centrale zui velcommissie richtte zich tegen het feit, dat de melkinrichtingen samen met de slijters in één bedryfschap werden ondergebracht. De meerderheid van de vergadering achtte de argumenten van de centrale zuivelcommissie van weinig waarde. Prof. Van der Grinten prak een lans voor de kruideniers, die even tueel in de toekomst verpakte melk gaan verkopen. Hier wilde hij het vestigingsbestuit afwachten, ornaat hy het Juist zou vinden, wanneer de kruideniers van heffing zouden wor den vrygesteld. De raad zag hier de noodzaak niet van in, omdat het nog helemaal niet zeker is, dat kruide niers melk mogen gaap verkopen. Tegen die tyd kon deze materie al- tya nog geregeld worden. Een amendement van prof. Van der Grinten, inhoudende dat zij, wier grootste omzet voortkomt uit de ver koop van andere producten, buiten de heffing kunnen vallen, werd ten slotte toch nog aanvaard. Afgelopen 7 jaren vervoerde de K.L.M. 35.000 emigranten 31.192 Nederlanders Zoals bekend is, heeft de KLM nu vijfhonderd emigrantenvluchten sinds 1948 naar vele delen der wereld uit gevoerd. Het merendeel van deze emigranten bestond uit Nederlanders nl. 31.192, waarvan er ruim 25.000 in 435 speciale vluchten naar de Ver enigde Staten vanAmerika, Canada, Zuid-Amerika, Australië en Nieuw- Zeeland werden vervoerd! 6.194 Ne derlanders emigreerden met de gere gelde luchtdiensten van de KLM. Daarnaast heeft de KLM in deze ja ren nog 64 chartervluchten met 4.288 Europese emigranten, voor een grootdeel vluchtelingen van Hong kong naar Europa en naar Australië en Canada gevlogen. NIEUWE C.A.O.-MAATKLEDING- BEDRIJF. Naar wy vernemen, is tussen de werkgevers- en de werknemersorga nisaties in het maatkledingbedryf overeenstemming bereikt over een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst. Tot de belangrijkste wijzigingen be horen een verhoging van de lonen voor jeugdigen en volwassenen en te beginnen in 1956 het toekennen van een vacantietoeslag, gelyk aan 2 pet. van het jaarloon. De nieuwe C.A.O. is inmiddels by het college van rijksbemiddelaars en de looncommissie van de stichting van de arbeid ingediend. Indien genoemd college hiervoor toe stemming verleent, zullen de nieuwe lonen van 18 April 1965 af worden uitbetaald. HEIDEWEEK IN EDE GAAT NIET DOOR. Het bestuur van de V.V.V. Ede heeft unaniem besloten dit jaar af te zien van het organiseren van de „Hei deweek". Deze in een voltallige be stuursvergadering door V.V.V. geno men beslissing blijkt een gevolg te zijn van de houding van een minder heid in de raad van Ede, aangeno men by het debat over het verlenen van een subsidie van 10.000 aan de „Heideweek". Weliswaar werd deze subsidie tenslotte met zestien tegen twaalf stemmen toegekend, doch de tegenstanders (A.R., S.G.P. en enkele iHBB leden der C.H.U.) lieten op de over- Door tussenkomst van de Neder- gelegde begroting en het in 1954 ge- landse Jeugdgemeenschap zal de denkplaat eveneens worden uitge reikt aan de niet-schoolgande jeugd van 1418 jaar, voor zover deze jeugdigen zijn aangesloten by de N.J.G. voerde financiële beleid der „Heide week-organisatoren zulk een critiek horen, dat V.V.V. onder deze omstan digheden besloot deze subsidie niet te accepteren en de feestweek geen doorgang te doen vinden. 5 PATROUILLES UIT NEDERLAND Over enkele maan-ien zal het Ne derlandse verkenners-contingent, be staande uit vijf patrouilles van de „Nederlandse Padvinders" en de R.K. Verkenners gezameniyk, met de „Grote Beer" naar Canada ver trekken. Daar zullen zy tezamen met 10.000 andere verkenners uit 56 Wie er deelnemen. Engeland zal 986 verkenners naar Canada zenden, de Verenigde Staten sturen 1500 jongens uit de 43 staten. Andere contingenten zijn: 800 uit Frankryk, 143 uit Mexico. 72 uit Venezuela. 22 uit Zuid-Afrika, 16 uit Luxemburg, 1 uit Barbados. Het En gelse contingent zal ook verkenners landen, aan de achtste wereld jam- J uit Noord-erland, Schotland, Zuid- boree deelnemen. De „Jamboree of New Horizons", die van 1828 Aug. bij het oude fort George In Niagara- on-the-Iake in Ontario zal worden gehouden, zal de eerste zijn die in Noord-Amerika wordt gevoerd. De Niagara-rivier ,die de beroem de watervallen vormt, mondt twintig kilometer uit in het Ontario-meer. In de laatste bocht van de rivier ligt het heuvelachtige kampterrein, het ties cake. Afrika, en de goudkust omvatten. De federale regering in Ottawa heeft een subsidie van dlr 50.000 toegezegd, terwyl de inkomsten op dlr 350.000 worden geraamd. Om de ruim 10.000 monden te voe den, rekent men op 4800 pond braad- vlees, 4700 pond spek. 10.000 pond suiker, 24.000 broodjes. 6700 pond „hamburgers", 16 ton aardaDpelen, 120.000 flessen mekl en 37.000 por-

Leidse Courant | 1955 | | pagina 11