DE IJZEREN SCHELVIS Handelsmarge-beschikking ten spoedigste intrekken Buitenlandse reizen, voedsel en sigaretten worden 5 Mei gedropt Nieuwe statuten van Gilde werden in Haarlem vastgesteld Hoofdonderwijzer sloeg er met de stok op los VRIJDAG 22 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Dringend verzoek van Katholieke Middenstand De Nederlandse Katholieke Mid- geworden tot de uitvaardiging van denstandsbond heeft een dringend verzoek gericht tot de ministers Zijl stra (Economische Zaken) en Mans- holt (Landbouw) en staatssecretaris Veldkamp, om de handelsmarge-be schikking „ten spoedigste" in te trek ken. Door deze beschikking worden de handelsmarges „bevroren" op het peil van de periode 1 Januari tot 30 September 1954. Over het antwoord dat de ministers en de staatssecreta ris gegeven hebben op de schriftelij ke vragen van de heer Hooy (KVPi is de bond niet tevreden. Tot de kern van deze vragen be hoorde het verzoek, aan te tonen dat de margebeschikking op het tijdstip van uitvaardiging een noodzakelijk, wapen voor de regering was bij haar concrete prijs- en loonpolitiek. In het antwoord van de bewindslieden -vordt niet aangetoond, dat door de middenstand in belangrijKC mate en over de hele linie de prijzen zijn ver hoogd tengevolge van de technische wijziging van de omzetbelasting. Dat het gevaar dreigde van een verho ging over de hele linie is een bewe ring, waarvoor worden aangevoeld, Door de bewindslieden wordt ge steld, dat de stijging van het index cijfer niet in de eerste plaats de re den Is geweest tot de uitvaardiging van de margebeschikking. In de be sprekingen met het bedrijfsleven heeft volgens de NRKM de stijging, van het prijsindexcijfer echter wel degelijk een belangrijke rol gespeeld en is zij zelfs de directe aanleiding Vette melk pas na 1 Juli Het oorspronkelijke plan om dit voorjaar naast de op 2,5 procent vet gestandaardiseerde melk ook melk met een vetgehalte van 3,5 procent in de handel te brengen zal niet tot uitvoering kunnen worden gebracht. Er moeten eerst verschillende wette lijke voorzieningen worden getrof fen om de standaardisatie op een ho ger vetgehalte mogelijk te maken. Verwacht wordt dat deze voorzie ningen op 1 Juli a.s. zullen zijn aan gebracht. Hieruit blijkt dus dat minis, ter Mansholt niet is geweken voor de aandrang, die het bedrijfsleven op hem heeft uitgeoefend, om van het in de handel brengen van een tweede kwaliteit melk af te zien. Gratis vacantie zal wel belasting kosten Sommige fabrieken en bedrijven stellen hun personeel met de gezins leden in staat om op kosteloze of vrijwel kosteloze wijze hun vacantie door te brengen in vacantie oorden, die door het bedrijf gefinancierd worden. De minister van financiën heeft thans medegedeeld, dat deze vacan- ties als loon moeten worden aange merkt, zodat er belasting van be taald moet worden. De werknemer, die dus zijn va cantie in een dergelijk vacantie-oord doorbrengt, moet belasting betalen van het geld, dat hij zou moeten be talen, wanneer het vacantie-oord niet door zijn werkgever betaald zou wor den; wordt er voor het vacantiebe- drijf een vergoeding door de werk nemer betaald, dan mag deze van het belastbare bedrag afgetrokken worden. Deze regeling geldt ook voor ande re vormen van tegemoetkoming, waardoor aan de werkgever een kostloze of practisch kostloze vacan tie wordt verstrekt door zijn werk gever. Mr. J. van Staay weigert se wethouderszetel de handelsmargebeschikking. Door het verbod op te leggen om de kos tenverhogingen, die na 30 Septem ber hebben plaatsgevonden bij voorbeeld de 6 percent loonsverho ging door te berekenen, wordt de handel anders behandeld dan het .overige bedrijfsleven. De verbittering welke door deze discriminerende beschikking bij de middenstand is gewekt, is zeker niet geschikt om die psychologisch nood zakelijke sfeer te scheppen waarin het ook door de NRKM als noodza kelijk erkende doel van de politiek op het gebied van cle prij zen, op zo soepel en doelmatig mo- van het gelijke wijze bereikt kan worden. Naarden. HJVI. DE KONINGIN ZAL E 55 OPENEN. De opening van de nationale ener gie manifestatie ,,E 55" op 18 Mei, zal worden verricht door de Konin gin in tegenwoordigheid van Prins Bernhard. TELEVISIEPROGRAMMA OP 30 APRIL. Op Koninginnedag 30 April zal 's morgens in een televisieuitzending een rechtstreekse reportage worden gegeven van het bloemendefilé in de Paleistuin te Soestdijk. Deze uitzen ding zal om kwart voor elf aanvan gen met een inleidend woord van mr. J. Cals. 's Avonds zal een directe uitzending worden gegeven van de openluchtfeesten in Naarden, gevolgd door een half uur filmreportages en van de feestelijkheden in het land, waarna weer een directe reportage van het vuurwerk op de wallen van De vlugsten winnen Op de tiende nationale bevrijdings dag, 5 Mei a.s., zullen evenals andere jaren doch ditmaal In de namiddag, boven elf plaatsen ln ons land voed selpakketten aan witte parachutes, voorzien van de bevrijdingswimpels, wittebroodsactie met de vlaggetjes »van 25 cent, van het Nederlandse Bakkerscomité ten bate van het Roo- de Kruis ën de Stichting 19401945. De toestellen van de rijkslucht vaartschool zullen in groepen van vier op enkele plaatsen de droppings verrichten, daarna zich nabij Lopik verenigen en in gesloten formatie de de wet van de zwaartekracht gehoor-1 laatste parachutes uitwerpen, zamen en neerdalen op Nederlands bodem. Dan zal jong en oud, per ra dio geattendeerd op de plaats, een wedloop ondernemen om als eerste het begerenswaardige pakket te be machtigen. Doch /ooral zal dan ge tracht worden als eerste de bevrij dingswimpel in te leveren bij de con trole-post, waarmee men een vacan- tierels van circa 14 dagen naar Zuid- Frankrijk of Joego-81avlë voor één persoon kan winnen. De tweede wimpeldrager krijgt een luxe voedselpakket met allerlei heer lijkheden ter waarde van 27.50 be nevens een gratis vlucht met een in structie-zweefvliegtuig en de derde (laatste) die zich met de wimpel meldt is winnaar van een voedselpak ket ter waarde van 17.50. Twaalf vliegtuigen van de rijks- luchtvaarschool zuilen voor deze drQppings het luchtruim kiezen en op talrijke plaatsen langg de vliegroute tevens enige honderden kleine oranje parachutes uitwerpen met een pakje sigaretten en een kaart, waarop de aandacht vordt gevraagd voor de Twee inzegeningen in Arnhem De aartsbisschop-coadjutor van De voedselpakketten met de grote witte parachutes en de bevrijdirags- wimpel bevatten een wit broodje, een rol blikjes vleeswaren, 1 rol biscuit, pakjes koffie, thee, soep, kaas, 1 doosje sigaretten en een blikje cacao alsmede twee repen chocolade. Boven de elf droppingsplaatsen die tij dens de radio-uitzending van 14 tot 16 uur worden bekend gemaakt zul len drie van deze pakketten worden afgeworpen. DEFILé TE EINDHOVEN Aan het défilé van de land- en luchtmacht op Koninginnedag te Eindhoven zullen 4000 man, 82 vlieg tuigen en 200 voertuigen deelnemen. Het défilé, dat om 11 uur begint zal ongeveer drie kwartier duren. Opnieuw veestapels in beslag genomen Nadat Maandag in Staphorst de veestapels van drie boeren in beslag genomen waren, is de justitie giste ren ook in Nieuwleusen opgetreden. Bfj twee boeren heeft men respectie velijk vijftien en vijf koeien in be slag genomen. Verwacht wordt, dat nog meer inbeslagnemingen zullen volgen. De boeren in deze plaatsen en ook in andere plaatsen, b.v. op rte Noord-Veluwe, weigeren op gods dienstige gronden hun vee op t.b.c. te laten onderzoeken. Besprekingen met de betrokken boeren hebben geen resultaat gehad. Men heeft hen er niet van kunnen overtuigen, dat het in het algemeen belang is dat de Nederlandse veesta pel, t.b.c.-vrij wordt. De boeren heb ben hun bezwaren destijds voorgelegd aan de minister van Landbouw. Deze heeft de mogelijkheid voor ontheffing van de bepalingen geboden, doch on der zeer scherpe bijkomende bepa lingen, die voor de boeren weer on overkomelijke bezwaren met zich meebrengen. Ook in Kampen zijn bij een boer 25 stuks rundvee in beslag genomen en weggevoerd, omdat hij weigerde de dieren tegen t.b.c. te laten inenten. KONIJN EN HAAS Een groentengrossier vond tussen de spinazie, die hij op de veiling te Harlingen gekocht had, een levend jong haasje. Een collega nam het diertje mee en zette het in een hok bij moeder konijn, die zich over de vondeling ontfermde. Kring Leiden gevormd Het Katholiek Vrouwengilde in het bisdom Haarlem hield gisteren in de bisschopsstad zijn algemene dio- waardoor de nienwe structuur van het Gilde als zelfstandige organisa tie haar beslag kreeg. Deze werkvergadering kreeg ove rigens een kleurig cachet, toen bij het begin drie charmante bloemen- Utrecht, mgr.'dr B.'j. Alfrink, heeft i meisjes binnenstapten, die iedere aanwezige een bloem offreerde. Dit gebaar van de stad Haarlem en Haar lems Bloei werd bijzonder op prijs gesteld en de drie meisjes werd op haar beurt een kleine attentie aan geboden. In haar openingsrede mocht de presidente, mevrouw B. Kortekaas- Den Haan, tot haar vreugde vast stellen, dat het laatste half jaar vele nieuwe afdelingen tot het Gilde zijn toegetreden. Daarbij kon worden ge constateerd, dat het werk in de af delingen op een steeds hoger niveau komt en dat de activiteiten belang rijk zijn toegenomen. De presidente stemde dat uiterst dankbaar, vooral, omdat het Gilde nu mag bogen op een gezonde finan ciële basis. Haagse Mr. J. A. M. van Staay, die Maan dag tegen wil en dank door de gemeenteraad van 's Gravenhage tot wethouder is gekozen, heeft mee gedeeld, dat hij deze benoeming niet aanvaardt. De gemeenteraad moet nu op kor te termijn opnieuw bijeenkomenl latie van de melkfabriek waat iets voor een nieuwe verkiezing. aan haperde na te zien. gisteren in Arnhem twee inzegenin gen verricht en wel van het bureau van de rooms-katholiéke bond .,Voor het Gezin" en van het diocesane se cretariaat voor het mannelijk en vrouwelijk jeugdwerk in het Aarts bisdom. De belangstelling voor bel de openingen was zeer groot Nadat mgr. Alfrink de plechtige inzegening van het bureau „Voor het Gezin" verricht had, hield de landelijke voorzitter, dr J. H. Gillissen een toe spraak. Tijdens' de middagbijeenkomst sprak prof. dr A. Mertens, hoogle raar aan de universiteit te Nijmegen, nog over de taak van het gezin in onze tijd. De inzegening s' middags van het onod door verchldle ideenp eld-hw diosesane secretariaat werd bijge woond door vele prominente figu ren uit het rooms katholieke jeugd- werïc. De burgemeester van Doetinchem reikte gisteren met enige plechtig vertoon de eerste flesjes melk van de nieuwe schoolmelkvoorziening uit. De kinderen brachten gretig het kostelijk vocht aan de lippen, maar hoewel de meesten de flesjes leeg dronken, liet het geen twijfel of ae melk was zuur en dik. De schoolmelkvoorziening werd een weekje uitgesteld om de instal- EEN MAAND GEëlST De officier van Justitie bij de recht bank in 's-Hertogenbosch heeft tegen de 40-jarige hoofdonderwijzer J. P. M. uit Odiliapeel (gemeente Uden), wegens mishandeling van een 14-jari- ge scholier een gevangenisstraf van een maand geëist en ontzegging van het recht bij het onderwijs werkzaam te zijn voor de tijd van twee jaar en één maand. Op 10 Maart constateerde een onder wijzer, dat een jongen zijn naam met een mes in de bank had gekerfd. Op de vraag, wie dit gedaan had, kwam geen antwoord, zodat de hoofdonder wijzer er bij werd gehaald. Deze dreigde de hele klas te zullen laten nablijven. Na schifting bleven er drie jongens over, die door de hoofdonder wijzer verdacht werden. Toen de jongens bleven zwijgen, moesten zij gebukt gaan staan terwijl de hoofdonderwijzer hun stokslagen gaf. Een van hen hield daar rode striemen op zitvlak en schouder van over, met als gevolg dat de ouders de dokter lieten komen. De hoofdonderwijzer zei, dat hy ge slagen had om de orde te handhaven. Toen de jongen had bekend, kreeg hy nog een portie stokslagen als straf. Verdachte zei, dat hij een dergelijke straf niet meer zou herhalen, omdat er voor hem zulke nare gevolgen zou den zijn. Van de juistheid van een dergelyke tuchtiging bleef hij over- tlUgd. De officier constateerde een zeker de diocesaan geestelijk adviseur, ree- sadisme btf verdachte. Deze was blyk- tor j. Kraakman, het woord en hij Groei afdelingen De secretaresse, mevrouw E. DuijnsteeVerheijen, bracht een uit voerig jaarverslag uit en zij vermeld de onder meer, dat het aantal afde lingen van 88 tot 101 is gestegen, een toename dus van 13 afdelingen. In het jaarverslag werd voorts nog eens herinnerd aan het feit, dat het Gilde in 1954 zelfstandig is geworden en nu in het zgn. Federatief Overleg samenwerkt met de KAV. Het blijkt, dat er alles is gedaan om te komen tot de stichting van een eigen rusthuis voor de leden van het Gilde. Daaraan is namelijk zeker een behoefte. De plannen waren reeds in een ver gevorderd stadium en kregen be paald concrete vorm. Helaas kan een en ander nog niet tot uitvoering ko men, omdat de financiën dat (nog) niet toelaten. Weliswaar is daar de Christus-Koningcollecte, maar het resultaat achtte men te wankel voor een goede financiële basis. Wel wordt er nu een kamer vrijgehouden vanwege het Gilde bij een particu lier, niet in een pension dus. Traditie-getrouw gaf de penning- meesteresse, mevr. E. de VetteZur- lohe, een uitstekend en gedocumen teerd financieel verslag en daaruit bleek, dat het Gilde over een vrij behoorlijk saldo beschikt. De statu ten kwamen daarna aan de orde om de nieuwe structuur van het Gilde vast te leggen. Vrijwel zonder wijzi- i gingen werden de statuten aanvaard, waarbij er wel druk gedisputeerd werd over de taak van de geestelijk adviseur. Hetbleek overigens, dat die taak goed omschreven staat in de zgn. „appendix decima". Men wil werken In de middagvergadering voerde delingsbesturen en de geestelijk ad viseurs. Hij meende er verder op te moeten wijzen, dat er in de besturen geen afschuifsysteem mag geschieden, waardoor het werk by een vrouw komt, die dan zonder twyfel haar gezin te kort doet. Wie het werk zgn. uit liefhebberij doet, moet het dan toch als een liefhebberij in de meest edele zin zien, die grote verantwoor delijkheid oplegt „Zórgen we", zo zeide hij, „dat we van formaat zijn. Ook in het niet-katholieke kamp wordt er hard gewerkt, vooral op het platteland. Dat kan ons niet genoeg tot grotere activiteit prikkelen". Rector Kraakman wees vervolgens op de actuele problemen: gelijke be loning voor man en vrouw, de hulp in de huishouding enz. Deze verdie nen ook de aandacht in het Gilde. Hy merkte verder op, dat de Gilde- afdelingen van groot belang zijn voor het parochie-leven. In de politiek Mevrouw Kortekaas voegde daar aan toe, dat ook de politiek meer de belangstelling van de vrouw moet hebben. De vrouwen maken 52% van de stemgerechtigden uit. Het is daarom jammer, dat de vrouw nog steeds een 2e rangsplaats inneemt in de politiek. Te weinig vrouwen nog hebben zitting in politieke organen. De bestuuisverkiezing bracht ten slotte geen verrassingen. In verband met de nieuwe statuten trad het dio cesaan bestuur af, maar het werd voor zover het zich beschikbaar had gesteld, herkozen. Het bestuur werd echter aangevuld met mevrouw Aal- dersDe Grood uit Middenmeer en mevrouw SandersMerks uit Delft. Ter vergadering werd nog de Kring Leiden gevormd, waarbij aangesloten zijn de afdelingen Leiden, Oegst- geest, Wassenaar, Voorschoten, Leid- schendam, Katwijk a.d. Ryn en Voor burg. Mogelijk zullen zich nog an dere afdelingen aansluiten. Woesteling gekalmeerd Een woesteling in Amsterdam is gisteren in de buurt van het politie bureau Marnixstraat met revolver schoten tot bezinning gebracht. Hij begon een woordenwisseling met zijn vriendin, die hy probeerde te wurgen met een shawl en tegelijk door een winkelruit drukte. Een te hulp gesnelde automobilist kreeg zo'n klap, dat hij de plaat moest poetsen. Een agent werd tegen de grond ge slagen. Andere agenten schoten, omdat de man een los werkman bleef aanvallen, hem tweemaal in het rech- terbovenbeen en eenmaal in het lin keronderbeen. De kogels zijn in het ziekenhuis verwijderd. In dit ziekenhuis moest ook de agent worden behandeld, die uit de strijd was gekomen met een BOLLENWEEKEND Tengevolge van de koude heeft het totale uiterlijk van de bollenvelden weinig verandering ondergaan. Ook dit week-end zullen vrijwel alle nar cissen bloeien, waarbij zich nu ook vele hyacinthen gevoegd hebben. Op de Keukenhof kan men thans reeds een groot assortiment bloeien de bolgewassen (narcissen, hyacin then, tulipa's enz.) bewonderen, ter wijl de grote kassen een prachtige aanblik opleveren, doordat de vele tulpen, die hier zijn geplant thans ongeveer het hoogtepunt in de bloei hebben bereikt. ZEEMEEUW EN OGENSCHOON lip, een gezwollen oog en een bloed uitstorting in de neus. Een zeemeeuw is bijna de oorzaak uit de strijd was gekomen met eenlgf^^ va" ecn ernstig ongeluk in gebroken bovengebit, een gescheurde Harlingen. Toen de heer K. Wierstra - langs de Ringmuurweg fietste, liet een zeemeeuw iets vallen, precies in zijn oog.Geheel verblind reed de man tegen een vrachtauto, die uit de richting Harlingen naderde. Door de schok vloog de heer Wiersta over de cabine. Vrijwel ongedeerd kwam hij midden op de lading balen poetska toen terecht. De chauffeur, die het ergste vrees de, trof hem daar aan. Het slacht offer was druk bezig zijn ogen schoon te poetsen. LANGERE OPENSTELLING STEMBUREAUX BEPLEIT Het provinciaal bureau van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken in Noord Brabant heeft zich schrif telijk tot de minister van Binnen landse Zaken gewend en de wense lijkheid bepleit de stembureaux op verkiezingsdagen tot 8 uur n.m. ge opend te houden met het oog op het -,n^ productieverlies dat de huidige open- i w! u v? J stellingsuren tot gevolg hebben. Be- de off'c,'ele plechtigheid, die op 5 Mei rellend werd dat 2 millioen arbeids-j m'dd.a*3 ln de, Nieuwe Kerk te uren verloren gaan met een waarde Amsterdam wordt gehouden buwo- van 10 tot 14 millioen gulden. Broche gepakt Dief gepakt Een 21-jarige scheepsbediende liep in het begin van dit jaar te Haarlem tegen de lamp, toen hij een gestolen broche wilde verkopen. Tijdens het verhoor vertelde hij, dat hy het sieraad aan boord van een schip gestolen had, dat op Zuid-Afri- ka voer en dat de eigenares in Na- tal woonde. Een foto van het sieraad werd naar de dame gestuurd en deze heeft dezer dagen bericht, dat zij de broche aan boord van het betreffende schip ver loren is en dat zij reeds een uitkering van de verzekering heeft ontvangen, groot 275 pont sterling (bijna drie duizend gulden). Tegen de bediende is proces-verbaal op gemaakt wegens verduistering. TUD DEREN ZES JAAR BIJ NEDERLAND Zaterdag 23 April Is het 6 jaar ge leden dat Nederland de grenspalen langs een gedeelte van de provincie Limburg Oostwaarts verzette en de zelfkant, het tegenwoordige Drost ambt Tudderen, bij zich voegde. Dit geannexeerde gebied, dat 'n op pervlakte heeft van ongeveer 41050 ha, telde op 't moment van de grens correctie 5660 inwoners. Het groot- j nen. Met de uitvoering van de plan nen voor de bouw van een nieuw kantongerecht voor het landbouw- economische instituut te 's-Graven- hage zal begin Mei een aanvang wor den gemaakt. RECHTZAKEN ECONOMISCHE POLITIERECHTER. DE PHILOSOPHISCHE VEE HANDELAAR. Een veehandelaar uit Katwijk aan Zee had een koe verkocht, zonder dat hij in het bezit was van een er kenning als veehandelaar en daar om moest hij voor de economische politierechter in Den Haag verschij nen. Verdachte hield een heel ver haal over de verkoop en vertelde, dat hij een erkening had aange vraagd, die hem niet werd gegeven, terwijl hy het al meer dan 35 jaar deed. Hij had niet eens zo veel aan de koe verdiend en bovendien had hij aan het kantongerecht al /30, boete gekregen, omdat hij de koe had vervoerd, zonder dat hij in het bezit was van de benodigde papieren hier voor. Tot besluit van zijn relaas zei hy: „Ik praat maar niet veel, ik denk maar". De economische politierech ter merkte op, dat verdachte een philosofisdh aangelegde veehandelaar zonder erkennig was. De officier van Justitie nam in aanmerking dat ste gedeelte van de bevolking heeft i verdachte al een flinke boete had de huidige situatie geaccepteerd. DODELIJK ONGEVAL TE ROTTERDAM. Gistermiddag om vyf uur is op de Hillediik te Rotterdam Zuid de 47- jarige havenarbeider K. D. Vos op zijn bromfiets tegen een van de an dere kant komende bestelauto gere den en met het hoofd tegen de voor ruit geslagen. De man is, toen hij naar het Zuiderziekenhuis werd ver voerd, onderweg overleden. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak was hij met zijn bromfiets plotseling naar links gezwenkt. De bestuurder van de bestelauto treft geen schuld. In de nacht van Dinsdag op Woens dag is één van de drieling, het jon getje, van de familie Dagevos, dat deze week in het ziekenhuis St. Jo anna het levenslicht zag, gestorven. De moeder en de beide meisjes ma ken het verder naar omstandigheden redelijk wel. gehad en hy eiste 3, subs. 1 dag. De economische politierechter ver oordeelde verdachte overeenkomstig de eis. RAKE BOETE. Voor de economische politierechter in Den Haag verscheen een zuivel- fabrikant uit Noordwijkerhout, die zich moest verantwoorden omdat de melk, die hij had afgeleverd, een te laag vetgehalte bevatte. Verdachte zeide dat zijn bedrijfsleider gaarne zou toelichten, hoe dit was gekomen. De economische politierechter merk te evenwel op, dat de feiten vast stonden en dat dit niet de eerste overtreding was, want het was meer malen gebeurd. Verdachte voerde aan dat waar gewerkt werd fouten wor den gemaakt, waarop de economische politierechter antwoordde: „Niet vier maal in één maand". Ook de officier van justitie was van mening, dat het publiek recht heeft op behoorlijke melk en hij eiste een boete van 300, subs. 60 dagen. De economische po litierechter veroordeelde verdachte tot een boete van 750,subs, drie maanden, waarvan 500 subs, één maand voorwaardelijk. (30) baar nog niet op het peil van bescha ving, dat een onderwijzer behoort te bezitten. „Men praat in onderwijzers, kringen vaak over tuchtigings- recht", aldus de officier, „maar ner- sprak allereerst zijn dank uit voor de grote opkomst op deze werkver gadering. Hij zag daarin een glans rijk bewijs, dat men niet alleen het aangename zoekt, maar ook voor de gens staat dat een dergelijke tuchti- organisatie wil werken. In die dank gingsmethode geoorloofd is". betrok hij evenzeer de Kring- en Af-

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9