Raad van Zoeterwoude hield zich bezig met problemen van S.J.Z. Haar vliegenier Hernieuwde en uitgebreide R.K. school officieel geopend Toestand van gebitten slecht DONDERDAG 21 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Bevrijdingsuitkeriing voor behoeftigen Gisteravond vergaderde de raad van Zoeterwoude. Na de opening wordt het nieuw benoemde raadslid, de heer W. Tijssen, beëdigd en geïn stalleerd. Bij de ingekomen stukken is een schrijven van ..Citosa" dat de ge vraagde uitbreiding van de late dienst nu alleen op Woensdag en Zondag geen zin heeft en financieel niet ver antwoord is. Mevr. Neuwahl-Sanders dringt aan op verdere stappen om het gevraagde te bereiken, desnoods door een per soonlijk bezoek aan de Verkeers-In- spectie. De heer Van der Ploeg wil desnoods door een subsidie de late dienst vooral voor leerlingen van avondscholen in Leiden bevorde ren en kan niet geloven dat hogere instanties zich daartegen zullen ver zetten. Ten slotte doet de voorzitter de toezegging dat B. en W. nader con tact met de Verkeers-Inspectie en Ci tosa zullen opnemen. Gedenksteen. Voorts deelt de voorzitter mede, dat B. en W. in verband met het blan co crediet daartoe gegeven, onderhan deld heeft met het comité voor de be vrijdingsfeesten. De collecte heeft op het Dorp 198.97, aan de H. Rijndijk 388.62 opgebracht. Er is nog een be drag aanwezig bestemd voor een mo nument voor de gevallenen. Bij deze herdenking zal in het Raadhuis een gedenkplaat worden geplaatst waarop de namen van de gesneuvelden in de oorlog, in Indonesië, de burgerslacht offers en de ir> Duitsland omgekomen inwoners van Zoeterwoude gebeiteld zullen worden. De totale uitgaven voor de viering, 450.betaalde en deze huur toen verlaagd is tot 180.,,S.J.Z." had toen een voordeel van 270. halve Meerburg een gelijke subsidie kreeg van ƒ270. B. en W. menen dat de zaak omge draaid wordt. Critiek. De heer Van der Ploeg wil ten deze voorzichtig zijn en de sportvereni ging, die belangrijk jeugdwerk steunt, het hoofd boven water helpen hou den. De heer Van der Geest acht de basis niet gezond; als een particulier meer huur heeft gevraagd met goed recht en de sportvereniging omdat zij toen nog financieel krach tiger was dit heeft betaald, is er geen sprake van voordeel. Er zijn nog gro te zorgen, want er is geen accomoda- tie op het sportveld, zelfs een wasge legenheid en een toilet ontbreekt. De voorzitter zegt, dat B. en W. nog willen afwachten hoe zich de sticthing van het terrein voor Meer burg zal ontwikkelen. Er ligt ook nog een terrein gepro jecteerd voor het Dorp. De heer Van Vliet wil niet door gaan met subsidiëren van noodvoor zieningen. We wachten steeds op uit voering van plannen, zoals b.v. het Watertje, waar nu ook weer bijge lapt is en we geven steeds maar geld uit zonder iets te krijgen. De voorzitter merkt op, dat het Watertje op de urgentielijst staat en concludeert, dat de heer v. Vliet niet wil subsidiëren voor slechte terrei nen. De heer Van der Geest zegt de ver houdingen niet te kunnen volgen om trent Meerburg en „S.J.Z.". Men had verwacht steun te krijgen van de ge- waarvan het programma is vasige- meente, omdat geen andere steun te steld, zijn begroot op 3950.zodat met inbegrip van de versiering en be lichting van het Raadhuis ad 500. een crediet van 3800.nodig zal zijn. De heer Van der Ploeg spreekt zijn spijt uit, dat eerst nu, veertien dagen voor het bevrijdingsfeest, de organi saties zijn opgeroepen om deel te ne men aan een optocht. Hiervoor is een voorbereiding van twee maanden no dig. Hieromtrent kan de voorzitter geen uitleg geven. De voorzitter deelt mede, dat de gemeente-werkman W. de Boer ont slag heeft gevraagd. Voor deze va cante post zijn 6 sollicitanten ingeko men waaronder 2 inwoners. De be noeming zal spoedig geschieden. In verband met het verzoek van mevr. Neuwahl-Sanders in de laatste vergadering zal de burgemeester zit ting houden aan de H. Rijndijk ten huize van de gemeente-ontvanger, de heer Cornelissen, op de 4e Donderdag van de maand van half drie tot vier uur. De heer J. de Graaf is aangesteld tot beëdigd taxateur van de ge meente. Lagere huur voor S.J.Z. B. en W. hebben in een breedvoe rig advies uiteengezet, dat de huur van het sportterrein van „S.J.Z." in de Loethe ad 180.niet te hoog is. De verhuur zonder beweiden door het vee van de landbouwer W. de Jong O.z. kan niet toegezegd worden omdat deze huur eerst op het-einde van 1955 eindigt. De heer C. van Leeuwen acht de waarde van 2/3 van de huidige pacht prijs zijnde 150.per h.a. hoog ge noeg, zodat naar de oppervlakte van 1.20 ha. ƒ120.wel voldoende is, te meer omdat S.J.Z. het terrein ook meermalen voor algemene doelein den beschikbaar stelt. De heer C. v. Leeuwen maakt er een voorstel van in die geest, dat gesteund door mevr. Neuwahl-Sanders en de heer Van der Pleeg wordt aangenomen met de beide wethouders tegen. Het verzoek van „S.J.Z." om een subsdie, gelijk aan die van Meerburg groot 270.wordt van een prae- advies van B. en W. afwijzend geadvi seerd op grond van het feit, dat het geraamde tekort van dé overgelegde begroting maar 40.is. De subsidie voor Meerburg is eertijd gegeven om dat „S.J.Z." vóór de gemeente eige nares werd van het voetbalterrein verwachten is. Er is een zuinig be heer gevoerd, want alle noodzake lijke dingen ontbreken nog. De voorzitter merkt op, dat het te kort wel weggewerkt is. Mocht in het nieuwe verenigingsjaar, dat 1 Juli aanvangt, blijken dat er een nieuw exploitatie-tekort is, dan kan men weer bij de gemeente aankloppen, Met de thans overgelegde begroting kunnen B. en W. niet anders hande len. Als de heer Van der Geest blijft aanhouden en de voorzitter vraagt, of hij een voorstel wil indienen, zegt spr. die niet te zullen doen. Het verzoek van het R.K. school bestuur Hoge Rijndijk om gelden be schikbaar te stellen voor een pro jector wordt toegestaan. De leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim, de heren D. A. Muusers, P. C. Paardekooper, A. Pieterse en A. Witteveen, worden met alg. stemmen herkozen-. Met de nieuwp eigenaar van de noodslachtplaats, de heer J. P. van Diemen, wordt een huurovereen komst aangegaan voor ƒ750per jaar. Kleinere zaken. In de vorige raadsvergadering werd de benoeming van een lid van de Adviescommissie Woonruimte, waar tóe B. en W. de heer H. J. van Mil hadden voorgedragen op verzoek van de R.K. fractie aangehouden. Er wordt nu gestemd, zonder voor afgaande bespreking. De uitslag van de stemming is: H. J. v. Mil 2 stem men, blanco 9. Doordat geen meerderheid is ver kregen kan de benoeming niet plaats hebben. Voor het uitbrengen van adviezen in verband met de opstelling van het uitbreidingsplan wordt een crediet verleend van 3500.over twee ja ren te verdelen. Het geven van namen aan een tweetal straten aan de H. Rijndijk in de vorige vergadering aangehouden, omdat de voorgestelde namen Iepen laan en Schoolstraat volgens de R.K. fractie van te weinig fantasie bij B. en W. getuigen, is nu aan de orde. De R.K. fractie stelt voor de laan van Van Leeuwen te noemen 5 Mei laan en de straat liggende bij de St. Antoniusschool Antoniusstraat als naam te geven. B. en W. nemen het voorstel over. Voor de benaming 5 Mei-laan zijn De heer Kraan bevredigt deze feestgave niet, omdat zelfs de inko- mengrens zou moeten meespreken. De voorzitter noemt in dit verband de kleine zelfstandigen en blijft het voorstel van de heer Van der Ploeg ontraden. Het voorstel-Van der Ploeg wordt zb geformuleerd, dat ook de onder steunden van de kerkelijke armbe sturen de uitkering zullen krijgen. Het voorstel wordt aangenomen met 8 voor en 3 tegen; de wethouders en de heer Dorrepaal stemden tegen. alle stemmen voor, doch voor 3ë naam Antoniusstraat stemt de heer Dorrepaal tegen. De rondvraag komt aan de orde en mevr. Neuwahl begint dank te bren gen voor de inwilliging van haar ver zoek door de toezegging dat de bur gemeester elke 4e Donderdag zitting aan de H. Rijndijk zal houden. Spr. hoopt hiermede de band tussen Dorp en Rijndijk verstevigd zal worden. Huizen aan H. Rijndijk. Het spijt spr. echter een minder prettige zaak te moeten bespreken. De huizen komen aan de H. Rijndijk klaar, de jongelui popelen ze te kun nen bewonen, doch dit zal niet mo gelijk zijn omdat er nog geen straat, geen riolering, geen gas, waterleiding en electriciteit aanwezig is. De voorzitter zegt, dat de huizen nog niet klaar zijn en dat vanmorgen B. en W. besloten hebben zo spoedig mogelijk over te gaan tot aanbeste ding van genoemde werken. Omtrent de rioleringskwestie zullen B. en W. de raad in een speciaal daar toe te beleggen vergadering verder inlichten. De heer Van der Ploeg deelt mede, dat de Kath. raadsfractie een verzoek heeft ontvangen van de werkgroep van de K.V.P. om ter gelegenheid van de bevrijdingsfeesten aan de on dersteunden ingevolge de Armenwet een extra uitkering te verstrekken. Hiervoor worden de volgende uitke ringen aangegeven: ƒ10.— voor een gezin van 2 personen, 6.voor al leenstaande, 2.50 voor een niet verdienend gezinslid en 1.extra zakgeld voor de verzorgden in tehui zen en inrichtingen. Ook wordt hier bij de aandacht gevestigd op de z.g. vergeten groepen. De voorzitter zegt blij te zijn, dat deze zaak ter sprake komt. Het is hem bekend dat het Burg. Armbe stuur reeds volle aandacht aan deze zaak heeft besteed en verleent hierna het woord aan de voorzitter van B.A., wethouder Van Leeuwen. De heer Van Leeuwen zegt, dat het Burg. Armbestuur tot middernacht deze zaak heeft besproken en voor deze grote uitgaaf geen goede oplos sing gevonden heeft, omdat de scheidingslijn'niet te treffen was. Het voor en tegen is aan B. en W. gead viseerd en ook dit college heeft geen oplossing gevonden, hoe b.v. ook de stille armen hiervan te laten profi teren. De voorzitter somt alle moeilijkhe den op en noemt de bezwaren haast onoverkomelijk. De heer Van der Ploeg wil toch al- 4 les inzetten om iets te bereiken, doctrjtèiangeToos Tadden'"mëege«4rkt. de voorzitter vraagt wat-te doen met de steuntrekkenden van de kerkelij ke armbesturen, waartoe in den regel de helft dpor het B.A. wordt gedra- gen. Ook merkt de voorzitter op, dat niemand voor dit feest extra onkosten heeft,-want de feestelijkheden zullen kosteloos toegankelijk zijn. Komt allen naar 't Parochiehuis, Schenkelweg, Zoetewoude-Dorp op Zaterdag en Zondag 23 en 24 Apri! om half acht 's avonds. Groot bal met vele attracties. Toegang gratis! Zondag 's middags een peciale kin dermiddag. Twee voorstellingen (om I u. en 3.45 u) met muzikale clown, poppenkast en goochelen. Toegang slechts 15 ct. Verder nog vele andere attracties. De hele opbrengst is bestemd voor onze jeugdbeweging! Op 1 Mei a.s. herdenkt de heer C. J. Engel de dag, waarop hij 25 jaar geleden aangesteld werd als post- besteller. De heer Engel is al die jaren met recht trouw op zijn post geweest. Vooral in de ver afgelegen wijken, waar de bewoners moeilijk naar het postkantoor kunnen gaan, heeft de jubilaris zich grote verdiensten ver worven door zijn hulpvaardigheid en veel onverplichte diensten. Het zal op 1 Mei dan ook te zijnen huize wel een groot feest worden, waarvoor de belangstelling niet zal ontbreken. Avond ten bate van ouden van da gen. Voor een stampvolle zaal werd gisteravond in het Patronaats gebouw een uitvoering gegeven van toneel en muziek ten bate van de ouden van dagen. Be Accordeonver eniging „Excelsior" uit Hillegom, on der leiding van de heer H. van Mai's- bergen, bracht geheel belangeloos een programma van lichte muziek ten gehore. Het blijspel „Gebroeders Kalkoen", van Gerard Nielen werd opgevoerd onder leiding van de heer J. Versteeg. De toneelvereniging „Zoeterwoude' heeft met deze uitvoering een zeer grote 'bijdrage geleverd om de be jaarden deze zomer (waarschijnlijk in de maand Juni) een mooie dag te bezorgen. Het werkcomité zet alles op alles om dit doel te bereiken en het weet zich gesteund door heel de gemeente. Wat het spel van deze avond geweest is, hiervan kunnen wij maar één ding zeggen: Men heeft ge noten! Een bewijs hiervoor is: dat er in de zaal tijdens het spel een voor beeldige stilte heerste, iets, wat maar zelden voorkomt. Aan het slct.dankte pastoor Kla ver weij den allen, die zo spontaan en Pit 1954. Er is deze week geen training, dus ook niet voor de dames. Wel is er a.s. Zaterdag een wedstrijd tegen Avanti in Hazers- woude Dorp. Vertrek om 7 uur vanaf Don Boscohuis. Supporters zijn van harte welkom. AARLANDERVEEN ALPHEN AAN DEN RIJN Mr. Kesper bezocht B.B.-kring Mr. L. A. Kesper, commissaris van de koningin in Zuid-Holland, heeft Woensdagmorgen, in gezelschap van mr. H. A. N. Dinger van Kruiningen, chef van het Kabinet, mr. P. Cle* veringha, de heer L. Langeveld, ge westelijk commandant van de B. B. en de heer A. L. C. Dufour, Rijks instructeur van de B. B., een lang durig bezoek gebracht aan Alphen aan den Rijn. Het gezelschap werd ontvangen door loco burgemeester J. v. d. Berg, alle leden van het dagelijks bestuur van de kring Z. H. 3 van de B. B. (Alphen aan den Rijn en 22 omlig gende gemeenten), alsmede door de heren A. Ros en J. J. v. Noort, resp. kringhoofd en plv. kringhoofd. De commissaris voerde met de Al- nhen-'e B. B.-mensen een gesDrek dat van 10 tot 12.30 uur duurde, in de Commandopost van de B. B. Hij liet zich voorlichten over de j gang van zaken bij de B. B. in deze j kring en besprak de moeilijkheden, die zich hier voordoen. I Mr. Kesper toonde zich tijdens de j besprekingen zeer tevreden over de opzet en de voortvarendheid, waar- mede in de gehele kring wordt ge werkt,, maar hij nam ook nota van de wensen, welke ten aanzien van be paalde onderdelen en enkele gemeen ten nog heersen. Mr Kesper en zijn gezelschap ge bruikte na de zakelijke bespreking de lunch in Hotel 's-Molenaarsbrug, waarna zij vertrokken te plm. 2 uur naar Gouda voor een soortgelijke ontmoeting. TAMBOERSCORPS CRESCENDO IN NIEUWE UNIFORMEN Het was een grote verrassing tij- dens de jaarlijkse uitvoeringsavond van de muziekvereniging „Crescendo", I dat de dames en herenleden van het tamboercorps verschenen in hun nieuwe tenue. Het geheel maakte j een keurige indruk en gezegd kan worden, dat de promotors van het uniformfonds iets aparts hebben be dacht. De heren dragen een blauwe broek met rode bies, witte blouses met rode keep en een kwartiermuts in rood en blauw. Dit is een klein begin dat het al gemeen comité ter voorziening van de drie plaatselijke muziekcorpsen van een passende uniform heeft kun nen maken. Als straks ook de heren zullen zijn voorzien van alle corpsen zal hun optreden een prachtige aan blik geven. De voorzitter van Crescendo sprak een woord van dank aan het comité en aan de dames De Haan, Verheugd en v. d. Zwaard-Klein, die de unifor men van de meisjes en de heren heb ben gemaakt. De uitvoering werd o.m. bijgewoond door comité-leden van het uniform fonds, leden van de gemeentelijke culturele raad, bestuur van „Arti et Religione" alsmede door de oud-di recteur, de heer H. P. L. Boogers uit Leiden. O. 1. v. de heer B. Boerman trad Crescendo zeer gedisciplineerd voor het voetlicht en voerde, behoudens enkele slippertjes, een wel gekozen programma uit. Een feestelijk zonnetje, dat de school aan het Noordeinde te Aar- landerveen in het goud hulde en de frisse Oostenwind, die de vlag deed klapperen, werkte mede, om deze dag voor het R.K. schoolbestuur tot een onvergetelijke te maken. Te kwart voor vier kwamen de gasten aan. Het college van B. en W. werd vertegenwoordigd door de he ren Dekker en Nijman, wethouders van Onderwijs en Financiën en de raadsleden, woonachtig te Aarlan- aerveen. De bisschoppelijke inspec teur, deken Nieuwenhuizen, was reeds aanwezig. De inspecteur L.O. werd vertegenwoordigd door de heer Akkerman. Ook de schoolarts, dr. Bakhuizen v.d. Brink en de plaat selijke arts, dr. W. v.d. Wind en echt genote zagen wij onder de gasten. Verder waren aanwezig het voltallig schoolbestuur, de heren architecten, Van Oerle en Schrama,' de aannemers Slingerland en Pensioen en de schoolmeubelfabrikant, de heer W. Boekweg uit 's Graveland. Ook vele hoofden van Scholen uit de omgeving gaven blijk van belangstelling, bezichtiging der school, waarover een ieder, leek zowel als ingewijde, zijn bijzondere waardering uitsprak, omdat de architecten van oud en nieuw één geheel hadden gemaakt, begaf het gezelschap zich naar één der lokalen waar de officiële opening plaats vond. Pastoor Omtzigt heette alle aanwe zigen hartelijk welkom en memoreer de de moeilijkheden, ondervonden bij de uitbreiding van de school. Mislukt in 1940 en 1945 gelukt in 1953. Zeer dankbaar was de pastoor ten opzichte van het gemeentebestuur, dat zo royaal in de beurt had getast om deze bouw mogelijk te maken en te meubileren. Wethouder Dekker sprak vervol gens over het begrip gulheid en plicht van het gemeentebestuur ten opzichte van het onderwijs. Deze plicht voor het onderwijs werd door het gemeentebestuur met liefde ver vuld. Deken Nieuwenhuizen, in zijn kwa liteit van bisschoppelijk inspecteur, feliciteerde het kerkbestuur en wees er op, dat lang wachten niet altijd nadeel is. De school te Aarlander- veen is veel mooier en gerieflijker dan de aanbouw van de R.K. Jongens school te Alphen van kort na de oor- log. De heer Akkermans feliciteerde 'namens de inspecteur L.O., de heer Schipper, en hoopte, dat en perso neel en leerlingen deze school zou den waarderen en er alle zorg voor zouden dragen. De heer Schrama hoopte als ar chitect, dat de duur van het gebouw in evenredigheid zou zijn met de bouw. Hij meende dat Aarlander- veen dan lang van zijn school zou profiteren. De heer Meulman bood namens het personeel een kruisbeeld aan voor één der lokalen. Hij dankte bijzonder naast het schoolbestuur het hoofd der school voor het vele werk, dat deze gedaan had voor bouw en meu bilering der school. Daarna sloot het hoofd der school, de heer Van Doorn, die de verschil lende sprekers inleidde de rij met een dankwoord. BODEGRAVEN Schoolartsendienst De schoolartsendienst Bodegra ven e.o. meldt o.a.: Het geneeskundig schooltoezicht strekt zich uit over de gemeenten en scholen te Ter Aar, Barwoutswaarder, Bodegraven, Lan ge Ruige Weide, Leimuiden, Nieuw koop, Nieuw veen. Papekop, Rijn saters woude, Waarder, Woei'den, Ze venhoven, Zwammerdam. In totaal werden in 1954 volledig systematisch onderzocht 3085 leerlingen, waarvan 2631 van de lagere scholen, 65 van de kleuterscholen, 162 vair de ULO- scholen, 78 van de nijverheidsscho len, 97 van de technische school en 52 van de b.l.o.-school te Woerden. Uit de tabellen van het eex-ste on derzoek blijken bij 6.8% van de jon gens en 7.6% van de meisjes geen afwijkingen gevonden te zijn. In 1953 waren deze percentages respectieve lijk 8.6% voor de jongens en 7.1% voor de meisjes. Bij het overige on derzoek (leerlingen van de 6e en hogere klassen) blijken bij 22% van de jongens en bij 21.6% van de meis jes geen afwijkingen gevonden te zijn. De algemene lichaamstoestand van de kinderen was behoudens een betrekkelijk klein aantal uitzonde ringen gunstig. Bij slechts 97 leerlin gen of 3.7% (vorig jaar 4.4%) werd deze als onvoldoende beoox-deeld. De percentages leerlingen met af wijkingen van de gezichtsscherpte waren bij de verschillende onderzoe kingen van de jongens respectieve lijk 9.5% en 11.7%, terwijl deze pex*- centages voor de meisjes respectie velijk 5.1% en 13.3% bedroegen. Bij de beoordeling van de toestand van het gebit werd bij 17% der jon gens en 21% der meisjes een goed gebit aangetroffen, bij. 28.3% van de jongens en bij 29.5% van de meisjes was het gebit matig, bij de rest d.w.z. 54.7% van de jongens en 49.5% van de meisjes was het gebit slecht. Uit de cijfers blijkt dat het percentage slechte gebitten bij de jongens is verdubbeld en het percentage goede gebitten met ca. veertien pei'cent is gedaald vergeleken met 1953. Bij de meisjes vertonen de cijfers weinig verandering. R0EL0FARENDSVEEN BLIKSEMACTIE KVP Door het KVP-bestuur in Roelof- arendsveen werden aan tal van per sonen uitnodigingen gestuurd voor 'n propagandisten-bijeenkomst. Het jon- gerenelement was goed vertegen woordigd, niet in het minst de da mes. De actie is ingezet met het aanplak ken van de raambiljetten. De ver- sohillende middenstanders verleen den hiervoor spontaan hun mede werking. De folder „Ik doe niet aan politiek" zal huis aan huis bezorgd worden. Daarna nog een circulaire op Maandag 25 April. Op Dinsdag 26 April zal er een geluidswagen ter versterking van de propaganda wor den ingeschakeld. De actie zal be ginnen Dinsdagavond om 8 uur. Door de voorzitter, de heer v. d. Poel, werd de avond geopend met een korte uiteenzetting van het doel van de bijeenkomst. Door de secre taris werd de maniex-, waarop het bestuur de actie had gedacht, nader toegelicht. In tegenstelling met an dere plaatsen, waar men lijsten heeft, zal men in Roelofarendsveen gebx-uik maken van het kaartsysteem, waar over de afdeling beschikt. Hierdoor wordt het mogelijk aan elke propa gandist de adressen te verstrekken van gezinnen, waar niet-leden voor komen. EERSTE STEENLEGGING KLEUTERSCOOL. Dinsdag 26 April a.s. des morgens 11 uur zal door Alkemade's burge meester E. J. M. Kolfschoten de eer- ste steenlegging worden verricht van de ir» aanbouw zijnde kleuterschool in de parochie „Maria Presentatie". Hierbij zij tevens nog vermeld, dat om de nodige middelen voor aanschaf van inventaris e.d. te verkrijgen rondom Hemelvaartsdag een fancy- fair georganiseerd zal worden. Bij het parochieel Armbestuur, onder welks toezicht deze school wordt ge bouwd, kan men ten alle tijde nog terecht als men iets in enigerlei vorm voor deze fancy-fair beschik baar wil stellen. 14) „Ik was weer aan 't dromen Si- monne. In mijn droom was het weer lang geledexx voor u geboren was, toen uw moeder hier voor het eex-st kwam. U lijkt zoveel op haar, en als i'k u daar in de schemer zie staan, schijnt alles weer hetzelfde als toen, en vallen de jaren weg. Ze was ook gewend om door die deur binnen te komen als het donker begon te wor den. En ze was, net als u, altijd vrien- delijk voor Ax-temise". „Ik ben blij dat ik op haar lijk". „Dat doet u heel erg. En nu gaat u weg,hè? Nu gaat u naar Mo'real om een echte dame te worden. U zult daar éen rijke man trouwen, en in de zomermaanden zult u hier naar toe komen onx met uw kinderen op het land te leven". „Ai, Ax'temise!" Ze lachte zachtjes. „Nu leef je toch wel wat erg vlug, mon amie, ik denk nog helemaal niet aan trouwen". „Maar die jonge man, die voogd over u is, hij zal er wel aan denken!" „Hoe kunt u dat zeggen! U weet niet „Mijn ogen zijn zó slecht nog xiiet. Te zien aaxx de manier waarop hij spx-ak, en waarop hij keek...." „U verbeeldt u maar wat, madame. Hij is een beroemd man, en vele vrouwen bewonderen hem. Waarom zou hij dan speciaal naar mij kijken! Het is alleen omdat ik, Edmond's zus ben, dat hij zich met mij bezig houdt. Meer is het niet". Artemise schudde het hoofd. „Het is best mogelijk, dat vele vrouwen hem graag mogen, maar dat wil nog niet zeggen, dat hij om één van haar geeft". Ja, dat dacht Simonne zelf ook al tijd graag! Zij droomde er wel eens van wat er allemaal kon gebeuren. Ze wenste de oude vrouw wel te rusten, en ging naar boven. Ze sliep op de kamer, die .vroeger van haar moeder geweest was. Ze bleef voor het raam zitten kijken naar het be kende landschap, tot de eerste ster ren te zien waren. „Misschien heeft madame Gautx'eau wel gelijk", hoopte ze. „Maar ik zou niet willen dat Pierre later boos op me was, als hij me tegen kwam. Van avond was hij al heel nijdig. Ik heb hem nog nooit zo ruw tegen me mee gemaakt". Pierre liep op ditzelfde ogenblik door de poldei-s naar het dorp St. Jo seph. Op zijn voorhoofd lagen diepe Hmpels,, en hij zag er zeer ernstig uit. Hij raasde inwendig over zijn onmacht om Simonne te verhinderen van hem heen te gaan. En waarom ging ze van hem weg? Dat onzekere kwelde hem het meest. Het arme meisje stond helemaal alleen. Blin delings gaf ze zich over aan de lei ding van deze vreemdeling. Natuur lijk had Edmond Caron hem aange steld als voogd over haar, maar Ed mond was een onbekommerde en zor geloze jongen geweest. Het was on waarschijnlijk dat hij beseft had wat er zo al van een voogd verlangd werd. Pierre keek naar de koeien vah1 Georges Gauvin, die vlak langs de afrastering het poldergras lagen te herkauwen. „Misschien bereik ik er niets mee met naar hem toe te gaan"7 dacht hij. „Maar ik ga hem sprekéh, wat er ook van komt. Zij zal het wel kwalijk nemen. Ze zal me acfi7 teraf wel zeggen, dat ik 'me bemoer met dingen, die me niet aangaan. Maar gelyk heeft ze dan niet. Ik héb dat recht, en het is het hoogste x*echt, dat iemand in de wereld maar kan hebben: het recht van de minnaar. En wat ik doe is in haar belang". Hij vond Max-eel Bernard in een rustieke stoel op de veranda van Maison St. Joseph. Hij rookte zijn pijp en keek naar de sterren. „Bonsoir, monsieur Bernard", zei Pierre. „Het is 'n mooie avond, vindt u niet?" „Het is een onvergetelijke avond", zei Bernard. „Ik heb nooit een mooi er en sterrenhemel gezien, en ik ge loof niet, dat er ergens een zo hel dere lucht of een vreedzamer avond kan zijn als hier in de vallei. Het lijkt me hier wel een Aards Paradijs". Dat was het, dacht Pierre, tot jij "kwam! Maar hij zei: „Ja, daar heeft u gelijk in. Het is zoals de Engelse dichter Gray het beschrijft: „ver van het gewoel der jachtende wereld". ^Maar u, monsieur, hoort zelf tot die wereld, n'est-ce pas?" „Ja zeker", gaf Bernard na enige ^arzeling toe. „Als ik persé ergens bij Jngedeeld moet worden, dan hoor ik fhuis aan de kant van het voortja gende, het wereldse. Ik heb dat nog >npoit zo bedacht. Ik werd geboren in het leven, dat ik altijd gekend heb, zoals u geboren werd in dit, niet?" 1 „Simonne werd óók in dit leven geboren, monsieur". Hij zag hoe Bernards heldere blik hem opnam. „Ja?" De stem van de Fransman klonk wat vrolijk. Hij begreep nu, waarom die schoolmeester gekomen was. Die voxxd zich de beschermer van Simonne. Zeker". Pierre's woorden volgden nu snel achtereen. „Dit rustige lan delijke leven is het enige wat ze ooit gekend heeft. Natuurlijk is haar sfeer niet steeds dezelfde geweest als van de andere meisje in Memramcook. Zij heeft veel meer mogelijkheden gehad om zich te ontwikkelen en te beschaven; zowel thuis als op school. Maar van uw wereld, mijnheer Ber nard weet ze niets af. Ze was altijd tevreden met wat ze hier had: de heuvels, de polders en de rivier. En ze zou daar nu nóg mee tevreden zijn, als u niet gekomen was". „Ik wil in het midden laten of het waar is wat je zegt, nxon ami; maar heb je er al aaxx gedacht, dat ik niet uit eigen beweging hier naar toe kwam? Ik heb het beloofd aan een man, die nu dóód is". „Ja, ja, dat weet ik. Maar u hebt toch niet beloofd, dat u haar mee zou nemen, en haar het leven in de grote stad- zou leren kennen?" ,.En je bedoelt natuurlijk, dat het leven in een grote stad ïxiet deugt, „Zo is het. Ik vx-aag me ook af, of u wel de juiste capaciteiten bezit om voogd te kunnen zijn over Simonne. U bent, als u het me toestaat te zeg gen, niet precies het type man...." Hij hield plotseling op. Bernard was recht gaan staan. Hij klopte de kop van zijn pijp leeg tegen de palm van zijn hand. „Je bent een beste l-.erel Gay", zei hij rustig. ,,Je bent eex'lijk en op- recht. Er valt ook heel gemakkelijk door je heen te kijken, en ik ben nogal gewend om te gaan met men sen. die achterbaks zijn. Ik neem aan, dat je werkelijk bezorgd bent over Simonne. Je vraagt je af of ik wel in staat ben voor haar te zorgeix zo als het moet. En je vreest dat haar kwaad zal overkomen als zij aan mijn leiding wordt toevertrouwd. Ik zal het je daarom eerlijk en op de man af zeggen: Zo lang ik er iets aan kan doen, zal Simonne geen haar, geeste lijk of lichamelijk, gekrenkt wordexx. Mijn enig doel is, haar op haar plaats te brengen. Om de taak van haar broer over te nemen". (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9