„Vakkundig" koopman vertrouwde buit toe aan onvoorzichtige vriend Nieuwe auto van bankwerker verbaasde de Jordaan en deze alarmeerde de politie Berucht kruispunt eiste wederom l zwaargewonden Opdracht van politic bracht ambtenaar voor rechtbank Ongedekte cheques maakten talrijke slachtoffers Braille wordt goedkoper Kosten brillen te veel geld? DONDERDAG 21 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 De „postauto-roof" voor de rechter Drie en vier jaar gevangenisstraf geëist De laatste week van October 1954 werd Nederland gealarmeerd door een brutale postroof te Amsterdam, die deed denken aan gangsterfilms uit Chicago, en weken lang speurde de hoofdstedelijke recherche naar de daders, waarvan aanvankelijk ieder spoor ontbrak. De dag na de roof werden de chauf feur van de postauto en zijn bijrij der in arrest genomen, omdat de postauto's voorzien zijn van lipsslo- ten en men de verklaring, dat dit slot niet gebruikt was, een beetje te simpel vond. Uiteindelijk bleek deze simpelheid toch de waarheid, maar eer de poli tie hiervan overtuigd was, gingen er enkele weken hechtenis voor de bei de ambtenaren voorbij. Toen ontdekte een der recher cheurs, dat een 33-jarige bankwer ker, die reeds 8 maal met de politie in aanraking was geweest en even zovele malen in de gevangenis te recht was gekomen, een nieuwe, luxe auto koopt, ging de politie een kijkje Jordaan niet iedere dag een nieuwe auto kocht, ging de politie een kijkje bij de bankwerker nemen. De bankwerker had nog veel meer thuis, dan alleen de nieuwe auto; in zijn tuintje vond de politie een paar decimeter onder het zaqd een jam- blik, waarin zich het ronde somme tje van ƒ51.000,schuil hield; ach ter de kapstok zat 3.8000,geplakt en door het huis heen werd nog een goede driehonderd gulden gevonden, zodat, tezamen met de nieuwe auto, de buit uit de postauto ƒ63.000, aardig bij elkaar kwam. DE BOEZEMVRIEND. Nee, de bankwerker wist niets van de postroof af; het geld had zijn boe zemvriend Piet hem in bewaring ge geven. WiëTPiét was wilde hij niet vertel len, want hij kon toch moeilijk zijn boezemvriend verraden. In Den Haag kan het nog voorko men, dat men de boezemvriend van zijn buurman niet kent, maar in de Amsterdamse Jordaan is zoiets on mogelijk. De buren en kennissen had den echter nooit van Piet gehoord, wel van een 30-jarige koopman, die als een zeer goede kennis van de bankwerker bekend stond. De koopman werd 's nachts van zijn bed geïioht en bleek maar uiterst matig over deze behandeling te spre ken! Hij wist van niets en vond de politie overijld en wantrouwend. De politie had echter in het ver leden, al 7 maal met de koopman kennis gemaakt en 7 keer was deze kennismaking op een verblijf in de gevangenis uitgelopen, zodat zij meende, dat haar wantrouwen niet geheel zonder grond was. HONDS BEWIJS. Er werd een speurhond bij ge haald, die eerst aan de bankbiljetten uit het huis van de bankwerker moest ruiken en vervolgens uit een hele verzameling sleutels mocht kiezen, waaronder er zich een van de koop man bevond. De hond aarzelde geen moment en greep de sleutel van de koopman uit de verzameling. Even later werd een nieuwe verza meling sleutels neergelegd, waarbij zich nu een sleutel van de bankwer ker bevond. De hond rook weer aan de bank biljetten en greep zonder zoeken de sleutel van de bankwerker uit de verzameling. De politie vond dit een voldoende bewijs en de koopman, die met al deze feiten geconfronteerd was, voel de, dat verder ontkennen niet meer zou baten. Hij vertelde toen. dat hij op zekere avond bij de bankwerker binnenge komen was en deze bezig had gezien met bankbiljetten tellen. Hij had toen aangeboden om even te helpen, maar toen hij na een kwartier maar steeds nieuwe voorraden bankpapier te voorschijn zag komen was hij bang geworden. „Ik wil er niets mee te maken heb ben", had hij zijn zoezemvriend me degedeeld en was weggegaan. DE DERDE MAN. De politie beschikte echter nog over een andere getuige, een man, die te zamen met zijn vrouw op de bewuste avond gezien had, hoe een man ach terop de postauto was gesprongen. Eerst had hij er weinig aandacht aan geschonken, maar toen hij de vol gende dag van de roof hoorde, was hij naar de politie gegaan, waar hij na één vergissing de foto van de koopman uit een verzameling aanwees. Bij al dit feitenmateriaal kwam nog de vermaardheid, die de koopman tijdens de oorlog verworven had, toen hij op uiterst handige wijze Duitse levensmiddelenauto's had weten te beroven, door achterop rij dende wagens te springen. VERKEERD GEBRUIK. Al dit bewijsmateriaal achtte de of ficier van justitie bij de Amsterdam se rechtbank gistermorgen voldoen de om de koopman als de dader van de roof aan te wijzen. De officier deelde mede, dat de dief stal met veel doorzicht, grote door tastendheid, kundige voorbereiding en veel moed was uitgevoerd en hij betreurde het, dat een man, die al deze kwaliteiten bezit, deze hoeda nigheden niet voor nuttig en opbou wend werk inzet. Hij eiste tenslotte tegen de koop man wegens roof en het gebruiken van een valse sleutel de koopman heeft kennelijk de postauto, die niet op het lipsslot zat, open gekregen met 'n gemaakte valse sleutel 4 jaar ge- De bankwerker, aan wie niet ten- laste gelegd kon worden, dat hij be hulpzaam was geweest bij de- roof, en die dus alleen terecht stond we gens heling van de gelden, hoorde 3 jaar met aftrek van voorarrest eisen. Dramatisch slot „Tellen van gestolen geld is niet strafbaar en dat is alles wat Henk gedaan heeft", zei de verdediger, die de koopman familiair „Henk" noem de. „De getuigenverklaring van de man, die meent in Henk de man te herkennen, die hij achterop de auto heeft zien springen, hoort in de prullemand thuis, omdat hij op de donkere avond van 28 October die man slechts uit de verte op zijn rug heeft gezien; in zo'n geval is het on mogelijk die man te herkennen. De verdediger voerde andere pun ten van twijfel aan. Hij sprak over de „rare verdeging van het geld" Wanneer twee dieven samen een zaakje doen, dan verdelen zij de poet later ook samen, zo meende hij, Maar in dit geval is al het geld bij de bank werker gebleven. Ondanks drie huis zoekingen is bij Henk geen cent ge vonden. Daar komt nog bij, dat Henk nog een geldboete van 40 gulden bij het kantongerecht moest voldoen. 14 Dagen na de diefstal, zo betoogde de verdediger, is Henk naar het kanton gerecht gegaan om uitstel van beta ling te vragen, wegens gebrek aan geld. „Gerechtelijke dwaling". „Moet men nu zeggen: wat een slimme rakker, hij wendde armoede voor?", vervolgde de verdediger. „Dit lijkt mij toch wel wat ver gezocht. Tenslotte geeft -het kantongerecht heus de politie geen inlichtingen over de betaling van een lage geldboete van ƒ40. Henk had dus geen enkele reden om uitstel te vragen, indien hij de beschikking had over 60 mille. Mocht men toch aannemen, dat Henk zo uit geslapen was om armoede voor te wenden, hoe valt dat dan te rijmen met het feit, dat hij met de koopman mee is gegaan, toen die van het ge stolen geld de auto ging kopen?" De raadsman achtte veel te veel twijfel aanwezig. Hij meende dat hier geen veroordeling kon volgen en sprak zelfs over een gerechtelijke dwaling, indien dat toch zou geschie den. Tenslotte vroeg hij vrijsoraak met onmiddellijke invrijheidstelling. Wederom: De derde man. Antwoordende zei de officier van justitie dat de raadsman „van zijn standpunt uit bezien terecht" met geen woord over de mysterieuze Piet uitvoerig is ingegaan op de getuige- verklaring van de voorbijganger, hoe wel „ik in mijn requisitoir deze ver klaring nauwelijks heb gebruikt en slechts als aanvulling van andere be wijsmiddelen heb betoogd, dat vol gens de voorbijganger het figuur van de dader gelijkenis vertoonde met dat van Henk." De officier weer antwoordende zei- de de verdediger slechts daarom aan dacht aan de verklaring van de voorbijganger te hebben besteed, omdat met die verklaring, het be wijs staat of valt. Als men de ver klaring van de voorbijganger ne geert, zo meende de verdediger, dan blijft er helemaal geen bewijs meer over en hangt alles in de lucht. Henk: „Frans, ben ik Piet?" Toen kwam het laatste woord! Henk richtte zich tot de rechtbank: bank tot zijn medeverdachte, de koop man, die hij met „Frans" aansprak. „Frans, ik smeek je, je hebt over Piet gesproken, Piet heeft het geld bij je gebracht, als je bedoeld hebt mij te beschermen door me Piet te noemen, zeg het dan nu, dat vraag ik je. Ben ik Piet? Heb ik het geld bij je gebracht?" „Heb ik dat ooit gezegd?", ant woordde Frans. „Nee, maar ik vraag je, ben ik Piet?" Frans trok zijn schouders op en zuchtte. „Je weet toch zelf wie Piet is", zei hij. Henk richtte zich tto de rechtbank: „Ik zit n 4 jaar onschuldig, edel achtbare", zei hij. „Ik ben een zwa re jongen, dat weet ik, maar de laat ste jaren niet meer. Ik heb er een streep onder gezet en ik heb niets meer gedaan. Ik wil de dupe niet worden van iets wat ik niet gedaan heb". De rechtbank begaf zich in raad kamer, keerde na vijf minuten terug en deelde mede, dat in dit stadium van het onderzoek geen termen aan wezig werden geacht om het verzoek van de verdediger tot onmiddellijke invrijreidstelling van Henk in te wil ligen. Voor Frans bepleitte een tweede verdediger, die de heling van het geld bewezen achtte, clementie. Hij meende dat een straf van drie jaar voor heling te hoog was. Volgens plei ter mocht men bij het opleggen van de straf geen rekening houden met de hoogte van het gehele bedrag. De rechtbank zal tegen beide ver dachten op 4 Mei a.s. uitspraak doen- AGG1 Melk voor de burgerij gaat naar de koeien De Centrale Zuivelcommissie heeft zich uitgesproken tegen de instelling van een bedrijfschap voor de klein handel in consumptiemelk. Het ont- j werp-advies tot instelling van het be- drijschap wordt Donderdag behandeld door de Sociaal-Economische Raad. j In een schrijven aan de SER heeft de Centrale Zuivelcommissie meegedeeld, j dat een dergelijk bedrijfschap niet ge wenst en niet noodzakelijk is. Zij meent, dat de wenselijkheid van het bedrijfschap pas op werkelijke gron- den te beoordelen valt, nadat enige tijd met verticale regelingen in een eventueel productschap prac- tijk is opgedaan. Botsing bij Deil Het kruispunt bij Deil, waar de rijksweg van Utrecht naar Den Bosch die van Rotterdam naar Nijmegen snijdt, heeft Dinsdagavond de lange reeks van ongelukken, die daar reeds geschied zijn met een vermeerderd. Een vrachtwagen met aanhang naderde in grote vaart het kruispunt, juist toen een eveneens zwaar bela den vrachtwagen uit de richting Rot terdam het kruispunt op zijn weg naar Nijmegen wilde passeren. Met een geweldige klap vlogen de wa gens tegen elkaar en de botsing was zo hevig, dat de wagen uit Amster dam kantelde en dwars over de weg kwam te liggen. De bestuurder van deze Amster damse wagen brak een arm en kwam hiermede nog vrij goed uit de ravage te voorschijn. De twee Nijmegenaren F. Jansen en A. van Straten, die dè wagen uit Rotterdam bemanden, moesten een zwaardere tol aan dit gevaarlijke kruispunt betalen. In zorgwekkende toestand werden zij naar het Bos sche ziekenhuis vervoerd. Straf geëist heeft gesproken, doch daarentegen gen. Op de Utrechtseweg bij Zeist vond enige tijd geleden een aanrijding met een autobus plaats en een 48-jarige technisch-ambtenaar kreeg opdracht van de verkeerspolitie om ter plaatse een remproef met de bus te houden, zoals het verkeersreglement dit voor schrijft. Toen de man op.de plaats van het ongeval krachtig remde, reed er juist een personenauto vlak achter hem, die op deze manoeuvre niet berekend was en met een flink klap tegen de bus vloog. De kantonrechter was enkele we ken geleden van mening, dat de tech nisch ambtenaar een verkeersovertre ding had begaan door zo onverwacht te remmen en veroordeelde de man tot 12.boete of 6 dagen. In hoger beroep hoorde de man gis teren bevestiging van dit vonnis vra Deventer politie deed goede vangst De Deventer politie heeft een bij zonder goede vangst gedaan door een man te arresteren, die in tien ver schillende gemeenten in het land van oplichting wordt verdacht. Vooral in Utrecht, maar ook in Breda, Deven ter, Hengelo, Enschede en Eindhoven slaagde de man er in onder valse voorwendsels aanzienlijke geldbedra gen los te krijgen. Ook wordt hij er van verdacht een aantal logement houders te hebben opgelicht. In Utrecht maakte hij het wel heel bont. Op de 21ste Maart bezocht hij drie grote modemagazijnen, waar hij zo met ongedekte chèques manipu leerde, dat hij een aantal kleding stukken of een bedrag aan contant geld meekreeg. Het chèqueboek had de man, de 34-jarige waterbouwkundige M. H. uit Amsterdam, van een logement houdster in Breda ontvreemd. Na een kort verblijf aldaar verdween hij met de noorderzon, met medeneming van het chèqueboek. Pakjes voor jarig zoontje. In Utrechtse kledingmagazijnen liet hij zich onder meer een regenjas aanmeten en „kocht" daar wat jon genspakjes. „Voor mijn zoontje dat morgen jarig is", zei de man. Het pakje moeest maar worden opge stuurd. De chèque was wel groter dan de kosten van het costuum, maar dat was geen bezwaar. Het overschot, 117, stak hij in contant geld bij zich. Toen men echter de chèque wilde verzilveren bleek hij ongedekt te zijn. Het pakje werd niet opgezonden, maar het contante wisselgeld was de firma reeds kwijt. De man probeerde deze truc daarvoor reeds bij andere magazijnen, maar daar was men zo voorzichtig met hem af te spreken het wisselgeld eerst dan uit te beta len, wanneer de bank op de chèques advies had gegeven. In die gevallen kreeg de man echter wel zijn cos- tuums mee. Ook een restaurant werd het slachtoffer van zijn practijken. Een vertering van 27 werd met een on gedekte chèque betaald. Ditmaal was het voorwensel, dat het postkantoor al was gesloten en hij daarom geen gelegenheid meer had het waardepa pier te verzilveren. H. is naar hét huis van bewaring in Utrecht overgebracht, in afwachting der justitiële procedure. „Maar ik handelde toch in opdracht van de verkeerspolitie", meende hij en de verdediger voegde daaraan toe, dat men mocht veronderstellen, dat de politie wel zou zorgen,, dat er geen ongelukken zouden gebeuren, wan neer zü een dergelijke opdracht gaf. De officier voor de Utrechtse recht bank schoof al deze bezwaren kalm ter zijde en de president vond, dat de Utrechtseweg niet geschikt was voor het nemen van remproeven. De raadsman van de ambtenaar poogde de rechtbank nog van het logische van deze zaak te overtuigen en vorderde ontslag van rechtsvervol ging. De rechtbank besloot over 14 dagen haar oordeel kenbaar te maken. Het rijk heeft de stichting „H Nederlandse Blindenwezen" e renteloos voorschot verstrekt voor het aanschaffen van hulpmiddelen en apparaten uit het buitenland, waar door een betere organisatie en een grotere voorraadvorming binnen het bereik van de stichting is gekomen. Deze factoren zullen uiteraard van gunstige invloed zijn op de kostprijs, maar deze niet alleen. Ook de se dert 1 Februari j.L afgeschafte in voerrechten op deze apparaten voor blinden zullen de verkoopprijs druk ken. Hiermee wordt bereikt dat de toch al niet te best gesitueerde blin den in ons land zich de in verhouding tot hun inkomen te dure hulpmidde len gemakkelijker en goedkoper dan tot nu toe kunnen aanschaffen. De uit Denemarken ingevoerde Braille schrijfmachines, die onmis baar zijn voor de meer intellectuele blinden en waarvan de aanschaf- fingskosten circa 175.— bedragen, worden nu goedkoper. De braille- horloges, waarvan een partij dames- en heren polshorloges en zakhorloges in bestelling is, komen tengevolge van de nieuwe factoren, op ongeveer vijftig gulden per stuk, dat is circa 15 tot 20 gulden goedkoper dan in de Nederlandse winkel. RADIOTOESTEL VOOR TWEE-MILLIOENSTE. De twee millioenste radio-toestel- bezitter is dezer dagen bij de dienst luistervergunningen geregistreerd. Het is de heer A. K. Henzen, Bosland- weg 18 Rhenen. Op 22 April zal hem namens de Nederlandse Radio Unie een radiotoestel worden aange boden. In Denemarken is tengevolge van het conflict in de landbouw in de steden practisch geen melk verkrijgbaar. Alleen voor ziekenhuizen en baby's is met grote moeite de voorziening van dit kostbare vocht nog gaande te houden. Op het platteland is de situatie heel andersDaar moet de melk of weggegooid worden, of, zoals hier aan de beesten worden gevoerd Rapport huurbelasting Rechtsgrond ontbreekt Naar aanleiding van de plannen van de regering aan een verdere huurverhoging een huurbelasting te koppelen heeft het centrum voor staatkundige vorming van de Katho lieke Volkspartij een commissie inge steld met de opdracht een gemoti veerd antwoord te geven op de vraag naar de rechtvaardigheid en doelma tigheid van een huurbelasting en van een huuregalisatiefonds. Thans is verschenen het rapport dat deze commissie onder voorzitter schap van prof. dr. Th. L. M. Thur- lings, heeft uitgebracht. De commissie komt o.m. tot de v.ol- gende conclusies: Uitgaande van de veronderstelling, dat de te verwachten huurverhogin gen slechts een geleidelijke benade ring van een uiteindelijk evenwichts- niveau zullen vormen, is de commis sie van mening, dat voor een huur belasting de rechtsgrond ontbreekt. De stijging van het algemeen prijs niveau levert een nadeel op voor de eigenaar van duurzame goederen, aangezien zijn vervangingsfonds, voorzover gevoed door afschrijvingen Prijzen in onderzoek Het ministerie van economische za ken zet zijn strijd tegen de kartels en prijsafspraken voort. Na de successen met de radiotoestellen en gramofoon- platen heeft de minister de loupe ge plaatst op de brilmonturen. Er zijn al besprekingen gevoerd tussen de be langhebbenden en vertegenwoordi gers van het ministerie. De prijzen van monturen worden vastgesteld door de opticiens. Zij ver hogen de inkoopprijzen met een afge sproken percentage. Op het ministerie heeft men waarschijnlijk de indruk dat deze percentages veel te hoog zijn. De opticiëns hebben reeds gewezen op de bijzondere omstandigheid die maakt, dat hoge marges noodzakelijk zijn. Zij moeten immers een grote sorte ring modellen aanhouden, omdat ieder montuur medisch verantwoord moet zijn. Ook vestigden de opticiens er de aandacht op, dat zij al een korting bw nSeven bij de levering aan zieken- van vóór de prijsstijging, tekort gaat fondspatiënten. Deze korting is kort- schieten. De huurprijsbeheersing op 1 êeleden verhoogd na langdurige laag niveau betekent een extra na- dprhanrfpiimopn deel voor de huiseigenaar. De verho ging der heren tot vervangingswaar de-niveau is derhalve te zien, niet als een voordeel, doch als de verwijde ring van een extra nadeel. De brand te Vlaardingen Stoeipartij oorzaak Uit een door de politie ingesteld onderzoek is gebleken, dat de brand bij de visconservenfabriek „Flamin go" te Vlaardingen is ontstaan, door enkele jeugdige arbeiders, die om ongeveer half zeven aan het stoeien waren bij de kleedlokalen die op de emballage zolder van het bedrijf zijn gelegen. Een 18-jarige uit Maas sluis is daarbij met een brandende cigarette in de hand in een stapel oud papier gevallen, waardoor het vuur yan die cigarette afviel. De jongelui hebben toen nog even naar dat gevallen vuur gezocht, maar het zoeken al te gauw gestaakt toen ze het niet vonden. Ze zijn daarop naar huis gegaan, terwijl het vuur door smeulde. derhandelingen. Ook bouwmaterialen. Wij vernemen, dat het ministerie op het moment ook een onderzoek instelt naar de prijzen van de bouw materialen. De prijzen van deze mate rialen, waarbij ook sprake is van een kartel, zijn makkelijk hoog te hou den, nu er een grote bouwactiviteit heerst. Het onderzoek omvat onder meer buizen, cementbuizen, dakpannen, bakstenen en drijfstenen. GROTE LANDBOUWBEURS IN UTRECHT. Dertien landen zullen deelnemen aan de landbouwbeurs welk van 28 April tot en met 4 Mei te Utrecht zal worden gehouden. Er zullen in totaal 356 inzendingen van binnen- en buitenlandse producten zijn, bij eengebracht door 184 exposanten. West-Duitsland neemt onder de bui tenlandse inzenders de eerste plaats in met artikelen van niet minder dan vijf en zeventig fabrieken. Op deze landbouwbeurs zullen di verse instituten met voorlichtings stands aanwezig zijn.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5