Regering blijft waakzaam op het loonfront SPOKEN Twee Nederlandse militairen bij oefeningen verongelukt Dodelijke val De B.B en de Rijks Mobiele Colonnes Ministers verzoeken om opheffing minimumprijzen van gedistilleerd De gratie-verlening op Bevrijdingsdag WOENSDAG 20 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 EERSTE K.' MER Minister Suurhoff verklaarde gis- termiddag bij de beantwoording van wat de Kamerleden vorige week in de Eerste Kamer over de begroting van Sociale Zaken hadden gezegd, dat wanneer bepaalde gebeurtenissen op het loonfront van de laatste tijd, waarbij de vakbonden tegen elkaar opbieden, meer dan incidentele be tekenis krijgen, dit niet veel goeds voorspelt voor de vrije loonvorming. De regering volgt met waakzaam heid de gang van zaken. Sprekende over de jongste staking in Amsterdam, wees de bewindsman er op dat het overheidsapparaat on der alle omstandigheden moet kun nen functionneren. Daarom moet deze staking worden veroordeeld. In het particuliere bedrijfsleven kan staking slechts als uiterste middel worden aanvaard. Minister Suurhoff noemde de ar beidsbemiddeling, die de stichting „Het leven begint bij '40" had ver leend, ondeskundig en onverant woord. Daarom had hij deze stich ting gezegd hiermee niet voort te gaan. Door de gewestelijke arbeids- bureaux werden in 19-54 98.000 men sen boven de 40 geplaatst, dat isc 35% van het totaal van 275.000 plaatsin gen. Op dit terrein wordt er dus nog wel wat gedaan door de arbeids- bureaux. Emigratie nodig Minister Suurhoff verdedigde ver volgens de emigratie. De eeuwen door zijn tienduizenden Nederlanders over de gehele wereld uitgezwermd. De bevolkingsgroei stelt ons voor schier onoplosbare problemen. De bewindsman noemde het verkeers- vraagstuk, de schaarste aan cultuur gronden, het verdwijnen van recre atie-mogelijkheden en natuurschoon, OVERHEIDSSALARISSEN De verschillen tussen 't rijk en 't bedrijf Vragen in de Kamer Het Tweede Kamerlid de heer Hit- meester heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het de minister .bekend, dat volgens het stenografisch verslag van de buitengewone vergadering der Centrale van Hogere" Rijksambtena ren, gehouden op 2 April jLt door de heer Castermaps, secretaris_ der ver eniging van rijksaccountants, is me degedeeld: „Het bestuur en de leden van de Vereniging van Rijksacconuntants kennen uit hoofde van hun func tie de cijfers uit de vrije sector. Wij, rijksaccountants, kijken im mers achter de schermen. Wij kun nen dan inderdaad verklaren, dat de verschillen in de salarissen groot zijn ten nadele van de hogere rijksambtenaren. Het is mij bekend, dat van bepaalde zijde hierover ge gevens zijn verzameld, welke ter beschikking zijn gesteld van de regering. Z.Exc. Beel kan hiervan dus gebruik maken"? 2. Zo deze vraag bevestigend mocht worden beantwoord en het te vens juist is, dat de regering over de daarbij bedoelde gegevens be schikt, is de minister dan bereid een inzicht te verstrekken over de ver houding tussen de salarissen van de hogere rijksambtenaren en die van soortgelijke positie in het particulie re bedrijf en het semi-overheidsbe- drijf alsmede die, werkzaam bij de N.V. Nederlandse Spoorwegen? 3. Zo deze verschillen inderdaad beduidend zijn in het nadeel van de hogere rijksambtenaren, welke maat regelen stelt de regering zich dan voor op korte termijn te nemen, ten einde voor die onduldbare toestand een redelijke oplossing te vinden? de toenemende water- en bodemver vuiling, het toenemend lawaai enz. Ook als het economisch niet zo nood zakelijk is als het nu is, aldus de heer Suurhoff, zou emigratie om al deze redenen nodig en gewenst zijn. De heer Suurhoff verzekerde de Kamer dat hij als het medici betreft, een zeer geduldig mens is, maar hij verlangde zeer naar een wettelijk ge regelde procedure tot oplossing van de conflicten tussen de ziekenfond sen en hun geneeskundige medewer kers. De ziekenfondsraad heeft reeds een voorontwerp van wet gemaakt, waarin ook de arbitragegedachte is verwerkt. De paranormale geneeskunde De heer Louwes en Vixseboxse hadden gevraagd de mensen, die pa ranormale heelkundige begaafdhe den bezitten, bevoegd te verklaren de geneeskunde uit te oefenen. Mi nister Suurhoff merkte echter op, dat dit een ondraaglijke verantwoor delijkheid /oor een minister zou zijn. Spreker wilde niet ontkennen dat er zulke mensen ziin en d^ -;i soms zieken kunnen genezen, maar iemand, die rheuma kan genezen, a wellicht tbc als een griep behande len, omdat hij geen diagnose kan stellen. Dr. Van Rihijn zeide, dat de Stich ting van de Arbeid op het ogenblik het vraagstuk bestudeert welke pro cedure moet worden gevolgd voor eventuele verkorting van de arbeids tijd. Dr. Van Rhijn was tegen de af schaffing van de kinderbijslag op dit ogenblik. Afschaffing van deze bij slag voor het eerste en tweede kind zou neerkomen op de noodzakelijke verhoging van de lonen met 6 pet. Er zijn tal van technische bezwaren tegen de afschaffing op dit moment, afgewacht zal moeten worden wat de studie van dit vraagstuk door de Stichting van de Arbeid oplevert. De staatssecretaris deelde mede dat de Sociale Verzekeringsraad bespre kingen voert met het Gemeenschap pelijk Administratiekantoor en de Rijksverzekeringsbank over de bouw van een nieuw gebouw voor gemeen schappelijk gebruik. De begroting van Sociale Zaken wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. (Advertentie) jagen woonwagen bewoners op de vlucht Aangestoken door een collectieve angstpsychose hebben alle bewoners van het woonwagenkamp te Helden, gehuisvest in negen wagens, dit ter rein verlaten. Men beweerde dat "s nachts geregeld onverklaarbare kloptekens on de wanden en daken der wagens te horen waren. Bij ve len was de schrik zo diep ingesla gen, dat zij 's nachts hun wagen niet meer durfden te verlaten en sommi gen durfden zelfs in hun eigen wa gen niet meer te slapen. De over spannen fantasie deed geruchten over nog meer vreemde zaken ont staan. Het woonwagennkamp Heiden ligt eenzaam tussen de bossen aan de weg van Helden naar Kessel. Sommige woonwagenbewoners had den hier al jaren hun standplaats. De politie heeft een onderzoek inge steld of de geluiden een toevallige oorzaak hebben gehad dan wel opzet telijk door iemand in of buiten het kamp zijn veroorzaakt. Tijdens militaire veldoefeningen zijn gisteren in Nederland twee mi litairen om het leven gekomen. De 20-jarige soldaat van de genie troepen Schoonenwolf uit Amster dam is op de stormbaan van de Lu- nettenkazerne te Vught dodelijk verongelukt, toen hij bij het springen ZUIDERKRUIS NAAR AUSTRALIË Op Woensdag 20 April om 16 uur zal het regeringsschip s.s. „Zuider kruis", uit Amsterdam vertrekken naar Nieuw-Zeeland en Australië via het Panamakanaal. Aan boord bevinden zich 830 pas sagiers, die, behalve 12 bezoekers en re-entries, allen emigranten zijn. Het Bureau B.B. schrijft ons het volgende: Onder de vele verslagen en bekend makingen, die in de afgelopen maan den betreffende de B.B. in de dag bladen zijn verschenen is er één te noemen van nog recente datum, die wel zeer de aandacht heeft getrok ken n.l. de publicatie over de op han den zijde wijzigingen met betrekking tot de bemanning van de R.M.C.'s. Daar gebleken is, dat hetgeen hier over is bekend gemaakt, aanleiding heeft gegeven tot enige misvattingen, zij in het onderstaande in het kort aangegeven de ware betekenis van deze wijziging. Nadat gebleken was, dat het alom bekende principe van vrijwillige be manning van alle onderdelen van de B.B. door burgers, in de practijk niet te verwezenlijken was voor de be manning van de R.M.C.'s (ook al niet door het specifieke dienstverband en de zware opleidingseisen voor deze diensten) heeft de Minister van Bin nenlandse Zaken in de Staten Gene raal zijn besluit bekend gemaakt voor deze R.M.C.'s thans het benodigde personeel te zulen gaan betrekken uit de dienstplichtigen der militaire luchtmacht. Hiermede wordt dus aan de R.M. C.'s het specifieke karakter van „vrij willigheid" en „bemanning door bur gers", zoals dit geldt voor alle ove rige diensten der B.B., ontnomen. Maar dit betekent tevens, dat de R.M.C.'s hebben opgehouden B.B.- diensten te zijn; zij behoren thans niet meer tot de formaties van de B.B. Wat betreft de in tijden van nood door de R.M.C.'s te leveren bijstand aan het hulpverleningspotentieel van de B.B., moet dit thans op dezelfde wijze bezien worden als wanneer bij rampen militair personeel in het al gemeen voor bijstand wordt ingezet. Het is nog te goed bekend welk be langrijk aandeel de militairen hebben gehad in de bestrijding van de ge volgen van de stormramp van 1 Fe- bruari 1953 tezamen mét en naast de uitgebreide hulpverlening door burgers. In geval van toekomstige bijstands verlening door de R.M.C.'s zullen deze formaties hoewel opererend on der eigen, dus militair commando, als geheel staan onder het coördine rend opperbevel van het Hoofd Be scherming Bevolking van het betrok ken gebied. Het karakter van de B.B. van vrij willige burger-hulpverlening wordt door bovengenoemde wijziging dus geenszins aangetast. De B.B. is en blijft bestaan uit burgers, die uit welbegrepen gemeen schapszin en gevoel voor naasten liefde zich vrijwillig de morele ver plichting hebben opgelegd om in ge val van rampen klaar te staan de noodlottige gevolgen hiervan zoveel mogelijk te verkleinen. De R.M.C.'s staan hier thans naast. Aanschouwelijk" onderwijs via oor en mond van een hindernis zo ongelukkig te recht kwam, dat htf een nekwervel brak. De jongen overleed vrijwel on middellijk. Verdronken De eveneens 20-jarige soldaat J. W. Wiendels, afkomstig uit Didam, en gelegerd in de Willem de Zwijger- kazerne te Wezep, verongelukte tij dens wateroefeningen op het Koe- luchtergat, gelegen onder de gemeen te Kampen. De soldaat bevond zich op een van de vletten en is door nog onverklaar bare reden van het vlet gevallen en kwam onder het bootje terecht. De pogingen hem er onder vandaan te krijgen waren vergeefs. Geruime tijd is men bezig geweest met dreg gen. Zowel de politie te water uit Kampen als de marechaussee en par ticulieren namen aan het reddings werk deel. Na lange tijd gelukte het 't stoffelijk overschot boven te halen. Ontslag voor 63 stakers Thans hebben in totaal 63 leden van het personeel uit de Amsterdam se diensten en bedrijven, waarin is gestaakt, definitief ontslag gekregen uit de gemeentedienst. De geschorste stratenmakers van de dienst der Publieke Werken, die vorige week opnieuw het werk had den neergelegd als protest tegen de z.g. rancune-maatregelen van B. en W., hebben nu van het college be richt gekregen, dat zij Woensdagoch tend weer aan het werk kunnen Op Oceaan-eilandje vond men n parelschat Een hoeveelheid parels ter waarde van naar schatting 300.000 dollar ziet hier voor het eerst na 400 jaar weer het zonlicht temidden van de simpele werktuigen, waarmee zij werden „gewonnen".... De fantastische ontdek king van de meer dan 3000 parels naar men- vermoedt een verborgen schat van een inwoner van het dorpje Nueva Cadiz, dat in 1534 door een orkaan van de aardbodem werd weggeveegd werd gedaan door Dr. Joseph M. Cruxent, de directeur van het museum voor Natuurwetenschap pen in Caracas. De gehele schat was opgeborgen in een aarden kruik, welke niet meer dan een vijf centimeter onder de grond zat op het eiland Cubango, ongeveer 250 mijl uit de kust van Venezuela. Slijters verwachten strijd om de klant De ministers van economische za ken en landbouw hebben aan de vak organisatie gedistilleerde dranken (in feite een bedrijfschap) verzocht de minimumprijzen op die dranken op te heffen. Over dit verzoek is in kringen der cafébedrijven tamelijk grote op schudding ontstaan. De verordening kwam in 1949, toen weer normale distributie-omstandigheden aanbra ken, tot stand met het oog op het voorkomen van een prijzenstrijd, die tevens de drankbestrijding zou De gratie ter gelegenheid van de tiende bevrijdingsdag geldt voor de vonnissen, welke worden uitgespro ken vóór 6 Mei 1955 en voor de delic ten, welke zijn gepleegd vóór 1 Fe bruari 1955. Zij zal uitsluitend gel den voor onvoorwaardelijke geldboe ten en voor tijdelijke vrijheidsstraf fen. Geen gratie zal worden verleend, wanneer een vroegere gratie of voor waardelijke invrijheidstelling wegens het gedrag van de delinquent herroe pen is. De kwijtschelding van de vrijheids- straffen is voorwaardelijk. Het ligt in de bedoeling de gevan genen, die daarvoor in aanmerking komen, op 6 Mei in vrijheid te stel len. Niet voor levenslang. Boeten van 25 gulden en minder zullen in hun geheel worden kwijt gescholden. De hogere boeten zullen worden verminderd met een kwart met een minimum van 25 gulden. Voorts wordt algehele gratie ver leend voor vrijheidsstraffen van veer tien dagen en minder. Andere gevan- In de klassen van alle scholen, welke in Nederland deelnemen aan de lessen van de zo populair geworden schoolradio-uitzendingen, is Dinsdag aan het eind van de les, welke handelde over suiker in het algemeen en over snoep in het bijzonder, i.v.m. de Internationale Tentoonstelling „De Suiker" in het R.AX-gebouw te Amsterdam, snoep uitgereikt aan de leerlingen, die het fabricage-proces hiervan juist te voren over de radio hadden kunnen volgen. Zo was het in een Amsterdamse school: gretige handen grijpen in een overvolle zak, welke een leerlinge aan het eind van de les bij wtjze van verrassing presenteerde.... Helicopterlijn Brussel Eindhoven geopend Gisteren heeft de Sabena haar he licopterlijn BrusselEindhoven ge- geopend. Even vóór 10 u. gistermorgen landde de chef-piloot Gerard Trémé- rie met de helicopter op de heli port aan de Genneperweg te Eindho ven. Behalve directeur A. Vernieu- we bevonden zich in het toestel nog de heer Naomè en enkele Belgische journalisten. Nadat burgemeester mr. Kolfscho ten de Belgen had begroet, maakten de genodigden in groepjes van ze ven personen een rondvlucht van tien minuten boven de stad. Waarschijnlijk zal op 15 Mei de lijn BrusselEindhoven naar Duis burg—DortmundEssen worden doorgetrokken De burgemeesters dezer Duitse steden zullen dan naar Eindhoven komen om met burge meester Kolfschoten de reis per heli copter naar Duisburg mee te maken. genisstraffen worden verminderd met een kwart met een minimum van veertien dagen en een maximum van negen maanden. Geeri amnestie zal worden verleend aan levenslang veroordeelden. Op voordracht. De directeuren van de gevangenis sen moeten adviseren, welke gevan genen voor de gratie in aanmerking komen. Gevangenen, die hebben getracht zich aan de tenuitvoerlegging van hun straf te onttrekken, zullen niet voor gratie in aanmerking komen. De gehele procedure brengt voor vele instanties opeenhopgingen van werk met zich aldus besluit het deeld. Alg. Dagblad, waaraan dit bericht is ontleend Zo zullen bijvoorbeeld de reclasseringsverenigingen moeten rapporteren over degenen, die in vrijheid zullen worden gesteld. Dit zou anders over een langere periode zijn uitgestreken. tegenwerken. Indien, zo zegt men, de minimumprijzen per glas en maatje gedistilleerd worden opgeheven, dan zal een „chaotische strijd om de klant" ontstaan, waarbij de belan gen van zwakke drinkebroers niet gediend zullen worden. Hoewel een matig mens zijn vrijheid waard is, zal, met andere woorden, het ophef fen van de betrekkelijke onvrijheid van de minder matige of onmatige mens tot minder gewenste gevolgen kunnen leiden. Niet alle betrokken bij deze kwes tie zien echter het verzoek om ophef fing van de minimumprijsregeling zo somber in. De vakorganisatie heeft er nog niet over vergaderd, zodat nog geen instemmend of weigerend be sluit is genomen. Zou de organisatie eventueel wei geren aan het verzoek gevolg te ge ven, dan kunnen de ministers beslui ten om de betreffende verordening te vernietigen. VACANTIEWET OP KOMST Minstens 12 dagen p. jaar Het ligt in de bedoeling van de re gering te komen met een Vacantic- wet, waarin is opgenomen een va- cantieregeling voor ouderen van ten minste 12 dagen en voor jeugdigen van tenminste 18 dagen. Er is overleg gaande met het de partement van Justitie. Dit overleg kan einde volgende maand worden afgesloten. Dan gaat het ontwerp om advies naar de S.E.R. Dit heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr dr Van Rhijn, Dinsdag in de Eerste Kamer meege- Vlaardingse visfabriek door vuur vernietigd Bosbrand in Brabant Gistermiddag is een felle bos- heidebrand uitgebroken op het grond gebied aan de gemeente Boxtel, op een gedeelte van de Kampinasche hei. de ten Westen van het natuurreser vaat „De Huisvennen". Aanvankelijk leek het mogelijk de brand aan de kant van de Franse baan te Oisterwijk te localiseren, doch tengevolge van de felle wind sloeg het vuur over naar het stroom gebied van de Beerse in de richting van Balsvoort. De brandweren van de gemeente Boxtel en de bosbrand- weren van Oirschot en Oisterwijk slaagden er na 2 uren in de brand in de omgeving van Oisterwijk te stui ten, zodat de omgeving van de Beer se behouden kon blijven. Er is wei nig schade aangericht aan de bos- opstand, terwijl ook het prachtige Beekdal van de Beerse is gespaard gebleven, maar 125 ha heide werden verwoest en er is grote schade toe gebracht aan de wildstand; veel vo gelnesten zijn verloren gegaan. De oorzaak van de brand is onbekend. Mogelijk was de oorzaak onachtzaam heid met vuur. Gisteravond tegen half acht Is brand uitgebroken op de bovenver dieping van dt viseonservenfabriek „Flamingo", gelegen aan de Konin gin Wilhelminahaven te Vlaardingen. Op het moment dat de brand, die op de eerste étage moet zijn ontstaan, werd ontdekt, waren nog acht man in de fabriek aanwezig, zodat onmid dellijk alarm kon worden gemaakt en enkele kostbare machines, o.a. twee etikettenmachines en een spijkerma chine, de radio-installatie met pick up en een aantal kisten gevuld met blikken visconserven, welke voor ex port gereed stonden, naar buiten kon den worden gebracht. De brandweer was spoedig met drie motoispuiten en een ladderwa gen aanwezig, zodat de vlammen, die inmiddels uit het dak sloegen, met zestien stralen konden worden aangepakt. Men kon echter niet ver hinderen, dat. de bovenverdieping van de expeoitieafdeling, waarop zich veel brandbaar materiaal be vond, zoals kisten, kartonnen dozeit en balen met ledige blikken, totaal uitbrandde De schade :s vrij aanzienlijk. Pand en inventaris zijn verzekerd, terwijl men ook tegen bedrijfsschade verze kerd is.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5