SmtLGAT &>y.ma$TAD Bouwrijp maken van plan Zuid-West vraagt opnieuw ruim twee millioen Drankvergunning voor Lustrumfeesten Gemeenteraad van Leiden vergadert Bouw van studentenflat door Leidse Universiteit goedgekeurd Bouw brug over Haarlemmertrekvaart Communie-geschenken HUIBERS Religieuse Artikelen Wat propagandisten horen en wat zij antwoorden WOENSDAG 20 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 DE GEMEENTEPLANNEN De raadsagenda van de Leidse gemeenteraad geeft weer een doorsnede van de veelzijdige taak die de gemeente heeft. „Dure" besluiten komen ditmaal op de agenda niet voor, behoudens het plan voor het bouwrijp maken van nieuw gebied in het plan Zuid-West, in de buurt van de Trek- vliet. Dit plan vraagt van de Raad een besluit, dat een dikke 2 millioen zal vrijmaken. Het zal de raadsleden echter weinig moeite kosten aan deze zo noodzakelijke uitbreiding steun te verlenen. Hieronder geven wij enige enige toelichtingen op de agendapunten, die u elders in dit blad aantreft. DRANKVERGUNNING. De Lustrumcommissie 1955 van het Leidsche Studentencorps heeft het verzoek tot B. en W. gericht om te bevorderen, dat ter gelegenheid van de Lustrumfeesten, welke van 7 tot en met 15 Juni a.s. zullen worden gehouden, aan haar een vergunning wordt verleend voor de verkoop van sterke drank in het klein voor ge bruik ter plaatse van verkoop- (tap- vergunning) in enkele op te richten opstallen op het Pieterskerkhof. De Lustrumcommissie verwacht in genoemd tijdvak een groot aantal reünisten. De sociëteit „Minerva" biedt niet voldoende ruimte om allen te ontvangen-en de tijdelijke inrich tingen zullen in het tekort aan ruimte voorzien. Aangezien de lustrumviering van het Leidsche Studetencorps als een buitengewone gelegenheid voor maat schappelijk verkeer moet worden aangemerkt ook in 1950 zijn die feesten als zodanig beschouwd en de genoemde localiteiten aan dat ver keer dienstbaar gemaakt zullen wor de, bestaat er tegen het verlenen van de bedoelde vergunning boven het wettelijk maximum naar de mening van het college geen bezwaar. Weg naar zuiveringsinrichting van rioolwater wordt eeigen weg. De N.V. Nederlandse Spoorwegen is voornemens een gedeelte van de toegangsweg, lopende van de Haar lemmerweg naar de aan de Slaagh of Stinksloot gelegen rioolwaterzui veringsinrichting, aan de gemeente in eigendom over te dragen. Met het oog op de omstandigheid, dat aan het bedoelde weggedeelte percelen zijn gelegen, welke aan de N.V. in eigendom toebehoren, wenst zij, dat het weggedeelte vóór de overdracht van de eigendom tot openbare weg wordt bestemd. Daar het onderhavige weggedeelte naar de rioolwaterzuiveringsinrich ting en de daarbij behorende thans in aanbouw zijnde, dienstwoning loopt, achten B. en W. het ook voor de gemeente van groot belang, dat zij de eigendom daarvan verkrijgt. Onbewoonbaar verklaard. Van 9 woningene gelegen in het Halve Maanshof, het Zijl- of Rozenhof en in het Willemshof (Middelste gracht) is geconstateerd, dat deze in zodanige toestand verkeren, dat zij niet door het aanbrengen van verbe teringen in bewoonbare toestand kunnen worden gebracht. Ook naar het oordeel van de Commissie voor de Openbare V/erken en van de hoofdingenieur-directeur van de We- Agenda Leiden WOENSDAG: St. Petruswerk: 7 uur nam: Rozen- kranskruistocnt. St. Antouiusclubhuis: 4—6 uur nam.: Advieszitting voor werknemers en werkgevers in de Horecabedrijven. Het Gulden Vlies: 8 uur nam.: Jaarvergadering H.K.W. Gebouw Steenschuur: 6, 8 uur nam: Mij. v. Tuinbuuw en plantkunde. In den Vergulden Turk: 8 u. nam.: PJCR-forum. .Aspecten van de Eu ropese samenwerking. DONDERDAG: Het Gulden Vlies: 7.3010 uur nam.: Receptie woningbouw ver. „Eensgezindneid". Receptiekamer Stadsgehoorzaal: 10 uur voorm Publieke eindles van de lagere landbouwschool. De Lakenhal: 2 uur nam.: opening van de Leidse Week voor Interna tionale Samenwerking. Burgerzaal van het Stadhuis: 8 uur nam.: Plecht-ge zitting van de Ne derlandse Raad van Europa. Dienst der apotheken. De deropbouw en de Volkshuisvesting in de provincie Zuid-Holland, die de functie van Inspecteur belast met het toezicht op de handhaving van de wettelijke bepalingen betreffende de volkshuosvesting uitoefent, dient ten aanzien van deze woningen on bewoonbaarverklaring plaats te heb ben. De termijn van ontruiming wordt op zes maanden gesteld. Industrie- en bouwterreinen in plan „Leiden-Zuid-West". Teneinde beschikbare industrieter reinen te verkrijgen, is het nodig daarvoor bestemde in het partiële uit breidingsplan „Leiden-Zuidwest", na bij de Trekvliet, gelegen terreinen bouwrijp te maken. B. en W. hebben daartoe een plan doen ontwerpen en daarin tevens een tweetal aanslui tende bouwterreinen betrokken. De totale kosten van uitvoering van het plan worden geraamd op ƒ2.234.500. Rudolf Steinerschool. Bij zijn om prae-advies in handen van B. en W. gesteld schrijven van 31 Januari j.l. verzoekt het bestuur van de Stichting Rudolf Steiner school, ten behoeve van zijn bestaan de school aan de Langebrug no. 87, medewerking voor de stichting van ligen. een gebouw met vijf klasselokalen en een vaklokaal, in het Noord-Wes telijk stadsdeel. De Rijksinspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Leiden, wiens advies terzake is gevraagd, heeft bericht, dat het perceel Lange brug no. 87 in geen enkel opzicht voldoet aan redelijke eisen, aan een schoolgebouw te stellen. Bij de aanvrage is een lijst hand tekeningen overgelegd, waaruit blijkt, dat de school, die onmiddel lijk na' t verlenen van de medewer king kan worden geopend, zal wor den bezocht door 124 leerlingen, welk aantal ruim voldoende is voor de stichting van een school voor gewoon lager onderwijs in deze gemeente. Daar de aanvrage overigens vol doet aan de wettelijke eisen, kan medewerking worden verleend. De financiële consequentoes zullen na der worden geregeld. Clubhuis „Ons Eiland". Het bestuur van de Speeltuinver eniging „Ons Eiland" heeft het plan op het terrein van zijn speeltuin aan de Kortenaerstraat een clubhuis te bouwen, waardoor de jeugd in de ge legenheid zal zijn ook bij slecht weer op de tuin te verblijven. Daar naast zullen cluibs voor ouderen in het gebouwtje onderdak kunnen vin den. De bouwkosten worden geraamd op 18.000, De vereniging beschikt over een bouwfonds van 12000(welk be drag zij hoopt op te voeren tot 13.000,Het bestuur verzoekt de gemeente om tot het dan nog ontbre kende bedrag van 5000,een geld lening te verstrekken. B. en W. zijn van mening, dat het verantwoord is dit verzoek in te wil- Kruistocht door Spanje van 't Gilde De dames van het Gilde zagen er kennelijk wel heil in zich gisteravond in „De Turk" aan de warme Spaanse zon van mevr. J. StaalVan Sant- vliet te verwarmen. De voorzitster merkte in haar openingswoord op, dat zelfs de proza'ische schoonmaak de dames niet van de Spaanse roman tiek weerhouden heeft: de opkomst overtrof de verwachting. Welnu, het is een hartverwarmende avond geworden. Mevr. Staal is een goed opmerkster en dat wat zij ge zien heeft, weet zij uitmuntend wéér te vertellen. Zij doet dit in een wel overwogen trant, zó dat er van de interessante details niets verloren tat. Zij heeft met haar echtgenoot en enige reisgenoten een tocht gemaakt door het geïsoleerde Spanje, het land dat door zijn isolering zichzelf bleef. Over de Spaanse hoogvlakte ging haar reis onder meer naar Santiago, waar zij de grafplaats van Jacobus de Meerdere (d.w.z. de oudere) be zocht. Zij reisde naar het Zuiden waar steden als Granada en Sevilla het stempel van de Moorse overheer sing hebben behouden. In de pauze bewonderden de dames de collectie kleurige poppen, die me vrouw Staal op haar vele reizen door de wereld heeft verzameld. Prachtige lichtbeelden illustreerden haar boeiend reisverhaal. Mevr. G. LindenhoffHopp dankte de spreekster, die al eens eerder de gaste is geweest van het katholiek vrouwengilde, in warme bewoordin gen. Dinsdag 26 April a.s. om 2 uur ver- verordening, houdende wijziging van gadert de Leidse gemeenteraad. Te behandelen onderwerpen zijn: Voorstel tot het overplaatsen van drie hoofden van openbare lagere scholen in deze gemeente. De heren D Janssen, J. Entrop en J. Slegten- horst. Benoeming van vier hoofden van openbare lagere scholen in deze ge meente. W. F. van Weizen, I. Iterson, J. C. Bartelsman en Th. van der Veen. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan de heren W. F. van Weizen en J. C. Bartelsman uit hun betrekking van onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs te Leiden. Voorstel tot het overplaatsen van twee onderwijzers van openbare la gere scholen in deze gemeente. De heren J. W. Louwe en S. H. Radius. Benoeming van drie onderwijzers bij het openbaar lager onderwijs al hier. De heren A. W. Willemse, S. Dekker en F. H. Westerkamp. Voorstel inzake het verstrekken van een geldlening aan de Speel tuinvereniging „Ons Eiland", ten be hoeve van de bouw van een club huis op haar speeltuin aan de Korte naerstraat. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van een bedrag ter dekking van het tekort van de Leidse week voor internationale samenwerking. 1.000). Voorstel inzake het aankopen van een gedeelte van het binnenterrein van het nabij de Langegracht gele gen Koninginnehof. Voorstel tot het vaststellen van een Aanbevelin<r?comité SticMim* 40-45 pevormdl Voor de lustruminzameling van de Stichting 1940'45, die van Maandag 25 April tot Zaterdag 7 Mei gehou den wordt heeft zich in Leiden het volgende aanbevelingscomité ge vormd: Het college van B. en W.; mr J. Bool, Gemeente-secr.; prof. dr J. N. Bakhuyzen-v. d. Brink, Rector-magn. van de Leidse universiteit; F. F. de die, regelende de heffing en invor dering van belastingen onder de naam van havengeld en liggeld in de gemeente Leiden. Voorstel inzake het verlenen van een garantie in de geraamde inkom sten van de door de Vébo te houden Paasvee- en jubileumtentoonstelling 15.000,—.) Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men A Wis- en Natuurkunde de heer J. Koolhoven te Wassenaar. Geslaagd voor het candidaatsexa-- men F Wis- en Natuurkunde de da mes A. Wijnand te Leiden; A. BovenS te Den Haag en de heren R. M. UI- mann te Wassenaar en P. J. Napjus te Leiden. i Geslaagd voor het candidaatsexa- j men K Wis- en Natuurkunde mej. R. Giel te Den Haag en de heren W. v. Ravesteyn te Leiden en J. K. Sme- lik te Oegstgeest. Geslaagd voor het doctoraat-exa men Biologie mevr. M. P. M. Herr mannErlee te Oen Haag. Geslaagd voor het doctoraal-exa- men Fhysische Ohemie de heer P. J. M. Bik te Leiden. Geslaagd voor het doctoraalexa men Natuurkunde de heer F. J. Hooftman te Leiden. KOSTEN UITVOERING f 1.800.000 Goedkope woongelegenheid voor tweehonderd Academieburgers in plan Zuid-West Leiden zal een studentenflat voor voor de huisvesting van ongeveer tweehonderd mannelijke studenten krijgen. Het bouwwerk, dat ongeveer 1.800.000 zal kosten, wordt waarschijnlijk opgenomen in het bouw plan Zuid-West. De Universiteit heeft zich dezer dagen accoord verklaard met het ontwerp van de Delftse ar chitect H. Postel. percent van het aantal kamers is een klein slaapvertrek geprojecteerd. De plannen om tot de bouw van een studentenflat te komen werden in 1951 door het college van curato ren tot verdere uitwerking opgedra gen an een commissie onder leiding van prof. dr. E. Havinga. Gestreefd moest worden naar een gedeeltelijke oplossing van het spoorstudenten- probleem, het leveren van een bij drage om de kloof tussen georgani seerde en ongeorganiseerde studen ten te overbruggen en de leniging van de kamernood in Leiden. Geen kazernesfeer. Het ontwerp vin een plan voor de bouw van de flat werd in handen gegeven van de architect H. Postel in Delft. Deze heeft gepoogd om bij het ontwerp niet te vervallen in de woonkazernesfeer zoals die op het ogenblik algemeen wordt toegepast. De kamers zullen namelijk verdeeld worden over een aantal paviljoens óf over zorgvuldig van elkaar ge scheiden verdiepingen. Bij twintig Onteigening noodzakelijk In de zitting van October '54 heeft de Leidse gemeenteraad in principe besloten tot uitvoering van het vee marktplan overeenkomstig het over gelegde schetsontwerp, volgens het welk een nieuwe veemarkthal c.a. zal worden gebouwd op het noord oostelijke deel van het Schuttersveld en een parkeerterrein nabij „Groen- oord" zal worden aangelegd, een en ander verbonden door een brug over de Haarlemmertrekvaart. Zoals bekend ligt het in de bedoe ling om de provinciale weg 5, van het punt af, waar zij de Zijl ontmoet, te verbinden door een weg door Lei- den-Noord met het nieuwe Stations plein. Bedoelde provinciale weg zal na openstelling van rijksweg 4a de aftakking vormen voor het verkeer over deze rijksweg van en naar Am sterdam. Het nieuwe Stationsplein wordt het grote verkeersknooppunt van Leiden. De brug over de Haar lemmertrekvaart zal dus een be langrijke functie vervullen in het in terlocal verkeer. Voor de bouw van de brug moet de Haarlemmerstr. 123, Leiden de speciaalzaak voor alle gemeente eigendom verkrijgen van enige percelen en van een perceels gedeelte. Getracht zal worden de no dige percelen bij minnelijkq over- eenkomst te verkrijgen. Met het oog het woonprobleem is. Op de vraag op de urgentie van de uitvoering van 1 zo in de plaats van uw studie een het veemarktplan dient op korte ter- studentenhuis wordt gebouwd, bent Baas in eigen huis. Een eetzaal is niet in het plan op genomen, omdat men wil voorkomen dat het huis een afgesloten eenheid werd naast het gewone studenten leven. De studenten blijven dus ge bruik maken van de mensa in socië teit Minerva. De Academieburgers zullen zoveel mogelijk baas in eigen huis worden. Het ligt in de bedoeling de prijzen van de kamers zo laag mogelijk te houden. Hierdoor zullen vele spoor studenten in de gelegenheid worden gesteld van „knor" tot „Leidenaar" te worden. Het is niet uitgesloten, dat in de toekomst nog meer plannen voor de bouw van studentenflats ontvouwd worden. Het eertse gebouw zal na melijk slechts een klein gedeelte van het vraagstuk kunnen oplossen. Zo moet er ook een flat komen voor meisj esstudenten. Er is een dringend beroep gedaan op de regering om medewerking te verlenen bij de realisering van het plan. 1348 Spoorstudenten. Een enquête onder de Leidse stu denten heeft uitgewezen hoe nijpend mijn met de bouw van de brug te worden aangevangen. Teneinde geen tijd verloren te doen gaan, verdient het aanbeveling de totstandkoming van een Koninklijk besluit te bevor deren, waarbij de ten behoeve van de bouw van de brug nodige perce len, als te onteigenen percelen wor den aangewezen. u dan voornemens in dat huis een kamer van 3 bij 4 metei te huren voor 35 per maand? 46% van de 3242 studenten die reageerden, ant woordden bevestigend. Het aantal spoorstudenten tenslot te bedroeg op 1 December 1955 in totaal 1348. Hiervan waren 1026 man nelijke en 322 vrouwelijke studenten. K.V.P.-BLIKSEMACT1E: 25 APRIL „Mijnheer, ik word alleen lid van j dagen liberaal of protestants-chris- de K.V.P., als er niet meer samengc- telijk bestuurd? Welnee. Op de dag werkt wordt met de P. v. d. A.". De van vandaag is het K.V.P.P.v.d.A., propagandist ook niet mis ant-1 in combinatie met A.R. en C.H. Ook woordt: „Hoe denkt u dan, dat ons (Advertentie* "Vótf /e/" p vofi (L HET CLUBHUIS ZAL ER VOL VAN ZIJN Voor vele Leidse ramen bliksemen Bree, voorz. van de K.A.B.; prof. mr op het ogenblik reeds de felle let- R. P. Cleveringa; A. van Dijk, Frac- j ters van de KVP-actie tegen een he- tie-voorz. van de K.V.P.H. W Gerth melsblauwe achtergrond, als een van Wijk, Garnizoenscomm.; J. C. j donderslag: by heldere hemel. Het Fractie-voorz. van de V.V.D.; laatste ls,",el eeheel Jl»st want de avond-, nacht- en Zondagsdienst der m. A.'jansen. Deken van Leiden'; I voorbereiding van de actie op Maan- J. C. J. Lambèrmont, Voorz. van de daf a& heeft n0«al wat vocten de vó Mr' PicSin'imnnedle""' I De leden van de KVP bijvoorbeeld Voorz. v d. Ver. Romngmnnedag WOrden voor het aanhoren van de E. ^ter,_Fractm-voorz. vandeP.I instructies ^«dagavond in het St. Antonius Clubhuis verwacht apotheken te Leiden wordt van Za terdag 13 uur tot Maandag 8 uur waargenomen door: De apotheek Herding Blanken; Hogewoerd 171, Tel. 20502 en de Apo theek Reijst, Steenstraat 35, Telefoon 20136. Te Oegstgeest door: De Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Te lefoon 26274. LEIDERDORP K.V.P. BLIKSEMACTIE. Overal in het land staan de afde lingen van de K.V.P. in het teken van de bliksemactie. Ook in de afde ling Leiderdorp heeft zich een comi té gevormd, dat zich opmaakt om met een flink aantal propagandisten op pad te gaan voor uitbreiding van het ledental, Donderdag 21 April vindt de start plaats van deze actie die in de komende dagen zal worden gevoerd en op Vrijdag 29 April zal worden beëindigd. Geboren: Adriana Alberta, dr van A. G. Limburg en A. Spies; Jacobus Paulus zn van J. de Jong en C. H. Schuller; Margaretha Maria dr van F. J. van Noort en M. E. Stijger. Ondertrouwd: L. H. van der Luit 24 jr en Th. W. Koelewijn 17 jr. Gehuwd: W. P. Koolhaas en A. C. C. Spaans; H. Verhoogt en J. L. de Jong. d. A.; dr F. H. von Meyenfeldt, Voorz. van de Kerkeraad van de Ger. Kerk; R. Meyer, Comm. van Politie; C. J. Piena, Secr. van de v.m. Ver- trouwensraad der Illegaliteit. L. Questroo, Voorz. van de Ver. van Ex- poge's; mr. Ph. Ruyter de Wildt, Voorz. van de Drie-Octoberver.; J. H. Schüller, Voorz. van de Leidse Be- stuurdersbond; prof dr H. A. Snellen, Zij mogen gerust een vriend of ken nis meebrengen, omdat hierdoor de actie reeds voortijdig geslaagd is. De instructieavond zal niet langer dan een uur duren. Gedenksteen Hedenmiddag om 3 uur is in de in aanbouw zijnde dr. Van Voorthuy- mr. F. J, J. Trapman, Secr. van de serachool aan de Marmxstraat een Leidse Ver. van Industrieëlen; J. Vis- gedenksteen geplaatst. De steenleg- ser, dir. V.V.V.; Ds. D. J. Vossers, Ulng werd verricht door mej. R. L. Voorz. van de Kerkeraad van de van Voorthuysen. Herv. Gem.;Ds. J. v. d. Wiel, Voorz. van de Leidse Chr. Oranjever.; H. de Wilde, Voorz. van K. en O.; mr C. J. Woudstra, Voorz. Stichting „Dooden- herdenking"; D. v. 't Zelfde, Voorz. van de Leidse Chr. Bestuurdersbond. AANRIJDING OP DE MARESINGEL. Gistermorgen had op de Mare- singel een aanrijding plaats tussen een bromfiets en een personenauto. De bromfietser, de 41-jarige J. C., werd tegen de grond gesmakt en met een sleutelbeenfractuur en een her senschudding naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Kinderen en lucifers Doordat kinderen met vuur speel den is gistermiddag in de Calland- straat een begin van brand ontstaan. Hoewel het vuur gretig om zich heen tastte, zagen de bewoners kans de rode haan zelf te verjagen. De brand weer behoefde nog slechts enig sloop werk aan het plafond te verrichten om eventuele brandhaarden in de kiem te smoren. Omver gelopen Een onbekende doch ongetwijfeld stevige voetgangster stak gistermid dag zonder voldoende op het verkeer te letten de Steenstraat over. Zij liep recht tegen de 13-jarige wielrijder op, die de macht over zijn stuur verloor en tegen de grond smakte. De jon gen moest met een hersenschudding naar het A_cademisch Ziekenhuis gebracht worden. Vakdiploma Voor het examen vakdiploma schoen- en detailhandel, dat gister in Den Haag gehouden v/erd, slaagden de Leidse dames M. M. Speel en R. Uylenbroek. Er is een bedrijf in Leiden dat zich hedenmiddag bezig houdt met het gratis wit schilderen van achter krant te laat in Uw bus valt om nog spatborden. Wij vermoeden dat de gébruik van deze gratis service te kunnen maken, zodat we onze le zers het adres maar zullen onthou den. Bovendien zijn wij een beetje verbitterd omdat deze actie niet eni ge maanden eerder gevoerd werd. Dan was zij misschien op tijd geko- Jand geregeerd moet worden?" Geen enkele politieke partij im mers bezit in Nederland een abso lute meerderheid. Elke partij is een minderheid; kan dus onmogelijk al leen de politieke scepter zwaaien. Daarom is samenwerking noodzake lijk, ook al is samenwerking met principiële tegenstanders geen ide aal. Is het dan zo verwonderlijk, dat dié samenwerking gezocht wordt, die het meeste voordeel en het minste nadeel oplevert? Duik u eens in de geschiedenis! De katholieken werk ten onder Thorbecke samen met de Liberalen, onder Kuyper en Colijn met de Protestants-christelijken. Bij die vroegere samenwerking is een li berale en een protestants-christelijke invloed geweest. Is ons land in die Burgerlijke Stand Geboren: Gerardus z. van G. Vroom en M. M. Schuurman. Frieda Maria d. van J. van Bentum en G. van Hal. Lune Antoinette d. van G. D. Renardel de Lavalette en J. W. Meijer. Johannes Joseph Maria z. van F. Smits en L. M. P. Stokman. Abraham Joseph Maria z. van J. J. Hoogeveen en J. M. van Soest. Fran- cosca Irma Nicoline d. van F. E. Meijer en E. P. K. Elenbaas. Pieter Maarten z. van M. van den Oever en G. Kulw. Willem Frederik z. van F. Woppenkamp en C. J. van Hoven. Overleden: G. de la Rie wednr. 73 j R. de Haan zoon 22 j. H. J. Meijer huisvr. v.: Hoekstra 65 ja Ondertrouwd: G. van Strien en M. Eisenga. C. van der Star en J. C. Bruggemans. S. H. Braxhoven en F. Langeveld. J. V. Teunissen en W. C. Ebbinge. A A. M. Vermeij en J. H. T. Weers. W. A. Kerkvliet en A. M. W. Bol. P. Stokkel en W. M. J. de Roo. H. J. van Katwijk en M. Mid delkoop. D. J. Siera en A. de Ridder. J. J. Kop en J. S. M C. Kühun. E. T. Vermond en M. H. de Graaf. AANBESTEDING DOOR „RIJNLAND".. Hedenmiddag om 12 uur werd door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland in het Gemeenlands- nu wordt ons land niet socialistisch geregeerd! Juist door vroeger samen te werken met Liberalen en Protes tants-christelijken en nu met de P.v.d.A. zijn de katholieken in staat geweest een groot stuk van hun pro gram te verwezenlijken. Denkt u maar aan de gelijkstelling van Open baar- en Bijzonder Onderwijs; aan de gezinspolitiek; aan de sociale po litiek. Wilt u het program van de K.V.P. nog beter verwezenlijkt zien? Wilt u een christelijke maatschappij opbou wen? Bent u geschrokken van de schoolstrijd in België? En bent u nog geen lid van de K.V.P? Neen? 25 April a.s. is in Leiden de „Bliksem actie". Maak de K.V.P. sterk! Als u de K.V.P. sterk maakt door uw lid maatschap, behoeft u niet meer be angstigd te zijn. Kom erbij! Uw par tij! K.V.P. Propagandaleider K.V.P. afd. Leiden, F. A. v. d. BOOG, 3 Octoberstraat 3a 60-jarig zaken'ubileum van D. D. Noordman men om ondergetekende een gang huis a d Breestraat te Leiden aan- naar het kantongerecht te sparen. Nu zal hij drie gulden moeten beta len omdat zijn achterspatbord niet van de Leidse kleuren was voordien waarvan de rode bijdrage moest ge leverd wordtn door een achterlampje. DWARSKIJKER. Dividend Zaalberg 8 procent Op de a.s. algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Ko ninklijke Nederlandsche fabriek van Wollen Dekens v/h J. C. Zaalberg e"n Zoon te Leiden zal worden voorge steld het dividend over 1954 te be palen op 8 (vorig jaar 7 besteed: 1. Het verdiepen van de Hille- gommerbeek c.a. gelegen in de ge meenten Hillegom en Noordwijker- hout. 2. Het verdiepen van de Lisser- beek, gelegen in de gemeente Lisse. De inschrijvingen waren voor perc. 1 en 2 van hoog naar laag: E. v. d. Laan, Alkmaar, 46.600, 78.500; A. Otte, Hillegom 42.260, 72.800; Fa. J. v. d. Molen, Hoogeveen, 41.200, 72.100; E. A. de Boer en H. de Vries, Zaandam, 40.350, 70.700; Fa. B. C. v. d. Geest en Zn. Hillegom 33.333, 42.120; H. v. d. Rijt, Dedemsvaart, 23.000 f 39.400. De raming voor beide percelen to taal was 63.300. De gunning is aan gehouden. De heer D. D. Noordman, firmant van de houthandel aan de Haagweg, zal op Zaterdag 23 April een wel zeer bijzonder zakenjubileum vieren. Het zal op deze dag namelijk zestig jaar geleden zijn dat hij in de molen van het bedrijf van zijn va:1 er zijn loop baan als houthandelaar op beschei den wijze begon. De heer NoorcLman werd op 25 Mei 1880 te Leiden geboren. Als veertien jarige knaap werd hij in het bedrijf opgenomen. Toen bleek dat de jonge Noordman voor het bedrijf uit het juiste hout gesneden was en enkele reizen door geheel Europa zijn wa ren- en handelskennis voltooid had- I den, werd hij in het begin van de eerste wereldoorlog tot mede-firmant benoemd. Deze functie heeft de heer Noordman tot op heden, nu hij tot de leeftijd der zeer sterken gekomen is, onafgebroken vervuld. De zeer vitale jubilaris bezoekt nog elke Maandag trouw de hout- beurs in Amsterdam. Een van zijn grootste idealen is het volledig her stel van de mooie oude houtmolen, die met wieken getooid weer een sie raad voor onze stad zal zijn. Od uitdrukkelijk verzoek van de jubilaris zal het feest slechts in in tieme kring gevierd worden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2