Ai/GL^iClócSoti^Ci/fH PÜS^I Het Kremlin nodigt Westen uit voor 'n samenspreking Om te praten over Oostenrijks staatsverdrag Londense krantenstaking loopt ten einde Tsjoe En Lai sprak op de A-A-conferentie Engelands begroting voor 't komende jaar B WOENSDAG 20 APRIL 1955 K a a H f f f J a gLf 46ste JAARGANG No. 13479 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN geen slechte dag! I Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 j Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., 12.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 et. p. m.m. Tefeloontjes f 1.50 Moskou ATLANTISCHE AFRIKA iGoudkutf INDISCHE OCEAAN Eerst ambassadeurs dan de ministers Het Kremlin heeft de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk uitgenodigd om in de naaste toekomst met de Sowjetunie besprekingen te houden over het sluiten van het Oostenrijkse staatsverdrag, dat een einde moet maken aan tien jaar bezetting van Oostenrijk. Gisteren zijn nota's van die strekking te Moskou overhandigd. Het is de bedoeling van de Russische regering dat de ministers van bui tenlandse zaken van de Grote Vier bijeenkomen, tezamen met een ver tegenwoordiger van de Oostenrijkse regering. De Britse regering wil liever dat eerst de ambassadeurs van de Grote Vier te Wenen bijeenkomen. Voortbouwend *op hetgeen zij tot stand bren gen, kunnen dan vervolgens de ministers van buitenlandse zaken in de kortst mogelijke tijd overeenstemming bereiken over de tekst van het staatsverdrag en het tekenen. CONCESSIES EN EISEN. Het is niet onmogelijk, dat de am bassadeurs nog deze maand men noemt de 27ste April bijeenko men. De ministers zouden pas bijeenko men na de voltooiing van de ratifi catie van de verdragen van Parijs. Zoals de Sowjet-Unie voorstelt, zou hun vergadering te Wenen worden gehouden, waar ook het verdrag zou worden getekend. Vliegtuig vermist Een viermotorig vliegtuig, dat ge bruikt wordt op de luchtlijn Yaoun* de-Douala (Frans Kameroen), wordt sedert Maandagavond met twaalf in zittenden aan boord vermist. Ten tijde van de laatste radiomel ding van het toestel bevond het zich boven zee ten Zuid-West en van Douala. Van de twaalf inzittenden zijn tien passagiers en twee bemanningsleden. Dinsdag zijn zes vliegtuigen opge stegen om het vermiste toestel te zoeken, maar tot nog toe zonder re- sültaat. In haar nota aan de regeringen van de Verenigde Staten, Groot-Brit tannië en Frankrijk somt de Russi sche regering nog eens op, welke con cessies zij heeft gedaan tijdens de be sprekingen te Moskou met de Oos tenrijkse kanselier. 1. De scheepvaart op de Donau komt weer in Oostenrijkse handen. 2j De olie-industrie wordt aan Oos tenrijk teruggegeven in ruil voor leveranties van ruwe olie. 3. Alle in Rusland gevangen gehou den Oostenrijkers zullen worden vrijgelaten. 4. Oostenrijk mag de 150 millioen dollar herstelbetalingen voldoen in goederen in plaats van in geld. In ruil voor deze concessies eist de Sowjet-Unie dat Oostenrijk de be lofte doet dat het tot geen enkel mi litair bondgenootschap zal toetreden en geen militaire bases van vreemde mogendheden op zijn grondgebied zal dulden. Verborgen moeilijkheden? Hoewel men in het Westelijke kamp zonder enige twijfel zal voldoen aan het Russische verzoek om" een conferentie over het Oostenrijkse staatsverdrag, wordt er in de Weste lijke hoofdsteden wel gewaarschuwd, dat er wellicht nog moeilijkheden zullen rijzen wanneer de Westelijken het Kremlin vragen om bepaalde punten op te helderen. Vooral in de waarborgen voor de Oostenrijkse neutraliteit kunnen nog moeilijkhe den verborgen zitten, die men nu nog niet ziet. Aardschok in Griekenland Twee personen zijn omgekomen en 60 gewond tengevolge van een aardbeving, die is opgetreden in het gebied van Athene tot Trikkala en van Corinthe tot Volos, aldus wordt in latere berichten gezegd. Het epi centrum van de beving is vastgesteld op 165 km ten Noord-Oosten van Athene. Te Volos is het gemeentelijke zie kenhuis ernstig beschadigd, zodat het moest worden ontruimd. Verder is melding gemaakt van schade' te Istiaia, de Noordelijke haven var Euboea en in dorpen van de Spora- den. Te Athene, Karditsa, Larissa en Corinthe is volgens de berichten geen schade en zijn ook geen slacht offers te betreuren. Koninklijke onderwijzeres werd de bruid Morgenochtend verschijnen ze weer De Londense krantenstaking is ten einde. De vakbonden, die de stakers vertegenwoordigen, hebben verklaard te hopen dat het werk vandaag tijdig hervat zal worden, zodat de bladen Donderdagochtend kunnen verschij nen. De staking heeft 26 dagen geduurd. Alleen de 700 electriciens en arbei ders voor onderhoudswerkzaamheden hadden het werk neergelegd, maar het gevolg was, dat bijna 24.000 per soneelsleden van de kranten moesten worden ontslagen. De organisatie van dagbladeigcnaren heeft bekend ge maakt, dat de staking meer dan 20 millioen heeft gekost. Het einde van de staking kwam gisteravond, nadat de vakbonden en de dagbladeigenaren de hele dag on derhandeld hadden. Na de besprekingen werd meege deeld dat de vakbonden het aanbod van de eigenaars hebben aanvaard, i hangende verdere onderhandelingen. De nieuwe besprekingen zullen niet later beginnen dan 8 weken na de dag waarop het werk hervat is. Een nieuw geschil dreigt intus sen de kans op een spoedige hervat ting van de publicatie de bodem in te slaan. Een andere vakvereniging van ty pografen de Natsopa verklaar de namelijk het helemaal niet zeker te achten, dat de kranten weer spoe dig in het stadsbeeld zullen terug keren. De leden van de Natsopa in hoofdzaak arbeiders, die de machines bedienen behoorden tot de 24.000 vakarbeiders, die Vrijdag j.l. ontslag kregen. De dagbladdirecties en de functionnarissen van de Natsopa be gonnen gisteravond om 10 uur te onderhandelen. Van het resultaat hangt een snelle hervatting van het werk bij de grote dagbladen of. De staking had alle 23 dagbladen van Londen omvat met 'n totale op lage van 50 millioen exemplaren vijf-zesde van de Britse kranten. In de 26 dagen dat de persen van Fleet Street niet draaiden, zijn in Engeland enige bijzonder belang rijke gebeurtenissen voorgevallen, zoals het aftreden van Sir Winston Churchill en de benoeming tot pre mier van Sir Anthony Eden. Milli- oenen op nieuws beluste Britten moesten het zonder de grote Londen se bladen stellen en genoegen nemen Wijze zelfbeperking DE CONFERENTIE VflM BAND0EN6 De deelnemende landen omvatten meer dan de SOVJET-UNIE helttv.d.wereldbevolkin Jzeren gordijn 3 Deelnemende landen welke aangeslotenzijn bijeen Westelijk defensieverdrag '^Formosa Undo-» STIUE OCEAAN |China§£f>ilippijnen fl Bandoeng] (AUSTRALIËR De minister-president van de Chi nese volksrepubliek, Tsjoe En-Lai, heeft Dinsdag op de Aziatisch-Afri- kaanse conferentie in Bandoeng ver klaard, dat hij de kwesties van een internationale conferentie over For mosa en van de toelating van com munistisch China tot de Verenigde Naties niet ter sprake zou brengen, teneinde het vinden van een gemeen schappelijk gespreksterrein niet te verhinderen. Tsjoe En-Lai week af van zijn voorbereide tekst en sprak voor de vuist weg. Hij deed een be roep op de delegaties van de 29 lan den te streven naar „goede nabuur- schappelijke betrekkingen" en een heid in de steun voor de gezamenlij ke eisen. DONDERENDE BIJVAL. De rede van Tsjoe En Lai werd nu en dan overstemd door luide don derslagen. Buiten woedde een on weer met tropische regenbuien. Een Prinses Marie-Astrid van Luxemburg kreeg een broertje Onze telefoto toont een gelukkig gezin te Luxemburg: dat van Prins Jean en Prinses Josephine-Charlotte, dat jn -n herderlijk schrijven van eni- Zaterdag verblijd werd met de geboorte van een prinsje, Prins Henri. Prinses Josephine-Charlotte houdt hier ge tijd geleden had de prelaat ver- Prins Henri in haar armen terwijl Prins Jean en het prinsesje Marie-Astrid toekijken. Zoals men weet is klaard, dat het lezen van het blad Prins Henri vandaag ten doop gehouden. voor alle Katholieken verboden was. geestdriftige menigte had dit nood weer getrotseerd om Tsjoe bij diens aankomst bij de conferentiezaal toe te juichen. Toen de menigten het po- lilie-cordon doorbraken, rukten ijlings politie-versterkingen aan om een pad voor de Chinese premier vrij te maken. Tsjoe En Lai liet zich in scherpe termen uit over het kolonialisme. Met ihet verdwijnen van het kolo niale stelsel zal het eenvoudig zijn, wederzijds begrip tot ontwikkeling te brengen in plaats van achterdocht en vrees te koesteren. De communis ten, zei hij, zijn atheïten, maar Chi na gelooft in vrijheid van godsdienst. „Niemand wordt gevraagd zijn zienswijze op te geven". China is be reid, nogmaals betrekkingen te on derhouden met alle Afrikaanse en Aziatische landen, in 't bijzonder met de nabuurlanden. Dit zou, volgens Tsjoe, dan moeten gebeuren op basis van de vijf beginselen, waarover China en India overeenstemming hebben bereikt: territoriale onschendbaarheid, non-agressie, geen inmenging in eikaars bin nenlandse aangelegenheden, gelijkheid, vreedzame co-existentie. Niet accoord met deze vijf begin selen verklaarde zich premier Ali van Pakistan. In plaats van „vreedzame co-existentie" stelde hij: het recht van zelfverdediging, ook in collectief verband. Generaal Romulo van de Philip- pijnen en de premier van de Liba non waarschuwden tegen het gevaar, dat de conferentie van Bandoeng een organisatie wordt van de niet-blanke rassen tegen de blanken. „Het is een van onze moeilijkste opgaven", zei de generaal, die als gewoonlijk recht op zijn doel afging. „Wij moeten niet zelf in de ras sen-val lopen. Er is geen gevaarlij ker, immoreler en dwazer denkbeeld denkbaar, dan 't denkbeeld van 'n politieke groepering gebaseerd op de huidskleur als zodanig". Het was de eerste keer dat op de conferentie het rassenvraagstuk ter sprake kwam. Noch Tsjoe, noch Ne- hroe applaudisseerde toen Romulo zijn rede had beëindigd. Hard tegen hard in Argentinië De bisschop van La Rioja (Argen tinië) mgr. Froilan Ferreira Reina- fe, heeft de directeur en het perso neel van het regeringsblad „La Ga- ceta Riojana" geëxcommuniceerd. Prinses Dina Abbel Hamid die vandaag in het huwelijk trad met koning Hussein van Jordanië. Op onze foto ziet men prinses Dina tijdens het afscheid van haar leerlingen. Zoals men weet gaf prinses Dina les in Engelse literatuur aan de universiteit van Cairo. Belastingverlaging Gisteren heeft de Engelse minister van financiën Butler de begroting voor het belastingjaar 1955/56 aan geboden. Hij deelde daarbij mede, dat de regering het standaardtarief van de inkomstenbelasting met 6 pence per pond sterling wenste te verlagen tot 8 shilling 6 pence per pond sterling. Verder wil de rege ring de omzetbelasting op textiel met de helft verlagen tot 25 pet. Minister Butler verwacht, dat de uitgaven in 1955/56, 4.562 millioen pond sterling zullen bedragen en dat er bij een gelijkblijvende belasting opbrengst een begrotingsoverschot zal zijn van 282 millioen pond, wat hij een zeer aanzienlijk bedrag noem de. Er zal door de staat meer worden uitgegeven voor sociale voorzienin gen, namelijk 32 millioen pond meer voor de nationale gezondheidsdienst en 100 millioen pond voor de natio- nle verzekeringen, terwijl er voor het onderwijs 15 millioen pond ster ling meer zal worden besteed. De verlaging van de omzetbelas ting heeft ten doel de moeilijkhe den der Engelse textielindustrie te helpen verlichten. Behalve tot verlaging van het standaardtarief der inkomstenbelas ting voor de hogere inkomens van 45 tot 42 Vi procent heeft de regering besloten tot overeenkomstige verla gingen volgens een progressieve schaal van de tarieven voor de la gere inkomens en tot verhoging van het belastingvrije inkomen. Minister Butler raamt, dat hier door 2.400.000 belastingbetalers bui- tén de inkomstenbelasting zullen ko men te vallen. Deze verlaging der inkomstenbe lasting zal over het gehele begro tingsjaar 155 millioen pond sterling kosten. Voor de verbruikers bete kent voorts de verlaging van de om zetbelasting op texteil een verlich ting van naar schatting 3 millioen pond per jaar. Tezamen met dé ver laging van de inkomstenbelasting wordt het belastinginkomen van de staat dus met 158 millioen pond ster ling verminderd. Na de voorgestelde belastingverla gingen worden de inkomsten ge raamd op 4.710 millioen pond. De to tale uitgaven bedragen 4.562 millioen pond, zodat er een begrotingsover schot zal zijn van 148 millioen pond sterling. HOE wordt weer (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). TIJDELIJK WAT REGEN. j Zwaarbewolkt met verspreide opklaringen en tijdelijk enige re- gen. Ongeveer dezelfde tempe- raturen als vandaag. Overwegend matige wind tus- sen Noord-West en Noord. i 21 April zon op 5.35, onder 19.48 u; maan op 4.36, onder 18.55 uur. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water: Donderdag 21 April 2.25 uur v.m.; 14.45 uur n.m. Het weer in Europa weer HELSINKI half bewolkt STOCKHOLM licht bewolkt OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM Kans op wat regen Ten Noord-Westen van de Britse eilanden blijft de luchtdruk hoog. Dat betekent, dat- in onze streken de wind overwegend uit Noordelijke richtingen waait met het gevolg, dat voortdurend koude polaire lucht wordt aangevoerd. Storingen in deze luchtstroöm veroorzaken af en toe een regengebied, dat in de komende 24 uur ook in ons land wat regen of motregen zal veroorzaken. Daarna komen weer tijdelijke op klaringen voor. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. mist ontewolkt geheel bew. BRUSSEL geheel bewolkt PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO ROME onbewolkt zwaar bew. 7 onbewolkt 1 licht bew. 9 geheel bew. 5 zwaar bew. 1 onbewolkt 1 onbewolkt 1 onbewolkt —1 half bewolkt 6 licht bewolkt 8 Korreltje Een debat is een verhit gesprek, waarbij twee mensen tegen elkaar praten en naar zichzelf luisteren.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1