Auto gaat steeds belangrijker rol spelen in het grote toerisme Tussen kampeerwagen en bestelauto De tentoonstelling „Goed Kamp" te Den Haag officieel geopend Veel problemen reeds overwonnen ZATERDAG 16 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Met dit probleem heeft men vele jaren geworsteld en het succes is i niet uitgebleven. I Men is er in geslaagd uitvouwbare I kampeerwagens te construeren. Het I aanhang wagentje is dan kleiner dan j de trekker en het probleem van de i luchtweerstand is opgeheven. Voorts j is er minder stallingsruimte nodig en de kosten van aanschaffing zijn la- i ger. Men heeft deze uitvouwbare wa- j gens in vele variaties, maar juist j j de laatste tijd heeft men veel pro- I ducten, die aan de wensen van de kampeerders tegemoet komen. Toch heeft ook deze wagen nade- j len. De gezelligheid is minder dan die van de kampeerwagen. Verder I wordt het als een gemis gevoeld, dat de wagen niet direct voor gebruik ge-1 reed is. De uitrusting moet steeds i weer in een uitgepakt worden en 's morgens zal men vaak genood- j j zaakt zijn de tent nat in te pakken. J Voorzichtig beginnen. 1 Het aanschaffen van een kampee*- wagen is iets, dat met overleg moet geschieden. Er zijn heel veel over- 1 wegingen nodig, om allerlei ellende te voorkomen. Vooral de trekkracht van de auto speelt een grote rol, want als men een erg zware wagen j neemt, heeft de motor na een uurtje rijden misschien al het kookpunt be reikt. Het is gemakkelijk, dat men kam- I peerwagens niet direct behoeft te j kopen. Zij kunnen ook gehuurd wor-1 den en dat houdt in, dat geen enkele koper over één nacht ijs behoeft te gaan. Bij het opstellen van het reispro- I gramma plegen de meeste aspirant- kampeerders teveel hooi op hun vork te nemen. Men dient te bedenken, dat de aanhangwagen „het tempo'' met 20 kilometer per uur drukt. Overigens is het voor mensen, die dagelijks enorme afstanden moeten afleggen, niet aan te bevelen, om tij-1 dens 'hun vacantie tot een vrijwillig jakkeren over te gaan. Bekijk het. Het kamperen zelf vraagt ook nog de nodige voorzichtigheid. Men heeft al veel leergeld moeten betalen voor wat betreft het uitkiezen van de kampeerplaats Op de eerste plaats dient men de grond te controleren, want er zijn al heel wat auto's weg gezakt in de zachte bodem, terwijl anderen een plekje hadden gekozen, waar men om dergelijke of andere redenen niet zo gemakkelijk weg kon komen. Toestemming van grondeigenaars, het voorkomen van beschadigingen vele andere aangelegenheden kunnen ook een spaak in het wiel steken, indien men niet goed ge ïnformeerd is. De A.N.W.B. is de instantie, die Ie kampeerder voorlicht. Op de grote tentoonstelling, die dit week end in de Houtrustihallen te Den Haag wordt gehouden, kan men zich 'behoorlijk oriënteren. Niet alleen kampeerwagens, maar alles wat er op het gebied van kamperen bestaat, is er te zien. De honderdduizenden, die gereed zijn om bij de eerste zomerse dagen aan het reizen en trekken te gaan, kunnen er hun licht opsteken. X' De foto's op deze pagina, die y bijna alle in het buitenland V x werden gemaakt, tonen de ge- rieflijkheden van de kampeer- y y wagen wel zeer duidelijk DE VACANTIE NADERT 1 Zwaartepunt op de voorlichting In en om de Haagse Houtrusthal- len is gistermorgen de tentoonstel ling „Goed Kamp" van de A.N.W.B. door de directeur-generaal voor mid denstand en toerisme dr. W. L. Groe- neveld Meyer geopend. De heer Groeneveld Meyer werd begroet door de heer P. F. Zimmer man, voorzitter van de A.N.W.B. In een toespraak, waarin hij ook de ve le andere vooraanstaande genodig den welkom heette, zeide de heer Zimmerman onder meer, dat Goed Kamp in drie jaren uitgroeide van een kleine opzet tot een royale ten toonstelling van 79 exposanten. Aan het slot van zijn toespraak kende de heer Zimmerman prijzen toe voor de handigste oorspronkelijke construc- ties van knutselaars ten behoeve van j het kamperen. De eerste prijs ging naar een kinderzitje op een fiets, dat in een ommezientje in een trekkar- I ret je veranderd' kan worden. De heer Groeneveld Meyer zeide onder meer, dat de ovexdieid van oor deel is, dat het toerisme in al zijn vormen zich, waar dat maar enigs zins mogelijk is, in de particuliere sfeer moet kunnen ontwikkelen. Het geen niet wil zeggen, aldus spreker, dat de overheid niet bereid zou zijn op bepaalde gebieden de helpende hand te bieden. Dit komt bijvoor beeld tot uiting in het subsidiëren van de A.N.V.V. en de organisatie van propaganda in het 'buitenland. De A.N.W.B. heeft deze helpende hand echter niet nodig. Door de vele jaren van haar bestaan is deze orga nisatie tot een krachtige en goed ge leide gegroeid. Op velerlei terreinen van toerisme wordt een uiterst nut tige taak verricht. Daarbij is de A.N. W.B. er zich steeds van bewust ge weest, aldus de heer Groeneveld Meyer, dat het toerisme nog steeds een ontwikkelingsgang doorloopt, waarbijtelkens nieuwe vormen van vacantiebesteding en reismethoden de aandacht vragen. Het is, aldus spreker, de verdienste van de A.N. W.B., dat hij zich bij iedere nieuwe vorm van toerisme afvraagt, welke taak daarbij voor hem ontstaat en op welke wijze hij aan deze nieuwe vorm leiding, hulp en voorlichting kan verlenen. Een dezer nieuwe vormen is het kamperen. De bond tracht de oner varen kampeerder voorlichting te ge ven wat betreft de eisen, die men aan een goed kampeerder mag stel len en voor de eisen, die deze zelf aan zijn kampeeruitrusting zal moe ten stellen. Deze tentoonstelling, die ir. zo vele vormen verantwoord kam- peermateriaal laat zien, aldus de heer Groeneveld Meyer heeft niet alleen ten doel de technische mogelijkhe den te laten zien, zij heeft daarnaast zeer zeker en een wellicht veel be langrijker functie, nl. een opvoeden de. Van groot belang is de wijze, waarop gekampeerd wordt. Vervolgens maakte het gezelschap een wandeling door de grote tentoon stellingshal van Houtrust, die geheel gevuld is met stands van kampeer- materiaal en over het Houtrustter- rein, waarop vele tientallen tenten en kampeerwagens staan geëxpo seerd. De stijve noorderbries deed de vele tientallen vlaggen vrolijk wap peren, doch de kampeersfeer werd ondanks de zonneschijn ietwat ver kild door de koude, die menigeen tussen kraag en hoed blies. Morgen sluit de tentoonstelling. Nog enkele maanden en dan gaan de grote zomerse volksverhuizingen weer beginnen, die men de naam heeft gegeven van „toerisme". In onze gecom pliceerde wereld van vestigingspapieren, werkvergunningen en een meestal sterke gebondenheid aan de bedrijven kan de oeroude drang in de mens naar reizen en trekken zich niet zo gemakkelijk in daden omzetten. Maar éénmaal per jaar ziet men deze lust naar avontuur even opflikkeren. Het mannetje vol zorgen, dat zich iedere dag binnensmonds prevelend naar zijn bureau sleept, loopt dan in zijn overhemd met opgestroopte mouwen op de Veluwe en juicht tegen iedere landsman „moge!", terwijl de jongste be diende de stoute schoenen heeft aangetrokken en op zijn fietsje in de Ardennen peddelt. Met het toerisme zijn de hotels uit de grond verrezen, maar men kon niet zo snel houwen, dat de stroom van vacantiegangers kon i worden opgevangen. Ook de prijs speelde natuurlijk een rol! Naast de hotels kwamen jeugdherbergen, bungalowparken en kampen met eenvou dige zomerhuisjes. De stroom van toeristen bleef echter sneller groeien. Vorig jaar werd er in Nederland door 700.000 mensen gekampeerd en bij dat aantal zijn nog niet eens inbegrepen de jongens, die in het verband van een of andere jeugdbeweging kamperen. Het gaat er dus om een dak boven zijn hoofd te krijgen en daarom ligt het voor de hand, dat nu de auto vooral sinds de oorlog niet meer een luxe is, dit voertuig wordt inge schakeld voor de vacantieplannen. Aanhangwagens. Gerieflijk en steeds meer in de sympathie van de autobezitters ko mend is de aanhangwagen of kam peerwagen. Bij deze wagens dient de luxe-auto alleen als trekker. Voor het aan- en afkoppelen zijn slechts enkele seconden nodig en ook de voorzieningen, die men hiervoor moet treffen, zijn vrij eenvoudig. Een groot voordeel is, dat men een Iedere zomer 100.000 kampeerders meer De autobezitters gingen peinzen, hoe zij hun wagens het beste dienst baar konden maken aan hun vacan tieplannen. Zij hadden voor ogen de ideale kampeerwagens van wereld reizigers. Die wagens zijn rijdende woningen met allerlei voordelen, maar voor iemand, die twee of drie weken vacantie heeft, zijn ze te kost baar. De aanschaffing alleen kost reeds een kapitaal en daar komt dan nog bij, dat deze zware wagens be horen tot wat men populair noemt „benzinezuipers". De autobezitters moesten dus in een andere richting zoeken. Zó begon het. Men ging zich afvragen, in hoe verre het wagentje dat men bezat, in een soort kampeerwagen kon wor den veranderd zonder al te grote en kostbare ingrepen. Het gevolg van dergelijke overpein zingen is geweest, dat men al spoedig bestel wagentjes op de kampeerter reinen zag verschijnen. De lege goe derenruimte werd dan voorzien van zit- en slaapgelegenheid en de kam peerwagen was klaar. De echte kampeerders juichten deze vinding niet toe. De vaak met fel'kleurige reclames beschilderde auto's harmonieerden niet bepaald met Gods vrije natuur. Zij waren een dissonant in het natuurschoon. De kleine busjes boden betere mo gelijkheden. Zij waren niet zo op zichtig en konden ook gerieflijker worden ingericht. Tegenwoordig zijn er zelfs firma's, die complete inrich tingen leveren voor dergelijke voer tuigen. In luxe wagens. Ook de gewone luxe wagens wor- den tegenwoordig vaak als tijdelijk i bivak gebruikt. Men strijdt hier ech-1 ter altijd met de beperkte ruimte, i Een 4-persoonsauto heeft slaapruim- te voor twee volwassenen en het ma ken van deze slaapplaatsen is veel moeilijker dan men denkt. En laat men dit vooral niet te rooskleurig zien. Als de twee bedden gespreid zijn, is er practisch geen ruimte meer over. Het aan- en uit kleden wordt een zware gymnastische oefening en het valt moeilijk nog een plekje te vinden voor de kleren en de kleine bagage. Het is prettiger om een uitgebrei de kampeeruitrusting mee te voe ren en zijn er zeer handige bagage— aanhangwagentjes in de handel, één- assige voertuigjes voor een lading van 250 tot 500 kg. Dergelijke wa gentjes kan men zelfs huren. Het grote voordeel er van is, dat de auto zelf niet kreunt onder een overvloed van bagage en de vacantie gangers behoorlijke zitplaats kunnen hebben, waarbij ook de mogelijkheid tot het strekken der benen bestaat zonder beklemd te raken tussen kof fer en andere spullen. mooi plekje kan uitzoeken voor de kampeerwagen, eventueel een plek je voor de gehele vacantie, en de mo gelijkheid heeft om met de lichte luxe-wagen tochten in de omgeving te maken. Uiteraard is het met een flinke bestelwagen of een kleine bus niet zo gemakkelijk om voor een korte tocht uit bos of heide weg te komen. De kampeerwagen dient dus uit sluitend voor verblijf- en slaapruim- te. Omdat een ruimte, waar men niet rechtop kan staan, erg ver moeiend wordt op den duur, ligt de vloer van de aanhangwagen ongeveer 35 cm. boven het wegdek. De hoogte is minimaal 2.20 m. Een minder prettig gevolg van de ze ruime aanhangwagens is het feit, dat zij zowel in hoogte en breedte de trekker overtreffen, waardoor een vergrote luchtweerstand het sturen moeilijker en minder rustig maakt. Dan maar uitvouwbaar.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5