Wenen haalt kanselier Raab met gejuich en vlaggen in Hetzelfde resultaat had Moskou 3 maanden eerder kunnen bereiken In Bonn ziet men nog geen dageraad aanbreken voor Oostenrijk Duitsland is nog geen Oostenrijk Britse verkiezingen vastgesteld op 26 Mei Edens eerste radio-rede Vier arrestaties ZATERDAG 16 APRIL 1955 46ste JAARGANG No. 13476 KA I HOLIER DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENURACH1 32 Telefoon: Directie, Abonntmmttn. Drukkerij 20935. Redactie 20015. Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs 10.50 p. w., f 2.15 p mnd„ t 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 ct. p. m.m releloontjes 11J0 Directeur: C. M v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Vandaag opent zich een nieuw tijdperk'' „De onderhandelingen, die in Moskou tussen Oostenrijk en de Sowjet- Unie werden gevoerd, zijn niet slechts van zeer grote betekenis voor Oos tenrijk en de Sowjet-Unie, doch vormen zeker ook een bijdrage tot de vrede in de wereld", aldus heeft de Oostenrijkse bondskanselier, Julius Raab, Vrijdag bij zijn terugkeer uit Moskou te Wenen verklaard. „Wij krijgen datgene waarop wij jaren gewacht hebben. Wij krijgen de olie-industrie, de Donau-scheepvaartmaatschappij en alle door de Russische bezetting beheerde ondernemingen terug. Verder zullen de in de Sowjet- Unie vastgehouden Oostenrijkers terugkeren". „Vandaag opent zich voor Oostenrijk een nieuw tijdperk waarop wij tien jaar gewacht hebben, een tijdperk van vrede, vrijheid en onafhanke lijkheid", voegde vice-kanselier Schaerf er aan toe. WENEN ENTHOUSIAST. Te Wenen viel aan de delegatiele den een enthousiaste ontvangst ten deel. Langs de 30 km. lange weg van het vliegveld Bad Voeslau naar de hoof stad stonden talrijke mensen, die de regeringsleiders toejuichten. Ook in Wenen zelf legde de bevol king een grote belangstelling aan de dag. Van de Hofbrug, de ambtswo- KOM ERBIJ sloot de kring Leiden van de KVP deel te nemen aan de landelijke bliksemacties en als we nog eens veertien dagen verder zijn, is alles achter de rug. Dan is de oogst bin nen! Hoe groot die Oogst zal zijn, dur ven wij nog niet te voorspellen, maar er zijn mensen, die het op een aan was van 10.000 leden houden. Indien deze voorspelling in vervulling gaat, komt het ledental van de Kriiig Lei den van 30.000 op 40.000. Men kan over dit streefgetal gaan theoretiseren, maar het is nuttiger om zich af te vragen: Wat X kan ik aan de verwerkelij king ervan bijdragen? Het is een bliksem-actie en de bliksem is snel. De vaak zeer moeilijke voor bereidingen en de actie zelf moeten binnen vier weken worden uitge voerd. Het is dus een kwestie Van zo min mogelijk woorden en zoveel mo gelijk daden! Het goede voorbeeld is in deze omgeving reeds gegeven. In Noord wij kerhout heeft de ledenaan- was dank zij de nakomertjes de 120% reeds overschreden en in Lisse is men ver over de 100%. Men zal zich echter afvragen, wat de andere afdelingen doen. Wij heb ben voor ons een tussentijdse balans van enkele dagen geleden. Deze ba lans vermeldt, dat 34 afdelingen van de 53 afdelingen tellende Kring Lei den reeds een programma aan de propagandist, de heer W. Hoonhout, hebben toegezonden. In deze afde ling heeft een vruchtbaar contact plaats gehad met de stands-, vrou wen- en jeugdorganisaties, waardoor men zich reeds de medewerking heeft kunnen verzekeren van 1250 propa gandisten. De overige afdelingen', die een ac tie voorbereiden, wordt aangeraden contact op te nemen met de kring propagandist. Men bevordert dan een goed overzicht en heeft zelf het voor deel te kunnen betrekken uit de vöor- raad affiches en folders. Alle beschikbare middelen moeten worden aangewend, om de oogst bin nen te halen. Het is verblijdend te kunnen vaststellen, dat qit alle delen van het land brieven het partijbe stuur bereiken, waarin gevraagd wordt: Er komt bij ons toch ook een actie? Na de politieke gebeurtenis sen van de laatste tijd wordt door tienduizenden de behoefte gevoeld zich aan te sluiten bij de KVP. Men ziet in, dat het niet voldoende is om alleen op de eigen katholieke partij te stemmen. Men wil lid worden, om door het lidmaatschap een dui delijk antwoord te geven op de ver klaring van Willems en de gebeur tenissen in België. Het uur heeft ge-1 slagen, om te laten zien aan welke kant men staat! Er zijn afdelingen, die nooit 100% winst kunnen beha len, omdat de meeste katholieken zich daar reeds in de KVP hebben georganiseerd Maar zelfs al zou er 1 echts een winst van 5% te boeken jn, dan is het toch zaak, om dat ook i ve doen. Het gaat niet om spectacu- j ire getallen. Overal waar nieuwe den gewonnen kunnen worden,1 "loet actie zijn. En laat men één zeer elangrijk feit niet over het hoofd ien! Tegenwoordig kan men van 18 ;aar af lid zijn! Vergeet de jongeren dus niet! I Op Vrijdag 29 April loopt de actie ten einde. Nog een kleine veertien dagen, waarin nog veel kan worden gedaan. Want de bliksem is snel. Laat iedere afdeling haar bliksem actie voeren er) zo by dragen tot „Op naar de 40.000". ning van president Koerner, de kan selarij, het parlement en van het stad huis woeien de rood-witte Oosten rijkse vlaggen. WAAROM NIET EERDER? In diplomatieke kringen te Londen heeft men zowel met vreugde als met verbazing kennis genomen van het feit, dat Rusland thans een ein de heeft gemaakt aan, wat het Wes ten beschouwt als zijn welbewust saboteren van een regeling van de hernieuwde actie ten gunste van een uitstel van de tenuitvoerlegging der Parijse accoorden tegemoetzien. De Franse regering schijnt echter vastbesloten, langs de ingeslagen weg voort te gaan en in overeenstem ming met de algeméne politiek van de Atlantische bondgenoten te han delen. Geen koppelverkoop. Volgens welingelichte kringen te Moskou hebben de Russen bij het overleg met de Oostenrijkers geen suggestie gedaan, dat de, Oostenrijkse kwestie aan het Duitse vraagstuk moet worden gekoppeld. De Sowjet- Unie scheen bereid Het Oostenrijkse staatsverdrag apart te regelen. In dit verband wordt verondersteld, dat de Russen er mogelijk op speculeren, dat bij de oppositie in West-Duits- land de mening postvast, dat hetgeen met Oostenrijk kan, ook met Duits land kan gebeuren, waardoor het verzet tegen West-Duitslands toetre ding tot de Westelijke verdediging zou toenemen. In een commentaar van radio- Moskou werd gezegd, dat het thans de beurt van de drie Westelijke mo gendheden is, de belangrijke stap naar de definitieve oplossing van het Oostenrijkse vraagstuk te doen. En de „Prawda" schrijft: „Het is voor iedereen duidelijk, dat de resultaten van de onderhandelin- Oostenrijkse kwestie ten einde zijn' gen te Moskou de ware weg tonen troepen in Oostenrijk te kunnen handhaven. Men vraagt zich af, waar om de Sowjet-Unie nu haar koers ge wijzigd heeft en niet bijv. drie maan den geleden, toen een dergelijke zwenking mogelijk nog van invloed had kunnen zij op de ratificatiepro cedure betreffende de Parijse accoor den. Men wijst er in de Britse hoofdstad op, dat Rusland nu niets gekregen heeft wat het ook niet vo rig jaar op dé conferentie van Ber lijn had kunnen krijgen. Niet voor niets. Slechts weinige Westelijke diplo maten, zijn van oordeel, dat de Rus-, sen voor de Oostenrijkse regeling niets terug verwachten. In ruime kring oppert men dan ook de mo gelijkheid, dat zij soortgelijke voor stellen voor éénmaking en neutrali sering van Duitsland zullen doen. Een dergelijk plan zou een groot deel van de openbare mening in West- Europa aanspreken, doch de regerin gen zouden er over het algemeen niet voor voelen. Amerikaanse functionnarissen in Washington toonden een voorzichtig optimisme. President Eisenhowers perschef, Hagerty, verklaarde te Augusta, dat het er op grond van de te Moskou gehouden Russisch-Oos- tenrijkse onderhandelingen „hoop vol uitziet voor de uiteindelijke vol tooiing van een Oostenrijks onaf hankelijkheidsverdrag", waarbij de V.S., Engeland, Frankrijk en de Sow jet-Unie partij kunnen zijn. FRANKRIJK VREEST WEERSLAG IN BONN. In Frankrijk leggen tegenstanders van de Westduitse bewapening de nadruk op de mogelijke weerslag van de Russische-Oostenrijkse overeen komst op de Duitse openbare mening. Men kan dan ook waarschijnlijk een naar oplossing van internationale ge schillen, die zeer verschilt van de weg waarnaar de internationale agressieve kringen de politiek van de Westeuropese landen trachten te leiden". BRAND IN PHILIPPIJNSE STAD. Een gehele wijk van de stad Ba- colod in het centrale gebied der Phi- lippijnen is door brand verwoest. Volgens de eerste berichten zijn ze ven doden te betreuren. Het aan tal gewonden bedraagt 68. De scha de' wordt geschat op 12 millioen dollar. Duizenden mensen zijn dak- De tachtig-jarige Ina Boudier-Bakker in de bloemetjes gezet In haar woning aan fle Oude Gracht te Utrecht werd Mevrouw Ina Boudier Bakker, de bekende Nederlandse schrijfster, die o.m. schreef „De Klop op de Deur", Vrij dagmiddag t.g.v. haar tachtigste verjaardag hartelijk gehuldigd. De foto toont de krasse schrijfster met prof. N. A. Donkersloot, die zich onder de gasten had ge schaard om de aan Mevrouw Bakker namens haar col legae gelukwensen een album met samengestelde verzen van een twintigtal medewerkers aan te bieden. De vraag of het naderende einde van de bezetting in Oostenrijk ook beloften voor Duitsland inhoudt over weegt in alle beschouwingen, die in West-Duitsland aan de plotselinge keer van zaken in het Oostenrijkse buurland worden gewijd. De vraag Premier Sir Anthony Eden heeft gisteravond aangekondigd, dat de Britse algemene verkiezingen op 26 Mei zullen worden gehouden. In zijn eerste radiotoespraak tot het land, sinds hij Sir Winston Churchill als hoofd van het conservatieve kabi net is opgevolgd, zei Eden, dat hij de koningin had verzocht, het Lager huis op 6 Mei te ontbinden. De konin gin heeft dit verzoek ingewilligd. Het nieuwe Largerhuis zal op 7 Juni bijeengeroepen worden voor de be ëdiging. Koningin Elizabeth heeft er in toegestemd de plechtige opening op 14 Juni te verrichten. Sprekend van zijn officiële residen tie in Chequers, zei Eden: „Het parlement dat in 1951 geko- wordt in het algemeen in pessimis tische toon beantwoord. Het valt de Westduitsers blijkbaar moeilijk te geloven, dat voor hen binnen af zienbare tijd een Oostenrijkse da geraad zal aanbreken. Alle commen taren, met uitzondering van die der communisten, leggen de nadruk op de zeer diepgaande verschillen in de positie van Duitsland en Oostenrijk. Officiële woordvoerders in Bonn zijn uitermate terughoudend in hun oordeel over de situatie en zij beper ken zich tot het uitspreken van vol doening over de bevrijding der Oos tenrijkers en van de hoop, dat de op lossing van dit probleem zal bijdra gen tot het scheppen van een betere internationale sfeer, die wellicht ook het Duitse-vraagstuk in een verdere toekomst in een ander licht zou kun nen plaatsen. I Voor zover men in het officiële zen werd is nu in zijn vierde jaar. Bonn nieuw licht aan de horizon der Het is daarom niet verrassend, dat internationale politiek meent te zien met een verandering van premier is men er klaarblijkelijk in elk ge- algemene verkiezingen verwacht val van overtuigd, dat dit licht eerst worden. Onzekerheid in het binnen- en buitenland over de politieke toe komst is slecht voor onze invloed op de wereldzaken, slecht voor de han del en verwarrend in vele opzichten. Ik geloof, dat het beter is deze zaak nu onder ogen te zien." Eden's conservatieven hebben in 't uit 625 leden bestaande Lagerhuis een meerderheid van 19 zetels bo ven de socialisten. Sinds de vorige verkiezingen zijn vele kiesdistricten van vorm veranderd en sommige ge heel verdwenen. Het nieuwe Lager huis zal 630 leden tellen. In politieke kringen meende men te weten, dat de staking van dag bladen de beslissingen van Eden be moeilijkte. Een verkiezingscampagne zonder dagbladen zou een en ander heel wat ingewikkelder maken. Zoete Rozenkoningin wist minister Mansholt te boeien na langere tijd over Duitsland zal kunnen schijnen. Bondskanselier Adenauer heeft in elk geval ook thans nog, in een verkiezingsrede in Lue- neburg, zijn oude stelling gehand haafd, dat China eens de druk van zijn „uitbreidingspogingen" ook op de Sowjet-Unie zelf zal richten en dat dan de Russen blij zullen zijn de Eu ropese toestand door een hereniging van Duitsland te kunnen opklaren. In het huidige stadium neigt men er in Westduitse regeringskringen dan ook toe in het nieuwe Russische ge baar een poging te zien, alsnog de openbare mening in Frankrijk en Duitsland op te zetten tegen de in middels door alle parlementen aan vaarde verdragen, die de Bondsrepu bliek aan het Westelijke militaire blok moeten klinken. Men bereidt er zich dan ook reeds op voor, in de komende weken te gen een versterkte actie der socia listen om de verwezenlijking van deze verdragen te verhinderen, te moeten optornen. Noordelijke wind De buitensporige tolrechten De drie Westelijke hoge commis sarissen in Duitsland hebben hun Russische ambtgenoot Poesjkin voor gesteld een bijeenkomst te beleggen ora de buitensporige Oostduitse tol rechten voor het verkeer tussen West-Duitsland en West-BerRjn te bespreken. A'damse stakingen In verband met de nog steeds heer sende onrust, die door zekere ele menten in het Amsterdamse ge meentelijke leven wordt aangewak kerd, zijn hedenmorgen vier arresta ties verricht. Alhoewel geen nadere gegevens verstrekt werden, wordt aangenomen, dat deze arrestaties zijn verricht onder de stakingsleiders, die arbeiders pogen over te halen het stakingsverbod voor amtbenaren te negeren. weer Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur. DEZELFDE TEMPERATUREN j Tijdelijk veel bewolking, 5 maar ook flinke opklaringen. Zwakke, later matige tot vry krachtige wind tussen Noord en 2 Noordoost. Vannacht in het bin- nenland lichte nachtvorst. Mor- gen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 17 April zon op 5.43, onder 19.41 u; maan op 3.19, onder 13.34 uur. 18 April zon op 5.41, onder 19.43 u; maan op 3.39, onder 14.50. HOOGWATERSTANDEN. Bij Katwijk en Noordwijk is het Een hoge drukgebied, dgt in h°t. midden van de week nog bij Ierland 0 a xn lag. heeft zich sindsdien naar Schot- hoogwater op de volgende uren: land verplaatst. Als gevolg hiervan i 17 A inc-n ontstond er boven de Nooïdzee een 17 AP"? 1°?0 uur; 23.50 uur. Noordelijke stroming, die koude lucht naar West-Europa voerde. De kou is al tot in de Alpen en Midden- Frankrijk doorgedrongen. Overal worden voor de tijd van het jaar be langrijk te lage temperaturen geme ten. Aan de Nederlandse kust was het gisteren maar 6 tot 8 graden, 18 April 12.15 i 19 April 01.00 uur; 13.15 uur. 20 April 01.40 uur; 14.— uur. Het weer in Europa Na ue olïiciele opening van ae tentoonstelling „De Sui ker" te Amsterdam, door minister Mansholt, maakte de bewi^wn een rondgang door het RAI-gebouw: bij de afdeling kunstwerken snapte onze fotograaf hem, terwijl hij vol bewbndering een der fraaiste inzendingen bekeek: de' „Rozenkoningin" geheel van marsepein vervaardigd. het binnenland steeg het kwik tot tussen 10 en 13 graden. Nu de wind wat in kracht is afge nomen, daalt de temperatuur des nachts sterk. In De Bilt. Deelen, Ramspol en op het vliegveld Schip hol kwamen zelfs op de normale waarnemingshoogte van 2 meter het kwik iets beneden nul. Tijdens het weekeinde worden er geen belangrijke veranderingen in het heersende weertype verwacht. De ontwikkeling van een nieuw krachtig gebied van hoge druk tus sen Groenland en Noorwegen staat er borg voor, dat de aanvoer van kou ROME naar het Zu'den blijft doorgaan. Het is mogelijk, dat een koufront, hetwelk nu nabij de Zuidpunt van Noorwegen is aangekomen, morgen Nederland bereikt. Een toeneming van de bewolking is dan waarschijn lijk, maar een Zondag geheel zonder zon wordt niet verwacht. ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE INNSBRUCK nevel 3 C. onbewolkt 3 licht bew. 2 mist 5 zwaar bew. 2 licht bew. 1 zwaar bew. 3 half bew. 4 onbew. 4 onbew. 1 onbewolkt 7„ zwaar bew. 3 zwaar bew. 3 zwaar bew. 1 poolsneeuw 1 M onbewolkt 3 sneeuw 0 zwaar bew. 6 Korreltje Wie op de strijd is voorbereid, heeft hem al half gewonnen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1