DE STER VAN DE WEEK Kamermeisje verduisterde hotelgeEden en poogde werkgeefster te vergiftigen Prins Bernhard zag van zijn tocht af Per trein naar Klosters Op 6 en 7 Mei in elk Ned. gezin minstens één wittebroodmaaltijd Woningtekort kan Nederland met houten huizen verminderen ZATERDAG 16 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 2 Het ongunstige weer in de bergen tend voor het vervoeren van mate rialen naar en van de waterkracht centrale en het is het publiek ver boden er gebruik van te maken. Het is zonder twijfel voor het eerst, dat een prins en twee prinsessen van dit goederen spoortje hebben gebruikt heeft prins Bernhard ertoe doen be-| gemaakt om zich naar Parthennen sluiten af te zien van de voltooiing van zijn voorgenomen ski-tocht naar Klosters. De prins had met zijn bei de dochters Vrijdagmorgen om streeks negen uur de Wiesbadener- hut verlaten om zich naar het Sil- vretta-huis te begeven. Door het slechte weer werd na anderhalf uur besloten terug te keren naar de Wiesbadener-hut, waar het gezel schap omstreeks het middaguur aan kwam. Nadat het koninklijke gezelschap een uur had gerust, vertrok het we derom en ditmaal door het „Ochsen- tal" naar het Madlenerhuïs. Met auto's werd naar de in de 111 gebouwde waterkrachtcentrale ge reden. Daar is het gezelschap over gestapt in wagentjes van -het kabel- spoor van deze centrale. Dit kabel- spoor loopt met een steile hellings- baan naar Parthennen in het Monta- fon-dal. De kabelbaan dient uitslui- Vragen over lonen ambtenaren in Kamer Het lid van de Tweede Kamer de heer Andriessen heeft aan de minis ter van Binnenlandse Zaken de tekst doen toekomen van gewijzigde vra gen; de oorspronkelijke vragen had hij op 13 deze gesteld. De gewijzigde vragen luiden: 1. Is de regering bereid na haar vaststelling van de nieuwe loon- en salarisregeling overeenkomst haar in de vergadering van de Eerste Kamer van 23 Maart 1.1. bij monde van de minister ken baar gemaakte voornemen door een college van loondeskundigen te doen nagaan de juistheid van haar inzicht, dat tussen de belo ning van de lagere en midden groepen van het overheidsperso neel volgens de nieuwe regeling en de feitelijke, rechtens toelaat bare beloning van het personeel in het particuliere bedrijfsleven geen ongemotiveerde discrepan tie ten ongunste van het over heidspersoneel bestaat? 2. Is de regering bereid te trachten, over de samenstelling van een college, als in de vorige vraag bedoeld, overeenstemming in het georganiseerd overleg te berei ken? De heer Chr. J. M. Mol, lid van de Tweede Kamer en medisch adviseur van de Nationale federatie „Het Wit- Gele Kruis", die als lid van de Ne derlandse delegatie de in de loop der volgende maand te Mexico te houden vergadering van de wereld gezondheidsorganisatie zal bijwonen, brengt vooraf een bezoek aan de Ne derlandse Antillen. Hij hoopt daar toe op 1 Mei in Curagoa te arriveren. Het bezoek zal ongeveer een week duren. De heer Mol zal verschillen de instellingen van het Wit-Gele Kruis bezoeken en inleidingen over sociale hygiëne houden voor artsen en verplegenden. Vermoedelijk zal hij ook Aruba en Suriname bezoeken. „Halve premiewoningen" zijn reeds volgeboekt Naar het Ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting, mededeelt, was begin April het aantal van 8.000 woningen in de vrije sector, waarvoor een halve premie kon worden aange vraagd, reeds bereikt. Het heeft der halve geen zin meer thans nog aan vragen voor „halve premie woningen" bij de gemeentebesturen in te dienen. te begeven. Het ligt in de bedoeling, dat de Prins en de prinsessen vandaag per auto van Parthennen naar Bludenz in de Oostenrijkse provincie Vorarl- berg gaan. Vandaar zal met de snel trein naar Klosters worden gereisd. 445 Stakers geschorst De bijna 300 stratenmakers van de Amsterdamse dienst der Publieke Werken, die zich gisterochtend weer op hun werk hadden gemeld, doch teruggestuurd werden met de mede deling, dat zij nader zouden horen, en de enkele tientallen die zich in de loop van de dag met lien solidair hebben verklaard het betreft thans 445 arbeiders hebben ook van ochtend hun werk niet kunnen her vatten. Zij hebben allen een brief ontvangen, waarin hen wordt mede gedeeld, dat zij voorlopig geschorst zijn. In de loop van de komende week zullen B. en W. beslissen over hun definitieve positie. Hoewel het aanvankelijk in de bedoeling had gelegen het „bevrijdings wittebrood" op 5 Mei in alle Nederlandse bakkerswinkels te koop aan te bieden, blijkt dit om technische redenen niet zeer goed te verwezenlijken. In overleg met de Bakkerijstichting maakt het Nationale Comité thans bekend, dat het „bevrijdingswittebrood" daarom op 6 en 7 Mei te koop zal worden aangeboden. Het Comité verwacht, dat in alle Nederlandse gezinnen gedurende die twee dagen minstens één wittebrood-maaltijd gehouden zal worden. Zoals men weet, zal het „bevrijdings-wittebrood" versierd worden met een Zweeds vlaggetje, waarvoor 25 cent extra gerekend zal worden. De opbrengst van deze versiering, die geheel belangloos door de Neder landse industrie geleverd wordt, zal ten goede komen aan de Stichting '40'45 en het Roode Kruis. Antipathie moet overwonnen worden Wanneer men in Nederland aan houten huizen denkt, ziet men in ge dachte de verwaarloosde optrekjes van vele volkstuintjes en de onoge- lijke kippenhokken, die de Neder landse dorpen dikwijls ontsieren en dit is wellicht de oorzaak, dat in Ne derland zoveel antipathie bestaat te gen houten woningen, alhoewel in andere landen het houten woonhuis een zeer grote plaats inneemt. In Amerika bestaat 80% van de woonhuizen voor een groot gedeelte uit hout en wanneer Nederland zijn vooroordéel tegen dit soort woon huizen zou kunnen overwinnen, zou het houten huis een belangrijke bij drage kunnen leveren in de ophef fing van de heersende woningnood. De houthandel en de houtverwer kende industrieën pogen momenteel door propaganda het houten woon- huis meer populair in Nederland te maken. Sporen reeds verdient. Nederland bezit zeker de moge lijkheden om op grote schaaluitste kend bewoonbare huizen te fabuce- ren. Jaarlijks immers wordt een be langrijk aantal montageklare wonin gen geëxporteerd naar Australië en Zuid-Afrika. De verouderde bouw voorschriften belemmeren echter een toepassing voor binnenlands ge bruik. Het houtvoorlichtingsinstituut poogt nu bij de regering gedaan te krijgen dat deze voorschriften wor den aangepast aan de moderne mo? gelijkheden. Het brandgevaar van houten hui zen moet, gezien de verzekeringspre mies in het buitenland, slechts frac- tioneel groter dan de uit andere ma teriaal vervaardigde woningen, wor den geacht. Fr eerst echter een groot tekort aan kennis met betrekking tot de mee ujkheden van hout, ook in vak- krnigen. Het technisch onderwijs heeft zich onvoldoende aangepast aan de grote ontwikkeling in de houtfabricage en -bewerking, die na de oorlog heeft plaats gevonden. Het houtvoorlichtingsinstituut heeft daarom gemeend een vademecum van drie delen te moeten uitgeven waar mede het tracht te bevorderen, dat deze achterstand zoveel mogelijk zal worden ingehaald. Mede in verband daarmee werd door het houtvoorlichtingsinstituut een openbare studieprijsvraag over vier verschillende onderwerpen uit geschreven. Het is de bedoeling met deze prijsvraag de goede bruikbaar heid van hout in het bouwwerk te bevestigen. Als prijzen werden be dragen van 1150, 750 en 350 gulden beschikbaar gesteld. 500ste Emigrantenvlucht van de K.LM. Maandag a.s. zal de K.LJVI. de 500-ste emigrantenvlucht uitvoeren sedert 1948, toen met dit vervoer werd begonnen. De jubileumvlucht zal naar Rhodesia worden uitge voerd. De heer L. W. Leen, vertegen woordiger van de,,Rhodesian Rail ways" in Londen, komt per vlieg tuig naar Nederland om bij het ver trek aanwezig te kunnen zijn. Twin tig van de 55 passagiers, die met dit emigrantenvliegtuig worden ver voerd, gaan werken bij de „Rhode- sian railways". De overige emigran ten zijn o.a. gezinsleden van Ne derlanders, die zich reeds enige tijd geleden in Rhodesia vestigden. Bij het vertrek zullen voorts aanwezig zijn dr Hoogenberk, plaatsvervan gende commissaris voor de emigratie, de heer A. H. van Luyk, hoofd afd. algeméne zaken van het commissari aat voor de emigratie, mr J. A. U. M. van Grevenstein, directeur van de Nederlandse emigratiedienst en an dere hooggeplaatste ambtenaren van deze dienst. BURGEMEESTER. Burgemeester en wethouders als mede de raad van Vlaardingen heb ben aangeboden zelf te collecteren voor de Stichting 19401945. Een ge volg hiervan is geweest, dat meer vooraanstaande personen in Vlaar dingen eveneens hun medewerking verlenen. Jeugdige belangstelling voor korf met stekelige inhoud Als je op straat loopt en je kijkt eens goed naar alle mensen die je tegenkomt, dan moet je eens opletten, hoe weinig men sen lachen, hoe weinig mensen echt plezier hebben. De meeste mensen lopen met lelijke gezichten rond, met diepe rimpels in hun voorhoofd en je kunt je soms niet voorstellen, dat zij ooit lachen. Nu valt het ook heus niet mee om altijd vrolijk en blij te kij ken en hoe ouder je wordt, des te meer zul je ontdekken, dat er soms meer momenten zijn, waar op je kunt huilen, dan lachen. Nu zijn er echter sommige mensen, die er een beroep van maken om andere mensen te la ten lachen en alhoewel vele mensen, die de hele dag met een lelijk gezicht op een, kantoor werken of aan een machine staan, menen, dat zo'n man maar een arme stakker is, zijn clowns soms knapper in het beter ma ken van zieke mensen, dan een dokter. Clowns, wanneer zij tenminste goede clowns zijn, geven de men sen plezier, zij laten hen voor enkele uren alle zorgen en moei lijkheden van het leven verge ten en wanneer iemand eens har telijk gelachen heeft, bekijkt hij het leven weer veel hoopvoller, dan daarvoor Je kunt nergens voor clown le ren, je kunt er geen diploma voor halen en niemand kan ver tellen, hoe je het doen moet. Een clown moet dat allemaal zelf ontdekken en dat valt dikwijls heus niet mee. Je kunt je nog wel de beroem de Nederlandse clown Buziau herinneren, die als veertienjarige jongen bij het theater kwam en die tientallen jaren de wereld heeft doen schudden van het lachen. Nog beroemder dan Buziau is de Zwitserse clown Grock, die al als twaalfjarige jongen in 't cir cus kwam en naar wie niemand kon gaan kijken, zonder in lachen uit te barsten. Toch was Grock in het begin niet zo erg succesvol. Hij had wel allerlei leuke ideetjes en trucjes, maar het publiek begreep hem niet en er gingen soms avonden voorbij, dat niemand in de zaal om hem lachte. Je begrijpt, dat er niet vrese- lijkers voor een clown is, en Grock meende tenslotte, dat hij niet geschikt was voor clown en wilde er mee uitscheiden. Maar een paar medewerkers van hem zeiden, dat hij door moest zetten, want dat het hem op den duur best zou lukken en daardoor kreeg Grock weer hoop. Na lang proberen vond hij met heel veel moeite uit, hoe hij de mensen aan het lachen moest krijgen. Een van zijn beroemde grapjes was, dat hij, terwijl hij viool speelde, zijn strijkstok in de lucht wierp. Iedereen verwachtte dan, dat hij hem weer zou op vangen, maar dat gebeurde niet en Grock zelf scheen het meest teleurgesteld van allen; hij pro beerde het nogmaals en nogmaals doch steeds rolde de strijkstok op de grond. Grock haalde dan een schermpje en verdween daar achter, en het publiek zag de strijkstok vanachter 't. schermpje omhoog gooien: Grock was zich aan het oefenen! Als hij na een poosje trots achter het schermpje vandaan kwam en weer midden op htoneel de strijkstok pro beerde op te vangen mislukte het weer en wederom verdween Grock achter het schermpje. Na een poosje kwam hij weer te voorschijn, maar nu zaten zijn voeten in de knoop en hierdoor werd hij zo in beslaggenomen, dat hij niet merkte, hoe hij door lopend zijn stokje omhoöggooide en het weer kunstig opving. Ook het publiek lette zo op zijn voe ten, dat het niets in de gaten had Dan ineens ontdekte Grock, dat' hij zijn stokje automatisch op ving en dolgelukkig danste hij over het toneel. Dit is een van de grapjes, waarmede Grock beroemd is ge worden. Iedere keer droeg hij 't weer voor en er waren mensen, die het al tien keer gezien had den, die precies wisten, wat er allemaal zou gebeuren en die toch telkens weer moesten la chen, als zij 't Grock zagen doen. Als je zo de mensen kunt la ten lachen, ben je een groot man en dan ben je soms knapper dan een dokter. In Engeland was het heel gewoon, dat een dokter te gen een patient, die klaagde dat hij niet kon slapen of erge hoofdpijn had, zei: „Ga eens een avondje naar Grock kijken" en toen Grock op zekere dag zelf ziek was en een vreemde dokter bij hem kwam, zei deze ook te gen hem: „Het enige wat ik U kan aanraden is, dat U eens een avondje naar Grock gaat". Grock is nu een oud man ge worden en een paar maanden ge leden heeft hij het toneel vaar wel gezegd. Maar millioenen mensen heb ben aan hem de meest plezierige uurtjes van hun leven te danken en dat is meer, dan de meeste mensen op het einde van hun le ven kunnen zeggen. STERRENKIJKER Zes jaar geëist Een 29-jarig Amsterdams kamer meisje maakte tijdens de afgelopen zomer gebruik van de gelegenheid, dat haar werkgeefster, een 39-jarige weduwe, veel uit het hotel afwezig was en zag kans een vrij aanzienlijk bedrag, dat zij aan hotelrekeningen had geïnd, te verduisteren. Daar zij terecht vreesde, dat deze oneerlijkheden uit zouden komen, heeft zij in September van het vorig jaar bij een drogist rattenvergif ge kocht en tot tweemaal toe een po ging gedaan haar werkgeefster daar mede te vergiftigen. De pogingen zijn mislukt, want hoewel de weduwe ernstig ziek is geweest en o.m. een volledige haar uitval meemaakte, waren de doses vergif niet groot genoeg om de dood te veroorzaken en de huisarts, die tijdig de vergiftiging bemerkte, heeft het leven van de vrouw kunnen red den. Onbegrijpelijk zwijgen. Gisteren stond de gifmengster voor de Amsterdamse rechtbank waar de ze merkwaardige zaak geheel uit de doeken kwam. Nadat zij herhaaldelijk geld ver duisterd had, vertelde zij tegen een jonger collegaatje, dat „mevrouw maar eens een tijdje ziek moest wor den, zodat zij (verdachte) meer de vrije hand zou hebben." Dit collegaatje was er getuige van geweest, dat verdachte 'n slaatje voor haar werkgeefster klaargemaakt had, waardoorheen zij een dosis rattenvergif had gemengd. In gezelschap van de beide meis jes had de vrouw het slaatje opgege ten en toen een dag naderhand het vergif nog niet werkte, had verdachte een nieuwe hoeveelheid rattenkruid in de koffie van haar werkgeefster gedaan. Inmiddels waren de verduisterin gen uitgekomen en daar de weduwe vernam, dat verdachte ook reeds vroeger wegens oneerlijkheid ontsla gen was, stuurde zij haar weg en Jeugdige belangstelling voor een korf met inhoud op de jaarlijkse bijeenkomst, welke Vrijdag voor de zes tiende maal in Dordrecht is gehouden. PARTIJRAAD K.V.P. De agenda van de vergadering van de Partijraad der Katholieke Volkspartij op Zaterdag 23 April in Esplanade te Utrecht, aanvangende des ochtends te 10.45 u., is als volgt samengesteld: 1. Openingsrede van de voorzitter der Partij. 2. Inleiding van mr F. Teulings, lid der Eerste Kamer over „Finan- ciële_ en Fiscale politiek'. 3. Inleiding van de heer W. J. An driessen, lid der Tweede Kamer, over ,,de woningbouw" en „de posi tie van het overheidspersoneel". 4. Inleiding van Lt. Kon. J. Fens, lid der Tweede Kamer over „de In ternationale militaire ontwikkeling" 5. Onderbreking der vergadering voor de middagmaaltijd. 6. Discussie over de gehouden in leidingen. 7. Partijraadsrede van prof. mr C. P. M. Romme. eiste, dat zij binnen de week de ver duisterde gelden aangezuiverd zou hebben. Vergiftiging geconstateerd. Kort na het vertrek van verdachte werd de weduwe ernstig ziek en de ontboden huisarts meende eerst de verschijnselen aan overspanning toe te moeten schrijven. Daar de werkgeefster zich ernstig opwond over het feit, dat verdachte niet meer teruggekomen was om de verduisterde gelden aan te zuiveren, adviseerde de huisarts bij de politie aangifte te doen, teneinde de erger nis te neutraliseren. Kort nadat de aangifte geschied was, constateerde de huisarts ernstige haaruitval bij zijn patiënte en dit bracht ehm op het idee van vergifti ging; een nauwkeurig onderzoek bracht hem op het idee van ver gif ti- aan het licht, en het ontslagen ka-» mermeisje werd gearresteerd. „Moord bewezen". De officier van justitie verbaasde zich gisteren over het feit, dat het jongere collegaatje van verdachte, dat getuige was geweest van de ver giftiging, geen aangifte bij de poli tie had gedaan en haar werkgeefster niet gewaarschuwd had. Het 20-jarige meisje verklaarde, dat verdachte haar tot geheimhou ding gedwongen had, hetgeen haar echter niet weerhouden had, haar verloofde in het complot te nemen, die tegen verdachte gezegd had: „Je bent me ook met wat moois bezig; als je m'n verloofde er maar bui ten laat!" De officier van justitie achtte po ging tot moord bewezen, want de verklaring van verdachte, dat zij slechts haar werkgeefster ziek had willen maken, achtte hij onwaar- Belangrijke primeur voor De Lierse veiling De grootste Westlandse veiling „Westerlee" in De Lier heeft volgens het weekblad van de KNBTB „Boer en Tuinder" een zeer bijzondere pri meur gekregen. Op deze veiling kan thans namelijk gebruik worden ge maakt van een telefonisch inspreek- apparaat. Als het nummer K 1745782 wordt gedraaid komt men te weten welke serie aan de beurt is en of deze mo gelijk is verlaat. Het gevolg hiervan is volgens het. blad, dat de tuinder langer zijn pro-1 dusten kan klaarmaken door onge veer een kwartier voor zijn veiling- tijd even te bellen. De koopman op een andere veiling aanwezig kan hierdoor ook te weten komen of hij nog even langer op die veiling kan blijven. Ook andere berichten kunnen wor den bekend gemaakt, bijvoorbeeld of tomaten moeten worden aangevoerd in groot of klein eenmalig fust. Na de veilinguren kunnen volgens het blad ook de veilingnoteringen wor den doorgegeven. schijnlijk, daar hierdoor de oneer lijkheid van verdachte niet gemas keerd was geworden. Wanneer haar werkgeefster weer genezen zou zijn, zou de noodlottige controle toch ge volgd, en zou de oneerlijkheid uitge komen zijn. Hij eiste daarom voor poging tot moord en voor verduistering een ge- vangenistraf van 6 jaren met aftrek van de 7 maanden, die verdachte zich reeds in voorarrest bevindt. De verdedigster achtte poging tot moord niet bewezen, doch hoogstens mishandeling; om juridische redenen vroeg zij voor deze mishandeling ont slag van rechtsvervolging; voor de verduistering vroeg zij een gecom bineerde straf. De rechtbank zal op 29 April a.s. 5 Mei: Vlaggendag Om 10 voor acht Het Nationaal Comité Viering Be vrijdingsdag 5 Mei 1955 geeft de be volking van Nederland gaarne in overweging op 5 Mei Mei a.s. om tien minuten voor 8 uur de vlag uit te steken. Het comité neemt aan dat om 5 minuten voor 8 uur dan ook geheel Nederland in vlaggentooi zal zijn. Het comité verzoekt verder om 5 minuten voor 8 uur alle klokken van alle kerken en alle torens in het ge hele land te laten luiden tot 8 uur (echter rekening houdende met plaatselijke kerkdiensten, waarvoor dus overleg gepleegd moet worden). Om 8 uur zullen deradiouitzendin gen beginnen. Van 17.30 tot 18.30 zal de herden kingsdienst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam worden uitgezonden. Om 23 uur worden op verscheidene plaatsen vuurwerken afgeschoten en vreugdevuren gebrand. Kappersbedrijven Vit dag gesloten De vakgroep voor het kappersbe- drijf heeft dc ondernemers in het kappersbedrijf (dames- zowel als he renkappers) verzocht Zaterdag 30 April de salons om 14 uur te sluiten en Donderdag 5 Mei de gehele dag. Concertgebouw krti^t een „echokelder" Een der ruimten in het Amster damse Concertgebouw wordt door technici van de Nederlandse Radio Unie geschikt gemaakt voor „eco- keldei*". Daartoe zal in een kleine afgesloten ruimte o.a. een vijftien meter lange glazen buis worden op gesteld, waardoor het geluid wordt gevoerd als echo-effecten gewenst zijn. De vraag naar dergelijke echo-ef fecten bij uitzendingen neemt steeds toe, zodat men nu ook in deze „Hei lige Hallen" een eehoruimte gecre- eerd heeft. Reeds eerder werd een soortgelijke „kelder" in het kurhaus van Scheveningen ondergebracht.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 12