OUDE VOLKSLIEDJES? Wie kent e*t nag, Deserteur vond bij de krijgsraad 'n begrip voor zijn zware jeugd QeduCd en 18.CCC ptui/zen ZATERDAG 16 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 1 SPEUR UW HERINNERING EVEN AF") Direct opschrijven Iemand, die gewend is om over be zwaren heen te stappen, heeft voor speld, dat de televisie „de huiselijk heid in hoge mate zal bevorderen". Over een jaar of tien zal het vermoe delijk zover zijn, dat de gezinnen, op twee vierkante meter huiskamer samengeperst, de gehele avond naar het wonderglas van het televisietoe stel zitten te staren en vanwege de noodzakelijke duisternis in het ver trek niet meer in de gelegenheid zijn, om niets anders te doen dan te kijken. Toen de film haar zegetocht over de wereld begon, zijn er nog mensen geweest, die met bezwaren voor de dag kwamen. Tegenwoordig verzet men zich niet meer zo fel. We zijn er aan gewend, dat bij 22 voetballende mensen zich 20 tot 60 duizend an dere mensen tot kijken bepalen. We slobberen op, wat de radio in de huiskamers uitbraakt en als één mijn heer, die zich van de radio kan be dienen, het in z'n hoofd krijgt, om heel Nederland „Tante Nel" of „De appeltjes van Oranje" te laten zin gen, dan gebeurt het ook. Hij behoeft alleen maar te zorgen, dat zo'n liedje een keer of tien per dag uit de luid spreker komt. Erg griezelig. Wij zouden verbaasd zijn, als we ons eens realiseerden, waartoe één mijnheer allemaal in staat is. In Amerika lopen honderden heren rond, die allemaal persoonlijk de macht bezitten, om een meisje, dat op het ogenblik in Katwijk visnet ten zit te repareren of in de cantine van een Engelse vliegtuigfabriek koffie rondbrengt, binnen het jaar tot 's werelds meest geliefde vrouw te promoveren en haar opnieuw bin nen één jaar in een hoek te trappen, waar zij haar hele verdere leven zal verlangen naar de kapotte visnetten van Katwijk of haar koffiekan in Engeland. Dat is een griezelige overweging! Maar zij wordt nog griezeliger, als men bedenkt, dat er zonder dergelijke heren niet veel meer te bereiken valt. De mensheid wordt vleugellam ge maakt. We zijn kijkers geworden of ^De laatste jaren wordt er in Ne- V derland naarstig gespeurd naar^ ^>oude volksliedjes, die vroeger Sin de kleine plaatselijke en re-<| js gionale gemeenschappen ont- 4 stonden, en vaak ook onder het<j a werk, werden gezongen. Kent U nog zulke liedjes, die xin Rijn- of Bollenstreek hun ba- ^kermat hadden? Zo ja, dan zou-^ f den wij het op prijs stellen, in-< j>dien U de gegevens, die U ervan reet, liefst natuurlijk de volledige tekst aan de redactie van dit blad zoudt willen opgeven. Wij zullen Xzorgen voor doorzending aan dr./ A Tj. W. R. de Haan in Wassenaar. /;die een speciale studie van deze^ ^materie maakt. „luistervinken", maar zelf doen gaat er hoe langer hoe meer uit, terwijl nadoen er steeds beter inkomt. De goeie ouwe tijd. Nog niet zo erg lang geleden zag de wereld er heel anders uit. „Vlie gen is goedkoper dan je denkt" was toen een leuze, die hooguit werd ge bruikt door moeder mus, als zij het hoopje dons, dat uit het eitje gebar sten was, ging bijbrengen, hoe men het gemakkelijkst aan de kost kon komen. De wereld was toen nog klein. Men liftte niet naar Nice en als een gewoon mannetje uit Lisse zijn zus ter in Rijswijk ging bezoeken, be reidde hij zich zorgvuldiger op de reis voor en had hij meer slapeloze nachten dan een H.B.S-leerling uit 1955, die met vacantie naar Corsica gaat. Zelfs ons kleine land viel toen uit één in vele plaatselijke of regionale gemeenschappen, die een sterk eigen karakter hadden. We willen niet be weren, dat die gemeenschappen vol komen verdwenen zijn, maar zij dra gen toch veel vreemde smetten. Er wordt beweerd, dat in een „ge ïnternationaliseerd gebied" als de Bollenstreek vroeger bij. het bollen- pellen in de schuren volksliedjes werden gezongen. Liedjes, die hun oorsprong vonden in de streek en door iedereen gezongen werden. In Katwijk zeker. Van de Bollenstreek zijn dergelij' ke liedjes echter niet bekend. Mocht U er een of meer kennen, stuur dan een berichtje naar de redactie van dit blad. Dr. Tj. W. R. de Haan uit Wassenaar maakt een studie van deze materie en iedere tip zenden wij door. In Katwijk, zo nauw met de zee verbonden, kent men nog veel volks liedjes. O mens, waar zou mijn minnaar [wezen, O mens, waar zou mijn minnaar [zijn? Hij is gaan varen, heel ver van [hier, Met and're meisjes zoekt hij [plezier. Of deze lofzang op de roomboter: Buttertje-lik, As ik je heb, Dan smeer ik je dik. Heb ik je iet, Dan mot ik je ontbere. Maer nou ik je heb Zei ik je dikkies smeren. Ook in dc Rijnstreek? Vermoedelijk kan de Rijnstreek op dit terrein ook nog wel het een en ander aan de vergetelheid ontruk ken. Wie een lied kent, moet het niet voor zichzelf houden. Laat hij of zij het opsturen. Het volkslied heeft in Nederland een belangrijke rol gespeeld en het genre was zeer gevarieerd. Dat blijkt b.v. uit onder staand Katwijks liedje, dat op een an der niveau ligt dan de verzuchting van de minnares. 'k Heb'n kakstoel ankrege, en die klane mot 'r in. Hij is'r uit-e-so-de-hannest, en nou wil ie d'r iet meer in. En wat is dat nou belaezerd, Dat die klane dat iet wul! Want nou zit ik de hele aevend Opeskeept met die klane knul. Betrekkelijk milde straf Een 21-jarigc soldaat, die van zijn onderdeel deserteerde, in Rotterdam een bromfiets stal en wegens deze twee vergrijpen gisteren voor de krijgsraad te Arnhem moest verschij nen, vond bij het rechtscollege veel begrip voor de moeilijke jeugd, die zijn leven ontwricht had en daarmede rekening houdend werd tenslotte de straf vastgesteld op 3 maanden ge vangenisstraf met aftrek en drie maanden strafklasse te Nieuwersluis. De verdediger vertelde, dat deze jongen op tienjarige leeftijd zijn moe der verloor; zij kwam om het leven in Auschwitz. Met zijn vndev, die in middels is hertrouwd, kan Jiij het niet vinden; hij komt niet meer thuis. In zijn verwaarloosde jeugd heeft hij iedereen, ook degenen die vriende lijk voor hem waren, leren wantrou wen. De Legatie van Israël wil zich zijn lot aantrekken juist omdat zijn moeder in Auschwitz is vergast en omdat zijn kansen op een redelijk bestaan zo slecht zyn geweest. Als hij echter voorwaardelijke gevange nisstraf kreeg, zou hij gecurende de drie jaar proeftijd het land niet kun nen verlaten en dus niet emigreren naar Israël, zoals in de bedoeling ligt. Pleiter beval aan, hem enige tijd naar het depót voor discipline te Nieuwer- sluis te zenden, waar kans bestaat dat hij behalve met strenge tucht ook in aanraking komt met mensen met belangstelling voor de moeilijke omstandigheden van deze misdeelde beklaagde. De krijgsraad, die 8 maanden ge vangenisstraf had geëist, waarvan 3 maanden voorwaardelijk, had begrip voor de moeilijkheden, waarmede de' soldaat te kampen had gehad en kwam tot bovenvermeld vonnis, waardoor het mogelijk voor de jon gen zal zijn om over een half jaar emigratieplannen naar Israël voor te bereiden. Oorlog plaatst order van 30 millioen bij Philips Het Ministerie van Oorlog heeft gisteren bij de N.V. Philips' gloeilam pen fabrieken te Eindhoven voor een bedrag van dertig millioen gulden be steld aan electronische apparatuur. Deze bestelling betreft de aanmaak van onderdelen vdor verscheidene ty pen zend- en ontvangtoestellen en de bouw van deze toestellen. De leve- ringstijd strekt zich uit over enkele jaren. Gary Cooper kwam op Schiphol aan Dertig jaar geleden verdiende een toen 24-jarige jongeman in de stu dio's van Amerika tien dollar voor iedere keer, dat hij in de toen zo po pulaire films van Tom Mix van eeu paard wilde vallen en gistermiddag stapte deze zelfde jongeman, die nu 54 jaar is en wiens haartooi begint te duifnen, uit het K.L.M.-toestel van New York en zag hij zich omringd door vele belangstellenden, die voch ten om zijn handtekening en zijn glimlach. Dit is heel in het kort de levens geschiedenis van Gary Cooper, de Holywood-ster, die vooral bij het zwakke geslacht door zijn films een grote plaats in het hart veroverd heeft. Met zoenen van 5 Parijse manne quins, muziek van de Amsterdamse politiekapel en handdrukken van filmautoriteiten bereikte Gary Coo per de begane grond, waar al spoedig vrouwelijke douaniers klaar klaar stonden om hem een handtekening te ontfutselen. Om zijn Amerikaanse afkomst niet te verloochenen slenterde Gary Coo per op kauwgummie kauwend naar de restauratie, waar in bloemen een welkomstgroet op de grond lag ge spreid en even later was hij op weg naar het Amstelhotel, waar hij zijn intrek nam. Gisteravond trad hij voor het voet licht in een Amsterdams theater, waar de première van zijn laatste film „Vera Crusz" draaide en van avond zullen de Rotterdammers hem in levende lijve kunnen aanschou wen. Morgen vertrekt hij per vlieg tuig naar Zweden. Een van de leden, die het tempo van de moderne tijd nog niet tzo goed kan volgen, informeerde voor zichtig: „Maar stoppen we dan ner gens?" „Natuurlijk" zei de voorzitter. „Twee keer per dag, om benzine te tanken!" Dat is noueen boxer. S.E.P. Verstrooid? Een professor, die. Hlast De voorzitter van de pas op gevorderde leeftijd zijn grote reisvereniging gaf een uiteenzetting liefde had ontdekt, moest kort v6or over het jaarlijkse reisje. „In één zijn huwelijk nog op reis. Reeds en- weej< tijd", zo zei hij, bijna uiteen- kele uren na zijn vertrek ontving de pioffen(i Van enthousiasme, „zullen verloofde van deze verstrooide heei - het volgende telegram: „Niet trou wen voor ik terug ben!". Gevaarlijk. Een toerist in Span je kreeg trek in een haasje, maar toen hij een restaurant was binnen gegaan, realiseerde hij zich, dat hij niet wist was haas in het Spaans is. Hij nam echter een menukaart, te kende een haasje erop en liet dat aan de ober zien. Een begrijpende glimlach volgde en even later werd de lekkernij in de keuken bereid. Toen het beestje werd opgediend, voelde de toerist enige twijfel op komen. „Is dat woef woef?", vroeg hij aan de ober. De ober lachte geruststellend en schudde het hoofd. „Miauw!", zei hij. Mensenkennis. De onderwijze res probeerde de kinderen het begrip stelen bij te brengen. Na een lange uitleg wilde zij eens uitzoeken, of alles begrepen was. „Jantje", zei ze tot een van de leerlingen, „stel je eens voor, dat je vader zit te slapen en ik stiekum een gulden uit zijn zak zou halen. Wat zou ik dan zijn?" ,,M'n moeder!" riep Jantje stralend uit. Erg. Een oud heertje trof een wenend knaapje aan, dat verdwaald was. „Huil maar niet", zei hij goedig. „We vinden je huis wel weer. Ver- tel maar eens hoe je heet!" „Dat weet ik niet", antwoordde het jongetje. „Weet je niet hoe je heet?", vroeg i het heertje verbaasd. „Nee meneer", zei Ihet jongetje, „m'n moeder is vanmorgen toevallig, hertrouwd". Dé kans. Nadat een Engelse to-i neelvereniging een opvoering had j gegeven van „Hamlet" ontstond er een discussie over de vraag, of Sha-1 kespeare dan wel Sir Francis Ba-, j con de geestelijke vader van het stukj Tenslotte vroeg men de mening I van een deskundige, die zich in de zaal bevond. „Nou", antwoordde deze, „het is tot op heden niet uitgemaakt, maar vanavond kunnen we het te weten komen. Ik stel voor, dat de graftom- ben van Shakespeare en Sir Bacon geopend worden. Degene, die zich naar aanleiding van deze opvoering in zijn graf heeft omgekeerd, is de; schrijver". Trouw. De vrouw van Jansen heeft de gewoonte om haar haar te laten verven en liefst telkens in een andere kleur. Op een regenachtige avond vraagt zij aan haar man: „Als ik later grijs ben, zal je dan toch nog van me houden?" „Natuurlijk kind", antwoord Jan- sen, „ik heb je nu in één jaar tijd al in drie verschillende kleuren mee-1 gemaakt en ik houd toch nog stéeds I van je!" Waarschijnlijk. Een oude dame stond voor een boom en verwonder- zich over de ontelbare hartjes en na men, die erin stonden. „Oh eik", riep zij uit, „wat zou je vertellen, als je eens kon spreken". „Waarschijnlijk, dat hij een beuk is", zei de boswachter, die juist langs kwam. Volgende maand ga ik trouwen, i j misschien zin om de bruid te zijn? S.E.P. Er is een flinke dosis moed no dig voor het knopen van een smyrna-tapijt op stramien, maar als u er eenmaal mee begonnen bent zult u merken hoe vlot het allemaal gaat. We spraken met één van onze lezeressen, die een tapijt heeft geknopt van 2.25x3.25 meter. Een prachtig smyrna-kleed, dat nu de trots van de huiskamer is. De maakster vertelt hoe zij eerst een stramien heeft gemaakt op het weeftoestel. Over het toe stel wordt de schering gespan nen van dun henneptouw. Juist als op een weefgetouw bestaat deze schering uit twee rijen tou wen, die door een dwarslat ten opzichte van elkaar te verplaat sen zijn. Door de schering wordt de inslag gevlochten, baan voor baan. En op de kruising van schering en inslag worden de pluizen wol geknoopt, steeds na dat een baan van de inslag vol tooid is. Dit bevestigen van een pluis is een handigheid, die snel is aan te leren. De leverancier van de wol wil graag vertellen hoe het kleed gemaakt moet wor den. Ook hoe de pluizen geknipt moeten worden en hoe het pa troon tot stand komt. Voor het kleed van 2.25x3.25 werden 18000 pluizen geknipt. Er waren 180 knotten wol nodig, die echter niet allen tegelijk gekocht behoefden te worden. Gelijke kleuren kunnen immers geregeld nabesteld worden. Aan dit kleed werd ongeveer 300 uur gewerkt. Met een gemid delde van twee uur werk per dag 4Q- - kan men dus zo'n kleed binnen een half jaar klaar hebben. De prijs van knotten wol is on geveer 2.50. Voor 180x/ 2.50 450 gulden heeft u dus een prima smyrna- kleed, dat in kwaliteit de beste import-smyrnakleden kan evena ren. ELINE. Bouwt uw keuken zelf op De Jaarbeurs heeft de in Ne derland gefabriceerde stalen keu ken geïntroduceerd. Deze keuken bestaat uit losse elementen in al lerlei maten, zodat de inrichting voor iedere ruimte pasklaar kan worden gemaakt. Er is op gere kend, dat aanschaffing ineens voor veel mensén te bezwaarlijk is. De onderdelen kunnen gelei delijk worden aangeschaft, zodat men pas na verloop van tijd een complete stalen keuken kan krijgen. Rondom de geëmailleerde of roestvrij stalen gootsteen worden de overige onderdelen als aan recht," fornuis, opbergkasten op practische wijze gegroepeerd. Boven de aanrecht kunnen wandkasten worden aangebracht. De werkhoogte van de aanrecht is op wetenschappelijke wijze vastgesteld op 92' cm., waardoor rugpijn e.d. tot het verleden be hoort. Het staal is onaantastbaar voor vetten en zuren en vereist bijna geen onderhoud. Een sportief jasje Ditmaal willen wij aandacht besteden aan een leuk jasje, dat goede diensten verleent bij een koelere dag tijdens de wande ling of op de fiets. Het model is heel eenvoudig gehouden. Het jasje sluit mid denvoor met drie knopen en heeft schuine insteekzakken. Rond de hals is een eenvoudige mantelkraag gezet. Het achter pand is geheel glad. De mouwen, die tamelijk royaal zijn, worden zo ingezet, dat de lange mouw naad ongeveer 3J^ cm vóór de zijnaad valt. Het beleg voor de voorpanden krijgen we, door na met het voor pandpatroon de stofpanden te hebben geknipt, het patroon langs de stippellijn af te knippen. Tussen het beleg komt ter ver steviging linnen. We gaan het jasje maken van een stevige wollen stof, waarvan bij een breedte van 130 cm onge veer 1.20 meter nodig is. Uitste kend geschikte materialen zijn flausch, een ruile ratiné, maar ook en vooral een wollen plaid- stof, dus een stevige wollen stof met een gezellig ruitmotief. Het patroon is uitgezet voor de leeftijd van 10 t.m. 12 jaar. Na den en zomen zijn nog niet in het patroon berekend, dus moeien alsnog worden bijgeknipt. Bij het overtekenen op ware grootte moet men zich laten leiden door de bij de stippellijnen geplaatste cijfers, die centimeters aandui den. BARBARA q.^.M'5. A( n i y i1 1 7--rr

Leidse Courant | 1955 | | pagina 11