spooRtje spelen bij het leiös station in utRecht Met de NX - beveiliging krijgt U géén twee treinen op elkaar Religieuse Artikelen De dfoom van de DE STENEN SPREKEN Er moet gewoekerd worden met de waterberging DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 ken met de installatie op de ma quette. Leiden in Uw zak Er is nog veel meer te zien in deze vleugel van dit museum: een ma quette van de constructie van een spoorbaan, een Diesel-Electrische rangeermotief, een laadkistwagen, voorzien van laadkisten en modellen van het nieuwste reizigersmaterieel, maar wij raden U: stapt zelf eens het station van Leiden binnen voor een privé-bezoek aan het Leids sta tion. U kunt dan zelf over het ge bouw leunen, om een vrachtauto uit het Terwee-park te lichten. Het zal U gevoel voor eigenwaarde versterken, omdat het lijkt „alsof U heel Leiden in Uw zak heeft". NAAR HUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Leiden de speciaalzaak voor alle Leids kindercircus „KNIKKEBEEN" IN OPBOUW Verborgen talenten ontdekt Het is jammer, dat u niet allemaal kon komen kijken Donderdagmid dag, toen een lange rij kinderen zich verdrong voor de tafel, waar ze zich aanmeldden voor het circus. Zeg nou niet dat kinderen geen fan tasie hebben, ze wisten aanstonds welke rol ze in het circus winden spe len. En die rollen varieerden van circusdirecteur tot „beest". Danseressen, clowns, acrobaten, cas- sières e.d. functies kwamen als een sterrenregen uit de hemel vallen. Nee, als u nog getwijfeld hebt: dat kindercircus lukt. De circusdartisten en „beesten" enz. die zich opgegeven hebben, wor den a.s. Maandagamiddag om 2 uur weer verwacht bij mevrouw Neu- wahl, Hoge Rijndijk 33, Zoeterwoude- Leiderdorp, voor een selectie en eer ste oefening. Mochten er nog'verbergen talenten zijn, vooral op gebied van muziek en goochelkunst, dan kunnen die zich ook Maandag in beperkt aantal om 2 uur melden. De heer Van Hameren, v. d. Duin straat 28, tel. 31810 geeft desge wenst nadere inlichtingen. Het comité is zo gelukkig geweest beslag te kunnen leggen op de heer Joop Koevoets, die zijn artistieke ga ven in dienst zal stellen van dit va- cantiegebeuren. Lang hebben we gepeinsd over de naam, die aan het circus gegeven zal worden, tot een van de jeugdige ar- tisten een oplossing bracht en ons de naam „Circus Knikkebeen" aan de hand deed. U begrijpt al, dat dit de naam van een clown is, van wie de avonturen u bij een volgende gelegenheid vef» haald worden. Zelfs zijn edele factb zult u in het vervolg in onze mede delingen afgebeeld vinden. V erkeersdelicten in Mei in studie In verband met het steeds toene mende verkeer, het groeiende aantal verkeersdelicten en, de aandacht, die de overheid de laatste tijd aan deze overtredingen schenkt, zullen door het Criminologisch Instituut te Utrecht in Mei enkele studies aan de ze problemen worden gewijd. Op 3 Mei zal de heer K. J. Müller, hoofdinspecteur-chef verkeerspolitie te Rotterdam spreken over het on derwerp: „Het verkeersprobleem in verband met de verkeersdelicten". 13 Mei behandelt prof. dr. W. Froentjes uit Leiden „Het bloedon derzoek bij verkeersdelinquenten on der invloed van sterke drank. 20 Mei houdt prof. dr. jhr. D. J. van Lennep uit Utrecht een beschou wing over „De psychologische aspec ten van de verkeersdelicten". De studies worden gesloten met een lezing van mr. D. J. van Gilse uit Den Haag, getiteld „De juridische aspec ten van de verkeersdelicten". In het spoorwegmuseum bent U voor een kwartje stationschef We zijn het station van Leiden binnengestapt om naar het station van Leiden te rijden. Dit klinkt als orakel-taal, maar het is erg simpel: in. Utrecht staat ook een Leids station, alleen honderd maal kleiner. Daar in het spoorwegmuseum in het voormalig Maliebaanstation mochten wij treintje spelen, de fotograaf en Uw verslaggever; bij het Leids station. En hoe hard we het ook geprobeerd hebben, we konden niets kapot maken, laten botsen of verongelukken, want het hele treinencomplex, dat daar een lilliput-bestaan leidt, is N. X. beveiligd. N. X. betekent entrance-exit. Leiden krijgt binnenkort ook zo'n beveiliging. Nu we dit gezien hebben kunnen we over de toekomst van het Leidse spoorwegemplacement gerust zijn. Zelfs een blind paard zou in het aardeduister nog géén ongelukken met dit beveiligingsstelsel kunnen maken. Het zou allemaal te schools en in gewikkeld worden. Wat spel lijkt kan ernst worden rVEiNDERDIE, denderdo, rommelt de trein, ook op het Leidse em placement te Utrecht. En terwijl de fotograaf probeert de wonderlijke imitatie van het Leidse spoorwegnet te ruïneren praten wij met de man aan het schakelbord, de heer Ding jan. Ook al iets „Leids" deze mijn heer Dingjan, die alles van het N. X.- stelsel en de verdere beveiliging van het spoorwegnet afweet. Met enige trots vertelt hij immers, dat de ba kermat van zijn familie in Leiden ligt. Dagelijks vertelt mijnheer Ding jan aan iedereen, die het horen wil, hoe dat met die seinen in elkaar zit. Onder die „iedereen" zijn de leerlin gen van de spoorwegschool, de ou dere spoorwegmensen, die cursussen volgen en de grote, hele grote en kleine kinderen, die toch nog zo graag met het spoortje spelen. ,Mijnheer Dingjan, wat is dat nu die N. X.-beveiliging?" vragen wij aan de demonstrateur met een be- roepsernstig gezicht, terwijl we met een hand op het dak van het Leids station leunen. N. X.-oog ziet alles „Past U op de toren", waarschuwt de heer Dingjan. „Ja zo is het beter, dank U". Kijk, zegt de heer Dingjan, als er geen N.X.-beveiliging was op dit emplacement, zoudt U nu het mooi ste spoorwegongeluk van Uw leven hebben kunnen zien, want Uw col lega drugt thans op zeven knopjes tegelijk. Maarhet N. X.-oog heeft het in de gaten. Schijnbaar denkt het, welke kluns zit er nu aan mijn knop pen te trekken, maar uitwendig doet het koel en zakelijk wat nodig is, na melijk niets. „Juisten waarom doet het niets?" Omdat het stelsel kan controleren of de signalen correct zijn uitge voerd. Of de wissels in de juiste stand staan, of op de rijweg geen andere trein geparkeerd staat, of er geen tegenstrijdige treinbeweging plaats heeft. Eén man dirigeert het hele station Om een rijweg correct uit te stip pelen behoeft de man aan het cen trale schakelbord, waarmee het ge hele station gedirigeerd kan worden, slechts twee knoppen in te drukken.. Lichtjes vertellen hem of aan zijn intenties is voldaan, maar zelfs zon der dat zou nooit een trein op een gevaarlijk spoor kunnen komen, om dat de N. X.-beveiliging beter denkt dan de man aan het schakelbord en weigert een verkeerde spoorbaan vrij te geven". Dat robot-achtig denken gebeurt door middel van relais. We hebben maar geen moeite ge daan om de werking van deze relais te achterhalen. Gauw N. X. in Leiden De fotograaf heeft intussen ont dekt, dat de treinen met geen moge lijkheid op elkaar te krijgen zijn en stelt ten einde raad zijn camera scherp om dat baby'tje van Leidens station op de gevoelige plaat vast te leggen. „Wanneer krijgt Leiden nu dat N. X.-stelsel?" vragen wij. „Een juiste datum kan ik niet noe men, maar wel weet ik, dat het em placement van Leiden het eerst aan de 'beurt is". Hij vertelt, dat de steden Den Bosch, Arnhem, Eindhoven en Blauw- kapel al voorafgegaan zijn. Den Bosch heeft een stelsel met 600 rij wegen. Een rijweg is een baanvak van seinpaal tot seinpaal. Hiervoor waren 2300 relais nodig en dit alles, het hele Bossche station, kan door één man worden bediend. Want dit is het grote voordeel van dit systeem, alles blijft in één hand, dus géén sein- wachters, seinhuizen en wat al meer. Er is nog meer te zien VAN DE SECRETARESSE van de directeur van het spoorwegmu seum horen we, dat het spoorweg museum al sinds 1927 bestaat. De vleugel voor het moderne materiaal is echter pas in November 1954 in gebruik gesteld. In deze moderne af deling krijgt de bezoeker een duide lijk beeld van de technische stand der ontwikkeling van het huidig spoorwegbedrijf. De fraaie N.S.- treinstellen passeren op hun weg tal van bezienswaardigheden. Een prach tige hefbrug, gemaakt volgens het systeem van de Koningshavenbrug, vanzelfsprekend geheel beveiligd, voorts het automatisch blokstelsel, dat er voor zorgt, dat zich nooit meer dan één trein in een blok kan bevin den. Ook aan de overwegbeveiliging is op deze maquette grote aandacht besteed. Zo treft men een getrouwe afbeelding aan van een overweg, be veiligd met de bekende knipperlicht installatie en vindt men eveneens een voorbeeld van de beveiliging met halve overwegbomen, compleet met wissellichten en bel. In de zaal is verder opgesteld een levensgroot lichtsein in drie hoogten en een knip perlichtinstallatie, die parallel wer Zo gezien doet dit miniatuur-spoor wegje denken aan de koortsdroom van een treinbestuurder. De seinen knipperen aan en uit. De trein rommelt nader, begeleidt door het rhythme van de rails. De masten glimmen zacht in het sprookjeslicht. (Foto: „De Leidse Courant") De platte schuit met voor een paar tientjes ijzer aan boord op gediept uit de Leidse grachten is in deze omgeving schilderachtig genoeg om er een plaatje aan te wagen. Maar waar ligt deze boot? Links bomen, rechts de achter kant van huizen, op de achter grond een verkeersweg en een B.M. onder mast, die zou doen vermoeden, dat er in de buurt een watersportcentrum is. Toch ligt dit alles in het hartje van Leiden. In de buurt van een gro te tuin, die naar een steeg ge noemd wordt. De vorige week De diepte-foto was genomen in de „Hortus Botanicus" te Lei den, kortweg de Hortus. In deze tuin van de Leidse Universiteit staat een zonnewij zer, die ditmaal onderwerp van de fotograaf was. De waardebon van vijf gulden gaat naar mevr. N. M. Wijsman v. d. Meeberg, Hooigracht 78, Leiden. Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief of briefje aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Papen gracht 32, Leiden. Schrijf op de achterzijde: „De stenen spreken". De inzendingen worden inge wacht tot en met Donderdag aanstaande. Onder de goede op lossers wordt een waardebon van vijf gulden verloot. Ingelanden van Bosch- en Gasthuis polder vergaderden Scherper toezicht op binnensloten Onder leiding van de heer D. van Schie, voorzitter, hebben de stemge rechtigde ingelanden van de Bosch- en Gasthuispolder, gelegen onder Leiden en Voorschoten, vergaderd. De commissie, belast met het na zien van de af te leggen rekening, bracht rapport uit. Het bleek dat al les in orde was bevonden. De reke ning sluit in ontvangsten met 3.504 en in uitgaven met 2.548, zodat er een voordelig saldo is van 956. Hierna volgde de behandeling van de begroting dienstjaar 1955, voor gesteld in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van 3.324. Zes procent loonsverhoging Besloten werd het loon van de be dienaar van het electrisch gemaal te verhogen met ingang van 1 Januari j.l. met 6% en de omslag te hand haven op 10.per ha. Een voorstel van één der ingelanden om deze om slag te verhogen werd op advies van het bestuur en na bespreking terug genomen. Tot bestuurslid werd met algemene stemmen gekozen de heer J. W. M. Droogh te Leiden. Aan het bestuur werd machtiging verleend tot het doen van af- en over schrijvingen op de begrotingsposten en tot onderhandse aanbesteding of uitvoering van werken in eigen be heer. Tot leden van de commissie voor het nazien van de in het volgend jaar af te leggen rekening werden be noemd de heren L. Snoeker te Lei den en J. C. Moerkerk te Zoeter- woude en tot plaatsvervangende le den de heren L. N. Duynisveld te Voorschoten en C. Kooloos te Zoe ter woude. Strenger toezicht De voorzitter deed vervolgens me dedeling van het besluit van het be stuur, dat in het komende jaar stren ger zal worden toegezien op het heb ben van puntdraad aan landhekken en het ontbreken van overstappen, zoals is voorgeschreven. Bij de te drijven schouw moeten de hekken in orde zijn. Ook zal scherper worden toegezien op het schoonhouden van de binnensloten. Door de uitbreiding van de ge meente Leiden zijn enkele sloten ge dempt en moet gewoekerd worden met de waterberging. Wanneer ook de binnensloten beter onderhouden worden komt dit de waterlozing eveneens ten goede. Verkoop windwatermolen *Bij de rondvraag wordt geïnfor meerd naar de eventuele verkoop van de windwatermolen, waartoe het bestuur een vorig jaar gemachtigd werd. Hierop kan voorlopig geen ant- waard worden gegeven, omdat be richt is binnengekomen van Ged. Staten, dat deze zaak in behandeling is genomen en gewacht moet worden op de eventuele vergunning.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10