Vele niet beantwoorde vragen over inentings- stof maken gereserveerdheid noodzakelijk Nederland berijdt fabelachtige verscheidenheid van rijwielen Vele besmettingsgevallen eindigen met levenslange immuniteit 60 pet. van kath. verpleegsters is buiten t ziekenhuis werkzaam Aalmoezenier Groenendijk is bevorderd tot lulUol Het blijft deze week Pasen Communisten werden ontslagen uit alle gemeenteraadscommissies Personenvervoer per autobus is het dubbele van vervoer trein VRIJDAG 15 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA I Invoer vaccin tegen kinderverlamming niet verantwoord Het departement van Sociale Za ken en Volksgezondheid deelt Ons mede, dat de inenting tegen kinder verlamming alle aandacht heeft van de Nederlandse regering. De rege ring acht het echtef thans niet Ver antwoord tot het invoeren van Ame rikaans of Frans vaccin over te gaan en de immunisatie in ons land te pro pageren. Prof. dr J. D. Veflindê, hoofd Van de afdeling bacteriologie en experi mentele pathologie van het Neder lands-instituut voor praeventieve ge neeskunde te Leiden, schrijft óns het volgende: Het thans aan de openbaarheid den. waarohder Nederland, kölnt kihdèrVerlamming lang niet zo veel vuldig voor, behoudens in de epide- miëjaren 1943 èn 1952. Hier zal men zich toch eerst wel terdege erken- schap rhöetën geven van ae wense lijkheid en de consequenties. Têh ëlflSiêfl van dit niéuwe vaéfein Zijn éf nog zoveel onbeantwoord, dat êen gereserveerde houding aangewezen is. Thans zijn nog slechts de eerste resultaten in Amerika bekend en het is dè vfaag, Of zij öp dèh duiif 2b gunstig zullén blijveft, öls zé liu de indtük wekken. Duür en sterkte onbekend. Dé duur en dè sterkte vén de ihï- münitèit zijh hog ohbêkend. Uit dierproeven is gebleken, dat dê hoe veelheid tègeftstoffen binnen twee prijsgegeven vaccin tegen kinderver- jaar na de vaccinatie zozeer is af ge- lamming of polofnyelitis berust op het vanouds bekende principe, dat allerlei chemicaliën, waaronder for maline, in staat zijn smetstoffen te doden, zonder dat zij evenwel hun vermogen tot het doen ontstaan van tegenstoffen verliezéh. Vorming tegènstoffetï. De Verwekker van kinderverlam ming is een virus, waarvan thans drie verschillende typen bekend zijn, die gekweekt kunnen worden in weefselcultures. Het kinderverlam- mingsvaccin volgens de methode- derverlamming naar de hogëfe leef tijdsklassen kunften betekéhen, met al de daaraan Verbonden grotere in dividuele gevaren. Resultaten van recêhte onderzoekingen. Vóbi'ts geVen de resultaten van recèntè, in Nederland verrichte on derzoekingen, aanleiding tot de oi* vatting, dat het virus niet Uitsluitend vja de bloedbaan naar het fugge- merg behoeft te gaan, maar. dat on der bepaalde omstandigheden een verspreiding langs zenuwen moge lijk is. Naar allé waarschijnlijkheid zullen de tegenstoffen in het bloed geen vat hebben op het virus, indien het zich irt zenuwweefsel bevindt. Tenslotte zij erop gewezen, dat een vaccin van gedood virus wél tegen stoffen dóet ontstaan, maar dat het de voor het virus gevoelige' weefsel, in geval vaft kinderverlamming düs het centrale zenuwstelsel^ gèeri Ver hoogde Weerstand verleent. nomen, dat men zich moet afvragen, of zij ook dan nog in staat zullêft zijn het transport van hét vifüs haar hét ruggemerg te verhinderen. Vele herinentingen, wellicht om de één of twee jaar, zullen naar alle waarschijnlijkheid noodzakelijk zijn. En tot welke leeftijl zal men de kin deren moeten vaccineren en revac- cihereft? Hoewel kinderverlamming voor namelijk voorkomt bij kinderen van nut tot vijf Jaar, is deze ziekte bij oudere kinderen en volwassenen j in weefselcultuur, een methode die geenszins een uitzondering. En juist) in talrijke landen, ook in Nederland bij ouderen is het ziekteverloop overi wórdt toegepast, biedt mogelijkhe- Hoezeer men óok élke Etap dié óns nader brengt tot het overwinnen van de kinderverlamming moet toejui chen, mén bedenke, dat de cönsê- quentiés die êen toepassing Van dit nieuwe vaccin op grote sciiaal met zich zal btengen, nog niét zijn te overzien. Met dit vaccin is trouwens het laatste woord over de bestrijding van kinderverlamming nog niet ge sproken. Het kweken van het VirUs alk bestaat uit een mengsel van deze het algemeen nog ernstiger dan bijdên ten aanzien van zg biologische drie, aldus gekweekte en met for maline gedode, typen van het kin derverlammingsvirus. De inspuiting van dit vaccin, dat opzichzelf on schadelijk is, geeft aanleiding töt het ontstaan van tegenstoffen, die in het bloed komen en daar gedurende een zekere tijd in aanwezig blijven. Om de betekenis van de tegenstoffen voor de immuniteit onvatbaarheid té begrijpen, dient men zich té reali seren óp welke Wijze kinderverlam ming ontstaat. Slechts gering percentage. Besmetting met het virus veroor zaakt bij de Overgrote mèérdèfheid van de mensen geen, of een kortdu rende, goedaardige, niët als kihder- veflamming herkenbare ziekte. Deze besmetting laat immuniteit aóhter, die waarschijnlijk van zeer lange duur is, mogelijk zélfs leveiislang. De meeste mensen zijn dan ook in derdaad immuun tegert kinderver lamming als gevolg van eeii in de vroege jeugd doorstane, meesten tijds onopgemerkte, infectie. Bij een relatief gering percentage van de besmette personen krijgt het Virüs de kans, zich naar het centrale ze nuwstelsel, in het bijzonder het rUg- gemerg, te begeven. Het ziektepro ces, dat zich dan in het ruggemerg ontwikkelt, is herkenbaar aan dè ka rakteristieke verschijnselen van de kinderverlamming. Tot op zekere hoogte. Het virus komt gewoonlijk via de keel het lichaam binnen, op zijn weg naar hét ruggemerg pleegt het virus, zoals sedert kort bekend is, enigé dagen in het bloed aanwezig te zijn. Het bloed nu is de plaats waar het virus, naar men verwacht, kan wor den aangegrepen. Indien zich in het bloed tegenstoffen bevinden, hetzij als gevolg van een vroeger doorsta ne natuurlijke infectie, hetzij als ge volg van de vaccinatie, verwacht men dat dat deze in staat zullen zijn het virus onschadelijk te maken alvo rens het gelegenheid hééft gekregen het ruggemerg aan te tasten. De be doeling van het kinderverlammings- vaccin is dan ook, een zodanige hoe veelheid tegenstoffen op te wekken, dat het transport van het virus via de bloedbaan naar het ruggemerg wordt verhinderd. Uit dierproeven en proefvaccinaties bij kinderen in Amerika is aldaar de voorlopige coft- clusie getrokken, dat het vaccin tot op zekere hoogte aan deze verwach tingen heeft beantwoord. Verschil Amerika en Europa. Betekent dit nu, dat men thans overal ter wereld dit vaccin onmid dellijk op grote schaal moet gaan toe passen en dat dan weldra de kinder verlamming overwonnen zal zijn? Allereerst dient men deze vraag landelijk te bezien. Er zijn landen, of streken in bepaalde landen, zoals in Amerika en de Scandinavische landen, waar kinderverlamming zo veelvuldig vóórkomt, dat iftên niét lang zal aarzelen om tot proefvac- cinatiés ovêr té gaaft. In aftdéré lan- jonge kinderen. Wanneer men door de vaccinatie de jonge kinderen inderdaad een tij delijke bescherming zou kunnen ge ven, die door herinentingen telkens verlengd kan wofflöh, en mén zou de revaccinaties op een bepaalde leeftijd stopzetten, dan zóu dit wel eenS een verschuiving van de kin veranderingen van het virus. Het doel van deze, reeds ten dele bereik te veranderingen is, virus te kweken, dat zijn ziekmakende eigenschappen heeft vèrlofen. De hoop is niét on- gègrohd, dat te zijner tijd zulk een levend, doch niet-ziekmakénd virus kan worden gebruikt voor de vacci natie tegen kinderverlamming. Gouden jubileum „Salus Infirmorum" Ongeveer 5.7Ö0 leden 4« INTERN. LANDBOUWBEURS. De internationale landbouwbeurs, die van 28 April tot 4 Mei in Utrecht Wordt gehouden, zal ruim tweemaal zo groot zijh als die van verleden jaar. Waren de inzendingen in 1954 uit sluitend in de Bernhardhal onderge bracht. waar zij een ruimte van 9 duizend m2 iri beslag namén, thahs is een groot gedeelte van het open terrein aan de Croeselaan, alsmede een deel van de Margriethal gereser* veerd, een expostieruimte v&n in to taal 21 duizend m2. Aan de komende landbouwbeurs, dé vierde sinds 1952 door de Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs georga niseerd, zullen 3 84 firma's deelnemén: toêko. het vorig jaar bédróeg dit aantal 106. vraagd tholleke Bond van Ziekenverpleger den „Salus Infirmorum" wordt Zon dag, Maandag en Dinsdag a.s. ge vierd. Het onderwerp luidt *,De ont wikkeling van de taak an de katho lieke verplegendeh in dé huidige ge zondheidszorg". Zondag, op welke dag de aërtsbis- sohop-coadjutor, mgr. dr. B. J, Al- frink, het congres met een Pontificale H. Mis in de kapél van het St. Ca- nisilis-College opent, houdt pfof. Van Gestel O.P. uit Leuven een inlei ding over de levensbeschouwelijke achtergrond. Maandag spreekt dr. Th. Schlichtlng uit Amsterdam Over de méér vaktechnische kant, waarna andefe deskundige sprekers voor dé verschillende groepen nader op het thema zullen ingaan. Dè jubilerende bond werd op Ini tiatief van kapelaan W. Witteman op 21 Augustus 1905 te Haarlem opge richt hoofdzakelijk uit overwegingen van zielzorg voor de verpleegsters in neutrale ziekenhuizen en om te be vorderen, dat katholieke verpleeg sters in de katholieke gezinnen en de wijkverpleging te werk gesteld zouden worden. 790 Mannelijke leden Sedért 1932 zijn ook verplegers lid vah deze organisatie, waarvali de naam thaüs ook luidt: Nederlandse R.K. Bond van ziékenverplegenden Salus Infirmorum". In dat jaar werd de böhd tevens vakorganisatie. Tot de ongeveer 5.700 leden, die de bond nu télt, een getal, dat in dit jaar van het gouden jubileum zeker zal uit groeien tot 0CKX), behoren 700 man nelijke leden. Van dé katholieke ver- plegenden is 75 tot 80 procent bij de bond aangesloten, in 1937 wees het Episcópaat de bond aan als de orga nisatie, waaraan alle katholieke ver- plegendén, ook in overheidsdienst, lid behóórden te zijn. In 1932 wer den groepen gevórmd door de ver schillende beroepstakken om hun spe cifieke belangen beter te kunnen be hartigen, zoals voor ziekenhuis ver pleegsters, bedrijfszusters, wijkzus ters enz. terwijl er naast deze zes groepen een aparte sectie verplegers bestaat. Merkwaardig is. dat van de katholieke verpleegsters 60% bui ten ziekenhuizen werkzaam zijn. Teveel op ziekenhuis georiënteerd Het behartigen van de geestelijke eh stoffelijke belangen der leden is een steeds uitgebreider taak gewor den, mede door de veranderde po sitie van de verpleegster. Dit geldt vooral in de sociale sector, waarin zij niet meer uitsluitend wijkver pleegster of bedrijfszuster is, doch een meer opvoedende taak heeft ge kregen. Men beschouwt hét als een der tekorten in de opleiding, dat deze teveel óp het ziekenhuis is georiën teerd. Herziening van de ópleiding is eén Van de act'epunten vóór de naaste Mij ó"k aandacht ge- Vöof Het specialé as pect van de mannelijke verplegen - den. Geijverd wordt voor een behoor lijke rechtspositie met als belang rijk punt de pensionnering, terwijl voorts de behuizing van de verpleeg sters een urgent vraagstuk is. Verder is er het probleem van de voortge zette opleiding, die mogelijkheid moet geven zich na het behalen van het diploma voor eèn hogere functie te belcwamen. In deze richting is de bond zelf reeds werkzaam geweest dóór in 1949 mét z.g. staféursüssen té beginnen. Dè plaats van de lekenvérpleegster in de katholieke ziekenhuizen is een hoofdstuk apart en al is op dit ge bied reeds veèl verbéterd; De bond stelt zich op het standpunt, dat daar nog meer leidende functies door le ken ingenomen moeten Worden. AVONDMIS VOOR GEVALLENEN IN BISDOM HAARLEM Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft toestemming gege ven tot een Requiemmis ln de avohd- urén van 4 Mei tér herdenking Van dè gévallenen ih de ooflog. De bisschop heeft de pastoors daar bij verzocht rekening te houden met de plaatselijke stille tochten. AUDIËNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM Z.H. fexc. de Bisschop van Haar lem zèt Diftsdag 19 April gééft audi ëntie Vèfieftên; A C. Staf, hééft majoor aalmoezenier P. C. Groeftêiidiik> directeur van het R.K. Militair Vormingscentrum te Ubbèrgèn bij Nijmegen en hoofdre dacteur Van het tijdschrift G 3, be vorderd tót luttènaht-koionel. Vader en zoon vieren trappisten-jubileum In de trappistenabdij ..Maria Toe vlucht" tè Zundert wordt heden het zilveféh kióósterfêèst Van pater Ro- bertus gevierd. Tegelijk met hem herdenkt de Vader van de jubilaris, broeder Jóachlm, hét derde lustrum van z(jn gelofte ala broeder-trappist. Broeder Joachim trad in 1934 in het klooster. Zijn kinderen waren op hun bestemming. Pater Robertus was toen reeds acht Jaar bij dè trappis ten ingetreden. Vader en zoon ver blijven reeds meer dan twintig jaar in hetzelfde klooster te Zundert. Mysterieuze droge plek in Oudenbosch De inwoners van Oudenbosch werden de laatste maanden herhaalde lijk geattendeerd op een gedeelte van hét plaveisel in de prof. van Gln- nekenstraat. Bij regen of sneeuw was déze plek namelijk in korte tijd opgedroogd en bij regenachtig weer had men altijd de indruk dat er een auto had gestaan, die de grond daar onder had droog gehouden. Dezer dagen heeft men het „mys terie" opgelost. Een bewoner van de Prof. van Ginnekenstraat ontdekte electrisohe stromingen in zijn zaak en waarschuwde de PNEM. Deze vond de oorzaak in de droge plek. Daar werd namelijk een kabelsto ring onder het wegdek aangetroffen, zoals men nog nimmer tcvoien na a meegemaakt. De storing veroorzaak te een warmte-uitstraling van de kracht van eèn 5 kw straalkacheltje. GEWIJZIGDE CAO IN HET SLAGERSBEDRtJF In zijn openbare vergadering van gistermiddag hééft hét bestuur van het bedrijfschap voor het slagersbe- drijf besproken in welke vórhï de CAO in het slagersbedrijf zal moeten worden bestendigd, wannéér dë2è per 31 December 1955 afloopt. Het principe-besluit werd genomen voor het jaar 1956 een loon verorde ning té maken zonder bedfij£srecht= spraak, waarin zal worden vastge legd, hetgeen in vrij overleg is tot stand gekomen. Daarnaast zal men als een aanhangsel een CAO hebben, waarin alleen de bedrijferechtspraak wordt geregeld. 513 Typen per fabriek Tijdens eèn in 13 Nederlandse rij- wielfabrieken ingesteld ondèrzoek zijn gemiddeld 513 typen normale uit voeringen dames- en herenrijwielen aangetroffen, met als minimum ln één bedrijf 173 typen en met als maxi- mutn liefst 1020 afwijkende typen naar kleur, hoogte, remnléchanisme en duüfteklasse. De dertien bedrijven, dié in het on derzoek werden betrokken, vooi'zien in 65 procent van de behoefte op de binnenlandse markt. Met de resulta ten van het onderzoek hoopt de werk groep typebepefking van hét centraal normalisatiebUfeau zijn vöórdéél te kunneft doen. Coördinatie gezocht. Het doel van het onderzoek was ófti óp gröftd van de Véfkfëgêfl ge gevens na te gaan, welke mogelijk heden er bestaan om tot een verant woorde beperking te komen in ty pen en variëteiten van rijwielen en bij de fabricage daarvan gébruikte onderdelen. Zouden bij de zg. stën- JONGETJE TIJDENS ZWEMMEN IN OVERDEKT BAD VERDRONKEN Gistermiddag omstreeks kwart óver vier is in de overdekte zwem inrichting „Het Velserbad" te Velsen een 10-jarige jongen uit Velsen- Noord verdronken. Het kind lag in hét diepe bad en over dé oorzaak van dit ongeval tast men nog vól komen in hét duister. Het Velserbad is pas eftigé maanden open eh hééft daarom een goede opgang gemaakt in de gemeente Velsen, temeer omdat het jarén achtereen gesloten is ge weest. daarduitvoeringen afwijkingen Wat betreft kettingkasten, bagagedragers, zadels en sturen ftiede zijn opgeno men, dan zou het gemiddeld aantal in dè onderzochte bedrijven waarge nomen typen in plaats van 513 per bedrijf 810 bedragen. In deze cljfefs zijn niet betrdkken de kinderfietsen, jongens- en meisjesrijwielen, Irans- portrijwielen, diénStfietsén, rijwielen met kruisframe en alle andere bij zondere rljwiêlên. Vérder trof men 57 verschillende soóften kettingkas ten (kleur niét inbegrepen) aan. Het aantal typen pedalén bedroeg 42 en dat voor zadels (met inbegrip van klêüf) hiet minder dan 162. DEGENEN i)iE IN DE PAASNACHT het heilig Doopsel, het heilig Vormsel en de heilige Eucharistie hebben ontvangen bleven een Zaterdag in de Paasweek week lang hun witte klederen dragen, niet alleen wanneer zij iedere ochtend het hoogheilig Offer vierden, irtaar ook gedurende deze dagen, in het gewone dagelijkse leven. Op, de Zaterdag na Pasen kwam mèil opnieuw in de Moederkerk aller kerken, de Sint Jan ln het Latetaan, bijeert. In het baptisterium, in de doopkapel, die vlak bij deze basiliek staat, had den zij in de Paasnacht het heilig Doopsel ont vangen. Aan het einde van de octaafviering kwamen zij nogmaals in de Sint Jan bijeen ohi de witte gewaden af te leggen. Vandaar ook dat men dezé Zaterdag „Sabbato in albls deponendis", dit betekent „Zaterdag der af te leggen witte kledereh" noemt. Dé nieuw-gedoop- ten, ook wel neophleten genoemd, mochten op deze dag voor het eerst zelf hun offergaven naar het altaar brengen, wanheèr de offergang, de offerande, begon. In de loop vah deze week deden de peten dfet ih hun naam. Het misformulier is begrijpelijkerwijs gewijd aan de symboliek van het doopkleed. Bij het doopkleed kregen het witte kleed (symbool van de heiligmakende genade) eh de brandende lamp een hoge be tekenis. "Werd ons niet gezegd: „Ontvang het witte kleed en brertg het onbeVlekt voor de rechterstoel van onze Heer Jesus Christus" en „Ontvang de bfandéhde lamp en bewaar de genade van het doopsel onberispelijk?" Daarom moeten wij de oude mens met alle zonden en sledhte neigingen afleggen. In het epistel staat dit duidelijk be schreven. Wij hebben ons bekleed met de nieüwe mens, ja, met Christus zelf. Daarom noemen wij ons Ook christenen. Zeer terecht laat de wijze en bezorgde Moederkerk ons in de zang bij hét corrt- muhicereh zingen: „Gij allen, die in Christus gedoopt zijt, hebt de Christus aangetrokken, allèluie". Op deze Zaterdag werd in het eer6te jaar van een pauselijk pon tificaat, alsmede ieder volgend zevende jaar, in de Sixtijnse kapel de zg. Agnus Dei uitgedeeld. Deze Agni Dei werden en worden op Woensdag in de Paasweek gewijd. De oudste Agni Dei dateren vah paus Joannes XXII (1316—1334) en Gregorius XI (1370—1378). Sind» paus Paulus II (1470) is de zegening aan de paus zelf voorbehouden. K. P. Arbeidsvrede in de hoofdstad Geen nieuwe stakingen De poging van de communisten om wederom een grote staking ln Am sterdam te bewerkstelligen, moet als mislukt beschouwd worden, daar alle diensten, die gisteren vergaderd heb ben, besloten het werk niet neer te leggen, doch te pogen langs de nor male wegen de ontslagen van de 97 stakers, die niet meer ln dienst ge nomen zijn, opgeheven te krijgen. Alleen bij Publieke Werken heeft dus eeft betrekkelijk kleine groep hêt wérk neergelegd en deze stakers maakten de vergaderingen van de andere groepen gisteren zo nu en dan een weinig rumoerig, doch zij kon den de stemming hiét ten gunste van één nieuwe staking ombuigen. De gemeente-arbeiders en zelfs verschillende leden van actie-comité's ontraadden een nieuwe staking en zo keert de arbeidsrust langzamerhand in dè hoofdstad terug. Heftig V.V.D.-vefzet. Ter zelfdér tijd werd ln dè Am sterdamse gemeenteraad een belang rijke beslissing genomen. Ondanks verzet van de C.P.N.- en V.V.D.- fracties werd besloten de communis tische raadsleden ontslag te verlenen uit alle gemeenteraadscommissies. De debatten over dit voorstel, dat afkomstig was van de wethouder van personeelszaken, waren bekort, door dat Woensdagavond door de burge meester een spreektijd van één kwar tier per fractie werd vastgesteld. De communisten kadden Woensdag avond hun spreektijd reeds Verbruikt en kwamen dus niet meer aan het woord. De V.V.ÊMwóordvoerder kantte zich fel tegen het voorstel, dat hij Ondemocratisch ftóémdê. Dezelfde fout. Een Prot.-Chr. woordvoerder, die de V.V.D.-afgevaardigde antwoord de. töondè zich verbaasd oVer dit verzét eh meéndé, dat de V;V.D. ten opzichte van de C.P.N. dezelfde ver gissing maakte als vóór de oorlog ten èpéichte van de N.S.B. ANTI-TANK-GRANATEN OPGËGRAVEN. De Rooséndaler A. K, ètootte bij het spitten in zijn volkstuintje op twee oüde antl-tónk-granaten. Twee leden van het korps commandotroe pen namén onniiddellijk maatrege len tel4 beveiliging vèft dè oitlgeVing. Het betröf bier twee P.l.A.T.-grana ten van Engels maaksel met explo sieve ladingen. Wegennet bijzonder goed De voorzitter van de Kohinkliike Nederlandse Toeristenband ANWB, de heef P. F. Zimmerman, heeft Donderdag tijdens een bijeenkomst van Gelderse industriëlen in Arn hem gesproken o\*er het wegennet van Nederland. Hij wees er onder meer op, dat in nauwelijks dertig jaar een rijkswegenplan tot stand Is gekomen, dat 2300 km omvat, waar van 1800 km een verhardingsbreedte heeft van tenminste zes meter. Voorts zjjh er 1600 km rijkswegen, die niet tot het rijkswegenplan be horen en eer. plan van autosnelwe gen téf lêngte ven 900 km, wa&fvan 190 km gefêed i§, tefwijl 100 km voor zién is vah een énkele rijbaan. In deze jaren z\jn ook 61 gróte vèf- kèèrsbruggèn én viadüctên tot stand gekomen en bovendien 400 bruggen èn ViadUètén Vari Kleinere Ohivang. Voor wat de wegen betreft, staat Ne derland er niet zo slecht voor, aldus spreker. Dit wil echter niet zeggen, zo vervolgde h(j, dat er niets meer té iVër.sen overblijft. Er Zijn nog verscheidene verbeteringsplannen in voorbereiding én uitVOerihg. Ook merkte de heer Zimmerman op, dat het aantal voertuigen van 34.000 in 1928; gestegen is tot 450.000 in 1954. Werd verder door het in 1928 be staande autopark 900 millioen km af gelegd, in 1954 bedroeg dit 7500 mil lioen. Het vervoer lahgs dé weg be droeg in 1928 16 millioen ton, doch in 1954 116 millioen ton. Deze cijfers wijzen uit. zo zeide hij, dat het per sonenvervoer langs de weg met au tobussen Ongeveer het dubbele be draagt van hét passagiersvervoer pef trein. In stemming gebracht, steunde de Volledige K.V.P.-, P. v. d. A.- ën Prot.-Chr.-fractles het voorstel, zo dat het met 25 tegen 14 sterrtmen (10 communisten en 4 V.V.D.'èfs) Werd aangenomen. avontuur Toen gistermiddag een arbei der de schuif van een op de Wijnhaven te Rotterdam stöan- de grote zandtrechter opende om een auto met zand te laden, viel met het zand een 12-jarige jon gen Uit de trechter. Het bleek dat de knaap be wusteloos was en de dood nabij. Door ijlings tr^en-d- tige ademhaling mocht het ge lukken de jongen bij te brengen; hij is ter observatie in het zie kenhuis Bergweg opgenomen. Hij vertelde dat hij op dc trechter was geklommen en daarna in het zand Was gezakt. Hij moet een kwartier door het zand 'bedolven zijn geweest. Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM L 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Niéuws. 7.10 Gram. 7.15 Gewij de muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws, weerber. en kath. nieuws. 8.20 Gram. 9.00 Voor dè huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Orgelconcert. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulhb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en kath, nieuws. 13.20 Protnenode-ork. en solist. 14.00 Boekbespr. 14.10 Zang. 14.20 Engélsè les 14.40 Gevar. muz. 15.15 Kron. v. Letteren en Kurtstën. 15.55 Gram. 16.00 Gregoriaanse zalig. 16.30 Voof de jeugd. 17.00 Iftstr. trio. 17.20 Voof de jeugd. 18.00 Samenzang. 18;lft Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Pari. overz. 18,40 Gram. 18.45 Regeringsuitz.: „Atlantisch allerlei". Een en ander over de 14 landen vart het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 ..Lichtbaken", causerie. 19.30 Avondgebed en lil. kal. 1 f4.45 Kamer orkest en solist. 20.30 Grain. 20.40 Act. 20.95 De gewone man. 21.00 Ge- var. nrogr. 22.00 Paaseieren-race. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Kspe- ïanto. 23.3224.00 Gram. HtLVERSÜM Iï, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10,20 VARA, 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram, 7.45 Ëvert ookrikken. 7.5Ö Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.53 Voor de vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Grain. 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedr, 11.35 Pianorecital. 12.00 Gram. l2,3Ö Land- en tuinb. meded. 12.33 Gtanii 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Gram. 13.45 Vóór de jeugd, 14.20 Soortpraatje. 14.35 Amus. muz. 15.00 Uitz. in dialect. 15,25 Praatje OVer consumentenbelangen. 15.40 Ae- éordeonork. 16.05 Boekbespr. 16.20 Radio Philharm. ork. 1*7.00 Week- joum. 17.30 Orgel en zang. 18.00 Nieuws en comm. 18.20, Gram. 19.00 Artistieke staalkaart 19.30 „Passe- pórtout", caus. 19.40 Bijbelcursus. 19.55 „Deze week", caus. 20.00 Niéttws 20.05 Gevar. progf. 22.00 Soc. comftl. 23.15 Lichte muz. 22.4n ..De Odeotl» moorden", hoofsp. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gróm. TELEVISIE-PROGRAMMA AVRO. 20.00 Testplaat en gram. 20 15 Film» melodieën. 20.30 Televlzier. 20.55 Pauze. 21.00—22.15 Gevar. progr.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9