DAT doen de menden elkaa* aan Kantoorbediende (vr) KOOP Laatste Prijsvraag H* Hart beeld RECHTZAKEN U cocos VRIJDAG 15 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 2 Moeilijke opgaaf gelukkig bekroond gestrekte armen, gepaard gaande aan een zekere „neutraliteit" van het hemdvormige kleed, geeft het pro ject een mengsel van intimiteit en uitzonderlijkheid, dat niet nalaat in druk te maken, al zou men kunnen opmerken, dat er in de houding der gestalte ook een zekere aesthetische behaagzucht is te vinden. Een geluk kige vondst lijkt het, dat de ontwer per het hart, midden op de borst, zon der volume heeft aangegeven. Het is een gestyleerde voorstelling van het hart, verkregen door inkerving in de materie. Het is omgeven door een simpele stralenkrans. Hiermede is het moeilijke motief juist voldoende „ge abstraheerd". Het schijnt de jury toe, dat dit ontwerp zich ook goed leent voor vermenigvuldiging, speciaal in brons, en dat het dus op tal van plaat sen de bazaar-artikelen zou kunnen vervangen. De prijsvraag tot het verkrijgen van een ontwerp voor een artistiek waardevol Heilig Hartbeeld, uitge schreven door de Missionarissen van het Heilig Hart, heeft naar het oor deel der jury, bestaande uit de heren Mari Andriessen, Marius van Beek, prof. Jan Engelman, Niel Steenber gen en prof. dr. J. J. H. Timmers, een beter resultaat opgeleverd dan zij had durven verwachten. De jury was doordrongen van de bijzondere betekenis van de daad der Missionarissen van het Heilig Hart, die zich met deze prijsvraag, uitge schreven in verband met het honderd jarig bestaan van hun Congregatie, hadden voorgesteld zo mogelijk een einde te maken aan versleten conven tie en slechte smaak in de weerga ve van dat religieuze motief, maar zij heeft zich geen ogenblik ontveinsd, dat het scheppen van een bevredigend Heilig Hartbeeld een der moeilijkste opgaven is. die aan een beeldend kunstenaar kunnen worden gesteld. Er zijn haast geen voorbeelden aan te wijzen van Heilig Hartbeelden, - waarin niet de zin van de devotie ge weld wordt aangedaan door vormen die sentimenteel of pathetisch zijn. De moeilijkheid ligt in de aard der devotie en in de kerkelijke eis, dat een uiterlijke vereniging te zien moet geven van de gestalte van de Heiland met het tonen van een inwendig or gaan, Om die reden was de jury met een zeker scepticisme vervuld, toen zij zich opmaakte om in het Missiehuis te Tilburg de resultaten van de prijs vraag te beoordelen. Zij was echter verrast, toen zij be merkte, dat er enige deelnemers wa ren aan te wijzen, die een aanvaard bare en zelfs edele voorstelling van het Heilig Hart hebben weten te ont werpen. Er waren 36 inzendingen, waarvan reeds bij de eerste schifting het groot ste gedeelte opzij kon worden gezet. Er bleven toen een zevental ontwer pen, waarover nadere discussie ge wenst bleek te zijn. Uit deze groep werden echter na niet lange tijd, met volkomen eenheid van stemmen, twee ontwerpen afgezonderd die in artistieke waarde aanmerkelijk boven de rest uitstaken. De jury besloot toen twee prijzen toe te kennen en de der de prijs in te houden. De eerste prijs bleek, na opening van de enveloppe, te zijn verworven door H. Koreman te Breda. Zijn ont werp heeft een aantrekkelijke spiri tualiteit, het is zonder naturalisme en toch ook niet te ver verwijderd van de gewenste lichamelijkheid der de voorstelling van het Heilig Hartvoorstelling. Het wijde gebaar der uit- VOORWAARDELIJK. Een maand gevangenisstraf voor waardelijk met twee jaar proeftijd legde de Haagse rechtbank op aan een handelaar uit Bodegraven, die te recht moest staan omdat hij in 1952 bij een handel in erwtenloof, stro en aardappelschillen 3200 zou hebben verduisterd. Verdachte had dit steeds ontkend, want hij zou bij deze trans actie niet als tussenpersoon zijn op getreden maar als zelfstandig hande laar. De officier van Justitie had een week gevangenisstraf geëist. LOODGIETER VEROORDEELD De loodgieter-installateur uit Al phen, tegen Wie de officier van Justi tie 14 dagen geleden zes maanden ge vangenisstraf (waarvan de heft voor waardelijk) had geëist, werd thans door de Haagse rechtbank veroor deeld tot twee maanden gevangenis straf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en ƒ250.boete of 25 da gen. Verdachte had zich te verant woorden omdat hij in de periode MaartJuli 1951 opzettend electri- sche grondkabel, die bij de gemeente was verduisterd, had verkocht en om dat hij zich wederrechtelijk een stuk electrische grondkabel had toege eigend van de fabriek, waarvoor hij een werk uitvoerde. ONEERLIJK PERSONEEL. De officier van Justitie bij de Haag se rechtbank eiste gisteren tegen een 36-jarige vertegenwoordiger uit Lei den en een 48-jarige bedrijfschef, ook uit Leiden ekl negen maanden gevan genisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. Tegen een 25-jarige chauffeur uit Katwijk werd een jaar met aftrek, waarvan drie maanden voorwaarde lijk en toezicht van het Lager des Heils, geëist. Deze drie mannen werkten bij een vleeswarenfabriek waar de één zelfs chef was en belast met het toezicht. Hij kweet zich niet erg van deze plicht, want niet alleen ging hij maar eenmaal per jaar de voorraad opne men, maar zelfs maakte hij met de anderen het plan uit een door de fa briek gehuurde koelcel vlees te laten verdwijnen. De vertegenwoordiger kwam met zijn auto naar de koelcel op de 2e December en laadde daar morgens vroeg met de chauffeur I „Het moet lukken", wist met ons duizenden in de onze vriend, die er ook zo grootste zorg onze tijd ellendig mee^ inzat, „we door. Al de zomerse da stellen hem zó zachtjes af, gen worden overschaduwd drt je er gemakkelijk bij door een stel dreigende he- kunt slapen en tegelijk zo ren, die vrolijk-lachend hard, dat de geluidsgolven Pasen vieren en ondertus- in de slaap je hersens kun- sen hun middeleeuws nen bereiken". marteltuig al slijpen om dit We kwamen er diep van over enkele weken op ons, onder de indruk. Tot dan weerlozen, te testen, toe hadden we de versleten middeltjes van Piet-er Bas toegepast door boeken vol stamtijden en kegeldoor-, sneden onder ons hoofd kussen te leggen, maar dit was op een vreselijke te leurstelling uitgelopen en opeens begrepen we, dat we de wetenschap moesten dienen met de wetenschap zelve. Enkele vlotte bere- keningetjes hadden aange toond, dat een wire-recor der ons in de tijd van en kele nachten tot een jeug dig geleerde kon maken, die de examencommissie een minderwaardigheids complex zou bezorgen. Vlug gingen we een sta pel lootjes voor liefdadige doeleinden kopen, waar je wire-recörders mee kón winnen, en lachten om een andere vriend, die „exacti- cus" is. en daarom wist te vertellen, dat het niet zou lukken, omdat een geleer de professor het al gepro beerd had. Omdot de mensheid in het algemeen echter min der liefdadig bleek en de loterijen met onze wire- recorders maar steeds weer uitgesteld werden, terwijl de tijd zo angstwekkend drong, besloten we tijde lijk de wire-recorder met onze eigen krachten te vervangen. Onze eerste vriend niet de „exacticus" zou een nacht bij ons bed ko men zitten en op een dreuntoontje alle geheimen van de Griekse syntaxis opzeggen, de moeilijke de len steeds herhalend, en als wij dan de volgende morgen alles zouden we ten, zouden wij de nacht daarop aan zijn sponde waken en doceren. De volgende dag hadden we moeilijkheden mét de pauze Het lastigste is, dat je Als je dit bevestigt, kfj- minder bevreesd bent voor ken ze elkaar glunderend jezelf, alswel voor je fami- aan: „Hij is ons weer een lie: „Lieve mensen", poog verrassing aan het berei- je hun enkele maanden te- den!" voren mede te delen, „stel Daarna gooiden we het je er niets van voor. want 0ver een andere boeg: „Er we zijn op geen stukken na js één examinator in de klaar". commissie zo vertelden „Je hebt toch wel ingete- we, „die zé het vorig jaar kènd?" vragen ze angstig. dame, die in Leiden onze moeder vervangt: „Ik wil het niet meer hebben", deelde zij ons resoluut me de. „Ik heb de gehele nacht niet kunnen slapen en m'n man zegt de gehele morgen al: „Na een historische tijd in de hoofdzin, staat de bij zin in de optativus", ter wijl de dokter ook niet weet, wat hij er tegen doen moet, omdat deze geen Grigks geleerd heeft". En zo brengen wij en tijdens de ging hij naar het abattoir LAUW-WARM BLOED TE DRINKEN.... met een touw aan zijn stoel hebben moeten vastbinden, zo woest was hij!" en om dat dit nog niet de vereiste indruk maakte: „En tijdens de pauzen ging hij naar het abattoir om een flesje lauw-warm bloed te drin ken". Toen hebben we onze pogingen maar opgegeven, want uiteindelijk krijgen de medelevenden toch ge lijk: Het wordt inderdaad voor hen een verras sing. Wit lachend zullen de duizenden over enkele we ken weer naar de honder den zalen trekken, waar wiskundig opgestelde tafel tjes iedere vorm van sa menwerking onmogelijk maken en waar hagelwit papier onschuldig wacht om in recordtijd volge schreven te worden met al lerlei merkwaardige din gers, die een stelletje on- barmhartigen maanden van te voren na rijp beraad uit gedacht hebben. Deze dagen zijn slechts een belachelijk voorproef je op wat nog te wachten staat. Want nadat de marte laars en martelaressen en kele maanden lang hebben mogen gissen of ze het schriftelijk gedeelte al zo danig verprutst hebben, dat het vervolg een hope loze zaak wordt, mogen ze met de lieve heren zelf kennismaken. Dezen zitten op zomerse dagen in getemperde loka len. waar ze niets anders doen dan glimlachen: „Zo zo", zegt de meneer lief, „was de Krimoorlog een gevolg van de Spaanse success ie-moeilij kheden" beminnelijk schrijft hij een vier op. Heer blijven ze echter en dat verhaaltje over dat touw en dat flesje bloed hebben we heel eerlijk verzonnen. Als ze je binnenroepen krijg je net jes een stoel; dan weet je, dat jé gezakt bent en dat de meneer gaat vertellen, dat er heel goede punten op je lijst staan, zodat je het 't volgend jaar, als je eens een beetje door werkt. En dat doen mensen el kaar aan! KRONUS. 100 kg. vlees en 10 0kg. vet in. Hij ging hiermee naar Willemstad, waar hij een koper wist, maar voorddat de koopsom was geïncasseerd was het geval al ontdekt. Het gestolen vlees is teruggenomen. Ter zitting gaf men elkaar de schuld de initiatiefnemer van dit ge- va lte zijn geweest. De rechtbank zal April a.s. uitspraak doen. TEGEN DE CORRUPTIE IN PERZIë Op uitdrukkelijk verzoek van de Sjah, is de nieuwe Perzische regering een uitgebreide zuiveringscampagne begonnen onder het ambtenaren corps, als onderdeel van de strijd te gen de corruptie. Bijna alle hoge gemeentelijke amb tenaren van de hoofdstad zijn ont- slageh, onder wie de burgemeester, die thans vervangen is. De keizerlijke procureur-generaal te Teheran heeft talrijke onderzoe ken gelast. Hij heeft ook een vriend van de afgetreden premier Zahedi en oud-directeur van de export- en importbank, Moestapha Moggha Dam, laten arresteren. Naar zijn beheer zal een onderzoek ingesteld worden. BETER EN STUKKEN GOEDKOPER...!! Grootste sortering VITRAGE p. mtr. 3.50 - 2.15 - 1.45 79 et. - 59 ct. Pracht collectie AFGEPASTE GORDIJNEN 90 X 160 cm. 8.50 - 6,25 - 3.25 - 1.59 Partij aanbieding BEHANG vanaf 54 p. rol OVERGORDIJNSTOF 120 cm. breed p. mtr. 6.25 - 3.25 - 2.25 - 1.98 Grootste collectie WILTON KARPETTEN 200 X 300 cm. 198.159.129,75 59.75 TRAPLOPERS 50 cm. breed. p. mtr. 14.50 - 10.95 - 6.90 1.35 Nieuwe collectie BALATUM vanaf 2.80 P- mtr- DE KLEINE WINST Haarlemmerstraat, 51 Telefoon 24958. BIJ BLITZ: SLAAGT U ALTIJD VOOR: Gordijnrail p. m. 1,10 Gereedschappen Ijzerwaren voor de schoonmaak Teilen, Wasketels, Emmers Beckers gascomforen 34, Etna gasfornuis Ruton, Holland Electra, Excelsior stofzuigers Wasmachines: Erres, Nyra. E.A.G. Pr. wringers v.af 89, Roosters, Vuurpotten, Mica. M. BLITZ Haarlemmerstr. 163/163 a. Midza-zaak. Prettige voorwaarden. ZATERDAG 16 APRIL ,,ll uishouddag bii Mei onder meer deze aantrekkelijke aanbiedingen: Ontbijtlakens Bont geruit of gestreept 130 x 160 495 120x150 395 Keukenkleedjes Frixse dessins en kleuren, 85x85 1 Badhanddoeken In pasteltinten, 50 x 90 In streepdessins, 50 x 100 2 Vacantie-lakens Solide 1 -pers. lakens, 1 50x230 550 Bijpassende slopen met dubbele knoopsgaten *|75 Speciaal voor onze sportieve en jeugdige klanten: een royale bad handdoek (55 x 110 cm), waarop niet leder smetje te zien Is: dè Ideale zwemhanddoek 2 Leidsche Textielfabrieken Gebr. -UöttOük &CoN-V- 0 Leiden vraagt voor haar: Dekenfabriek Cronesteyn aan de Kanaalweg Leeftijd niet beneden 18 jaar. Schriftelijke sollicitaties te richten aan: afd. Personeelszaken, Herengracht 46, Lelden. 3? Mechels dressoir Singer naaimachine enz. Hand en trapnaaimachines. ring- spoel en kokerschuit, ta fels, Duplicator, koks- of pensions Belg. gasfornuis, grote pitten, easradiator. stoelen, clubs. W. F. Koo reman, Nieuwe Rijn 9, t.o. V. en D. bij Hoogstr., let op tel. 23261. <2? Te koop: z.g.a.n. vloer kleden v.af 25,trap- naaimach.; gr. linnenkast 2 faut., 4 st. 55,1- en 2-per. ledik. en matrassen, nachtkasten v.af 3,50; ta fel, divan, wand-, sier- en slaapk.kleden. P. J. Hooii- mans, Nic. Barnhoornweg weg 30, Noordwijk a. Zee, Telef. 2012. 4227 3? Fantastisch glad ge schoren met het Zwitserse RIAM-scheerapparaat. Twee scheersystemen (extra tondeuse). Voor iedere beurs gemakkelijke betaling. Aarzel niet. wii demonstreren ook bij U thuis. J. C. Veeren Jr.. Breestraat 108. •g1 Aangeboden warme kas. koude kas, koude bak, open grond B en A. Ook genegen te ruilen. J. Eist- geest. Zuideinde 99a, Roe- lofarendsveen, Telef. 291 - K 1713. De verlovingsringen specialist Antoon Brinks, Haarlstraat 13 bij Prin- sessekade. Pracht modellen in de bekende Constant verlovingsringen. Voegloos 14 krts hard goud. Gratis kleiner en groter maken. Uw rijwiel, zo goed als nieuw! 1ste klas gemoffeld, nieuwe handvatten, vak kundig gedemonteerd en gemonteerd, alles keuri" afgebiest 28,75. Joop Nieuwenhuis. K. Mare 6, Leiden, Tel. 26857. Te koop: prima jonge hennen, rood. wit en her melijn Succex. vanaf 6 we ken. Alleen vitale dieren worden meegegeven. G. Zoetemelk, Ripselaan 2. Rijpwetering, Tel. 212. *2? U koopt natuurlijk verf bij de schilder. Schilders bedrijf H. P. Jansen heeft beslist de verf die U zoekt in elke gewenste kleur! Let op het adres: alléén Lange Mare 116. fg Wegens overcompleet. Compl. eiken litsj. slaap kamer m. spiralen 275, compl. eiken oltf. eetkamer 375,salontafel 22,50; mooi vloerkl. 135,—. P. J. Hooiimans. Nic. Barn hoornweg 30. Noordwijk a. Zee. Telef. 2012. Te huur gevraagd van Mei tot eind Aug.: gemeub. zit- en slaapkamer, door echtpaar zonder kinderen (man beroepsoff.). Br. met inl. en prijsopg. onder no. 5396 bur. v. d. blad. "E Wasserij Van der Loo, Haarlemmerweg 32. Ei kunnen enige meisjes wor den geplaatst. Gevraagd jongen a 16 jaar, voor loop- winkelwerk. Bloemenhuis „De Zonnebloem", Doeza- straat 27, Leiden. fa? Rijwielen. R. S. Stokvis, Simplex, Senders, Rijn stroom, zowel soort- ah tourrijwielen in div. kleu ren, reeds vanaf 2,50 p week. Joop Nieuwenhuis, K. Mare 6, Leiden. 3? Wegens vertrek Philips radio van 1955, type BX 321A 12, is nieuw 100, electr. p. u. automatisch od voetstuk met 50 platen en nlatenrek 50,Te bevr. Lammermarkt 51. Gevraagd Sierteeltver gunning, periodeteelt. Bloemisterij A of B. Pe riode- of jaarteelt. J. Eist- geest. Zuideinde 99a, Roe- lofarendsveen, Telef. 291 - K 1713. 2* 3 stuks limonadeglazen samen 29 ct. Zeer fraai be werkt glas, flink model Alleen met advertentie 3 stuks voor 29 ct. Geldig tot 23 April. I.V.A.. Haarlem merstraat 48 Nova; Noord einde 43, Leiden. 'S Net dienstmeisje gevr. in klein gezin. Voor hele dagen. Goed loon en volle kost. Aanm. v. d. Blom, Kort Galgewater 2, Lei den. Tel. 22291. 3? Gebruikte motoren heb ben wij in div. uitv. staan. Komt U eens kijken en met ons praten. Betaling in overleg. Bij: Valk a. d. H. Schouw in Voorschoten. Tel. K 1710-25191. Uitverkoop wegens op heffing. Meubelen enz. A. Boter, Meubelm.-stoff. Nieuwstraat 9. 5395. KARPETTEN De grootste collectie, een keus uit HONDERDEN. ONZE BEKENDE EXCELLENT-WILTON KARPET met „W"-biuding. In diverse dessins. 200 X 300 209.235 X 325 270. KIRAS KROON KASHMIR BESHIR w TAFELKLEDEN zuiver wollen kwaliteit in diverse dessins 140 x 170 35. komt U eens kijken naar onze SPECIALE CQCOS- LOPERS MET EXTRA AANB.EDINGEN Adverteert in dit blad 2? Fridor, de meest vol maakte naaimachine vanaf 4,55 per week. zonder vooruitbetaling. Vraagt gra tis demonstratie bij aan huis. Fa. P. J. van Steijn en Zn., Nieuwe Rijn 79. Tel. 24809. 5392 5? Kastpapier, per rol van 5 meter, diverse kleuren 19 ct. Tafelmessen met golfsnede roestvrij 89 ct. Likeurstel, 7-delig, 1,25. Grote bus schuurpoeder 18 ct. Werkborstel 2 voor 25 ct. Victorie-Bazar, Hoge- woerd 31 en 73. 5? Wasmachinefabriek heeft electrische wasma chines met lichte emaille- beschadiging, gloednieuw, met garantie 150,des gewenst afbetaling. Mon tage-afdeling v. Leeuwen hoekstraat 28, Den Haag, Tel. 117436; Bon. Plastic botervloot 89 ct. Crème-kleurig. Fraai bewerkte doorzichtige dek sel. Langwerpig model. Normale prijs 1,45. Uit sluitend met inlevering van deze bon 89 ct. Victo rie-Bazar, HogeWöerd 31 en 73. 5382

Leidse Courant | 1955 | | pagina 12