't Georganiseerd overleg blijft de beste waar- borg voor rechtspositie overheidspersoneel RAKKERTJES Haar vliegenier DE IJZEREN SCHELVIS Kwalitatief succes van spoedcur sussen onderwijzers beangstigend Nieuwe C A.O.-sfagersbedrijf in Na 50 jaar komt Alaska's senator zijn Nederlandse moeder opzoeken en (Jjitmaa%d C IN DE POLITIEKE ARENA"). DONDERDAG 14 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Joh. Derksen op de jaarvergadering van K.O.V. Tijdens de jaarlijkse vergadering van het Katholieke Onderwijzersver- bond, die gisteren te Utrecht werd gehouden, heeft de voorzitter van het K.O.V., de heer Joh. H. M. Derksen gewezen op het grote goed van het georganiseerd overleg, dat volgens hem stellig behouden moet worden. Niet, zo zeide spreker, om dit overleg zelve, maar omdat op deze manier de rechtspositie van overheidspersoneel en semi-ovcrheidspersonee,l het beste is gewaarborgd. In dit overleg, aldus de heer Derk sen, is de plaats waar alle vraagstuk ken samenhangende met de rechts positie, met salarissen en aanvetrwan. te zaken uitvoerig, grondig en open hartig kunnen worden besproken. Op deze wijze is volgens spreker de mo gelijkheid aanwezig om deze kwes ties buiten de politieke lichamen te houden, waar wel in laatste instantie de beslissingen zullen moeten vallen, maar die zich zeker niet lenen voor een grondige en juiste behandeling van de vraagstukken. Toch enkele bezwaren. De heer Derksen meende, dat er ook bezwaren aan het georganiseerd overleg kleven. Als voornaamste be zwaar noemde hij het feit, dat voor en tijdens de onderhandelingen in de commissie voor georganiseerd over leg over de voorstellen die daar aan de orde zijn niets gepubliceerd mag worden. Dit, aldus de heer Derksen, is een eis van onze partner, de rege ring, en wij kunnen deze eisen be- Uitwisseling van leden vakbewegingen Meer dan zestig leden van de vak beweging in Nederland zullen het ko mende halfjaar deelnemen aan stu diereizen, georganiseerd «ioor de U.N. E.S.C.O., naar West-Duitsland, Oos tenrijk, Zwitserland, Frankrijk, Bel gië of Denemarken. Leden van het Christelijk Nationaal Vakverbond zullen naar Königswinter in West- Duitsland reizen, leden van de Ne derlandse Christelijke Grafische be- drijfsbond gaan naar Wenen, Olten (Zwitserland), Parijs en Brussel. Le den van de Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersoneel „St. Ra phael" gaan naar Wenen. Hiertegenover zulien Nederlandse vakbonden gastvrijheid verlenen aan Oostenrijkse landarbeiders, Duitse buschauffeurs, Deense treinlieden en ambtenaren en Zwitserse drukkers. Op 31 December van dit jaar loopt de C.A.O. voor het slagersbedrijf af. Het dagelijks bestuur van het be drijfschap voor het slagersbedrijf heeft thans de vraag besproken, in welke vorm de C.A.O. zal moeten worden bestendigd. Het dagelijks be stuur was unaniem van gevoelen, dat terzake gebruik dient te worden ge maakt van de in het instellingsbesluit' neergelegde bevoegdheid, om de lo nen en andere arbeidsvoorwaarden door het bedrijfschap te doen regelen en mitsdien de C.A.O. per 1 Januari 1956 door een loonverordening te doen vervangen. Een daartoe strek kend voorstel zal aan het bestuur worden voorgelegd. Enig verschil in opvatting is nu gerezen over de mo gelijkheid van opneming in een loon verordening van artikelen, regelen de de bedrijfsrechtspraak. grijpen en dienen haar te eerbiedi gen. Aan de andere kant had spreker begrip voor de onvoldaanheid van de leden. Het gaat over hun rechtspositie, over hun salarissen en dit alles wordt bedisseld buiten hen om. De bestuurs leden moeten zwijgen en dan kan er volgens de heer Derksen wel eens een vacuum tussen bestuur en leden dreigen te ontstaan. In het vervolg van zijn betoog vroeg de heer Derksen de aandacht van de regering voor de noodzaak om zo spoedig mogelijk een aanzienlijke verbetering in alle onderwijzerssala rissen te brengen. Kentering in waardering. Sprekende over de spoedcursussen voor onderwijzers die meer dan 2000< cursisten tellen, noemde de heer Derksen het kwantatieve succes be angstigend. In deze noodtoestand, al dus de heer Derksen, hebben de on derwijzersorganisaties deze cursussen aanvaardbaar geacht zij het met een zeker voorbehoud ten opzichte van toelating etc. in geen enkel opzicht voor het aan zien van het onderwijzerscorps scha delijk zijn. Het feit, dat vele bezit ters van H.B.S.. en Gymnasium-eind- diploma's vaak afkomstig zijn uit kringen waarin voorheen niemand erover zou denken om onderwijzer te worden, maar die hiertoe nu wel be reid zijn, noemde de heer Derksen een aanwijzing dat de standaardop vattingen over de onderwijzer en de onderwaardering die daarvan het ge volg was, zich aan het wijzigen zijn. Geen onverantwoorde uitbreiding Spreker waarschuwde de regering geen onverantwoorde uitbreiding aan deze spoedcursussen te geven en er voor zorg te dragen dat een alleszins goede salarisregeling deze nieuwe mensen niet alleen bij het huidige onderwijzerscorps brengt maar ook voor het onderwijs behoudt. Vervolgens hield pater dr. N. Per- quin S.J. een inleiding over het „part time onderwijs". Hij besprak het streven van de stichting ..Daglevens scholen" om gedurende een volle werkdag, de jeugdige ongeschoolde fabrieksarbeiders uit de fabriek te halen met behoud van loon en hen vertrouwd te maken met het leven waarin zij leven. Gerrit vocht tegen Hottentotten Van avonturier tot goudmijn-president Een van de acht senatoren van Alaska de 49e staat van de Ver enigde Staten de vandaag juist 69 jaar wordende heer Gerrit „Heinie" Snider zal in Juli de festiviteiten ter gelegenheid van het 600-jarig bestaan van de stad Monnikendam bijwo nen. Daartoe vertrekt senator Sni der 6 Juni per vliegtuig van Ancho rage, zijn woonplaats in Alaska, naar New York om zich daar in te sche pen op de Nieuw Amsterdam. Zijn echtgenote zal met hem reizen. Zij zullen tevens van deze gelegenheid gebruik maken de DO-jarige moeder van de heer Snider te bezoeken, die hij sedert zijn 20e jaar niet meer heeft gezien, want Gerrit „Heinie" Snider, verliet in zijn jeugd de ouder lijke woning en is er nooit meer naar teruggekeerd. Toen heette hij nog Ger rit Snieder en was de zoon van een eenvoudige schoenmaker. Deze 69-jarige senator vertrok op ongeveer 20-jarige leeftijd naar Zuid- Af rika, waar de boerenoorlog juist was geëindigd. Hij trad in dienst van het Duitse koloniale leger en vocht gedurende twee jaar tegen de Hot tentotten in West-Afrika. Snider trok daarna de zee over, want zijn hart trok naar Zuid-Amerika. Hij baande zich een weg door de oerwouden van Uruguay en Paraguay, doorkruiste Lae Lebarge en dreef met een hout vlot de Yukon af tot Dawson, werk te daar iri de mijnen en voer als ste ward op de Yukon-rivierboten. Huwelijk met Hollands weesmeisje. Vervolgens was hij enkele jaren goedzoeker in Alaska. In 1917 keer de hij terug naar Spokane en trouw de met een weesmeisje uit Rotter dam, met wie hij in zijn jeugd reeds kennis had gemaakt. Zij heette Alie Aldenberg. Samen vestigden ze zich op een boerderij bij Wasilla en be gon een nieu-w leven, want Gerrit be gon zich voor de politiek te interes seren en na zijn boerenarbeid, zijn jaoht op bevers, elanden en beren voedselvoorraad voor de winter legde hij zich toe op de bestudering van de politieke problemen van dit land. In de politiek. Hij trad eerst als republikeins af gevaardigde op. toen hij 60 jaar was en leidde in 1946 een verkiezings- aanval. Toen de rook van het politie ke slagveld was opgetrokken, stond daar de boer uit Wasilla aan het hoofd van alle candidaten. Hij werd gekozen in het Huis van Afgevaar digden en in 1949 werd hy senator van het territorium Alaska. Gerrit „Heinie" Snider, zoals de Amerikanen hem noemen, woont in zijn eigen gebouwd huis in Ancho rage, waar het zilver en goud schit teren in de schoorsteenmantel van grote stenen, die hij zelf heeft gehou wen. Maar ook de Hollandse tegel tjes, die hij per se wilde hebben, koesteren zich in de gloed van het open haardvuur. Hij schiet nog steeds zijn eigen wintervoorraad: twee elanden voor de winter. Dat is ge noeg, want hij heeft geen kinderen meer in huis. Zijn drie dochters zijn getrouwd en zijn zoon sneuvelde voor de Verenigde Staten in de laatste wereldoorlog. Hij bezit een grote wezelfarm en is president van de High Grade Gold Mining Company, die vele goudgebieden in de Willo Creek in eigendom heeft. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver meld. Indonesië: ss Memnon 16 April; Ned. Nw.-Guinea: ms Japara 14 Mei; Ned. Antillen: ss Zuiderkruis 18 April; Suriname: ms Mentor 21 April; Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms Pretoria Castle 16 April; Canada: ss Rijndam 18 April; ss Waterman 23 April; Argentinië: ss Andes 18 April; Chili: ms Schiedijk 20 April; Brazi lië: ss Andes 18 April; Australië: ss Arcadia 16 April; Nieuw-Zeeland: ss Zuidei'kruis 18 April. De verzendingsdata van postpak ketten geven de postkantoren. Waarom toch? W? helpen direct Advertentie i Brand verwoestte 3 gezinswoningen Omstreeks half negen gisteravond is brand ontstaan in een woning aan de Vöckersweg te Hengelo (O.), be woond door de familie Pierik, doordat een 19-jarige kostganger een bus met 50 kilogram vloeibare was omstootte en deze was in aanraking kwam met een brandend gasstel. Er ontwikkelde zich onmiddellijk een zeer felle brand, waardoor niets van de inboedel kon worden gered. De kostganger kreeg ernstige brand wonden; hij is naar het Koningin Ju- liana-ziekenhuis overgebracht. De woning van de heer Pierik brandde geheel uit. Twee aangren zende woningen kregen ernstige scha. de, zodat in totaal drie gezinnen dak. loos zijn geworden. Allen waren te gen brand verzekerd. Jongelui die op de Loosdrechtse plassen aan het zeilen waren, hebben gistermiddag in een van de plassen het stoffelijk overschot aangetroffen van de heer A. H. D. Oude van Troostwijk. Deze te Breukelen wo nende student was sedert 28 Februari vermist. Die dag was hij van huis ge gaan om op de plassen te gaan schaat. sen. Hij is, naar nu is gebleken, door het ijs gezakt of in een wak gereden, en verdronken. AVONDMISSEN OP 4 MEI A.S. Z.H.Exe. de bisschop vau Haar lem heeft toestemming verleend tot het opdragen van H.H. Missen in dc avond van 4 Mei a.s. ter herdenking van de gevallenen. Tevens heeft Z.H.Exe, er op aan gedrongen bij het vaststellen van de aanvangsuren rekening te willen houden met de stille tochten, welke op die avond plegen te worden ge houden. Vijzelstraal'flats Naar aanleiding van vragen in de gemeenteraad van Amsterdam be treffende de instorting van de flat woningen aan de Amsterdamse Vij zelstraat, deelden B. en W. mede, dat de eigenaar van het pand en de aan nemer, die de herstelwerkzaamhe den verrichtte door de gemeente ge waarschuwd waren, dat het herstel van de pilaren niet met de nodige voorzichtigheid geschiedde. Er zijn toen aanwijzingen ver strekt, die op de dag van het onge val niet opgevolgd zijn. Deswege zal er een gerechtelijk onderzoek naar de schuldvraag worden ingesteld, dat tevens de schade zal regelen. AMBTENAREN -SALARIS. De heer Andriessen (K.V.P.) heeft in de Tweede Kamer aan de minis ter van Binnenlandse Za.ken ge vraagd of deze bewindsman bereid is een commissie samen te stellen, die zal moeten onderzoeken of er geen onrechtvaardig verschil bestaat tussen de salarissen van het over heidspersoneel in de lagere- en mid densector en dezelfde categorie werk nemers in de particuliere sector. AARDAPPELPRIJZEN. De heer Andriessen heeft tevens aan de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening ge vraagd of de winstmarge op de aard appelen niet beduidend hoger ligt, dan twee jaren geleden, zelfs als men rekening houdt met de gestegen dis- tributiekosten. De heer Andriessen vraagt de bewinsdman, welke maat regelen deze denkt te nemen om aan deze ongewenste toestand, die in stryd is met de thans door de rege ring gevoerde loon- en prijzenpoli tiek, een einde te maken. WADDENEILANDEN. De heer Van der Goes van Naters (P. v. d. A.) heeft aan de minister van Oorlog medegedeeld, dat er te genspraak bestaat over de bestem ming van de „Bosplaat" op de Wad deneilanden. Onlang6 zou een uit spraak van de staatssecretaris van Oorlog in de Eerste en Tweede Ka- De 78-jarige wielrijder P. Bak ker, die gisteren op de Amstelveen- seweg aldaar onvoorzichtig overstak, is door een vrachtwagen aangereden en na overbrenging naar het Wilhel- mina-gasthuis overleden. mor de verwachting hebben gewekt, dat de „Bosplaat" niet voor militai re doeleinden gebruikt zou worden, terwijl kort daarna een publicatie van dc legervoorlichtingsdienst volg de, waarin verteld werd. dat binnen kort aan de voorbereidingen begon nen zullen worden om de „Bos plaats" geschikt te maken voor mi litaire oefeningen. De heer Van der Goes van Naters vraagt de minister om duidelijke inlichtingen. VUILNIS-TRACTOR. Het Eerste Kamerlid De Vos van Steen wijk (CHU) heeft enige tijd geleden aan de minister van Finan ciën vragen gesteld betreffende een landbouwtractor in De Wijk, die één dag per week het huisvuil zou opha len en deswege om een vrijstelling van belasting 'had gevraagd, hetgeen geweigerd was, waardoor de gemeen tebegroting met 600,was belast. De staatsecretaris heeft thans ge antwoord, dat het vrijstellen van be lasting voor bedoelde tractor in strijd met de wet zou zijn geweest, maar dat hij de gemeente-ontvanger opdracht had gegeven voor 'bedoelde tractor een z.g. 60-dagen-kaart af te geven, waardoor de gemeentereke ning niet met f 600,doch slechts met 150,wordt belast. HENGELO'S R.K.M.T.S. Enige tijd geleden heeft de heer Nederhorst (P. v. d. A.) aan de mi nister van O., K. en W. vragen ge steld over de oprichting van een bouwkundige afdeling aan de R.K. M.T.S. te Hengelo. Vrager vertelde, dat een dergelijke afdeling niet aan de neutrale M.T.S, te Enschede was verbonden en stelde, dat het onjuist was om een dergelijke afdeling aan de R.K. M.T.S. te Hengelo te verbin den, terwijl slechts 30 pet. van de be volking in Oost-Nederland R.K. is en dus 70 pet. de voorkeur geeft aan neutraal onderwijs. De staatssecretaris heeft thans ge antwoord. dat dit vraagstuk in bre der verband moet worden gezien. Oostelijk Nederland beschikt over 5 niet-confessionele Middelbare Tech nische Scholen, waar aan 3 een bouwkundige opleiding gevolgd kan worden. De staatssecretaris vindt, dat hierdoor voldoende gelegenheid be staat tot het volgen van een bouw kundige Opleiding aan een niet-con fessionele school, terwijl de R.K. M.T.S. voor alle katholieken van dit gebied geldt, zodat een bouwkun dige afdeling daar on zijn plaats is. De staatssecretaris ziet geen verband tussen de M.T.S. te Hengelo en te Enschede, maar adviseert de vragen steller de kwestie in groot verband te zien, (23) Boek qatovrrreems m schotmr 'lursx., nar Cotmnueiit- nikt..CritkenlM A i/iuuyt. muttAêTir- faxmtin tijWfvui ZBeat/nuii.Tfui ur -farU duiAex.m vm ar tcrte^wtMOraatrcfaft- pfttr at/inden .rdUq u Trilefi. ZtOtrUa- Hij trnrrUr nu f itphrtt mm fat tnnier t< Sfaiu iiitZm.tr iJhruudl MU 4(oM fit (t duit Ir i1tm.it-MtuiMyr tut- fattfl&itur. it um-M tuet fafuaiuit 8) „Waar heb jij ineens belangstelling voor?" vroeg de ander. „Die vlucht van Marcel Bernard van Parijs naar Montreal?" „Ja, ja," Ze las gretig het verslag. „Is dat niet geweldig?", vroeg ze. „Een hele prestatie. Ken je hem?" De ander lachte plagend. Misschien komt hij wel over om jou te zien!" „Dat denk ik niet. Hij zou in ieder geval gekomen zijn, maar. Simonne kwam ineens tot de wer kelijkheid terug, toen ze het gelach van de meisjes om haar heen hoorde. Ze keek nu naar de foto die erbij stond. Daar was Marcel tussen de twee mannen die met hem mee ge vlogen waren. „Marcel Bernard, de bekende sportsman en vliegtuigcon structeur", noemde de krant hem. En dan te bedenken, dat hij helemaal naar Memramcook gekomen was om haar te zien! De andere meisjes keken haar aan dachtig aan. Het lachen was verdwe nen. Ze kenden Simonne goed, en hielden allen van haar, en ze wisten ook dat haar broer als vliegenier ge vallen was. Zou het dan toch moge lijk zijn, dat die. De bel ging. Maar er lag niemand meer in bed. Mademoiselle Cloutier kwam rond met het ding dat ze bij de klepel vasthield nu hij uitgeluid was. Ze was klaar om een langslaap- ster te wekken met de steel van haar instrument'.Maar ze kreeg heden geen kans, en het was te zien, dat de juf frouw toch spijt had. dat deze jon ge dames die haar toch zo dikwijls last bezorgden, vandaag voor altijd zouden heengaan. Ze kwam langs het bed van Hermance Lapage, zag het uitgetrapte sigaretten-eindje op de vloer liggen, maar zei niets. Nu hoorde men overal uitroepen van goedkeuring en bewondering. De nieuwe feestjurken werden aange trokken. En toen Simonne haar jurk aangetrokken had, kwamen er van alle kanten belangstellenden toelo pen. „Mon Dieu! Simonne!" zei de don kere Lapage. „Je ziet er schattig ge noeg uit om een bruid te zijn. Als de bisschop zijn i<ede houdt straks en hij ziet jou, neemt hij vast als tekst: „IJdelheid der ijdelheden en alles is ijdelheiid!" Dat is niet eerlijk tegen over ons, nu vallen we allemaal in het niet!". „Dat is prachtig, Simonne!", viel mademoiselle Cloutier bij. „Wat zul je er goed uitzien als je de afscheids rede moet houden. We zullen alle maal spijt hebben als je weg bent". „En het zal mij spijten dat ik u mis, mademoiselle", zei Simonne har telijk. „Ik vind het aardig van u dat u die jurk zo leuk vindt. Ze is nog van mijn moeder, die ze droeg op het pensionaat van Quebec, op haar af- scheidsdag". En nu luidde de bel weer, en gin gen allen de slaapzaal af. Het maak te Simonne droevig, dat ze deze zaal, waar ze zo vaak in zonneschijn had liggen dromen, nooit meer terug zou zien n MÈ^m Ze liep in de tuin met de anderen, toen de grote, witte auto aan .kwam glijden. Langzaam reed de bestuur der de laan af, en keek scherp rond naar het kleine meisje dat hy kende van haar foto. Opeens zag hij Simon ne. Hij hield stil, stapte uit, en kwam naar haar toe over het gras. Simonne merkte, hoe alle meisjes de adem inhielden en Hermance La page zei: „Wel, bij alle-kleine-vieze- kindertjesü Dat is Marcel Bernard!" Hij boog diep voor Simonne, en vroeg: „Bent u het niet, juffrouw, die me gisteravond de weg gewezen hebt? Het was wel donker toen, maar u bent niet iemand die men vergeet, ook al heeft men u maar half gezien". Simonne voelde hoe aller ogen op haar waren gericht. „Ja, monsieur", zei ze dan, „dat was ik" „En kunt u me nu ook zeggen, waar ik de kleine Simonne Caron kan vinden?" Iemand giechelde. Verscheidenen zochten hun zakdoek om er hun rode gezichten in te verbergen. „Het zal niet moeilijk zijn haar te vinden monsieur", zei Simonne. „Als u met me mee wilt gaan". „Mijn naam is Marcel Bernard", zei hij. „Ik vergat gisteren naar de uwe te vragen". Ze liep het pad af naar de grot. Ze was erg bang om hem uit de droom te helpen. Wat zou hij wel zeggen, en van haar denken? Toch kon ze de verleiding niet weerstaan om hem nog wat langer in het onze kere te laten. „Wat is die kleine voor iemand?", vroeg hij. Zij haalde de schouders op. „Een nog al eenzaam kind. Zij had maar één broer, weet u". „Ja, dat weet ik. Edmond sprak veel over haar. En ik had hem be loofd, dat als er ooit iets met hem zou gebeuren, ik haar voogd zou zijn". „O! En bevalt u dat vooruit zicht?" „Ik kan het niet zeggen", lachte hij. „Ik ben nog nooit van mijn leven voogd over iemand geweest. Is het een lastig kind?". „Ik denk het niet, monsieur Ber nard". Ze waren nu bij het vijvertje gekomen, dat achter de Grot lag. Er was nu niemand in de buurt. Ze stond stil, lachte verlegen, en keek naar hem op. Ze kreeg een kleur. „Ik. u zult u niet boos op me zijn? Toe, neem het me niet kwalijk", smeekte ze. „U kwalijk nemen, mademoiselle? Wat? Ik begrijp niet. Maar opeens kreeg hij een inge ving. Hij staarde haar aan. „Grand Dieu! U wilt toch niet zeg gen dat u zelf Simonne Caron bent?" Ze knikte alleen, en keek naar de grond. Dan voelde ze zijn hand onder haar kin. Hij liet haar opkijken, tot ze hem aanzag. Even bleven ze elkaar aanstaren, en dan trok er een lach over Marcel's gezicht. Hij voelde in zijn zak, en haalde er een doosje uit te voorschijn waarin een klein arm bandje zat. ,,Ik had de keus tussen dit en een pop die „mama" zei", vertelde hij droog. „En toen koos ik dit". Ze moesten er beiden om lachen. Dan leidde hij haar naar een bank. Ze gingen beiden zitten. Zij was erg verlegen, en hij 'was totaal overbluft. Het zou een heel karwei geweest zijn om een meisje van twaalf jaar op te voeden, maar wat moest hij met een meisje van achttien jaar aan vangen? Hij was van plan geweest enkele maanden in Montreal door te brengen, en zijn pupil dan onder te brengen bij een geschikte familie of een gouvernante. Maar nu waren die plannen, hoe vaag ook, geen steek waard. Hij was afgegaan op de foto, die Edward van zijn zusje had: een klein meisje met „varkensstaartjes" langs haar hoofd, en grote, vragende ogen. En nu vond hij 'n jonge vrouw, die er zeer aantrekkelijk uitzag! (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9