Koenraad van de Arbeidsdienst alleen held op advertentie-pagina Raadhuis groot voor Voorhout eens zo als het geweest is Duitsers en Russen hielden gezin uit Haarlem twaalf jaren gescheiden Huurprijsverhoging van 10 procent C HERINNERINGEN UIT DONKERE DAGEN j (in Augustus gereed) Prachtige nieuwbouw voor een gedeelte in gebruik genomen DONDERDAG 14 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Vorige week verenigd Voor het echtpaar J. J. Rademaker Henning, wonend 'in de Timor - straat te Haarlem, is het dit jaar wel op een bijzondere wijze Pasen ge weest. Voor het eerst sinds twaalf is het gezin, man, vrouw en twee kin deren, samen geweest en hopelijk voor altijd herenigd. Op Eerste Paas dag namelijk arriveerden hun beide zoontjes ttruno 15 jaar en Wolf gang 14 jaar thuis in Haarlem, na een vermoeiende reis, die zijn be gin vond achter het IJzeren Gordijn. Natuurlijk is dat niet zonder moeite gegaan en het gezicht van de heer Rademaker toonde duidelijk de spo ren van vele emoties, die hij de laat ste tijden heeft moeten doorstaan. De heer Rademaker 'bracht in 1038 zijn vacantie door in het Oostduicse plaatsje Ankiam. Hij leer de daar een Duits meisje kennen dat hij later trouwde. De twee jongens werden in het begin van de tweede wereldoorlog te Anklam geboren, maar de chaos van die dagen bracht de man weer in Nederland terug. Het toeval wilde echter, dat hij weer haar Duitsland werd getransporteerd en juist in Anklam moest gaan werken. Lang duurde het samenzijn echter niet, want de vrouw werd vanwege haar anti-Hitleriaanse houding gear- resteeerd en in een concentratie kamp opgesloten. Het had maar wei nig gescheeld of zij was in de gas kamers van Flosseniburg terecht ge komen. De bevrijding"! Voor de vrouw kwam gelukkig be gin Mei 1945 de bevrijding en onge veer op hetzelfde ogenblik werd de heer Rademaker in Anklam door de Russen bevrijd. Evenals alle andere niet-Duitsers werd hij gedwongen met bekwame spoed de benen te ne men en hij moest maar zien waar hij heen ging. De heer Rademaker had slechts één keer wat van zijn vrouw gehoord en hij meende niet anders dan dat zij in het concentratiekamp gestorven was. Hij keerde naar Nederland terug en nam dienst in het Nederlandse le ger in Engeland. In 1947 echter kwam hij naar Haarlem, waar hij zich blijvend vestigde. Vrouw keerde terug. Vorig jaar Maart echter kreeg hij' plotseling bericht, dat zijn vrouw nog in leven was en in Oost-Duits- land achter het IJzeren Gordijn woonde. Uiteraard ging de heer Ra demaker direct aan de slag om de vrouw naar Haarlem te krijgen, doch het duurde nog wel enkele maanden KONINGIN BEZOCHT NED. SANATORIUM TE DAVOS. H.M. de Koningin heeft haar va cantie te Klosters gisteren onderbro ken om een bezoek te brengen aan het Nedrlands sanatorium te Davos, dat op een half uur afstand van het vacantieverblijf van de koningin ligt. Het bezoek van H.M. droeg een informeel karakter, daar het haar uit drukkelijke wens was om de haar be schikbare tijd in de eerste plaats te wijden aan de patiënten, die in het sanatorium worden verpleegd. Tijdens haar bezoek aan het sana torium, dat ruim 2 uur duurde, heeft H.M. een rondgang gemaakt langs alle patiënten (dit zijn er on geveer 190) en voor ieder had zij 'n bemoedigend en hartelijk woord. Na afloop gebruikte H.M. de Ko ningin de thee in het sanatorium, waarna zij de terugtocht naar Klos ters aanvaardde. DELTAPLAN GEREED. Het Wetsontwerp Deltaplan zal binnen enkele dagen bij de minister raad worden ingediend. Nog geruime tijd voor het zomerreces zal het wets ontwerp bij de Tweede Kamer aan hangig worden gemaakt. Exploitant van menselijk medelijden gearresteerd De Haagse politie heeft gis.eren een 30-jarige zwerver aangehouden, die er een beroep van maakte he/ medegevoel van zijn medemens op ergerlijke wijze te exploiteren. Hij heeft de afgelopen maanden verschillende families bezocht, waar van hij wist, dat een van de gezins leden in een Duits concentratiekamp had vertoefd. Hij vertelde daa roe rende verhalen over zichzelf ook een ex-gevangene dat hij Werkloos was en al dagen niet gegeten had. Aan het slot van een dergelijk on derhoud deelde hij dan de luisteraar mede, dat hij een lift zou pogen te krijgen om zijn oude vader in Gro ningen op te zoeken. Geroerd door de verhalen tastten de meeste bezochten in hun porte feuille en zo kreeg de man een aan zienlijk bedrag bij elkaar. De politie begroette in hem een oude bekende, die nog een voorwaar delijke straf te goed had. Hij heeft tijdens de oorlog inder daad in een concentratiekamp geze ten tot zover klopt het verhaal alleen had zijn gevangenneming niet een vaderlandslievende daad als oorzaak, maar een misdrijf in Duits land gepleegd. eer via het Engelse gezantschap me vrouw Rademaker naar Haarlem kwam. De kinderen Bruno en Wolfgang werden echter nog steeds in een kin derhuis te Anklam opgevoed en het had alle schijn, dat elke poging om de jongens naar Haarlem te brengen zou mislukken. De vader gaf de moed niet op en kort geleden besloot, hij om zelf maar eens naar Berlijn te gaan. Daar bereikte hij helaas geen resultaat en toen riep de vader de hulp van het Nederlandse consulaat Grof geschut. Hij kwam toen in contact met een advocaat en deze stelde een verkla ring op, waarin met zwaar geschut geschoten werd en de vrijlating van de jongens werd geëist. Dat grof ge schut bleek te helpen, althahs men had in Anklam begrip voor de situa tie. Enkele dagen later arriveerden de jongens gezond en wel in West- Berlijn. Daarmee was de zaak nog niet af gedaan. De heer Rademaker en zijn beide zoons konden Zaterdag wel Hannover bereiken, maar toen was er geen geld meer om de reis naar Haar lem te betalen. Telegrammen over en weer en tenslotte was er een ken nis van de familie, die bereid was naar Hannover te komen om de trein kaartjes te betalen. Toen was het nog een kwestie van een dag, want Zondagavond was het gezin Radema ker na twaalf jaar voor het eerst weer bijeen. DODELIJK BEDRIJFSONGEVAL. Een 56-jarige fabrieksabeider uit Amsterdam is gistermiddag omstreeks 5.15 uur bekneld geraakt tussen een aanhangwagen en een muur bij het Teerplein, waarbij zijn borstkas werd ingedrukt; hij overleed korte tijd la ter in het Wilhelmina Gasthuis. Met een aantal andere arbeiders van de betrokken fabriek duwde hij de losstaande aanhangwagen van uit de Nieuwe Teertuinen naar een werkplaats. Het gevaarte kwam op een lichtelijk hellend vlak van de weg terecht en kreeg daardoor plotseling iets groter snelheid. De arbeiders za gen geen kans de wagen tijdig tegen te houden. Zij botste tegen de muur op nog voor het slachtoffer kans had gezien opzij te springen. iiheumatische Pijnen siopen Uw krachten- Maar ze vreten ook in op Uw humeur en gestel. Laat dat toch niet zo doorgaan. Drijf die pijnen uit! Met een bloedzuive rende Kruschen-kuur. Met de jaren gingen Uw lever, nieren en ingewan den trager werken. De zes minerale zouten van Kruschen brengen ze weer op gang. Als dat gebeurt, geen opeenhoping van onzuiverheden meer in het bloed. En daarmee beho ren dan ook vanzelf die pijnen tot het verleden. (Advertentie) De „Telegraaf" weet te melden, dat de memorie van antwoord op de huurwet, die hoogstwaarschijnlijk Maandag a.s. het parlement zal bereiken een regeringsvoorstel zal inhouden om alle huren met 10 te verhogen, zulks als gevolg van de vele critiek, die de regering op haar aanvankelijke voorstellen in de kamercommissies heeft moeten verduren. Alhoewel het voorstel reeds op 26 April a.s. in behandeling zou kunnen worden genomen, wordt het waarschijnlijk geacht, dat de betreffende Kamercommissie eerst een mondeling overleg met de regering wenst, zodat De prestaties van Koenraad van de Arbeidsdienst behoorden tot de wei nige amusante illustraties, welke de dagbladen tijdens de oorlog publi ceerden. Het grappige van het hele geval was echter, dat ze ernstig be doeld waren als propaganda. Een jongeman moest wel boordevol min derwaardigheidscomplexen zitten, om de openbare behandeling eerst na 3 Mei een aanvang zal kunnen nemen, daar in te trappen. De nieuwbouw aan en de vernieu wing van het raadhuis te Voorhout zijn thans zover gevorderd, dat men zich een duidelijk beeld kan vormen van de situatie zoals die in Augustus a.s., als het werk wordt opgeleverd, zal zijn. De nieuwbouw is een dezer dagen reeds in gebruik genomen en de ambtenaren, die tot op heden in een vrij duister raadhuis werkten, kunnen hun weelde niet op. Zij heb ben thans de beschikking over een zakelijke werkruimte, in rustige tin ten, en met een overvloed van licht. Op het ogenblik is men bezig aan de tweede etappe van de bouw en verbouwing, welke ontworpen is door architect Th. Geels in Leiden en waarop de gemeente-architect, de heer H. v. d. Borst, het dagelijks toe zicht uitoefent. De gevel aan de He renstraat blijft staan, maar er komt een halfsteens muurtje voor, zodat het raadhuis ook aan die zijde een nieuw aanzicht krijgt. Het gebouw wordt hoger, want er komt een étage op, waar zich o.a. de burgemeesters kamer zal bevinden en enige reserve ruimte, opdat men niet binnen korte tijd opnieuw voor problemen zal ko men te staan Het bekende raadhuis- torentje zal verdwijnen en opgevolgd worden door een meer moderne soortgenoot, die in de nieuwe archi tectuur past. Prachtige raadzaal. De raadzaal, reeds jaren een erg nauwe gelegenheid, zal glorievol te voorschijn komen uit de ravage van balken en stenen, die de plaats, waar de vroede vaderen samenkomen, mo menteel aan het gezicht onttrekken. De oppervlakte er van wordt onge veer verdubbeld. Er is een mooie pu blieke tribune geprojecteerd, waar van de eerste rij als perstribune wordt ingericht. Er komen schrijf tafels en zoals men dat ook el ders ziet zal dit gedeelte door een lambrizering worden afgescheiden van de raadzaal. Alleen de secretariskamer en de afdeling financiën blijven in het oude gedeelte gevestigd, hoewel de ver bouwing van de betreffende ruimten zodanig zal zijn, dat er weinig on derscheid komt te bestaan tussen oud en nieuw. De rest van het oude gebouw draagt een representatief ka rakter en zal dienovereenkomstig worden ingericht. Andere ingang. Vroeger betrad men het raadhuis aan de Herenstraat, maar daar is reeds verandering in gekomen. De toegang voor het publiek ligt aan de Ohurchill-laan. Er is een aardig pad aangelegd en vermoedelijk zullen er spoedig ook grasgazons komen. Wan neer men over dit pad loopt naar.de De nieuwe ingang is reeds in gebruik, maar de eerstkomende maanden zal het er nog rommelig zijn. Foto v. d. Horst. ingang, ligt rechts het oude gebouw, waar druk getimmerd wordt, en links een kleine vleugel, waarin openbare werken is gehuisvest. Bij het betreden van het gebouw heeft men aan weerszijden een lange gang ongeveer „2 x zoveel gang" als voorheen met loketten. Een pret tige ruimte om de zaken af te han delen. De bode heeft tegenover de ingang een eigen kamertje. Onder dit gedeelte bevindt zich een grote kelderruimte, die vanuit de verschillende afdelingen gemak kelijk te bereiken is. Het archief, jarenlang stiefmoederlijk behan deld, krijgt hier onderdak. Verder is er o.a. een grote brandvrije kluis, Ook de zolder biedt zeer veel berg ruimte en indien de toekomst nog meer uitbreiding nodig zou maken, bestaat er de mogelijkheid tot het bouwen van een nieuwe etage. Het personeel heeft een aparte in gang, welke direct aansluit op de fietsenbergplaats in de kelder. Werkgedeelte. Er zal een duidelijk onderscheid komen tussen het werk- en represen- Het muziekkorps van de Arbeids dienst op tournee in Duitsland. Avond aan avond kreeg men Koen raad onder ogen. Als hij niet over een sloot van drie meter sprong, om een woedende stier tegen te houden, zat hij aan tafel keurig met vork en mes te eten, terwijl zijn vader op gemoedelijke wijze de tanden in een carbonade (die overigens alleen op papier bestonden) zette. Onder der gelijke prullen kwam dan een tekst voor als: „Zó kan het ook!" Zó begon het. Aanvankelijk was er in Nederland na de oorlog een Opbouwdienst. De oprichting hiervan was niet 9 bepaald overbodig, want mili tairen konden alleen gedemo biliseerd worden, indien vast stond, dat zij aan het werk gingen. Helaas was er voor 60.000 van hen niet zo gemakkelijk een werkkring te vinden en het is wel duidelijk, dat een zo groot aantal merendeels verbitterde en ontgoochelde soldaten, die door de oorlog uit hun even wicht waren geraakt, een gevaar konden opleveren. Er schijnen wel Duitsers geweest te zijn, die het goed voor hadden met de Opbouwdienst, maar de rijkscom missaris, Seyss-Inquart liep met heel andere plannen rond. In zijn eerste rapport over de ontwikkeling in bezet Nederland schreef hij reeds: „De Opbouwdienst tatieve gedeelte. Het werkgedeelte heeft donkere vloeren, stalen meube lair in grijze tinten en witte muren. De ruime vensters laten een over vloed van licht toe. De telefoon-centrale heeft even eens de nodige uitbreiding onder gaan. Vroeger had men twee lijnen met 9 toestellen, binnenkort heeft men vier lijnen met 27 toestellen. Het raadhuis in Voorhout werd g bouwd in 1966. De enige bewoner was destijds de secretaris, want de burgemeester van Oegstgeest was toen ook eerste burger van Voorhout, zodat hij alleen af en toe kwam, om enkele zaken af te doen. Naast de noodzakelijke ontvangst ruimte zijn er thans naast de eigen burgemeester 12 ambtenaren. In 1930 werd het raadhuis reeds uitgebreid, maar de omvang van deze uitbreiding was niet groot en men kan gerust zeggen, dat er sinds jaren een nood toestand bestond. In Augustus a.s., als het raadhuis gereed zal zijn, heeft men in Voor hout in ieder geval voor jaren de ruimte. Kom dan onbenullig fatje, Hier maakt men van jou een [man Ja, wij zullen zorgen, dat je Zelf je broek ophalen kan. Steek je handen uit je mouwen, Ook al zijn ze wat verweerd. Leert op die knuisten [vertrouwen! Arbeid eert! moet de grondslag vormen voor een toekomstige Arbeidsdienst". Reeds op 2 October 1946 werd in krimping van de Opbouwdienst be volen en men kondigde zelfs aan, dat na 15 April 1941 niemand meer het uniform van deze dienst zou mo gen dragen. Vele arrestaties werden verricht dank zij een spionnensysteem en buitengèwoon fel reageerden de Duitsers toen bleek, dat op een theo rieles van de Opbouwdienst het ver trek van de koningin in het juiste licht werd gesteld en de instructeur had gezegd: „De woorden van een hoogstaande vrouw als koningin Wil helmina zijn toch altijd nog beter te achten dan hetgeen een schilder uit Duitsland zegt". Vreemde smetten. Men kan begrijpen dat, toen de Arbeidsdienst eenmaal in het leven was geroepen, de vreemde smetten spoedig volgden. Barakken werden uit de grond gestampt en het vrijwil lig karakter van de dienstname ging spoedig verloren. Er werd gespeeld met cijfers. Er zouden 60.666 jongens „onder de schop" komen, maar on danks dit lawaai werd slechts één keer het cijfer 10.066 gehaald. Op de eerste plaats deed zich een Sterk gebrek aan kader gevoelen. De jongens „met de handjes" gingen naar het Oostfront en de jongens „zonder de handjes" waren niet ge schikt. Bovendien meldden lang niet alle opgeroepenen zich en ging de desertie steeds grotere vormen aan nemen. Het kwam zover, dat Seyss-Inquart, Rauter en Mussert de hele Arbeids dienst wilden opdoeken, maar een ze kere Herr Bethmann, die er blijk baar een goede en ongevaarlijke boterham aan verdiende, verzette zich en begon zelfs met Hitier te dreigen. Koenraad bleei in de krantenko lommen verschij ïen, maar maakte weinig bekeerlingen. In April 1945 werd het aantal manschappen, dat nog over was gebleven, in Rijnaken geladen en naar Duitsland vervoerd onder bedreiging met wapens. In Aurich werd het grootste deel van deze jongens bevrijd. Een ruime gang met vele loketten maakt het afhandelen van zaken ge makkelijker en prettiger. Foto v. d. Horst.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5