Hoogtepunten uit het K.R.O. -programma Een nieuwe communistische stakingspoging in de hoofdstad boekt slechts weinig succes Prijzen niet in overeenstemming met het gestegen welvaarts peil DONDERDAG 14 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT VIJFDE BLAD - PAGINA 2 Prof. Gerbrandy op z'n 70ste jaar Minister van Staat Professor mr. P. S. Gerbrandy, mi nister-president uit de „Londense" periode en Tweede Kamerlid voor de Anti-Revolutionaire Partij, is giste ren, op zijn zeventigste verjaardag, door H.M. de Koningin benoemd tot minister van staat. Dit deelde minis ter-president dr. W. Drees hem gis termiddag mede op de receptie die gehouden werd in hotel De Witte Brug te Den Haag. Op deze receptie waren voorts ojti. aanwezig de ministers Algera, Beel, Beyen, Donker en Zijlstra, leden van de Raad van State, vertegenwoordi gers van diverse Kamerfracties en leden van het curatorium van de Vrije Universiteit en vele vrienden en bewonderaars van de 70-jarige staatsman. Het was een ongedwongen en har telijke bijeenkomst, die het beste ge typeerd werd door de woorden van de jubilaris zelve, toen hij in zijn dankwoord zeide: „Ik wil slechts een kort speechje houden, want ik wil de handdrukken hebben, daar is het mij om te doen". Tevens hadden enkele sprekers de lof bezongen en de markante trekken naar voren gebracht van de Oud-pre mier, die met zijn echtgenote en zijn beide zoons in de zaal had plaats ge nomen. Speciaal werden daarbij diens gro te verdiensten geschetst als inspire rende en bindende factor in de oor logsjaren, toen hij het was die bij de bondgenoten het in Nederland verlo ren gegane vertrouwen wist te her winnen en door zijn persoonlijkheid Nederland een vooraanstaande plaats bezorgde tussen Nederland, de Ver. Staten en de regeringen in balling schap. Wethouder dient motie in, communisten uit de gemeenteraadscommissies te weren Terwijl gistermiddag een rumoerige gemeenteraadsvergadering werd ge houden te Amsterdam, waar de sta king, de gevolgen van de staking en de te nemen maatregelen ter voorko ming in de toekomst besproken wer den, kwamen ruim 400 arbeiders van Publieke Werken in de hoofdstad bij een en besloten na ampel overleg het stakingsparool voor hun dienst weer uit te geven, daar drie arbeiders van deze dienst ingevolge de door B. en W. gevolgde gedragslijn uit de ge meentedienst verwijderd zijn. De pro testvergadering stond onder leiding van deze drie ontslagenen, die*ook tij dens de staking van veertien dagen geleden de leiding van het stakings- oomité gevormd hadden. Na Opgewonden redevoeringen over solidariteit, fascistische knechting en meerdere grote woorden, vroeg het stakingscomité wie van de aanwezi gen voorstanders waren van een voortgezette staking. Toen ongeveer de helft der aanwezigen hun hand op stak, verklaarde de voorzitter van het stakirngscomité, dat het stakingsparool met overgrote meerderheid was aan genomen. Daarop werd besloten hedenmorgen het werk neer te leggen en de vol gende eisen aan het bestuurscollege bekend te maken: 1. Intrekking van de ontslagen aan 57 stakers, die een actieve rol tijdens de voorbereiding en in standhouding van de staking hadden gespeeld. 2. Een zeer spoedig overleg over de lonen. Tevens werd de suggestie geuit om ook de andere gemeentediensten, die aan de grote staking hebben deelge nomen, over te halen tot een solidari- teitsstaking. Hedenmorgen was van een her nieuwde stakingsgolf in de hoofdstad weinig of niets te bemerken. Slechts enkele stratenmakers warer» niet op het werk verschenen. Andere diensten, die aan de grote staking hebben deelgenomen, zullen in de loop van deze dag hun houding bekend maken; voor de volgende vierentwintig uur zijn verschillende vergaderingen belegd. Geen politiek succes. Inmiddels poogden de communisten in de gemeenteraad politieke munt te slaan uit de wilde staking, die zij en kele weken geleden ontketenden, doch het succes was zeer matig. Na dat een voorstel van B. en W. om aan alle fracties één uur spreektijd over de stakingen te geven ondanks communistisch verzet was aange nomen. verklaarde slechts de com munisten zich tegen het beleid van het bestuurscollege en een aantal mo- TANDARTSENCONFLICT VAN DE BAAN. De ziekenfondsraad heeft zich na beraad kunnen verenigen met een voorlopige regeling voor de honore ring van de tandartsen. Indien op 1 Juli 1955 nog geen nieuwe regeling getroffen is zal bij wijze van interim- regeling in goede rekening een toe slag van 11 procent op de declaraties van de periode 1 Januari tot 1 Juli 1955 worden gegeven. ties door de betreffende C.P.N.-afge- voordigden ingediend werd afge stemd. Ingrijpende voorstellen. Een belangrijke motie van de wet-' houder van arbeidszaken ontlokte grote debatten. De wethouder wilde het reglement van orde herzien, waardoor het mo gelijk zou zijn een commissielid uit de betreffende afdelingen van de ge meenteraad te ontslaan, wanneer zij het vertrouwen van het merendeel der gemeenteraad verloren hebben. Ondanks verzet van de C.P.N. en de V.V.D. werd deze motie aanvaard, waarna de wethouder onmiddellijk een motie indiende, eveneens onder steund door P.v.d.A. en K.V.P., om alle communisten in de Amsterdamse gemeenteraadscommissies te ontslaan. Deze motie was te laat ingediend, maar na enige stemmingen werd zij toch op de agenda geplaatst en werd het debat hierover geopend. Wederom bleek de C.P.N. en V.V.D, tegen en omstreeks het middernach telijk uur schorste de burgemeester de vergadering. Hedenmiddag zal over deze motie, die het ontslag van alle communistische leden in de Am sterdamse gemeenteraadscommissies zal beslissen, gestemd worden. Heren-van-Vier hebben ook hun rechten! De vlag in top! Op de K.R.O.-studio wappert thans de vlag. Dit is het teken, dat het hoogste punt bereikt is, in dit gexal het dak van de eigenlijke studio, die de kern van het nieuw gebouwde gedeelte vormt. Wanneer de bouw zich blijft ont wikkelen zal einde Juni de eerste verdieping van het nieuwe studio gebouw in gebruik kunnen worden genomen. Op deze verdieping zijn kantoorruimten ingedeeld, bestemd voor administratieve en huishoude lijke dienst. Ondertussen zal dan ook begonnen zijn met het aanbrengen van de technische apparatuur, welke werkzaamheden naar verwacht wordt zullen voortduren tot November/De cember. Hopelijk zal de nieuwe K.R.O. studio met Kerstmis van dit jaar ge heel iil gebruik genomen zijn. Een krantenbericht inspireerde de dichter Michel v. d. Plas tot het hoor spel „De Kans', waarmee hij een der hoofdprijzen van de K.R.O.-hoorspel wedstrijd won. Hoofdfiguur in dit spel is een priester, die van zijn arts vernomen heeft, dat hij nog slechts een half jaar te leven heeft. Hij neemt zich voor dit laatste half jaar zo goed mogelijk te besteden en komt o.m. in contact met een meisje, dat zich van het leven heeft willen be roven. Deze tegenstelling tussen de ten dode opgeschreven man en \t t meisje dat de dood zoekt, biedt de grondgedachte voor dit boeiende spel. De K.R.O. zendt het uit op Zondag 17 April a.s. Jeanne en de rechters In zijn spel „Jeanne en de rech ters" (Jeanne et ses juges) beperkte de Franse dramaturg Thierry Maul- nier zich geheel tot de historische rechtszitting, waarin Jeanne d'Arc tot de brandstapel werd veroordeeld. Onder regie van Willem Tollenaar, die het spel ook vertaalde en bewerk te, zendt de K.R.O. dit spel uit in zijn programma van Dinsdag 19 April. Eerste Kamer over loonbeleid Gisteren heeft de Eerste Kamer de eerste besprekingen gevoerd over de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De heer Schipper (A.R.) voerde als eerste het woord. Spreker wees er op, dat maatrege len om de landbouw te voorzien van voldoende arbeidskrachten geen ef fect zullen sorteren, indien niet ge zorgd wordt voor goed onderwijs en goede woningen. Talloze behuizingen van landarbeiders verdienen nauwe lijks de naam woning. Indien hierin geen verandering wordt gebracht, zal de „vlucht uit de landbouw" niet tot staan gebracht kunnen worden, meende de heer Schipper. Wat het loonbeleid betreft, meende de heer Schipper, dat het georgani- seerde bedrijfsleven met vertrouwen tegemoet moet worden getreden. Hij hoopte, dat de minister dat zal doen, wanneer de S.E.R. met een rapport komt, dat gericht is op een vrijere loonvorming. Vertrouwen in de orga nisaties van werkgevers en werkne mers is gewettigd. De heer Van Lieshout (K.V.P.) verklaarde in de avondvergadering een herziening van de taak van het departement noodzakelijk te achten. Er zijn bepaalde soorten van maat schappelijk werk, die nog onder ver schillende departementen ressorteren doch naar hun aard samengevoegd dienen te worden. Vooral in de zorg voor lichamelijk en geestelijk gehan- dicauten komt dat sterk tot uiting. Deze zorg behoort naar de mening van de heer Van Lieshout bij het ministerie van Maatschappelijk Werk. Met het standpunt van minister Suurhoff ten aanzien van het loon beleid was de K.V.P.-spreker het niet eens. Met name de mening, dat een systeem van gebonden lonen kan sa- mngaan met een systeem van vrije prijzen, kon hij niet onderschrijven. Bij een gebonden loonvorming zal voortdurend gelet moeten worden op ongemotiveerd hoge prijzen en winst marges. „Er zal krachtig gestreefd moeten worden naar prijsverlagingen en wanneer deze niet op ruime schaal tot stand komen, zal er onherroepelijk een nieuwe loonronde moeten volgen, die eigenlijk niemand gewenst acht", aldus de heer Van 'Lieshout. „De arbeiders profiteren thans te weinig van de gunstige economische omstandigheden. De stemming onder de werknemers is niet zo, dat men de situatie nog lang kan aanzien zonder de arbeidsvrede in gevaar te bren gen". De heer Wibaut (Arb.), die onder Paasvacantie, zei U, en wandeltochten? Jawel, Gordon Marks, een stevige boy van al helemaal vier jaar uit Stantick in Engeland is er voor te vinden mits hij niet meer van die lastige situaties meemaakt als laatst. Wat er dan wel gebeurde? Wel, zijn moeder vertrouwde hem de zorg over haar hond, „Landisfarne-Den-Tinto", toe en vroeg hem deze naar de Dalmatische hon dententoonstelling in Seymour-Hall te Londen te brengen. Hoe het allemaal precies ging weet Gordon ook niet meer, maar in elk geval was het zo dat eerst Gordon met de hond wandelde en later met hem. En dat is voor een man van vier een vernederende ervaring, zegt u nou zelf? En dat er dan altijd nog een fotograaf in de buurt is ook Niet handig genoeg Een grossier uit de Schaarsbergen- straat te Den Haag belde de vorige week Woensdagnacht de politie op en deelde met verschrikte stem mede, dat er bij hem ingebroken was en dat een bedrag ^an 18 000.— was ont vreemd. De politie ging op onderzoek uit en trof bij de grossier crm vreselijke verwarring; alles was overhoop ge haald en met bekwame spoed ginir n er» een spoir zoeken. De grossier was echter al een heel stuk gekalmeerd, toen de pü'ilie met het onderzoek begon eu zat rustig in een stoel zijn krantje te lezen. Zijn zoon, die ook in huis vds, ging kort na de komst van de politie naar bod oir. de verstoorde nacitrust in te ha- ien. Dit gedrag bevireemdde de politie, I die gewend is aan opgewonden geöu- 1 poerden en zij ging eens een praaGe l maken met vader en zoon. Bij de eerste gesprekken klopte 't zaakje al niet helemaal meer en voortgezette verhoren deden vader en zoon capituleren. Zij bekenden valse aangifte te hebben gedaan in de hoop de verzekeringsuitkeving te be machtigen. Daar de grosser de ver zekering reeds in kennis had gesteld van de „inbraak", wordt hij thar-s behalve wegens valse aaogiftc, oo* vervolgd wegens poging tót oplich- meer de ziekenfondsproblemen be- spurak, gaf als zijn mening te ken nen, dat een voim van verplichte ar bitrage een middel zou kunnen zijn om conflicten tussen de ziekenfond sen en de organisaties van de mede werkers te voorkomen. De heer Louwers (V.V.D.) liet in verband met de loonpolitiek een waarschuwend geluid ten aanzien van de economische ontwikkeling horen. Wet op uitverkopen wordt nader bezien Het parlement heeft een wetsont werp bereikt, waarin de wet op de uitverkoop enkele wijzigingen on dergaat. Zoals bekend mocht bij de oude vorm het woord „uitverkoop" slechts gebezigd worden in de door het rijk vastgestelde perioden, zulks ter voor koming van oneerlijke concurrentie. Thans zijn deze tijdvakken echter niet meer bij de wet geregeld, omdat er verschil van mening bestaat tus sen klein- en grootbedrijf over deze tijdstippen. De uitverkopen kunnen nu dus tussentijds geregeld en ver anderd worden. Voorts voorziet het nieuwe voor stel in een verzwakking van de hui dige uitverkopen, door het vaststel len van z.g. „voorkeursdagen". Wanneer deze „voorkeursdagen" slechts per brief aan een vaste klan tenkring bekend gemaakt worden, bestaat hiertegen geen bezwaar, maar openbare aankondigingen zullen wor den verboden. Fantasievolle koopman hoort twee jaar eisen Een failliet koopman uit Rotter dam, die meer fantasie dan betrouw baarheid bezit, ontdekte het vorig jaar een vervallen limonadefabriekje te Hellevoetsluuis en begon meteen van een grote exploitatie te dromen. Daar hij zelf in staat van faillisse ment verkeerde, kocht hij op naam van zijn schoonzoon machines en grondstoffen, doch het fabriekje wierp niet die vruchten af, welke de koopman zich had voorgesteld; het gevolg was stapels onbetaalde reke ningen en tenslotte de rechter. Deze vertelde gisteren, dat de koop man een gevaar voor de samenleving was en achtte oplichting bewezen, omdat de koopman op valse naam ge kocht had; hij vorderde 2 jaar ge vangenisstraf. De gedupeerde zakenlieden ver telden hun verhaal, maar een derde kwam vertellen, dat hij de koopman wel een eerlijk man vond en dat deze alleen met tegenslag te kampen had. De verdediger beweerde, dat de grote plannen, die de koopman altijd koestert, ook dikwijls wat opleveren, maar dat iedere koopman wel eens pech had. Het Haagse gerechtshof besloot over 14 dagen arrest te wijzen. ARM VERBRIJZELD. Een 30-jarige Amsterdamse vrouw, die gisteravond tegen 8 uur van een vluchtheuvel afstapte in de De Lairessestraat en daarbij op hetzelf de moment door een in volle vaart passerende personenauto werd ge grepen, is met een verbrijzelde arm naar het Centraal Ziekenhuis ver voerd en aldaar opgenomen. Zij liep bij deze aanrijding een slagaderlijke bloeding op. Een voor bijganger, de heer J. L. Rempt, redde haar waarschijnlijk het leven door de arm onmiddellijk af te binden. Wat later verleende een arts haai de eerste hulp. Gastrollen worden vervuld door Al- bert van Dalsum (eerste rechter) Max Croiset (tweede rechter) en Ton Lutz (derde rechter). De muziek bij het spel werd gecomponeerd door Albert Beaucamp en wordt uitgevoerd door het Omroep-orkest o.l.v. Roelof Krol. Partijraadvergadering; in Utrecht Prof. Romme zal verslag uitbren gen over het parlementaire werk tij dens de partijraadsvergadering van de K.V.P. te Utrecht op Zaterdag 23 April a.s. Deze rade zal door de K.R.O. rechtstreeks worden uitgezonden. In de Echo-rubriek wordt des avonds een samenvatting van deze rede ge geven. Ronde van Nederland Jan Cóttaar verzorgt dagelijks de reportages van de Ronde van Neder land in de programma's van de K.R.O., A.V.R.O., VAJtA. en We reldomroep. Zaterdag 23 April a.s. zendt de K.R.O. o.m. de reportage uit van de start te Rotterdam. Hockey: NederlandBelgië. Leo Pagano verzórgt in het K.R.O.- programma van Zondag 17 April a.s. een reportage van de internationale hockeywedstrijd NederlandBelgië, welke die middag gespeeld wordt in het Wagnerstadion te Amstelveen. Muzikale notities Ela Cavelti, de Zwitserse mezzo sopraan verzorgt in het K.R.O.-pro- gramma van Zondag 17 April a.s een zangrecital. Aan de vleugel begeleid door Hans Willy Hauslein zingt zij liederen van Brahs en Debussy. Deelnemers aan het concours van de R.K. Federatie van Harmonie- en Fanfare-gezelschappen zijn Vrijdag 22 April a.s. in de gelegenheid om twee voorgeschreven concoursnum mers te horen uitvoeren door beroeps musici. De nummers worden gespeeld door de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht in het concert, dat deze Kapel verzorgt in 't K.R.O.-program- ma van die dag. Het Kath. Gemengd koor Heem stede, o.l.v. Evert Haak, zal optreden in het K.R.O.-programma van Zater dag 23 April a.s. Troubadours vragen de aandacht Op de zes Zondagen tussen Pasen en Pinksteren zullen de luisteraars naar de Zondagmiddagprogramma's van het K.R.O.-orkest „De Trouba dours" deel kunnen nemen aan een nieuwe wedstrijd, waarbij iedereen een prijs kan winnen. De bedoeling is, dat men bepaalde woorden uit de aankondigingen der te spelen num mers opschrijft en na zes weken het door deze woorden te vormen ver haal inzendt. Goede oplossers wacht dan de vervulling van een hunner wensen Studentenhuis Magnus" voor „Albertus De Kath. Studentenvereniging „Al bertus Magnus" te Groningen, heeft plannen voor de bouw van een nieuw studentenhuis. Aan dit onderwerp is de Kompas-uitzending gewijd in het K.R.O.-programma van Dinsdag 19 April a.s. Kampvuren langs de evenaar In zijn derde lezing over de dwerg volken van West Equatoriaal Afrika, spreekt dr Paul Julien over het gods begrip en het geestengeloof der Ba- bong-pygmeën. De K.R.O. zendt deze causerie uit Vrijdag 22 April a.s. R'DAMSE VROUW VERMIST. De hoofdcommissaris van politie in Rotterdam verzoekt namens de ouders de opsporing van de verblijfplaats van: Bertha Maria Greis, geboren 10-8-1921 te Wolmatingen (Zwitser land), wonende te Rotterdam. Zij heeft op Zaterdag 9 April j.I. te on geveer 20.00 uur in een zwaarmoe dige stemming haar woning aan de Vredenoordkade No. 13C te Rotter dam verlaten. Een ongeluk wordt ge vreesd. Signalement: lang een meter twee en zestig, gezet postuur, blozende ge laatskleur, donkerblond haar, ge kleed in wijnrode mantel, grijze hoed, zwarte suède schoenen, rode japon. De vrouw heeft een kunstgebit. AARDSTRALENKASTJE. De 30-jarige wichelroedeloper Sijtse Kosten te Leens is Dinsdag door de Leeuwarder rechtbank vrij gesproken van oplichting, die vol gens de beschiuldiging hieruit be stond, dat hij z.g. anti-aardstralen- kastjes aan de man bracht, onder voor spiegeling, dat daardoor de schade lijke werking van aardstralen zou kunnen worden ondervangen. De rechtbank achtte het bewijs van op zettelijke oplichting; niet geleverd, nu gebleken is, dat ook hogere officiële instanties zich van zulke kastjes heb- men verzekerd. De officier van justitie had een ge vangenisstraf van 3 maanden voor waardelijk gevorderd met de bepa ling, dat verdachte niet meer met deze kastjes mag colporteren.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 12