Amerikaan ontdekte vaccin tegen kinderverlamming HELENDE Volgens de berichten is het „veilig, krachtig en doeltreffend" gebleken Prins en de prinsessen zijn ingesneeuwd Enkele dagen droog weer WOENSDAG 13 APRIL 1955 46ste JAARGANG No. 13473 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN vjetenschap j KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ t 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 et. p. man. Telefoontjes f 1.50 MET BEIDE BEN EN OP DE GROND r\E SENSATIONELE MEDEDE LING van de ontdekking van een vaccin tegen een van de meest ge vreesde kinderziekten, de kinderver lamming, heeft in vele kringen groot enthousiasme verwekt. Volkomen be grijpelijk, want als de verwachtin gen worden bewaarheid is er een ontdekking gedaan, welke de mens heid tot een grote zegen zal strekken. In Nederland pleegt men 0 evenwel niet over één nacht ijs te gaan en houdt men er van om met beide benen op de grond te blijven staan, zelfs bij de meest sensationele ontdekkingen. Het de vies, dat thans in Nederlandse me dische kringen geldt, luidt: kalm af wachten. Op de eerste plaats is het vaccin nog niet direct overal beschikbaar en bovendien schjjnt het aangepast te moeten worden aan de Europese om standigheden, waaronder de ziekte hier optreedt, welke niet gelijk zijn aan de Amerikaanse. En vervolgens gesteld, dat het nieuwe vaccin in staat zal blijken ook in onze omstandigheden een immu niserende werking uit te oefenen is het de vraag: hoe lang deze im muniserende werking blijft bestaan. Deze vraag is zeer belangrijk, want op dit punt schijnt onzekerheid te bestaan. Wanneer de duur van de be scherming niet lang is, een jaar tijd bijv., dan loopt men bij massale in enting de kans dat de besmetting een jaar later optreedt. Het nadeel daar van is, dat een besmetting met kin derverlamming op later leeftijd ge vaarlijker is dan op jeugdige leef tijd. Vandaar, dat rnen in Nederlandse medische kringen voorlopig nog ge reserveerd staat tegenover de typisch Amerikaanse aankondiging van deze overigens belangrijke uitvinding, waarvan men de concrete consequen ties echter nog niet kan overzien. Bil'N BELASTING^ JUBILEUM P^E WELVAART, waarin ons land thans schijnt te verkeren, gaat ge paard met allerlei schoktendenzen van onevenwichtigheid en onzeker heid, vooral op het gebied van de lo nen- en prijzenpolitiek maar ook, daarmede zo nauw in verband staan de, van de belastingpolitiek. De recaties op de nieuwe belasting voorstellen (de hoeveelste?) laten wel vermoeden, dat het kabinet straks, wanneer de wetsvoorstellen in openbare behandeling komen, weer aan een zekere spanning onderhevig zal komen. Het wordt weer een poli tiek touw treken tussen minister en Kamer en de controversen zullen weer eens extra geaccentueerd wor den. Ieder komt met verlangens, waaraan nu eindelijk eens voldaan moet worden. Juist nu is het wel interessant te releveren, dat straks per 1 Mei het veertig jaar geleden zal zijn, dat het Nederlandse volk voor de eerste keer met de inkomstenbelasting te maken kreeg. Voordien kende men wel se dert 1892 een belasting naar het draagkrachtbeginsel, namelijk een vermogensbelasting en een bedrijfs belasting, maar die was weinig in- giijpend. De Vermogensbelasting was de hoogste heffing en werd geheven naar een gefingeerd inkomen van vier procent van de waarde van het vei mogen. De Bedrijfsbelasting be lastte de» overige inkomens. Als we thans nog eens kennis nemen van de toen geldende tarieven, kunnen we ons dit haast niet voorstellen. Per 1 Mei 1915 kwam hierin ver andering door invoering van de wet op de Inkomstenbelasting 1914. Van dat ogenblik af werd een algemene inkomstenbelasting geheven met een gelijk tarief zowel voor de inkomsten uit vermogen ais voor andere inko mens. In 1929 werd de Gemeentefondsbe lasting toegevoegd in de vorm van opcenten op de inkomstenbelasting. Het te belasten inkomen werd telken jare benaderd en maar al te vaak kon dit een belangrijke afwijking geven van het werkelijk genoten jaarbe drag. Voor de belastingbetalers was het toen nog een „gulden" tijd. Een gul den was toen werkelijk nog een gul den van harde kwantiteit en kwali teit en de heffing bedroeg slechts enige procenten van een normaal in komen. ÏN DE TIJD der bezetting kwam al spoedig verandering in dit alles. Er werd ons door de bezetter een nieuwe inkomstenbelasting opgedron gen, namelijk het „Besluit op de In komstenbelasting 1941" op grond waarvan thans nog de inkomstenbe lasting wordt geheven van de inkom stenbestanddelen als de samenstel ling vhn het belastingtarief waren er op gericht een maximum belasting opbrengst te verkrijgen. Hoofdzakelijk in verband daar mede werd ook een loonbelasting als voorheffing ingevoerd. Het streven tot een maximum belastingopbrengst bleef ook na de Uitgebreide proeven gingen eraan vooraf Volgens berichten uit Michigan (V. Staten van Amerika) heeft de Ame rikaan dr. Jonas Salk van de universiteit van Pittsburgh een vaccin ont wikkeld tegen de gevreesde kinderverlamming, dat veilig, krachtig en doeltreffend zou zijn gebleken. Deze uitslag is gebaseerd op proeven met twee millioen kinderen in het voorjaar van 1954. De bekendmaking werd Dinsdag gedaan op een speciale bijeenkomst op de universiteit van Michigan, die werd bijgewoond door een aantal voor aanstaande geleerden en medici. Dr. Thomas Francis, directeur van het instituut voor het beproeven van vaccines voor kinderverlamming, deed deze mededeling en zei dat het nieuwe vaccin voor 80 tot 90 procent doel treffend is gebleken in het voorkomen van kinderverlamming. Dr. Salk verklaarde onmiddellijk er zeker van te zijn dat het vaccin voor bijna 100 percent doeltreffend kan worden gemaakt en de kinderverlamming volledig zal kunnen overwinnen. OOK IN FRANKJtIJK. Intussen maakte in Parijs het hoofd van de virus-afdeling van het insti tuut Pasteur, professor Pierre Le- pine, Dinsdag bekend, dat ook Frank rijk spoedig een doeltreffend vaccin tegen kinderverlamming zal hebben, dat ongeveer gelijk is aan dat van dr. Salk. Professor Lepine zei dat het vac cin, dat op het instituut Pasteur wordt gemaakt, over een paar weken ge reed zal zijn voor aflevering aan art sen in geheel Frankrijk. Het nieuwe vaccin is reeds met succes beproefd op dieren en alle noodzakelijke vei- ligheidsproeven zijn ook met succes beëindigd. Hij voegde er aan toe, dat het nieu- e Franse vaccin op dezelfde prin cipes is gebaseerd als dat van dr. bevrijding van ons land voortduren maar nu met geheel andere motie ven. Nadat dus de belastingheffing tot de tweede wereldoorlog alleen maar instrument van de overheid was voor haar budgetair doel (mid del tot dekking van normale uitga ven), werden daarna en thans nog met de heffing allerlei nevendoel einden beoogd. Thans strekken de bijdragen van de belastingsbetalers, naast het dekken van lopende staats uitgaven, mede tot het aanwenden van maatregelen op monetair, econo misch- en politiek gebied, zoals her verdeling van inkomens er> vermo gens, internationale handel, lonen- en prij zenstabilisatie, consumptiebeper king, investeringsmogelijkheden, enz. r\E NOODZAKELIJKHEID van zeer bepaalde maatregelen in de moei lijke naoorlogse opbouwperiode zal ieder wel duidelijk zijn. Daarvan plukken wij nu de vruchten. Het is echtèr een grote vraag of thans, nu de periode van herstel is afgesloten, niet het ogenblik is aangebroken een andere weg in te slaan met onze be lastingpolitiek. Zeker, een conjunctu rele belastingpolitiek zal ook voor de toekomst wel noodzakelijk blij ven. De verhoudingen in het huidige economisch en maatschappelijk be stel zijn geheel anders komen te lig gen. Maar toch vragen wij ons af of de belastingheffing daartoe het aan gewezen middel is. Immers, naast het psychologisch zeer onaangenaam ef fect van het hoge peil der belasting druk, worden allerlei ingewikkelde en ingrijpende fiscale voorschriften en bepaJingen in het leven geroe pen, zonder dat de maatschappelijke en economische inwerkingen vaak te overzien of te bepalen zijn (onrecht vaardige aantasting van eigendom en van het genot daarvan, beperking of beknotting van initiatieven, verspil ling, enz.). Daar komt nog bij, dat lang niet altijd bij de voorstellen der wetsbepalingen een juiste begrips bepaling wordt gegeven. Dit alles meet wel leiden tot een uitholling van het fiscale rechtsbegrip en daar door tot grote onevenwichtigheid in de fiscale wetgeving. Doordat ook thans nog geen vaste lijn is gevon den is de zo noodzakelijke rust op fis caal gebied nog steeds niet terug gekeerd. En zo lang de staat voort gaat zich nog met grotere taken op maatschappelijk en vooral op econo misch en etisc'n gebied te belasten, zal dit wel zo blijven met alle ge volgen van dien. Het is dus hoogstnoodzakelijk dat onze regering zich uitspreekt om trent haar bedoelingen in de toeken ning van de verantwoordelijkheden aan overheid en particulier in ver houding van het algemeen welzijn en aangepast aan de algemene normen van de sociale rechtvaardigheid, zo als die in een huidige Christelijke maatschappij behoren te zijn. Met het bijna jaarlijks gedokter van steeds terugkerende compro missen en incidentele halve maat regelen zijn wij Op de verkeerde weg. De K.V.P.-fractie zal ook zeker wil len trachten aan deze onevenwichtig heid een einde te maken.' F. D. Salk, en slechts daarvan afwijkt in die mate, dat het speciaal is gericht op de bestrijding van de kinderver lamming in Europa, die verschilt met die in de V.S. Professor Lepine zei voortdurend met dr. Salk gegeven over het vac cin te hebben uitgewisseld en elkan der geregeld op de hoogte hebben gesteld van de gemaakte vorderin gen. Met succes in Finland toegepast. Intussen verklaarde in Helsinki een lid van de Finse hoge medische raad, dr. Risto Paetiaelae, naar aan leiding van het nieuws uit de Ver enigde Staten, dat het vaccin van dr. Salk reeds ongeveer een jaar met succes in Finland is gebruikt. Hij legde er de nadruk op dat het vaccin van dr. Salk slechts vrij korte tijd zijn immuniserende uitwerking behoudt. Naar men in welingelichte kringen te Washington voorspelt, zal het mo gelijk zijn binnen 18 maanden grote hoeveelheden van het vaccin uit te voeren. UITGEBREIDE PROEFNEMINGEN GINGEN VOORAF. In 1954 zijn ongeveer 1.830.000 schoolkinderen in de Verenigde Sta ten ingeschakeld bij de proefnemin gen, die met het Salk-vaccin geno men werden. Deze proefnemingen strekten zich uit over 44 staten, terwijl meer dan 300.000 personen artsen, ambte naren van de openbare gezondheids diensten, verpleegsters, onderwijzers en vrijwilligers bij de uitvoering er van actief waren betrokken. De openbare belangstelling voor de strijd tegen kinderverlamming is sedert wijlen president Franklin D. Roosevelt, zelf een slachtoffer van deze ziekte, in 1938 de nationale stich ting ter bestrijding van de kinderver lamming in het leven riep, overal in de. Verenigde Staten sterk gestegen. Door het werk, dat in samenwer king op vier universiteiten werd ver richt, waarbij gebruik werd gemaakt van 17.500 apen, kon worden vast gesteld, dat alle bekende variëteiten van het kinderverlammingsvirus to^ drie typen konden worden terugge bracht. Dat wil zeggen, dat elk succes vol vaccin zodanige eigenschappen moet hebben, dat het bescherming biedt tegen drie verschillende virus sen. Het Salk-vaocin, waarmede zoveel succes is behaald, bestaat uit een mengsel van de drie typen van het virus, dat door een behandeling met verdunde formadehyde onschadelijk is gemaakt. Een injectie met dit vac cin prikkelt het menselijk lichaam tot het opwerpen van een natuurlijke verdediging tegen het binnengedron gen virus door het produceren van zogenaamde anti-stoffen. In vele landen heeft het nieuws over het nieuwe vaccin de stoot ge geven tot het besluit om tot massa vaccinatie over te gaan. Zo zullen bijvoorbeeld alle school kinderen van Oslo waarschijnlijk ge vaccineerd worden nog vóór de zo- mervacantie. De Noorse regering heeft reeds een voorlopige order in Amerika geplaast, afhankelijk van het officiële rapport. Ook Zweden heeft bestellingen gedaan. De thans veertigjarige dr. Jonas Edward Salk is in 1949 begonnen met zijn onderzoek van de kinderver lamming. Tevoren had hij studie ge maakt van de oorzaak van griep. Hij vond een vaccin tegen griep, dat thans reeds in de handel is. Reeds als student had dr. Salk op het terrein van de griep onderzoekingen ver richt, welke hij in 1942 hervatte. Amerika vond geneesmiddel tegen kinderverlamming ONDERSCHEIDINGEN VOOR DR. SALK. De gouverneur van de Amerikaan se staat Pennsylvanië heeft verklaard, dat dr. Salk de hoogste onderschei ding van de staat, de medaille voor waardevolle diensten, verleend worden. Deze onderscheiding is in het verleden meestal aan militairen verleend. Voorts zal dr. Salk de Jacoby-me- daille van de vereniging van afgestu deerden van het Sinai-ziekenhuis in Sinds Zaterdag in berghut Sneeuwstormen en lawine-gevaar hebben prins Bernhard en de prin sessen Beatrix en Irene in een kleine berghut geïsoleerd, samen met een grote groep toeristen. De prins en de prinsessen brengen de tijd door met kaartspelen, in afwachting van het ogenblik dat het weer hun vertrek uit de hut weer zal toelaten. Zij zijn sinds Zondag in de hut. De geïsoleerde groep in de hut heeft geen gebrek aan voedsel De Jamtalhütte, zo heet de hut waar de prins en de prinsessen ver toeven, is een van de modernste in de Oostenrijkse Alpen en lijkt veel op een klein hotel. De gasten beschik ken over voedsel voor weken en lo pen geen enkel gevaar zolang zij zich niet buiten wagen, waar onophoude lijk lawines optreden. De Jamtalhütte ligt op een hoogte van 2163 meter, in de Zuidwestelijke hoek van Tyrol, vlak bij de Zwitserse grens. Op het ogenblik, dat de prins en de prinsessen door slecht weer opont houd kregen, waren zij waarschijn lijk onderweg naar de Wiesbaderhut, op een hoogte van 2510 meter, onge veer 5 kilometer, hemelsbreed geme ten, van de Jamtalhütte. Uit heel Tyrol wordt zware sneeuwval gemeld. In de Alpen is het afgelopen etmaal meer dan een halve meter sneeuw gevallen. Verscheidene bergpassen, waaron der de Arlbergpas, zijn gesloten we gens sneeuwval en het gevaar voor lawines. Gisteren zijn alle pogingen om door te dringen tot de eenzame berghut mislukt. Maandag waren nog drie beproefde bergbeklimmers in de hut aangekomen. Zij brachten levensmid delen en post mee. Nieuwe zet op het grote schaakbord Roab in Moskou r' V. i? t New York krijgen wegens zijn dien sten op het gebied van de genees kunde. TOREN STORTTE OP PELGRIMS. Vijf pelgrims zijn om -het leven ge komen en 75 gewond doordat tijdens een godsdienstige plechtigheid te Marcato San Severino, ten Zuiden van Salerno, een toren neerstortte. Terwijl de gelovigen in gebed neer knielden, brak een hevig onweer los. De oude stenen toren van het heilig dom werd door de bliksem getroffen en stortte neer. Er brak paniek uit. weer (Geldig van Woensdagavond tot j Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). DROOG WEER. Droog weer met over het al- j gemeen weinig bewolking. Van- nacht kouder, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen. Zwakke tot matige wind, rui- mend naar Noord tot Noord-Oost 14 April zon op 5.50, onder 19.36 u; maan op 1.58, onder 10.02 uur. Het weer in Europa HELSINKI sneeuw —1 C. STOCKHOLM geheel bew. 2 OSLO mist —1 KOPENHAGEN half bew. 6 ABERDEEN licht bew. 7 DUBLIN geheel bew. 9. LONDEN geheel bew. 10 AMSTERDAM geh. bew. 8 BRUSSEL zwaar bew. 11 PARIJS zwaar bew. 11 H GRENOBLE onbewolkt 2 NICE onbewolkt 10 BERLIJN motregen 8 FRANKFORT regen 7 MUNOHEN licht 'bew 1 ZURICH mist 1 rf GENEVE licht bew. 2 LOCARNO onbewolkt 3 WENEN half bew. 5 INNSBRUCK mist —1 ROME licht bew. 11 De Oostenrijkse kanselier, Julius Raab, (rechts) staat hier in Moskou naast de Russische minister van Buiten landse Zaken, V. Molotof, terwijl een zestig man sterke militaire band de volksliederen van beide landen speelt ter ere van de aankomst van Raab op het Centrale Vliegveld van Moskou. Op het vliegveld stond eveneens een erewacht van honderd man aangetreden. Op de tweède rij (links) ziet men nog juist de commandant van het Moskouse garnizoen, generaal Kolesnikov. Zoals bekend brengt Raab een bezoek aan Moskou voor het voeren van besprekingen met de Sovjet-regering. Het weer in geheel West-Europa wordt beheerst door een gebied van hoge luchtdruk, dat enkele dagen vóór Pasen de omgeving van de Azo- ren verliet waarvan de kern vanmor gen vlak ten Zuiden van Ierland werd aangetroffen. Een oud Atlan tisch front, dat vandaag is ons land veel bewolking veroorzaakte en waar uit op enkeleplaatsen wat uiterst lichte regen is gevallen, vormde voor lopig de laatste depressie-invloed op het weer. In de komende dagen zijn de regenkansen dan ook klein. De po sitie van het hogedrukgebied is even wel zodanig, dat de windrichting in ons land in de Noord-West-hoek blijft. Daardoor zal de temperatuur slechts heel langzaam verder kunnen stijgen. Korreltje Geduld is gebed.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1