„Arbeitseinsatz" verliep minder vlot dan deportatie van |oden ("herinneringen uit donkere dagen") ontelbare onderduikers Negenjarig avonturiertje trok Amstelveen naar Purmerend van DE STENEN SPREKEN AIL 1955 DE LEIu.SE 'NT pR IS NIETS, dat de verschrik king van de bezettingstijd zo volledig illustreert als de mensen jacht. Wij hebben reeds geschreven over de afschuwelijke Jodenvervol ging, die 210.000 landgenoten de dood injoeg. Daarnaast stond de mensenjacht, die bekend is gewor den onder de naam van „Arbeits einsatz". Zelfs de Hongerwinter, schrijft H. M. v. Randwijk in „On derdrukking en Verzet", zou in al zijn verschrikkelijkheid anders en ook beter te dragen zijn geweest, in dien niet in alle ellende en boven alle ontbering uit een mensenjacht - had gewoed, die de meest wezenlijke schrik van deze lugubere winter uit maakte. Het is de Duitsers gelukt, om het Joodse volksdeel, behoudens een kleine rest, uit te roeien. Wat met de „Arbeitseinsatz" had kunnen samen hangen is pas na de oorlog bekend geworden uit de onthullingen van Felix Kersten, die wist te vertellen, dat Hiller zeer ontstemd was over „de Joodskapitalistische verdorven heid" van het Nederlandse volk, dat zijn germaanse karakter had verloo chend. Als straf was hij voornemens de Nederlanders naar Polen te de porteren en de Nederlandse cultuur grond ter beschikking te stellen van SS-soldaten en hun gezinnen. Zover is het gelukkig niet meer gekomen. MENSENLEVENS. ONDANKS HET FEIT, dat de „Ar beitseinsatz" in de ogen van de Duitsers niet zo'n groot succes is ge weest, hebben de nazi's kans gezien een aanslag te plegen op onze man nelijke bevolking tussen 17 8 en 45 jaar. Een half millioen Nederlanders werden, aan vankelijk via de Arbeids- bureaux en later door gruwelijke mensenjachten, ingeschakeld in de Duitse oorlogsmachine. Zo grof er aan de fronten werd omgesprongen met mensenlevens, zo nauwkeurig en met angst voor eni ge verspilling werden ze in de bur germaatschappij geadministreerd, om het Duitse oorlogspotentieel te ver sterken. Het was een wisselwerking tussen front en achterland. Naarmate er meer sneuvelden, werd de druk op het achterland groter. Steeds moes ten er nieuwe lichtingen worden op geroepen om de opengevallen plaat sen in de loopgraven en op het slag veld in te nemen. Tengevolge daar van werden de bedrijven in Duits land en de bezette gebieden uitge kamd. Als de industrie niet van be lang voor de oorlogsvoering was, werden de arbeidskrachten er met massa's uitgehaald. Men registreer de daartoe alle arbeiders en alle be drijven. De organisatie hiervan was helaas zeer nauwkeurig opgezet. Na dat Hitler in Duitsland aan de macht was gekomen, begon men dadelijk aan de uitkamming der bedrijven. ook nederland. Het was te verwachten, dat men ook in Nederland vol gens dezelfde methode te werk zou gaan. Het is jammer, dat het zolang heeft geduurd, eer de Nederlanders het Duitse systeem in al zijn ver schrikkelijkheid leerden kennen. An ders had een actie tot verwarring stichten in onze nauwkeurig bijge houden bevolkingsregisters veel kun nen bijdragen tot het afzwakken van Duitse maatregelen. In dit opzicht zijn wej naïeve lieden geweest, die alles op een papiertje klaar hadden liggen. Het Duitse systeem was geënt op „Mein Kampf", waarin Hitier schreef, dat men onprettige maatregelen zo danig in stukjes en beetjes moest ne men, dat .ieder stukje op zich de Bij de inleiding van de tewerkstel ling in Duitsland heeft men gespecu leerd op het burgerlijk vooroordeel ten aanzien van de slachtoffers der crisisjaren. De verhaaltjes over „werkschuwheid" sloegen wel aan en gaven de mensen, die belangrijke beslissingen liefst ten eeuwige dage uitstellen, een goede aanleiding om van medewerking aan deportatie een soort deugd te maken. 'N ZACHT LIJNTJE. 'ET BEGON EIGENLIJK met een zacht lijntje. Europa was be- H De eerste onderduikers in Nederland. Een Joods echtpaar heeft zich geïn stalleerd in een oude kelder. Foto Int. Oorlogsdocumentatie. duusd. De Duitse legers liepen met het grootste gemak het ene land na het andere onder de voet en men begon er rekening mede te houden dat de Duitse hegemonie wel eens blijvend kon zijn. Enthousiast was men niet over het nationaal socialis me, maar de opmerking „de scherpe kantjes zullen er vast afgaan" stamt toch uit 1940. In deze 'omstandigheden konden de Duitsers zich van een voor hun doen erg zacht lijntje bedienen. Er werd propaganda gemaakt voor wer ken in Duitsland. De lonen hoog! De sociale voor waarden uitstekend! j Helaas waren er arbeiders, die er-1 intrapten. Toch moet men niet van vrijwil ligheid spreken in het algemeen. Werklozen konden in Duitsland te werk worden gesteld. Men sprak niet van „verplicht", maar wie wei gerde, kreeg geen ondersteuning meer. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek waren er in 1940 onge veer 99.500 Nederlandse arbeiders in Duitsland. Ondanks de hoge lonen en de goe de sociale voorwaarden begon zich reeds spoedig het verschijnsel voor te doen, dat verlofgangers niet meer naar het land van belofte wensten terug te keren. OP GROTE SCHAAL. IN 1942 WERD DE TWEEDE FASE ingeluid met een versterkte uit-1 kamming der bedrijven en sinds-1 dien is de tewerkstelling in Duitsland steeds meer een grootscheepse jacht geworden. In 1943 werden de jaar klassen '20 tot '24 opgeroepen, ge volgd door 'de registratie van alle T.annen tussen de 18 en 45 jaar. In die periode is ook de grote race naar duikadressen begonnen. Maatregelen als het invoeren van de tweede distributie-stamkaart heb ben het onderduiken nooit de kop kunnen indrukken. Tienduizenden onttrokken zich aan arbeid in Duits land. Het staat vast, dat 143.000 ar beiders uit Duitsland wisten te ont snappen of na verlof niet terugkeer den. En in dat aantal zijn dan niet opgenomen de ongeveer 100.000 man nen, die weer slachtoffer werden van de razzia's. In Nederland ging men de vrouw inschakelen in het arbeidsproces. In bakkerijen en allerlei andere bedrij ven zag men vaak vrouwen op man- nenplaatsen staan, nadat de vrouwe lijke postbode een nieuwe periode had ingeluid. Intussen werd er ononderbroken jacht gemaakt op de mannen Zoals uit bovenstaande cijfers blijkt, heeft men het verzet nooit kunnen' breken. Deze actie verliep voor de Duitsers minder vlot dan de deportatie van de Joden. En tenslotte schijnt de Nederland se arbeider, die in Duitsland terecht kwam, zich nooit zo erg druk te heb ben gemaakt. Het was in ieder ge val een klap in het gezicht van Mus- sert, toen Hitier hem vertelde: ,,Ik heb niets aan Nederlanders. Of het moeten vrijwilligers zijn!" Een groot karvjeitje voor kostbaar heitje Een heitje voor een karweitje of... Murugan ln Artis krijgt een grote beurt van een nieuwe (kleine) baas! In het zicht van de haven strandde hij Een negenjarig knaapje uit Am stelveen besloot eergisteren zijn Paasvacantie eens goed in te zetten en sprak met twee vriendje af om een tocht te gaan maken naar Am sterdam-Noord, waar hij een tante had wonen. Omdat moeders tegen dergelijke initiatiefvolle plannen altijd bergen bezwaren maken, besloot hij thuis maar niets te zeggen en gistermor gen om half acht vertrok hij met een lege maag en vol goede moed naar Amsterdam. Schrijft u meteen ter informa tie van de fotograaf of het u ge lukt is de foto met diepte te zien en of u een herhaling van dit experi ment wenst. Vorige week De foto stelde voor: het Philoso- fenpad. Dit is het pad, dat als een oord van landelijke rust midden tussen het stadsrumoer ligt. Rechts is de Lammenschansweg met het geraas van de tram, achter u dreunt het verkeer van Korevaarstraat, Zoe- terwoudsesingel en Jan van Hout kade. Vroeger was het in deze om geving landelijker, toen lag er een klein bos op de plaats waar nu de tram rijdt, een brede sloot maakte het schilderijtje vol. Geen wonder, dat hier in de zo meravond veel gezucht werd en ge minnekoosd. Toen dit deel van Leiden nog aan Zoeterwoude hoorde (in de tijd, dat de Zoeterwoudsesingel nog een grindpad was) droeg dit pad de naam van Boerenpad; een naam, die dikwijls op grove wijze door het volk verbasterd werd. De waardebon gaat naar: Fam. M. J. v. d. Driftv. Steyn, Hogewocrd 166A, Lelden. In onze prijsvraag „De Stenen Spreken" nemen wij ditmaal eens een proef met een foto in drie di mensies. FOTO'S MET DIEPTE Om te zien hoe stereo er uitziet, moet u deze simpele regels volgen: Wat het meisje op de foto doet wordt duidelijk gemaakt in het te keningetje hiernaast. Al wat u no dig heeft is een spiegeltje. Leg de krant op een plat oppervlak. Houd het spiegeltje langs uw neus (weer spiegelend het rechter beeld) en evenwijdig met de witte streep tus sen de twee foto's. Kijk vervolgens rechtstreeks met het linkeroog naar het linkerbeeld en naar de weer spiegeling van het rechterbeeld met uw rechteroog. U ziet dan twee beelden. Verplaats hierna de onder ste rand van het spiegeltje tot u het beeld in de spiegel gelijk met het rechtstreeks waargenomen beeld ziet. Onmiddellijk ziet u de twee beelden als één beeld met een vol komen 3-D perspectief. U ziet diep te. Net of het „echt" is. WAT U MOET DOEN Diepte of niet de Leidenaar, die zijn stad kent, die weet in welke tuin je het voorjaar met diepe teu gen kunt genieten tegen betaling van een zeer luttel bedrag, zal ont dekken waar dit „stereo"-paar foto's genomen is. Schrijft u de oplossing aan de puzzle-redactie van de Leidse Cou rant onder het motto: „De Stenen Spreken" en u heeft kans op een waardebon van vijf gulden. Bedrijfschap voor de detailhandel in de consumptiemelk In zijn vergadering van 22 April zal de s ociaal Economische Raad het advies behandelen tot instelling van een bedrijfschap voor de detailhan del in consumptiemelk. Het bedrijfschap zal zich uitstrek ken over ondernemingen waarin melk en gewoonlijk ook zuivelproducten, margarine en eieren worden ver kocht. Deze groep bestaat uit 10.000 ondernemingen waarin 22.000 mensen i werkzaam zijn. In 9700 ondernemin- I gen, de z.g. melkslijters zijn ongeveer J 18.000 personen werkzaam en daar- van 2800 in loondienst. De overige ondernemingen kan men melkinrich tingen noemen. Dat zijn er ongeveer 350 met 3750 mensen waarvan 3400 in loondienst. Daarnaast omvat het bedrijfschap de gespecaliseerde zuivelhandelaren, I wier aantal ongeveer 1400 bedraagt. Kruidenierszaken die zuivelproduc ten en margarine verkopen en sla gers, dié dit laatste artikel eveneens verkopen, worden volgens het advies buiten het bedrijfschap gelaten. Het bedrijfschap krijgt o.a. verorde nende bevoegdheid minimumeisen te stellen aan overeenkomsten ter ratio nalisatie van bezorgroutes. Over de instelling van he bedrijf schap is geen overeenstemming be reikt met de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond (F.N.Z.) en de vereniging voor zuivelindustrie en melkhygiëne waarin de melkinrichtingen zijn ge organiseerd. Namens die organisaties is medegedeeld, dat de melkinrichtin gen reeds op voldoende wijze hebben geregeld wat het bedrijfschap beoogt te regelen. De overige ondernemers organisaties vormen volgens de S.E.R. echter een voldoende vertegenwoor diging van de betrokken onderne mers. De georganiseerde slijters heb ben namelijk ten minste 64.5 pet. van de totale melkomzet. Eveneens in de vergadering van 22 April zal de S.E.R. de adviezen be handelen tot instelling van nog drie bedrijfschappen: voor de groothandel in kruidenierswaren; voor de groot handel en de tussenpersonen in aard appelen en voor de handel in tuin- bouwzaden. Eenzaam verder! Nadat de hoofdstad bereikt was en tantes huis niet gevonden werd, be sloot men naar ampel beraad door te wandelen naar Pyrmerend, want daar had de negenjarige nog een oom "t' wonen. De honger had bij zijn vriendjes echter alle avontuurzin weggenomen en daarom moest hij zijn tocht alleen voortzetten, want de vriendjes gingen naar huis, waar zij gisteravond te 5 uur doodmoe en hongerig aankwamen. Ook de negen-jarige avonturier zou zijn einddoel niet bereiken, want in de buurt van Purmerend had ook op hem de honger zo'n beslag gelegd, dat hij in het gezicht van de haven besloot toch maar naar huis terug te keren. Blijde thuiskomst. Laat in de avond kwam hij te Am sterdam aan, waar hij de weg zoek raakte en een taxichauffeur, bij wie de jongen inlichtingen inwon, nam hem eerst mee naar een café om hem een paar broodjes te laten eten en waarschuwde vervolgens de po litie. Deze was al door haar collegae uit Amstelveen gewaarschuwd en een uurtje later kwam een gelukkige moeder, die te lang van haar zoontje gescheiden was geweest om nog kwaad te zijn, hem ophalen. Brommers, scooters en fietsen niet duurder De fabrikanten en importeurs van en de groothandelaren in rijwielen, bromfietsen, scooters en motorrijwie- len, georganiseerd in de Nederland- sche vereniging „de rijwiel- en auto mobiel-industrie" (RAI), van wie een aantal in het begin van dit jaar reeds prijsverlagingen bekend heeft gemaakt vooral voor de goedko pere rijwielen hebben thans het besluit genomen de huidige prijzen van de door hen in de handel ge brachte merken dit seizoen niet te zullen verhogen. Deze vrijwillig tot stand gekomen afspraak heeft de instemming van het Ministerie van Economische Za ken. Bromfiets belasting Nu per 1 September de motorrijtui genbelasting voor bromfietsen wordt afgeschaft, zijn belastingkaarten te krijgen, die tot deze datum lopen. De kaarten kunnen per halve maand worden aangevraagd, dus per 1 April, 16 April, 1 Mei en zo voort. De volgende tarieven zullen gelden: Aanvangs- Zonder Met datum duo duo 1 April ƒ5.83 ƒ8.75 16 April 5,25 8,87 1 Mei „4,67 ƒ7,— 16 Mei 4,08 „6,12 1 Juni 3.50 „5,25 16 Juni „2.92 „4,37 1 Juli 2,33 „3,50 16 Juli 1.75 „2,62 1 Augustus1,17 1,75 16 Augustus„0,58 „0,87

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9